Nog 5 dagen... mais of bonen li. P. Hagerheijde Nog 8 dagen... R. APPELS De IVIosselparasiet verdween, maar de kwekerij in de Waddenzee bleef Korte berichten uit het binnenland SUCCES) ES Restanten Coupons OPRUIMING De verjaardag van Prinses Margriet lage prijzen FIRMA JOH. DEN BOER J. C. W. DE VRIEZE RENESSE-TEL. 47 Aquariumvereniging „Willem Deutz" Ledon reportage op Mdo televisie" Dat de aquariumvereniging „Willem Deutz" te Bruinioao «teed» actief ie. en de belangen van haar leden op allerlei gebied behartigd, bleek uit de avond die georganUoerd werd op Vrij dag 16 Januari in hotel Storm; Voor het telovisicarherm werd toen een reportage gegeven over 70 jaar aquarluinleven in Artie. Deze reportage woa speciaal voor aquarluinllofhebber* buitengewoon be langwekkend en de beelden kwamen uitstekend door op het in. genoemd hotel opgeeteld ontvangtoestel. Ontwikkeling, leerzaamheid an ge- ■elllgheid gingen deze avond voor da leden van de aquariumvereniging hand in hand. THOLEN Spoedeisende raadsvergadering Onder vKfiittcrsriup van burge meester A. J. van tier Hjeven kwain do gemeenteraad Vrijdagavond i.l. in spoedeisende vergadering bijeen ter be handeling van het enige punt der agenda „Benoeming onderwijzer aan de U.L.O.-arboil". t Na het ambtsgebed van de voorzit ter werd de raad mededeling gedaan van het onderzoek naar de betreffende caadldaat. Naar bleek was het onder saak bevredigend afgelopen. Da caadl daat bleek ia het bezit te sijn van bet einddiploma H.B.S. en de akte Wis kunde en 26 jaar oid te ilju en on gehuwd. Btj do stemming bleek, dat stir aanwezigen voor stemdeo. zodat de heer A. v. d. F.nde. onderwijzer aan ie O.L.-achool te Wilhelminadorp tot onderwijzer aan de U.L.O.-sohool be noemd werd. De heer de Hond vroeg bii de rondvraag naar de plannen voor het Tehuis voor Ouden van Dagen. De voorzitter deelde mede, dat nog geen definitieve goedkeuring wa« ontvan gen, doch dat gezegd was dat het plan waa goedgekeurd. De raad was niet te spreken over deze gang .van zaken en erg voriangw/td, om het pian ten uit voer te brengen. De heer de Hond vroeg ook neg naar de plannen van aankoop van een industrieterrein, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze plannen geen doirgang konden vinden (loc r «en be slissing van het Prijzenbureau, Hierna sluiting, Gevonden lijk geKndentlflceerd De Hijkspolltie alhier is er in ge- elaagdh,et Vrijdag door roosselachippcr# in do Eendracht gevonden lijk te iden tificeren. Het bleek het «toffelijk over- aohot te zijn van de 70-jarigo heer C. Bruijnzcel, die Ln de stichting „Vre derust" te Bergen op Zoom werd ver pleegd. Men neemt nan dot het slaoht- offcr door de miat misleid te water is geraakt. Het goede uit het kwade Het groeit in het Noorden „als kool" (Van onze redacteur) Er heeft zich een merkwaardige wijziging voltrokken in de mossel- kwekerij, die zou kunnen worden aangemerkt als „het goede, dat uit het kwade Is geboren". Toen enkele jaren geleden de bekende mossclparaslet zich deed gelden, werd de Zeeuwse mosselwereld in heftige beroering gebracht. Eén der directe gevolgen was evenwei dat de kwekers, ook van Zierlkzee en Brulnisse, werden „gedwongen" het hoger op te gaan zoeken; z(j gingen percelen uitzetten in de Waddenzee, die het mogelijk maakten dat reeds na een jaar weer enige resultaten konden worden geboekt. Dit feit