yyittere iiaï* De begroting van Verkeer en Waterstaat „Het dialect van Schouwen-Duiveland" Wijziging van het Pachtbesluit TWEEDE KAMER WEK DE GAL IN UW LEVER OP DE REDDENDE KEUS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 - No. 17289 Vervoers- en verkeersaangelegenheden besproken Verschillende wensen inzake»Waterstaat, wegen en verkeersveiligheid Do Kamer heeft ook de begroting van Verkeer en Waterttaat in behande ling genomen. Do heer Poethumu» (PvdA) waar schuwde tegeu het opheffen van de voorlopig© bedrijfsorganisatie bij het in werking treden van de Wet Auto vervoer Goederen (W.A.G.). Eerst moet de P.B.O. bestaan. Spr. meende dat het werk van de, overigens zeer actieve, verkeersbonden op het terrein van de verkeersmoeilijkheden beslist onvol doende is en vroeg overheidsbemoeiing •n straffer optreden van de Rijkspoli tie op do grote wegen tegen verkcers- fouten. Op het gebied van het werktij denbesluit achtte spr. een opheffing van interpretatieverschillen betreffende dienst- en werktijden gewenst en wilde hij een gemiddelde grondslag van dB uur in het leven roepen. Op het punt van de verrilting zag hij gaarne spoe dige verwezenlijking van het vijf-eilan- dcnplau met afsluiting van hot Ha ringvliet. Voorts ook spoedig een vaste oeververbinding voor Goerce en Ovur- flakkee. Strengere verkeersvoorschriften De heer v. d. Zaal (AR) verzocht snelle verbetering van zeeweringen en dijken en zoveel mogelijk beperking van verkeer en vervoer op Zondagen Ier bevordering van dc Zondagsi'.ist. Spr. achtte het toepassen van rode re flectoren op auto's niet verantwoord en vroeg onverwijld toepassen van hel voorschrift van rode achterlichten zon der overgangsperiode. Hij drong ook aan op een voorschrift voor hot inhalen bij snelverkeer, dat de voorop rijdende chauffeur zou verplichten een teken to geven, wanneer do weg vrij is, op op heffing van de wntertollen en maatre gelen ten behoeve van de kleine schip pers, vooral in het Noorden. Hij pro testeerde tegen dc navorderingen op de zeelieden, die tijdens do oorlog bui tengaals waren en vroeg intrekking van het betreffende K.B. Spoorwegongelukken Do heer Maenen (KVP) besprak het aantal spoorwegongelukken in ons land er op wijzende dat in 1950 ons land verreweg het veiligste spoorwegnet had. Spr. was het er niet mee eens dat personeclsfouten oorzaken waren van de ongelukken. Verhoging der snelhe den, goederenvervoer tijdens do nacht en daling van het personeel (1946; 40.085 man, 1950 36.422, 1952 34 duizend) achtte spr. veeleer de oorza ken hiervan. Hij drong aan op be spoediging van een P.B.O. voor verkeer en vervoer en op betere controle op het Rijtijdenbesluit. De heer de Ruiter (CH) vroeg co ördinatie van de wegcontróle der Rijks politic, Rijksverkeersinspectie, gemeen telijke verkeerspolitie en belasting ambtenaren. Spr. hoopte dat de in poldering van de Biesbosch met kracht zal worden voortgezet teneinde meer cultuurgrond te krijgen en dat Goeree spoedig een vaste oeververbinding zal krijgen. De moeilijkheden op Walcheren De heer Krol (CH) vroeg de ach terstand in het onderhoud van het we gennet in te halen en de watertollcn op te heffen. De heer v. d. Feltz (CH) besprak de moeilijkheden met de Walcherse dijken, speciaal die van de West- kappelse dijk. De kosten zijn voor de polders en do ingelanden niet meer to dragen. De recente stormschade bij West kap el le zal waarschijnlijk 4 ton zijn en andere werken zullen resp. 4,4 en 6,7 millioen gulden vergen. Spr vroeg de minister dringend om hulp en vroeg verder de Zeeuwse veergelden niet te verhogen, zonde-* voorkennis van de Kamer. Hij hoopte dat het Zeeuwse Drie-cilandenplan eerder tot uitvoering zal komen dan het Zeeuws-Zuid Hollandse Vijfeilan- denplan. De heer Zegering Haddera (WD) meende dat ter bevordering van de werkgelegenheid waterstaatswerken, bv. de vaste oeververbinding met Goeree dienen te worden uitgevoerd. Hij achtte het principieel verkeerd dat polders en waterschappen