Wijziging van het Pachtbesluit Strijd tegen milliarden op de Melkweg VAN STAD EN DORP LAND. EN TUINBOUW Stad en Provincie Leer en touw HINDERWET Tweetal punten maakten wijziging noodzakelijk Men kon niet wachten op nieuwe wet Bij de Tweede Kamer i* ingediend «en wetsontwerp tot wijziging van het pachtbesluit- Aan de Memorie -van Too* lichting van do ministers van Justijti* en van Landbouw, V Loterij en Voedsel voorziening ia het volgende ontleend: Nadat de CotmnUeio tot herziening van do Pachtwetgeving onder vooxzit- teraohap van prof. mr. dr. G. van den Bergh in het voorjaar van 1950 haar rapjport had uitgebracht, hebben de ambtsvoorganger» ven de minister* de voorbereiding ven de nieuwe pachtwet ter hand genomen. Dere voorbereiding verkeert thana in een gevorderdo staat, zodat de indiening van het ontwerp ener nieuwe pachtwet in de loop van dit zittingsjaar kan worden tegemoet- gezien Dit betekent, dat het Pachtbe sluit nog enige tijd zal moeten blijven gelden. De ministers hebben overwogen of wellicht op een enkel punt zo dringend behoefte aan wijziging van het pacht besluit zou bestaan, dat nietop do totstandkoming van de nieuwe pacht wet zou kunnen worden gewacht. Na onderzoek van de zo vraag bleek, dat deze behoefte ten aanzien van een tweetal punten bestaat. Het ontwjrp van wet bevat daaromtrent wijzigings voorstellen. Volgens artikel 30, derde lid onder do, van het Pachtbealuit, moet het verzoek van de pachter tot verlenging van de pachtovereenkomst worden af gewezen, indien de verpachter of een van diens bloed- of aanverwanten in do reehte nederdalende linie het ge- paohto persoonlijk in gebruik wil ne men. Deze voorrang van de verpach ter geldt, wanneer aan do pachter de grondslag van zijn maatsqhoppeI(jk be staan zou worden ontnomen, slechts dan, indien het persoonlijk gebruik van het verpachte voor de verpachter of diens bloed- of aanverwanten van overwegende betekenis U. Is het ge bruik van het verpachte voor de ver pachter van overwegende betekenis, dan moet de pachter het veld ruimen. Deze regeling geeft tot onbillijkheden aanleiding, wanneer het verpachte kor te tijd voor het einde van de pacht overeenkomst overgedragen wordt aan iemand, die een beroep op eigen ge bruik kan doen. Volgens de jurispru dentie van de Pachtkamer van het Gerechtshof te Arnhem ia beslissend wie op het tijdstip van de beslissing ia appèl verpachter is. BRUIN1SSE Geslaagde Winkelweek De Brua© Winkelweek behoort weer tot het verleden en opnieuw kan wor den geconstateerd, dat zij uitstekend slaagde; zelfs zo goed dat besloten kon worden nog een aantal cadeaux bij te kopen. De deelname aan de verschil lende attracties was dit jaar zeer goed. Een uitzondering daarop maakte echter de slagzin. Hiervoor waren slechts 7 inzenders en ook deze hadden nog niet alle de goede oplossing. Het komt ons voor dat voor het rangschikken der 48 letter* de tijd dit jaar ook wel erg kort was. „De meeste kans uit heel de streek, geeft de Bruso winkel week", luidde hot deyics dat door de deelnemende middenstanders werd ge voerd. Het aantal jaren, dat de 48 deelnemer» gezamenlijk hun zaken dre ven was 662 jaar. Hot gewicht der ge zamenlijke deelnemer» was 3611 kg. Voor deze attracties kwamen resp. 45 en 79 oplossingen binnen. Z1ERIKZEE Toneelavond voor de ouden van de dagen Zaterdagavond a.s. geeft de Arbei derstoneelvereniging „O.N.A." een uit voering in het „Huis van Nassau" al hier, waar het blijspel „Vrijdag de dertiende" zal worden opgeveerd. Op de generale repetitie van dit stuk, welke Vrijdagavond plaats vindt, zijn alle plaatselijke ouden van dogen uit genodigd. Als de weersomstandigheden medewerken lijdt het geen twijfel of velen zullen van deze gelegenheid ge bruik maken om een gezellige avond te hebben, waarvoor èn de inhoud van het stuk èn de prestatie» van de tone listen borg staan. In 1953 K.L.M.