De begroting 1953 goedgekeurd Aansteker Stad en Provincie De brouwgerst in Zeeland In een moeilijke positie Provinciale Staten van Zeeland Extra contingent woningen noodzakelijk geacht Uitbreiding Zondagdienst veer Katseveer-Zierikzee bepleit Provinciate Staten van Zeeland halo- bcn de begroting van de provincie voor 1953 goedgekeurd. Dij do alge mene beschouwingen liet de beer J. Hommes (AU) een protest horen tegen de opvatting ten departeincnte van Wederopbouw en Volkshuisvesting, dat in Zeeland geen woningnood meer sou heereen. De heer L. P. van Oor schot (PvdA) bepleitte uitbreiding van do veerdiensten op Zondag op het veer Zierikxce-Katseveer en voorts «prak hij er zijn grote teleurstelling over uit, dat de terugkeer van dc Stoomvaartmij. „Zeeland" naar Vlis- singeu door do directie van deze maat schappij wordt tegengewerkt. Hij achtte het noodzakelijk, dat Gedeputeerde Staten hierover een bespreking uiet dc regering sullen voeren. Bij de beantwoording van de spre kers verklaarde Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel dat Zeeland, wat de woningbouw betreft, zeker niet ach tergesteld wordt bij de andere delen van Nederland^ Voor de periode van 1954 tot en mot 1956 worden 1236 woningen toegewezen, dat wil zeggen 412 per jaar. Bij het vorige contingent betrof het 321 woningen per jaar, waarbij echter extra contingenten kwa men. Er is sprake van, dat boven het normale contingent in do toekomst geen extra contingent meer tal wor den goloverd. Mocht dat het geval zijn, dan zal Zoeland hiertegen pro test aantokenen, omdat op deze wijze de industrialisatie ernstig zou wor den belemmerd. Do heer van dor Weel doelde voorts mede, dat waarschijnlijk op 1 April a.s. een begin wordt gemaakt mot do levering van lange afstondsgas uit Sluis kil in Zcouws Vlaandorou aan midden Zeeland. Gedeputeerde A. L. S. Lockefeir deelde mede, clat nader bezien zal wor den of ann do voerdicnat Zicrikzee- Katsoveer op Zondag uitbreiding moet worden gegeven. Hij verklaarde voorts, dat voor het schoppen van een blijven de werkgelegenheid industrialisatie on ontbeerlijk is. Dat geldt mot name voor het eiland Tholen, waar over PREDIKBEURTEN Zondag 28 December Ned. Herv. Kerk Zierlkzee: Grote kerk: 10 uur Ds v. d. Brink, 5 uur dhr Bakker; Vereni gingsgebouw: 9.30 uur Dr Sperna Weiland. Kerkwerve: 2.30 uur Ds Nauta. Serooskerke: 10 uur Ds Nauta. Burgh: 10 uur Ds Swaak. Haamstede: 10 uur Ds v. Vliet. Renesse: 7 uur Dr Sperna Weiland. Noordwelle: 7 uur Ds Barendrecht. Eikerzee: 10 uur Ds v. d. Grift. Brouwershaven: 11 uur Dr Sperna Weiland. Zonnemaire: 10 uur Ds Barendrecht. Noordgouwc: 10 uur Ds v. Wijck. Dreischor: 10 uur Ds Huizing. Ouwerkerk: 10 uur Ds Kuin. Nieuwerkerk: 10 uur Ds Wes terhof. Oosterland: 10 uur Ds Boer, 6 uur Ds Radstake. Sirjansland: 10 uur Ds Radstake, 6.30 uur Ds Boer. Bruinisse: 10 uur Ds v. Roon, 3 uur Ds v. d. Brink. St. Philipsland: 9.30 en 230 uur Ds de Lint. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 5 uur Ds H. v. d. Brink, miss.-predikant te Makassar. Haamstede: 10 en 3 uur Ds Meijer. Renesse: 7 uur dhr Th. Vollenhoven uit Amsterdam-Z. Scharcndjjke: 10 uur Ds Kuitert, 2.30 uur Ds Nagel- kerke. Brouwershaven: 9.30 en 1.30 uur Ds M. Feitsma uit Amstelveen. Zonnemaire: 10 uur Ds Nagelkerke, 2.30 uur Ds Kuitert. Nieuwerkerk: 10 en 6 uur Ds Tiemersma. Ooster land: 10 en 2.30 uur Ds Bremmer. Bruinisse: 10 uur leesdienst, 2.30 uur Ds Bremmer. Anna-Jacobapolder: 10 en 2.30 uur Dr M. Holtrop uit Sche- veningen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11.15 en 3 uur Ds Keizer. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 en 6 uur Ds. v. d. Klis Kerkwerve: 3 uur Ds v. d. Klis. Haamstede: 10 uur godsdienstoefe ning, 3 uur leesdienst. Geref. Gemeente Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10, 2.30 en 0 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 0 uur leesdienst. Oud-Gcref. Kerk Oosterland: 9.30, 2 en 0 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 3 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 0 uur leesdienst. Leger des Hells Zlcrkizce: 10 uur heiHgingsdienst, 7.30 uur verlossingssamenkomst, belde o.l.v. Ie It J. Gelderman en 2e lt G. Wlegers. weinige jaren, wanneer hier niet in gegrepen wordt, 20 pet. van de be- rocpobevolking werkloos zal zijn. Gedeputeerd© CL Philippe betreurde het, dat er te weinig contact van de regering en haar organen ia met het Provinciaal bestuur ovor de inpolderin gen in Zeeland. Namens Gedeputeerde Staten deelde de heer CL Hamelink mede, dat het ooilege geen gelegenheid voorbij laat gaan om de regering zijn standpunt ten opzichte van de terug keer der maatschappij „Zeeland" te laten blijken. Tenslotte deelde mr. dr. A. J. J. M. Mee mede, dat binnen acht tien jaar geheel Noord-Beveland van drink water kan worden voorzien door de waterleidingmaatschappij „Midden Zee land". KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Enquête over de jeugddiensten Naar aanleiding van een landelijke enquête onder de bezoekers van de jeugddiensten, waaraan er, 15300 deelnamen (8000 mannelijke en 7300 vrouwelijke), heeft de Subcommissie Jeugddiensten een boekje „Wat wij er zelf van zeggen", waarin zij ver schillende conclusies heeft neerge legd, uitgegeven. Een hiervan luidt dat de Ned. Herv. Kerk in feite een „midden- standskerk" (geworden) ls, daar uit het onderzoek blijkt dat het jeugd- dienstgehoor lp het algemeen be hoort uit Jongeren uit kerkelijke ge zinnen: 85 pet. is gedoopt, 75 pet. be zoekt het kerkelijk onderricht en 45 pet. is reeds lidmaat. 93 pet. geeft op tot dc Ned. Horv. Kerk te behoren, terwijl slechts 1% pet. tot geen on kel kerkgenootschap behoort. De commissie trekt hieruit weer de conclusie dat de jeugddienst als Evangelisatiemiddel weinig invloed heeft op onkerkelijken en randbewo- ners. Behalve de crltiek op de preek „voor de ouderen", die men gewoon lijk te saai, te dogmatisch, te weinig of in het geheel niet ingesteld acht op de eigen gedachten en vragen, te weinig actueel en levend vindt, spre ken velen zich positief uit. 42 pet. verlangt als onderwerp der predi king een bijbeltekst met een jeugd probleem en actueel onderwerp, 13 pet. uitsluitend een bijbeltekst en slechts 6 pet. uitsluitend een jeugd probleem. Wat het zingen betreft is 81 pet. voorstander van ?,veel zingen", maar dan zelf zingen, 59 pet. is tegen de medewerking van een kerkkoor in de jeugddienst, 18 pet. is er voor en 23 pet. wil koorzang alleen ter on dersteuning van de gemeentezang. Uit de enquête is wel duidelijk ge bleken, aldus de commissie, dat vele Hervormde jongeren, indien er geen jeugddiensten waren, spoedig zouden behoren tot de groep, die slechts spo radisch of in het geheel niet de kerk bezoekt, daar de gewone dlensen voor hen weinig betekenen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot voorg. der Vrijz'. Herv. te Leiden: W. J. H. Hubeek, Rem. pred. te Vlaardingen, die deze be noeming aannam. Geref. Kerk Bedankt voor Maassluis: E. de Vries, Dwingeloo; voor Workum: H. v. Ben them, Holwerd; voor Groote- gast: S. de Vries, Sellingen. Geref. Gemeente Tweetal te Goes: D. L. Aangeen- brug, Temeuzen en W. de Wit, Moer- capelle. LAND- EN TUINBOUW De Suikercampagne beëindigd Fabriek te Stampersgat vestigdo record In West-Brabant is zowel aan de GS.M—fabriek te Steenbergen als öan de drio V .C.S.