PUR0L Ö/ermogéne, DE P.T.T.-BEGR0T1NG Verhoging van enige tarieven is onvermijdelijk Over de (politieke) pool Meisje te Amersfoort aangereden Intrekking subsidie en garantiebesluit ^Tuinbouwschool te Haamstede Fa. Joh. den Boer Rijkspostspaarbank ral aanzienlijk inlegsurplus hebben Aan de Memorie van Antwoord ren de miniettr van Verkeer en Water- •taat over de begroting 1953 van de P.T T. wordt het volgende ontleend*. De financiële toeetand van het be drijf der P.T.T. kan niet ale gunstig worden beschouwd, daar bet bedrijfo- overschot elechta f 2,3 millioen be draagt, waarbij do afschrijvingen bo vendien op baaia van historische aan schaffingsprijzen zijn berekend. Enig© maatregelen zijn dan ook noodzakelijk, waarbij enerzijds een ver mindering van lasten en anderzijds een verhoging van enige tarieven wordt doorgevoerd. De vermindering van lasten heeft betrekking op de uitkering, die het bedrijf verplicht is aan de schatkist te doen, nl. 6 pet. van de bedrijfs- baten. Deze zal per 1 Januari 1953 vastgesteld worden op 31/g pet. van de baten van het „verkeer»" bedrijf. Dit geeft een verlichting van 9,1 mil lioen gulden. Enkele posttarleven Iets hoger T.a.v. de verhoging der postta- rieven wordt medegedeeld dat, voor zover het hel binnenlandse postver keer betreft, deze worden beperkt tot do locale brieven en interlocals briefkaarten, waarvan het tarief met 1 cent wordt verhoogd. De voornaamste wijzigingen van de tarieven in het buitenlandse verkeer betreffen de brieven (voor een gewicht t.m. 20 gram verhoogd van 20 tot 25 ct., met verdere verhogingen bij gro ter gewicht), de briefkaarten welke van 12 tot 15 cent worden verhoogd en do gedrukte stukken, monsters en acten, waarvan het tarief over 50 gram van 4 iop 5 ct. komt met een evenredige verhoging van het minimum. Voorts worden verhoogd: het luoht- recht in het verkeer met Indonesië, het recht voor gewone en girokwitan- ties, dat voor binnenlandse postwis sels (15 op 20 ot. voor wissels van f 12,50 t.m. f 25 en 20 op 25 ct. voor wissels van f 25 t.m'. f 50), voor postpakketten met aangegeven waarde en het aantekenrecht, resp. inklarings- recht in hot buitenlands verkeer. in het dramatische nieuw» over Tunis, over de Koreaanse krijgsgevan genen en dit alles gehuld in de ge denkwaardige Londenso mist, is de tweede Scandinavische Poolvlucht vrij wel onopgemerkt gebleven, terwijl juist deze vlicgMrcht het meest direct oon- ctructiof was aan de weg van de voor uitgang. Technisch en theoretisch was het vliegen over de Poolgebieden reeds Lang mogelijk geworden, dooh men heeft enerzijds eerst twee vliegb^ses langs do route moeten inrichten om de vlucht door tussenlandingen, waarbij benzine ingenomen kan worden economisch mogelijk te maken, an derzijds het reizend publiek hot ver trouwen in het vliegtuig moeten geven. Als men zich de ongevallen van do laatste jaren herinnert, zal men ter stond wijzen op het K.L.M. vliegtuig dat zij het ook zonder persoonlijke ongelukken nabij Bangkok veronge lukte, doch dan moeten wij terstond en billijkheidshalve wijzen op het feit, dat het niet do „schuld" van de mo tor was, dan wel van de schroef, die het begaf en, losgeslagen, een rnlna maakte van het vliegtuig. Ook van deze, geïmproviseerde les heeft men geleerd en van die schroeven kan men nu weinig Last meer ondervinden. Daar om, met de zuigermotor van onze tijd kan men een „straatje om" en zeker ook een vluchtje over de Poolijsvlakte maken. Wij zijn volstrekt niet de eni gen die dit menen, getuige de lange wachtlijst in Californic voor passage via do Noordpool