IVÖROt GOLD SPUR Zuiveringsgolf achter IJzeren Gordijn plant zich voort ZWARE NOOT Nederlandse productie bedraagt 175 eieren per kip per jaar Politie en soldaten contra duizenden oproerigen DE REDDENDE KEUS Belangrijke O.-Duitse functionarissen in arrest Ingezonden mededeling Onbetwist de beste tandpasta Volgeus het West-BerUjuto blad „Telegraph" (Sociaal-DcmocratUch) ia iJonuana Matera (b Oost-Berlijn ge arresteerd. Matera ia voorxitter van «ie Partij-contrólecommiasie Tan de on der communistisch© leiding «taande So cialistisch© Eenheidspartij (8.E.D.) en ▼io©-voorxitter van de Volkakamer. Hij waa tevena lid van bet Politburo van d© S.E.D. Hem sou verweten worden, dat hij met do groep-Slanaky verbin dingen had onderhouden. Volgena de „Telegraf" werd Matera tijden© bet Hitlerrcgienï gearresteerd. Hij kon echter ontkomen en vluchtte naar Praag, waar hij tot 1940 illegaal werkzaam waa. Volgena een andere versie, aldua te kent D.P.A. aan, werd Matera in 1933 in Stettin gearresteerd. Hij vluchtte echter via Zweden naar Moekou, waar hij zijn loopbaan met de opbouw van de S.E.D. in Saksen begon. Het blad noemt Matera ala de mo gelijke hoofdbeachuldigde in een ko mend proces wegens verraad. De directeur voor de zuivering van de S.E.D.", Matera, ia reeds meer dan Weer nieuwe arrestaties in Tsjecho-SIowakije? Volgens Radio-Belitrado zouden Zde- uek Fieri inger, Ludvik Svoboda en Anton Grcgor, die respectievelijk mi nister-president, minister van oorlog cn minister van buitenlandse handel in Tsjccho-Slowakij© zijn geweest, gear resteerd zijn, aldus meldt het West- duitso persbureau. Het officiële Zuid-Slavische pers bureau Tnnjoeg heeft Maandag ve-- klanrd, dat behalve vice-premier Ficr- linger vijf oud-ministers en „vele an deren" zijn gearresteerd. Gregor zou volgens Tnnjoeg kort na bot proccs-Slanskv uit zijn ambt ontzet zijn. Generaal Svoboda, de oud- minister van defensie, werd in Sep tember 1950 van zijn functie ontheven en tot minister van lichamelijke op voeding en sport .benoemd. De arrestatie van Fierlinger is later echter tegengesproken. .Q^nqjja^l.Eisenhower heeft zijn be lofte ingelost. Hij is naar Korea ge gaan om zich persoonlijk van de si tuatie op de hoogte te stellen en de mogelijkheden tot beëindiging van de campagne onder ogen te zien. De tij dens het bezoek opgedane ervarin gen en verworven gegevens worden nu nader uitgewerkt. Er is voor Korea geen pasklare op lossing, maar er zijn wel duidelijke mogelijkheden, waarin de situatie zich kan en mogelijk zal ontwikkelen. Een groot offensief tegen China zal niet plaats vinden, maar na ver sterking van de Zuidkoreaanse strijd krachten er kan wel gedreigd wor den met een dergelijk offensief. Pe- king-Chinezen en Noordkoreanen kunnen zodoende onder druk worden gezet, hetgeen kan samengaan met hernieuwde diplomatieke pogingen van de zijde der V.N. de langdurige impasse te doorbreken. Een mogelijkheid is ook, dat er voorlopig helemaal geen wijziging komt in de situatie. De beide partijen blijven ongeveer aan elkaar gewaagd en het tijdstip moet worden afge wacht tot de politieke- en militaire krachtsverhoudingen in de wereld voor het Westen gunstiger komen te liggen. Indien intensivering van de Koreaanse veldtocht niet langer gaat ten koste van de Europese herbewa pening, ligt er wellicht een mogelijk- heid dat de V.N. ginds meer de han den vrij krijgen en besluiten feller toe te slaan. Met voorbijzien van deze mogelijk heden bestaat ook de kans, dat onder de regering-Eisenhower de V.N. con tact opnemen met Peking; een her nieuwde en wat breder opgezette po ging dus de halstarrigheid der Chi nezen te doorbreken, eventueel in be geleiding van een aantal concessies. Zo heel veel keus heeft Eisenhower dus niet, d.w.z. niet zoveel keus uit aanvaardbare en min of meer aan trekkelijke „oplossingen". Er zijn echter twee factoren van invloed, die beslissend zijn voor de toekomstige president. Hij