Muziek DANSEN _L Debat over de aanbesteding van de rioolwaterzuiveringsinrichting Stad en Provincie Voor oud en nieuw de Coöperatie Oliebollen SUCCESJES Abonneert U op dit streekblad! GEMEENTERAAD BRUINISSE Burgemeester Michaëlis keert zich tegen handelwijze van de Centrale Dienst In de Zaterdagmorgen gehouden vergadering van de gemeenteraad was weth. v. Vcssem wegens ziekte en de heer Goudzwaard wegens uit- stedlgheid afwezig. De voorzitter deelt mede, dat de agenda slechts één punt bevat, n.1.: de aanbesteding van de rioolwater- zuiveringsinrichting. Hij memoreert hoe in de vorige raadsvergadering op 17 December de gunning was aan gehouden, omdat door de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoe zicht te Zierikzee in het bestek di verse veranderingen werden aange bracht om de prijs goedkoper te krij gen, terwijl ook de beton- en ijzer- constructies en het daarvoor te ge bruiken materiaal nog eens door een ingenieursbureau werden nagere kend, omdat daarover tussen de aan nemers en de Centrale Dienst ver schil van mening bestond. Daarbij is gebleken, dat de berekeningen .van de Centrale Dienst juist waren, doch dat de vage aanduidingen in het be stek voor meer dan één uitlegging vatbaar waren. In dezelfde vergade ring werd toen tevens besloten om het veranderde bestek, samen met de heren v. d. Berg en Bal, onder de loupe te nemen en aan de R.I.Z.A. eventueel advies te vragen. Door de Centrale Dienst is, toen het bestek klaar was, aan de laagste in schrijvers: de Fa van den Bron Sc Visser te Den Haag en de heer P. de Raat te St. Phillpsland, opnieuw prijs aangevraagd maar daarenboven is prijs aangevraagd bij de Fa de Oude de Jon^e te Zierikzee, een firma die aan de eigenlijke inschrijving niet had meegedaan. Vooral dit laatste was tegenover de aannemers niet verantwoord en de Centrale Dienst deed iets waartoe van de gemeente geen opdracht was ontvangen. Bo vendien werd de uitslag van de on derhandse aanbesteding in de pers gepubliceerd. Vooral dit laatste druiste volkomen tegen de bedoeling van de gemeente in, daar daardoor de indruk gewekt werd dat het ge meentebestuur achter de handelin gen van de Centrale Dienst stond en deze dekte, wat in het geheel niet het geval was, daar juist het gemeente bestuur zich n.a.v. de veranderingen in het bestek nader wilde beraden en alle rechten voorbehield. Het standpunt van de RJ.Z.A. Samen met de heer v. d. Berg is de voorzitter daarop naar 't R.I.Z.A. gegaan en heeft men nader advies gevraagd. Ook op het R.I.Z.A. (Rijks bureau Inzake Zuivering Afvalwa ter) was men van mening, dat de mo rele kant van de zaak onaanvaard baar was. Want de Fa de Oude de Jonge was als laagste inschrijver uit de bus gekomen; de positie die deze firma tegenover de andere aanne mers inneeam in deze zaak, was be langrijk veel gunstiger dan die der deelnemers aan de openbare aanbe steding, daar de Zierikzeese firma over veel meer gegevens en details kon beschikken dan in het oorspron kelijke bestek te lezen stonden. Van doorslaggevende betekenis achtte men op het R.I.Z.A. echter het feit, dat noch de directie van de Cen trale Dienst, noch de Fa de Oude de Jonge, ooit een rioolwaterzuive ringsinstallatie hadden gebouwd. Zonder verder aan de bekwaamheid zowel van de Directie als van de aan nemers te tornen, achtte men spe ciaal de bouw van de Imhoff-tank een specialistenwerk, waarvoor al leen al de stempeling en de bekisting een uiterst bekwaam vakmanschap vergen. Op dit werk hebben al