naar Scandinavië. Verbaasd en bepaald verrast zijn de Amerikanen. Zij hadden deze plotse linge ontwikkeling kennelijk niet voor zien, lieten de Noren, Zweden en De nen rustig hun gang gaan, menende, dat deze kleine, minuscuul weinig be tekenende volkje® maar hun gang moes ten goau met dat geexperimenteer in do Poolstreken, zoals hun voorvaderen ook steeds gedaan hadden. Nu beseffen eensklaps de Amerikaan se luchtvaartondernemingen de volle betekenis van het gebeurde en hebbon de autoriteiten to Washington zich ge haast te verklaren, dat onderhandelin gen mot do Scandinaafse landen ge opend waren over het gebruik van de luchtbases op Groenland. Ziedaar, het spel der concessie» van hot „voor wat hoort wat" is wederom begonnen e.i wij zijn benieuwd te vernemen tot welke prijs de Scandinavian Airways System (S.A.S.) de Scandinaafse, inter nationaal gecombineerde drie-landen maatschappij, voortaan het vliegen over de Pool dat zeker 15 pet. goedkoper zijn moet mag verrichten, met gebruikmaking van de Amerikaan se luchtvaartsteunpunten, die inderdaad voorlopig nog onmisbaar sullen sijn. Het ligt in het voornemen des» wij ziging por 1 Juli 1953 to doen ingaan. Voor 1953 wordt hierdoor ©en ver meerdering van opbrengst ed ca. 3,? millioen gulden geraamd. Telefoontarieven Wat de telefoontarieven betreft sul len de tarieven voor looale gesprek ken van 3 4 ct. worden gebracht, waartegenover* echter een gelijktijdige verlaging van het tarief voor inter local gesprekken staat. Binnen de sector zal eer zelfde abonnementsbe drag worden geheven, berekend naar het aantal aansluitingen, terwijl het \erkeer binnen de sector zal worden gevoerd op basis van het locale tarief, «.ch.er met tijdmeting. De vergoeding voor telcfoonaanleg wordt van f 25 op f 40 gebracht. De Rijkspostspaarbank De vraag in hoeverre het gewenst is de rente van de Uijkspostspaarbank te verhogen, is in studie. In de verhoudingen tus6en inge legde en terugbetaalde spaargelden is sedert enige tijd een verbetering te constateren* Naar verwacht mag worden zal dit jaar een inlegsurplus opleveren van ongeveer 10 millioen gulden, terwijl aan rente een bedrag van ca. 30 millioen guldon zal kun nen worden bijgeschreven. Behalve aan eoonowische factoren moot dit resultaat voor een niet on belangrijk deel worden toegeschre ven aan de werking die van om goede reclame uitgaat. De Poststations De mening dat de prestaties van P.T.T. minder worden naarmate de ta rieven stijgen, kan door de minister niet wordon gedeeld. Hot streven is er bij voortduring op gericht aan de gebruikers van de dienst togen d® laagst mogelijke tarieven de beste pres taties te loveren. Do mening, dat de omzetting van hulpkantoren in stations, waartoe al leen wordt overgegaan, nadat zorgvul dig is nagegaan of de omvang van het verkeer en andere omstandigheden zulks wettigen, voor het publiek onge rief zou betekenen, kan in het alge meen niet als juist worden erkend. Het publiek kan op de poststations vrijwel dezelfde posthandelingon ver- riohten als op de hulpkantoren. Ingezonden Mededeling RHEUMATIEK... Uw tergende winterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. De chauffeur reed door Woensdagavond Is op do Bachmao Wuytiersla&n nabij do Vlasakkers te Amersfoort, oen 17-jarig meisje door eon onbekend gebleven auto aangere den. Hst meisje liep op het trottoir van do B. W—Laan. Volgens getuigenverklaringen naderde met zeer grote snelheid een auto uit de richting Soest. Do chauffeur nam do bocht verkeerd, waardoor do wagen slipte en naar rechts het rijwielpad opreed. Het