Topprestaties Zierikzeese Oratorium Vereniging gaf geslaagd concert in de Crote Kerk VAN STAD EN DORP Stad en Provincie 4$ SÜCCESJES Goedgevulde kerk beluisterde rijk klassiek programma (Van een bijzondere medewerker) Het organiseren van een behoorlijk •oncer t in de provincie Is en bltjtt een hele opgave. Des temeer Is het dan ook te waarderen en Insiders sullen wel weten hoeveel moeite het ook ditmaal heeft gekost dat de Zlerlkseese Oratorium Vereniging alch op het concertpodium heeft ge meld met een programma, dat hoge verwachtingen had gewekt, die niet aljn teleurgesteld. Een voeale presta tie is geleverd, die bet vertrouwen in dit stedelijk koor een belangrijke nieuwe Impuls heeft gegeven. Het koor zong met begeleiding van een orkest, samengesteld uit leden van het Rotterdams Philharmonlsch Orkest, dat technische beheersing paarde aan sublieme homogeniteit en het koor een even degelijke als (uiter aard) welkome ondersteuning gaf. Het spreekt vanzelf dat altijd een niveauverschil zal blijven bestaan tussende vakmusici en (zij het voor treffelijke) dilettanten. Tesamen ech ter kunnen zij groeien tot een homo geniteit en stijgen tot een prijzens waardige hoogte, die het geheel tot een specimen van muzikale kunst verdicht. In Buxtehude's Kantate „Befiehl dem Engel dass er komm" bleken voor het koor geen lastige kneepjes te zitten. Het homophone werk kreeg een gave uitvoering en was als eerste programmapunt allergelukkigst ge kozen. Monumentaal was de uitvoering van Bach's Kantate No. 140: „Wachet auf ruft uns die Stimme", een werk waarin al de mystieke Godsovergavo van de grote meester door een lichte mysterieuze versluiering heen voel baar wordt. In het recitatief maakten wij kennis met de tenor Peter Pen- ders, die een beheerste indruk maakte en over een geciseleerde toon be schikt, waarin hij toch de diepte van een rijk muzikaal gevoel weet te leg gen. In de aria voor sopraan en bas zongen de solisten Louise Dentz en Johan Mendels. De sopraan heeft een stemvolume dat niet geheel opgewas sen bleek tegen de geweldige ruimte van de Grote Kerk (in kleinere kring zouden wij haar graag nog eens be luisteren), maar in zorgvuldigheid en techniek kan zij vele jongeren een lesje geven. Als de bas er in slaagt zijn stem nog wat expansie te geven, ZIERIKZEE Dienst Katseveer-Zierikzee was gestremd In verband met reparatiewerkzaam heden was do dienst KatscvcerZio- rikzee van 20.30 Donderdagavond jL gestremd voor auto's on andere voer tuigen. ZONNEMAIRE Bevolkingsonderzoek op^T.B.C. In tegenstelling met andersluidende berichten zij gemeld, dat het bevol kingsonderzoek op t.b.c. hier ter plaat se zal plaats hebben op Maandag 15 December a-s. in do zaal van café FlohU. DREISCHOR Dhr Kip liet zich doorlichten De heer J. Kip alhier Het zich Woensdag doorlichten veer het be volkingsonderzoek op T.B.C. De heer Kip, die niet alleen de oudste inwo ner van het dorp is, maar ook do oudste tn Zeeland hi} baopt 18 Maart e.k. 102 jaar te worden is zeer kras. Hij was de 672e inwoner van Dreischor, die zich aan hot be volkingsonderzoek onderwierp. Over twee jaar hoopt de heer Kip weer present te zijn voor de volgende door lichting. NIEUWERKERE Verbond voor Veilig Verkeer In het Verenigingsgebouw alhier zal op 16 December des namiddags voor de schooljeugd en 's avonds voor do ouderen een lezing met lichtbeelden en filmvertoning worden