-tentoonstelling te Zierikzee In 1953 valt aan de Kring Schou wen-Duiveland der Zeeuwse Landbouw Mij. de oer te beurt de traditionele tentoonstelling van dezo Maatschappij te organiseren. Indien men alle plannen die men heeft kan verwerkelijken, dan zal op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Juni deze tentoonstelling te Zierikzce worden ge houden. De Ruitersport zal zich op die dag van haar beste zijde laten zien, terwijl men ook geprimeerd vee zal kunnen bewonderen. De gebruike lijke rijtoer zal eveneens deze dag ge houden worden. Aan drs. Lockefeer is verzooht een openluchtspol te schrijven, dat 's Za terdag» zal worden opgevoerd. De Za- terdag is tevens bedoeld als Jcugddag. KERKWERVE De in do gemeente gehouden col lecte ten bate van de Stiohting Geza menlijke Militairo Fondsen heeft opge bracht de som van f 10,12. DREISCHOR Gymnastiekvereniging „Jong Dreischor" Op Zaterdagmiddag 6 December j l. werden door do navolgende personen vaardigheidsproeven afgelegd Afd ndspirantcn meisjes (minimaal te behalen punten 65): E. van Dongs 811/$»; C. Dooge 76Va 5 L. Klippel 71; J. van Langeraad 74; M. van der Linde 76; W. Steenland 79; R. Straaijer 831/2 5 J- Wagemaker 76t/9. Afd. adspirantcn jongens (aantal te behalen punten 78): H. Natte 79,: W. de Waaü 84Va- Afd. heren (aantal te behalen pun ten 78): 2o klasse Jao. Vone 100V?: 3o klasse: J. Slager 871/pA. P. Verjaal 88; Joh. do Woaij 861/3. Afd. dames (aantal te beluien pan ton 78): 2e klasse: J. van Langere:d 91 Vb» N. v. d. Linde 101; 3o klasso: J. Doeleman 89; J. Lobbezoo 93V<>i C. Quisl-v. d. Maas 911/* S C. van Schol ven 90. NIEUWERKERK Aan het bevolkingsonderzoek is al hier door 918 personen deelgenomen. Gezien hst aantal in wonera had dit fetal rsa] hogs* kuansc »jjn. Proefschrift over Schouweu-Duiveiands dialect Ter verkrijging van de graad van doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden hoopt de heer A. de Vin te Rotter dam, voorheen tc Oosterland, heden (Woensdag) zijn proefschrift „Het di alect van Schouwen-Duiveland" te verdedigen tegen de bedenkingen van de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte der Rijksuniversiteit te Lelden. Als promotor treedt op Prof. Dr G. G. Kloeke. Aangenomen naar St. Catharines; W. van Dijk, Gouda (nadere beslis sing). Bedankt voor Hardenberg: A. Broek, Onstwedde; voor Meppel: L. G. Pleijsant, Stadskanaal. Geref, Gemeente Beroepen te Dirksland: M. Blok, Rotterdam-C. Evangelisch Lutherse Kerk Bedankt voor Purmerend-Edam: L. G. C. Grobandt, WUdervauk-Veen- dam. NIEUW R.K. PRIESTER IN MOSKOU De Sowjetrussische ambassade te "Washington heeft een visum voor de Sowjet-Unie verstrekt aan de R.K. geestelijke Georges Bissonette, die als enige Rooms-Katholieke priester in Moskou de geestelijke Arthur Brassard zal opvolgen. Bissonette zal de zorg op zich ne men voor de R.K. missie, welke vol gens het Amerikaans-Russische ver drag van 1933 te Moskou gevestigd is. Bij genoemd verdrag erkenden de Verenigde Staten de Sowjetrussische regering. Bissonette zal de vierde Amerikaanse geestelijke sedert 1933 in Moskou zijn. Huldeblijk Ziekenhuis Noordgouwe" (Restant 11e verantwoording: Uit Dreischor: A. J. T.-v. 't H. f2,50; J. v. D. f 5,—; F. J. f 3,—; J. A. v. d. L. f 3,—; D. d. B.