IVOROL EERSTE KAMER De financiële beschouwingen over de Rijksbegroting De nieuwe kruiser zal omstreeks 1 Maart proef varen Het schip liep niet uit haar roer en er zat geen boot in de weg Fa. Joh. den Boer ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 23 JANUARI 1953 - No. 17322 Dordrecht heeft een Pisa-toren Toren Grote kerk ruim twee meter uit bet iood Minister v. d. Kielt noemde werkgelegenheids- maatregelen en plannen op fiscaal gebied Lagere investeringen, toenemende werkloosheid, belangrijke factoren De voorbereidende werkzaamheden voor het herstel van de toren van de Grote Kerk te Dordrecht, zijn op het ogenblik in volle gang. Enkele bui zen, die aan de voet van de toren stonden, moesten worden afgebroken om de fundamenten van de toren bloot te kunnen leggen. Het is nl. zo, dat Bij de verdere financiële beschouwing dat alleen alu de omstandigheden er de toren, een middeleeuws bouwwerk gen over de Rijksbegroting 1953 be- too nopen de overheid zal investeren. van ruim 68 meter hoogte, maar liefst loogde de heer van Tilburg (PvdA) De gemeenschap moet ook belangrijke 2.25 meter uit het lood hangt en dat verhoging der overheidsuitgaven, bedragen blijven investeren in de sac- fitee3s schever gaat staan. Men gaat welke snel werkt, niet zonder gevaar tor van het vervoer. In een periods nu het draagvlak van de toren, dat is, doch hij achtte verlaging der be- Van aarzeling in het economische le- nu no£ vierkante nieter is, ver last ingen ook niet zonder gevaar en, Ven, van terughouding in investeringen £roten tot 700 vierkante meter, waar- DE MARINE-BEGROTING 1953 Uitgaven voor dit jaar op f 323 millioen geraamd van de Nederlandse indsutrie een grote medewerking wordt ondervonden. parlementair, moeilijker te verwezen- in de particuliere sector en van stij- door verdere verzakking zal worden lijken. Z.L zijn er anderen dan de gende werkloosheid zijn z.i. overhsids- voorkomen, ondernemingen, die meer aanspraken investeringen van grote betekenis voor hebben op fiscale tegemoetkomingen, do werkgelegenheid. Spr. achtte voorts vergroting van da koopkracht van de loonarbeiders nood- Handhaving van het rentegamma De werkzaamheden worden, met steun van het Rijk, uitgevoerd in opdracht van de gemeente Dordrecht die eigenaresse is van de toren, Voor zakelijk en was tegen incidentele wij- ^et percentage dat de P.T.T aan dlt ™erk 1,1 cen half millioen zigingen van inkomsten- en omzet- Rijk afdraagt is gebaseerd op een tro en' belasting. De vraag moet gesteld en verordening van 1941, doch binnenkort beantwoord worden of belastingveria- zaj VCrordening worden gewijzigd, ging do investeringen zal bevorderen. Qp dd wensen inzake Commissarissen- Wnnneer iets voor het bedrijfsleven lasting en Speculatiebelasting Icon zou moeten worden gedaan, zou dat Spr> gect, bevredigend antwoord gevea. kunnen geschieden door vervroegde af- Hij zag geen enkele reden om hot rentegamma op te heffen. Met Griep?'n>Mijnhordtje,Q schrijving, een verder gaande compen satie van verlies en winst en afschaf fing der progressie in de Bedrijfswinst- belasting. Met fiscale maatregelen zal z.L de grootste voorzichtigheid moe ten worden betracht. Wat do midden groepen betreft betoogde spr. dat de positie van vele hoofdarbeiders, wier werk ondergewaardeerd wordt, zal moeten worden verbeterd. Een ver hoging van 30 pet. over do gehele linie achtte hij uitgesloten, doch kos