H.M. de Koningin bracht een bezoek aan Zierikzee Siïuifen wrijf M HET ROODE KRUIS WIST ZIJN TAAK ZIERIKZEESCHE ^NIEUWSBODE - HIM I I V - - ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w 38 ct Losse nummers 10 ct Verschijnt iedere werkdag. Advertentieprijs 1 5 ct per mm Succesjes (ma* 15 mm minimum I 1,— p stuk. WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 No. 17330 - 109e Jaargang 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave. N V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. WAARSCHUWING De Directeur van de Keurings dienst van Waren te Goes vestigt de aandacht van de bevolking met na druk op de gevaren, die verbonden zijn aan het gebruik van levensmid delen, die korter of langer tijd ge heel of gedeeltelijk onder water heb ben gestaan. Doordat dit water in aanraking is geweest met mest, af- Met een vaartuig van de Rijkspo- plm. 150. Het aantal slachtoffers op valstoffen en cadavers is het duide- Per schip kwam de Koningin en per hefschroefvliegtuig verliet Zij de stad f S jfT' litie, RP 4, kwam H.M. de Koningin Ouwerkerk ligt tussen de 60 a 70. Woensdag ongeveer 1 uur in de ha- ven, Waar de boot meerde naast het jCUGj naar "un marinevaartuig „Schouwen". Op de- oude adressen ze boot stapte H.M. over, waar zij Het trof H.M. dat vele evacué's door een hoge officier van de Ma- weer vertrokken naar hun adressen rine werd verwelkomd. Aan ver- waarheen zij in 1944 moesten evacu- schillende leden van de bemanning eren. Oude banden worden weer aan- werd H.M. voorgesteld, waarna Zij geknoopt. H.M. onderhield zich ver- langs een vlug geïmproviseerde trap volgens met hoge Engelse marine- de havenkade bij het Luitje betrad, officieren, wier schepen hier in de Het college van B. en W. was hier haven lagen. In de raadzaal gaf ir. ter begroeting aanwezig. Koning een resumée van de dijk- De burgemeester, Jhr. mr. J. breuken en overstroming; de heer Schuurbeque Boeije, verwelkomde D. v. d. Akker deelde bijzonderhe- H.M., waarna hij de wethouders, de den mede over het vee, waarvan secretaris, ir. Swaters en ir. Koning naar schatting plm. 70 pet. gered zou van de Prov. Waterstaat voorstelde, zijn. H.M. sprak met wethouder Ger- -Te voet sir.b het gezelschap een eind- ritsen over de communicatie naar weegs de Nieuwe Haven op, waar overig Nederland, een auto gereed stond waarin H.M. lijk. dat het met ziektekiemen is be- J smet. In twijfelgevallen wende men zich om raad tot de keuringsdienst van Waren of tot plaatselijke ii^stan- 4 ties, die tot oordelen bevoegd zijn. If LïSfc-var? Uw verkoudheid van neus, e keel of borst weg met De brandweer was en is paraat Fm &J» Onze brandweer heeft zich in de moeilijkste dagen onmiddellijk na de ramp duchtig geweerd. Kelders en Voor haar vertrek onderhield H.M. regenbakken werden leeggepompt, en Haar part. secretaresse, de bur- Zich met de nabestaanden van de Aan H.B.S. en „Havenoord" verleen- gemeester en de secretaris plaats slachtoffers. Zichtbaar ontroerd hoor- de men zijn medewerking, opdat de namen. Onder het gezelschap bevond de de Koningin het verhaal van de centrale verwarming weer zal kun- zich ook de heer Philipsen, lid van rampnacht aan en de pogingen die nen gaan draaien. Met rubberboten Ged. Staten, alsmede mevrouw de nog werden gedaan om de mensen trok men naar de Blokweg om huis- Casembroot. De Commissaris zelf uit hun woningen te redden. raad en kostbaarheden te redden uit was in Bergen op Zoom