(GËHEBiÊÊÊh Dagbladreclame de BESTE reclame! Twee geslaagde A,N.A.B.-avonden te Zierikzee I l 8 I 33 Nightsong Kruisverhoor Het huis aan de rivier „Tineke van Urk" door „De Verenigde Spelers'! Dlnadag- eo Woensdags vond werden In de Concertzaal te Zierikzee „fa- milia-bljcenkoutslea" gehouden, uit gaand e van de Algemene Nederlatuloe Agrarische Bedrijfobond (A.N.A4JJ.). Voor beide avonden stonden een toe spraak door een lid van bet hoofd- bcetuur en opvoering ven „Tineke van Urk", muzikale comedie van Willy van Heroert in 3 bedrijven, op het pro gramma. Was Dinsdagavond de zaal geheel gevuld, Woensdagavond «checlde dat maar heel weinig. Als spreker trad de eerste avond op de Bonds voorzitter, de heer J. Lage veen en di tweede avond do BondspenningmeMter, de heer H. J. den Bpcr. Propagandarede Na gewezen te hebben op de noodza kelijkheid van vakorganisatie wekten de «preker* de aanwezige bondsleden en hun vrouwen op pal te blijven •titan voor hun organisatie en rog niet-georganlseerden op te wekken zich daarbij aan te sluiten. Vooral in de jaren na de bevrijding ia voor de agrarische werkers veel bereikt, doch bet snelle tempo waarin dit geschied de is waarschijnlijk wel de oorzaak dat velen bulten de organisatie blij ven, daar zij toch profiteren van ds verkregen rechten, die zonder grote strijd verworven werden. In dit ver band herinnerden zij aan de strijd, die voor 1940 gestreden moest worden en het aandeel dat de organisatie daar steeds in heeft gehad. Met nadruk werd hierbij echter beklemtoond dat de taak van de organisatie nog niet geëindigd is, daar er nog verschil lende dingen zijn die recht getrokken moeten worden en rüen steeds paraat moet zijn om eventuele aanslagen op wat verkregen is, af te slaan. Daar naast klemmen ook de problemen van de werkgelegenheid en de economische medezeggenschap, welke laatste binn in kort middels do P.B.O. een feit zal zijn. Ten aanzien hiervan werden voor al de jongeren aangespoord zich in deze materie te verdiepen- en ook op dit terrein de vakbeweging te steunen. Tenslotte werden alle aanwezigen op gewekt er aan mede te werken het ledental van de bond, dat thans 38.750 bedraagt, voor 1 Mei a.s. op te voe ren tot 40.000. Goed spel In vlot tempo Na de. spreker was het woird aan de leden van de theatergroep „De Verenigde Spelers", voor het artistieke gedeelte van het programma. De ern stige achtergrond van het vrolijke stak. dat speelt in de tijd van de droogmaking van de Zuiderzee en het verdwijnen van Urk als eiland, vormt het conflict tussen 2 broers, waarvan de ene medewerkt non de droogmaking en de andere zïoh vasthoudt aan de visserij en de houding van zijn broer ziet als verraad jegens het eiland. Een liefdesgeschiedenis tussen de ene broer en Tineke, de dochter van de buurman, dreigt de onenigheid nog te verhogen, doch dank zii de liefde volle tact van Tineke en de milde kijk op Jiot leven van Tinekc's vader en Harm's moeder, komt Harm tenslotte tot het inzicht dat men do ontwik keling van de mensheid niet kan tegen houden en dat het kleine belang moet wijken voor het grote. Vrolijk stuk met ernstige achtergrond In een vlot tempo hebben de uitvoe renden het stuk ten tonele gebracht, dat, naast «rustige, tal van vrolijke nine* bevat. De rol van moeder Lummetje werd op uitstekende wijze vertolkt dvci' Jeanne Huiuche-Vcrkadc, maar dazr- naaat moot direct genoemd worden Ko van-den Boach, die de rol van vader lleijer, zuiver typeerde en met zijn fantastische verhalen vaak de lachers op zijn hand had. Lice de Wind was als Tineke een vlotte Urkse jougedochtcr, die niet op haar mondje was gevallen Gerrit Lindenberg, die de dubbelrol van de 2 zoons vertolkte, waa vooral goed als Harm cu ook Bert Silvester, die ook een dubbelrol speelde, waar onder die van „Gekke Dries", die op sommige punten echter nog zo gek niet was, toonde zich een artist van