teloos onderwijs zou uitkomst kunnen brengen voor de gezinnen mot kinde ren. Verder wenste spr. verbetering van do oudedagsvoorziening, o.n. dcor Verklaringen van Japanse vissers betrekking tot de middengroepen Amerikaans vliegend fort zou door merkte spr. op dat als het nodig Russen omlaag ztfn geschoten zou zijn er enige verlichting in het J Japanse vissers, die Dinsdag, na zes fiscale vlak zou kunnen liggen, maar incaatjep door do Russen gevangen te dat een belangrijke verbetering ge- zijn gehouden, in de Noord-Japanse ha legen zal moeten zijn in inkomsten- van Hanasaki zijn aangekomen, heb- vermeerdering in het vink der par- Md*"1 hoe een Amerikaans vliegend fort. dat ticuliere werkgever» en der «ver- hef Joor hestullldc heid. eiland Haroekoeroe, ten Oosten van Werkgelegenheldsmaalregelen .ci',r,d Joc" T'" do" twM Russische jagers werd aangevallen en Evenals het vorige heeft dit kabi- beschoten. Het Amerikaanse toestel verhoging van de maxima der pensi- net belangrijke maatregelen genomen werd ook beschoten door luchtdeel- oenen. t.n.v de werkgelegenheid, nl. f 50 artillerie. De vissers deelden mede, dat De heer Geugjes (CPN) vond de millioen voor extra openbare werken, er rook uit het vliegtuig kwam, dot regeringsmaatregelen ter bestrijding daarna verhoogd tot f 95 millioen, vervolgens, ten Noordwesten van Joeri, van de werkloosheid absoluut onvol- versnelling van de oorlogsschade-uit- in zee is gestort. Dit geschiedde op 7 doende, en de plannen van do minis- kering tot f 50 millioen en verhoging October 1952, ter tot het verlenen van faciliteiten van de premicbouw mot f 20 milli- De vissers waren onder Russisch toe- ann het bedrijfsleven alleen in het oen. Z.i is de regering te bang voor zicht aan het vissen, toen dit geschied- belang van de grootondernemers. Spr. publicatie, daar deze zou kunnen wor- de. Zij verklaarden dat hun Russische vroeg onmiddellijke opheffing der 5 den uitgelegd als een poging tot ver- bewakers zich verontrust betoonden, pet. consumptiebeperking door een dediging van het regeringsbeleid. Met toen bleek dat dc Japanners het omlaag loonsverhoging van 5 pet. Daarnaast zijn ambtgenoot zou spr. overleggen schieten van het Amerikaanse vliegende zijn z.i. nog verdere verhogingen nood- of er aanleiding is de politiek met fort hadden gezien. Zij moesten onver- zakelijk, medo van de uitkeringen in- betrekking tot bestrijding dor werkloos- wijld naar Joeri terugkeren, waar zii gevolge de sociale verzekeringswetten, heid en tot maatregelen voor de werk- tot nu to° gevangen zijn gehouden.' Verder bepleitte hij handel met do verruiming duidelijker tot ons volk landen van Oost-Europa en China, op te doen spreken, voet van wederzijds voordeel, verla ging der Omzetbelasting on ran de belasting op vêrbruiksgoodercn. Ten slotte verklaarde spr. zich tegen huur verhoging en voor verlaging der oor logsuitgaven. Antwoord van de minister Minister v. d. Kieft, do sprekers beantwoordend, 6loot zich aan bij dc hulde aan zijn ambtsvoorganger ge bracht. Spr. merkte op dat on2e eco nomie sterk wordt beïnvloed door al lerlei omstandigheden, waarop wij geen contróle hebben. Het ligt voor de hand, dat Nederland in internationaal ver band zal streven naar verdere libera lisatie van de handel, naar uitbreiding van do Benelux en naar verdere eco nomische integratie in Europa. Spr. was niet van mening dat een goede werkgelegenheidspolitiek