moet rekening houden met zijn volk, dat de geld- en bloed vorderende Koreaanse oorlog meer dan moe is en ook rekening houden met de Zuidkoreaanse president, die droomt van een grote actie, die Noordkoreanen en Chinezen terug werpt achter de Jaloe. Het is zelfs mogelijk, dat hij intensivering van de Zuidkoreaanse militaire krachts inspanning hiervan afhankelijk stelt. Eisenhower staat dus voor een even lastige als zware beslissing en het is zelfs waarschijnlijk dat hij de hard ste noot van zijn hele toekomstige presidentiële loopbaan ln het begin krijgt te kraken. Die noot heet: Korea. dertig jaar oommunlxt. HQ trad ▼oor bet laatst voor bot politieke voetlicht, toon hij in September texamen met een ander parlementslid een voorstel tot hereniging van Duitaland aan bet Wc«t-Duit«e parlement bracht. Volgent de Berlijnae uitgave van het Ameri- kaanee blad „Neue Zeitung" tal mid den Januari een proces beginnen tegen een tiental voormalige hoge functio ns riasen. Kreikemeyer werd in September 1950 gearresteerd op beschuldiging van het onderhouden van verbindingen met Westelijke epionnage-organisatiea. Merker werd volgens de W«t-B«r- lijnae bladen de vorige week gearres teerd. Hij werd tijdens het proces ta Praag „Trotxkyiet" genoemd. Twee jaar geleden werd hij afgezet als Staatssecretaris voor Land- en Boa- bouw. Sinda die tijd werkte hij ala ver koper in een Staatswinkel. Er worden nog twee gewezen functionarissen als beschuldigden genoemd. Het zijn Gold- hammer en Bauer, beiden van Joodse afkomst. De ondoordringbare Londense mist Open haarden schuld 7 Naar aanleiding van de dikke mist, waarin Londen gisteren vier dagen was gehuld, pleit de „Daily Herald"- voor afschaffing van de „open haarden". Volgens het blad zijn de milUocnen open haarden in de Londense huizen en de talloze fabrieksschoorstenen de mede veroorzakers van de dikke nevel Wanneer men rookloze stookplaatsen zou invoeren, aldus het blad. zou men niet alleen de mist bestrijden doch tegelijkertijd veel brandstof sparen 's-GRAVENHAGE. De K.L.M. zal binnenkort als speciale service aan haar passagiïrs op de internationale lijnen pantoffels verstrekken. Deze pan toffels, die beschikbaar worden gesteld in verschillende kleuren en maten, kun nen door de reizigers worden behou den. Bloemenpracht met Kerstmis Kleurenweelde op Llsse'i „overdekte" bloembollenveldea ln de bollenstreek heerst in deze ogenschijnlijk stelle tijd grote be-^ drij/:gh«id in de kassen De eerste van de drie win terten toonstellingen, de Kersteipoeit'e. staat weer voor de deer Deze MBioemlusl"-tentooJi6tellin- gen hebben ln de loo pder jaren de naam van „overdekte bolleuveldcu" ge kregen Op Maandag voir Kerstmis begint het eerste Bloemlustfestijn in de Vei linghal van H B-G. te Lisse op onge veer 2000 vierkante n.'ter. De Keikenhof-architect, de heer W. van der Lee zal ook deze 2lste ten toonstelling van „Bloemenlust" na de oorlog inrichten. exposities van de „Stichting Bloemlust" zijn van oorsprong vak tentoonstellingen, die echter een zo grote belangstelling ondervonden, dat men ze weldra voir het publiek moest openstellen Vela tienduizenden bloe menliefhebbers reizen telkenjare naar het hart van Lisse oai daar het nieu- ste op het gebied van tulpen, hyacinten en narcissen te bewonderen Men ziet er zeer vele variëteiten, die eerst n5 verloop van jareD op bescheiden schaal Ln de handel zullen kannen komen. Jaarvergadering Nederlandse Pluimveefederatie De vooruitzichten zijn niet ongunstig Schrijfmachinekrant Ter oorzake van de staking van grafisch personeel in de West- duitse Bondsrepubliek is Dinsdag de „Jïürnberger Nachrichten" met een noodeditie van vier pagina's in schrijfmachineschrift uitgeko men. Deze uitgave is gereed gemaakt met behulp van schrijfmachine, schaar, lijmpot en penseel, aldus deelt de redactie mede. De ge reed gemaakte pagina's werden geclicheerd en van de cliché's werd de oplage gedrukt. De