-£abrieken to Diotcloord, Roosendaal en Zevenbergen, de suikor- campagno geëindigd. Al heeft men wel moeilijkheden ondervonden van het 6lechte weer, dat een rommondo invloed had op do aanvoer van bioton, toch zijn de campagnes van do fabriokon zondor al te grote stoornissen verlopen. Do coöporattovo fobriok to Stam persgat, nog altijd do grootste vnn Europa, hcoft haar goodo naam hoog gehouden en met een gomiddeldc dag productie van 6i/a millioon kg. bieten het Nodorlands© record, en daarmee do blnuwo wimpel van do bcato pro ductie, behouden. Om recordcijfers tj bereiken was er onder hot porsonocl een wedstrijd uitgeschreven dio zeer geanimeerd is verlopen. Bij hot pas seren van een belangrijke mijlpaal hebben allo arbeiders een sigaar en een kilo suiker ontvangen. De 3 fabrioken van do V.C.S. maak ten gezamenlijk een compagne van 900 millioon kg. bioton, waarvan do Di.i- teloord 500 millioon kg. verwerkte. Om uit te waaien kiest meneer altijd de havendijk. Eer hij dan de zee in het vizier krijgt, hebben er zoveel windvlagen rond zijn hoofd febulderd, dat hij zijn oren moet etasten om te ontdekken of hij de proef zonder physieke stoornissen heeft doorstaan. Het eerste stukje wil er nog wel eens een wandelaar passeren, die zifn groet prevelt op de vleugels van de storm. Later wordt het veel eenzamer, behalve die ene keer toen daar op de punt een groepje mensen stond, besta rend het woelig wateroppervlak. Dat was imponerend, maar van de natuursensaties kan men zelfs ge noeg krijgen en daarom rees het edele plan gevieren een sigaretje te dampen. Toen ieder was voor zien rees het vuurprobleèm, want zoals dat kan zifn, niemand bleek bij machte om de sigaretten van het gedoofd in het brandend sta dium te brengen. Was het wonder dat meneer met enthousiasme werd begroet en be sprongen met de vraag of hij „vuur had". Meneer had vuur, meende althans vuur te hebben. En voor de gezelligheid kreeg hij ook een saffiaant/e geoffreerd. Toen kwam de aansteker voor de dag, die kort en goed gezegd, zeker een kwartier weigerde te ontvlammen. De belangstelling van de mensen en de weigerachtigheid van het apparaat waren groot. Me neer kreeg het er warm van, icunt de pijnlijkheid van de situatie drong met bijzondere scherpte tot hem door. Hij prevelde menig ex cuus, liep door en begon op vei lige afstand - buiten de kring van belangstellenden - opnieuw te ex perimenteren. Het steentje werd gedraaid om groter vonkefjcct te krijgen en de aansteker werd extra diep in dB zak opgeborgen, om straks warm en wel zijn plichten te kunnen doen. Het gezelschap beduusd van de hardnekkige vuurloosheid, had alle hoop reeds opgegeven, toen me neer terug kwam hollen. Er lag iets overtuigends in zijn anders zo milde ogen, iels zegevierende. „We gaan 't weer proberen", zei hij in een kring van louter ongelovigen. Het wonder geschiedde, de aan steker vlamde op en het gezelschap werd bevuurd. In vroeger tijd zou een moraal aan het slot van dit verhaal wor den gebreid. We doen dat nu maar niet, want daarvoor is een aan- stekerverhaal niet serieus genoeg. En toch ONDERWIJS Vereniging voor Chr. Mulo jubileerde Do Vereniging tot bohartiging van do belangen der Chr. scholen voor Mulo heeft Dinsdag en Woensdag *e Amsterdam een algemene vergadering gehouden, waarop het 50-jarig bestaan is gevierd. Dinsdagmorgen heoft het Amsterdamse gemeentebestuur do deel nemers ten stadbuizo ontvangen en des avonds vood oon feestelijke samen komst plaats. In een herdenkingstoespraak over „Verleden on toekomstverwachting" releveerde do voorzitter, de heer H. v. d. Tol, do strijd om do erkenning en de gelijkbcrechtigdhcid van do vrije school. Nadat verscheideno sprekers het woord haddon gevoerd werden namens de leden aan het be3tuur 2 schrijfma chines aangeboden. RECHTZAKEN ROOFOVERVAL MET GEWELDPLEGING Do rechtbank to 's-Hertogenbisch hoeft do 36-jarige P. L. van Bergon uit