alleen reeds bewijst het grote belang van de „uitwijkmoge lijkheid", die de kwekers hebben ge kregen. Al spoedig bleek immers dat de percelen in de Waddenzee bijzon der geschikt zijn voor de mossel teelt. Het is een lust om op deze verse banken te werken en „grond stoffen" van zaad tot halfwas mosse len zijn in overvloedige hoeveelhe den aanwezig. Nadat onder invloed van de getroffen maatregelen de pa rasiet het veld heeft moeten ruimen, zijn de kwekers dus niet gaan over schakelen op Zeeland als uitsluitend kweekgebied, maar zij hebben hun percelen in de Waddenzee aangehou den. Ook voor 1953 hebben de Zie- rikzeese vissers zich weer van per celen ginds verzekerd. Snellere en betere ontwikkeling van de mossel vormt daarbij, zoals gezegd, het be langrijkste motief. Feit is n.I. dat de Zeeuwse banken door jarenlang gebruik lang niet al lemaal zich voor de kweek goed le nen. Als gevolg van intensief gebruik heeft zich veel slik op de percelen vastgezet (op sommige percelen enkele meters dik) en dit komt een goede ontwikkeling tot consumptie mossel niet ten goede. Verloren percelen Ons is een geval bekend van een kweker, die in afwachting van de be ëindiging van de pachttermijn van éen tweetal percelen, hiervoor nog wel betaalt maar er geen gebruik meer van maakt. Het zal duidelijk zijn dat hij er niet aan denkt na af loop van de termijn bedoelde per celen opnieuw te pachten. Zo zijn er in de Zeeuwse stromen al heel wat banken teloor gegaan en gelukkig wordt hiervoor compensa tie gevonden in de Waddenzee, „waar het groeit als kool". De modernise ring van de vloten maakt een teelt zo ver van huis mogelijk. ^De sterke motoren brengen schip en bemanning in rond twin tig uur naar het Noor den. Daar wordt gezaaid, ververst en gevist en na drie of vier dagen keert men weer huiswaarts. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ernst (toez.): A. Klein Kranenburg, Kootwijkerbroek; te Huizen (N.H.): H. A. van Slooten, Wierden. Geréf. Kerk Bedankt voor Klazlnavecn: A. Broek, Onstwedde. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Beroepbaar verklaard: cand. G. v. d. Brink, Voorburg. Beroepen te Musselkanaal: cand. M. van Dooren, Kampen. Vrij Evangelische Gemeente Beroepen te Wemeldinge: J. A. Ha mers, Gorinchem. Geref. Gemeente Bedankt voor Gota: W. de Wit, Moercapelle. Merkwaardig is intussen de ana logie met de landbouw. Op een stuk land kan evenmin jaar op jaar het zelfde gewas worden geteeld. Wissel bouw is voor een goede opbrengst vaak noodzakelijk. Met de Zeeuwse banken is het enigermate een soort gelijk geval. Of echter na enkele ja ren rust de banken weer te gebrui ken zijn met redelijk resultaat, staat nog te bezien. Een mossel Is nu een maal geen suikerbiet of aardappel. Intussen vergen de werkzaamheden in de Waddenzee van de kwekers, dat zij zich geheel op deze gewijzigde situatie instellen, maar zij bezitten de nodige zakelijke elasticiteit die de moeilijkheden doorgaans met succes overwint. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Dr E. Emmen op de thuisreis Dr E. Emmen, scriba der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, zal on geveer half Februari met het stoom schip „Fairsea" uit Australië in ons land aankomen. Dr Emmen is op 26 September 1952 met een emigrantenschip naar Nieuw Zeeland vertrokken. Hij heeft daar en in Australië besprekingen gevoerd met kerkelijke en burgerlijke auto riteiten en met de acht in deze ge bieden reeds werkzame Hervormde predikanten. Kerkbouw In 1952 zijn in ons land 54 Ned. Hervormde kerkgebouwen gereed ge komen, n.I. 8 nieuwe, 29 gerestau reerde en 17 herbouwde. Geref. Kerk Dc Generale Synode Als laatste agendapunt behandelde de Synode het gewijzigde voorstel in zake de kwestie van ambtsdragers die lid zijn van neutrale organisaties. Zij verenigde zich met de voorge stelde conclusies en deed een uit spraak ter zake. Onder meer sprak zij uit dat het niet juist is om, voor de beoordeling van de vraag of een lid der gemeente, die lid is van een neutrale organisatie, ambtsdrager mag zijn, zich uitsluitend op de uit spraak van de Synode van Zwolle 1946 te beroepen en dit wel voorna melijk omdat de Synode van Sneek 1939, zich met deze vraag nog meer opzettelijk heeft bezig gehouden dan de Synode van Zwolle. Verder dat de Synode van Zwolle 1946 wel uitsprak „dat uit de erkenning van het Ko- nigschap van Christus over heel het leven, gelijk die door de kerk wordt beleden en gepredikt, voortvloeit, dat de gelovigen zich bij- het licht der Schrift gemeenschappelijk hebben te bezinnen op de betekenis van dit be ginsel voor elk levensterrein", maar dat niet gezegd kan worden, dat hier mede een nieuwe eis voor de verkies baarheid in het bijzondere ambt wordt toegevoegd aan de eisen die daarvoor ln het Nieuwe Testament gegeven zijn. Voorts dat noch op grond van de uitspreek ven de Sy node ven Sneek, noch op grond van uit uitspraken der belde andere Sy noden, kan worden gezegd dat het UdmaaÖkhap van een neutrale or ganisatie onder alle omstandigheden een verhindering is om tot ambts drager verkozen te worden, maer dat het oordeel hierover in elk concreet geval toekomt aan de betrokken ker- keraad. die hierbij met alle Synodale uitspraken heeft rekening te houden en inzonderheid met die van de Sy node van Sneek 1939. Ten slotte dat zij het evenmin als de Synode van Den Haag 1949, noodzakelijk acht de uitspraken van vorige Synoden te herzien of aan te vullen. Ds H. Veldkamp diende hierna met tien andere leden den verklaring in waarin ernstige bezwaren werden uitgesproken tegen de aangenomen conclusies inzake het subsidlevraag- stuk, omdat zij het aanvaarden van subsidie ongeoorloofd achten en schadelijk voor Christus' Kerk. Ver volgens werden de deputaten be noemd voor het overleg met andere kerken inzake een eventuele wijzi ging van art. 36 der Ned. Geloofsbe lijdenis. Hierna las de praeses Openbarin gen- 22 16-21 en hield hij een slot rede, waarin hij o.m. opmerkte dat de Synode 430 agendapunten had af gewerkt. Alleen het rapport inzake de erkenning van de geldigheid van de doop bediend In de Rem. Broeder schap, werd niet afgewerkt. Namens de Synode dankte de as sessor, Ds F. C. Meyster, de praeses voor de wijze waarop hij de verga deringen heeft geleid, bij welke woorden Prof. Dr D. Nauta zich na mens de prae-adviserende hooglera ren aansloot. Staande werd hierna Ps.' 90 9 gezongen, waarna de asses sor voorging in dankgebed en de praeses de Synode sloot. Geref. Kerk Zierikzee 75 jaar In verband met het 75-jarig be staan van de Gereformeerde kerk te Zierikzee, heeft de pastor loci, Ds Y. J. Tiemersma, in de avondpredikatie hieraan enige aandacht besteed. Als tekst koos de predikant Lucas 15 24: „Want