NATIONALE VISSERIJTENTOONSTELLING TE 'vGRAVENHAGE Visserij van enorm belang voor de voedselvoorziening De beroving van de „Combinatie" GROTE PLANNEN TE MIDDELBURG Reeks evenementen bij gelegenheid van 850-jarig bestaan Aansluitend bi) herdenking herstel Walcheren De zuiger „Ahoy" gaat zijn werk weer doen RADIO-PROGRAMMA DE REDDENDE KEUS DORADO VOOR VISSERS EN REDERS In 8cheveoiageo heeft de Haag»» bur- geakeatter Donderdag teo nationale vijvaerij tentoonstelling geopend. Burge meester mr. F. M. A. Schokking wee* in rijn openingstoespraak op bet enor me belang, dat de viasexij voor de voed- •elvoorziening, de volksgezondheid en de welvaart heeft. Deze tentoonatel» ling ie door de stichting van de Ne derlandse viaeerij, bet Bedrijfschap voor Visserijproducten, het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Botterdam, de Stichting Oud-Scheve- n Logen en het museum voor het onder wijs ingericht. De expositie geeft een ovenuoht van de geschiedenis der visserij met mo dellen van oude vissersscheppen, ma terialen en klederdrachten, als ook een inzicht in de grote visserij in haar ver schillende vormen, zoals de walvis vaart, de kustvisserij en de zoetwater- visserij met vele bijzonderheden van dien. De Nederlandse Heide maatschap pij laAt een model zien van de vlskwe- kcrijen op de Veluwe, waarnaast enigs technische Instituten het moderne ma teria al tonen, waarvan de visserij zioh bij de voortbeweging, de oriëntatie en het opzoeken van visscholen, bedient. Ook op het gebied van commnnicatio- middolen van vissersschepen is uitvoe rige documentatie aanwezig, als ook Mislukte roofoverval te Nijmegen De politie greep bijtijds in Naar eerst thans bekend wordt heb ben in de avond van 8 December twee jonge Nijmegenaren een poging gedaan tot overval op do kassier van het ge meentelijk slachthuis te Nijmegen, toen deze de kas bij zich had om die tijdelijk bij zich thuis op te bergen. Dit plan tot een overval bleek reeds lang in voorbereiding te zijn bij een jongeman, die nooit met de politie iets te maken had gehad en goed bekend stond. Hij vond een tweede Nijmeegse jongeman, die al meermalen met politie en justi tie in aanraking was geweest, bereid hein' te helpen het plan uit te voeren. De politie was intussen achter het plan van de overval op de gemeente ambtenaar gekomen. Rechercheurs stel den zich opf 8 Deoefmber bij het slacht huis op en grepen op tijd in. Zij maakten de twee knapen onschadelijk toen zij op het pont stonden hnn plan uit te voeren. De een stond opgesteld bij de ingang van het gemdeotegeboaW en de ander, de initiatiefnerheT, wacht te op enige afstand mot een motor fiets, teneinde vriend en buit zo snel mogelijk naar elders te kunnen ver voeren. Ook hij werd in arrest gesteld. De politie liet de kassier ruslig zijn weg gaan Deze hoorde eerst "inter welke gevaren er boven zijn hoofd had den gehangen De jongeman, die het plan had uitgedacht is voor de offi cier van justitie geleid en voorlopig weer op vrije voeten gesteld, evenals zijn mededader. Tegen eerstgenoemde zal een strafvervolging worden inge steld. Het bedrag, dat de kassier die avond bij zich had, zou over de f 10.000 hebben belopen Hulde aan zesjarige dierenvriend De 6-jarige Jerozolimit Mann uit Je ruzalem is Vrijdag plechtig de zilveren medaille van de Wereldfederatie voor Dierenbescherming uitgereikt, omdat hij enige tijd geleden zonder aarzeling in het water was gesprongen om zijn 'At te redden, hoewel hij zelf niet zwem men kon. De kleine dierenvriend ver dween toen