Geen vermindering defensie-inspanning DE ZIERIKZEESCHE COURANT TWEEDE KAMER De begroting van Financiën goedgekeurd De reis van Prins Bernhard Studenten beslechtten oude vete Drie plannen om er een einde aan te maken Avondje van Sinterklaas ABONNEMENTEN EN ADVgRTENTIÊN, Prijk per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p, w. 38 ct lou* nummert 10 ct Vertcbijnt teder* w#rkdeft. Adv*rt*nU*priJ» 1 Bet. per mm Sucutjti (met. 15 mm.) minimum I 1,- p- ttuk ZIERIKZEESaiEWNIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN MAANDAG 1 DECEMBER 1952 No. 17279 - 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE} Lenge Nobelstreat A 171, Zleriksee, Pottbut nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstreat A 171 Zierikzee. DE N.A.V O. IN 1953 maar wel meer geld Geen vertraging voor vliegveldenprogramma De In 1953 na te atreven plannen op defensiegebied voor de N.A.V.O. (Noordatlantische Verdrags-Organi- saiie) zullen niet op t(jd gereed z(jn voor de op 15 December te Par(js be ginnende conferentie van deNJk.V.O. ministerraad, aldus heeft 'n N.A.V.O. woordvoerder te Parijs verklaard. Aanvankelijk had men gehoopt deze plannen in het jaarlijkse over zicht van de N.A.V.O., dat de vol gende maand gegeven zal worden, te kunnen opnemen, doch het zal nu wel midden Maart op April worden, voor zij goedgekeurd zullen zijn. Dan zal een nieuwe ministersconferentie bijeengeroepen moeten worden, al dus de woordvoerder. De in December te houden minis terconferentie zal een overzicht van de huidige toestand der Westelijke defensie bespreken, dat zal aantonen in hoeverre de in 1952 gestelde doe len zijn bereikt. De woordvoerder verklaarde met nadruk, dat er geen aanwijzingen waren, dat uit de antwoorden der le den-landen op de vragenlijst een ver- Zevenling bleek een studentengrap te zijn Een bericht, dat een 32-jarige vrouw, Carmen Molina, In Santiago Donder dagavond het leven had geschonken aan een zevenling blijkt een studenten grap geweest te zijn. Het was toen echter reeds door plaatselijke bladen in grote opmaak gegeven en door ver scheidene persburcaux over do gehele wereld verspreid. Zelfs dr. Allende, een Chileense se nator, die aanvankelijk het bericht had bevestigd, gaf later als diagnosei „Ik ben voor de gek gehouden". Later bleek nl. dat studenten, te* vioring van hun jaarlijkse lentefeest, een meisje naar het politicbureau had den gezonden met de mededeling, dat een vrouw enige uren tevoren ten huize van een vroedvrouw in een van de voorsteden van Santiago het leven aan een zevenling had geschonken. Boeddhistische leiders bijgezet Boeddhistisch® priesters in gele ge waden, vrouwelijk® geestelijken en be devaartgangers uit allo delen van de wereld komen te Santsji in Midden- Indta samen om de bijzetting bij te wonen van de heilige stoffelijke over schotten van de „rechter- -en linker hand" van Boeddha, Saripootta en Ma- ha Mogalana. Deze beide volgelingen van Boeddha stierven meer dan 2400 jaar geleden. Zaterdag zijn de stoffelijke over schotten per trein in Santsji aange komen, waar de Indische eerste mi nister, Nehroe, hen in een pasgebouwde tempel heeft geplaatst. Deze tempel staat dicht bij de „Stoopa", waarin de heilige reliquieên in 1851 zijn gevon den. mindering der defensie-inspanning was gebleken. Wel was gebleken, dat alle leden bereid waren meer geld uit te geven. Een der redenen van de vertraging der plannen voor 1953 noemde de woordvoerder de vertra ging bij het indienen der antwoorden van sommige landen op deze vragen lijst. Er was echter geen reden om de conferentie van December uit te stel len, aangezien er een aantal andere onderwerpen, in het bijzonder op economisch- en politiek terrein was, dat de ministers wilden bespreken. Het program voor de infrastruc tuur (vliegvelden, verbindingen e.d. in de N.A.V.O.