klo*«e. Aparte vermelding verdient nog de zang, met begeleiding van mevr, vau Veen (piego). De voirzitter van de federatie, de heer M. Geluk uit Serooskerke, dte de avonden uk had geopend, bleek nadat aan „Tineke" bloemen waren aangeboden, aan 't einde ervan de tolk van alle aanwezigen, toen hij de artis- ten dankte voor hun prestaties, want toen hij hen een „tot weerziens" toeriep, werd dit met applaus on derstreept. Met dank aan de sprekers en aan de aanwezigen, sloot hii ver volgens de geslaagde bijeenkomstlten.1 Stad en Provincie ZIERIKZEE Bij het to 's-Gravenhage gehou den Vakexamen in de PTT-dienst, eerste gedeelte (Post) slaagde o.a. de heer M. W. Rotte alhier. NOORDWELLE Dc bevolking in 1952 Op 1 Januari 1952 telde onze ge meente 451 inwoners, nl. 244 mannen en 207 vrouwen. Dit aantal vermeer derde in de loop van het jaar door geboorte met 10 mannen en 4 vrou wen en door vestiging met 7 mannen en 5 vrouwen,- totaal 26 personen. Door overlijden verminderde het met 1 man en 1 vrouw en door vertrek inet 11 mannen en 9 vrouwen, totaal 22 personen. De bevolking naui dus toe met 5 mannen en verminderde me<t 1 vrouw, zodat op 1 Januari 1953 het aantal, inwoners 455 bedroeg, nl. 249 mannen en 206 vrouwen. Er wer den in 1952 drie huwelijken gesloten. Vergadering landbouwver. „Ons voordeel" In caf6 de Jonge vergaderde Dins dagavond de landbouwvereniging „Ons voordeel" onder voorzitterschap van de heer C. Steur. De aftredende hoifd- bcstuursleden kregen opnieuw het ver trouwen der vergadering. In plaats van de heer J. Klompe, die zich niet her kiesbaar stelde, werd gekozen de heer N. J. Dalebout. De heer L. Bakkor gaf een uitvoerig verslag over het afgelopen verenigingsjaar. Hieruit ne men wij de hoofdzaken over. Het le- 'dental bleef 109. De kas sluit met een batig saldo van f 2069,74. Bij monde van de heer W. P. C. Moelker ver klaarde de Commissie van Toezicht do rekening 1952 in orde, waarna do *ecreuris-p«anlngmc«stsr werd gsds- chirgwfd. De heer NL Nieuwenhuijze, hoofdas sistent Rijksvceteelt hield een cause rie over bet onderwerpt „Kosten mo to rt ra c tie in vergelijking mot paar- dentractle". Hieruit bleek, dat bet paurd in de landbouw allerminst als afgeschreven moet worden beschouwd. Hierna werden de documentaire „Ten- nceseevallei" en een film over het be kende Kruger Wildpark »u Zuid-Afri- ka vertoond. De hc«r Wijuva van de Rijksvoorlichtingsdienst hield een uit voerige lezing over de rergeliags- ziekte in bieten. Spr. gaf de methods aan om aan dit „gele gevaar" paal en perk te stellen. Aan het slot bracht de voorzitter dank aan de sprekers en de filmoperateur. DREISCHOR Èervolle opdracht voor Ir A. J. vaa Staalea lr. A. J. van Staalea, verbonden aan het ministerie van Overzeese Rijks delen, zal vandaag naar Brits Guyana vertrekken, om daar, gedurende ten minste drie maanden, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van ontwikkeling der opwekking van elektriciteit door middel van water. Dit onderzoek geschiedt als onderdeel van de plannen van het gouvorncment v«n Brits Guyana voor het verwarken van het ter plaatse gewonnen bauxiet tot aluminium. Er is een belangrijke hoeveelheid Bauxiet in Brits Guyana aangetrof fen. In het verleden is van tijd tot tijd de ontwikkeliug van „eleotrische wa terkracht" bestudeerd, maar het is onmogelijk gebleken de geschiktste plaatsen voor centrales, stuwdammen en stuwmeren aan te wijzen. Ir. van Staalcn zal trachten deze plaatsen aan to goven en daarbii .ge bruik moeten maken van zijn ervaring om zonder nauwkeurige terreinkaarten te werken. Deze zij a n.l. niet aanwezig. Ir. van Staalen is afkomstig van Drcischör en bezocht de H.B.S. te Zierikzee, waarna hij .pan do T.H. te Delft het ingenieursdiploma behaalde; in 1921. Sedert 1951 is Ir. van Staalen adviseur voor technische zaken van Nieuw Guinea. OOSTERLAND Woningverbetering met