-J. f 2,50; C. d. B. f 1,G. W. L.-E. f 2,50; P. N. f 1,—; H. f 2,Uit Nieuwerkerk: C. E. d. R.-S. f 2,50; J. C. D. f 2,50; A. v. D.- H. f 5,—; C. v. D. f 2,50; L. H. v. D. 12,50. Uit Oosterland: L. M. K. f2,50; J. K. D. f 5,—; D. P. f 2,50; M. J. d. R-.H. f 2,50; C. J. S. f 1,K. v. d. W.-K. f 2,50; C. Z. f 10,—; C. M. v. d. B. f 2,—; B. d. J. f 10,—; A. S. v. H. f 5,—; E. F.-O. i 2,50. Uit Brui- nisse: L. P. f 3,—; J. B. f 2,50; P. v. d. W. f 2,—; D. v. G. f 1,—). 15e verantwoording P. L. V. te H. f 5,—. Uit Kerk- werve: M. S. H. f 2,50; A. v. d. W. f 5,—; Fam. B. S. f 5,—. Uit Zierik- zee: C. v. d. S. f 2,50; M. N. M. f 2,50; J. G. M.-D. f 2,50; A. v. d. H. f 1,—; J. v. d. W. f 2,50; J. A. f 2,50; J. d. V. f 1,Uit Dreischor: J. N. v. D. f 2,—; K. V. f 1,—; L. T. f 2,—; A. K. f 2,50; B. v. d. L. f 1,C. R. t 2,50; N.N. f 2,50. Uit Ouwerkerk: J. v. K. f 5,Uit Nieuwerkerk: J. F. f 2,50, Uit Oosterland:X. M. M. f 1,50. Beste controle en laagste melkprijs in onsland KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te IJssel- monde: cand. P. D. de Bruijn, Rot- terdam-Z. Bedankt voor: het beroep als pred. in alg. dienst (secr. Herv. Raad voor Kerk en School): J. Schaap, Meppel (nadere beslissing); voor Nederlang- broek: J. v. d. Heuvel, Schoonhoven. Geref. Kerk Beroepen te Maassluis: E. de Vries, Dwingeloo; te Bleiswijk: W. Wier- singa, Visvliet. ROTTERDAM. Mej. E. Raaymakers uit Antwerpen is de gelukkige winna res geworden van een reis naar New York, als Kerstcadeau verloot onder het Beneluxpersoneel van do United States Lines. Zij is employé van het kantoor te Antwerpen en zal op 17 December in Lc Hèvre op de „Ameri ca" scheep gaan en na een vijfdaags gratis verblijf in New York op 27 December met de „United States" naar Le Hftvre terugkeren. Eigenlijk bewonen wij bet kostelijk ste land van de wereld wanneer we ons goed realiseren welke rijkdommen we bezitten. Ieder, die met emigratieplan- nen rond loopt beeft reden om te blozen van schaamte over de ondank baarheid jegens het plekje grond aan de Noordzee dat letterlijk overvloeit van melk, onvervangbaar voedsel, licht verteerbaar en ongekend zuiver. Aan die zuiverheid moet men telkens denken, wanneer men door een zuivel fabriek wandelt en daar bet grote aan tal buiajed cn meetinstrumenten ziet. Nog niet zo lang kunnen we spre ken van „veilige melk" want de goede contröle bestaat nog meer 'n kwart eeuw. Het is een wonder, dat onze voorouders zo dol op molk zijn ge weest, als je hoort hoe onzuiver de melk in die dagen de consument be reikte. Op de koeien was dikwijls geen enkele contröle. Er waren ook beesten onder, die flink ziek rond liepen. Nie mand lette er op hoe de boer zijn melkbussen schoonmaakte, ja of hij ze wel reinigde. Meestal werd de sloot kant als reinigingsplaats aangewezen voor de bussen en in deze binnenwa teren kwamen ook wel een» minder frisse producten tereoht. Tegenwoor dig klinkt voor elke onreinheid het: even afrekenen, wanneer de melk bij het binnen komen in de fabriek wordt bemonsterd en gccontrölcerd. Hoe slech ter de kwaliteit, des te minder wordt or voor betaald. Lang voordat de „doorsnee"-mena zijn bed verlaten heeft, zit de boer al tussen zijn beesten. Met een een tonig geluid plast de melk In de emmer, die telkens wordt omge keerd in de bekende melkbussen, die men op elke boerderij vindt. Dan komen de melkwagens, die de gecodeerde bussen meenemen naar de fabriek, waar ze juist aankomen op het moment dat do kantoorman of winkelier uit zijn bed stapt om do dagtaak te beginnen. Op dat moment begint