alleen staan voor de onderhoudskosten van eigen wegen, die in sterke en toe nemende mate voor interlocaal ver keer worden gebruikt. Spr. vroeg streng optreden en stren ge straffen t.a.v. onverschillige over treders van de verkeersregels, eerdere invoering van 2 Tode achterlichten aan auto's dan 1 Januari 1956, voorschrift hiervoor ook voor boerenkarron en een voudige examens voor bromfietsers speciaal t.a.v de verkeersregels. Vervoersaangelegenheden De heer N. v. d Heuvel (KVP) wens te voor het particuliere toeristenver- voer voorkeur van het particuliere be drijf boven het seini-overheidsbedrijf, en vroeg het met spoed ter hand ne men van het verlenen van definitieve vergunningen voor het personenvervoer. Do heer Verkerk (AR) kon instem men met een zekere bescherming van streekvervoers- en groepvervoersonder- nemingen. Ongeregeld vervoer echter dient z.i. bij do desbetreffende onderne mers te blijven en niet bij voorkeur aan streeltervoerders te worden toe gewezen. Geregeld en ongeregeld ver-' voer dienen z.i. gescheiden te zijn Ook bij het internat, autobusvervoer moet de particuliere ondernemer nummer één zijn. Voor de spoorwegen is z.i daar geen plaats. Spr. achtte invoering van de Wet Autovervoer Goederen van groot be lang en vroeg of 3e tonnagebinding voor vrachtauto's wat soepeler behan deld kon worden, om aanschaf van iets uiteenlopende autotypen mogelijk te maken. Hij vroeg scherpere controle op de rijvergunningen van het goede renvervoer. De beraadslaging werd hierna geschorst. Het Internationale Noodfonds voor kinderen Velerlei activiteit verslint millioenen Maar het geld is goed besteed Het Internationale Noodfonds voor Kinderen, een orgaan van de Verenigd© Naties, heeft bekend gemaakt dat het in de afgelopen zes jaren bijna '173 millioen dollar voor het welzijn van kinderen heeft toegewezen. Het verslag, waarin deze medede ling werd gedaan is uitgegeven ter gelegenheid van de zesde jaardag van do oprichting van het fonds door de algemene vergadering. Er wordt in ge zegd dat van het begin af hulp werd gegeven onder het voorbehoud dat het ontvangende land ten minste een even redige hoeveelheid goederen of dien sten tegenover de bijdrage van het fonds stelde. In zes jaren verscheepte het fonds voor 85 millioen aan voedsel naar bijna 50 verschillende landen. Ook had men geholpen door het zenden van goedonderlegde onderwijzers, groepen artsen en verpleegsters en toestellen vooc kinderziekenhuizen. De gelden voor het werk van hit fonds werden verkregen door vrijwil lige bijdragen van regering en parti culieren. In bijna alle landen waar het fonds hulp verleende voerde het een cam'- pagne tegen tuberculose. In Joego slavië was bijvoorbeeld thans Inenting tegen tuberculose verplicht voor allen tot vijf-en-twintig jaar. Hulp op het gebied van de voeding was o.m. verleend op Malta waar het fonds een zuivelfabriek hielp moder niseren en 10.000 kinderen gepasteuri seerde melk verschafte. Initiatief van de Vereniging Nederlands Fabrikaat In restaurant Brinkman te Haarlem is een ledenvergadering gehouden van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, onder leiding van de heer F. J. Muller uit Wassenaar. Deze deelde in zijn openingswoord mee, dat het bestuur zich in het afgelopen jaar met vele activiteiten heeft bezig gehouden. Bij de bespreking van de begroting merkte de voorzitter op, dat het be stuur voorstelt die met f 10.000 te verhogen üi de hoop, dat gevolg kan worden gegeven aan het voornemen van een landelijke prijsvraag voor leer lingen van de hoogste klasse van de H.B.S. en soortgelijke scholen te hou den. Gevraagd zal worden een opstel te maken over een industrie of een tak van bedrijf in Nederland. De prij zen zullen waarschijnlijk bestaan uit een zesdaagse reis per autobus en een driedaagse of een eendaagse reis door Nederland. De vergadering verenigde zich met de plannen en keurde de be groting goed. Ingezonden Mededeling LETTEREN EN KUNST Dr A. de