situatie van de staking is onveranderd. Men behelpt zich met noodedities. lu het Jaarbeursgebouw te Utreoht werd Maandag do 52© jaarvergadering gehoudou vau d© Nederlandse Pluimvee- fodcratie, het leidend orgaan van op het gebied van de pluimveehouderij ln Nederland. Het wo>rd werd o.m. gevoerd door dr. ir. S. L. Louwce. die een beschouwing hield over dr positie van de Nederlandse pluimvee houderij, die hij als vrii gunstig be oordeelde. Spr. concludeerde, dat bii een voorzichtig weloverlegd pluim vee- beleid de vooruitzichten niet ongunstig zijn. Speciale aandacht wijdde dr. Louwes aan de voederpositie, de stand van de pluim veestapel en aan een spreiding van de export De wereldgraan- en maisoogst 'b in 1951-52 bijzonder gunstig geweest, doch de berichten voor het volgend jaar zijn veel minder gunstig Ook do omstandigheid, dat de invoer nog steeds in dollars moet worden betaald vormt een handicap Een voldoende invoer is z.i. dan ook niet blijvend ge waarborgd, hetwelk tot grote voor zichtigheid noopt. Spreker drong aan op vergroting van de binnenlandse pro- Ingezonden Mededeling RELLETJES IN CASABLANCA Tientallen personen werden gedood VAN NELLE5 k.wrUUeot Maandagmiddag z(jn in Casablanca opnieuw relletjes uitgebroken, waar- btf nog 10 demonstranten werden ge dood en vier gewond. De botsing ont stond toen 6.000 demonstranten de stad trachtten binnen te dringen. Na een gevecht van een uur slaagden politie en soldaten er in de oproer makers uiteen te drijven. De Franse militaire autoriteiten heeben tot nader order drie bladen van de Nationalistische beweging verboden. Enige blanken, onder wie twee vrouwen, zijn bij de ongeregeld heden gedood, zo delen de Franse autoriteiten nader mede. In Franse regeringskringen is men van mening, dat de onlusten in Ma rokko het werk zijn van extreme na tionalisten, die daardoor druk willen uitoefenen op de Verenigde Naties, welke op het ogenblik de toestand in Noord-Afrika bespreken. Regeringssprekers noemen de toe stand ernstig daar voor het eerst in Marokko en Tunesië gelijktijdig grote spanning heerst. Er bestaat enige vrees, dat de onlusten zullen over slaan naar Algerië, waar Zondag kleine incidenten voorkwamen tij dens een begrafenis. Het juiste aantal doden bij de on lusten in Marokko staat nog niet vast. Aan officiële Franse zijde schat men het op 41 opstandelingen, acht blanken en drie man Marokkaanse politie. {Brand in houten villajj Maandagmiddag is brand ontstaan in de houten villa van mr. Th. Schaep- kens van Riempst te Maastricht. De oorzaak was kortsluiting op do eer ste verdieping. Het vuur zocht zich een weg naar do zolder, waar de vlam men naar buiten sloegen. De brand weer was na anderhalf uur blussen het vuur meester. Het grootste gei dcelte van het meubilair kon nog tij dig in veiligheid worden gebracht. Er was aanzienlijke waterschade. Villa en inventaris waren verzekerd. RECHTZAKEN De moord op Keesje Schreurs Naar vernomen wordt, heeft de ver dediger van de wegens moord op Keesje Schreurs door het Bossche ge rechtshof tot twaalf jaar veroordeelde 42-jarige weduwe J. M. Goense- Hof stede uit Zicrikzee, beroep van cassatie aangetekend. Meubelmaker ontvoerde minderjarig meisje De Officier van Justitie bij de arron- tissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft Dinsdag een gevangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voor waardelijk en onder tnezichtstelling ge- eist tegen do 29-jarigo meubclmaker- timmerman E. Hoekstra uit 's-Graven hage, die wordt verdacht van ontvoe ring van het minderjarige meisje H. W. Makker», In Juli jl. is verdachte, die ge trouwd was, enkele malen mot het meisje uitgegaan. Toen het op een avond erg laat was geworden, durfde het meisje niet meer naar huis. Ver dachte gaf voor dat hij ook niet meer naar huis durfde, omdat hij bang was voor zijn ouders. De twee bloven toen des nachts maar in hot Haagse bos. Daarna besloten zij