7 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Generaal Naguib thans onbeperkt heerser in Egypte Tegenstrijdige meningen inzake een oplossing ZIERIKZEESCHEWMEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN, Prijk per 3 mnd. blj^voorultbetallng f 4,94, p. w 38 ct Loit* nummtn 10 ct V«r*chijnl Iedere werkdag. Advertenlleprlji 1 5 cl. per mm Succeti*» (mea. 15 mm.) minimum I 1,- p. «luk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 20 JANUARI 1953 No. 17319 - 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelstraat A 171, Zloriktee, Postbui nr. -1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen - Lange Nobeltlraal A 171 Zierlkxee. Samenzweerders hadden contact met vreemde mogendheden ARRESTATIES ZOUDEN NOG VOORDUREN Bezoek van Foster Dulles Het proces-Oradour en Stassen aan West-Europa Radio Cairo heeft Zaterdag de ar restatie van Prins Abbas ilallm en Serag el Dln, oud-secretarls-gene- raal van de Wafü, ln het complot tegen de Egyptische regering bekend gemaakt. Verder zUnZl officieren en 5 burgers aangehouden, onder wie kolonel Rashad Mahanna, die deel uitmaakte van de v repientschapsraad van drie, toen genersfcl Naguib voor het eerst de macht aan zich had ge trokken en die later wegens „inmen ging ln de politiek" op pensioen werd gesteld. De Egyptische regering besloot Za terdagavond de periode, gedurende welke minister-president Naguib z(jn volmachten zou uitoefenen, mot een half Jaar te verlengen. Verklaring van Generaal Naguib Op een persconferentie heeft gene raal Naguib enige mededelingen ge daan over de Jongste politieke ge beurtenissen in Egypte. Hij verklaar de o.m. dat de vorige week gearres teerde politieke leiders en officieren in contact stonden met buitenlandse mogendheden en personen, doch dat hij niet van mening was dat het er omging zijn bewind omver te werpen. Toen hem gevraagd werd of Groot- Brittannië zich onder de mogendhe den bevond, waarmede de samen zweerders in verbinding stonden, zeide hij: „Ik kan deze vraag niet be antwoorden"/ De premier zeide ver der dat een onpartijdig onderzoek naar de samenzwering wordt inge steld en dat de schuldigen voor de krijgsraad zullen worden gedaagd. De politieke partijen hadden, volgens zijn zeggen, misbruik gemaakt van de toegevendheid zijner regering. Nu de politieke partijen zijn ont bonden is de generaal onbeperkt heerser van Egypte geworden. De maatregelen tegen de partijen De minister van Voorlichting, Foe- ad Galal, zeide dat de volgende maatregelen zijn genomen om de ont binding der politieke partijen een feit te maken: Ten eerste: geen enkel lid ener po litieke partij mag, op welke wijze ook, politiek beoefenen. Het is ook voortaan bij de wet verboden om dergelijke leden der ontbonden po litieke partijen te helpen hun poli tieke bedrijvigheid toch voort te zet ten. Ten tweede: de minister van Fi nanciën zal een vertegenwoordiger benoemen, die het beheer zal krijgen overde gelden der opgeheven par tijen. Deze zullen in beslag worden Het anti-Semitisme achter .,het ijzeren gordijn" Commentaar van Brits opperrabijn Dr Israël Brodie, de opperrabijn van het Britse Gemenebest, heeft in een uitzending van de B.B.C. voor het vasteland verklaard, te vrezen voor het lot van de 2.500.000 Joden achter het „ijzeren gordijn". „De recente aanvallen op de Jo den" hadden „het gepronk met het feit, dat anti-Semitisme in door de Sowjet-Unie beheerste landen al3 misdaad is gebrandmerkt" voor de vrienden van de Sowjet-Unie vernie tigd. De Oosteuropese beweringen over de Joden deden denken aan de Nazi-propaganda. Het aanhoudende gebruik van het woord „Joods", tezamen met de woorden „haat en verraad" kon slechts uitgelegd worden als een op zettelijke poging, om de latente anti- Semietische gevoelens en het gevaar lijke wantrouwen bij degenen, die ong steeds de naam van Jood droe gen, aan te