Oankbaarheidstoon Ir F» Q. den Hollander zoekt de fout bij het personeel Verwerking van varkensvet in de margarine Bescherming Burgerbevolking Snuif en wrijf J.K.DEURL00& ZONEN Mexicanen waren dol op „sopa conchicaros" oftewel „snert" Grote brand in emballageloods DE REDDENDE KEUS DE OORZAKEN VAN SPOORWEGONGELUKKEN Nog meer instructies en contröle nodig Steun aan de varkenshouders en besparing dollars De viering van het Sint Nicolaaa- feeat anno 1052 heeft alleen zin, elf daarin tot uiting wordt gebracht de dankbaarheid om het vele dat one volk in het algemeen nog is gelaten aan stoffelijke goederen. Zelfs een zo olijk folkloristisch feest kan daar door een diepere achtergrond krijgen. De grondtoon van de viering moet een dankbaarheidstoon zijn. Het is immers in deze weinig rooskleurige wereld in vele landen en streken bijna ontstellend gewoon, dat hele bevolkingsgroepen worden ontrecht en beroofd van al hun stoffelijke goe deren. Toen in Mei vorig jaar voor het eerst (sindsdien is dat nog vaak voorgekomen) de grote razzia's te Budapest begonnen op vertegenwoor digers van de kleine middenstand, werden de leden dezer gemeenschap, die een deportatiebevel ontvingen, gedwongen hun goederen tegen be lachelijk lage prijzen van de hand te doen. Vijftien gulden voor een ka merinventaris en een rijksdaalder voor een costuum. Geestelijk en li chamelijk vernederd en materieel leeggeroofd gingen de duizenden hun weg naar een vrijwel zekere totale ondergang. Zie, wij willen de vreugde om het Sint Nicolaasfeeest niet temperen, maar bij de mogelijke overvloed op het „heerlijk avondje" is het toch wel zeer dringend nodig te denken aan hen die het allernodigste moeten ont beren. Juist op de hoogtijdagen van het jaar immers worden de tegenstel lingen zo benauwend groot. Ook in eigen kring evenwel valt vaak nog een stoffelijke nood te bespeuren, die ons allen zal moeten inspireren tot mild en rijkelijk geven. De vermom ming van Sint Nicolaas biedt zo'n prachtige kans, ongezien wel te doen. Ook hier immers mag de linkerhand niet weten wat de rechter doet. In dit geven ligt de grote vreugde van het ouderwets Sint Nicolaasfeest. Het is niet voldoende in het leven dat men zelf meent blij te zijn; anderen moeten in die blijdschap delen. Dan eerst bereikt de vreugde een hoogte punt en wordt St. Nicolaas toch wel wat meer dan zo maar een grapje, dat slechts om der kinderen wille in stand wordt gehouden. Begin volgend jaar zal een begin worden gemaakt met de werving voor do Stichting Bescherming Burgerbevol king. Na een kleine acht jaar is de tijd dan weer daar, dat Nederland moet gaan werken aan de bescher ming van de burgers. Deze te nemen voorzorgsmaatregelen zijn zeer nood zakelijk en zij vormen een vredeswerk van de eerste orde. Er zijn wel men sen, die menen, dat in een eventuële volgende oorlog „toch alles verloren is" en dat het dus geen zin heeft, om bescherming te zoeken tegen de mon sterachtige gevaren, die dan land en volk bedreigen. Het is nuttiger de za ken wat realistischer te zien. Niemand kan voorspellen of ooit een oorlog zal uitbreken. Maar een nuchter feit blijft, dat het onbeschermd zijn van de bur gerbevolking een eventuele ramp al- 'e n maar r er maken kan. Zo moet men de zaken zien. Daarenboven ligt in het B.B—werk nog een grote preven tieve waarde. Meer dan vroeger is een militair avontuur afhankelijk van het moreel van de tegenstander, niet alleen aan, maar ook achter het front. Welnu, indien het Westen beschikken kan over een goed georganiseerde en goed ge disciplineerde burgerbevolking, dan vormt dit een machtsfactor, waarmede een eventuele tegenstander rekening heeft te houden. Er is van de bescherming der bur gerbevolking dus slechts goeds te zeg gen en nu de tijd straks komt, dat met de werving een begin kan worden ge maakt, zij het volk op het noodzake lijke e n dit „goede" gewezen met alle nadruk. De regering is bepaald niet laks geweest. Er is reeds ontzaggelijk veel materiaal beschikbaar voor de be scherming der