Eindhaven wegens diefstal met ge weldpleging vero 3rdecld tot een ge vangenisstraf van 15 jaar met aftrek van het voorarrest: Zijn mcdcplich-. tigo, do 40-jarigo vrouw A. de Bruin, oveneens uit Eindhoven, werd conform de cis ontslagen van rechtsvervolging. De rechtbank gelastte echter haar opneming in een kralczinnigcngosticht en terbeschikkingstelling van do re gering. Van B. had op 23 Februari van dit jaar dc 72-jorigo lomponkoopra.m H. Keur to Vnlkojlswaard neergeslagen cn van zijn gojd beroofd. Do koopman overleed twee dogen later in het zio- kenhuis to Eindhoven ann do bekomen vorwondingon, Van B. had do Inlichtin gen gokrogen vau zijn medeplichtige: DOODSLAG OP BABST Terzake van doodslag op hnar pas geboren babv heeft do rechtbank to Amsterdam do 45-jarigo Amsterdamse W. Flecr-Lobbcs conform do cis ver oordeeld tot eon voorwaardelijke ge vangenisstraf mot een jaar proeftijd. Het gebeurde in do hongerwinter. Do vrouw voorzag mot bedelen in haar onderhoud toen haar man in Duitsland zat. Toon het. kind geboren was. waar van haar man niet do vader was. heeft zij de baby onder een kusson ver- etlktl JONGEMAN STAK ZIJN VERLOOFDE Do rechtbank te Amsterdam heeft de 20-jarige Amsterdammer J. H. Smit tot drie jaar gevangenisstraf veroor deeld, door te brengen lo de Bijzon dere Strafgevaogeuis voor Jongelieden te Zutfen. In de nacht you 27 op 28 Juli was bij bet huis van zijn verloofde binnen geslopen en had hot meisje, dat in bed lag 21 stoken met ecu dolkmes toegebracht. Zij herstelde, doordat ds wonden niet gevaarlijk bleken te zijn. De eis was drio jaar met aftrek. MAN LICHTTE „HALF NEDERLAND" OP „De officier van justitie beeft zioh beijverd de verbaion in het land bij elkaar te haTken", zei de president van do Rotterdamse rechtbank tegen de 37-jarige koopman F. D Mulder, die zonder vaste woon- of verblijfplaats is. Er was hom verduistering en oplichting ten loste gelegd, nl. fietsen te Wad- dinxvten en Geleen, enig© kledingstuk ken te Den Bosch, f 50 te Mijnshor©n- 1 and en een fototoestel U Nijmegen. Verdachte bekende, Deze man hcoft bnlf Nederland opge licht. Hij heeft verduistering gepleegd mot de regelmaat vau ceta klok, zij het niet voor groto bedragen, zo sprak de officier van justitie. M bezocht zijn oud-medogevangenon uit' het oon- centrntiokamp, werd met open arincn ontvungen on leende hier gold en elders weer een fiets. Hij vertelde dan bij do militairo missie in Berlijn te werkm. De officier eiste een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd von drio jaar. Verder vroog hij onmiddel lijke gevangenneming. De rechtbank besloot daartoe. Do raadsvrouwe van M. vestigde o m'. do aundacht op do moeilijke tijd, die haar óliflnt heeft doorgebracht en vroeg hem do holpcndo hand to bieden. Uit spraak over veertien dagen. VERZEKERINGSMAN VERDUISTERDE GELDEN Een govangonióutraf van con jaar mot aftrok, waarvan vier mnnndon voor waardelijk, mot drio jaar proeftijd, eiste do officier van justitie bij de Rot terdamse rechtbank tegen de 34-jarige inspecteur van een lovcnsverzekerlng- mij. P. J. van der Plaat uit .Rottordam, dio voor de N.V. Lovensvorzokeringmij. H.A.V. Bank fo Schiedam ontvangen golden ten bcdrago van f 5500 vo>r zichzelf zou hebben gebruikt. De man bekende, hij had schulden en met dit geld had hij ze afgelost. Zijn vrouw kon moeilijk met geld omgaan, schreef het reolasseringsrap'port. Zijn brutosalaris bedroeg 385 p. maand. „U had daarvan toch rond kunnen komen", meende do officier, die niet kon 6tellen, dat verdachte het geld hccJt verbrast, doch hij achtte het feit ernstig. Vordachtes raadsman noemde dit oen geval van iemand, die door omstandig heden gedrongen tot een noodsprong is gekomen. Uitspraak over 14 dagen. MODEPRAATJE Ingezonden mededeling