wakkeren. Men had het werk van de Joodse voorganger toegelaten doch het Zio nisme onderdrukt. En juist dit Zio nisme, zo vervolgde de opperrabijn, had de Joden meer dan een halve eeuw lang geïnspireerd en hun wit tot verder leven ln de tijd van de grootste ellende ven hun geschiede nis gesterkt. genomen en worden aangewend voor liefdadige doeleinden, als door de re gering te bepalen. Ten derde: er zullen geen nieuwe politieke partijen meer mogen wor den gevormd. Ten vierde: overtreding van deze voorschriften zal door gevangenis straf en/of boeten worden gestraft. Verder wordt gemeld dat de auto riteiten drastisch zouden optreden te gen de mogendheid, wier hulp de be schuldigden hadden ingeroepen. Communisten gearresteerd Volgens de Israëlische radio hefet de politie alle partijbureaux in Cairo bezet en de partijdocumenten gecon- fiskeerd. Voorts zijn de bureaux van zes linkse bladen bezet. Volgens gewoonlijk welingelichte kringen in Cairo blijft de politie ar restaties uitvoeren. Zondagavond werd gemeld, dat een aantal com munisten gearresteerd is op beschul diging van intrigue. Het proces-Oradour sur Glane Protestdemonstraties in de Elzas Elzassers, die indertijd gedwongen dienst hebben gedaan in het Duitse leger, hebben Zondag protestdemon straties gehouden tegen het proces te Bordeaux, waar 12 Elzassers, die eveneens gedwongen onder de Duit sers hebben gediend, tezamen met voormalige Duitse S.S.-ers terecht staan wegens medeplichtigheid aan de uitmoording van het Franse dorp Oradour-sur-Glane. De demonstratie te Straatsburg werd bijgewoond door parlements leden uit de Elzas, geestelijken, oud strijders en twee advocaten van de Elzassers, die te Bordeaux terecht staan. Er werden kransen gelegd bij het oorlogsmonument. In andere steden in de Elzas von den soortgelijke betogingen plaats. Collectieve beveiliging in het Verre Oosten Initiatief van Znid-Koreaanse president Volgens welingelichte Zuidkore- aanse kringen is president Syngman Rhee van plan het initiatief te ne men voor de oprichting van een stel sel voor gemeenschappelijke beveili ging in het yerre Oosten. Hiervoor zou hij aan zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Pjong Jon Tae, die op 20 Januari de installatie van Eisenhower zal bijwonen, opdracht hebben gegeven op zijn terugreis te Manilla besprekingen met de Phi- lippijnse president Elpido Quirino, te voeren en te Taipeh op Formosa van gedachten te wisselen met generaal Tsjang Kai Sjek. Het doel van dit overleg zou zijn om de mening van genoemde staats lieden ten aanzien van het plan van Syngman Hhee te peilen. Diplomatieke waarnemers te Poe- san wijzen er op dat president Rhee onlangs een onderhoud heeft gehad met de opperbevelhebber der V.N., generaal Mark Clark, waarbij, vol gens welingelichte kringen, gespro ken is over algemene kwesties be treffende de verdediging van het Verre Oosten tegen het communisme. Ook wordt er op gewezen, dat de Zuidkoreaanse minister van Buiten landse Zaken geen bezoek aan Tokio zal brengen, zulks omdat de denk beelden omtrent de vorming van een anti-communistisch blok in het Verre Oosten, die president Rhee tijdens zijn recente bezoek aan Japan heeft ontvouwd, in regeringskringen al daar met zeer veel reserve zijn ont vangen. Hot officieele Bulgaarse persbu reau heeft medegedeeld, dat gisteren een proces is begonnen tegen tien spion nen, „dio voor hot Amerikaanse spion- nagccentrumi in Turkeijc hebben ge werkt". Zij worden er van beschul digd gewerkt te hebben aan een te» genrevolutie, die gewapende steun uit het buitenland »ou ontvangen. Onderzoek naar het „politieke klimaat" De nieuwbenoemde Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en Eisenhower's directeur voor de wederzijdse bevei liging, Harold Stassen, zullen ln een vliegreis van negen dagen, welke 30 dezer zal beginnen, zeven West- europese