T-premie In onze gemeente wordt een druk gebruik gemaakt van de thans gunstige premieregeling welke is getroffen voor do verbetering van woningen. Er zijn momenteel ruim 20 gevallen aanhangig of reeds in gevorderde toestand. De fi nanciering voor deze verbeteringen worden geput uit het zg. „Terlingen- for.ds". Deze gelden zijn voor een groot gedeelte bijeengebracht door par ticulieren. Bovendien wordt ook bij goedkeuring van de aanvragen door de D.U.W. nog 1/6 deel van de totale bouwkosten bijgedragen mits het werk voor 1 April 1953 gereed is. Zodoende züllen weer heel wat woningen aan de heden ten dage gestelde eisen gaan beantwoorden. Beplanting gemeentehuisterrein Na verharding van de nieuw aan gelegde laan voor het gemeentehuis zal een dezer dagen een begin worden gemaakt met de aanleg en de beplan ting van het terrein. Hierdoor zal dit dorpsgcdeelte ongetwijfeld aanzienlijk worden verfraaid. ZIERIKZEE Filiaal Chemische Wasserij en Ververij „De Zoom" in herbouwd pand Overgebleven ruimte voormalig hötel „Juliana" benut Met de inrichting van de nieuwe Ford-garage in de Lange Nobelstraat waa de ruimte van het voormalig hötel „Juliana" nog niet uitgeput. Er bleef nog een flink „stuk" over en daar heeft de heer P.C. Boogerd, fi liaalhouder van de Chemische Was serij en Ververö „De Zoom" te Ber gen op Zoom beslag op weten te leg gen voor de inrichting van een keu rige zaak, die hem ln staat stelt zfjn eliëntèle so goed mogelfjk te ont vangen en te bedienen. Onder flinke belangstelling werd Donderdagmorgen de nieuw inge richte zaak officieel geopend door de voorzitler van de Zierikzeese Mid denstandscentrale, de heer J. C. van den Doel, die ln een hartelijke speech het voorrecht accentueerde te wonen ln een land waar het vrije bedrijf nog kan en mag worden uitgeoefend. Namens de Centrale gaf hij uitdruk king aan zijn bewondering voor het door de heer Bopgerd opgebrachte initiatief, die de zaken van „De Zoom" op voortvarende wijze heeft behartigd. Hij sprak de wens uit dat de klantenkring steeds zal mogen toenemen. Spr. meende de beheerder van de nieuwe zaak er op te moeten wijzen „dat men altijd nog hoger kan". Hij verzekerde hem van de steun der middenstand en hoopte sprekend in het algemeen dat zo wel de schepen met grote zeilen als de schepen met kleine zeilen steeds kunnen blijven varen. Door het weg schuiven van een gordijn werd de ruime en smaakvol ingerichte étalage zichtbaar, met welke handeling de zaaic officieel geopend werd ver klaard. De heer A. Asselbergs sprak na mens de directie van „De Zoom". Hij bracht tot uiting dat de directie de mentaliteit van de bevolking in 't Schouwen-Duiveland's rayon heeft leren waarderen. „Het zal moeilijk zijn elders een fijnere klantenbinding te krijgen", aldus spr., die het zake lijk beginsel van „De Zoom" uiteen zette, gebaseerd op de overweging dat de laagste prijzen niet doorslag gevend zijn, maar het tegen redelijke prijs geleverde kwaliteitswerk. Spr. bracht verder hulde aan het echt paar Boogerd, dat hard heeft gewerkt om de fraai Ingerichte zaak tot stand te brengen en dankte allen die me dewerkten aan de totstandkoming er van. Namens 't gemeentebestuur bracht de heer J. G. I;. Simmers geluk wensen over. Hij knoopte er de wens aan vast dat de zaak steeds verder zal mogen uitbreiden. De heer van Aken bracht het gevoel van spijt tot uitdrukking van de leden der buurt vereniging „Sint Nobel", die in, het echtpaar Boogerd actieve leden ver liezen. De aannemer, de heer C. J. Schot, feliciteerde de beheerder der zaak en vertelde dat de verbouw nog niet zo eenvoudig Is geweest. Ten slotte dankte de heer Boogerd voor de vele goede woorden, er aan herinnerend dat hij zeven jaar gele den begon in een lekke schuur het werk weer op te zetten. Hij dankte speciaal de difectie voor de onder vonden steun. De zaak is ingericht in de voor malige eetzaal van het hötel. Een deel is afgescheiden voor bewoning, in het ander deel is de zaak inge richt, waarin een met glas afgeschei den kantoor en de eiken lambrize- ring, stijlvolle vloerbedekking en ver lichting, een bijzonder warm en be schaafd cachet aan het geheel ver lenen. De heer J. Kloote verrichte het metselwerk, de firma Beuzenberg het schilderwerk en de firma Steutel electriciteit enz. Ook met deze zaak mag Zierikzee in het algemeen en de Nobelstraat in het bijzonder zich gelukkig prijzen. De loop der bevolking van Schouwen-Duiveland in 1952 s .