geheel onder water, doch hij hield zijn katje ondanks zijn be narde positie met uitgestrekte arm bo ven het wateroppervlak uit, waardoor passerende arbeiders het tweetal op merkten en hot jongetje met zijn katje redden konden. Met steenkool geladen Rijnaak zonk Schipper en gezin gered Vrijdagavond is op de IJesel tussen Deventer en Terwolde een Rijnaak, zwaar beladen mot steenkool, bestemd voor Zwolle, gezonken. Het schip, de „Munificentia", groot 544 ton, schip per van Kessels uit Rotterdam', kwam, geduwd door een motorboot, de IJssel afvaren en ging door een niet voor de scheepvaart bestemde doorvaartope- ning van de spoorbrug bij Deventer. Het schip botste tegen een der pijlers van de spoorbrug en kreeg een zo groot gat beneden de waterlijn, dat het na zeer korte tijd is gezonken te genover do houtwerf van de firma Stoffel. Do schipper, zijn gezin en per soneel konden bijtijds gered worden op de motorboot. Men heeft zelfs nog kans gezien enig meubilair en kleding stukken van boord te halen. Het schip, geladen met 500 ton steenkool, ligt bij de huidige hoge waterstand op de rivier nabij de linker IJsseloever in diep water. Ogenschijnlijk levert het dsar geen gevaar op voor de scheep- stort van de visproducten en de biologische aspecten van de visserij. De opening van de tec too Mt oiling werd bijgewoond door de voorzitter van de Stichting van de Nederlandse Viseexij mr. H. J. Kiewit de Jonge, door de directeur der visserijen ran het ministerie van Landbouw, door de directeur van het Redrijfsschap drs. D. J. van Dijk, en tal van andere autori teiten en vele reders. De positie van ex-Nederlandse militairen iri Indonesië Het horfd van het militaire achif- tinjasbureau, de tweede luit. J. C. Prin- zen. heeft met het o?g op berichten be treffende uitwijzing van voormalige K.N.I.L.- en K.L.-militairen de vol gende verklaring uitgegeven: ,.Vau een algehele uitwijzing van voormalige K.L.- en K.N.I.'L.-leden ia het mili taire schiftingsbureau niets bekend. De De betrokkenen hehoren tot een groep van ongeveer 4000 militairen, die voor en na de souvereiniteiteoverdracht op voor Indonesië onaanvaardbare wijze zijn gedemobiliseerd. Aangezien de dn- tun, waarop de toen uitgereikte toe latingskaarten aflopen, met rasse schre den nadert, betekent dit automatU/ch het einde van een bijzonder groot aan tal van de destijds door de Nederlands- Indische regering uitgereikte toela tingskaarten. Het militaire schiftings bureau gaat daarom normaal voort met rijn werkzaamheden, namelijk het al {dan niet toekennen/uitreiken van toe latingskaarten op basis van de alge mene en militaire veiligheid", alduc» do mededeling van tweede luitenant Prinsen. De herziening Van de Woningwei In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het ont werp van wet tot verlenging van de werkingsduur van de Wederopbouw- wet, deelt de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting ojn. het volgende mede: Op de in het voorlopig verslag gestelde vraag, wanneer bij benade ring de indiening van een nieuw ontwerp-Woningwet is te verwach ten, antwoordt de minister, da^hij er met kracht naar streeft, dat in het zittingsjaar 1953/1954 ontwerpen, gebaseerd op het rapport der Staats commissie voor de herziening van de Woningwet, worden ingediend. Of dit doel zal worden bereikt, is echter niet alleen van hem afhanke lijk, aangezien in het bijzonder om trent het ontwerp voor een wette lijke regeling betreffende de ruimte lijke ordening, dat thans op zijn de partement wordt voorbereid, nog