DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kalmte van de kapiteinvoorkwam paniek onder de passagiers Een bedrag van 4&,3 milliard dollar werd uitgetrokken URANUS WERELD VAN IJS Z1ERIKZEE SCHE WN1EUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTllN. |Prl|k P«r*3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 ct Lou* nummert 10 el Verschijnt ladar* werkdag. Advartantlapriji 1 Set par mm Succet)e« (nut. 15 mm.) minimum 11,- p. ituk. WAARIN OPGENOMEN MAANDAG 12 JANUARI 1953 No. 17312 - 109e Ja&rssng 1797-1889 Redacteur: 5L J. BIJ DE VAATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobalstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman - Lange Nobslstraat A 171 Zlerikzee. HET VERGAAN VAN DE „KLIPFONTEIN" Enorm materieel verlies van schip en passagiers Te Belra werd Vrijdagmorgen pas het vergaan van de „Kllpfonteln" be kend. Dadelijk werd alle beschikbare hötelrulmte gereserveerd voor de 234 schipbreukelingen van het vergane schip, dat met de „Bloemfontein Castle" aan land werden gebracht. De passagiers met Europa als be stemming stapten Zaterdag over op de „Europa", die dezelfde dag ver trok. De schipbreukelingen hebben al hun bezittingen aan boord van de „Klipfontein" moeten achterlaten. De „Bloemfontein Castle", die onmiddel lijk na ontvangst der noodseinen van de „Kllpfonteln" koers naar het in van 103 passagiers) en de 118 be manningsleden aan boord te nemen, weinig meer dan een half uur nadat zij in de boten waren gegaan. In Kaapstad ia verklaard, dat er hoop bestaat, dat tenminste een deel van de lading van de „Kllpfonteln", zo niet het schip zelf, zal kunnen worden geborgen. Het schip zonk op minder dan 16 km uit de kust. Ter plaatse staat weinig of geen stroom en het water is er ongeveer 40 meter diep. Bovendien bevindt zich één der nieuwste en best uitgeruste Britse bergingsvaartuigen, de „Twyford", bij Zuid-Afrika, waar het tracht een De verkoop van Perzische olie De gerechtelijke uitspraak, waarbij het eigendomsrecht van de Anglo Ira nian 0:1 Go. op de Porzischo olie er kend wordt, levert een precedent, dat naar in diplomatieke kringen te Londen wordt aangenomen voorlopig voortgezette buitenlandse aankopen van Perzische olie niet zal aanmoedigen, In Teheran vinden thans besprekin gen plaats tussen de Perzische minis ter-president en de Amerikaanse am bassadeur over eeu hervatting van de olieverkopen door middel van anders internationale maatschappijen ven de Anglo Iranian Oil. Engeland gaat ac- ooord met de thans in Teheran ge hop-, den besprekingen^ Maatregelen tegen de kerken in Oost-Duitsland verwacht Reeds enkele arrestaties verricht In Oost-Duitsland zijn aan het ben gin van vorige week een predikant en een Katholiek geestelijke gearres teerd, beschuldigd van het slaan van schoolkinderen. Voorts heeft de Oost- Duitse regering de vergunning van het enige maandblad van de Evangelische jeugdbeweging, „Die Staffete" inge trokken. West-Berlijnse kerkfunctionarissen zien in de gebeurtenissen een voorspel tot een niouwc poging om de kerken te splitsen en in Oost-Duitsland een Staatskerk in de geest van die der Oost-Europese Volksdemocratie te stich ten. Een poging in deze richting, die twee jaar geleden werd ondernomen, faalde. Slechts een handvol commu nistisch gezinde predikanten wist toen wat aanhang te verwerven, aldus deze functionarissen. Onder voorzitterschap van bisschop Dibelius hebben Evangelische kerkelei- ders een resolutie opgesteld, waarin zij bun „grote ontzetting" uitspreken over de jongste maatregelen. Het orgaan van de Oost-Duitse F.D.J. (Vrije Duitse Jeugdbeweging) heeft Pro testantse en Katholieke geestelijken be schuldigd van „ondermijning op Ame rikaans bevel, van do opvoeding der jeugd''. l Zuid-Koreaanse veerboot sloeg