een tocht door ons land te maken. Ze belandden ten slotte in Amsterdam, waar zo moestan bedelen om' enigermate in hun onder houd to voorzien. Het meisje heeft er na verloop van tijd genoeg von gekregen en ze is naar 's-Gravenhage teruggskeerd. Wetenschap en Techniek DE K.L.M. KRIJGT „SUPER-CON STELL ATION S" Zoals onlangs werd gemeld zal de K.L.M. de eerste luchtvaartmaatschappij buiten de Verenigde Staten zijn die je Lockeheed „Super Constellation" met z.g.n. „Compound-motcrcn" zal ent- vangen. Dez© „compound-motoren" van de Wright-vliegtuigmotorenfabriek hao- ben. zoals men zich zal herinneren, extra kracht doardat de uitlaatgassen xdoor middel van turbines rendement geven. Deze vliegtuigen zullen een snelheid van 550-600 kilometer per uur bereiken. Zij hebben een lengte van 34.5 meter: zij kunnen een zeer grote lading over een grote afstand zender tussenlandingen vervoeren. Het start- gewicht van de „Super Constellation" is circa zestig ton; de machines kunnen 35 procent meer passagiers cn 65 procent meer vracht vervoeren dan do „Constellation". Er is door de fabriek gerekend op het vervoer van bijna honderd passa giers, maar het staat nog niet vast of de K.L.M. do voor haar bestemde toestellen ook tot de maximum-capaci teit zal gaan gebruiken. Zeldzaam mineraal ontdekt Tijdens ccn vergadering van de Uis Tin-maatschappij t© Windhoek in Zuid west Afrika is bekend gemaakt, dat op claims, welke do maatschappij hooft aangekocht, belangrijke hoeveelheden niobiumtnntnlum, con zeldzaam strate gisch mineraal, worden aangetroffen. Dozo crtslagcn zijn do grootste, wolk© tot dusverre in Zuid west-Afrika wer den aangetroffon cn zullen door de maatschappij als een nevenproduct van tin worden ontgonnen. De prijs van niobiumtantalum varieert tussen de 30000 en 50.000 gulden per toni John Elzenekewe, secretaris van de Afrikaanse studenten in Amerika, heeft op een bijeenkomst van de beweging voor morele horbewapening gezegd dat naar zijn mening de versp-cidine van het communisme U» Afrika gedeeltelijk koii worden teruggebracht op commu nistische infiltratie in universi teiten in Canada en de Verenigd." Staten. Aan deze universiteiten 1> - Invloedc studenten hadden, in Afrika teruggekeerd, plaatselijke politieke be wegingen gesticht. duotic door uitbreiding van do ver bouw van griiau cu mals. Dit sou de swakke basis van de voedselvoorzie ning verstevigen. De maiskwekeril wordt met aucces in ons land beoe fend, doch kan zeker worden vervijf voudigd, aldus spr. Het gaat hier niet zozeer om hot waken van hogo prij zen, doch in de eerste plaats om het verkrijgen van bestaanszekerheid voor de pluimveehouderij, die met een be tere basis van de voedselvoorziening gunstige vooruitzichten zou verkrijgen. De afzetmogelijkheden Sprekende over de afzetmogelijkhe den, achtte dr. Louwes verdere uit breiding van de pluimveestapel niet gewenst. Dat de productie üi de andere landen weinig toeneemt, noemde hü een voor ons land gunstige omstandig- heia Nederland gaat achter Dene marken hier aan de kop. De Neder landse productie Is 175 eieren per kip per jaar, doch het moet mogelijk xijn de Deense productie van 210 eieren te evenaren. De eenzijdigheid in onze cicrexport. waarvan 82 pet. naar Duitsland gaat noemde spr. een geve nr. Teveel hangt af van de financiële positie van Duits land. Maatregelen dienen overwogen te worden voor een spreiding van ;nze export en v>5r vergreting van het binnenlands verbruik. Deze beide om standigheden werden door dr Louwes beschouwd als twee voername v::r waarden voor een blijvend bloeiende pluim veehouderij in Nederland Trein rijdt op paarden in De trein, welk© Maandag om 13.42 uur uit Roosendaal naar Rotterdam! vertrok, is op een onbewaakte over weg tussen Zevenbergen ©n Lag© Zwa luw© in botsing gekomen met ecu tweetal paarden. De dieren waren aan elkaar gebonden en werden meegevoerd achter een wogen, welke door- een derde paard werd