Zondagart8endienst presidente mevrouw van den Brink, de Kerst liturgie van de C.J.V.F. uitge voerd, terwijl daarnaast door vcrschü- r, r, lende leden nog bijdragen werden ge- Do Zond.pd.on., word, w„,pno- M v4n men door uoktor van «loens. AVOJJsJ. ONS SUCCESPATROON VAN DEZE WEEK Een vlot getailleerd jasje. DUIVENDIJKE Leesbibliotheek In de alhier gevestigde leesbiblio-s theek voor Duivondijko c.o. is weer nieuw lovon gekomen. Dc bibliotheek zal met nieuwe boeken worden aange vuld. De uitgifto znl geschieden door ju o vrouw' A. Bakker-Hooghordel te Looperskopollo, iedere Woensdagmiddag Het comité is thuns als volgt samen gesteld: Burgemeester II. Jl. Nieborg, voorzitter; mevr. A. Bakkor-Hooghor- del, penneingm.esse; mevr. K. v. d. Bijl-Kik; mevr. A, II. van Volde-Stra- ver; mej. H. M. Padmos; de heer M. L. Hoogenboom, leden. NOORDWELLE Spoedeisende vergadering van de gemeenteraad Dinsdagavond werd een spoedeisende vcrgadeiiiig gehouden van do gemeen teraad, onder voorzitterschap van bur- gorueestor Lunsi'ugh Touokens. Afwe zig mot kennisgeving do heer C. A. Boogerd.1 Do voorzitter deelt mede, dat wegens ziekte van de hoer Haritigman, voorzien moet worden in do functies van secre taris en van ontvnngor der gemeente: Met alg. stommon wordt tot waar nemend secretaris benoemd de heer K, Oostingh, ambtenaar ter secretarie». Eveneons mot algemene 6temmen wordt tot waornemeud gemeente-ontvanger be noemd, de heer J. do Jonge, gemeen tesecretaris van Renesse cn gemeente ontvanger van Ellcmect. Beide heren komen ter vergadering, waar zij in han den van do voorzitter do vereiste eden afleggen. Hierna sluiting. Ouwerkerk krijgt een nieuwe toren Bouw nieuwe kerk wordt volgende week aanbesteed Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Ouwerkerk is het besluit gevallen aan Ir Klokke op dracht te geven voor het maken van een plan voor een nieuwe toren. Het besluit werd mogelijk gemaakt door cén ministeriële beschikking, die voorziet in financiering van to renbouw met een subsidie van het Rijk tot 75 van de totale kosten, t.w. bouwkosten en inventaris (uur werk e.d.). Verder wordt medegedeeld dat de bouw van een nieuw kerkgebouw 30 December a.s. zal worden aanbesteed. BRUINISSE Benoemd tot le ambtenaar ter secre tarie, tevens gemeente-ontvanger en ambtenaar van do Burgerlijke Stand van do gemconto St. Laurens, de heer Joh. Beinhoud alhier, thans werkzaam1 ter gom'centc-secrctario van Kerkwerve. Door do plaatselijk^ verenigingen werd druk Kerstfeest gevierd. Maan dagavond was hot do imisjesveroniging „Rhodé", Dinsdag do vrouwenvereni ging „Helpt Elkander". In deze laatoto veroniging werd onder leiding van do Werving bescherming Burgerbevolking in Zeeland Toen de minister van Binnenland se Zaken, prof, dr. Beel, op 21 No vember jl. namens de regering be kend maakte dat de werving van vrijwilligers voor de Organisatie Be scherming Burgerbevolking op 19 Januari a.s. zou beginnen, is tevens medegedeeld dat deze werving niet in het gehele land tegelijkertijd zou worden ingezet, doch gedecentrali seerd zou worden. Na ampel overleg met de desbe treffende instanties is thans door de Stichting een schema opgesteld, waar naar de werving zal plaats vinden. Als datum voor Zeeland is geko zen 2 Maart 1953. Op die datum z()n ook de Zuld-Hollandso eilanden aan de beurt. De arrestatie van de L Russische journalist in den Haag Protest van do zijde der Russische regering niet aanvaard Een protest dat door de Russische ambassade was ingediend tegen de arrestatie van een Tass-correspon- dent in Nederland, de heer Lev Con- stantinovitsj Pissarev door de Haag se politie, is van de hand gewezen, zo deelde het ministerie van Buiten landse Zaken mede. Bovendien werd afgewezen het verzoek van deze