burgerij, de organisato rische opzet is geregeld en straks wacht alles 6lechts op de aanmelding der vrijwilligers. Het hangt dus alleen maar van het volk af, of er ooit van een goede afweer sprake zal kunnen zijn. Nederland heeft 200.000 vrijwil ligers nodig, mensen die een oplei ding krijgen en die dienst moeten doen in tijdei van gevaar. Mensen voor wie een behoorlijke sociale regeling is ••«troffen en die belangrijke voorrech ten krijgen, als zij aan dit nuttige» werk hun medewerking willen verlenen. Ook op Schouwen-Duiveland zals.raks dit werk worden aangepakt en het ware tc wensen, dat velen het besluit zullen nemen hieronder hun schouders e zetten. Slechts wanneer een volk heeft gedaan wat het kon doen, mag en kan de toekomst met vertrouwen 'c-cmoet worden gezien. Nimmer im mers is uit een verzuim iets goeds ge boren. Juist in de daadkracht en in het geloof te werken voor een recht vaardige zaak, ligt de kiem der moge lijkheid stand ts houden in deze bran dends tjjd. De president van de Nederlandse spoorwegen, ix. F. Q. den Hollander, heeft aan enkele pera vertegen woord i- gere zijn mening kenbaar gemaakt over de spoorwegongelukken in de laatate weken. Het betreft bier, behalve mate rials schade, hoofdzakelijk gevallen, waarbij spoorwegpersoneel verongeluk te of gewond werd. Ir. den Hollander vond bet begrij pelijk, dat het publiek» evenala hij zelf, getroffen is door het voorkomen van vijf spoorwegongelukken in drie weken. Voorop stelde hij, dat bij alle ongeluk ken geen enkel technisch gebrek geble ken is. Hij zei met nadruk te spreken in volle autoriteit en met kennis van zaken. Als oorzaken zijn uitsluitend aan te wijzen menselijke fouten van het betrokken spoorwegpersoneel. Het per soneel van de spoorwegen heeft goed materieel in handen en heeft goede instructies. Evenmin heeft het bevei ligingssysteem er iets mee te maken, noch bijv. te korte rusttijden van het pi reoneel. De bij Zutphen verongelukte grind- trein is grondig nagekeken en er man keerde niets aan, aldus ir. den Hol lander. De bestuurder reed bij dag licht door het onveilig signaal. Hij voegde er meteen aan toe: hetzelfde heb ik dezelfde dag gezien van twee Het commando der N.A.V.O.-strijdkrachten De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, generaal tiidgway, heeft Vrijdag meegedeeld, dat het commando over de landstrijd krachten in de middel-Europese sec tor, in overeenstemming met de be trokken landen, is gesplitst. Dc Franse maarschalk Juin behoudt echter het opperbevel. De staf over do Noordelijke troepen bestaat uit Britse, Belgische en Neder landse officieren onder leiding van ge neraal sir Richard Gale, die tevens bevelhebber van het Britse Rijnleger blijft. De staf over de Zuidelijke troepen wordt gevormd door Amerikaanse en Franse officieren onder leiding van luitenant-generaal Manton Eddy, die zijn functie van bevelhebber over de Amerikaanse troepen in Europa be houdt. De kous is nog niet af fietsende meisjes, die gewoon met el kaar doorpratend door bet rode knip perlicht reden. Ik schrok cue dood, doch dezelfde menselijke fouten wor den door automobilisten dagelijks aao de lopende band gemaakt. Man zoo geneigd rijn voor deze ondoorgronde lijkheid van de mens bet hoofd te bui-, gen, doch natuurlijk doen wij dat niet. d- iets meer dan tweeduizend ma chinisten staan deze gevallen gelukkig op zichzelf. Ir. den Hollander heeft vertrouwen in zijn mensen. Nu nog. Zij trekken het zich net zo erg aan als de spoorwegleiding zelf. Natuurlijk zal van die zijde nog meer worden gedaan voor de beveiliging door nog meer in structies en nog meer contröle. Uw verkoudheid van nana Heel de mijnstreek spaart Met het oog op het tweede interna tionale muziekconcours, dat in Augus tus 1954 te Kerkrade wordt gehou den (het eerste is gehouden in Augus tus 1951, er namen tachtig corpsen uit 13 verschillende landen aan deel) wordt in deze gemeente voor hot tijd vak van 1 Januari 1953 tot Augustus 1954 een spaaractie georganiseerd, waaraan door de hele