-22 Zierikzee 7128 7097 81 Kerkwerve802 801 1 Noordgouwe 863 866 3 Dreischor 1020 1037 17 Zonnemaire 791 801 10 Brouwershaven 1196 1198 2 Duivendijke 520 516 4 Eikerzee 517 514 3 Ellemeèt504 495 9 Serooskerke 219 228 7 Noordwelle 455 451 4 Renesse 830 842 12 Haamstede 1716 1720 4 Burgh 732 730 2 Ouwerkerk 565 575 10 Nieuwerkerk 1858 1875 17 Oosterland1813 1803 10 Bruinisse 2317 2330 13 Totalen 23846 23877 64 95 Zoals uit bovenstaand overzicht blijkt daalde het aantal inwoners in 1952 met 31, wat te wijten is aan het groot aantal vertrokken personen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Oost- Vlieland: J. H. Ch. Israël, a.s. em.- predikant, Vaals. Beroepen te Nieuwe Tonge: J. T. Doornenbal, Oene; te Lienden; H. v. d. Linden, Rhenen. Geref. Kerk Beroepen te Nijkerk: W. Griffioen, Kralingseveer; te Castricum en Heer Hugowaard: cand. J. Banga, Noord- bergum. RECHTZAKEN CHAUFFEUR VERDUISTERDE ERFENIS Overeenkomstig de eis van de pro cureur-generaal heeft het Haagse Ge rechtshof de Rotterdamse chauffeur C. A. Vellekoop, die in hoger beroep hid terechtgestaan wegens verduiste ring van eea erfenis, veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf,' waar van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar mot bijzou- dcro voorwaarden, zomede aftrok vnn preventieve hechtenis. Op do terecht zitting van 14 Januari U appellant bl vrijheid gesteld. V., die een erfenl* moest afwikkelen, moest een bedrog van f 15.000 aan de erfgenamen uitbetalen. In ateda daarvan atak hij de gelden in een autumobielzaakje, dat misging. De Rotterdamse rechtbank had de man veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf, waarvan vier maanden voor waardelijk met ©en proeftijd van drie jaar en aftrek van bet voorarrest. MARKTBERICHTEN UIEN Veiling te St. Annaland Middel f 26,04-26,20, bonken f23,11, drielingen f 35,01, picklere f 39,49, stek f 3,40 (per 100 kg). Aanvoer: 54 ton. Velling te 8t. Maartensdijk Middel f 25,70-26,10, bonken f 23,50, drielingen f 35,20, picklers f 39,30, stek f 2,50 (per 100 kg). Aanvoer: 30 ton. Veemarkt 's HERTOGENBOSCH, 28 Januari. Aangevoerd: 3171 stuks vee, zijnde 1828 runderen, 210 vette kalveren, 732 nuchtere kalveren, 258 slacht- zeugen, 116 schapen, 27 gelten. Prijzen per stuk: melk- en kalf- koelen f 825-1200, gulste koeien f 600- 775, kalfvaarzen f 825-1100, klam- vaarzen f 700-600, gulste vaarzen f 575-700, pinken f 400-530, graskal veren f 225-350, fokkalveren f 90- 150, nuchtere slachtkalveren f 35-45, zware soorten f 55-65, schapen f 60- 80, vette schapen f 95, vette lamme ren f 72-86. Aanvoer van slachtvee: 776 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot f 2,90, le kw. f 2,70-2,75, 2e f 2,40-2,50, 3e f 2,20-2,30, vette stieren f 2,40-2,45, worstkoeien t 1,90-2,05, alles per kg geslacht gew.; vette kalveren, lichte f 1,90-2,25, zware f 2,45-2,85, prima boven notering, nuchtere slachtkal veren f 1,10-1,25, zware soorten f 1,45- 1,65, per kg levend gew.; slacht- zeugen f 1,48-1,55 per kg levend gew. met 4 kg tarra. De Bossche veemarkt In 19&2 Dgor het wegens varkenspest uit gevaardigde marktverbod voor fok- varkens en door de dreiging van het mond- en klauwzeer is de aanvoer op de veemarkt in 1952 verminderd met naar schatting 50.000 stuks vee. De aanvoeren van runderen, vette en nuchtere