voortgetrokken'. Trekdier en wogen waren juist de overweg gepasseerd toen de trein de beide achterste paarden aanreed. Deze werden onmiddellijk gedood. De trein kreeg aanzienlijke schade. Met horten en stoten heeft men Lage Zwaluw© nog weten te. bereiken, op wolk station tenslotte alle reizigers ia de volgende trein, die om 14.42 uit Roosendaal was vertrokken, moesten overstappen. Do vertraging in do treinenloop was intussen opgelopen tot 50 minuten. Ook andero trainen kwamen door do aanrijding te laat op de plaats van be stemming. Zo kreeg do D-tre»n uit Parijs 40 minuten achterstand. Schitterend resultaat van fietscontröle in de mijnstreek Bij een contrölo, die door do Staats- mijnpolitie werd uitgeoefend op de fietsen van personeelsleden der Staats mijnen, welke leden zich per flets naar hun werk plegen te begeven, werden op totaal ruim' 15.000 fietsen niöt minder dan 4.800 overtredingen gecon- Ostnteerd. Onder moer bickon 1505 achterspatborden niet wit te zijn, ter wijl 1.196 achterlichten en 394 voor lichten niet brandden. Voorts funotion- ncerden 1.091 bellen niet. Het best kwamen er do remmen nog af, die bleken slechts in 78 gevallen ondeug delijk to zijn. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 11 December HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.45 morgen gebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.00 gram. 10.30 morgendienst. 11.00 voor de zieken. 11.45 gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 Angelus. 12.03 lunchconcert (12.30-12.33 land en tuinbouw). 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 gram. 1.40 contrabas en piano. 2.00 Metropole-orkest. 2.45 voor de vrouw. 3.15 omroeporkest en soliste. 4.00 Bijbellezing. 4.30 sopraan, fluit en clavecimbel. 5.00 „De stroper uit de oude molen", hoorspel. 5.30 gram. 5.40 voordracht 6.00 mari nierskapel. 6.35 „Op de stelling". 6.45 gram. 7.00 nieuws en weeroverzicht 7.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 7.30 gram. 8.00 radiokrant. 8.20 gevarieerd pro gramma. 9.45 interviews. 10.15 koor zang. 10.45 avondoverdenking. 11.00 nieuws en SOS-berichten. 11.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwij ding. 9.15 gram. 9.25 voor de huls vrouw. 9.30 gram. 10.35 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 10.50 voor de kleuters. 11.00 kamerorkest 11.45 voordracht. 12.00 zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 dansmu ziek. 1.55 „Londen en Parijs", hoor spel. 2.35 planorecital. 3.00 voorde zieken. 4.00 gram. 4.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 4.30 gram. 4.45 voor de jeugd. 5.30 militaire causerie. 5.40 gram. 5.45 regeringsuitzending: cau serie. 6.00 nieuws. 6.15 sportproble- men. 6.25 lichte muziek. 7.00 Gespro ken brief uit Londen. 7.05 Disco gram. 7.40 Rondetafelparlement. 8.00 nieuws. 8.05 gram. 8.20 Concertge bouworkest en soliste 9.05-9.30 voordracht met muziek). 10.15 gram. 10.25 Joegoslavische volksme lodieën. 11.00 nieuws. 11.15 sportac- tuallteiten. 11.30-12.00 gram. TONEEL EN FILM De documentaire „Meer melk en betere melk" T© Utrecht is in het hötel JtNoord- Brabant" de première gegeven van een in Denemarken vervaardigde kleuren film „Meer melk en betere melk"* Het gaat in dezo film meer in het bijzon der om do toepassing van het'machinaal melken, waardoor een zo groot moge lijk© melkproductie, en dooT opvoering van de stal- en melkhygiëne, een zo Zuiver mogelijke melk verkregen zou worden. Deze desiderata leven natuur lijk ook in Nederland. Na afloop van de filmvertoning werd ccn demonstratie gegeven van een in samenwerking met het Deense Staatsprocfstation voor zuivelbereiding te Hillcroed, ontwikkeld apparaat voor het machinaal reinigen van melkmachi nes. Verklaard werd, dat deskundigen dit apparaat als de grootste verbetering van de laotste 20 jaar op melkhygië- nisch gebied beschouwen. Do bovenbedoelde film werd ge maakt voor een bekende Deense