deze mijn zoon was dood en Is levend geworden. En hij was ver loren en is gevonden". Z.Eerw. stelde voorop dat het leven en het bestaan der kerk in Jezus Christus zijn fundering vindt. Chris tus in Zijn dood en opstanding is im mer de noodzakelijke achtergrond geweest van de wijzigingen die zich in kerkelijk verband hebben voltrok ken. Het stemt tot grote dankbaar heid dat God in de kerk mannen heeft verwekt, die zich keerden te gen staatsabsolutisme en modernis me. Hun strijd had ten doel het Woord Gods weer de volle ruimte te geven in de kerk. Belangrijk en verheugend achtte spr. in dit ver band, dat ook in de Ned. Herv. Kerk een streven valt waar te nemen het Woord meer zeggenschap te geven. In die strijd is intussen ook veel vals vuur op het altaar gebracht, al dus Ds Tiemersma, maar dit doet aan het uitgangspunt niets af, dat de kerk slechts kan bestaan bij de ware belijdenis van Gods Woord. Verder schetste de predikant de vreugde in de hemel over de zoon. die tot het Vaderhuis terugkeert. Staande werd Ps. 133 3 („Waar liefde woont gebiedt den Heer Zijn zegen") gezongen, hetzelfde psalm vers dat ook bij de stichting der kerk Is gezongen. HOTTEMMM. D. „WilUo van de Kon. Rotterdamacbt Lioyd wordt in het midden \*n du» weak te Bot terdam verwacht. Een 60-tal Engalae passagiers, dat Soutbanypton tot be stemming had, ia reed* van Port Said af doorgereisd met de „Oreade»" van de Orient Line, die naar Londen ging. De „Willem Buy»" zal dan ook dit maal niet naar Southampton doorva ren. Te Djakarta wordt dag en nacht gewerkt aan het heretel van de „Orau- jo". Men -chat de tyd, die voor dete reparatie nodig U, op 2 weken. BOTTERDAM. Teneinde zich nader te orifinteren inzake de uiogelijkhedeu om Botterdam door middel van bell- ooptfcrc-vliegtulgen ln te schakelen in het luchtverkeer, bezocht de burge meester, Mr, G. E van Wsleum, ver gezeld door een aantal gemeentelijke autoriteiten en leden van de raad, hot „Instituut voor aeheepvaart en luchtvaart" tot het bijwonen van de vertoning van een flira over de ont wikkeling en het gebruik van dezo hofechrocf vliegtuigen. GHONlNGEN. De Ned. etrocarto.i- industrie heeft besloten, voor de twec- do helft van Januari en do eerste van Februuri een productiebeperking van 25 procent too te passen. Dit is het gevolg van de moeilijkheden welke ondervonden worden bij de af zet van etroc-arton. Do export naar Engeland ondervindt onder meer grote moeilijkheden. Verwacht wordt even wel, dat er in de komende maanden een opleving zal zijn. Door de hoge stroprijzen zag do Nederlandse stro- cartonindustrio zich voorts gedwongm de prijzen van het strocarton te ver hogen. BOTTERDAM. In de vergadering van do „Association of West India Trnns-atlaatio Steamships Lines" van 15 Januari j.l. is de „Ozean Stinncs lijn" toegelaten als lid van de Cuba- en Mexioo-secties. Van 1 Februari a.i af worden de conferencevrachten her steld, zodat hiermee de sinds begin September 1952 aan de gang zijnde vrachtonoorlog is beflindlgd. Landbouw cn Veeteelt Nieuwe vereniging op Pluimveegebied opgericht In overleg en met medewerking van het hoofd ven de Rijksvoorlichtings dienst voor de Pluimveeteelt te De Bilt is opgericht de Nederlandse Ver eniging voir verbetering van het Pluimvee, N.V.V.JV De Vereniging stelt zich blijkens de voorlopige statuten ten doel de verbetering van het