achterge- Bij het verlaten van het stadhuis de overstroomde woningen. Zij hield bleven wegens ongesteldheid. wenste H.M. allen heel veel sterkte en houdt controle op het hooi dat in toe. Zij begaf Zich dan naar het Sas de natte schuren ligt opgetast en ge- Bezoek aan het Stadhuis Waar zij in een helicoptère plaats vaar kan opleveren voor broei. Bij Langs Nieuwe en Oude Haven nam om daarmee een rondvlucht de landingsplaats voor hefschroef- reed H.M. naar het stadhuis, waar ovei' het ondergelopen gebied te ma- vliegtuigen aan het Sas, („Leghok") Zij zich onderhield met verscheide- kén. Te Sint Philipsland werd geland, verleende men hulp. Daar staan ook ne daar ter plaatse aanwezige per- Daar stonden auto's gereed die de de autobussen van de R.T.M., welk sonen, o.a. de heer Schot, voorzitter Koningin weer naar Den Haag materiaal gebruikt wordt voor het van de Visserijvereniging, de bur- brachten. verlenen van onderdak voor de mari- gemeesters van Oosterland en Nieu- Het bezoek dat H.M. aan de stad schappen die daar moeten verblij- werkerk en de waarnemende bur- bracht, liet niet na indruk te maken. ven. De brandweer is steeds paraat, gemeester van Noordgouwe, ds. Ba- Het leverde als steeds het bewijs dat Zondagavond 11. moest zij nog even rendrecht. De burgemeester van ons Vorstenhuis meeleeft, niet alleen optreden toen brand uitbrak op de Eeten schatte het aantal slachtoffers in tijden van vreugde, maar ook in Nieuwe Haven, welke vrij spoedig van de ramp in zijn gemeente op dagen van rouw. was geblust. Aan onze lezers I Moest in 1944 de uitgave van de Nieuwsbode worden stopgezet, via de Vrije Stemmen verrees zij uit de woelingen van de wereldkrijg, om dagelijks weerals in gelukkiger dagen, de schakel te zijn tussen of ficiële instanties en lezers, tussen De kolonne van dr. van Hoorn Heefi buitengewoon werk verricht VERDER Nu ziet het leven ons weer aan, En zegt: We moeten verder gaan, De nood begint te wijken. De hulp is groot en uitgebreid, Wie in gevaar zat is bevrijd Men dicht alweer de dijken. We hebben ernstig hen herdacht, Die stierven, eenzaam, onverwacht, Te midden van hun werken. We bogen onze hoofden diep, Toen 't rouwgebed ons samenriep In alle, alle kerken. Gevoel gaat soms zo snel-voorbij, Maar, Nederland, treedt niet opzij, Bij 't voortgaan van de dagen, Wanneer de dingen van de tijd, Met koele, strakke nuchterheid, Opnieuw de aandacht vragen. Geef in het huisje aan de dijk Geregeld van Uw liefde blijk, Aan weduwen en wezen, Die in hun levensboek, zo bang, Eén bladzij, heel hun leven lang, Gaan lezen en herlezen Een luchtopname van de over- r 7-. i verhalen zijn er bij de vleet, maar stromingen op Duweland. Up het t ii voorzichtigheid is hierhn echoden. dak van een huis, heel alleen in het ondergelopen land, dat een trieste aanblik geeft, zit een man, die zwaait naar het overvliegende toestel. Een rubberboot is blijven steken in dat. wat voor de ramp voorzichtigheid is hierbij geboden. Wel vernamen we van hoogst be voegde zijde, dat aan de Zuidrand van Schouwen, bij het voormalige haventje van Serooskerke, de Schelphoek, een gat in de zeedijk is geslagen van pl.m. 250 meter. Door waarschijnlijk een boomgaard is overstortmg is aan de binnenzijde geweest. (Luchtopname ANPfoto) De Schelphoek verdween een gat ontstaan van pl.m. 25 meter. Dit is wel een der ergste calamiteiten Bij informatie aan het Waterschap kon men ons geen nadere mededelin- Over de