fabriek op het gebied van de vervaardiging van melkmachines (A./S* S. A. Chris- tensen en Co.y. Dinsdagmorgen is de mist in Londen vrijwel geheel opgetrokken. En kele mistbanken hier cn daar en be ijzelde wegen veroorzaakten nog moei lijkheden in de buitenwijken. FEUILLETON 66 door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Ze keek hem spottend aan. „Jij denkt zeker, dat ik achterlijk ben, hé? Of denk je soms, dat ik het niet opmerkte vanavond, dat je kleurde, toen Dick die vraag stelde over het onderduiken?" Nol haalde zijn schouders op. „Je moogt denken wat je wilt; gedachten zijn, zelfs in deze dagen, nog vrij. Eén van de weinige dingen name lijk." „Gebruik je verstand en doe geen gekke dingen. Denk er om, dat je een vrouw en twee kinderen hebt." Geamuseerd zag hij zijn vrouw aan. „Eigenaardig, dat jij je dit zo eens van tijd tot tijd herinnert", zei hij. „Maar je hebt gelijk: wat ik doe, doe ik ook voor de toekomst van mijn vrouw en kinderen." Ze keek hem nogmaals, nu enigs zins verwonderd aan. „Je meent het?" „Ja!". Het kwam er volmondig en hartgrondig uit. „Nou, het zal wat wezen, als het voor de heren komt. Hoofdstuk 8 Do wereld Is klein Nol was nu dikwijls weg, min of meer tot ergernis van zijn vrouw, die wel vermoedde wat haar man uit voerde, maar die er het nut niet van inzag. Een enkele maal, wanneer hij bij nacht en ontij thuiskwam, zei ze de volgende morgen: „Je loopt nog eens een keer met je nek in de strop. De Duitsers worden hoe langer hoe scherper met hun maatregelen en dat komt hoofdzakelijk door de hande lingen van jou en je vriendjes. Er zijn er al in het dorp, die vermoedens hebben." Nol haalde dan meestal maar zwij gend zijn schouders op. Éénmaal zei hij: „We hebben ook nog zoiets als een geweten, Nora, en als dat begint te spreken, moeten we gehoorzamen." Toen antwoordde z'n vrouw op droge toon: „Ik heb wel eens in de Bijbel gelezen, dat de overheid Gods dienaresse Is en dat we die te ge hoorzamen hebben. Nu jij weer." „Wou jij beweren, dat de Duitsers, die hier met geweld zijn binnengeko men en ons land stelselmatig leeg plunderen, de wettige overheid ver*- tegenwoordigen? Ik wou je wijzer hebben." „Enfin, je gaat je gang maar hoor. Als je er nog wat mee verdiende, zou ik zeggen „Uiteindelijk zal het gehele Neder landse volk er de vrijheid mee ver dienen!" riep Nol uit, met de vuist op tafel slaande. „O ja?" lachte Nora smalend. „Nu, doe voor mij maar geen moeite, hoor. Of ik van de kat of van de kater gebeten word, blijft me net eender. Het is nu niet veel, doch in de laat ste jaren vóór de oorlog was het ook geen vetpot meer." „Denk jij maar een beetje meer aan de mensen, die gebrek lijden. Jij hebt je kelder nog vol." „Juist, mijnheer, en daar profiteer jij ook van, zou ik denken. Als jij zo menslievend bent, geef jij dan jouw aandeel weg. In de regel zweeg Nol dan maar. De breuk tussen hem en zijn vrouw werd steeds groter en toen in de na zomer van 1944 Nol dikwijls eerst diep in de nacht thuiskwam, zei Nora op een morgen: „Jij moest maar op het logeerkamertje gaan slapen. Ik begin er genoeg van te krijgen mid den in de nacht wakker te worden, als het mijnheer belieft thuis te ko men. Ik heb m'n nachtrust veel te hard nodig." Nol keek even verbaasd, maar zei toen op nietszeggende toon: „Ik vind het uitstekend." Sedertdien bivak keerde Nol 's nachts in zijn eentje in het kamertje naast de zolder. Dit had ook nog z'n voordeel, want als er on raad was, zou hij via de brandladder kunnen verdwijnen. Het was inderdaad zo, als z'n vrouw al gezegd had: in Papendrecht waren er mensen, die er een sterk vermoeden van hadden dat Nol één der leidende figuren was in het on dergrondse verzet. En er behoefde er maar één tussen te zitten, die niet geheel betrouwbaar was, en hij had de kans, dat de Landwacht of de Sicherheitspolizei hem eens aan de tand ging voelen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2