-landen) voor het ko mende jaar, dat in Lissabon werd op gesteld, zou niet door de vertraging te lijden hebben, zo voegde de woord voerder hieraan toe. Britse dienstplicht blijft op twee jaar De Britse minister van Oorlog, Anthony Head, heeft te Londen op een persconferentie meegedeeld dal de Britse regering er van overtuigd is de 2-jarige dienstplicht in Groot- Brittannië niet te kunnen verkorten. „Het is onlogisch te menen, dat het waarschijnlijk moet worden geacht dat de koude oorlog niet zo lang meer zal duren, of dat de hevigheid er van zal verminderen", verklaarde hij. Als een andere factor, welke hand having van de 2-jarige militaire dienstplicht nodig maakt, noemde Head de Britse overzeese verplich tingen. Spoedige afwikkeling van de kwestie-Rechtsherstel effecten Onbekende duikboot Onbekende duikboot in Philippijnse wateren? Een bericht uit gewoonlijk gred in gelichte kringen te Manilla maakt mel ding van een incident dat zich Don derdagochtend heeft afgespeeld tussen een patrouillevaartuig van de Philip pijnse marine en een onbekende on derzeeboot ter hccgte van het eiland Polillo. ten Ocsten van Luzcn. Volgens het bericht ontdekte het p&trouillevaartai" omstreeks drie uur 's ochtends plaatselijke tijd de onder zeeboot. Daarna verloer het Philip pijnse vaartuig bet contact. Om zeven, uur vond men het onbekende schip terug. Inmiddels had men van do Amerikaanse Marine te Manilla ver nomen dat geen onderzeeboot van een bevriende mogendheid zich in het te- trokken gebied bevond. De patrouille boot liet dieptebommen cntplcffen. Een half uur na da tweede ontmoeting ging het contact weer verloren, aldus het bericht uit de genoemde kringen. „Mooie viooltjes" „Viooltjes, mooie viooltjes", dat was de aan duizenden bekende roep van Emma Baker, die wel zestig jaar lang een traditioneel stuk van het Londense stads beeld heeft gevormd als „bloe menmeisje" aan de voet van de Erosfontein op Piccadilly Cricus, het „hart van het Gemenebest". Emma is thans overleden, in de leeftijd van 78 jaar. Naar vele gewonde soldaten, die in de eerste wereldoorlog met de trein bij Piccadilly Circus waren aangekomen, heeft zij bij wijze van eerbetoon haar bloemen ge worpen en in de tweede wereld oorlog hechtte zij violen-bou- quetjes op de uniformen van sol daten veler naties die naar het front trokken. Haar dochter heeft 'nu haar plaats op Piccadilly Cir- sus ingenomen. Z.K.H. bezoekt president Truman Prins Bernhard heeft Vrijdagochtend, voor een periodiek medisch onderzoek, een bezoek gebracht aan het Walter Reed-ziekenhuis. Vervolgens bracht de Prins een bezoek van een half uur aan president Truman. Zaterdagochtend zou Prins Bernhard een bezoek brengen aan de fabrieken van Fairohild en vervolgens doorreizen naar New fork. Donderbussen, voetzoekers en stormlopen in het oude Delft Vrijdagavond hebben de R.K. Delft- se en Utrechtse studenten de boel te Delft weer eens op stelten gezet, als gevolg van een oude „vete" die er tussen de studentenverenigingen „Sanctus Virgilius" (Delft) en „Veri tas" (Utrecht) heerst. Onlangs had den de Utrechtenaren de vlag van de Delftenaren geroofd en hadden de Delftenaren de halve inventaris van de Utrechtse sociëteit weggehaald. Na een stormachtige vergadering hadden de Utrechtenaren Vrijdag avond besloten dat aan de vete een eind moest worden gemaakt. Zij charterden een vliegtuig dat boven Delft pamfletten uitwierp, waarin hiervan mededeling werd gedaan en DE KOREAANSE CAMPAGNE Bradley wil meer