bevolking en ook door inwoners van andere ge meenten in de mijnstreek, kan worden deelgenomen. Teneinde de spaarlust te stimuleren zal onder de spaarders tussen April 1953 en Aug. 1954 een aantal prijzen, waaronder reisjes naar landen als Ita lië, Oostenrijk, Noorwegen, Frankrijk en Duitsland, worden verloot. Arbeid op vrfje middagen Aan hoofdsa of bestuurders van broodbakker Ijst», banketbakkerijen, rij wiel- an autoiuobielhcrztelpUatMa, bierbottsUrijtn, Utnoaadefabrieken, aio- gerijen en vlceswarenfabriakan, In wiar onderneming geen arbeid wordt ver richt op Donderdag 25 December 1952 en op Donderdag 1 Januari 1953, heeft de minister vergunning verleend, om in bet tijdvak van Maandag 22 Decem ber tot en met Zaterdag 3 Januari ia bet personeel arbeid te laten verrich ten op de op de arbeidslijst vermelde vrije middagen, indien deze niet op Donderdag ia gc&teldL Hierbij dient evenwel «en gewijzigde arbeidslijst voor genoerode periode te worden opge hangen met vermelding van de tqdre- geling op de dag, waarop deze vrije middag valt en welke peiwoocn dit betreft. Amerikaans militair vliegtuig neergestort Zes en dertig doden Een Amerikaane „C-54"-militair transportvliegtuig is bij een landings poging in zware mist, waarbij klaar blijkelijk een boom ie geraakt, veronge lukt. Van de 39 inzittenden zijn er 36, waaronder vier zuigelingen, om het le ven gekomen. Het ongeluk geschiedde in de omgeving van Taooma, in de Amerikaanse ötaat Washington. Na het omlaag etorten vloog het vliegtuig in brand. Het is, op een gedeelte van de staart na, geheel uitgebrand. Vele slachtoffers zijn door verbran ding om het leven gekomen. 29 lijken, waaronder die der vier zuigelingen, zijn geborgen. Aan boord van het vliegtuig bevon den zich een uit zeven koppen bestaan de bemanning, achttien militaire ver lofgangers en veertien burgers. De bur gers waren in hoofdzaak gezinsleden van de militairen. Twee militairen en een jongen van negen jaar hebben de ramp overleefd. Het terrein, waar het verongelukte toestel is neergekomen, is door de politie afgezet. Het is zeer waarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd enig varkensvet in de margarine ral worden verwerkt D»t vet ral op «maak, kwaliteit es kost prijs van dc margarine geen enkele invloed hebben, terwijl op de dollar rekening bij het aanschaffen van vet ten en oliën op de wereldmarkt weer wat non woeden bespaard. Het belang rijkste echter nou rijn, dat dc varkens houders hiermede uit de tbsns bestaan de pr^zenimpaase nooden komen. Varkensvet is een weinig gewild ar tikel. De lage opbrengst er van duwt haast aulomatLeh de gemiddelde var- keneprije, dus de teelt, naar beneden, omdat de boer op baste van zijn pro ductiekoeten een bepaald bedrag voor zijn vette varkens moet ontvangen. De stapel van vette varkens liep van 134.000 stuks in Mei 1950 terug tot 98.000 stuks. Omdat de varkens- teelt ale een der voornaamste ba ses van bet kleine boerenbedrijf be schouwd wordt, ziet men deze terug gang met ongerustheid. Ham. belangrijk exportartikel Het telen van vette varkens is daar om zo belangrijk, omdat de uitvoer van hammen in blik op het ogenblik zo groot is. De financiële resultaten daar van ovcrtreffei op het ogenblik zelfs die van de bloembollen. Indien de sta pel vette varken# nog verder zou terug lopen, dan zou deze belangrijke uitvoer ernstig worde i belemmerd. Indien nu echter het overtolligs vet aan dc ham „tot waarde" zou kunnen worden gebracht, dan zou de boer een betere prijs voor zijn varkens kunnen ontvangen. Ongemerkt voor de marga rineconsument zou dusdoende ten bate van bet bedrijfsleven het mes aan twee kanten snijden. Een schip op een schip Op het m.3. „Manoeran" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amsterdam is een 100 tons vracht- passagiersschip als deklading geplaatst. Dit stalen motorschip, dat een lengto heeft van 24 meter en gebouwd werd bij de Jacht- en Scheepswerf Krsaier te Zaandam, is bestemd voor het de partement Scheepvaart van de repu