na der overleg met zijn ambtgenoten zal moeten worden gevoerd. Verdachten beschuldigd van zeeroverij In het proccts te Tanger tegen de Amerikaan Sydney Paley, Elliot Fjreot. die noft voortvluchtig is, en enige anderen, die beschuldigd worden vao „zeeroverij en volle zee", heeft Don derdag .de Brit Erneat Townsend. de kapitein van de „JLaloon", waarvan Paley en Forest eigenaars zijn. ver klaard, dat Paley hem in November te kennen had gegeven, dat Forest de „Combinatie" had geënterd en voor een waarde van 100.000 dollar aan Amerikaanse sigaretten had buitge maakt. Townsend zit sinds een maand in voorarrqst op beschuldiging van het beroven van het vaartuig „Riffrock", zulks in opdracht van Forest. Volgens Townsend hadden Palev en Forest tezamen de overval op de „Com binatie" beraamd. Toen bekend werd <Lt de Zeeuw»? tento instelling, welke gehouden zen worden ter gelegenheid van bet 850- jarig o^vtaan van Middelburg, vermoe delijk niet zou dx.rgaan. heeft on middellijk ten aantal particulieren in de Zeer wise hoofdstad d: boefden bii elkaa- geste ken om te trachten in de plaats van deze tentoonstelling andere voor Middelburg attractieve evene menten te arrtngtren. De voltooiing van de wederepbeuw der artid werd hieraan ten grondslag gelegd. Dankbaa- beeloit men gebruik te maken van het feit. dat door de Stichting „Nieuw Walcheran" plannen waren gemaakt om het gereedkomen van herstel en wederopbouw van Wal cheren te herdenken. Hier deed zich immers een .it6tekendo gelegenheid voor om. tans]-iitend bii deze herden king een reeks v n festiviteiten te organiseren, welke, naar men hoopt. Middelburg van 29 Juni t/m. 1 Aug. 1953 in het middelpunt der toeris tische belfngstelkng zal plaatsen. Er is eeD „Sttchring Herrezen Mid delburg" gevormd, waarvan de Com- Inijsearis der Koningin het bescherm^ heenschap op zich heeft genomen eri de burgemeetster van Middelburg het erevoorzitterschap. Deze stichting heeft op zich geDomen gedurende de gehele maand Juli te zorgen voor de feeste lijke en artistieke verlichting van de gehele eted. Verder zal in de onmiddel lijke nabijheid van de Markt een feest terrein worden Ingericht, waar- dage- lijkfe tnuzikfle en artistieke program ma's zullen worden uitgevoerd. Op de Vislmarkt zal een der voornaamste attracties van Middelburg worden in gericht. Met medewerking van de dier* gaarde Blijdorp zal dit plein worden Ingezonden mededeling iJllCAfc "bed ook voor U ideaal Lekker warm en volkomen geruisloze vering. RECHTZAKEN CHAUFFEUR SLEEPTE AUTO OP GEVAARLIJKE WIJZE Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de 35-jarige chauffeur J. Koolstra te Kornhorn veroordeeld tct zes maanden gevangenisstraf en hem de uitoefening vna het beroep van chauffeur ontzegd voor de duur van twee jaar en zes maanden. Op 3 November 1951 be stuurde hij te de Rijp een auto, die aan een sleepkabel een andere auto voorttrok. Hii reed met zulk een snel heid, dat in een bocht van de Keu- nipejaweg het getrokken voertuig in de berm werd geslingerd, waardoor de kabel tujssen beide wagens de rij weg dwars overspande. De wielrijder Jacob Dopisftra werd door de kabel gegrepen en tegen de grond geworpen, met het gevolg dat de man direct over leed. De Groninger rechtbank had verdach te tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld. De 35-jarigo J. van Breden uit de Wilp. die de voortgetrokken auto had bestuurd, werd evenals in eerste in stantie vrijgesproken. DRAMA UIT DE BEZETTINGSTIJD Voor de Bijzondere Strafkamer van de Amsterdamse