landen, waaronder Neder land, bezoeken. In een te Washing ton uitgegeven verklaring wordt ge zegd dat beide staatslieden de reis in Eisenhower's eigen vliegtuig zul len maken en dat zij een aantal hoofdsteden van Europese staten, op uitnodiging der betrokken regerin gen, zullen bezoeken. De reis wordt gemaakt op verzoek van generaal Eisenhower. Het doel er van is de nieuw gekozen Ameri kaanse president inlichtingen te ver schaffen over „het huidige politieke klimaat in West-Europa en wel spe ciaal voor zover dat betrekking heeft op de opbouw ener Europese weer macht en de hiermede verband hou dende economische factoren". Foster Dulles en Stassen zullen Den Haag op 6 en 7 Februari a.s. bezoeken. Duitse luitenant: „Vandaag xul je bloed zien vloeien" Zaterdag is te Bordeaux het proces tegen leden van de voormalige Duit se S.S.-divisie vDas Reich", die ziin aangeklaagd wegens hun aandeel in de massamoord op inwoners van het Franse dorpje Oradour-sur-Glane, in Juni 1944. voortgezet. De beklaagde Paul Graff, ccn thans 26-jarige Elzasser, deelde het militaire gerechtshof, dat deze zaak behandelt, mede, dat zijn Duitse luitenant hem enige uren, voor het bloedbad te Ora- dour begon, had medegedeeld: „Van daag zul je bloed zien vloeien". Deze officier was de tweede lui tenant Barth, die bij verstek wordt berecht; De rechter trok uit do mededeling van de beklaagde Graff de conclusie, dat kapitein Kahn, die het bevel voer de over do S.Si.-compagnie, die de slachting te Oradour uitvoerda, waar door 642 mannen, vrouwen en kin deren werden gedood, terwijl slechts zoven inwoners het bloedbad over leefden, met voorbedachten rade heeft gehandeld, evenals de genoemde tweede luitenant Barth. Kahn, Barth en 84 anderen zijn ge* seuveld of vermist! zij worden bii ver stek horecht.' De bekrachtiging van de conventies van Bonn Het Weat-Duitsc federale Hof zal ,*al op 20 Februari zich beraden over de vraag of een verzoek van de re geringscoalitie om een uitspraak ont vankelijk is of dat de regering moet wachten totdat het parlement de ra tificatie heeft goedgekeurd, alvorenq het Hof hij deze kwestie betrokken kon worden. De coalitiepartijen wen sen, dat het Hof verklaart, dat de Bondédag (Tweede Kamer) de verdra gen met eenvoudige meerderheid kan bekrachtigen. Het Hof heeft de so- ciaal-demooratcn tot 24 Januari de tijd gegeven pin hun standpunt uiteen te zetten. Tekortkomingen in de Oostduitsche staalindustrie Ernstige critlek van minister De Oostduitse communistische par tij, het regeringsapparaat, de tech nici en de leiding van de staalfabrie ken zijn allen ernstig tekort gescho ten bij de ontwikkeling van de Oost duitse staalindustrie, zo schrijft de minister voor Staalindustrie, Fritz Selbmann, in het blad van de So cialistische Eenheidspartij „Neues Deutschland". De tekortkomingen waren aan het licht gekomen bij een onderzoek, dat twee Russische deskundigen bij de „Hütten-Kombinat-Ost" te Fürsten- berg aan de Oder, het grootste staal bedrijf van Oost-Duitsland, hadden ingesteld. Uit het onderzoek was gebleken, aldus de minister, dat de staalindu strie over grotere ongebruikte re serves beschikte dan was verwacht, waardoor de productie „belangrijk boven het geschatte peil" kon wor den opgevoerd. Bovendien kon aan zienlijk op de kapitaalsinvesteringen worden bespaard. O O O «I «>- 1 Voor een verstar Voor een verstandig mens zijn t weinig verstandigen veel ge- - vaarlijker dan vele dommen. Het K. N. M. I. voorspelt tot Dinsdagavond: Weinig verandering Hier en daar tijdelijk mist; overi gens overwegend droog weer met en kele plaatselijke opklaringen; zwak ke tot matige Noordwestelijke wind; na iets minder koude nacht overdag ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. 