toestand van de zeedijken, gen verstrekken, omdat alles in han- waarvan sommige er uit zien alsof den is van de Rijkswaterstaat en al- er een schot hagel doorheen is ge- leen de Rijksvoorlichtingsdienst in gaan, valt voorlopig nog weinig offi- formaties geeft. Deze zullen we ciëels mede te delen. Geruchten en trachten te krijgen. Waar zijn da instanties gevestigd? woning van mr. Keuning. Overste Coumou heeft de beschikking over een zender met een net rond ons eiland. Het maritiem commando berust bij. kolonel van Waning, die belast is Zodra de sirene in de onheilsnacht lof verheven. Een noodziekenhuis, klant en grossier of andere nering- ^egon te loeien sprong ook dr. van cantine en polikliniek kon worden doende, cle abonnesvoorlichtend Hoorn het bed uit en trachtte zo snel ingericht. Hulpkrachten kwamen van op velerlei gebied of het nieuws mQgelijk contact te krijgen met zijn elders. De Chr. ULO werd een cen- brengend wat de telexmachine dag kolonne van het Rode Kruis, wat trum voor zieken en gewonden; plm. en nacht doorgaf uit alle wereld- hem na enige moeite mocht gelukken 150 bedden zijn daar aanwezig. Dr. Februari 1953. delen. Weer moest tijdelijk de uit- ai kon hij de hele ploeg niet bij el- van Hoorn was dankbaar voor de gave worden gestaakt, omdat het kaar trommelen, omdat ook leden verleende collegiale hulp van de openbare leven ontwricht werd, de van Zjjn afdeling in hun huizen za- doktoren Schilstra, Vogelaar en dr. abonnes van stacl en eiland weg- ten opgesloten. Met een kleine ploeg de Kok, alsmede van zr. Goudzwaard trokken naar veiliger oorden, tot- begon men echter spoedig te opere- en mej. van Luijk. dat de wonden van de ramp ten ren met medewerking die van alle De kolonne heeft voorts vele men- delc zullen zijn geheeld. Maar de kanten werd verleend. sen uit het Gouwe Veer, Nieuwer- kleine schare die achter bleef wil _c ori kerk, Capelle en Oosterland kunnen het nieuws uit onze streek. Menig- weidia beschikken Ter oriëntatie van onze overgeble ven stadgenoten het volgende: Voor de beveiliging van de dijken met de regeling van de afvoer der is belast de Rijks-provinciale Wa- bevolking vanaf de Nieuwe Haven, terstaat en de Centrale Dienst Noord De Rijkspolitie staat onder bevel Zeeland. Inlichtingen daarvoor ver- van kapitein Jansen de Jonge. Deze strekt men op het Waterschap heeft de leiding over alle Rijkspolitie Schouwen aan de Oude Haven. op het eiland, de directie van het de- Met de verstrekking van goederen tachement gemeentepolitie, dat hij heeft „Zeelandia" zich belast. Haar te zijner beschikking heeft. De ka- taak is de ontvangst, de inventari- pitein is tevens belast met coördina- satie en het beheer van alle goede- tie van de reddingswerkzaamheden ren, welke o.a. naar Schouwen-Dui- in het binnenland, alsmede met de veland zijn getransporteerd. „Zee- bewaking van Zierikzee tegen dief- landia" zorgt zo nodig eveneens voor stal. De oud adj. van politie dhr. nieuwe bevoorrading voor het ge- Haverhoek is hierbij ingeschakeld. KROES, hele eiland. „Zeelandia" reikt naar In de leeskamer van het stadhuis is (Nadruk verboden), behoefte uit en kan* vervoermiddelen de directie der Rijkspolitie gevestigd, oproepen bij de Rijksverkeersinspec tie (Garage Anker). Daar is een cen trale gevormd, vanwaar men auto bussen, auto's en motoren kan aan vragen voor evacuatiediensten. Vergeet ze niet, vergeet ze nooit, Laat niemand arm zijn of berooid, Na deze rampgevaren. Ontplooi Uw steun voor 't water land, Behoud de ware, echte band, Reik zwakken telkens weer Uw hand, Ook in de loop der jaren! Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen De gemeentepolitie staat onder leiding van de korpschef, dhr. van Ast, wiens taak het is de orde te handhaven en het verkeer te regelen. Bovendien is hij belast met scherpe over diverse lokalen als die van vuldige bewijzen getuigen daarvan en velen, thans van huis en haard he Leger des Heils' het Bur_ redden. Een der leden van de Rode Kruis afdeling is met een hefschroef- vliegtuig naar Gilze Rijen gevlogen Ongeveer 2800 personen vertrokken Centrale keuken ingesteld De medische zorg en het Rode bewaking tegen diefstal. In „Concor- Kruiswerk berust in handen van dr. dia" is het bureau van politie tijde- van Hoorn. De taak van het Rode lijk gevestigd. Kruis is het behartigen van de be- De financiële hulpverlening berust langen van de volksgezondheid. Con- bij de gemeente-ontvanger, dhr. J. tact neemt het Rode Kruis ook op Nolet. In bepaalde gevallen mag hij 7 7 ger Weeshuis de Chr. ULO school ,clcl1 i"Jc" s=viu6ui ecvcucu uMg vertoi/uera gaven reecis Hun nieuw om als gids te dienen wanneer de De qasvoorziening - Radiowagen met de inspecteur van de Volksge- uitkeringen doen aan financieel be- adres op, om toch maar contact te ÏÏLSw helicoptères zich boven ons eilanc hm id en met het land dnt hun lirf telt' °ok kreeg men de beschikking T vnnrZjia Ll dl N'Zhnfc ruimt® da Chr. Ger. Kerk. zouden begeven om te trachten men' Y?0r<0'»° ~al ac Nieuwsbode In de armde vertrekken kon sen uit hun benarde posities te be- roept spoedberichten om in kleiner formaat en nog niet iedere dag verschijnen, maar ze neemt haar plaats, hoewel beschei den, weer in. Met aller steun en medewerking hopen we weer te worden de vertrouwde gids sinds haar 109-jarig bestaan als nieuws blad. men de natte en zieke mensen op hun verhaal laten komen. Ook en kele gewonden kregen hier onder dak. Het moeilijkste was wel het ber gen van lijken die in de overstroom de huizen lagen. Maar ook dat ge- vrijden. Post voor geëvacueerden zondheid en de veterinaire dienst, hoeftige personen, zulks mede ter Wat het Rode Kruis deed en doet beoordeling van dhr. C. Hoek van De goederen, die van alle kanten vindt men elders vermeld. Het Bu- de gemeentelijke sociale dienst, geschonken zijn om de getroffen be- reau is gevestigd in de Chr. ULO- Loon betalingen geschieden tot op ze- volking van kleren, schoeisel, etc. te school. kere hoogte na verklaring van de voorzien, worden thans geïnventari- Notaris Heering werd evacuatie- tijdelijke gemeentelijke werkgevers, seerd en uitgezocht. Wat van waar- commissaris, wiens taak het is de Het bureau is gevestigd op het stad- de en heel is zal aan de bevolking afvoer van de bevolking te registre- huis, kamer van de ontvanger, worden uitgereikt. Ongeveer 2800 ren. Verwijzing naar de schepen ge- De heer F. C. Hanse, pl. vertegen personen hebben de stad verlaten en schiedt in nauw overleg fnet de ma- woordiger van de Prov. Voedselcom- elders onderdak gezocht of gekregen, ritieme commandant. missaris, is belast met het verzorgen Om spoedmëdedelingen te kunnen In het kantoor der Waterleiding van het vee in de stad en zo moge- De PTT verzoekt alle geëvacueer den hun nieuwe adres bekend te ma in verband met het feit dat de lukte na veel inspanning. Inmiddels ken aan allenj van wie zij postzen- Nieuwsbode