ver schillende aannemers financieel hun nek .gebroken, omdat hun kunde te kort schoot. Dit risico wordt ook ge lopen bij uitvoering door de Fa de Oude de Jonge, die, volgens ge ruchten, het werk weer hadden on- derbesteed aan de Fa -I. en J. Deur- loo te Bruinisse. Aan de kundigheid op hun terrein van al deze mensen wordt geen ogen blik getwijfeld, die valt alleen te roe men, maar is het bouwen van een zo secuur werk als een rioolwaterzuive ringsinrichting, meer speciaal de Im hoff-tank, wel bij hen in goede han den? Vooral nu ook de Directie nog nooit een rioolwaterzuiveringsinrich ting heeft gebouwd. De Fa van den Bron Sc Visser heeft, tot volle tevre denheid van het R.I.Z.A., reeds drie rioolwaterzuiveringsinstallaties ge bouwd. Alle raadsleden keurden de han delwijze van de directeur van de Centrale Dienst in deze af, terwijl er ook de verwondering over wordt uit gesproken, dat waar de heer Argelo in eerste instantie van mening was dat niemand op het eiland het spe ciale werk van een rioolwaterzuive ringsinrichting kon maken, deze nu toch contact zocht met iemand hier woonachtig. De prijs die de Fa van den Bron Visser vraagt is f 82.836, het straatwerk zal dan onderhands worden gegund aan de Fa Wandel. Er zijn nogal wat bijkomende kosten, zodat hat totale bedrag mat inbegrip van de machines ongeveer f 144.000 verschil van f 11.000, dat de ge meenteraad voor een dillemma stelt. Gunnen aan de Fa de Oude Sc do Jonge met de kans dat door onbe kendheid met dit soort werk vele na righeden ontstaan, ot n.a.v. de open bare aanbesteding het werk gunnen aan de Fa van den Bron Visser, met een redelijke kans dat goed werk geleverd wordt. Het R.I.Z.A. zal re gelmatig controleren, kost tegen f 133.000 bij uitvoering door de Fa de Oude Sc de Jonge. Een Vooral de heren Bal en v. d. Berg als terzake kundigen, vullen, waar nodig, het door de voorzitter naar voren gebrachte aan. In de aannemerswereld heeft de gang van zaken ook reeds beroering gewekt, gezien een ingezonden stuk in een aannemersblad getiteld: „De Directie weet alleen wat het werk moet kosten" en waarin de handel wijze van de directie van de Cen trale Dienst ernstJg wordt gelaakt. Het einde van de besprekingen is dat met. algemene stemmen wordt beslo ten het werk, behoudens nadere goedkeuring van hogerhand, op te dragen aan de Fa van den Bron Visser. Getracht zal worden het na delig verschil dat daardoor op de gemeentebegroting ontstaat, op an dere wijze te dekken. Herstel havenbcschoellng De voorzitter stelt hierna aan do orde het punt: reparatie havenbe schoeiing, in een vorige vergadering aangehouden. Het herstel zal onmo gelijk meer lang kunnen wachten. Het betreft hier plm. 11 meter be schoeiing. De vraag is nu maar, hoe de kosten kunnen worden gedekt (rente en aflossing). De enige maar ook de meest voor de hand liggende mogelijkheid is ver hoging van de abonnnementsgelden voor vaste ligplaatsen. Voor nog geen f 100 per jaar kan thans iedere be zitter van een vaartuig gerust sla pen. Zijn schip, een waarde verte genwoordigende van f 20.000 of meer, is veilig in de Bruinisser haven, al dus de voorzitter. Wanneer het ta rief met 10 cent per m- wordt ver hoogd kan ook dit noodzakelijke kar wei worden uitgevoerd. De heren Jumelet en Hoogerheijde noemen de redenering van de voor zitter wat al te simplistisch, maar uiteindelijk moeten zij toegeven dat de exploitatierekening van een mos- selkwekersbedrijf niet noemenswaar dig met deze verhoging wordt be last en daar