arrondissementsrecht bank is de zaak tegen de vertegenwoor diger C. Bruins uit Soest verder be handeld. Er werd een groot aantal getuigenverklaringen afgelegd en voor gelezen. B. die terecht 6taat onder de beschuldiging zijn verplichting jegens Joodse Nederlanders, die hem geld ge geven hadden, waarvoor hij hen zou helpen naar het buitenland te ont^ snappen, niet te zijn nagekomen, bleef ontkennon dat er van enige schuld zij nerzijds sprake was. Er werden getui genverklaringen afgelegd over de Jood se kunstschilder G., die in een concen tratiekamp was opgesloten en die B. n.a het accepteren van enkele bedra gen zou „vrijkopen" door middel van corruptie van Duitso officieren. Enkele weken na betaling verklaarde hij te genover hen, die het geld gegeven hadden, dat de schilder vrijgekomen was. Dit bleek niet zo te zijn. AMBONEES SCHOOT LANDGENOOT NEER De 38-jarige Ambonees Lucas S., verblijvende in het woonoord Geest brug. gemeente Oot^terheesclen, werd door de arrondissementsrechtbank te AAsen veroordeeld tot zes jaar ge- va ngcniispt ra f met aftrek van voor- nrrctstt. Op 5 December werd tegen hem een gevangenis ra f van acht jaar met aftrek geëist. Lucas S. hoeft op 26 Juni van dit jaar zijn landgenoot, de achttienjarige J. Matulaissi met vijf schoten uit een cylinderrevolver óm het leven gebracht. Deze daad was be doeld als tuchtiging, omdat M. een verhouding had aangeknoopt met do '14-jarige dochter van verdachte. S. meende dat M. daardoor had gezon digd t«g«n dg „adat'.'j DE „FAUSTUS" BEZORGT HEEL WAT LAST Karwei zal nier spoedig klaar zijn De zuiger .„Ahoy", die enige tijd in de Parkhaven te Rotterdam had ge legen, is Vrijdagmiddag weer naar Hoek van Holland gesleept. In Rotter dam zijn voorzieningen getroffon om een versterkte rubberzak aan te bren gen. Daardoor zal volledig gebruik ge maakt kuDnen worden van het grote zuigvermogen en de gehele capaciteit kunnen worden benut. Het wachten is nu maar op werk baar weer. Zodra de „Ahoy" opnieuw bovoD het wrak ligt, zal men met grondboringen beginnon om na te gaan hoe de dikke kleilaag, waarop men plotseling is gestoten, loopt. Men denkt nu een horizontaal vlak van 20 tot 30 meter diepte vlak naast het wrak te graven. Men zal a.h.w. kunnen spre ken van een grafkelder, die moet wor den gereed gemaakt. Er zijn dan twee mogelijkheden: of do stroom holpt een handje mee, of men zal de „FaustusV een zetje moeten geven, door gebruik te maken van springmiddelen. Het ziet er echter niet naar uit dat het karwei spoedig zijn beslag zal krijgen. Ook bij do werkzaamheden aan de Noorder- pier wordt enige tegenslag ondervon den. Als bijzondere maatregel was tot nu toe nodig geweest het aanbrengen Ongeluk op de Belgische Maas Maastrichtse baggermolenmachlnlst verdronken De 54-jarige P. Tak uit Maastricht, machinist op de baggermolen „Gel derland", gelegen op de Maas te Ar- genteau bij Cheratte (België) ver dronk vorige week toen hij uit een roeibootje over boord sloeg. In ge zelschap van de kapitein van de baggermloen Slijpen, afkomstig uit Maasniel en wonende te Luik, voer hij in het bootje naar de baggermo len. Deze lag ongeveer 200 meter van de stuw. Tengevolge van de sterke stroom ter plaatse kwam het bootje in botsing met een stuk staaldraad. Beide inzittenden sloegen overboord. Slijpen wist zich met behulp van een stuk touw nog met uiterste krachts inspanning naar de kant te werken, waar hij enkele uren later in bewus teloze toestand werd gevonden. Het stoffelijk overschot van Tak kon reeds dezelfde