om 223 perzonen verdronken De politie van Poesan (Zuid-Koran) heeft meegedeeld, dat Vrijdagavond 223 personen verdronken zijn, toen de veer boot tussen Poesan en Yosoe zes mijl buiten Poesan omsloeg en zonk. Slechts zeven personen konden worden gered, onder wie de kapitein, die is gearres teerd op beschuldiging dat hij teveel msossn op <U boot had toegelaten. nood verkerende schip had gezet, slaagde er in alle 116 passagiers (in verdere berichten was gesproken bijna 12 jaar geleden verloren ge- gane lading koper te bergen. Voorzover bekend had de „Kllp fonteln" 1000 ton koper aan boord met een geraamde waarde van 2.5 millloen gulden, en 100 balen wol, met een geraamde waarde van 50- tot 100.000 gulden. De bemanning van de „Bloemfon tein Castle" is bij de redding opge treden alsof het haar dagelijks werk betrof. Zonder twijfel heeft het feit, dat de passagiers gezamenlijk Ne derlandse liedjes zongen, toen zij op het dek van de zinkende „Klipfon tein" stonden, er veel toe bijgedragen om de orde en rust te bewaren. Vrijdag konden de geredden zich maar nauwelijks meer voorstellen, dat zij een ramp hadden overleefd. Allen, passagiers en bemanningsle den, waren vol lof over het optreden van de kapitein van de „Kllpfon teln". Dat er geen doden te betreuren zijn schrijft men toe aan het gedisci plineerde optreden en de kalmte van de kapitein en zijn bemanning. Een ervaren zeeman, die in de oorlog tweemaal schipbreuk heeft geleden, noemde het vergaan van de „Klip fontein" zijn „meest comfortabele schipbreuk". De kapitein van de „Klipfontein" heeft Vrijdag de ge redden toegesproken en verklaard dat de maatschappij alles in het werk zal stellen om hen te helpen. Ernstig gedupeerd^ passagiers Behalve de kostbare lading is ook voor een waarde van tienduizenden guldens aan persoonlijke bezittingen met de „Klipfontein" onder gegaan. Een meisje uit Amsterdam, dat op weg was naar Mombasssa, waar zij in het huwelijk zou treden, verloor haar gehele uitzet, evenals een meisje "uit Zuid-Afrika, dat op weg was naar Engeland. Enige emigranten, die op weg waren naar Kenia, verloren al les wat zij bij zich hadden en een boer uit Kenia, die naar Engeland terugkeerde, zag zijn waardevolle moderne landbouwwerktuigen met het schip in de golven verdwijnen. t)ok enkele bejaarde echtparen, op weg naar Engeland om daar hun laatste levensdagen te slijten, ver loren met één slag hun bezittingen. Tien kustwachtvaartuigen voor Brazilië Brazilië heeft, naar vernomen wordt, onlangs bij de Nederlandse Scheepsexportcentrale een order ge plaatst voor tien kustwachtvaartui gen. De bouw er van zal over ver scheidene Nederlandse werven wor den verdeeld. Directeur stal rollen stof uit eigen fabriek Wegen» verduistering heeft de offi cier van Justitie bij de arrondis.ae-| inenterechtbank te Groningen tegen de directeur van een confectiefabriek te Groningen, B. K., alsmede togon de koopman P. J. B. uit Hilversum, elk een gevangenisstraf van 1 jaar met 6 maanden aftrek geOist. Samen hebbon zij uit do fabriek van K. rollen stof ontvreemd, die B. later verhandelde» K. verklaarde, ruim f 2.000 van B. te hebben ontvangen, terwijl hij 80 rollen stof zou hebben ontvreemd. Htt on derzoek wees echter uit, dat 133 rollen stof waren verduisterd ter waarde van f 14.000, De officier achtte ook B. schuldig, hoewel deze verklaarde, nooit iets verdachts in do houding van K. te hebben gezien. De recht bank zal op 22 Januari a.s. uitspraak doen. ROOFOVERVAL TE BLARICUM. Donderdagavond is door twee mannen een roofoverval gepleegd op de Coöperatieve Boerenleenbank te Blarl- eum. Eén van hen bedreigde de kassier, de heer M. A. Bek, met een re volver, zodat deze geen gelegenheid kreeg de alarminstallatie ln werking te stellen en de ander drong door een