er eenvoudig geen an dere uitweg is, moeten zij noodge dwongen toegeven. Dat alle geld dat de haven opbrengt, ook aan de haven en nergens anders wordt besteed, was een argument dat gewicht in de schaal wierp bij deze beslissing. Een andere kwestie, die de voor zitter naar voren wilde brengen, is het Sportveld-speelweide. De heer Krepel wil voor de speelweide aan de Prinses Wilhelminalaan een stuk grond naast zijn hofstede in ruil ge ven, dat veel beter aan de te stellen eisen voldoet en belangrijk groter is. De Raad waardeert deze suggestie van de heer Krepel, maar acht het bezwaar, dat het sportterrein-speel weide dan te ver van de scholen komt te liggen, onoverkomenlijk. Bij de rondvraag dringt de heer Hoogerheijde er op aan spoedig de havensluis in orde te brengen, opdat weer kan worden gespuid. De heer Bal acht het noodzakelijk dat de modder in de sloot aan het Stenen pad verwijderd wordt, eer deze ge dempt wordt en de heer v. d. Berg meent dat aanbrenging van riolering in de Bergstraat niet doelmatig zal zijn. Hierna sluiting. ZIERIKZEE Kustvaarder stuurloos onder Westen-Schouwen De „Olga" en de Z.Z. 8 sleepten het schip de haven binnen In de nacht van Zondag op Maan dag heeft de kustvaarder „Bertrand", groot 400 ton, met aan boord een Duitse kapitein en een Engelse be manning, stuurloos rondgedreven ter hoogte van de zandplaat Banjaard onder Westen-Schouwen. Het m.s. „Olga" van de heèr J. Berrevoets en het mossel vissersvaar tuig Z.Z. 8 van de heer B. W. Schot Jzn. voeren omstreeks 8 uur Maan dagmorgen uit en wisten de „Ber trand", die ook een defect anker had, de haven alhier binnen te slepen. De gehele nacht had het sehip nood signalen uitgezonden, die eerst tegen de morgen werden opgemerkt door de havenmeester b.d. van der Est te Burghsluis, die dadelijk Zierikzee opbelde. De „Bertrand" behoort toe san een Noorse maatschappij. BROUWERSHAVEN Uitvoeringen Muziekvereniging „Apollo" Do beide uitvoeringen, die door de muziekvereniging „Apollo" alhier wer den gegeven waren, zoals te verwach ten was, weer keurig verzorgd, lloide avonden werd begonnen met vrolijke marsmuziek en enige andere muziek stukjes, .waarbij vooral „Rigoletto" bij het publiek in de smaak viel. Als to- neolatuk werd opgevoerd do klucht „Een baby van duizend weken", welk stuk zeer in do smaak viel, ook om dat het zeer goed gespeeld word. Al hoewel alle rollen zeer goed werden gespeeld, viel toch wel bijzonder op die van Henk van Waveren,. gespeeld door K. van Tiggelhovon. De avonden werden besloten met een gezellig bal. Motor contra fiets Op de avond van de 2e Kerstdag had ter hoogte van het kerkhof in deze gemeente op de Provinciale straat weg een aanrijding plaats tussen de motorrijder C. A. uit Dreischor en de heer v. d. H. uit Oosterland. Laatst genoemde reed per fiets in de richting Zonnemaire en bevond zich op de lin ker weghelft toen de motorrijder A. uit tegenovergestelde richting nader de. Omdat dhr. v. d. H. links Teed raakte hij in de war bij het zoeken naar een uitwijkmogelijkheid, waar door hij begon te slingeren, zodat een aanrijding onvermijdelijk was. Dhr. v. d. H. liep vrij aanzienlijke verwondin gen op, terwijl zowel het rijwiel als het motorrijwiel beschadigd werden. Via de haven alhier werden in de afgelopen bietencampagne 23.801.871 kg. bieten vervoerd en wel 15.321.491 voor de Coöp. Suikerfabriek Puttcrs- hoek; 1.581.423 kg. voor de Centrale Suiker Mij.; 5.450.000 kg. voor de Coöp. Suikerfabriek Dintcloord en 1.448.967 