con sluitende betalingsbalans in gevaar behoeft te brengen. Spr. gaf toe dat de belastin gen hoog zijn, maar er moeten nu een maal grote offers worden gebracht, daar de verwoestingen groot waren, de woningbouw moest worden aange pakt en renten van schulden moesten worden betaald. Investeringen De investeringen blijven achter bij voorgaande jaren en de wcrkloosheids- Diverse plannen hebben het depar tement reeds verlaten, o.m. tot recht vaardiger verdeling der lasten, in standhouding en uitbreiding der" eco- Conflict tussen stammen bij Aden De gouverneur-generaal van het Britse protectoraat Aden heeft de Brit se troepen aldaar opdracht gegeven, <-p nomische bedrijvigheid en zorg voor te treden in een conflict tussen de Sul- het nationale productie-apparaat, tan van Lahoj en de Soebeihistam, d'C Spr. denkt ook aan vervroegde af- ongeveer 20.000 leden telt. De Sultan had onlangs de politie schnjvmg, verbetering der verlies- Mohamcd Sja_ compensatie, verlichting der Ven- yan do Soebeihi-stam te arres- nootschapsbelastlng. T.a v. de com1- teren, omdat deze weigerde belasting pensatio voor de huurverhoging denkt te betalen. Bij botsingen werden tien 1 soldaten van de Sultan ged-rnd. De lui aan maatregelen op het gebied c. T J Sjeik is inmiddels naar Jemen uit- der indirecte belastingen, accijnzen gewejcenj waar hij voor zich en zijn en Omzetbelasting. 6tam asyl heeft gevraagd. DE „WILLEM RUYS" TE ROTTERDAM Kapitein Goedewaagen vertelt over de aanvaring Woensdag is het m.s. „Willem dan is het schip voor honderd pro- Ruys" weer in de thuishaven terug- cent zeewaardig", gekomen, na de ongelukkige aanva- Na de aanvaring, die schade aan ring in het Suezkanaal met het m.s. boeg, lichte schade aan de mid- „Oranje". scheeps en een gekraakte sloep ten- Kapitein C. C. Goedewaagen heeft gevolge had, ontstond een gat van cijfers zijn verontrustend on dat achtte voor een groep journalisten een en twee bij drie meter aan stuurboord- spr. do twee gronden waarop men an^er verteld over deze aanvaring, zijde boven de waterlijn, zo vertelde zich moot gronden. Do regering ver- pe kapitein is reecis 38 jaar in dienst de gezagvoerder voorts. Er is geen wijten dat zij ontroujw zou zijn aan van de r.R.L., waarvan tien jaar zee waar men zoveel tankboten ziet haar voornemens noemde de minister als gezagVoerder. De aanvaring was als in de Rode Zee, zo merkte de ka- onrcdelijk. Men kan niet verlangen de ggj.^ aie hfj in ztfn loopbaan pitein nog op, maar bij de aanvaring heeft meegemaakt. had hij geen tankboot gezien. Er was t-, t—\ wel een ander schip in de buurt, Personeel van Duits De gezagvoerder zeideiete te moe- maaf dit had niets met de aanvaring Concentratiekamp berecht ten vertellen wat hu zelf met pretüg te maken vmdt. Hu verklaarde, dat er van hem Dat de schepen naast elkaar ZQU_ Een Frans militair tribunaal ts met verwacht kon worden, dat hu den hebben wUlen opvaren om de Matz heeft uitspraak gedaan in het zich zou uitlaten over een bevriende passagiers geiegenheld tot groeten te proces tegen de commandant en een collega van een maatschappij, waar- geven en met serpentines te werpen aantal bewakers van het Duitse „her- mee de nauwste relaties worden on- noemde de gezagvoerder een typisch opvoedingskamp" Schirmeck, dio ver- derhouden. De vraag van het hoe en ))Waiver;haal". antwoordclijk worden geacht voor de waarom moet door bevoegde