dag worden opge haald. Het slachtoffer was gehuwd •n vadar van «lf kinderen. van etortsteen om ©en voorlopig weg dek t© formeren, waardoor men vracht auto's er over kon laten rijden en het werken op het water kon worden uit geschakeld. Op de bovenlaag van het gedichte gat werd dan een laagje asphalt bi tumen aangebracht om het gesteente even vast te houden, maar tot nu toe is gebleken, dat met ieder getij het wegdek wegspoelt en men opnieuw kan beginnen. Daarom' zou Vrijdag een nieuwe methode worden geprobeerd. Men wilde er nl. een stalen net over heen leggen, waardoor de golven, die dan door de mazen van het net wor den gesplitst, hun grootste kracht ver liezen. henschapen in een plantentuin met ver schillende diersoorten tn vogels. Tenslotte staat thans reeds vast dat ito de geïllumineerde verten (grach ten) vtn Middelburg motorboot rond vaarten rullen kannen worden ge maakt en dat ito de *ad self een feert- trein zal rijden, welke de bezoeker» in rtaat zal stellen zich gemakkelijk te verplaatfcen door dc gehele verlichte en vervierde etad en naar het Walche- ren-in-ininiatuur op het Molenwater. Overwogen wordt, de jaarlijks ringrijderii om de beker van H.M. de Koningin dit jaar een maand te ver vroegen en in Joli te doen verrij den. Verder zullen gedurende de feert- periode elke dog evenementen op sport en cultureel gebied Morden georgani seerd. Reeds op 21-jarige leeftijd verpleegsters-examen De Staatsoourant van Vrijdag bevat een wijziging in het bepaalde in art. 13 van de Beschikking tot uitvoering van de wet tot wettelijk© bescherming van het diploma voor ziekenverpleging. Hier wordt als volgt gelezen: „De c&ndidaat kan reed» op 21-ja- rigo leeftijd tot het examen worden xtoegolaten, indien al» bewijs hiervan een uittreksel, als vorenbedoeld, wordt overgelegd, vergezeld van een verkla ring van de leerling-verplegende, dat tot het bereiken van de 22-jarige leef tijd in bet laatate opbldlngaziekenhujs of in fcjen als opleidingsinrichting er kend sanatorium voor lijders aan tu berculose zal worden gewerkt of dat reeds wordt overgegaan tot de studie voor de aantekening kraamt of kin derverpleging of diploma B". Post uitgewisseld voor Koreaanse krijgsgevangenen Vrijdag ie voor de eerste maal te Ponmoendjon post uitgewisseld, die be stemd is voor de door beide strijdende partijen in Korea gemaakte krijgsge vangenen. Geallieerde officieren hebben hun communistische collega's 4016 brieven overhandigd, bestemd voor in com munistische handen zijnde krijgsgevan genen der verbondenen. Het grootjste gedeelte van deze brieven is afkom stig uit Groot-Brittannië. Voorts heb ben de officieren der verbondenen hun oommunitsltisohe collega's 751 briovon, afkoralsrtig van zich in geallieerde krijgsgevangenschap bevindende oom- munitftische militairen en bestemd voor hun gezinsleden en/of vrienden, over handigd. Do heer D. H. du Pleasia, de pas-benoemde directeur-generaal van de Zuid-Afrikaanse spoorwegen, heeft de trein gemist, die hem naar de plaats zon brengen van zijn eerste openbare optreden al» directeur-gene raal Hij zou een spoorweguitbrei ding ten behoevo van de goudmijnen open 6tollen. De heor du Plessi» kon nog op tijd op dc plaats van bestem ming aankomen, doordat hij de trein per auto inhaalde. Dinsdag 23 December HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.40 morgen gebed en kalender. 6.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 Lichtbaken. 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. 11.00 voor de vrouw. 