7 Kenia probleem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Over bossen en velden beieren de St-Thomasklokken nieuw Maastrichtenaar terug uit het V reemdelingenlegioen i Verlaat geen oude vriend, want de nieuwe ia niet met hem te vergelijken. niet uitgegeven worden ZIER "OTSOHEBNIEIWWIBODE abonnementen en advertentiên. Prlji p«r.3 mnd. bij vooruitbetaling f 4,94, p, w. 38 ct loisa nummar» 10 ct V«ri^hljnt ledare werkdag. Advertentleprli» 1 Set. per mm Succesjei (ma* 15 mm.) minimum I 1,— p- stuk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 23 DECEMBER 1952 No. 17298 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE t lange Nobelstraat A 171, Zferikzee, Postbu» nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman lange Nobel straat A T 71 - Zierikree. Kerst- en Midwinterfeest in Zuid-Oost-Friesland Stukje folklore handhaaft zich Over de boenen en velden van Zuid- Oost-Friesland klinkt sinds Zondag nacht weer het Midwinterlied van de St. Thomasklokken. Thans zijn het al- leea nog do klokken van Oudehorne, maar over enkele dagen zullen na eea ouderbreking van tien jaren ook do klokken van Kotlijk weer hun bronzen atemmen laten horen. Vandaag worden in Katlijk de nieuwe klokken verwacht en Woensdag nu de officiële ingebruikstelling zullen de dorpelingen zich weer vol gens eeuwenoude traditie, rondom de klokkenstoel in het oude kerkje scha- Ondanks het straffe optreden van de Engelsen tegen de activiteit van de Mau Mau worden nog voortdu rend moorden gemeld, die deze mis dadige organisatie laat uitvoeren door haar tot grenzeloos fanatisme opgezwiepte leden. Rumoer is inmid dels ontstaan rond de figuur van Jo- mo Kenyatta, de leider der Kikuyu's die niet op de juiste wijze zou kun nen worden verdedigd in het tegen hem aanhangig gemaakte proces. Voor een beter begrip van de si tuatie is het nuttig wat meer te we ten van deze man, die in 1946, na een vijftienjarig verblijf in Engeland naar Kenya terugkeerde. was -in Engeland enige tijd Vertegenwoordiger van de Kikuyu Centrale Organisatie, een lichaam, dat door de regering van Kenya we gens opruiing verbannen is en hij sloot zich aan bij verschillende Sow- jet-Russisch georiënteerde troepen en bewegingen in Engeland. Hij stu deerde anthropologic, schreef boeken hield lezingen en raakte o.a. in Lon den diep verwikkeld in de Afrikaan se politiek, die, verbitterd door de rassentegenstellingen, zich heftig te gen de blanken keert. Weer in Kenya terug .stichtte Ken yatta een kweekschool voor onder wijzers om aan de leerkrachten te komen voor zijn „onafhankelijke scholen". Gedurende de afgelopen vijf jaar levert deze kweekschool een stroom jonge mensen af, die diep doordrenkt zijn van rassenhaat en de geest van een star nationalisme, op vreemde wijze doorspekt met stukjes en brokjes van de oude primitieve tradities, verheerlijkt tot een onecht soort Kikuyu „cultuur". Men neemt nu aan, dat sommige van deze „onafhankelijke" leerkrach ten actief werkzaam zijn geweest als eed-afnemers van de Mau Mau en het lijdt geen twijfel, dat Kenyatta en zijn kameraden door hen diepe invloed hebben gehad op een hele generatie van de Kikuyu. Voor deze mensen is hij een held en een al machtige godheid. Honderden Kikuyu zijn nu gear resteerd, het grootste gedeelte alleen om ondervraagd en weer spoedig vrijgelaten te worden, maar de kern zal vastgehouden moeten worden tot de vrede weer hersteld is. Men zal deze mannen niet eerder kunnen vrij laten, want dan zouden meteen de moeilijkheden weer beginnen. Het doel, dat deze mensen voor ogen hebben, is nl. niet een democratisch, vrijheidlievend Afrika met gelijke rechten voor allen, wat sommige mensen schijnbaar denken dat door het tovermiddel „ontwikkeling" di rect maar te bereiken is, maar alleen het verkrijgen van macht voor zich zelf. Zoals U ziet, zijn dit niet in de eerste plaats economische kwesties. De loonstandaard en de prijs van de mais zijn levenskwesties, dat zal nie mand ontkennen en het is de taak van de regering om