instan- dood van 78 gevangenen. ties worden uitgezocht via de scheep- Do commandant, kolonel Buck, en vaartinspectie en de Raad voor de bewaker Nussbcrger werden terdood Scheepvaart, nadat hij en zijn col- C 7000 Ollder de veroordeeld. Do bewakers Muller, We- lega hun rapporten zullen hebben 1 uc ber, Giegling en Hoert kregen resp. ingediend. dakpaiHien "20, 15, 10 en 5 jaar gevangenisstraf De kapitein gaf antwoord op de Zes bewakers werden bij verstek vragen, die naar voren kwamen en 1>nJbouwer G; L Mn veroordeeld, nl. Krtzer Mater, Specht op de vraag_of, zoa s ergens wasge- nijksstr PutteD (Gld.,\ond en Wunseh tot de doodstraf en Btt.hr publiceert, de „WillemtHuys" bu een repar„tiowcrkzaIiml,cdcn a'a0 het en Kraos, tot twintig jaar dwang- bepaalde manouvre uit het roer was dnk von khuis hoov„,hoid «elopem antwoordde de gezagvoer- bankbiljetten tor „>>rdo ïan Kolonel Bock had tevoren verklaard, der dat hem daarvan niets bekend TMr 7000:_ Hot geld was ;n kar_ dat alleen hij verantwoordelijk was was. ton ,,crpak;. Do bankbiljetten date- 7'T inedehekl.nBdp111 'tv'^aKTuT Na noodreparatie weer zeewaardig rtn van nn de oorl°g* Het vermoeden Zijn modebcklangden, „die, als solda- bestaat, dat do echtgenote van de heer ten, slechts bevelen hadden opgevolgd"Het schip voer al geen grote snel- van >t L J{o tfiana (o een j.ranj.. Hij voegde hieraan toe: „De omstandig- heid, omdat de „Willem Ruys" met 2in„|gc„BI,,ticl,t wordt verpleegd, het heden dwongen mij een grootse en het avondconvooi door het Suezka- gc)d ondor do jakponnen heeft ge- moeilijke taak uit te voeren in een naai moest. Het bericht dat de „Wil- deponcord. oorlog, waarin voor Duitsland alles lem Ruys" niet meer zeewaardig zou Do hcor van 't L.' heeft van zijn op het spel stond Ik zal de laatste zijn geweest werd door de kapitein vondst aangifte gedaan bii de Rijks- zijn om te beweren, dat bij het vol- ontkend. „Als 't schip een noodrepa- politie, die do zaak thans onderzoektJ brengen van deze tank geen fouten ratie doet en daarna van experts een uet geld wordt voorlopig dcioir de zijn gemaakt". bewijs van zeewaardigheid krijgt, politie bawtardJ Aan de Memorie van Antwoord van de minister van Marine aan de Eerste Kamer wordt het volgende ontleend: Ten behoeve van leden die daarom gevraagd hebben geeft de minister een overzicht van de verhouding der Ma rine-uitgaven tot het totaal der de fensie-uitgaven. In 1951 waren de totale defensie-uitgaven 1069 milli oen gulden, de marine-uitgaveD 345 millioen. Voor 1952 zijn de totale de fensie-uitgaven begroot op 1576 mil lioen, de marine-uitgaven op 424 millioen. Voor 1953 zijn de totale de fensie-uitgaven begroot op 1500 mil lioen, de marine-nitgavcn op 323 millioen. De Industriële moeilijkheden Naar aanleiding van de mededeling van vele leden, dat zij het op prijs stelden te worden ingelicht omtrent de aard der industriële moeilijkheden, welke bij de aanbouw worden onder vonden, merkt de minister op, dat deze moeilijkheden voornamelijk voor komen bij de ontwikkeling van nieu we apparatuur. In deze apparatuur moeten uiteraard de ervaringen van de afgelopen oorlog worden verwerkt. Do Nederlandse industrie, welke in verband met do bevordering van in dustrialisatie en werkgelegenheid zo veel mogelijk werd ingeschakeld, mist deze ervaring vrijwel geheel. Daarbij is zij aangewezen op inlichtingen van de zijde der Koninklijke Marine, wel ke, mede