11.80 klein koor. 11.65 gram. 12.00 Angelus. 12.03 Prome nade-orkest en soliste (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zonnewij zer. 1.00 nieuws. 1.20 actualiteiten. 1.25 amusementsorkest en solist. 2.00 gevarieerd programma. 2.50 gram. 2.55 Kerstoratorium. 3.30 „Ben Je zestig?" 4.00 voor de zieken. 4.80 Zie- kenlof. 6.00 Kerstfeest op het Palels 't Loo. 6.30 regeringsuitzending: „Nieuw-Guinea's plantenwereld". 6.45 gram. 6.52 actualiteiten. 7.00 nieuws en weeroverzicht. 7.10 gram. 7.15 „Uit het Boek der boeken". 7.30 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 Con certgebouworkest en solist (om 9.08 actualiteiten). 10.00 „Huwelijk in op spraak", causerie. 10.15 klein koor, 10.35 gram. 10.45 avondgebed en ka lender. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwij ding. 9.15 gram. 9.25 voor de huis vrouw. 9.30 gram. 10.50 voor de kleu ters. 11.00 voor de zieken. 11.30 so praan en piano. 11.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en Staat", cau serie. 12.00 lichte muziek. 12.30 land en tuinbouw. 12.33 voor het platte land. 12.40 gevarieerde muziek. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. I.20 lichte muziek. 2.00 „Zeg eens, Amerika...." 2.30 „Noël", cantate. 2.55 gram. 3.15 voor de vrouw. 3.45 gram. 4.30 voor de jeugd. 5.00 Kerst viering op het Paleis 't Loo. 6.30 nieuws. 6.35 gram. 6.45 Brief uit Pa rijs. 6.50 Hammondorkest. 7.20 ver zoekprogramma. 8.00 nieuws. 8.05 operetteconcert. 9.20 orgelconcert. 9.35 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 9.50 amusementsmuziek. 10.30 buitenlands overzicht. 10.45 gram. II.00 nieuws. 11.15 „New York cal ling". 11.20-12.00 gram. TELEVISIE 8.15-9.45 n.m.: Experimenteel pro gramma van de A.V.R.O. - 1. „Ta feltje dek Je2. Het weer met de Kerstdagen; 3. „En het geschied defilm. Pauze. 4. „Het hobbel paard", televisiespel. Program voor volksgezond heid in Amerika Een vorig jaar door president Tra- man ingestelde oommissie heeft een program' voor de volksgezondheid op basis van vrijwilligheid voorgesteld, dat beoogt „geneeskundige verzorging van het hoogst mogelijke gehalte bin nen het bereik van een ieder te bren gen". Volgen» het plan znllen de fede rale regering en de regeringen van de staten jaarlijks gelden geschikbaar stel len. Het zal echter individuele staten mogelijk zijn, zich buiten het program te honden. Hoewel de commissie in haar rapport niet het denkbeeld van president Tru man voor een verplicht systeem heeft overgenomen, gaat het plan echter ver der dan het stelsel van vrij willige ver zekering, zoals voorgesteld door het Amerikaanse Genootschap voor Genees kunde. Dezo organisatie noemde Tru man's denkbeeld „gesocialiseerde ge neeskunde" en besteedde millioenen dollars om' het te bestrijden. FEUILLETON 75 door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K, v. d. Linden ToenHoffman. Voor de boek houding was hij ook ongeschikt. Daarom zou er een boekhouder ko men. Hoffman deed zijn intrede. In zijn werk bekwaam, vlug en accu raat en daarbij, voor Nora, uitermate hoffelijk. „Juist eigenschappen, die jij allemaal mist", had Nora hem eens verteld. Ja, hij was goed getrouwd, dacht hij. Een groot, rijk gemeubileerd huis, een juffrouw voor het huis houden tegenwoordig en een voor de kinderen. Het eten en drinken was uitstekend, alles op z'n tijd. Net een rijkelui's hond, was hij. En nu lag hij hier .tussen versle ten lakens, in een kaal, armoedig kamertje. En hij voelde zich als in een paradij sl De vrouw in de keuken zong met een