te trachten hier in verbetering te brengen, doch zij reiken niet tot in de diepste verbor gen hoeken van de ziel. De Mau Mau is een uiting van een slechte sociale regeling, waarmede afgerekend moet worden, doch men moet zich daarvoor in de eerste plaats op het terrein van de psycho logie begeven. eren. Dan zullen zii weer de klokken laten luiden als voorheen, dag aan dag 6oms ook wel in maanhcldere nachten. Vooral wanneer de vorst het boeren werk heeft stilgelegd. Volgens do over leveringen. die uit de heidense tijd stammen, zou men in do midwinter tijd door het luiden van de klokken de zon willen „wakker beieren", op dat deze dan weer mot kracht haar licht op de aarde kan laten schijnen. In Oudehorne en Katlijk té dit volksgebruik levend gelieven. Wan neer de St.-Thomosklokken klinken, verzamelt de mannelijke bevolking zich rondom dc klokkenstoel cn trekt bi» toerbeurt aan het klokketouw. Zo heeft zich in de loop der jaren een kern van klokkenluiders gevormd, ,die deze kunst tot in de perfectie beheersen. Het zijn lieden met sterke armen, die beide klokken bedienen. Deze klok kenluiden» zullen do jeugd, die zo lange jaren afstand heeft moeten doen van deze traditie opnieuw dè kunst moeten bijbrengen. Ridgway vol critiek op Navo-besluiten Generaal Rudgwsy. de geallieerde op perbevelhebber, heeft openlijk critiek geleverd op de deze week door de NAVO-raad genomen besluiten, Ridgway verklaarde Vrinleg, dat do genomen besluiten de opbouw van het Europese defensiestelsel zullen vertra gen, terwijl nog niet een noodzakelijke minimum voor dit stelsel is bereikt. Hij achtte het de plicht van de mili tairen om bij de politieke autoritei-' ten te blijven aandringen op snelle .opbouw der West-Europese verdedi ging. Ridgway verwierp de mening, dat de tegenstanders van West-Euro pa geen oorlog willen en dat zij niet gereed zijn voor oorlogvoering, als „ongerechtvaardigd en gevaarlijk". Hij werd geronseld in periode van geheugenstoornis Het K. N. M. I. voorspelt V.N.-commissie gaaf begrip „agressie" nader preciseren Do algemene vergadering heeft Za terdag besloten een commissie van 15 leden in te steilten ter bestudering van de definitie van ((agressie'*'. De commissie zal 'n 1954 verslag moeten uitbrengen. De stemverhouding was 37 voor, 2 tegen en 13 onthoudingen. Over deze kwestie zijn lange bespre kingen geveerd in de juridische com missie. Een Pools voorstel ;m de tijd van bestudering dezer kwestie door de com missie te beperken tot een jaar werd verworpen. In de commissio zullen Nederland, Bolivia, Braz'lid, Frankrijk Pakistan. Perziö, Noorwegen, Polen. Syrië, Rus land, Engeland en de Verenigde Staten zitting hebben. Een vredes-spionnage- organisatie Volgens do Oostenrijkse onderminis ter van binnenlandse zaken, Graf, heeft een commissie voor het to Waenen gehoudgen „Volkscongres voor de vre de" besloten een internationale „spion- nage-organtéatie" op te bouwen. Allo nationale vredesorganisaties zouden spe ciale afdelingen stichten voor de ver zameling van inlichtingen over strate gische industrie. Deze zouden worden geleverd door bedrijfsraden. Alle ver zamelde inlichtingen zouden worden doorgezonden naar het secretariaat van de wereldvredesraad, z.g. om een „zwarte lijst van wapenfabrikanten" op te stellen, aldus Graf. Hij voegde hieraan toe dat het „in teressant zou zijn te weten, wie de ruüflf 2 millioen gulden, die het Weense congres gekost heeft, betaalde". Arrestatie van marine officieren op Cuba Plannen voor opstand tegen de regering Admiraal Rodriguez Calderon, hoofd van de Cubaanse marine, heeft medegedeeld, dat Aquila Luiz, voor malig marinechef, en negen voor malige marine-officie ren, gearres teerd zijn. Op het hoofdkwartier van de Cu baanse marine is verklaard, dat de gearresteerden leden van groepen waren, die de discipline van de strijd krachten trachtten te ondermijnen en steun zochten bij marine-officie ren voor een opstand tegen de rege ring van president Batista. President Batista verklaarde dat hij er sedert