gegeven, uit gaande van het Verbond Voor Veilig Verkeer. Vertoond zal worden o.m, de Jeugdverkcerofilm „Twee jongens en een auto" en een culturele film. Ge zien het grote nut van deze lozing en film en het steeds toenemende vorkoor op do wegen wordt ieder sangcrodon beslist deze avond bij to wonen. OOSTERLAND Promotie dr A. de Vin Onze correspondent echrijft inzake ons bericht van dr. A. de Vin's pro motie tot doctor In do letteren en wijsbegeerte, dat zowol de grootvader als de moeder van dr. de Vin te Oos- terland werden geboren, dooh dat hij zelf niet in deze gemeente woonachi g was. Daar velen zich het laatste af vroegen, geven wij deze correct!» op het oorspronkelijk gemelde. zal zij nog winnen aan rijkheid; diepte en warmte heeft hij zonder twijfel, hetgeen in het recitatief voor bas vooral duidelijk sprak. Magistraal was het slotkoraal, waarin het koor steeg tot een jube lende hoogte. Kwalitatief stond Han del's werk naar do uitvoering wel op een gelijk niveau. Al de uitbundig heid van zijn natuur heeft Handel mede neergelegd in de Kantate „Mein Lied sing auf ewig"; voortreffelijk was de eenheid der solisten in het terzetto. Eerlijk heeft het koor ge worsteld met de vaak ingewikkelde materie en met een succes waarover gepaste voldoening mag bestaan. Mevr. M. Ochtman-Moelljker, die aan de vleugel begeleidde, heeft zich met bewonderenswaardige zelfver zekerdheid in het instrumentaal vak milieu weten te handhaven. De diri gent, de heer Jac. M. Luykenaar, had het geheel in zijn macht op een wijze die geen twijfel liet aan de serieuze voorbereiding. Tussentijds speelde het orkest het Concerto Grosso No. 8 van Corelli (1653-1713), een Weihnachtsconcert, dat In de Adventstijd bijzonder op zijn plaats was. Het concert kreeg een ragfijne vertolking, die de strij kers de kans gaf hun technisch kun nen in de schoonste vorm te demon streren. BRUINISSE Vrachtwagen rijdt op andere auto Eon vrachtauto van do transporton derneming A. J. IJzolcnbcrg to Brui- nisse is Dinsdagmorgen ten gevolg.' van do mist en verblinding van de chauffeur door do tramlichten, op do Rijksweg tussen Bruinisso en Ooslor- land op een stilstaande auto vaa do V.Z. ingereden, dio ter plaatse molk stond op to laden. Do vrnohtouto werd zwaar beschadigd. Do transportarbei der W. v. d. H., dio mot anderen in de auto op wog was naar zijn werk (bietontransport) liop een schouder kneuzing op. Hoewel de cabine vrijwel geheel werd vernield, kwamen do an deren met de schrik vrij. Do auto was op weg naar Zierikzee. Do in de kerk der Gereformeerde Gemeente alhier gehouden collecte voor de Kweekschool voor Ouden van Da gen te Krobbendijke bracht ruim 156 gulden op. Huizenhoge golven beuken het ten ondergang gedoemde schip. S. O. Sredt ons wij vergaan I Ijlings rukt de reddingsboot uit, bemand door wakkere, onverschrokken mannen. Moeizaam ploe teren zij voort door do bruisend kokende golven. Met lnzot,van hun eigen loven ontrukkon zij de woeste zee haar prooi, do hoogste voldoening voor hun schier bovenmenselijk© prestatie. Cr zijn volo zulke holdon, or zijn vele tóp-prestaties, ook op ander gebied, maar steeds zijn daarvoor bijzondere eigenschoppen nodig. Zo maakten vakkennis en doorzettingsvermogen de fabricatie mogelijk van de p!