loket het kantoor binnen. Z|) namen t 17.000 aan bankpapier mee. Foto links: De kassier voor het loket, waardoor één van de mannen kroop. Rechts: Het gebouw waarin de Boerenleenbank waar, de overval plaats vond, Is gevestigd. Aan het Koreaanse front zijn dc temperaturen sterk gestegen. De ge vechtshandelingen beperkten zich in oofdzaak tot lichte aanvallen van de Noordelijken in de Oostelijke sector. Ten Noorden van de „Punchkom" sloe gen de verbondenen drie verkennings- aanvallen af. Ten Oosten van do ri vier do Poekhan deden de Noordelij ken vergeefs een aanval op vooruitge schoven positie» der V.N. DE AMERIKAANSE MILITAIRE BEGROTING 24 gevechtsklare divisies op de been De regering-Trumau heeft de Ame rikaanse ontwerp-militaire begroting voor het komende belastingjaar bij het congres ingediend. Het eindcijfer der begroting wijst een bedrag van 46.3 milliard dollar eon, hetgeen twee mil liard meer is dan het vorige jaar. Daar er echter een aanzienlijk overschot is van reeds uitgotrolcken, doch nog niet bestede gelden van do vorige Amerikaanse militaire begroting, wordt het Congres thans om nieuwe mili taire oredieten tot een bodrog van 41.5 milliard dollar gevraagd. Voor het leger is 15.358.650^.000, voor de vloct 1.804.000.000 en voor do luchtmacht 17.470.000.000 dollar uitgetrokkcu. In de nieuwe begroting zijn gelden uittrekken voor het in stand houden van 24 gevechtsklare Amerikaanse di visies; drie hiervan zijn divisies mari niers; Do Amerikaanse luchtmacht zal op 143 groepen, dat is twintigduizend vliegtuigen worden gebracht. Hierbij komen nog 15.000 marinevliegtuigen. zodat do Verenigde Staten in totaal de beschikking over 35.000 militaire vliegtuigen zullen krijgen. 58 procent van het in de begroting voor nonkopen van inaterinal" uit getrokken bedrag znl worden besteed voor hot aanschaffen van vliegtuigen» Hot aantal militairen vun leger, vloot en luchtmacht tozamon znl 3.500.000 bpdragen, tegen thans 3.600.000. Hot totaal van het onder militaire discipline 6tannde Amerikaanse personeel, inbe grepen de leden van hulpdiensten, die in oorlogstijd niet aan do gevechtshan delingen deelnemen, wordt 4.580.000. Volgens de ingediende ontwerp-be- grotinp komt er op elke veertien Ame rikaanse militairen één vliegtuig; KLOKSLAG 12 UUR Richard Bates en echtgenote, In woners van Washington, werden op Oudejaarsavond 1952 te klok slag twaalf uur, verblijd met de geboorte van een nakomeling. De geneesheer, die mevrouw Bates met de bevalling terzijde stond, gaf als geboortedatum op: „klok slag twaalf uur, Oudejaarsavond 1952, te rekenen als de eerste Januari 1953". Doch zo eenvoudig was de zaak niet. Het geval wilde dat een aan tal Washlngtonse zakenlieden gif ten hadden beloofd voor de ouders van de eerste zuigeling, die in 19b3 het levenslicht zou aanschouwen. De familie Bates kan hier echter alleen voor in aanmerking komen, indien in de geboorte-aangifte niet over 1952 wordt gerept. Indien 't kantoor van de Wash- ingt.onse burgerlijke stand anders zou beslissen, wacht vader Bates echter een „troostprijs" in de vorm van een vermindering van zijn inkomstenbelasting over het afgelopen jaar met zeshonderd dollar. Erkenning is een zeldzame plant, die het meest op graven groeit. Het K. N. M. I. voorspelt tot RUSTIG WEER. Rustig weer met op vele plaatsen mist of tijdelijk laaghangende bewol king, elder tamelijk zonnig. In de ochtend vrijwel overal lichte vorst. In de middag temperaturen om het vriespunt of lichte dooi. 13 Jan. Zon op 8.43, onder 16.55. Maan op 7.19, onder 14.03. Nieuwe Maan: 15 Januari te 15.08. Koningin en Prinsessen op terugreis H.M. Koningin Juliana en de drie Prinsessen hebben Zondag Oosten rijk verlaten na een vncantie van twee weken te hebben doorgebracht in Sankt Anton. Voor