bliek Indonesië tc Djakarta cn zal hoofdzakelijk gebruikt worden voor het vervoer van bestuursambtenaren tussen de verschillende eilanden. Het m.s. „Manoeran" is Zaterdag 29 November naar Indonesië ver trokken. Ingezonden mededeling Alle inwoners van Zierikzee en omstreken worden vriendelijk verzocht, een bezoek te brengen op onze showroom en demonstratie op 4 December van 9-18 uur. in het „Huis van Nassau", waar U een gratis consumptie aan geboden wordt door Vetoverschotten uit de markt Nu de a fret van baoon teleurstellend is cn de verhouding tussen hacoovar- kens «n vette varkens sterk is veran derd, is de baoongarantic onvoldoende geworden ooi de pr^aea van vatte var kens te 6teuncn. Bij het overnemen van varkecavet der hammen voor de margariacu indus trie wordt gedacht aan het bcpaoaide systeem van uit de markt nemen van deze vet-overschotten. Tocvoqgiag van varkensvet zal volgens technici niet op bezwaren kunnen stuiten. Aangezien het Nederlandse volk per jaar onge veer 173.000.000 kilogram margarine consumeert, zou de hoeveelheid bij ts voegen varkensvet in verhouding seer gering zjjn. Incident bij arrestatie Tuinder trok mes tegen politie ln de buurtschap Blokdijk in de gemeente Blokker heeft zich bij de arrestatie van de 47-jarige tuinder K. V. een ernstig incident voorgedaan. K. V. was enige tjjd geleden voor een economisch delict veroordeeld. Daar K. V. weigerde do boete t« betalen zouden twee wachtmeester* ven de Rijkspolitie hem arresteren om hem de plaatsver vangende hechtenis te laten ondergaan. De beide wachtmeesters kwamen eerst aan de voordeur van de woning van K.V., die echter niet opende. Daar na begaven zij zich naar een zijdeur. Deze werd onverhoeds door K. V. ge opend die gewapend met een groot mes een vergeefse aanval deed op de wachtmeesters. Een van ben loste een schot dat K. V. in de bovenkaak trof. Na een tweede schot, dat geen doel trof, trok de tuinder zich in zijn wo ning terug en grendelde de deur. Een half uur later gaf hij zich over. K. V. werd naar het ziekenhuis te Hoorn overgebracht vanwe.v hij des middags werd doorgezonden naar Utrecht om door een specialist ts worden geopereerd. Wetenschap en Techniek Betere kwaliteit benzine op komst lleeds geruime tijd is van de zijde der benzineverbruikers de wens geuit, dat benzine van een betere kwaliteijt beschikbaar zou komen, die het rende ment van de personen- of vracht auto zou verhogen. In onze buurlanden is een dergelijke benzine reeds lang verkrijgbaar, veelal al# „superbenzino", met hoog octaangetal naast gewone benzine. Overleg tussen de overheid, de olie maatschappijen en de vervoersorganisa ties heeft geleid tot het voornemen in de naaste toekomst het octaangetal van de in one land verkrijgbare mo- torbenzine van 70/72 tot 74/76. Hoewel deze kwaliteiteverbetering prijsverhogend zou werken, kan de ben zineprijs op bet huidige peil gehand haafd blijven, doordat een recente ver laging van de tankvrachten voor ruwe olie deze pr(js iets zou kuDoen doen dalen. Het resultaat i» <lat bij gelijkblijvende prijs de kwaliteit van de benzine wordt verbeterd, waarmede aan de wens van vele autorijders wordt tegemoet ge komen. Ingezonden mededeling Het bericht over de export van gebreide kledingstukken „Uit alle delen van het land zijn reacties binnengekomen over het brei en van wollen kledingstukken", zo vertelde mevrouw M. Slotboom-tan Bosch in haar woning aan de Wittenburgerweg te Waarnaar. Ener zijds is die belangstelling verheugend, maar aan de andere kant ie de inhoud van vele der meer dan 500 brieven en briefkaarten die binnen kwamen in de afgelopen drie dagen, terneer druk kend. Zorgen, moeite en verdriet spre ken uit die brieven. „Er warenniet alleen veel tekenen van belangstelling van particulieren, maar ook van ver enigingen, liefdadige instellingen, sana toria. Allen die hebben geschreven of getelefoneerd ontvangen bericht, al kan dat natuurlijk door de grote hoeveel heid niet binnen een paar weken". Mevr. Slotboom-ten Bosch, die reeds