ö fllat.de sigarat waarvan iedereen zegt: Gevaarlijke glasscherven op de stranden Het komt herhaaldelijk voor dat on verantwoordelijk o personen op het strand aangespoelde flessen en ander glaswerk stuk gooien ou de scherven zonder meer laten liggen. Het behoeft geen betoog dat deze scherven een groot gevaar opleveren voor volwas- sencn en kinderen die gedurende het badseizoen op het strand verkoren. De politie zal dan ook niet schromen pro ces-verbaal op te maken tegen ieder dio zich aan het plegen van deze bal dadigheden 6chuldig maakt. De stadsraad van Pretoria heeft duizend morgen grond, welke onder verdeeld zullen worden in 25.000 bouw percelen, beschikbaar gesteld voor de bouw van woningen voor naturellen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hulzen (N.H.): H. Goedhart, Middelharnis. Bedankt voor Ameide en Tienho ven: H. A. van Slooten, Wierden. - Geref. Kerk Tweetal te Assen (3e pred.pl.): W. B. den Brave, Dordrecht en A. Brou wer, Barneveld. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Alkmaar: B. van Riet, Pieterburen. ZIERIKZEE Bevolkingsonderzoek op T.B.C. Voor do. tweede maal zal hier ter stede het bevolkingsonderzoek op t.b.c. jjlnats vindon on wel op 19 Januari 1953. Per folder zal het publiék nog nader over hot hoe en wat van deze doorlichting worden ingelicht. Reeds thans evenwel willen wij een beroep doen op het publiek zo goed mogelijk mede tc werken aan het welslagen von dit onderzoek, dat in het belang der volksgezondheid van groot belaag moot worden geacht. Iedere Zaterdagavond meldt Kra- kepoot zich door de radio, maar dat is er dan nog maar één. Nu echter heeft Eilandman tientallen breke- poten gezien excusez le mot die poogden hun weg te vinden over de beijzelde wegen van Schouwen- Duiveland en de straten van stede kens en dorpen. Eilandman is niet zo'n ongevoelig wezen dat hij geen medelijden zou hebben gehad met de velen, die voor hun werk de straat op moesten, met alle daaraan' ver bonden risico's. Maar zoals de humor meer wil opduiken in precaire situ aties, zo was dat ook hier. Het was een glijden en voorzichtig proberen, een voetje-voor-voetje-gestumper en dat heeft hier en daar mateloos op de lachspieren gewerkt. Eilandman zelf is ver over het middernachtelijk uur met een vreemde dame aan de arm door de Zierikzeese straten ge trokken. (Het was onder het wakend oog van derden; dit om mogelijke in sinuaties bij voofbaat de pas af te snijden). De dame kwam uit een heel verzorgde samenleving, waar de we gen als pennetjes zo effen zijn en het leven mogelijk als een erwtje van een plankje rolt. Daar do Middeleeuwse kinderhoofdjes bij normaal weer door derden al mot onwelwillende ogen worden bekeken, was het te be grijpen dat heel wat commentaar is losgekomen over dio spiegelgladde bobbeltjes, waartegen elke schoen het moest afleggen. De natuur stoofde ons dus weer eens een glad kooltje en dat was vooral erg voor de mu sici uit Rotterdam, die het concert in de Grote Kerk verzorgden. Het was een heksentoer ZIjpe te bereiken met do bus. In die bus zaten ook concertgangers uit Duiveland, die ten einde raad tussen Zierikzee en Ca- polle de voeten maar hebben ont- schoeid en in ganzenpas naar hun haardsteden zijn gelopen. „We nemen het maar waar moo", dacht Eiland man en hij zat opeens diep in de put over de ralley-rijders naar Monte Carlo, die vrijwillig (en heel duur betaald) zulke grappen opzoeken op de ijsbanen van Frankrijk en Noor wegen. Je snapt het toch niet, dat ze zo iets doen, maar