Nederlandse be- drijfspluimvee in de ruimste beteke nis van het woord en de behartiging van de belangen van de fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven. Dit doel tracht de vereniging o.m» te bereiken door het voorstaan van pluimvcebelangen bij regerings- en overheidsinstanties, het bevorderen van onderzoekingen, het verlenen van me dewerking aan de totstandkoming enz. van wettelijke bepalingen, welke spe cifiek gericht zijn op de verbetering en de bevordering van de gezondheid van het bedrijfspluimvee. Fokkers en hou ders van vermeerderingsbedrijven van hoenders en/of eenden, welke bii het bedrijfsschappen staan ingeschreven. kunneD lid worden, alsmede organisa ties op het gebied van pluimveehouderij en kuikenbroederij. Het adres van de nieuwe vereniging is Postbus 67, Utrecht.' Voor Prinses Margriet, die Maandag 10 jaar Is geworden, was het in zo verre een gewone dag, dat zij 's mor gens als elke Maandag naar school is gegaan en na schooltijd haar bal letlesje kreeg. Haar verjaardag heeft zij n.I. Za- terdagmidddag met vriendinnetjes ge vierd en, zoals bekend, bet Margriet fonds heeft Vrijag reeds de verjaar dagstaart aangeboden aan het pete kind van de Nederlandse koopvaardij. Haar ouders en zusjes haden Zondag avond reeds de cadentuafcl klaar ge maakt, die een vaste plaats in de eetkamer heeft. Zo druk was Mar griet met het bewonderen van wati daarop stond, dat zij nog niet alles uitgepakt had toen hot tijd werd omi naar achool te gaan. Buiten stonden de fotografen cn filmoperateurs op gesteld, om) hot eerste plaatjo van do jarige prinses te maken on lachend achter hot raam' van do auto reed zij trots op haar tien jaren, naar school. Veel post en veel geschenken Do post had 's morgens reeds stapels telogrammon, brieven on kaarten«n pakjes uit allo delen van het land gebraoht. Honderden kindoren hadden zelf cadeautjes gemaakt: fröbelwcrkvan papier, gcknlpto cn gekleurde pop petjes en tekeningen. Verder waren er tussen de stapel een miniatuur ser viesje en popjes van een kleuterklas uit Blarleum. Do Banrnae Oranjever eniging kwam' om elf uur bloemen ADVERTENTIES „Naast de Beurs" - Zierikzee Griep in aantocht EET NU s Pracht vijgen, p. 500 gr. 65 ct DadeJs zonder pit p. 500 gr. 50 ct Hazelnoten p. zak 60 ct Okkernoten p. zak 60 ct Studentenhaver p. zak 100 ct DROPt Zoute jujubes I 200 gram Katjesdrop voor 48 cent PRIMA FRANSE COGNAC per liter 6,85, per fles 5,20 per l/t liter 3,55, per */i fles 2,75 BOERENLEENBANK OUWERKERK Zitting voor bijschrijving rente en controle boekjes op Donder dag 22 Januari 1953 van 2-5 en van 7-9 uur bij mej. Slager. Alle boekjes moeten worden aangeboden. HET BESTUUR AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE gevraagd (m. of vr.). Leeftijd 18-22 jaar. Goed handschrift vereist, U.L.O.-diploma strekt tot aanbeveling. Brieven met opgave van verlangd salaris onder letter L. aan Boekhandel J. Volkerl te Zierikzee. Gevraagd FLINKE KNECHT voor de tuin. Vast werk. Joh. Bosman, Kerklaan 1, Wate ringen (Z.-H.). 