nog niet dagelijks en waren 5 leden der kolonne, die in dingen kunnen verwachten. Dus ook omroepen heeft de gemeente thans zetelt opzichter Leendertse, die be- lijk van de dieren die elders verblij- in kleiner formaat moet verschij- ^en beginne waren uitgeschakeld, aan officiële lichamen en aan uit- de beschikking gekregen over een last is met de distributie van het ven. Ophalen en afvoer van cada- nen, zal op de abonnementsprijs k°men opdagen en met de versterkte geVers van dagbladen en tijdschrif- radiowagen. Voorts heeft men op het drinkwater nu de waterleidingkraan vers behoort mede tot zijn gebied, een reductie worden gegeven. Ploeg toog men verder aan het mens- ten_ Men kan hiervoor gebruik ma- Havenplein een centrale keuken in-'zijn dienst voorlopig heeft gestaakt, zulks in overleg met de dierenarts Hoeveel de prijs zal bedragen is lievende werk, de hulpbehoevenden ken van ^e bekende kaarten voor gericht, teneinde de mensen, die niet De heer van der Gaast heeft de dhr. D. v. d. Akker. nog niet precies bekend, omdat zo goed mogelijk te verzorgen. Zie- adreswijziging, die aan alle postkan- in de gelegenheid zijn thuis hun leiding van de gaarkeuken, de onder- Wat de PTT betreft, dhr. 't Jong, we niet onmiddellijk kunnen be- ken en gewonden werden verder ook toren verkrijgbaar zijn. potje te koken, van warm eten te brenging van troepen, grondwerkers ref. hoofdbestuur PTT, deze is be- oordelen wat we kunnen doen. Dit naar inmiddels in de haven aan- De correspondentie voor geëvacu- voorzien, want de gasvoorziening en andere hulpkrachten, alsmede de last met de coördinatie van alle ci- wordt echter zo spoedig mogelijk gek°men boten vervoerd, daarbij ge- eerden, die door de post niet binnen blijft voorlopig, nog een moeilijk voorziening van burgers, evt. mili- vicle verbindingen en, voorzover bekend gemaakt. Ook een over- holPen door Rode Kruis-kolonnes een paar dagen bezorgd kan worden, vraagstuk. Men kan BUTA-gas ver- tairen, van kleding, dekking en technisch mogelijk, aansprakelijk zicht over de reeds betaalde abon- die van elclers waren komen opda- zaj aan de afzenders' worden terug- krijgen. Met een kleine wijziging van schoeisel en drinken. Het bureau voor de bruikbaarheid van de tech- nementsgelden hebben we nog gen' kor* nada^ de ramp had plaats gezonden, teneinde deze niet in on- de gewone gascomforen kan men op daarvoor is gevestigd in het oude nische verbindingen. Bureau: kan- niet. Bij ons is de administratie in ëegrepen. zekerheid te laten omtrent het lot BUTA-gas overschakelen. Naar ver- Postkantoor in de Meelstraat. toor PTT. tact gebleven, doch van de diverse Wat door de Rode Kruis kolonne van de verzonden stukken. luidt is toegezegd dat de Prov. boot Overste Coumou heeft het bevel Het informatiebureau is op het agenten weten we nog niets. Wij hier is gepresteerd is, om de woor- Het vermelden van naam en adres een tweedaagse dienst zal gaan on- over alle legereenheden op Schou- stadhuis gevestigd. Tel. 205, toestel vertrouwen echter dat het meeste den van dr. van Hoorn te herhalen, van de afzender op poststukken is derhouden tussen Zierikzee en Dor- wen-Duiveland. Het bureau van hem 3. Op het stadhuis is tevens geves- naar genoegen is op te lossen. fantastisch geweest. Ze is boven alle thans nog meer nodig dan anders drecht. is gevestigd op de Oude Haven in de tigd het burgerlijk stafkwartier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1