er is meer onver klaarbaars in menselijke breinen op gekomen. Licht in de duisternis is er (met andere wegen) voor de Kommertjes- weg te Burgb, die een beetje beter in z'n fundamenten kan komen, als alles naar wens verloopt. Maar wat maalt de wereld ook om Kommertjesweg. De Autobahnen bij de Oosterburen, Fifth Avenue en de Route Napoleon moeten natuurlijk in orde zijn, maar de Kommertjesweg, ach lieve het is zo'n ontroerend klein streepje op deze diep, dat steden er in kunnen ver lende bol zitten kloven en barsten zo diepe, dat steden er in kunnén ver dwijnen, maar de Kommertjesweg is bijna niet te vinden. Het is een ijl krasje temidden van veel stoere en allesoverheersende strepen en banen, die zo maar kris kras over de wereld „lopen". KLETSPRAATJES VAN EEN EILANDMAN Te Bruinisso, te Zierikzee en nu ook te Burgh-Hacimstede wordt ge werkt aan het „instuif'-werk, het is een nieuw naam voor een oude, maar belangrijke zaak, n.l. het verant woord bezig houden van de Jeugd, dio geen stenen voor brood lust. Die niet leven kan van de steriele op voedkundige wijsheid van „dat mag niet en dat kan niet", maar die op gezellige en prettige en als het kan culturele wijze moet worden bezig gehouden. Geen Hardenberg's effect op Schouwen-Duiveland als het kan, waar de jeugd met haar vaak op-' standige en overkropte gevoelens tij dig moet worden „opgevangen" en in een goede richting geleid. Leuk ini tiatief daar in de Westhoek, waar de instuiverij zal plaats vinden in de door de Fa van Waveren beschik baar gestelde bollenschuur, waar nog een zolder vrij kon worden gemaakt, die wat een luxe centraal ver warmd is. Een interkerkelijke com missie piekert over dé jeugd-instuif- problemen en kerkeraden hebben hun medewerking toegezegd; „m'n liefje wat wil je nog meer?" Zo zoetjes aan zakt het met het „Huldeblijk Ziekentiuis" te Noord- gouwe wat af. Geen wonder, een stroom van giften is binnengekomen. Nu is er een leuke meneer te Brou wershaven, met gevoel voor wis kunde, die alle bedragen netjes bij elkaar heeft geteld. We doen hem dat niet na, want we geloven best dat het eindbedrag bekend zal worden ge maakt. En zo heeft de Beatrixschool te Zierikzee haar aquariumbak. Ja, de natuur is een rijke bron waaruit de jeugdigo ziel kan worden gelaafd. Het bestuur van de school heeft dat begrepen en daarom kunnen de jon gens en meisjes zich daar nu ver lustigen ln het vlugge vinnenspcl zo sierlijk en speels van de visjes, die daar vast wol even gelukkig zijn als In een tropische zee, ui weet Eilandmon (lat niet precies. Vissen- psychologle is nog oen vak in do kin derschoenen. Tussen twee haakjes: hulde aan de Zierikzeese gemeentewerklieden, die zo vroeg zand hebben gestrooid om de gladheid te bestrijden. Eilandman lag nog op één oor toen de mannen er al op uittrokken. Zo gaat het vaak, essentillu dingen gebeuren terwijl een mens slaapt. Stom eigenlijk; dat op dio tijd slapen, bedoelt Ellandman natuurlijk. Tot nu toe konden onder de ru briek „Succesjes" alleen adver tenties worden geplaatst, waarin iets werd te koop gevraagd of aangeboden. Van nu af kunnen hieronder ook alle andere soorten advertenties (verloren, personeel gevraagd en aangeboden, enz.) worden opge nomen. De prijs blijft f 1,per maximaal 15 mm (4 regels). Iedere mm meer, gewoon advertentie tarief 15 cent per mm. - Bij „Succesjes" te bevragen bureau van dit blad 10 cent