vier maanden mee op de hoogte was dat „slechte Cubanen" wapens In de Verenigde Staten koch ten. Hij zeide het droevig te vinden dat het geld dat hiervoor was be steed vier millioen dollar niet ten goede was gekomen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de jongste wervelstorm of, nu met Kerstmis, gediend had voor het brengen van wat vreugde aan de ar men. Het geld was door de leden van de voormalige regering uit de staats kas genomen, aldus Batista. „Lang leve koning Tito" Tijdens een proces, dat te Bel grado wordt gevoerd tegen zeven personen die verdacht wordenvan staats vijandelijke bedrijvigheid, riep één der beklaagden toen hij Zaterdag de rechtszaal betrad: „Lang leve koning Tito". Op de vraag van de rechter, wat hij daarmee bedoelde, ver klaarde hij zolang gevangen ge zeten te hebben, dat hij niet meer wist hoe de politieke opbouw van het land was. Na deze verklaring werd een verslag van een psychiater voor gelezen, volgens hetwelk deze verdachte geheel normaal was, hoewel hij een zenuwinstorting si muleerde. Verdachte verklaarde daarop, dat hij zich uitstekend ge voelde Maarschalk Stalin vierde zijn 73ste verjaardag Winnaars van de „Stalin-prys" bekend gemaakt Zondag heeft Maarschalk Stalin ziju 75sto verjaardag gevierd. De kran ten brachten met grote opmaak de namen der winnaars van do Stalin- prijs, een prijs welke drie jaar geleden werd ingesteld „ter versterking van de vrede". De winnaars krijgen een diploma, een gouden medaille cn een prijs van 100.000 roebel (ongeveer 90.000 gul den)'. Radio-Moskou besteedde zoals ge woonlijk weinig aandacht aan do ver jaardag. De andere Oost-Europese zen ders echter wijdden veel aandacht ann do gebeurtenis. Zij zonden gclukwonson uit en verklaringen van aanhankelijk heid. In Wenon is ccd muurplant aan het uis onthuld, waar Stalin in 1913 als politiek vluchteling heeft gewoond. Talrijke telegrammen zijn naar Mos kou gezonden. Assemblee der V.N. Gromyko slaat door over vermeende wreedheden Treurig peil van Russische beschuldigingen Andrei Gromyko van de Sovjet-Unie heeft in de Assemblée van de Ver. Naties, de Ver. Staten beschuldigd van het verschepen van 1400 Noordelijke krijgsgevangenen naar Amerika als „proefkonijnen" voor atccmexpe- rimenten. Deze beschuldiging wekte grote ver bazing onder de afgevaardigden vau de Assemblée, die in de nachtelijks uren van Zondag op Maandag norg bijeen was om een op het laatste ogen blik ingediende Russische resolutie te bespreken, waarin bestraffing van de Amerikanen wordt gevraagd wegens „massamoord" op Noordelijke krijgs gevangenen in Korea. Do 1400 gevangenen waren volgons Gromyko in Mei 1951 naar Amerika gebracht. In dezelfde maand „staken Amerikaanse beulen bij 18 gevangenen do ogen uit". Ook haddon do Ameri kaanse strijdkrachten „800 gevangenen levend verbrand bij proeven mot vlam menwerpers". Britse en Amerikaanse afgevaardig den barstten in lachen uit over deze beschuldigingen. Zij hebben ze later als propaganda bestempeld. Bij een ontploffing in een Ja panse ammoniumsulfaatfabriok zijn meer dan 500 slachtoffers gcvallon, waaronder tientallen doden.'De fabriek werd door hot geweld van do ontplof fing geheel vernield. Door do ontplof fing werd een krater van acht meter diep en een omvang van tien meter geslagen. De 35-jarige Maastrichtenaar J. H. Ritchi, destijds mijnwerker in België, die op 7 Maart j.l. spoorlccs verdween, is na een verblijf van negen maanden iu Noord-Afrika, waar hii in het vreemdelingenlegioen heeft gediend, de zer dagen onverwacht in zijn woning teruggekeerd. Toen R. in Maart jl. verdween, leed hij aan gedachten- en geheugenstoor nis. Hij is toen vermoedelijk in deze toestand in handen gevallen van Bel gische ronselaars. Van zijn transport naar Manscillo kan hij zich totaal niets herinueren. Eerst bij aankomst in Sidi-Bel-Abez, het hoofdkwartier van het Franse legioen, werd hii zich volkomen bewust van do hachelijke situatie waarin hij verkeerde. Al spoedig bleek echter d&l Ritchi Ongunstig