Vin's proefschrift over: Schrijver keert zich tegen verondersteld eilandelijk taal-isolement Reeds in het voorwoord van Dr A. de Vin's dissertatie over „Het dia- Middeleeuwse vernieuwing. In het licht der moderne verhoudingen ech ter wordt de Schouwse O meer en meer als de normale vocaal be schouwt en krijgen de U-vormen in Duiveland een steeds „ouderwetser" karakter. Vergelijk: tonne: tunne - Donderdach: Dunderdach - zonnetje: zunnetje - kost: kust, etc. Suppletie op lage uit* lect van Schouwen-Duiveland", wijst de schrijver er op, dat het „dialect kefjngen 3311 WCrKlOZCIl van Schouwen-Duiveland" verschillen zy het dan geen grote ver- toont bij vergelijking tussen het Westelijke en het Oostelijke deel van het eiland. Deze verschillen kunnen wellicht worden verklaard uit de vroegere scheiding in afzonderlijke eilanden. In de dissertatie is dan op genomen een nauwkeurige opsomming van de verschillen tussen het Schouws en het Duivelands, terwijl tevens aandacht ls besteed aan het dialect van sommige plaatsen, n.l. van Zlerlksee. Scharendijko en Brui- nlsse. Uitvoerig en streng wetenschappe- waard. Schrijver merkt op in dit ver- lijk wordt in het proefschrift de band, dat zowel te Zieriksee als op klankleer van het Schouwen-Duive- het Schouwse platteland na de Mid lands dialect behandeld, waaruit de deleeuwen de O-vormen geconsoll- schrijver o.m. de conclusie trekt, dat deerd zijn, waarschijnlijk met steun raJt "ingang 'Van dw© waüö Weynen's veronderstelling, als zou het van de algemene taal, die in de meeste Do minister van Sociale Zaken on Volksgezondheid heeft besloten ©en wij ziging aan te brengen in de sociale \ocrziening voor werklozen. Hierdoor wordt de mogelijkheid geschapen, <lat oen aanvullende uitkering wordt ver strekt tot een bedrag, dat volgens groep B der sociale voorziening bere kend wordt aan werklozen, die krach tens do Werkloosheidswet ©en lagere uil kering ontvangen. Deze wijziging zal worden toegepast Uitgifte bedrijven in Noord-Oostpolder De minister van Verkeer en Water- dialect van Schouwen-Duiveland se- gevallen voor de Westgermaanse U dert de 13e eeuw voor Invloeden van in gesloten lettergrepen O heeft. Het buiten immuun zijn geworden, niet is dus des te opmerkelijker, dat Dul- opgaat. De juiste weergave (dus zo- veland thans nog de bovengenoemde als in het Nederlands) van aa in en- U-vormen heeft. Het is zeer waar- kele woorden bewijst, dat na het schijnlijk, dat we ze moeten verkla- einde der Middeleeuwen ook in taal- ren als „oorspronkelijk idioom van de staat heeft er zijn goedkeuring ann ge- opzicht de invloed van het Hollandse stad", dat in Duiveland eerst na de hecht, dat de dienst van do Noord cultuurcentrum steeds sterker is ge- aanhechting aan Schouwen in groter Oostpolderwerken de laatste groep be- worden. mate kon doordringen. Toen echter drijven van do uitgifte 1952 (die totaal Dr de Vin beschouwt deze stelling waren in Zieriksee zelf de onder 144 bedrijven omvatte) toewijst aan als wel duidelijk fundamenteel, want Vlaamse schrijftaal-invloed opgeko- do naar hot inzicht van deze dienst bij de bespreking van de typische men U-vormen reeds op hun retour, daarvoor in aanmerking komende per- verschillen in de dialectvormen tus- zodat men de Duivelandse vormen sonon. sen Westelijk- en Oostelijk Schou- met recht als „gesunkenes Kultur- Do dienst van. de Noordoostpolder- wen-Duiveland, komt de schrijver gut" kan beschouwen. werken heeft deze personen bericht ge- hierop terug. In diverse oe-vormen, Vanuit de oorspronkelijke verhou- zonden dat zij in aanmerking komen b.v. joeke, koehei en noe, kan de ding gezien weerspiegelt dus de voor een bedrijf. Gegadigden, die geeft klinker met vrij veel zekerheid als de Schouwse O de oude toestand en be- bericht hebben ontvangen, komen deze ongewijzigde U-vorm (van Westger- tekent de Duivelandse U een na- keer dus niot in aanmerking, maanse oorsprong) beschouwd wor den. „Er zal", aldus de schrijver, „in het algemeen