twee jaar in Wassenaar woont, heeft zoals is gemeld, circa 21/a jaar geleden een aanvang gemaakt met het verza melen van adressen van breilustige da mes. Deze groep bestaat op dit ogen blik uit ongeveer 600 dames, aan wie mevr. Slotboom wol en opdrachten zendt. Voor de vervaardiging van de kledingstukken (tot dusverre sokken, maar de plannen voor gebreide kin derkleding zijn klaar) is geen tijd be- paald. Zijn ze klaar, dan worden ze door de initiatiefneemster naar haar agent in Amerika verzonden, die ze daar verkoopt. Het hele menu was la Hollande" Gratie voor oud-kamparts te Amersfoort Een door Dr N. van Nieuwenhuy- zen, ex-kamparts te Amersfoort, in gediend verzoek om gratie, is thans bij de gratie-adviescommissie in be handeling. Zoals bekend is Dr v. N. veroordeeld tot een vrijheidsstraf van 20 jaar. Van de familie van Dr v. N. wordt vernomen dat, behalve de voormalige lijfarts van Himmler, Dr Felix Ker sten, en een aantal prominente Ne derlanders, ook de Federatieve Raad van het voormalig verzet ln Neder land besloten zou hebben het gratie verzoek te steunen. In dit verband werd verwezen naar een artikel van Dr J. H. Renken ln het officiële or gaan van de Nationale Federatieve Raad „Voormalig Verzat Nederland". „Sopa conchricharos" of in goed Ne derlands „onert" was het meest ge vraagde gerecht in het restaurant op do tentoonstelling „Asi es Holanda", die in het begin van deze maand in Mexico City is gehouden. Dit vertelde chef hofmeester H. Hel weg van'de K.N.S.M. Hij was uitverko ren door de CIHAN de regerings- instantic, die bemiddelt tussen expo- sitieo in het buitenland en Nederlandse firma's en bedrijven om in dit res taurant typisch Nederlandse maaltij- ucn te bereiden. Er werd niet alleen erwtensoep ge serveerd, maar ook bruinebonehsoep en tomatensoep. Op het menu 6tonden voorts stamppot boerenkool met worst, hutspot met klapstuk (plato tres de Octubre) en om toch enigszins aan de Mexicanen, die veel bonen eten, tege moet te komen, capucijners. Ondanks de vrij hoge temperatuur in de Mexicaanse hoofdstad was de be langstelling voor deze gerechten over weldigend. Het restaurant bood plaats aan 200 personen, maar er waren dagen dat 1000 cetlustigen zich in de kleine ruimte verdrongen. Het was zelfs zo erg, dat de gasten bij kok Helweg in de keuken hun maaltijden kwamen ge bruiken. De heer Helweg maakte op zekere dag een boeket roosjes, die uit rauwe aardappelen werden gesneden. De pach ter van het restaurant, die zo iets nog nooit had gezien, toonde het bcekst Meer dan één ton schade Vrijdagavond heeft in een emballage- loods van een veiling te Zwaag (N.H.) )een ernstige brand gewoed. Do brand werd om half negen ontdekt en met zestien stralen bestreden door de brand weer van Zwaag, Hoorn en Blokker. Om' tien uur was do brand afgelopen. Do helft van de loods, 50.000 manden cn dienduizenden kisten gingen verlo ren. Volgens een voorlopige sohatting bedraagt do schade 125.000 gulden. Do gchole schade wordt door verzekering gedekt. Men vermoedt dat de brand ie ge sticht. Dit vermoeden is gegrond op het feit dat ook vorige week brand in hetzelfde veilingcomplex is uitgebro ken. Toen werd in de voilinghal een echade ven 5.000 gulden aangericht. aan zijn gasten en het resultaat was, dat Helweg die dag wel veertig boe- kotten moest maken. Bepaald verlegen was deze zeeman, die van rijn twaalfde jaar in het vak zit, toen de warmbloe- d'ge Mexicanen hem in triomf op de schouders namen en door de eetzaal droegen. Duizenden liters erwtensoep heeft de ze 51-jarige inwoner van Amstelveen bereid, maar toon hij in Nederland terugkeerde zette hij zich met graagte aan de erwtensoep, die rijn echtge note hem voorzette. „Thuis kook ik nooit, omdat het mij veel boter smaakt ais mijn vrouw het eten klaar maakt", zo voegde de heer Helweg er nog aan toe. FEUILLETON 58 door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden 's Avonds zei Nol, onderwijl zijR. vrouw in de kamer koffie inschonk: „De groeten van Lien en Geurt". „O, dank