weer in West-Europa Acht slachtoffers van overstromingen In vele delen van West-Europa heeft in het afgelopen weekeinde on gunstig weer geheerst. In België ste-( gen de rivieren en hier en daar kwa men overstromingen voor. In de Al pen stortten vele lawines neer. Ook sommige rivieren in Frankrijk stegen snel. Een deel van Bordeaux staat blank tengevolge van een door braak van een dijk. In vele streken van Frankrijk zijn afgelegen plaat sen en boerderijen geïsoleerd. In Frankrijk zijn tot nu toe reeds acht mensen, onder wie drie kinderen, tengevolge van overstromingen om gekomen. Voor de 2000 maal naar het Verre Oosten Toen Zondagavond om negen uur precies het KLM-toestel PhTDE „Eindhoven" op Schiphol naar do startbaan reed, was do 2000e retour vlucht van do KLM naar hot Vérre Oosten, sedert deze dienst op 10 No vember 1945 werd hervat, begonnen. Do machine is bestemd voor Tokio cn zal op Eerste Kerstdag onvoor- zieno omstanheden voorbehouden -r van het vliegveld van do Japans* hoofdstad opstijgen voer dc terugtocht. Dan pas zal do 2000o retourvlucht een feit rijn. Grote olieproductie in Oostenrijk Uitvoer door de Russen maakt import noodzakelijk Volgens handelskringen zijn door de Oostenrijkse olievelden te Zis- tersdorf, welke door de Russen bezet zijn, in 1952 2,23 millioen ton olie ge produceerd, ter waarde van 38 mil lioen dollar. Van dit totaal hebben de Sowjet-autoriteiten 1,18 millioen ton uit Oostenrijk uitgevoerd. Er zijn slechts 800.00 ton geraffineerde olie aan de Oosenrijkse regering gegeven. Oostenrijk moest olieproducten in- v.oeren tot een bedrag van 4,5 mil lioen dollar. Volgens artikel 35 van het ont werp-vredesverdrag voor Oostenrijk, dat nog niet door de Sowjet-Unie is goedgekeurd, heeft de Sowjet-Unie het recht op 60 procent van de Oos tenrijkse olieproductie, gebaseerd op de cijfers van 1947, zijnde slechts 930.000 ton. Daar de prijs van de olie op de wereldmarkt 17 dollar per ton bedraagt, heeft volgens deze han delskringen Oostenrijk door de con fiscatie van de olievelden een ver lies geleden van 23 millioen dollar. Gestrand op weg naar het Heilige Land Hot Franse passagiersschip „Cham- pollion" op weg met 1500 personen kan boord, dio Kerstfeest willen vie ren in Palestina, naar Beiroet, is ter oogto van het dorpjo Vzahi in do richting van do kust afgedreven cn gestrand. Gepoogd is een reddingsboot uit to zotten, waar dezo werd onmid dellijk door de zware golfslag wegge slagen. Gisteren gingen Israëlische sleepboten op volle krocht naar het sohip, om to pogen de passagiers van boord te halen. De „Chatupollion" maakte reeds ernstige slagzij. niet voor de zware dienst geschikt was. Na verschillende overtredingen, als gevolg van zijn geestestoestand, kwam hii aanvankelijk in de 6trafcel. vervolgens in een tehuis voor gees telijk gestoorde mensen en tenslotte in een militair ziekenhuis te Fez (Ma rokko) terecht. De medische behan deling hier was uitstekend. Na een doelmatige zenuwkuur, werd hii ?té genezen ontslagen, doch afgekeurd voor het legioen. Alvorens hii naar Frankrijk weed ingescheept ontmoette hii nog enkele Maastrichtenaren d'e vrijwillig in het legioen hadden dienst genomen. Het transport bestond hoofdzakelijk uit ver minkten, als gevolg van do 6trijd in Indo-China. Via Manscillo en Rijssel keerde hii tenslotte in Maastricht terug. tot Nu en dan regen Zwaar bewolkt met nu en dan re gen of motregen, maar later enkele verspreide opklaringen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Zach ter, voornamelijk in de nacht en ochtend. 