meisje werd door de lin kerzijde van de auto geschept. Haar rechter-enkel word verbrijzeld, kaar rethter-onderbeen brak. Zij werd door do G.G. ou do G.D. naar het zieken hui» „Do Lichtenberg" vervoerd. De be stuurder van de auto is doorgereden. Ingezonden mededeling GEMEENTERAAD BURGH Bijdrage in vervoerskosten schoolkinderen Verzoek inzake vacantiecentrum afgewezen Winterhanden Wintervoeten Wi n te rore n Hij kwam in de winkel maar kocht niets Verdachte „klant" Het viel een Haagse boekhandelaar op, dat een bepaalde persoon regelmatig in zijn winkel kwam zonder ooit iets lo kopen, üp zijn aanwijzing stelde de politie een onderzoek in ten huize van de 43-jarige Teciamctekenaar W. A. V. Deze is verdacht van omvangrijke winkeldiefstallen in arrest genomen en voorgeleid voor do officier van justitie. Te zijnen huize werden honderden boe ken, variërende in waarde van f 10 tot f 120 per stuk in beslag genomen. Ook nam do politie een uitgebreide speelgoedspoorbaan met 11 locomotie ven, die 'n waarde van f 100 tot f 200 p. 6tuk vortegenwoordicn onger hau^ hoede. Do verdachte heeft vermoede lijk zijn diefstallen gepleegd in Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Rotter dam, Leidon en Delft. In Delft zou hij onder meer een gramofoonmotor met 30 platen en een pick-up hebben ont vreemd. Verdachte heeft vele boeken verkocht, voorgevende dat hij verte genwoordiger was van een uitgevers maatschappij en daardoor do kostbare delen goedkoper kon levoron. Schiphol was verlaten vlakte Omstreeks tien voor twee in de vorige nacht werd op Sohiphol een start en landingsverbod uitgevaardigd. Jlet komt zelden voor dat zulk een ver bod wordt gegeven. Er was in de afgelopen nacht allo reden voor, want de start- en landingsbanen waren zo spiegelglad, dat zo onbruikbaar wa» ren geworden. Eerst Donderdagmor gen kwart voor twaalf werd hot ver bod opgeheven. Er is gedurende tien uur dus geen enkel vliegtuig gestart of geland. Grote katoenoogst in de Verenigde Staten De katoenoogst in de Verenigde Staten zal dit jaar vermoedelijk 15.038.000 balen bedragen, dat is iets minder dan die van 1951, doch aan zienlijk boven het gemiddelde van de laatste tien jaar. Het Ministerie van Landbouw deelt mede, dat op basis van de per 1 December ji. beschikbare gegevens, de raming thans 133.000 of bijna 1 hoger is dan die per 1 November. Verleden jaar bedroeg de oogst 15.144.000 balen, terwijl het gemid delde over de laatste 10 jaar 11.775.000 balen bedraagt Het met katoen bebouwde areaal in de Verenigde Staten wordt ge raamd op 10.700.00 ha, d.i. 1.6 hoger dan in Juli van dit jaar werd vastgesteld. Toen bedroeg het met katoen bebouwde aantal ha 5 minder dan verleden jaar, doch 23 meer dan het gemiddelde van de laatste 10 jaar. De gemiddelde oogst wordt dit jaar geraamd op ruim 325 kg per ha. Dit is ongeveer 18 kg meer dan verleden jaar. en 23% meer dan de ge middelde opbrengst der laatste tien jaar. Volgens functionarissen van do vluchtelingenorganisatie to Wc»t-Ber- lijn is de voormalige generaal van het Duitse leger Wilhelm Ulex, die na zijn vrijlating uit een Russisch krijgsgevan genenkamp in Oost-Duitsland verblijf hield, naar Wcst-Bcrlijn uitgeweken. De Oost-Duitse autoriteiten hadden hem govrangd tot het toekomstige Oost- Duitse leger toe te txedon, hetgeen hij echter had geweigerd. De Wereldorganisatie van Ooud- strijder8, die zestien millioen leden telt, heeft besloten secretaris-generaal Lie van do Verenigde Natie» haar vre desprijs voor 1952 toe te kennen. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. Prins Bernhard hoeft zijn voornemen te kennen gegeven op Vrijdag 19 December a.s. de gala- première bij te wonen ven de Britse film „Geluidsbarrière" in het Metro- pole-Tuschinski Theater te 's-Graven- hage. Deze première wordt onder be schermheerschap van de Brit9c am bassadeur sir Nevilc Montague Butler, gegeven ten bate van het van Weerden Poelmanfonds. EINDHOVEN. In het if.K. Bimrcn- ziekenhuis alhier is de 33-jarige A. J. van Iersel overleden. De man was daar Maandagavond na gasvergiftiging op genomen, die was veroorzaakt door dat het kraantje van de gaskachel op de slaapkamer van v. I. had open gestaan. Do politie meent redenen te hebben om aan te nemen, dat het kraantje per ongeluk een eindje was opengestoten. AMSTFJRDAM. De rlgoraene verga dering van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat", 10 December in Haarlem gehouden, heeft op voorstel van het bestuur besloten tot het uitschrijven van een landelijke opstelprijsvraag in 1953, die de aandacht van de jeugd zal vragen voor de Nederlandse indus trie. DORDRECHT. De N.V. Stikstofbin- dingsindustrie „Nederland" zal hnor poorten sluiten. De directie heeft het personeel, dat thans 150 man telt. aan geraden ander werk te zoeken daar het onmogelijk is gebleken de buiten landse concurrentie het hoofd te blii- von bieden. Dc datum van sluiting dor fab'ick is nog niet bekend. 's-GRAVENHAGE. Dc arrondisse mentsrechtbank alhier heelt de zaak te gen do 55-jarige kantoohbediende G. W. A. van der Mant, die zijn werkge ver voor f 8500 benadeeld had. terug verwezen naar de Rcchtcr-Commissn- ris, omnnt het onderzeek niet volle dig was geweest. Over van der, M. zal een voorlichtingsrapport worden ingewonnen. Do algemene vergadering van de Unesoo heeft een motie opgesteld, waarin de Poolse regering verzocht wordt vnn haar besluit om uit de organisatie te treden terug te komen. Onder voorzitterschap van Jhr A. van Cltters kwam dc gemeenteraad Maandagavond in voltallige verga dering bijeen. Ingekomen is een verzoek van het Comité vervoer schoolkinderen naar Zierikzee, ter verlening van een ge meentelijke bijdrage ad f 1,60 per kind per maand voor die kinderen welke de school in Zierikzee bezoe ken en voor het vervoer gebruik ma ken van de autobus van de R.T.M. Na een toelichting door de voorzitter en een breedvoerige bespreking door de Raad wordt besloten dit verzoek niet in te willigen, doch de ouders van de schoolgaande kinderen, die hiervoor in aanmerking denken te komen, in de gelegenheid te stellen voor bijdrage in de vervoerskosten 'n individuele aanvraag in te dienen. Op een aanvrage van de Hervormde Stichting voor Maatschappelijk werk én Gezinszorg op Schouwen en Dui- veland ter verkrijging van subsidie in de kosten van gezinsverzorging over de Jaren 1951, 1952 en 1953 als mede in de kosten van maatschappe lijk werk over het jaar 1953, wordt besloten de gevraagde subsidie te verlenen en wel op voet van de Rijksregeling hiervoor. Op een daartoe strekkend schrij ven van het gemeentebestuur van Noordgouwe wordt beslist aan die gemeente f 0,01 per inwoner toe te kennen om ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het ziekenhuis „Schouwen en Duiveland" iets aan te bieden aan de patiënten welke op de datum van dit jubileum zullen worden verpleegd in het betreffende ziekenhuis. Aanvrage voor vacantie-centrum Het administratiebureau „Centraal" te Rotterdam verzoekt toestemming te willen verlenen tot het In exploi tatie brengen van een vacantie-cen trum in deze gemeente. Het ligt ln de bedoeling van dit bureau bij even tuele toestemming