14 regels (15 mm) f 1,Elke regel meer: 15 cent per mm Te bevr. bur. v. d. blad: 1,10. Brieven onder lett. of no. f 1,20. Te koop: 2e hands wasmachine m. motor Te bevragen Boekhandel Joop Volkerl, Zierikzee. Lange meisjesavondjurk, spot koopje. Te bevr. „De Nieuwe Boekhandel", Joop Volkerl te Zierikzee Diversen: Zondagsmiddags na 1 uur ge sloten, J. L. Bodbijl, Drelschor Extra koopje# Balans ZAG U REEDS ONZE SPECIALE KOOPJES in Electrische Klokken Fantasie Colliera en Oorknoppen Zilveren Ringen voor f 0,75 Jampotten en Fotostandaards tegen spotprijzen bij Havenplein 315, Telefoon 155 ZIERIKZEE Woensdagmiddag (gesloten Nog deze week steeds NIEUWE KOOPJES verkrijgbaar Ziet onze etalage Taart van de Koopvaardij en vele geschenken voor de jarige kunt U profiteren van de in onze opruiming aanbieden. Voor alle goede geefsters en gevers heeft Margriet zelf een keu rig bedankje geschreven en getekend. „Hartelijk dank voor uw goede wen sen" staat er op, versierd met te keningen. Maandagavond bood een delegatie van het derde regiment genietroepen een bi nketm'aquette aan, leerlingen van de school voor 6cbeepswerktuigkund« te Nijmegen zorgden met het overhan digen van een electrische klok in de vorm', van een zeilend schip er voor, dat ook do Koopvaardij haar aandeel in de gelukwensen krijgt. SPORT De Olympische Spelen te Melbourne Geruchten officieel tegengesproken Olympische officials in Australië zijn woedend over do verklaringen, welke in de pers zijn verschenen, dat Mel bourne misschien do spelen van 1956 moet prijsgeven. Zii zeggen, dat er geen sprako van is als zou Melbourne niet in staat zijn om do spelen te or ganiseren. Edgar Turner, secretaris van hot Atstralisohe Olympisoh Comité, verklaarde dat er een hoop klote- praatjes waren rondgostrooid en dege nen, dio dit hebben gedaan moesten zich schamen. Inderdaad is het werk op de Carlton Oval, waar het Olym pisch stadion komt, voorlopig stil eezet, maar alle andere voorbereidend* werk- taamhedea gaat doorj Heren Landbouwers van Schouwen en Duivelandl Wenst U nog te contracteren Alle gewenste inlichtingen worden U gaarne per omgaande verstrekt. Reeds meer dan 90 procent van onze vaste telers mochten wij weer noteren Desbetreffende gegevens ter inzage. Vertegenwoordiger van de N.V. STIJFSELFABR1EK, afdeling MaJsverbouw eü van D. v. d. PLOEG'S ZAADTEELT EN -HANDEL te Zwijndrecht, afdeling Bonen. Do ministor-prosident van Victoria heeft onlangs hot werk aau do Carl ton Oval doen stoppen, omdat men niet in staat was, do kosten welke aanzienlijk hoger zullen worden dan geraamd is, te dragen. Men heeft thans de Australische premier Robert Menzies verzocht een oonferentie uit te schrijven teneinde hot financiële pro bleem onder de loupo to nemen. In do nacht van Vrijdag op Za terdag heeft zich bij Savannah (VS) een spoorwegongeluk voorgedaan dat aan vior mensen hot leven heoft ge kost. Er zijn cnkclo zwaar gewonden. Een sneltrein uit Miami en een goe derentrein kwamen met eikaar in bot sing. Het commando der Ver. Natl* voor do krygsgevangonen hoeft Zater dag medegedeeld, dat een Noord-Ko- roaans© gevangene door zijn mede-ga- vangenen Donderdag in het kamp Sang Moedni in Zuid-Korea is doodgeran seld. Do betrokkene werd verdacht van communistische gezindheid. Do rccrtucringsdienst van het Amerikaanse Ministerie van Defensie heoft kekend gemaakt dat, tenminste lot do komende lontc, 52.000 dienst plichtigen per maand onder de wa penen zullen worden gerjcpen. Vorig jaar werden gemidddcld slechts 35000 Orscrtuen pet maand opgeroepen,' V ruchtboom-carbolineum Depot N.V. Plantarts C. N BOTTING Schuddebeurs, telefoon 614

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 4