24 Dec. Zon op 8.47, onder 16.32. Maan op 12.19, onder 1.08. Volle Maan: 31 December. DONDERDAG EN VRIJDAG (de belde Kerstdagen) zal de Nieuwsbode JTHet VrUdag jL door H.M. de (7 Koningin onthulde verzetsmo- M^nument op het Jonas Daniël r Meyerplein te Amsterdam, M houdt dc herinnering leven- li| dig aan de Februari-staking p' in 1911, als gevolg van de door maatregelen tegen de Joodse landgenoten. Het monument ls j genaamd „Dokwerker" en ls vervaardigd door de beeldhou wer Marl Andriessen. Herdenking Nederland-Indië gevallenen Nationale plechtigheid te Amsterdam Op initiatief van hot Veteranen Le gioen Nederland zal op 27 December a s een nationale herdenking worden gehouden van de gedurende de jaren 1945-'50 in Het voormalige Neder- lands-Indiö gevallen leden van de zee-, land- en luchtmacht Öet vcteranenlegiocn zal voortaaa tclkenjnre dc 27ste December bestem men als herdenkingsdag Aangezien op 27 December 1949 do souvereiniteit door Nederland aan Indonesië werd overgedragen, waarmede officieel een einde was gekomen aan de jarenlange periode van strijd Als plaats van herdenking is de keus gevallen op het voorlopige Na tionale Monument op de Dam te Am sterdam' Ilot hoogtepunt van de plech tigheid znl gevormd worden door een kranslcgging bij do Indonesische urn Bij hot nationale monument zullen en kele korte toespraken worden gehou den Voorafgaande aan dezo plechtig heid zö' een herdenkingsjamenkomst worden gehouden in do Nieuwe Kerk te Amsterdam. Enige oud-veldpredikers cn oud-ualmoozcniers zullen het woord voeren. 6e echtgenote van wijion de legercommandant van dc Nod. troepen in het voormalige Nederlands-Indië, ge neraal S. II Spoor, zal de krans leg gen. wonrna een dgéfilé langs do In donesisch© «re. zei aor.yci'gsn. H.M. de Koningin met prinsesjes naar Kerstspel Zondagavqnd heeft H.M. de Ken ningin met prinses Marijke, prinses Margriet en e en vriendinnetje van deze de voortstelling bijgewoond van het Kerstspel „Zalig zijn zii die niet zien en nochtans geloven", opgeveerd dcor de Vrijzinnig Protestantse Kring van de Nederl. Protestantenbond te Soest in het kerkgebouw Rcmbraudtlaan to Soestdijk. Het stuk werd geregisseerd door mej. van Zoest. Voorgangster wais mej. C. E. Jolles. De Kerstdagen en de winkelsluiting Bij Informatie bij hel departement van Economische Zaken werd medege deeld, dat de beide Kerstdagen voor do Winkelsluitingswet niet als Zoo- dagen worden beschouwd. De Woens dag vóór de Kerstdagen behoort tot de dagen waarop dc winkels tot 9 uur 's avonds gcopond mogen zijo. Drukke tijd voor Haags Matrozenkoor Concerten voor zeelleden en gevangenen Nadat het matrozenkoor uit Den Haag Maandag 22 December een Kern programma heeft uitgevoerd voor de Koninklijke Marine in Leiden, gaan de jongenjs Dinsdag 23 December naar Den Helder, waar zij te gast zijn bil de Koninklijke Marine. Zij zullen officieel op Hr. Ms. „Tromp" worden ontvan gen. In de middag van die dag gaat het ko*r naar do hoofdstad, waar het in de avonduren zal conoertcren in het Zeemanshuis op een Kerstfeest voor de zeelui, die afkomstig uit de ge hele wereld, met de Kerstdagen in Amsterdam zullen zijn. In het Marine-hoppitaal to Overveen zingen de knapen op 25 December de nachtmis en in de middag van die dag voeren zij een oonoert uit in de gevangenis te Schevoningen. Op 27 December verzorgt het jon genskoor een concert voer de K.R.O.- microfoon. Hoge waterstand in de Maas Verkeer ls gestremd Sedert Maandagmorgen 8 uur is het scheepvaartverkeer door do sluis te Lirnmel bij de mond van het Julianaka- naal te Maastricht en door de 6luis in het Bossche veld gestremd. Op de Maas te Maastricht is nagenoeg geen scheep vaart meer. Sinds Zondagavond is de Maas noa 13 cm. gestegen. Door de 6luizen te St. Pieter kon thans nog worden geschut, maar vnntfiiddag zal dit waarschijnlijk niet meer mogelijk 2ijn. Bij de stuw te Borgharen is do stand nu 45.32 meter plus N.A..P. Bij Heugem en Borgharen zijn enkele wegen over stroomd cn moest het vcrlcccr worden stopgezet. Voetgangers worden per vlot en per pont overgezet. Dc Wilhclmina- kade te Maastricht 6taat blank. Lood sen werden ontruimd. Dc Geul ia nog niet buiten do oevers getreden. De staking op IJsland loopt ten einde; de vakverenigingen hebben de bemiddelingsvoorwaarden goedge keurd. Onder meer is loonsverhoging, verlenging van vacantie, verlaging van bepaalde belastingen en verla ging y*n pvy-ve» beloofd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1