druk op de Noordelijken De artlkelenschryver Robert Allen van de „New York Post" meldt, dat de stafchefs van de V.8. drie afzon derlijke plannen hebben Ingediend ter beëindiging van de Impasse In do Koreaanse oorlog, zulks op verzoek van generaal Elsenhower. Deze laat ste heeft na kennisneming van de voorstellen naar de mening gevraagd van generaal Omar Bradley, voor zitter van de commlsaio van staf chefs. Bradley heeft toen volgens de jour nalist aanbevolen, dat de versterking van het Zuidkoreaanse leger wordt versneld en dat geen uitbreiding aan de oorlog wordt gegeven. De stafchef van het leger wU de Amerikaanse strijdkrachten in Korea met twee of meer divisies versterken en zes of meer Zuidkoreaanse divi sies opleiden en uitrusten. Hierdoor zou dan meer druk op de Noordelij ken kunnen worden uitgeoefend. De stafchef van de marine wil door middel van een amphibielanding diep achter het Noordelijke front door dringen. De mariniers zouden dit plan ook voorstaan. De stafchef van de luchtmacht wil het Zuidkoreaanse leger zodanig ver sterken, dat het de verdediging van het land geheel kan overnemen. De troepen van de V.N. konden dan te ruggetrokken worden. Deze stafchef is sterk tegen het voorstel voor een amphibielanding. gemeld werd dat zij Vrijdagavond half 7 te Delft zouden aankomen. De Delftse studenten hadden zich echter in hun sociëteit verschanst en de toegang met water bespoten, zo dat dezè spoedig in een ijsvloer ver anderde. De telefoon gaf doorlopend ,in gesprek". Tegen half 10 arriveerden plm. 300 Utrechtse studenten in zeven grote autobussen met de president van de Delftse vereniging, die zij des mid dags uit zijn woning hadden ont voerd, als gevangene in hun midden. Hevige strfld Na zich in een patronaatsgebouw met boerenkool en worst te hebben gesterkt, formeerden zij een fakkel optocht met muziek naar de Delftse sociëteit, waar zij naar binnen wil den. Toen zij de slang uitrolden van een meegebrachte brandspuit werd deze hun echter snel afhandig ge maakt en verscheidene Utrechtena ren werden als gevangenen in de kel der opgesloten. Er werd met donder bussen en voetzoekers gesmeten en aan de eis van de Utrechtenaren: „500 liter bier voor de vrijheid van uw president", werd geen gevolg ge geven. Met rammen liepen de Utrechtena ren toen storm op de hevig gebarri cadeerde deur, die eindelijk met luid gekraak bezweek. Toen zij binnen wilden dringen werden zij echter te ruggedrongen en werd de deur op nieuw gebarricadeerd. Toen werden de ruiten gekraakt, zodat glazen en sponningen in splinters vlogen. De Delftse studenten smeten met voet zoekers en emmers water van het dak. Om 11 uur werd echter de strijd gestaakt en vond in de „soos" een verbroederingsfeest plaats, waarbiji de gevangen president werd uitge leverd, In rijn «ntwoord aan de sprekers deelde Minister v. d. Kieft mede, dat als bti denten Tan de Belast?ngacademie bezwaar hebben trgen het corpslid maatschap. daarmede zeker rekening zal worden gehouden Spr. Teelde er cck wel to" freowen tct de Academie toe te laten, maar de kosten bedra gen f 8500 en met het oop op een eventueel huwelijk meende spr. dat dit bedrag niet altijd zijn nut zal afwerpen. Afschaffing van de Spaarraad achtte hij niet nodig. De Hamburgse spaarmethode zal hij bestuderen. Het blad „Wii van Financiën" achtte hxi «loodzakelijk. Met de Wet Assurantiebe middeling is vertraging ontstaan, daar er nog commissies moeten worden in gesteld. De Herstclbank kan nop niet worden gemist. Vrijstelling van f 500 van het inkomen der gehuwde vrouw zou onbillijk werken. Vernieuwing belastingwetgeving De commissie, die tot een ver nieuwde belastingwetgeving