ambassade om een Sowjet-vertegenwoordiger het ver hoor van Pissarev door de rechter commissaris tè laten bijwonen, wijl noch het Nederlandse, noch het in ternationale recht zulks noodzakelijk maken,, zo werd medegedeeld. Ne derland is bereid rechtskundige bij stand voor de Tass-correspondent, die zoals bekend onder verdenking van spionnage Dinsdagavond in Den Haag is gearresteerd, te aanvaarden. AANBESTEDINGEN HAAMSTEDE. Alhier werd door de plaatselijke Commissie voor de Ruilverkaveling „De Schelphoek" aanbesteed: het graven van leidingen en het maken -van een weg met gewalste fundering met bijbeho rende werken in de Ruilverkaveling „Schelphoek". Ingeschreven werd als volgt: Fa Wijnands en Cornet, Werkendam f 118.740; Gebrs. Hooyink, Arnhem f 115.540; Fa v/h J. M. Dekker, Pa- pendrecht f 115.000; Fa L. Timmer, Dordrecht f 113.200; M. v. d. Velde, Bruinisse f 107.800; Gebr. v. 't Ver laat, Hardinxveld f 99.340; Fa J. D. Jansen, Kloetinge f 95.650; G. van Herk, Nieuwerkerk aan de IJssel f 95.500; Fa Geerlings, Haarlem f 84.674. Dit modelletje is zeer geschikt voor meisjes van 38 jaar. Het voorpand is klokkend en met een los klepje versierd. De rug is ook getailleerd en met een ldein ceintuurtje afge werkt. De kraag en het klepje op het votfi-pand zijn doorgestikt. Ook kunt U daar een stukje bont op naaien, dat U er tegen het voorjaar weer af kunt halen. Het patroon is voorradig in maat: 50—60—70—80 f 0,65. Hoe bestel ik mijn patroon? Plak aan de adreszijde van een briefkaart, naast en bulten de fran keerzegel het verschuldigde bedrag aan geldige postzegels en zend deze naar Atolier Croon, Beatrijsstraat 4, Rotterdam. Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres en woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan f 1 op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. Girostortingen op nummer 271291 eveneens ten name van Atelier Croon. Afgehaald elke dag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur, behalve 'a Zater dags. LANDBOUW EN VEETEELT Brouwgerst dient beschouwd als kwaliteits-artikel De brouwgerst in Nederland verkeert in een moeilijke situatie. Het ifl vooral do provincio Zeeland, dio hierbij be trokken is. Dit gebied levert ccn pro duct vnn uitstekend© kwaliteit, doch hcoft to kampen met do moeilijkheid dat voor do ,vrijo br:.uwgarst" in ver gelijking mot do voergerst con on- voldocndo promio to mnlccn is. hetgeen mede con gevolg is van do import van brouwgerst tegen lfgcro prijs. Er zijn in Zeeland reeds stemmen opgegaan otn do teelt van voor do brouwerij ge ëigende gerstrasscn te vervangen door de verbouw van rassen, welke oen ho gere opbrengst geven, dan do spcci- ficko hrouwgorstrnsscn. Hiertegen rijst echter hot bezwaar, dat dc brouwgerslt- cultuur achterop zou raken. Men meent een middel gevonden to hebben om deze teelt in stand te kunnen houden. De ovorheid zou dan brouwgerst moeten beschouwen als een kwalitciUartikel, dat volkomen los staat vau de voer- gorst. Op dezolfdo wijze als do uitvoer van zaaigranen los gemaakt is von do binnenlandse behoefte aan brood- en voergrnnn on zoals ook do ujtV'cr van pootnordappclon in hot geheel geen verband houdt met do binnenlandse voorziening vnn consumptie-aardappe len. Indien men bij brouwgerst een soortgelijke regeling zou treffen, zcu do teelt vnn dit gewas behouden kun nen blijven. Wel zou men de voorzie ning van do Ncderlandso brouwerijen voorrang moeten geven, moor het znl vrij gemakkelijk zijn een regeling te treffen, dio export mogelijk innnkt cn toch de voorziening van d© Ncder landso brouwerijen veilig knn stollen. Do hoofdafdeling akkerbouw van do Stichting voot do Landbouw zal dozo aangelegenheid met dc overheid óp- nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3