ook de melk- contróle, want zodra men de bussen van een bepaalde boer in de melk* weegschaal heeft geledigd, wordt er eon monster van genomen, dat wordt onderzocht. Men noteert het aantal kg., en de boer kan nu spoedig zijn geld komen halen. Echter de waarde van zijn melk wordt bepaald door de werkzaamheden op het laboratorium, waar men spoedig heeft geconstateerd hoe het met de vetgraad, de zuur graad en het soortelijk gewicht van het kostelijke goedje gesteld is. 12 mlllioen per cm3 De verdere contröle van de melk is dan gericht' op de strijd tegen de bacterién, Deze komen in verschrik kelijke hoeveelheden in de melk voor. Bij do boor, voordat de eerste schredo wordt gesot op do melkweg, bevat ze or soutt wel 12 millLoeu por om9. Bij bot verlaten dor melkfabriek mo gen er nog 25000 per cnA te vinden zijnl Do rest wordt onderweg uitge roeid, dank zij de hulp der sterilisatie en die der paateurbecnnachincs. Bij do eerste methode woedt de melk gebotteld, waarna men de flensen on geveer drie uur in water plaatst van 85 graden. Nadat de melk in dit bad is geweest, heeft zij een min of mee* lichtbruine tint, maar de echte melk- stnaak is ook verdwenen. Men kan dit het beste aanduiden door te leg gen, dat de „aroma" er af is. Dit moge zo zijn, de bacteriön hebben «a die tijd het tijdelijke met het eeuwige verwisseld en do melk is veilig voor de consumptie. Om dio smakeloosheid te voorkomen volgt men liever een pa6teurisatie- proces. Hierbij wordt de melk al stro mend gedurende hoogstens vijftien se conden door een temperatuur van 75 graden geleid, waarna men hot pro duct onmiddellijk weer afkoelt tot 6 graden. De pasteurisatic-instrumenteo zijn niet groot, maar fantastisch duur. Honderdduizend gulden voor zo'n appa- road schijnt geen uitzondering te zija. Wie klaagt er over duro melk? In Nederland laagste melkprijs De melkprijs is in ons land het laag ste, met welk land men ook een ver gelijking maakt. De Scandlnavischo landen wedijveren met ons om de prijs maar komt men in Parijs, Londen cf New York, overal ligt de melkprijs 80 tot 100 procent en meer boven de Nederlandse notering. Bijzonder interessant la nog het bot telen van de melk. De flessen marche ren netjes, als soldaten, achter elkaar do rcinigingsmaohine binnen, waar de schoonmaak plaats heeft met hulp van stoom, 6oda en koud water. Het vul len geschiedt eveneens machinaal, zon der morsen. Dio flessen buren de dirootics van melkfabrieken heel wat zorgen. Er zijn fabrieken, dio cr per week wel 5000 door breuk verliezen. Een fles kan gemiddeld 20 koer worden gebruikt. Daarom' zijn de kosten cr van vrij lang. Toch zouden do melkfabrieken graag van het embnllrgcprobleem ver lost zijn, maar men heeft nog geen goed vervanger van de glazen fles gevonden. De Amerikanen gebruiken wel kartonnen flessen, die aan de bin nenkant met gloeiende pBrafine zijn bewerkt. Zii worden do^r speciale ma chines en do melkfabriek vervaar digd, meteen geruid en gesloten. Zo'n kartonnen fles komt op min stens 8 cent. De Amerikanen vinden dat niet erg. Zij betalen ook wel 80 cent voor een liter .melk. Zelfs in Europa kunnen zij niet buiten dat kar tonnen omhulsel, want in Nederland is cn een zuivelfabriek, die speciaal voor leveranties aan Amerikanen zo'n 'flesscnmachino heeft aangeschaft. Maar de Nederlandse huisvrouw betaalt voor lopig nog liever statiegeld Nu het wereldje de laatste dagen zo klein is geworden, gevoelt Eiland man met tienduizenden andere Ei landmannen en -vrouwen zich eerst pas goed Eilandman. Want vooral Maandag zat iedereen min of