tracht te komen schiet goed op met haar werk. Het huidige systeem van heffing van Inkomstenbelasting verdient do voor keur boven toepassing van een ge- kniddeldo van 3 jaar De wet op de herkapitalisatie kan na haar afloop ook nog worden toegepast De in komstenbelasting op 6pcculatiewinst heeft een zeer gering bedrag opgele verd De opvatting als zou do af wikkeling van bezwaarschriften inge volge de Wet Materiöle Oorlogsscha den zo traag gaan, bestreed spr Exploitatie van nieuwe gronden in eigen beheer is gewenst. Voor de uitgifte van gronden en voor het pachtbeleid zijn eigen gegevens nodig, binnenkort zal een nota 'over het re- fr.vringpbcleid betreffend'*. ci+gifte y.-.n gronden verschijnen. De Effectenregistratie in baar geheel is een succes geweest en heeft belang rijke voordelen gebracht. Uitvoerige plannen rijn uitgewerkt om het rechts herstel effecten spoedig af te wikkelen. Twee moties en een amendement Bii de replieken diende do heer Biewenga (AR) een mede door leden van de CH, KVP. VVD cn KNP onder tekende motie, in, waarin do Minister wordt uitgenodigd zodanig maatrege len te treffen, dat de definitieve aan slagen in de heffingen ineens, go- dateerd voor 6 Februari 1952, op des betreffend verzoek van de betrokken belastingplichtigen, ambtshalve in die zin zullen worden herzien, dat reke ning wordt gehouden met de inhoud van de uitspraak van de Hoge Raad d.d. 6 Februari 1952, inzake aftrek van belastingschulden voor de aan slagen in do heffingen ineens. De heer Schouten (AR) diende, na mens zijn partijgenoot, de heer C. v. d. Heuvel, een motie in, waarin de Bond van Gepensionneerden vraagt toeslagen op de pensioenen Het hoofdbestuur van do Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden heeft aan de Raad van ministers een adres go- zonden, waarin o.m1. wordt gezegd, dat volgens de voorstellen van het interim- rapport vau do Staatscommissie voo* do pensioenwetgeving de pensioenpositie van het gros der reeds gepensionneer den in geen enkel opzicht wordt ver beterd, terwijl de reële achteruitgang van hun pensioen betreurenswaardige verhoudingen heeft aangenomen. Ver zocht wordt in het onderhavige adres om een herwaardering en in afwach ting daarvan nu reeds een stolsel van toeslagen in te voeren, dat de pensi oenen aanpast aan do indexcijfers van de kosten van het levensonderhoud. Kamer als haar oordeel uitspreekt dat de studenten san de Belastiugacademie vrij moeten rijn in het al of niet toe treden tot het studentencorps der aca demie en waarin de Minister wordt verzocht te bevorderen, dat dienover eenkomstig wordt gehandeld. De mo tie was mede ondertekend door leden van CH, KVP en VVD. Verder lichtte de heer Schouten een amendemcnt-v. d. Heuvel toe, mede ondertekend door leden van CH, VVD en KVP., om de post van f 20.000 voor het blad „Wij van Financiën" met f 1,te verminderen, om daardoor tot uitdrukking te brengen, dat dit blad niet op 's Rijks kosten zal wor den uitgegeven. De heer Janssen (KVP) stelde een motie in het vooruitzioht om aan: te dringen op verlenging van de Her-, kapitalisatiewet. Do heer Hofstra (PvdA) was het met de laatste motie eens, doch was tegen; do motie- en het amendement-v. d. Heuvel. De heer Weiter (KNP) verklaarde zich voor de moties-Biewenga en v. d. Heuvel De heer Reutor (CPN) ondersteunde de 'motie en het amendement-Y. d. Keu vel, doch was tegen de motie-Bie- wenga. De Minister was ook tegen de motie-Biewenga, doch zou zich niet tegen de motie v. d. Heuvel ver zetten. Hij zou het betreuren als een amendement-v. d. Heuvel zou worden aangenomen. Tegen verlenging van de wet op de Herkapitalisatie was hi] niet. Begrotingen