BULLETIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Een groot deel van Schouwen is of wordt geëvacueerd Van Schouwen zijn reeds 15000 mensen naar veiliger oorden wegge voerd. In Duiveland zyn gisteren al le woningen afgezocht, vandaag is Schouwen aan de beurt. Een deel der bevolking is met de herstelwerk zaamheden begonnen. De bevolking wordt naar Rotterdam en verder naar Utrecht vervoerd. Vliegtuigen van de omringende landen verlenen daadwerkelijke hulp. Zij geven de boten die over het verdronken land varen aanwijzingen waar nog men sen op de boerderijen op redding wachten. 37000 H.A. land staat onder water. Minister Algera bezocht Zierikzee Van Schouwen-Duiveland staat viervijfde deel onder water. Noord- Beveland voor de helft, St.-Philips- land is geheel overstroomd, Tholen voor een derde deel, Zuid-Beveland voor een achtste deel. Op sorrynige plaatsen in midden Schouwen staat 2Vz meter water. De sterke*stroming bemoeilijkt het reddingswerk. De hele veestapel is verloren gegaan. De verwoesting in Zierikzee is, zoals ons bekend, heel erg. Alleen de kom staat droog. De minister van Ver keer en Waterstaat heeft een bezoek gebracht aan de stad, waar hij een onderhoud had met de burgemees ter.. De minister was hevig getroffen door het. leed de bevolking overko men. Z.E. was dankbaar voor de bui tenlandse hulp die wordt geboden en eveneens voor de hulp die de verschillende schippers hadden ver leend bij het redden van de slacht offers. Ir. Maris was van oordeel, dat de moeilijkheden vier maal zo groot zijn als op Walcheren na de oorlog. Men is onmiddellijk met de herstelwerkzaamheden begonnen, maar dat blijft grote moeilijkheden baren. De radiopost in Haamstede deelt mede, dat in Dreischor 15 slachtof fers vallen te betreuren, evenals in Serooskerke. In Oosterland zouden 60 doden zijn. Talrijke schepen waren ingeschakeld voor hel reddingswerk DUIVELAND TOONT TRIEST BEELD VAN VERWOESTING Getuigend van uithoudingsvermo gen is het werk geweest van hen, die er op uit zjjn getogen met bo ten, bootjes en vletten om de mensen in de ondergelopen gebieden te red den. Velen van de inmiddels naar Zierikzee of elders afgcvoerden ver keerden in kommervolle omstandig heden als gevolg van de doorgestane ontberingen. Zij hadden uren, zo niet dagen gewacht op onverwarmde plaatsen of buiten in drijfnatte kle ren en voor velen is de hulp feitelijk te laat gekomen. Het zijn vooral de kinderen ge weest, die slachtoffers werden van de barre omstandigheden. Vaders en moeders hebben vaak hun jonge kroost nog weten te redden, maar het is dikwijls de koude geweest, die hen deed bezwijken. Opmerke lijk is dat de ernst van de toestand op Schouwen-Duiveland in eerste instantie niet is doorzien, ook niet kon worden doorzien, omdat het con tact met de buitenwereld heel lang op zich liet wachten. Elders in het land was de nood zichtbaar en door gaans even reëel als hier; geen won der dan ook, dat zich daarop in de eerste plaats de hulpactiviteit con centreerde. Met een boot uit Oost- mahorn zijn we het ondergelopen ge bied van Duiveland binnengevaren door een enorm gat in de dijk, dat zich bevindt recht tegenover de mo len van Ouwerkerk. Treurig is het beeld van verwoesting, dat hier openbaar wordt. Langs de hefbomen van kranen en draglines, die werden gebruikt voor de ruilverkaveling; veel wrakhout en huisraad drijft in het rond. De kappen van door het water verraste auto's steken bij vloed nog een klein stukje boven water uit, vele huizen zijn door het geweld van het water ingestort. Met kleine vletten werden de mensen naar de grotere boten gebracht, die nog voor het gat in de dijk lagen te wachten en soms (bij geringe diepgang) zelf nog verder konden varen. In dekens gehuld zaten de gered den in de sloepen en intriest waren de verhalen, die zij mededeelden. Woensdagmiddag bevonden zich in de kerk te Ouwerkerk nog een tien tal mensen, die later zouden worden vervoerd met een mosselschip uit Yerseke. Talrijke redders zijn echter tot laat in de avond met hun werk doorgegaan. De geredden uit de bui tenranden van Nieuwerkerk werden naar Ouwerkerk gebracht, om daar later te worden weggevoerd. Aan boord bevonden zich enkele ouders, die respectievelijk twee en drie kin deren hadden verloren. In de kerk te Nieuwerkerk waren nog enkele honderden mensen geconcentreerd maar die wilden Woensdag nog niet afgehaald worden. De volgende mor gen zijn schepen vertrokken om hen weg te halen. DE KONINGIN ZONDAG VOOR DE RADIO Zondagmiddag 1 uur zal H.M. de Koningin zich tot ons volk richten Zondag zullen in alle kerken speciale diensten worden gehouden, waarbij opgeroepen wordt tot gebed en offer. H.M. de Koningin in het getroffen gebied H.M. Koningin Juliana heeft per vliegtuig een tocht gemaakt over het overstroomde gebied in de drie pro vinciën. Dinsdagmorgen om 9 uur vertrok H.M. van Soestdijk naar Soesterberg, waar het vliegtuig op steeg. Het toestel landde op Gilze Rijen, waar M.M. zich liet voorlich ten over de hulpverlening en zich bijzonder getroffen toonde door de perfecte samenwerking. De Koningin vertrok vervolgens naar Breda, waar zij een bezoek bracht aan het evacu atiecentrum. Van Breda werd de reis voortgezet naar Fijnaard en Halste ren. H.M. onderhield zich hier met evacué's en leden van de land- en zeemacht. In Roosendaal sprak zij met slachtoffers in de ontvangstcen tra. Des avonds om half 9 was de Koningin weer terug op het vleg- veld Soesterberg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1