door gebrek aan voldoende technische specialisten, niet altijd op de aanvankelijk geschatte tijden kon den worden verstrekt. Een en ander heeft tot do gesignaleerde vertragingen geleid. Deze moeilijkheden doen zich bij de aanbouw van koopvaardijschepen, welke niet over een ingewikkelde ge- vecht-apparatuur behoeven te beschik ken, niet voor. De minister stelt er ter vermijding van misverstand prijs op te verklaren, dat in het algemeen van de zij do TONEEL EN FILM De film: „Sterren stralen overal" belicht emigratieproblcmen ,',Het land, dat weinig ruimte had, lijkt nu opeens zo wijd", zingt iemand, terwijl statig en langzaam do „Johan van Oldenbarnevelt" het IJ uitvaart, afgeladen met emigranten, die over de railing hangend, in de betraande ogen een onuitwisbaar laatste beeld van Hun vaderland trachten vast te leggen. Met authentieke opnamen, de vorige zomer vervaardigd bij het vertrek van dit cmigrantenechip naar Australië, eindigt de nieuwste Nederlandse speel film „Sterren stralen overal", die zo juist in de Cinetone studio's te Dui- vendrecht na drie maanden van hard werken gereed is gekomen en waarvan Vrijdag 30 Januari a.s. in de theaters van het Tuschinski concern te Am sterdam de première zal worden ge geven. Voor directies van bioscopen, voor do medewerkers en voor vertegenwoor digers van de pers is echter Woens dagmiddag in de studio zelf al een speciale voorstelling gegeven. De alge mene verwachting van ingewijden is, dat deze door de Filmex N.V. uitge brachte productie bij het Nederlandse bioscooppubliek ten zeerste in de smaak zal vallen. De nieuwe kruisers Wat de beide kruisers betreft wordt medegedeeld, dat het eerste schip om streeks 1 Maart a.s. de proeftochten zal aanvangen, terwijl hot andere schip twee maanden later voor de proeftocht gereed zal zijn. Ter geruststelling van de leden die er op aandrongen, met grote ernst voort to gaan met het nemen en voor bereiden van maatregelen om in tijden van spanning de defensieve uitrusting van koopvaardijschepen op zo kort mogelijke termijn aan te brengen, kan de minister mededelen, dat reeds over eenkomstig hun wensen wordt gehan deld. Het vraagstuk van do aansluiting van de marine op de koopvaardijvloot en omgekeerd, is niet alleen in natio naal, doch ook in internationaal ver band in 6tudie. RECHTZAKEN WEGENS MOORD OP HAAR RIAN TOT VIER JAAR VEROORDEELD Het Gerechtshof te '6-Hertogenbosch heeft de 50-jarige J. Kleingeld, we duwe P. van den Boogaard uit Mier- (Noord-Brabant) wegens moord door wurging op haar man veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met aftrok van het voorarrest en ter be schikkingstelling van de regering. Het familiedrama heeft zich in October 1951 in do echtelijke woning afge speeld. De man was op die dag in beschonken toestand thuisgekomen. De rechtbank in Den Bosch had de vrouw veroordeeld tot een gevange nisstraf van 6 jaar. Bij de openbare behandeling voor het Hof had de advocaat-generaal bevestiging van dit vonnis geëist, KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk KERK EN DIERENBESCHERMING De afgelopen Zondag organiseerde, de Haarlemse Jeugdkerk en de Com missie voor Bijzonder Kerkewerk te Haarlem twee kerkdiensten, die ge wijd wai-en aan de plaats van het dier in de schepping en aan zijn noodzakelijke bescherming door de mens. In deze kerkdiensten trad op de evangelist de heer G. Nieuwenhuij- sen, die tevens