hiervoor in te richten voorlopig 10 stuks zomer huisjes, een keuken alsmede een re creatiezaal. De huisjes zouden dan geheel uit hout worden opgetrokken terwijl de keuken alsmede de recrea tiezaal permanent zouden worden ge bouwd. B. en W. gevoelen in principe niet voor deze zaak, daar een en ander een stempel op de gemeente zal gaan drukken. Zij stellen dan ook voor geen vergunning hiervoor te ver lenen. Nadat hierover uitvoerig van ge dachten is gewisseld wordt met alge mene stemmen besloten geen vergun ning te verlenen, aangezien men de mening is toegedaan, dat een derge lijk vacantie-centrum niet in deze gemeente past. Hierna wordt overgegaan tot de verkiezing van een lid voor de Bur gerlijke instelling voor Maatschap pelijke Zorg, in verband met de pe riodieke aftreding van dhr J. C. Hanse. Aanbevolen worden de heren J. C. Hanse en C. Boot. M.a.st. wordt dhr Hanse in deze functie herkozen. Ingezonden mededeling ^CORSETTEN rijn bfj om verkrijgbaar voor alle figuren Zierikzee Huur filmapparaat Op een schrijven van het Centraal Archief- en Inlichtingenbureau in zake Maatschappelijk Hulpbetoon voor Nederland te Amsterdam, wordt besloten tot wederopzeggng toe te treden als lid van dat bureau tegen een jaarlijkse vergoeding van f 10. B. en W. stellen hierna voor om evenals vorig jaar toe te treden tot de Stichting Nederlandse Onderwijs Film, zulks ten behoeve van de open bare lagere school. De kosten hiervan zij thans verhoogd van f 15 tot f 30 per jaar. Naar aanleiding daarvan stelt dhr Duson voor om naast het huren van schoolfilms over te gaan tot het huren van een projectie-ap paraat, aangezien dit slechts f 10,— .me.er kosten per jaar met zich brengt M.a.st. wordt hiertoe besloten. De Tuinbouwschool Hierna komt aan de orde een voor stel van B. en W. om over te gaan tot Intrekking van de subsidie welke jaarlijks ten behoeve van de lagere tuinbouwschool te Haamstede aan die gemeente wordt verleend alsmede In trekking van het destijds door de Raad genomen garantie-besluit ten opzichte van die school. Deze school is destijds gebouwd voor f 18.000. De provincie heeft hierin bijgedragen een bedrag van f 6.000, onder voorwaarde echter, dat deze school dan gedurende een veer tigtal jaren aan zijn bestemming zou dienen te beantwoorden. Indien bin nen dit tijdsverloop de school zou worden opgeheven, dan zou als ga rantie een evenredig aandeel van de verstrekte f 6.000 voor dit doel aan de provincie dienen te worden terug betaald. Gedurende een 20-tal jaren nu heeft de gemeente Burgh een jaar lijkse bijdrage verleend aan de ge meente Haamstede ten bedrage van f 175 per jaar. Andere gemeenten, zo als Renesse en Noordwelle, hebben eveneens hierin een jaarlijkse bij drage verleend. Onlangs is echter ge bleken dat de gemeente Haamstede zelf, gerekend naar gelang van het inwoneraantal, practisch een te laag bedrag jaarlijks zelf hierin heeft bij gedragen, zodat B. en W. het thans niet verantwoord achten nog langer een subisdie aan die gemeente voor dit doel te verstrekken. Wanneer nu een berekening wordt gemaakt dan blijkt daaruit, dat in dien ook het garantie-besluit ten op zichte van deze school wordt inge trokken, de gemeente Haamstede, ook al zou zij een bedrag aan de pro vincie terug moeten storten, toch nog een goedkoop schoolgebouw heeft. Na een uitvoerige bespreking wordt besloten: a. met algemeen stemmen: over te gaan tot het intrekken van de ge wraakte subsidie; b. met op één na algemene stem men: over te gaan tot Intrekking van het destijds genomen garan tie-besluit ten opzichte van de gemeente Haamstede inzake deze schooL Z.h.s. wordt besloten tot goedkeu ring van de rekening van de Burger lijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg 1951, alsmede van de be groting 1953. (Slot volgt). Uit dc brandkast van het post kantoor te Boxmeer is een bedrag van f 39.000 verdwenen. Aangenomen wordt dat dezo som Dinsdagavond omstreeks 'aalf tien weggenomen is. Van de daders ontbreekt elk spoor. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 13 December HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuw». 7.10 gewijde muziek. 7.45 morgengebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. Q.OO voor de huls vrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. 11.00 voor de zieken. 11.45 kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 gram. (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.50 actualiteiten. 1.00 nleuwB. 1.20 klein koor en amusementsorkest. 1.30 amu sementsmuziek (intermezzo: grom.). 2.00 boekbespreking. 2.10 planosj>eL 2.20 Engelse les. 2.40 amateurspro gramma. 3.15 Kroniek van letteren en kunsten. 3.55 Promenade-orkest 4.20 „De vliegende Hollander", cau serie. 4.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 5.00 voor de Jeugd. 6.00 lichte muziek. 6.15 journalistiek weekoverzicht. 6.25 oude Kerstliede ren. 6.40 regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westerse defensie" 7.00 nieuws en weeroverzicht. 7.10 gram. 7.20 ParlementsoverzJcht. 7.30 gram. 8.20 De gewone man. 8.30 .„Lichtba ken", causerie. 8.50 gram. 9.00 geva rieerd programma. 9.50 Erepromotie van minister Robert Schuman. 10.00 gevarieerde muziek. 10.30 Wij luiden de Zondag in. 11.00 nieuws. 11.15 nieuws in Esperanto. 11.22 sport. 11.30-12.00 kamerorkest HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.33 gram. 8.00 nieuws. 8.18 gram. 8.35 orgelspel. 8.55 voor de huis vrouw. 9.00 gram. 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", causerie. 10.05 morgen wijding. 10.20 voor de continubedrij ven. 11.35 pianorecital. 12.00 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 Roe meens orkest. 1.00 nieuws en com mentaar. 1.20 Hawaiian-muziek. 1.50 radioweekjournaal. 2.15 gram. 2.45 boekbespreking. 3.00 fanfare-orkest. 3.25 „Van de wieg tot het graf". 3.45 gram. 4.15 sportpraatje. 4.30 kamer orkest en soliste. 5.15 voor de jeugd. 6.00 nieuws. 6.15 varia. 6.20 Swing muziek. 6.50 gram. 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 „Passepartout", cau serie. 7.40 „Het O.T. in deze tijd", causerie. 7.55 „Deze week". 8.00 nieuwö. 8.05 gevarieerd programma. 10.00 commentaar. 10.15 gevarieerde muziek. 10.40 „Onder de pannen", hoorspel. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. RECHTZAKEN Huwelijkszwendelaar in arrest gesteld Hy lichtte dames op De Rotterdamse rechtbank heeft gis termorgen de in Rotterdam, woonachtige 42-jarige koopman L. O. Minnaar ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Hij zou in de afgelopen jaren een aantal dames voor diverse bedragen hebben opgelicht. Do dame» was een huwelijk voorgespiegeld, doch ze wis ten niet, dat de man getrouwd was. Een der dames zou er ciroa f 23000 bij zijn ingeschoten. Do ei» was een gevangenisstraf van vier jaar. Pakistan heeft Dinsdag de poli tieke commissie- voorgesteld de Bev van Tunis uit te nodigen een verte genwoordiger te zenden, die zal deel nemen aan het debat over de Tunesi sche kwestie. Do Turkse pers meldt dat to Istanbul een geheime communistischs organisatie is ontdekt. Verklaard wordt dat do onwettige organisatie vertak kingen in Ankara had en dat zij in