meer vast in de eilandelijke gevangenis. De veerboot „Grevelingen" deed slechts twee weer dienst; twee kleine mui zengaatjes dus om Schouwen-Duive land te verlaten. De boot van de Pro vinciale Stoombootdienst bleef vast zitten op de havendam en je moet dat niet onderschatten, want als met een grijze sluier is de zee toegedekt en ergens heel ver weg ligt de over kant, waar je niet bij kunt. Je kunt een kopje koffie bestellen en wel licht nog een, je leest wat kranten, de nieuwste en die van drie dagen geleden, je bekijkt je buurlui eens wat nauwkeuriger en zegt: „dat het nog wel een tijdje duren zal", maar voor de rest is er niet veel te be leven. Dat deed dus de mist voor Schouwen-Duiveland. Voor heden is er wat meer wind en doorzettende dooi voorspeld, zodat er mogelijk wel wat verruiming komen zal. Verrui ming van de blik en als 't kan van het geestelijk oog, want al moet dit feitelijk door de dichtste mist heen zien, toch is de ineengeschrompelde wereld wel wat benepen. Guido Ge- zelle schiep vele van zijn meester lijke gedichten in zijn tuin. Veel ruimte heeft men dus niet nodig om door te dringen tot de kern der din gen, maar boven die tuin zal zich wel de zoete Vlaamse hemel hebben ge welfd. En dat ontbreekt bij mist, men zit in een cocon, waaruit mensen en dingen als schimmige vlinders te voorschijn komen. Vandaag gaat een ex-Schouwen- Duivelander promoveren op een aan de taal van ons eiland gewijd proef schrift. Geen treinlectuur dat proef schrift. Het Js een streng weten schappelijke analyse van 't Schouws dialect, met aantekeningen over het Zinrlkxnn* dialect en het Duivelende. Weinig of niets is aan het speurend oog van deze jonge doctor ontsnapt en diep zet hij het wetenschappelijk lancet in onze taal. Mooie woorden staan er in deze dissertatie, woorden die anders worden gebruikt in sap pige Schouwse stukjes, die slechts enkelingen vermogen te schrijven en die velen pogen te schrijven. Want Schouwen-Duivelands (we pakken nu het verzamelwoord maar) is een eigen taal, met een eigen phonetica, eigen wetten en schrijfwijze. Mooie woorden staan er in: ampersant, ap- pelsiene, boezjeneere, dulve, kosse- misse, krunote, kwispele, krikke, munnekewaarek, orloozie, perfaster, Schorrebozze, schreepel, waerschoe, zölecheit, zulder, enz. enz. Heel veel woorden, die door oude mensen nog wel worden gebruikt, maar die de jeugd al niet goed meer kent. Onge kend groot is de wetenschappelijke betekenis van deze dissertatie voor de kennis van dit eiland. KLETSPRAATJES VAN EEN EILANDMAN Vorige week stond In het bekende tijdschrift „De Spiegel" de reportage van de door diverse wetenschaps mensen in de zomer gemaakte tocht naar de Westerschelde, waar zij op zoek gingen naar rudimenten van een ver verleden. Bij vernieuwing ston den de schippers in dienst der weten schap, want de Z.Z. 8 viste even energiek en vrolijk naar millioenen jaren oude haaientanden en mom- moethbrokstukken als anders naar mosseltjes. Het was een treffende re portage, waaruit het grote belang van dergelijke expedities voor de wetenschap duidelijk bleek. Uit een heel ver verleden heeft men toen brokstukken gevonden van een paard an vooral dat is zaex belang rijk, omdat de vondst uniek was in Nederland. Er is dus meer tussen hemel en aarde, dan Eilandman en met hem velen wel eens denken. Eeuw na eeuw is verstreken en eer tijds waren hier heel andere klima tologische omstandigheden, een feit dat wel wat te betreuren valt, als we tenminste ons hoopvol blindstaren op het tropisch klimaat dat hier ge heerst heeft. Andere