extra; brieven onder nummer 20 cent extra. Ook te Amsterdam was het bar met de gladheid Velen maakten tuimeling Do spiegelgladde wegen hebben .sinds 12 uur \Voesdagavond, toen zich het gladde langjo ijs op de straten begon to vormenbot verkeer in de hoofd stad ernstig gehinderd. Des nachts wa ren or slechts weinige voetgangers, doch van hen kon haast niemand zich op do beer houden. Geruime tijd was het voor auto's practit>ch onmogelijk zich op do wog to houden. Toen 's morgens naj 0 uur de groto stroom van arbeiders en kantoorperso neel op wog ging naar hot werk, be reikte hot aantal valpartijen zijn hoog tepunt. Tussen 0 on 9 uur kwamen cr meer Amstcrdaumicrs tuct liet spie gelgladde wegdok in aanraking, dan cr uvistiohicn naar mensenheugenis bin nen een uur tijds ooit gevallen zijn. Verreweg do moesten stonden weer op cn vervolgden zo voorzichtig mo gelijk .hun weg. In oon tiental gevallen utmost do G.G. en G.D. echter slacht offer» met gebroken honen, polsen of hersenschuddingen naar diverse zioken- huizon vervoeren. Zij waren allen voet gangers en wielrijders. Er werdon geen botsingen van ernstige aard tusson auto's, dto zonder uitzondering zeer langzaam en voorzichtig reden, gernp- portcerd. „Huldeblijk Ziekenhuis Noordgouwe" 17e verantwoording Uit Ouwerkerk: fam. M. f 3,50; M. K.-B. f 2,50; N.N. f 1,—; P. V. £2,50; A. E. R.-v. H. te Z. f 2,50; C. V. L. te Brw. f 1,H. V.-S. te Znm. £2,. Uit Zierikzee: v. H.-d. R. f 10,A. F. f 1,—; G. C. D. f 1,—; fam. J. P. f 2,—; J. L. v. G. f 5,—. Landbouw en Veeteelt Afd. V.P.Z.-Schouwen- Dui-veland en St.-Fliilipsland Op de laatst gehouden bestuursver gadering, waarop aanwezig waren de kuikenbroeders en opfokkers, is ter sprake gekomen, dat er nog steeds kip- penhouders zijn, die jonge hennen en hanen kopen, waarvan zij de herkomst niet weten, met het gevolg, dat juist onder deztf hennen pseudo vogelpest ge constateerd wordt. Het bestuur roadt allo kippenhouders aan. mede te wer ken, deze gevreesde ziekte te helpen bestrijden cn zo mogelijk te voorkomen. Dit kunnen zij doen door ten le geen pluimvee to kopen van plutmvcehande- larcn; ten 2e zo spoedig mogelijk hun kuikens of jonge hennen te be stellen bii de kuikenbroeder of op- fokker in hun omgeving. Dun kunnen de kuikcnbrocders en opfokkers, die maatregelen treffen, wel ke nodig zijn om voldoende jonge hen nen op te fokken, voor onze eilanden, zodat het dan niet nodig is pluimvee van elders te betrekken. Tevens raden wii de kippenhouders ann. hun kippen niet langer dan 2 jaar aan te houden, omdat gebleken is, dat juist onder de oudere kippen veel t T.B.C. voorkomt, die dus smotstofdragers zijn, met het gevolg, dat onder rund vee, ook dikwijls vogel-T.B.C. gecon stateerd wordt. SPORT DAMMEN Damvereniging „D.O.S" - Drelschor Voar do llo rondo werden de vol gende partijen gespeeld i G. Bnl-P. Roggeband 0-2J. Bol- kenbnns-A. Roggeband 0-2; Joh. M. Schot van Veen-Frans Roggeband 2-0i M. Dorst-M. v. d. Linde 2-0. Dorst smaakte het genoegen v. d. Linde zijn eerste nederlaag tc bezorgen. Van Veen bewees zijn goede voor nemens cn gnf nu Fr«n» Roggeband geen kans. Maandagavond speelde do heer A. Flikweert uit Zonnematre simultaan te gen enige leden van D.O.S. Van de 8 speelde partijen wiet de heer Flik weert er 6 te winnen, terwijl hli er één verloor *n één irtmls» epsslda.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3