directeur is van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren. Beide kerkdiensten waren zeer druk bezocht. Dit was de eerste keer dat dergelijke diensten officieel wer den gehouden, officieus was zulks reeds meer gebeurd. Het voorbeeld van Haarlem heeft navolging gevonden. Ook in Vrie- zenveen en Oosterlittens zullen der- Ingezonden mededeling r CORSEIIEN zijn bij ons verkrijgbaar voor alle figuren Zierikzee gelijke diensten worden georgani seerd. In Kerk-Avezaath zal even eens een jeugddienst, aan dit onder werp gewijd, worden gehouden, waarvoor ook de oudere gemeentele den zullen worden uitgenodigd. De dienst aldaar zal vooraf worden ge gaan door een bijeenkomst, waar de dierenbescherming het onderwerp van gesprek zal vormen. BELANGRIJKE SCHENKING De Unie van Baptistengemeenten in Nederland ontving uit Amerika een financiële toezegging van 30.500 dollar, zijnde een bedrag van f 39.500. Dit bedrag moet worden uitgekeerd aan een drietal gemeenten, n.l. Alk maar en Emmen elk 2500 dollar en Eindhoven 5500 dollar. De arbeid van de gemeenten Alkmaar en Emmen zal daardoor niet al te zeer gebukt gaan onder financiële lasten, terwijl, door deze belangrijke schenking in het werk van de gemeente Eindhoven perspectief komt en daardoor uit voering van het voor 1953 geprojec teerde werkplan mogelijk wordt. Proberen blijlt begeren! Zwaar politiek gestraften naar Hoorn Iu verband met do betere en stren gere bewaking van dc zwaar politiek gestraften, heeft de minister van Justitie besloten do politieke delinquen ten uit do kampen Norg en Eygelshovcn over te brengen naar de Rijkswerk inrichting te Hoorn. Woensdagnacht zijn do gestraften reeds op transport gesteld.- MARKTBERICHTEN UIEN Centrale veiling Middelharnls Veiling van 20 Januari Grove uien f 25,85, middel f 25,99- 26,50, drielingen f 32,94, picklers f 37,98, stek f 3-4,08, middenprijs veldsgewas f 26,78 (per 100 kg). Aan voer: 135.000 kg. SINT MAARTENSDIJK. Middel f 27,10-27,50, bonken f 26,50, drie lingen f 34,50, picklers f 38, stek f 1,56 (per 100 kg). Aanvoer: 40 ton. THOLEN. Middel f 27,70-28,10, bonken f 27,70, drielingen f 35, pick lers f 38,51 (per 100 kg). Aanvoer: 80 ton. Veemarkt 's HERTOGENBOSCH, 21 Januari. Aangevoerd: 3034 stuks vee, zijnde: 1656 runderen, 221 vette kalveren, 738 nuchtere kalveren, 233 slacht- zeugen, 163 schapen, 23 geiten. Prijzen per stuk: melk- en kalf- koeien f 850-1250, guiste koeien f 600- 800, kalf vaarzen f 825-1125, klam- vaarzen f 700-800, guiste vaarzen f 575-675, pinken f 400-525, graskal- beren f 225-340, fokkalveren f 85- 150, nuchtere slachtkalveren f 36-45, zware soorten f 60-70, schapen f 60- 75, vette schapen tot f 95, vette lam meren f 70-85. Aanvoer van slachtvee: 705 stuks. Prijzen: extra kwaliteiten tot f 2,85, le kw. f 2,60-2,70, 2e f 2,40-2,50, 3e f 2,15-2,25, vette stieren f 2,45-2,50, worstkoeien f 1,95-2, alles per kg geslacht gew.; vette kalveren, lichte f 1,85-2,20, zware f 2,50-2,85, prima boven notering, nuchtere slachtkal veren f 1,18-1,33, zware soorten f 1,50- 1,70, alles per kg levend gew.; slacht- zeugen f 1,45-1,55 per kg levend gew. met 4 kg tarra, prijzen iets hoger. FEUILLETON 12 Drie VROUWEN door W. KERREMANS De onderwijzer had er plezier in de jongen te helpen. Hij dacht niet, dat Marien zou blijven volharden, dat, als de lessen voor het boekhouden begonnen en hij voor allerlei woor den, uitdrukkingen