hun vertrek vertelden de Koningin en de Prinsessen dat z|J heerlijk hadden genoten van bet skiën in Oostenrijk. Zaterdag heeft de Koningin ln Ihnsbruck gewinkeld. De Koningin en hnar dochters ke ren naar Nederland terug per trein. PRINS BERNHARD OP DE TERUGREIS Prins Bernhard is op de terugweg van zijn verblijf op de Canarische Eilanden in Rabat (Fr. Marokko) ge land. Hij heeft daar de lunch ge bruikt met de Franse gevolmachtigd minister de Blesson. De Prins wordt vandaag in Nederland verwacht Nederlander met Jacht over de oceaan Het zeiljacht „Bestevaer", met als gezagvoerder P. de Goede, dat half November uit IJmuiden is vertrok ken naar de Golf van Mexico, ver trok 3 December van Las Palmas en is de 9e Januari in Galveston gear riveerd, 5 dagen vroeger dan was berekend. Vrijdagmiddag is op de Blnnon- Mao» onder do gemeente Westman* een jongetje ran 5 joar b|j hot slcetjo rijden door het ij» gczalct en ver-! dronken. De Staatssecretaris voor de Volks gezondheid, dr. P. Muntendam', heeft aan een koffietafel van de Amster damse Universitcitaveroniging, gehou den Lu het Parkhótcl te 's-Gravenhage, ter gelegenheid van het 65ste lustrum der Amsterdamse Universiteit een rede gehouden over de volksgezondheid in Nederland. Hij ging daarbij terug tot de eerste helft der 16e eeuw, de jaren kort vóór en na de stichting van het Athenaeum Illustre. In 1602 telde Am sterdam Ln de ongunstigste week van September 900 doden ten gevolge van de pest, terwijl dit weekcijfer in 1635 te Leiden de 1000 overschreed. Mat de pokkon was het al niet anders ge steld. Dr. Muntendam zette voorts uit een, dat hij niet uitsluitond de aan dacht wilde vestigen op de hantering van de wapenen in do strijd tegen be paalde besmettelijke ziekten. In niet mindere mate zijn het de maatschap pelijke omstandigheden geweest en het overheidsbeleid, welke hun bijdragen hebben geleverd ann het bereiken van het huidige gezondheidspeil. Spr. doel de hier in het bijzonder op het soci ale beleid. Gunstig Is onze volksgezondheid, al dus spr., gunstig zelfs in verhoudingen, zoals wij ze niet hadden durven te voorspellen en zeker niet toen wij leefden onder de omstandigheden van 1944 en 1945. Een voorbeeld tlechts, d» tuberculose. In 1945 nog een sterfte De Volksgezondheid in Nederland van 86 per 100.000 inwoners, in 1951 nog slechts ruim 10, terwijl hot ver wacht© aantal voor 1952 nog lager is. De nicuwbekende gevallen van deze ziekte op do consultatiebureau* ver mindert, evenzeer, ondanks de kraont- dadige opsporing door middel van röntgenonderzoek. In het eerste halve jaar van 1951 werden 8401 nieuwe gevallen bekend togen 7428 in dezelf de periode van 1952, derhalve een ver mindering van 11 pet. Zijn wij dan heus op weg de tuberculose uit to roeien, zal deze zickto in de toekomst slechts historische betekenis hebben, zoals de lepra of metaatsheid uit de Middeleeuwen deze nu nog voor ons heeft? In het vervolg van zijn rede zeido dr. Muntendam, dat het sterftecijfer van do kanker de overheid met zorg vervult, Er zijn verontrustende ver schijnselen, welke er op wijzen, dat sommige vormen van kanker meer in 't bijzonder toenemen. De longkanker is hiervan een voorbeeld en hot vir- band, dat tussen het roken, speciaal van sigaretten en deze aandoening ge legd wordt, i* bekend. Dr. Muntendam besprak voorts do 60ciaal-eoonomisohe betekenis van ziek te om' te betogen, dat de overheid geenszins overvraagt als do begroting voor do Volksgezondheid bijna 40 mil- lioen aanwijst. Voorts gaf hij een over zicht van de rovalidatie, waarbij in de laatsto .maanden het oog in 't bij zonder gericht is op de slachtoffers der kinderverlamming, nu wij juist een epidemie van ongekende omvang (meir dan 1000 gevallen) achter de rug hebben. Mot een enkel woord roerde