goedgekeurd Dn voting hrt Gemeentefonds cn hot Staatsmuntbedrijf werden goed gekeurd. Nadat de Minister had verklaard dat als de motie-Biewenga werd aan genomen hii er geen uitvoering aan zou geven, trok de heer Biewenge haar in, zich voorbehoudend op do zaak terug te komen. De motic-vl. d. Heuvel werd z.h.s. aangenomen. Het amendement-v. d. Heuvel ont raadde de Minister, daar hii vrii wenst te zijn. als hij het blad meent nodig te hebben. Na nog enige discusaie werd het amendement-v. d. Heuvel verworpen mot 51 tegen 19 stemiucn (voor: AR, SGP, ÓPN en do CH., behalvo de heren Krol cn Kikkert en van de VVD do heren Ritmeester cn Coruelissen). Do begroting werd z.h.s. goedge keurd, met aantekening dat do CPN geacht wilde worden te hebben te gengestemd. I I T Om gelijkheid te kunnen schep- T pen zou men de natuur geweld 1 A moeten aandoen. A Hei K. N. M. I. voorspelt tot Maandagavond: Vrfj zonnig In de ochtend lichte en hier en daar matige vorst en plaatselijk mist; overigens vrij zonnig weer; matige tot vrij krachtige Noordoostelijke wind; mddagtemperaturen om het vriespunt. 2 Dec. Zon op 8.27, onder 16.32. Maan op 16.44, onder 9.56. Laatste Kwartier: 9 December. We komen toch weer bij elkaar, Om onze goede Sint t' ontvangen, Al zijn de tijden dan wat duur, We horen 't liedje van verlangen. Het Liedje, dat trouw met ons gaat, Door lichte en door donk'ro jaren, Waardoor de zorgen van de dag Vaak even schijnen op te klaren! De schoentjes, 's avonds bij de schouw, Vertellen ons een blij verhaaltje, We zien ze met een glimlach aan, Die spreken zo hun eigen taaltje. Dan zijn de kleutertjes naar bed, Maar duid'lijk gaat er door ons leven Een diep gevoel van warme dank, Dat zö ons eenmaal zijn gegevenl En dan.DE avond! Kijk eens rond, Als Sinterklaas zich rijk gaat tooien, Als om de hoek der kamerdeur Een hand het lekkers uit komt strooien. Dat is een waarlijk groot moment Van uitgelaten kindervreugde, 1*3, ook wij delen hierin mee. Omdat 't ons nog van vroeger heugde! Vervolgens draagt men schatten aan, De treintjes en de blokkendozen, De bromtol, die zo keurig draait, Een prentenboek met rode rozen. De toeter, die zich horen laat, Totdat de oren ervan tuiten, De trommel, die aan 't roff'len slaat, En in haar vaart niet is te stuiten! Natuurlijk komt men bij elkaar, Zo'n avondje is uitgelezen, Dat was het eens in 't ouderhuis, Zo zal 't voor onze kind'ren wezenl We groeten weer de goede Sint, En 't zal ons echte vreugde schenken, Wanneer we d&n het arme kind, Dat weinig in zijn schoentje vindt, Uit onze overvloed gedenken1 November 1952. (Nadruk verboden). KROES. Vermiste „Globemaster" gevonden Geen teken van leven Van do Amerikaanse luchtbasis An chorage In Alaska is Vrijdagavond ge meld, dat do sedert vorige Zaterdag vermiarte „Globemaster" is gevonden. Hot wrak van hot toestel werd waar genomen op een gletschcr op ongeveer 95 km. van Anchorage. Bij het wrok werd geen teken van leven bespeurd. Het toestel had 52 personen een boord, Mamio Eisenhower Is voor het eerst officieel opgetreden als echtgenote van de komende President. Die eer viel de USO te beurt, die een lunch ge organiseerd had ln het Waldorf Astoria Hotel to New York, waarvan do baten ten goede kwamen aan een fonds. Mevrouw Elsenhower moest natuurlijk ook een stukje proeven van de beroemde „droomtaart", die bekend ls b\j alle Amerikaanse mannen, die dienen of hebben gediend bf) leger of vloot. Deze taart is n.l. één van de „spécialltó's" van de U80-centra In geheel Amerika. De taart schijnt bést te smaken; vertegenwoordigers yan de land*-, lucht en zeemacht ktykcq toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1