kg. voor Sas van Gent. OUWERKERK Voor de heer J. M. Bcije is een woning in aanbouw. Deze wordt op getrokken ean de -overzijde Van do Boterhoekse weg tegenover zijn boer derij in de WesthoekJ BRUINISSE Naast de Kerstgove aan de bedeel den, werd door de Diaconie der Ned; Herv. Gemeente ilhier, aan de chro nische zieken een fruitmandje als Kerstgroet uitgereikt. Bijna 50 van deze „fruitschrlen" werden door de leden der Mcisjcsveroniging „Wees een Zegen" aan de daarvoor in aanmerking komende adressen bezorgd. Ingezonden mededeling Blijf niet doorlopen met die Bheumatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oor zaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: cand. F. N. J. Ouwehand, Lei den. Benoemd tot hülppred. te Olde- markt-Paaslo: A. K. Telgenhof, voor ganger der Evangelisatie te Sleen. Beroepen te Vinkeveen: W. de Bruijn, IJsselmuiden; te Wezep: H. G. Abma, Rotterdam-Delf shaven; te Midsland (Terschelling), toez.: F. A. Westhoff, Metslawier; te Leek-Mld- wolde: cand. F. de Boer, Bussum; te Etten en Leur (toez.): W. L. Her mans, Oudelande. Aangenomen naar Eist: J. G. Pan- huise, Hardenberg; naar Dorkwerd (toez.): cand. H. Stumpf, vicaris te Krimpen a/d IJssel; naar Hendrik Ido Ambacht (toez.): C. A. Helms, Tange-Alteveer. Bedankt voor Giessendam-Neder- hardinxveld: W. L. Tukker, Delft; voor Garderen: R. W. Steur, Oud dorp. Geref. Kerk Bedankt voor Monster: M. Feits- ma, Amstelveen. Geref. Gemeente Tweetal te De Beek (Ermelo): M. v. d. Ketterij, Alblasserdam en F. Mallan, Bruinisse. Bedankt voor Dirksland: M. Blok, Rotterdam-C. HAAMSTEDE.. Heden (Dinsdag)- avond half 7: Ds F. Mallan. Oud-Geref. Kerk OOSTERLAND. Heden (Dinsdag)- avond 7 uur: dhr I. J. IJsselstein uit Apeldoorn (Oudejaarspredicatie). SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland le kl. C: Burgh II-Zonnemaire I 5-0. Zaterdagmiddagcompetitie le kl.: Colijnsplaatse Boys I-We- meldinge I 5-2. 2e kl. C: Rillandia II-Nieuwdorp II 4-3. DAMMEN Damvereniging „Rcncssc" M. SteurJac. Gclcijnso 02; J. d. WerfJohs. Goleijnso 02; Jan KoetenseJohs. Kostcnso 2—0; M. SteurJ. v. d' Werf 02; Jac. Gc- loijnae—Jan Kostcnso 20; Joh. Go leijnsoW. Boot 02; I. Moerland— Joh. Kostcnso 02; Jac. Gclcijnse Johs. Kostcnso 20; Jan Kostcnso Johan Gelcjjnss 11. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 29 December. To taal aangevoerd: 1312 dieren, n.l. 830 vette koeien en ossen, .396 varkens, 86 lammeren. Prijzen per kg: vette koeien en ossen: f 2,74-2,88, f 2,60-2,70, f 2,10- 2,30, varkens (lev. gew.) f 1,90-1,88- 1,84, lammeren (per stuk) f 95-85-70. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel redelijk, prijzen iets hoger, prima dieren even boven no tering. Varkens: aanvoer iets groter, handel tamelijk, niet geheel prijshou dend, prima varkens boven notering. Lammeren: aanvoer ruimer, handel vlot, prijshoudend. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 29 December. Bin nenlandse granen (officieuze noterin gen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe (zonder vochtconditle) f 25,50- 26,95, op vochtconditle tot f 26,00. Voedergranen, zeer kalm met wei nig aanbod: zomergerst f 32,25-33,25 (grove daarboven), wlntergerst f 31- 31,75, haver t 25,60-26,50 (blanka daarboven), rogge flauw f 26,50-27, mais (geschoond) tot f 36,50. Peulvruchten, kalm: erwten f 45-- 53, schokkers f 45-59, bruine bonen iets beter tot f 77. Aardappelen ROTTERDAM, 29 December. Klel- aardappelen (35 mm opw.): Eigen heimers f 12,50-14, Bintjes f 11-12, Bevelanders f 12, IJsselster 9-10, Alpha's f 9-9,50, Meerlanders f 10,50- 11, Furore f 11-11,50; zandaardappe- len (35 mm opw.): Noordeling f 9,50, Voran f 8, Record f 8, Industrie f 8, Eigenheimers f 8; vocraardappelen f 3,50. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden, vast gesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, auto of schip. Korte berichten uit het binnenland 's-GRAVENHAGE. Omtrent de zaak van de wegens verdenking van spion- nage gearresteerde Bus Pissarev wordt vernomen, dal de in-bcwaring-stelüng van P. mlet 6 dagen verlengd is. Hierna zal de rechtbank beslissen of hij ge vangen gehouden zal worden. Van de resultaten vao het vooronderzoek zal afhangen of P. zich voor de Neder landse strafrechter zal hebben te ver antwoorden, De beslissing hierover ligt bij de officier van justitie te 's-Gra- venhage. AMSTERDAM. Zaterdag is het m.s. „Oranje" van de maatschappij „Ne derland" met 900 passagiers uit Am sterdam naar Indonesië vertrokken. Kapitein H. W, Hemmes hoopt met passagiers en bemanning het traditio nele Nieuwjaarsbal te hoogte van de Noord-Afrikaanse kust te kunnen hou den. Do oliebollen, appelbeignets en bisschopswijn, die bij een dergelijk feest horen, zullen <Jan Qiet ontbreken, zo dat de passagiers nog even in de sfeer van hot verlaten vaderland zul len komen. ADVERTENTIES J. DELST J. J. TH. DELST- VAN OEVEREN zeggen, mede namens weder zijdse ouders, hartelijk dank voor de grote belangstelling voor en bij hun huwelijk on dervonden. Zonnemaire, „Kijkuit" December 1952 Heden overleed, na een korte ongesteldheid, onze geliefde schoonzuster, tante en nicht ADRIANA MALLANDER weduwe van Mattheus Pleter Stiphout in de ouderdom van 69 jaar Zierikzee^ 28 December 1952 Namens de familie, L. MALLANDER Ravenstraat C 432 Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen na* het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CORNELIA v. d. RAVE wed. van A. de Jonge zeggen wij U hartelijk dank. Fam. DE JONGE. Bruinim, December 1962 Voor de zeer vele blijken van deelneming voor en na het overlijden van onze geliefde vrouw, moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder NEELTJE BOUWMAN geboren Berrevoets betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid Dr Stenger voor de zorgvuldige behande ling, Zuster Visser voor de bui tengewoon liefderijke verple ging en niet minder de van weerszijden naaste buren voor hun steeds betoonde hulpvaar digheid. Uit aller naam, H. BOUWMAN Haamstede, Hoogezoom 29 U weet het is rijk gesorteerd. Met scherp gestelde prijzen. „DE DAGERAAD" MORGEN Bakkerij de Looff, Tel. 375 Met Nieuwjaarsdag door Sebrechts band (Bergen op Zoom) Aanvang 2 uur. Café „De Mcebaal" Nieuwerkerk Oudejaarsavond Croquetten Sneeuwballen m. slagroom Appelbeignets Appelbollen Slagroom gebak Vers gebrande Pinda's Bakkerij Felius Haamstede - Telefoon 45 Met Nieuwjaar Aanvang 3 uur H. DE FEITER 1 Hotel „de Waerelt" - Renesse 14 regels (15 mm) f 1,Elke regel meer: 15 cent per mm Te bevr. bur. v. d. blad: f 1,10. Brieven onder lett. of no. f 1,20. Te koop: Kalfvaars. t.b.c.-vrlj bij Gebr. Steur, Westenschouwen. Te koop gevraagd: Voor een gebrekkig kind van 3 Jaar een stevige kinderstoel j. v. Leeuwen, Ellemeet 68 Diversen: Arbeider gevraagd, welke be reid Is met tractor te rijden. Liefst met werkend gez. Flinke woning met licht en waterl. beschlkb. P. S. Vis, Oostweg A 143, Zonnemaire

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3