weinig bezwaar tegen bestaan deze woorden relicten te noe men (nagelaten woorden uit het Ger maans). Voor het woord koehei moet nog een andere mogelijkheid onder ogen worden gezien. Bij Brederode en Hooft komt het woord koegel voor en de schrijver vraagt zich af of hier uit niet veel meer moet worden af geleid, dat het Schouwen-Duiveland- se koehei één van die 17e eeuwse „Hollandse" vernieuwingen is, die in zo sterke mate „het isolement van het Schouwens dialect" tegenspreken. Het feit, dat men het woord thans als sterk verouderd beschouwt, be hoeft evenmin als voor andere ouder wetse woorden in te houden dat het een relict is. Dr de Vin toont dan met heel veel voorbeelden aan, dat men in het al gemeen gesproken in het dialect van Schouwen-Duiveland wel een aantal woorden of woordvormen als relicten kan beschouwen. Wanneer wij echter LAND- EN TUINBOUW Beschermende bepalingen voor de pachter tegen onverwacht grondverlies (Slot). overdracht onder bijzondere titel van het verpachte ie geschied, de rechter, Dlt betekent, dat, wanneer het ver- indlen Jo ye htcr zijn land zel£ in pachte na de beslissing van dc Pacht- gebruik wU nemcni licht js vcr. kamer van het kantongerecht, waarbij ]engi ,0 cn we, yoor cen de verlenging ,s toegestaan, bv. ver- zodn„; term£j dat Je hter kocht wordt, in appel alsnog met de ten m belangen van de nieuwe verpachter moet worden rekening gehouden. Het jlee£^. gevolg 'van dez© wetstoepassing is, dat minste vier jaren na de over-i het genot van het Dit geldt evenwel niet in geval van de pachter onverwacht op korte ter- overdracht aan een Tan dc bload_ o£ mijn het verpachte moet verlaten. „„„verwanten in de rechte nederdalen- Het komt de ministers redelijk voor do van do ycrpachter. 0(>k der overdracht van het verpachte zou ten behoeve van deze bloed- of aan verwanten immers de verlenging kun nen worden tegengehouden op do de pachter hiertegen een zekere be- scherming te verlenen. Deze bescher ming kan gevonden worden door bij een poging willen doen deze relicten oïe,rdracht ond6r bijzondere titel van te verklaren als resten van een vroe- hct vcrpacIlte de achter het gebrulk "B-o gere dialectische toestand, laten bijna „og tenminst6 yiel. jaren t0 garande- P°nd, dat zq het verpachte persoon- ook al verstrijkt inmiddels de steeds de historische gegevens ons in de steek. nog ren, lijk in gebruik willen nemen. Artikel 53, eerste lid onder 4e, van van Herinnering: aan oud Schouws dialect Slechts van de woorden „vaek" en „eune"bie hebben wij, aldus 't proef schrift, met enige waarschijnlijkheid kunnen onderstellen, dat zij eenmaal tot een afzonderlijk Schouws dialect behoord zullen hebben. Door deze verbleking van de oorspronkelijke contouren komt de eenheid van het huidige dialect echter des te scherper naar voren. In de typische klanktegenstellingen tussen het Westen en het Oosten van het eiland wordt verder nog iets van de oorspronkelijke verhoudingen be- dnur van dc pachtovereenkomst. Het he{ pachtbos\uil sluit ho, bc nieuwe art,kei 30a bepaalt derhalve em bcsjissing ya„ de GrondkaJer op at, len in aatste vier jaren Centrale Grondkamer uit, wanneer de verlaging van de pachtprijs minder dan 15 pet. bedraagt. Het komt d© ministers voor, dat dit percentage t© hoog is. Er is thans een niet onbelang rijke verlaging van de pachtprijs door do Grondkamer mogelijk, zonder dat daarover in appèl geoordeeld kan wor den. Een verlaging van het percentage tot 10 pet. komt naar het oordeel van de ministers aan het bezwaar tegemoet. De rechtszekerheid brengt mede, dat het nieuwe artikel 30a geen toepassing vindt ten aanzien van verkopen, welke voor het inwerkingtreden van deze wet zijn geschied. Ingezonden mededeling U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke. dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. FEUILLETON 68 Op de ijsbaan van Vinkeveen is een 40-meter baan uitgezet, waarop de leden van de „kernploeg" van de K.N.S.B., o.l.v. de Technische Com missie, trainen voor de komende kampioenschapswedstryden. Van links naar rechts: Jan Langendyk, Wim van der Voort, C. Kortenoever, A. van der Voort, J. Breed, T. Ekel- schot en John, in actie op de baan. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Nol schudde verbaasd zijn hoofd. „Geld zegt mij niet veel", antwoordde Nol. „Ik heb geen financiële zorgen. Bovendien heeft moeder me ook geld nagelaten en dat heb ik nooit nodig gehad. Maar waarom bent U niet op grootvader's bedrijf gebleven?" „Na zijn dood heb ik het spul ver kocht", antwoordde oom Jan. „Het ligt me te dicht bij het dorp en men wil er na de oorlog gaan bouwen. Bovendien was dit bedrijf te koop, omdat de eigenaar stil wilde gaan leven en er geen opvolger was. Daar om heb ik het gekocht." „BentU nooit getrouwd?" vroeg Nol schuchter. „Mijn vrouwje tanterust al jaren. Ze was niet sterk. Toen, na een poosje: „Ik zal mor gen even een boodschap sturen naar je tante Griet, ze woont in Groot- Ammers. Ze zal blij zijn je te ont moeten. We hadden het dikwijls over je, maar we konden je adres niet te weten kómen. Waar woon je eigen lijk?" „In Papendrecht." Nol vertelde van zijn huwelijk en van de zaak, zonder evenwel in bijzonderheden te treden omtrent zijn huwelijksmoei lijkheden. Dat behoefde niemand te weten, dacht hij. „Werd de grond je daar te warm?" „Ja. Er wordt te veel gekletst bij ons in het dorp. De Duitsers kregen de lucht van mijn karweitjes en ik ben daarna een dag ondergedoken geweest bij een oude kennis van me." De boer knikte. Op „Bouwlust", ja ik weet het. Ik ken Koldenbrink zo'n beetje. We hebben samen ook al een karweitje opgeknapt. Oom Jan lachte. „Enfin, hier zit je veilig, want deze kant uit komen ze maar hoogstzel den. En ik heb goeie schuilplaatsen." De volgende morgen zei oom Jan: „We hebben gelukkig nog betrouw bare mensen op het gemeentehuis. Ik zal er werk van maken, dat je voor mijn zoon kan doorgaan. We lijken wel wat op elkaar, dus dat zal geen moeilijkheden geven. Dan kun je gewoon boven water blijven. Maar ga niet te ver uit de buurt en blijf zoveel mogelijk op het erf. Je natje en je droogje zijn er en als je de han den uit de mouwen wilt steken, is hier genoeg te doen." „Maar dat spreekt toch vanzelf", meende Nol. Hoofdstuk 9 De bevrijding kwam, maar de kloof bleef De Meimaand van 1940 bracht oor log en ellende, Mei 1945 bracht de zo vurig verwachte bevrijding. Op de 5e Mei woeien de vlaggen in de Al- blasserwaard en de volgende morgen haalde oom Jan uit een geheime bergplaats een behoorlijke fiets. „Ik zou zeggen, Nol", zei hij tot zijn neef, „rijd jij nu meteen naar huis, want je zult wel verlangen naar je vrouw en kinderen. Als alles weer 'n beetje geregeld is, kom dan eens met je vrouw en kinderen bij óns op visite." Nol drukte de vereelte hand van zijn oom op hartelijke wijze en zei dat hij deze maanden niet zou ver geten. Via het gemeentehuis, waar hij een door de B.S.-commandant gete kende vrijgeleide kreeg, reed hij via Molenaarsgraaf en Bleskensgraaf naar Papendrecht. Onderweg werd hij enkele malen aangehouden door patrouillerende B.S.'ers, maar 't vrij geleide deed wonderen en de oranje band om zijn arm sprak overigens voor zichzelf. Nol reed in het feestende en jui chende Papendrecht rechtstreeks naar huis en werd met een soort in- dianengehuil door 2ijn twee kinderen ontvangen. Hij trok ze een voor een naar zich toe en kuste ze. Nol had moeite zijn tranen in te houden. „Waar is moeder?" vroeg hij aan Dick. „In de kamer. Gaat U mee naar haar toe?" Nol knikte en samen gin gen ze naar binnen, nadat Nol de fiets in de lege garage had gezet. Daar, in de grote huiskamer, zat Nora. Ze knipperde met haar ogen, toen ze, na maanden haar man weer terug zag. Ze stond op en kreeg een kleur. „Nora", zei hij zacht, „daar ben ik weer." „Zo", antwoordde ze, „dat zie ik. Ze gaf hem vluchtig een zoen. „Waar heb je al die tijd gezeten?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5