21 Jan. Zon op 8.36, onder 17.08. Maan op 10.41, onder 0.17. Eerste Kwartier: 22 Januari te 6.43. WeerNederlandse vlieger verongelukt Tengevolge van een ongeval met eed ,',Thunderjet" is op 17 Januari j.L in Amerika om het leven gekomen de eerste luitenant-vlieger G. M. J^ Adang uit Eindhoven. Het 27-jarigd slachtoffer was ongehuwd. Het ongeluk gebeurde Zaterdagmor gen j.I. op veertig mijl ten Z.-Oosten van Phoenix in de staat Arizona. De eerste luitenant-vlieger Adang ontving zijn vliegopleiding op do vliegbasis Luke. Na het behal.n van zijn brevet aldaar, genoot hij een opleiding voor 6traaljagervlieger. Volgens een jaaroverzicht van de Amerikaanse organisatie voor hulp aan Joden bevinden zich achter het „ijze ren gordijn" 600.000 op de 2.000.000 Joden in concentratiekampen: De leiders van een nazi-samenzwering, die vanuit een van de centra ln de Britse zone van Duitsland werd geleld en tot doel had de huidige re gering omver te werpen, zijn gearresteerd. Onder hen bevonden zich Dr Werner Naumann, die tot degenen behoorde die zich met Hitier tijdens de laatste dagen van het „Rcich" schuilhielden in de hunker der Rijks kanselarij te Berlijn Oinks) en Dr GustaV Scheel, voormalig „Reichsstu- dentenführer en gouwleider" van Salzburg (rechts met pet). HET BRITS-PERZISCHE OLIEGESCHIL De verlenging van Mossadeq's volmachten vormt een strijdpunt DE OVERVAL OP DE „COMBINATIE" Organisator tot drie jaar veroordeeld De Amerikaanse zaakgelastigde in Tanger heeft het vonnis van drie jaar gevangenisstraf, dat door een Amerikaanse consulaire rechter over de Amerikaan Sidney Paley, wegens zeeroof was uitgesproken, bevestigd. Het werd Paley evenwel toegestaan in beroep te gaan en hij werd op borgtocht vrijgelaten. Een Amerikaanse consulaire rech ter had Paley op 20 December schul dig bevonden op twee punten van de tenlastelegging, doch de twee andere leden van de rechtbank waren het hfer niet mee eens, zodat de zaak automatisch door de Amerikaanse gezant in Tanger beslist moest wor den. Paley wordt beschouwd als de or ganisator van de overval van het Ne derlandse schip „Combinatie" op de Middellandse Zee in October van het vorig jaar. Hevige stormen in Noorwegen Zware stormen langs de Noorse Westkust hebben in het afgelopen weekeinde aanzienlijke schade aan schepen, opstand en verbindingen toegebracht. Een Deense haringboot met acht man aan boord wordt ver mist. Een Brits en een Noors ertsschip hadden moeilijkheden met de stuur inrichting. Het Britse schip heeft enige tijd geheel stuurloos rondge dreven, doch men slaagde er in een noodroer te maken waardoor men uit de kust kon blijven. Een geheel nieuw huis aan de kust werd verwoest door de storm. Vijf kleine Noorse vaartuigen liepen aan de grond, De oorlog in Korea Installaties en opslagplaatsen gebombardeerd Ten Zuidoosten van Koemsong aan het centrale Koreaanse front zijn Za terdagavond Chinezen ter sterkte van twee compagnieën overgegaan tot een krachtige aanval op een kleine voorpost van de verbondenen. Tevo ren hadden zij de stelling met ar tillerie beschoten. Na een hevig ge vecht wisten de verbondenen de aan val met behulp van handgranaten en messen af te slaan. De Noordelij ken verloren 76 man aan doden. El ders was de gevechtsactiviteit gering. In het gebied ten Noorden van Tsjorwon en Koemhwa vernietigden tanks van de V.N. Noordelijke po sities. Elf Amerikaanse superforten be stookten een belangrijke installatie te Pjongjang. Er werden branden en ontploffingen waargenomen. Andere superforten vielen Noordelijke front stellingen aan. Hevige sneeuwval Uit het gebied van Taegoe in het midden van Zuid-Korea wordt de hevigste sneeuwval sinds vijftig jaar gemeld. In minder dan 15 uur viel ongeveer een meter sneeuw. Alle verbindingen zijn verbroken. De Zuid-Koreaanse regering heeft alle beschikbare technici opgeroepen om, met 30.000 burgers uit Taegoe, de wegen vrij te maken en de elec- trische verbindingen te herstellen. Het hoofddoel van de vliegtuigen, die van Amerikaanse vliegdeksche pen waren opgestegen, was de haven van Wonsan, waar spoorwagons in brand werden geschoten. Te Tsjong- djin werden een zagerij en 18 op slagplaatsen vernield. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Henry Byroade, heeft, na z(jn terugkeer uit Londen, waar hy met minister Eden bespre kingen gevoerd heeft over de Per zische olie, tegenover verslaggevers verklaard, dat naar zyn mening een weinig voortgang is bereikt in de richting van oplossing van het ge schil. Hij zeide: „Wij en Engeland zijn het vrij goed eens over een oplossing van de geschilpunten". Verdere vor deringen zullen afhangen van de be sprekingen, welke thans gevoerd worden door de Perzische premier Mossadeq en de Amerikaanse am bassadeur te Teheran, Roy Hender son. Byroade zeide verder nog, dat met Eden gesproken was over de schadevergoeding, het vraagstuk van arbitrage en over „hoe, wanneer en door wiens bemiddeling de olie afge zet zal worden". „Ik ben thans optimistischer dan ooit te voren wat betreft de vooruit zichten voor het vinden van een op lossing voor het Perzische oliege schil", verklaarde de Perzische mi nister van Buitenlandse Zaken, Hoes sein Fatemi, op een persconferentie te Teheran. De verlenging der volmachten Minister Fatemi deelde ook mede dat premier Dr Mossadeq de voor zitter van de Perzische Tweede Ka mer een brief had geschreven, met het verzoek de Kamer, in afwijking van de gebruikelijke werkwijze, 's ochtends en 's middags te doen vergaderen, dit om een versnelde be handeling te verzekeren van zijn ver zoek om het half jaar, waarin hij over speciale volmachten voor het bestuur van Perzië zou beschikken, met een jaar te verlengen. De minister zeide dat de regering de uitslag van de stemming over Mossadeq's verzoek als „het stemmen over een motie van vertrouwen zal beschouwen". Zou de Kamer het dus verwerpen, dan zal dit door de rege- ring-Mossadeq worden beschouwd als een onthouden van het vertrou wen der volksvertegenwoordiging aan de regering. Protest van de Kamervoorzitter De voorzitter van de Perzische Tweede "Kamer, Ajatoellah Kasjani, heeft zich in een schrijven aan de Kamer uitgesproken tegen het be spreken van het verzoek van premier Mossadeq inzake het verlengen van diens bijzondere bevoegdheden met een jaar. Inwilliging van dit verzoek achtte hij in strijd met de Perzische grondwet en leidend tot dictatuur. Hoesein Makki heeft inmiddels meegedeeld, dat hij zyn ontslagaan vrage heeft ingetrokken met het oog op de ernstige situatie. Zoals bekend was de eerste afgevaardigde van Te heran en deskundige op het gebied van het olievraagstuk vorige week als parlementslid afgetreden als pro test tegen het verzoek van Dr Mossa deq om verlenging van zijn volmach ten. Makki kwam van zijn besluit terug op aandrang van Kasjani en andere religieuze leiders. De Kamer heeft een delegatie van zeven leden benoemd, die met Dr Mossadeq en Kasjani besprekingen voerde, teneinde het geschil tussen beide staatslieden uit de weg te rui men. In de delegatie hadden zowel voor- als tegenstanders van het wetsvoorstel zitting. De gearresteerden in Oost-Duitsland Vrouw van één hunner vraagt om bemiddeling Mevrouw Hamnnn, do echtgenote van do in ongenado gevallen hoormaligo minister van bevoorrading Karl Ha- mann, die kortgeleden, met haar vier kinderen, naar West-Berlijn is gei vlucht, heeft via het Amerikaanse ran dlostation in Wost-Berlijn „Rias" een beroep gedaan op do Oost-Duitse mi nister van justitie, Mex Fechncr, oiri stappen te doen ten behocvo van haar echtgenoot. Hamann is in December jj. geschorst en vervolgens gcarres*| teerd. Hij wordt verantwoordelijk ge steld voor do bestaande moeilijkheden op het gebied der Oost-Duitse levena- middelcnvoorziening. Hem ia „sabotage", ten laste g«leg&

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1