zachte stem een oud wijsje, de kanarie floot met lange rollers het hoogste lied en de koffie pot pruttelde. Het was alsof de tijd een kleine dertig jaar voor hem was teruggezet. Hij voelde zich als een jongen van vijftien, zestien jaar, ziek liggende in het grote bed van zijn moeder. Vermoeid van het denken sukkelde hij in slaapt Hoofdstuk 12 Krachtmeting Toen Nol weer wakker werd, brandde de lamp. Er was een krant aan zijn kant van de kap gespeld, zodat eigenlijk alleen da tafal be hoorlijk verlicht werd. Het leek hem dat er op de tafel Iets veranderd was. Ja, de koffiepot was weg en nu stond er naast het blaadje een diep bord met een grote lepel er in. Waar was hij toch wakker van ge worden? Had hij gedroomd, dat een zachte hand door zijn haar streek? Zeker van moeder gedroomd? Geen wonder, in deze omgeving. Nee, hij had het niet gedroomd. De vrouw had aan het hoofdeinde van het bed gestaan en trad nu in zijn gezichtskring. „Zo, jongen, eindelijk wakker?" vroeg zij zacht. „Hoe is het er nu mee? Nog hoofdpijn?" Hij gaf niet direct antwoord, keek aandachtig naar de niet onknappe maar schamel geklede vrouw. Zij had iets weg van zijn moeder, vond hij. Dezelfde ogen en mond. Alleen was moeder groter en magerder dan deze vrouw. Hij begreep opeens, dat zij het raar moest vinden, dat hij zo lang bleef zwijgen. „Nee, ik heb geen hoofdpijn van betekenis, juffrouw. Maar wat is er eigenlijk met mij gebeurd en waar ben ik hier?" Zij vertelde, hoe hij ln de late avond gewonden was en- hier terecht was gekomen. „Maar heb je trek ln een bordje soep of pap? Ik heb de hele dag telkens al wat voor je klaar gehouden." Ze lachte eens. „Vier keer heb ik het zelf op moeten eten." „Vier keer?" herhaalde hij ver baasd. „Bedoelt U, dat Ik al vier da gen bewusteloos heb gelegen?" „Twee, bijna drie. Het is nu Zon dagavond." Hij glimlachte zwakjes. „Dan heb ik het vanmorgen toch goed gehad, dat het Zondag was. Komt het uit, dat ik toen wakker was. De zon schMn n»t op mb hook van hat kooitje en U was in de keuken be zig." „Ja, dat komt uit. Maar hoe kon je de dag zo raden?" Hij vertelde haar, dat hij tot zijn militaire diensttijd met zijn moeder in net zo'n kamer gewoond had, in een buurt als deze. „Maar U vroeg, of ik iets wilde eten. Als U het hebt, dan graag een bord soep." Zij hielp hem zorgzaam bij het eten, steunde zijn hoofd. De dokter had verboden hem voorlopig in zit tende houding te brengen. De soep smaakte hem heerlijk en hij verbeeldde zich, dat hij eigenlijk niets mankeerde. Maar toen de vrouw de dekens goed over hem schikte, na hem handig en voorzichtig als een volleerd verpleegster met allerlei dingen te hebben geholpen, voelde hij zich doodmoe. Het had hem eerst een gevoel van schaamte gegeven, zich zo als een klein kind door de vreemde vrouw te laten behandelen. Hij begreep echter al heel gauw, dat hij er zelf geen kracht voor gehad zou hebben. Drommels, wat voelde hij zich slap. Na een poosje merkte ze op: „Je vraagt niets over je vrouw en kin deren." Nee, hij had er niet meer aan ge dacht, had alleen belangstelling voor zijn onmiddellijke omgeving gehad. Nu vroeg hij, of er bericht naar zijn vrouw gezonden was. „O ja, daar heeft de politie voor gezorgd en gistermiddag was ze al hier, met je zoon en dochter." ZIJ keek glimlachend naar zijn bezorgd gezicht en legde haar hand, die koel was, op zijn voorhoofd. „Ben je er niet blij om?" Hij glimlachte verlegen. „U hebt haar dus ontmoet. Hoe vond U haar?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2