mensen met heel andere gewoonten, een primitieve onvoor stelbare wereld, waarin de oerkrach ten van de natuur met tomeloos ge weld zich lieten gelden. Uitgestrekte moerassen, waaruit giftige gassen opborrelden, wonderlijke reusachtige dieren, oerossen en mammoethen, kortom een indrukwekkende mach tige en fascinerende wereld, waar van geen schoolboekjes verhalen en geen geschreven overleveringen be staan. Alleen de indrukken in de aarde en hei bewaarde in de bodem der zee zijn als boodschappen uit deze bizarre en ook wel beangsti gende wereld, toen levensonveilig heid gewoon was en verfijningen der beschaving nog eeuwen op zich zou den laten wachten. En wij allen stappen hier maar rond op die oer oude aarde. We komen aangevaren per schip en wijzen zo wat met de hand en zeggen: „kijk, daar ligt Schouwen-Duiveland", alsof dat heel gewoon is, alsof deze grond niet dui zendvoudig vervormd uit de oertijd is tevoorschijn gekomen. Straks gaat 1952 weer afscheid van ons nemen. Een jaar: druppel in de oceaan der eeuwigheid, een minimale maat in het getij der eeuwen. En wat zijn wij meer dan een stofje in de cosmos; een mensenleven, een kleine rimpeling op het onaandoenlijk op pervlak van de tijd. We hebben zo geen voorstelling van die andere my sterieuze werelden, die aan ons voor afgingen, ver terug, voordat de ge schiedenisboekjes beginnen te ver tellen. Maar misschien is het wel goed er toch eens aan te denken, al is het maar vaag en onbestemd. Het kan ons bescheidenheid leren. Toen de Franse premier Pinay in een overzicht dat hij Dinsdag morgen voor de Nationale Verga dering van de economische toe stand gaf voordat tot de stemming over de gestelde kwestie van ver trouwen zou worden overgegaan, zeide, dat zijn regering de prijzen verlaagd had, werd hij in de rede gevallen door een communistische afgevaardigde, die riep: „behalve voor leder". Pinay heeft een leerlooierij in Midden-Frankrijk. De premier antwoordde: „Wij verdienen op verschillende manie ren ons brood. Ik maak leder, gij maakt touw". Men vatte dit laatste op als een referentie aan de terechtstelling van voormalige communistische leiders te Praag. Landbouw cn Veeteelt HERZIENING VAN DE VARKENSPRIJS Minister Mansbolt voert mot het agrarisch bedrijfsleven besprekingen in verband mot de moeilijkheden bij de afzot van varkensvloos. Er bestaat In principo overeenstemming over de in stelling van co.t varkensfonds, dat handhaving van do gegarandeerd© prijs voor boconvarkens to't tank zal hebben. Na overleg mot do Stichting voor do Landbouw, wolk overleg nog op enkele annvullendo punten moot wor den voortgezet, heeft minister Mans- holt besloten mot ingang van 8 De cember do speling I n do gegnrandcerdo prijs voor bnconvnrkons die tot na too 5 ct. naar beneden en naar boven bedroog, op 10 cent to brengon. De minister heeft voorts besloten do prijs voor baconvarkens fn Januari 1953 te verlagen als gevolg van do gedaalde voedselprijzen op d* wereld- mrto Burgemeester en wethouderi van Zlerikzee brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de CALTEX PETROLEUM- MAATSCHAPPIJ (Nederland) N.V„ om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande autogasolie- en tractor- petroleumpompinstallatle door bij plaatsing van een 4000-liter tank voor autogasolie op het perceel, go- legen achter de percelen Rozema rijnstraat C 512 en C 513, kadastraal bekend gemeente Zlerikzee, sectie B, no. 2396. Op Maandag 22 December 1952, de» voorroiddags te 10 uur, zal in de raadzaal ten stadhuize van Zlerikzee zitting worden gehouden om bezwa ren