verbinding 6tond mot het „Comité van Jong-Turken", waarvan het bestuur to Parijs is gevestigd. Via dit comité zou de ondergronds werkende communisti sche organisatie in verbinding staan met Moskou. Verlichting van deze arbeid is van groot belang; deze kan worden gezocht in efficiënter werkmethoden en doel matige indeling van de woning. IIulp voor het zwaarste werk is een tweede mogelijkheid, hulp die misschien te vinden is in het mechaniseren van huishoudelijke arbeid. Hiervoor zal een onderzoek moeten worden gedaan, dat pas op de lange duur vruchten voor de huisvrouw zal afwerpen. Do „Arbcitsphysiologic" hoeft een „zekere plaatsbepaling" van de arbeid van dc huisvrouw ten opzichte van be roepsarbeid mogelijk gemaakt en kan aanwijzingen geven in welke richting verlichting van die arbeid is te zoe ken. Huishoudscholen en cursussen voor huishoudelijke voorlichting be steden de uiterste zorg aan dc oplei ding, do vorming en aan wat de Amerikanen noemen de „in servicc- traiiung" van onze huisvrouwen. Huis houdelijke f rboid eist kennis en hand vaardigheid in dc meest uiteenlopende werkzaamheden, inzicht en besluitvaar digheid bii het indelen van het wek en hot beheren van geldmiddelen, tact in de omgang met andoren, wilskracht om eentonig en weinig boeiend werk tot het einde vol te houden, oplettend heid om alle voorvallen die zich in sen „De arbeid van de huisvrouw" huishouding tegelijkertijd afspelen in het oog te houden. Wanneer do methoden van werkclos- sificatio, die nu nog in ecu stadium van ontwikkeling zijn, in do toekomst vorvolmaakt zullen worden, znl het wellicht mogelijk zijn ook langs dezo weg te bevolen wot het werk inhoudt van een huisvrouw in een bepaalde nader te omschrijven situatie. Monr ook op andere problemen zcu ccn nieuw licht kunnen vallen: uien moet ernstig stilstaan bij die gevallen waar de maatschappij do toet» der kritiek gaat, aanleggen aan de arbeid von de huisvrouw. Dat geschiedt daar. waar voor een gezin sprake ta van sociale zorg cn waar do voogdijraad zich met hot gezin bemoeit. Er zijn harde feiten, op grond waarvan dc huisvrouw ze- kor in gebreke wordt gestold. Maar moet inen zich niet veel meer afvra gen of van oen van nature weinig begaafde vrouw niet het onmogelijke wordt geëist? en wel in verschillende opzichten? In da eerst» plaats Is hst vervullen van de functie van huis vrouw met zeer beperkte geldmiddelen een zware opgave. In deze gevallen worden van die huisvrouw veel grotere prestaties verwacht dan vnn een huis vrouw die geestelijk en materieel in gunstige omstandigheden verkeert. Vooropgesteld dat de verwaarlozing van do kinderen een objectief criterium is voor het oonststeren van misstanden in de huishouding, is toch een uiterste lankmoedigheid met huisvrouwen uit a-socialo milieus op haar plaat». Men kan constateren dat er andere groepen zijn, van wie do huishou delijke arbeid niet dc volledige inzet van haar capaciteiten vergt. Niet altijd wordt het overschot geestelijk produc tief gemankt. Daar tegenover staan do vele gevallen waarin de huisvrou wen met veel vrije tijd zich tot voor treffelijke gastvrouw ontwikkelen, van wie in deze gejaagde wereld een rust uitgaat die ccn kostbaar goed betekent en die als vrijwillige krachten maat schappelijk cn cultureel werk van gro te betekenis verrichten, dat ons land niet kan ontberen. Spreekster noemde hierbii het belangrijke werk vnn dc Unie van Vrouwelijke Vrijwilligere, co mité'» voor vrouwelijke hulpverlening, do twee bondcu van plattelandsvrouwen enz.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2