en verklaringen zou komen te staan, die hij niet ver stond en niet kon begrijpen, Marien zou terugkeren tot zijn boerenwerk, maar zo lang de jongen volhield, zou hij hem helpen en als hij doorzette zou het hem, Schippers, plezier doen. Hij mocht dat wel, zo'n jonge knul, die zich afwendde van de handenar beid zijner vaderen, die een andere richting wilde inslaan en die zich niet liet terugschrikken door het kin derachtige begin. Het tweede schrift was vol en Schippers was zeer tevreden. „Je gaat goed vooruit, Marien. Nog een beetje volhouden, niet overhaas ten, niet te vlug willen schrijven, 't Gaat al vlotter dan toen je pas begon." „Ja, meester, ik schrijf hl stukken gemakkelijker dan vroeger." „Mooi zo. Je hebt al een schrift ge kocht zie ik. Geef 't me maar eens, dan schrijf ik je nog wat voorbeel den en in het volgende schrift kan je je zelf al gaan schrijven, zonder voorbeeld. Wat zeggen ze thuis?" „Och zo. In 't begin waren ze nieuwsgierig, maar nou kijken ze er al niet meer naar. Ja, as d's zo eens iemand komt buurten, dan vraagt ie wel: „Wat zit jij daar toch te schrij ven, Marien?" en Antje Vermeer vroeg ook al of ik aan 't leren was, maar ik laat ze maar zo wijs as ze zijn." „Dat is verstandig, maar je zult toch de een of andere dag met je ouders moeten praten." „Ja, ja, dat heeft nog de tijd. As ik ga leren is dat de tijd pas." „Zal ik eens met je vader praten?" Marien dacht na. Wat zou de mees ter zeggen? Dat ie geen zin meer had in 't boerenvak en boekhouder wou worre? Vaders zou drek zeggen, waarom of dat een vreemde met zo'n boodschap bij hem most komen en of Marien zelf niet mans genoeg was om hem dat te vertellen. Neen, dat moest zo niet. „Zou meester daar niet een hortje mee wachten?" vroeg hij. „'t Is maar dat vaders 't vreemd zou vinden as de meester hem dat kwam zeggen." „Best Marien, zoals je wilt. Hier is je schrift en dan maar weer aan 't werk." Drie weken had Marien elke avond zijn schrijfoefeningen gehouden en hij was nu zo ver, dat hij vlug en behoorlijk schreef. Nu de cijfers nog, had meester gezegd en hem daarbij geraden, die oefeningen tegelijk als rekenen te benutten, getallen onder elkaar schrijven en die optellen en dan controleren of de telling goed was. Aftrekken, vermenigvuldigen, delen, breuken. Sommen kreeg hij op met renteberekeningen en met bruto, netto en tarra en Schippers kreeg ge legenheid op te merken, dat Marien een vlugge leerling was, wiens her sens wat ingedommeld waren onder de handenarbeid, maar die gemakke lijk weer tot functionneren zouden zijn te brengen. Hij was nu zes weken bezig en zijn ijver nam met elke week toe. Hoe moest hij nu verder? Les gaan ne men? Naar de stad trekken om les te gaan nemen? Bij de boekhouder van de zuivelfabriek misschien be ginnen? Het leek Schippers zo wei nig belovend en niet wat de jongen eigenlijk zocht. Uit zijn gesprekken met Marien, die niet veel los liet over zijn plan nen en idealen, had hij niettemin wel kunnen opmaken, dat Marien niet zou blijven berusten als hij Merk of boekhouder was. Hij wilde meer bereiken, maar kon niets be denken of vinden wat hem trok. De jongen zou nu echter een begin moe ten maken; het was nutteloos nog langer met die geestdodende schrijf oefeningen voort te gaan, als hij werkelijk voor een of ander examen ging leren zou hij genoeg te schrijven krijgen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 5