tegen de Inwilliging van dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie da gen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van da ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aanvrager van de vergunning of de concessionaris en de in persoon of bij gemachtfgde op de bovenbedoelde zitting verschenen belanghebbende. Zierikzee, 8 December 1952. Burgemeester en wethouder» voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burgemeester GROLLEMAN, secretaris LAND- EN TUINBOUW NOODZAKELIJKE INTENSIVERING VAN DE TUINBOUWBEDRIJVEN Het mac langzamerhand al* vol doende bekend worden verondersteld dat Nederland wat zijn deviezenpo- aitie aangaat, er verre van roosklen- rig voorstaat. Hieruit volgt, dat wii alle zeilen moeten bijzetten om in eigen land voort te brengen wat ook maar enigszlno mogelijk is. De vraaf» is na zijn er nog mo gelijkheden, en zo ja, welke? Deze vraag kan bevestigend worden beant woord en één ven de mogelijkheden daartoe «meten we zoeken in het op voeren van onze ruwveederpoeitie. Dit wil zeggen dat de bedrijfvoering intensiever zal moeten zijn Het ra 3 e t en het kan op de meeste bedrijven nog heel goed Uiteraard m'eten wil vanzelfsprekend onderscheid maken in aard en ligging cd. van ieder bedrijf. Een eerste vereiste om de productie van onze land- en tuinbouwgawassen zo hc-g mogelijk cp to v.oeren ie wel de vocdingstoestand van enze cul tuurgronden op een dergelijk peil te brengen dat do gewassen „aan geen ding" gebrek lijden. Er hieraan hapert nog voel. Voor een goede omzetting van de plnntenvoedcnde 6toffen uit meststof fen is een rijk bacteriènlevcn een eerste vereistet. Verwaarloos de organische bemesting niet (gier, 6talmcst, beer. comp ust. groenbemesting e.d.) Daarnaast zullen met zorg die kunstmeststoffen moeten worden gekozen welke voor een bo- paald bedrijf het meest effectief kun nen worden gcscht. Door één of meer balen stikstof alléén te strooien, komt men cr niet. Ook de fosfaat-, kall en kulkbcmcstiug verdienen dc uodigc aandacht en niet to vergeten de on misbare sporenelementen. Het is daarom van grote betekenis kunstmeststoffen uit te stoeien dis noest het hoofdbestanddeel stikstof, fosforzuur, kali of kalk, nevenbestand- dclen bevatten, die er eigenlijk grat's bijgevoegd worden. Om dc hoogst mo gelijke opbrengst te bereiken, moet men met bovenstaande rekening hou den. HERZIENING GARANTIEPRIJ8 SUIKER OOGST 1952 De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de garan tieprijs voor de suiker van de oogst 1952 verhoogd met een bedrag, dat overeenstemt met de gemiddelde kos tenstijging in do suikerbietenteelt. Als gevolg hiervan zal de gegarandeerde suikerprijs voor de producent van f 48 per 100 kg- met 45 cent worden ver hoogd, hetgeen een dienovereenkom stige verhoging van de suikerbieten- prijs mogelijk maakt. Deze prijsverho ging heeft geen betrekking op de prijs van de suiker voor de consument. - Veertien Italianen zijn omgeko men en dertien gewond doordat te B&rlotta, in Zuid-ltalli, twee huizen zijn ingestort tengevolge van de zware regenval in de afgelopen twee dagen. Do fundamenten van do huizen wa ren ondermijnd door de waro zond vloed, die in deze streek aan de Adri- atlecho kust heeft geheerst. Zweden heeft bij T*jecho-Si *>- wakijo geprotesteerd tegen de be schuldiging van spionnage, geuit tegen do vroegere Zweedse gezant te Praag, Winthcr, tijdens het proce* tegen Slanskv c.s. Winthcr, thans gezant te Madrid, heeft de beschuldigingen „ab surd" gsnosmd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3