kalveren, schapen en geiten gaan nu in stijgende lijn. De vette kalveren-markt heeft zich gehand haafd als de markt met de grootste aanvoeren van het gehele land. Dit is tevens het geval met de aanvoer van slachtzeugen. In 1952 werden in totaal 269.129 stuks aangevoerd tegen 308.005 in 1951. Zeer grote belangstelling be stond er' voor de z.g.n. vetveemarkt. De aanvoer van groot slachtvee be woog zich normaal tussen 900 k 1000 stuks per marktdag. Dit betekent in vergelijking met 1951 een vermeer dering in deze categorie met onge veer 25 De vraag voor export in hoofd zaak naar België, Luxemburg en Frankrijk bleef van invloed op de handel. Dit laatste geldt meer in het bijzonder de rubriek vette kalveren. De behoefte aan uitbreiding van de marktgelegenheid doet zich sterk ge voelen, doch het raadsbesluit, waar bij een tweede marktdag werd Inge steld, heeft nog steeds geen goedkeu ring verkregen. ADVERTENTIES Heden overleed, zacht en kalm. onze geliefde man en vader, WILLEM C.DEN BOER, ln de ouderdom van 57 jaar en 11 maanden. Zwaar valt ons dit verlies. Wed. W. C. DEN BOER DE VISSER IMAN CORRIE Zonneinaire, 29 Jan. 1953 Stapelsweg A 116 Heden overleed zacht en kalm, na een kortstondig lijden, onze geliefde zoon, broeder, zwager en oom, W. C. DEN BOER, in de ouderdom van bijna 58 Jaar. Nieuwerkerk, 29 Jan. 1953 Uit aller naam, I. DEN BOER De heer en mevrouw SEIJBEL- DE SMIT zeggen, mede namens wederzijdse ouders, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Vlissingen, 27 Januari 1953. Enigste kennisgeving W H. VAN OEVEREN W. VAN OEVEREN VAN GASTEL zeggen hierbij, mede namens wederzijdse familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwerkerk, 29 Januari 1953 Hengelspoc t vereniging „ZIERIKZEE" Zij, die Hd wensen te worden van bovengenoemde vereniging kunnen zich voorlopig opgeven bij SCHIETTEK A PTE, K. Groendal D 452, Zierikzee Iedere Zaterdag van 2—6 uur Boerenleenbank! OOSTERLAND Bijschrijving rente en contröle boekjes op Dinsdag 3 Febr. s nam. van 2—6 uur voor de letters A t.m. M. Woensdag 4 Febr. s nam. van 26 uur voor de letters N t.m. Z, in de Conferentiekamer. Het Bestuur. SUCCESJES Te koop: Twee paardensproeiers, zonder motor en met koperen tank. Twee idem met motor. Een Cormick graanmaaler met motor zes voet. Een Trustee tractor voor boomgaarden. Een twee- schaar „Melotte" tractorploeg, 0,80 m breed. Een Gruno graan- sorteerder met electr. motor. Gevraagd twee complete wied- machines. W. Rijstenbil Zoon St Philipsland, telefoon 3 Een kalfvaars, witte papieren. Ingespoten tegen mond- en klauwzeer. Aan de rekening. M. de Ruijter, Kerkwerve. Dumpkettingen voor alle trac toren, anti-slip, uit voorraad leverbaar. Billijke prijs. W. Rijstenbil Zoon, St Philips land, telefoon 3. Een ultneembare kleerkast en 'n aquariumbak.( Agent Klaasse, Dreischor, telefoon 4. Drachtige konijnen. Tevens flinke rara beschikbaar bij Koot- stra, Schelpweg. Ellemeet. VjMBWÊSISmMWJ Coöp. Boerenleenbank „Dreischor" Confrö/e boekjes en bijschrijven rente op onderstaande data en uren Maandag 2 Februari 1953 des v.m. van 9—12 uur voor A t/m D Idem idem n.m. 25 E t/m H Dinsdag 3 Februari 1953 n.m. 2—5 I t/m N Woensdag 4 Febr. 1953 n.m. 2—5 O t/m Z Op deze dagen en uren kunnen geen andere zaken worden gedaan HET BESTUUR Zaterdag 31 Januari 8 uur Zondag 1 Februari 3 uur Zondag 1 Februari 8 uur Een film waarvan én de lief hebber van jazz én de liefhebber van klassieke muziek ten volle kan genieten. Toegang alle leeftijden Dinsdag 3 Februari 8 uur Donderdag 5 Februari 8 uur Beluisterde U het radio-hoor spel Hier is de film. Een film met ongekende en adembe nemende spanning. Toegang 18 jaar mm Zaterdag 31 Januari 8 uur Maandag 2 Februari 8 uur Hl] ontzag zich zelfs niet zijn onschuldige broer te doden. Toegang 18 jaar Abonneert U op dit streekblad!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 3