spr. hot Ziekcnfondswozcn aan om te besluiten mot de bespreking van enkele punt mi van universitair-, tevens van volks belang, zoals de toekomstige behoefte aan medici. De waarschuwing tegen de ongemotiveerde keuze van de genees kundige studie heeft haar uitwerking niet gemist. Nauwkeurig wordt de ver dere ontwikkeling gadegeslagen opdat do schaal niet naar de andere zijde gaat doorslaan, hetgeen evenzeer do belangen der volksgezondheid zou schaden. Do Staatssecretaris legde er speciaal do nadruk op, dat vrijwel alles in Nederland is bereikt op basis van vrij willigheid. Het Nederlandse volk heeft voldoende begrip voor de gezondheids problemen dan dat het met dwang tot het ondergaan van bepaalde maatrege len zou moeten worden gebracht. 's Avonds aan de Zuid-Oostelijke hemel Zelfs overdag heerst nachtelijk duister Het zou onmogelijk E|)n, een voetbal te fotograferen op het moment dat zU met een snelheid van zeven kilometer per seconde voor een raamkozijn langs vliegt en dan de foto zo te krijgen dat de bal Juist wordt omlijst door het koz|jn er achter. Maar er Is een planeet ln het heelal, die zich met eenzelfde snelheid voortbeweegt en die men met scherpe ogen en op een heldere avond kan waarnemen ln een „kozijn" van ster ren. Het is n.l. de planeet Uranus, die zich 's avonds en 's nachts vertoont in het sterrenbeeld de Tweelingen. Om een uur of 10 kan men het vinden aan de Zuidoostelijke hemel. Een kijker zal goede diensten bswlj- zeu want Uranus ziet er uit als een zwak sterretje. De middellijn van deze planeet is vier keer zo lang als die van onze aarde (nl. bijna 50.000 km) maar Uranus staat zo ver van ons af dat haar schijnsel (weerkaatst zon licht, evenals dat van de maan en de andero planeten) maar juist tot ons doordringt. De nog verder weg staande planeten Ncptunus en Pluto ziet het blote oog nooit. Uranus staat een kleine twintig keer zo ver van de zon af als wij, dus on geveer twintig maal 150 millioen ia drie milliard kilometer. Het zonlicht doet over die afstand twee uur en drie kwartier. Zou op een onzalig ogenblik het zonlicht plotseling doven dan zouden wij hot licht van Uranus nog vijf «In een half uur lang zien. Daarna zou de planeet voorgoed en- zichtbaar worden. Jaar van 84 Jaren Zo groot is do straal van Uranus' baan dat do planeet 84 jaar nodig heeft voor één omloop om de zon. Verleden jaar zagen wij Uranus ook al in do Tweelingen en volgend jaar zal dat nog zo zijn; zo erg hard schiet bij met zijn zeven kilometer per se conde dus nist opt Wie dit zwakke „sterretje" aan do avondhemel weet te ontdekken kijkt naar een wereld van ijs. Men schat do laag ijs die Uranus bedekt op een dikte van tienduizend kilometer. Over de temperatuur aan de oppervlakte van deze verre planeet bestaan geen exacte gegevens; zij ligt echter dichter bij de 200 dan bij de 150 graden onder nol, Dit Is een gevolg van de enorms afstand tot de zon: Uranus krijgt van onze zon practisch geen warmte. Vijf manen bewegen zich om dezj pl&neet. Stel u daarbij echter geen maanlicht voor zoals op aarde! Door dat de zon zo enorm ver weg staat worden deze satellieten maar zeer zwak verlicht, ja zelfs „overdag" heerst ©r op Uranus een nachtelijk duister D» dag, d w.z het etmaal, duurt er elf uren. Maar dat betekent niet vijf en een half uur daglicht zoals wij dat kennen. De zon staat er twintig maal zover vandaan als van ons. Aangezien de helderheid van een lichaam afneemt evenredig met het '"Vwadraat van dj afstand ontvangt Uranus twintig maal twintig, dus vierhonderd maal zo wei nig, vangt de aarde twintig maal twia- tig, dus vierhonderd maal zo veellicht van de zon als Uranus. Ginds lijkt onze zon dus niet meer dan een hel dere eter,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1953 | | pagina 1