je. Hoe gaat het er?" „Zo'n gangetje. Slechte tijden voor het boeren. En dan daarbij, ze zeg gen niets, maar je kunt merken, dat ze er onder lijden zonder kinderen te blijvep." Maar hierop gaf Nora geen ant woord. De voorspelling van Geurt kwam uit. Nog geen week later was er voor mobilisatie en Nol moest naar Rot terdam. Hij haalde zijn uniform voor de dag en kwam tot de ontdekking dat hij mager was geworden. Nora monsterde hem en zei: „Dat vet komt er in dienst wel weer op." Doch toen hij pp het punt stond weg te rijden, legde ze aarzelend haar armen om zijn hals en gaf hem een zoen. „Kom gauw terug, Nol", zei ze zacht. Hij keek haar verwonderd aan. „Stel je dat op prijs?" vroeg hij. Ze knikte. „Het was misschien niet goed tussen ons. Nol keek haar aan en lachte. Vóór hij ging nam hij haar op ouderwetse wijze in zijn armen en kuste haar ten afscheid. In de winkeldeur keek ze met de kinderen hem na, tot hij om de hoek verdwenen was. Drie weken later was hij weer thuis. En onmiddellijk toog hij weer aan hat werk. Zo goed an zo kwaad als het ging hadden de bedienden het werk in het magazijn gedaan en Nol- had drie dagen werk om alles weer naar zijn hand te ordenen. Er was weer een betere verstandhouding tussen Nol en Nora, maar van tijd tot tijd waren er toch weer woor denwisselingen over de zaak. Het ging als met de baren van de zee. In de Augustusdagen van 1939 moest Nol opnieuw in dienst. Dat kwam wel heel slecht uit, want ook de chauffeur moest nu de wapenrok dragen en bovendien was Nora niet geheel in orde. Wel hield ze zich op de been, maar de koorts brandde in haar aderen en Nol ging met een on gerust gemoed zich opnieuw melden. Ditmaal was het geen kwestie van een paar weken, want toen de oorlog uitbrak, begreep Nol wel, dat hij voorlopig niet meer uit het uniform zou komen. Aan de andere kant wist hij, dat er een mogelijkheid bestond om zaken verlof te krijgen en onmid dellijk stelde hij pogingen in het werk om dit te bemachtigen. Het eerste weekeinde, dat hij naar huis mocht, besprak hij het met Nora. Voor Jan was er een andere chauf feur gekomen, maar deze moest ge heel ingewerkt worden, zodat er een achterstand in de werkzaamheden ontstond. Bovendien was er de nei ging tot hamsteren en hoewel Nora in de winkel order had gegeven, dat er geen abnormale verkopen gedaan mochten worden, was de omzet met meer dan honderd procent gestegen en de nieuwe chauffeur, die werke lijk van goede wil was, deed wat hij kon om de zaak gaande te houden. Nora was Zaterdagavond doodop van vermoeidheid, zodat Nol besloot het gesprek uit t« stellen tot de vol gende dag. Toen vond Nora ook, dat hij zakenverlof moest zien te krijgen. Zelf zou ze naar de burgemeester gaan om een bewijs van aanbeveling te krijgen en nadat Nol met zijn ver zoek de diverse instanties had ge passeerd, werd hem toegestaan op Dinsdag, Vrijdag en Zaterdag naar huis te gaan. Een enkele maal zou hij Zondags dienst moeten doen. Maar Nol was al blij, dat hij in ieder geval drie dagen in de week zich thuis ver dienstelijk kon maken en dan werd er gewerkt. De distributie kwam en daardoor meer administratie. Nora was ge noodzaakt een boekhouder in dienst te nemen en begin November deed de heer Hoffman zijn intrede bij de firma Mansink. Toen Nol Maandags avonds laat thuis kwam, vertelde Nora het en Nol knikte. „Heel ver standig", prees hij, „alleen, je had het enkele jaren eerder moeten doen." „Dan heb ik al die Jaren in ieder geval het loon ln mijn zak kunnen houden", antwoordde ze scherp. Nol schudde bedenkelijk zijn hoofd. „Vrouwtje", zei hij ongewoon zacht, „je kunt het toch niet meenemen in het graf." „Nee, maar we hebben ook twee kinderen en aan hun toekomst die nen we in ieder geval te denken." „Maak jij je voorlopig maar geen zorgen over de toekomst van de kin deren. Denk eerst maar eens over de toekomst van ons land." „O", antwoordde Nora luchtig, „dat zal wel loslopen." „Laten we het hopen." (Wordt varvolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2