Li DE ZIERIKZEESCHE COURANT Belangrijk bevoorradingscentrum in handen van de Vietminh De oorlog in Korea Minister Mansholt over het melkpri j s vraagstuk ZIERIKZEFMRMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN' Prijk p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4,94, p. w, 38 ct Lots* nummer* 10 ct VartchIJnt ladara warkdag. AdvarlanUaprlJ» 1 Set. par mm Succatjet (mar IB mm.) minimum II,- p. iluk. WAARIN OPGÉNOMEN DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 No. 17274 - 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE Langa Nobelitreet A 171, Ziariksaa, Poftbu» nr. T, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakanman Ochtmen langa NobeUtreet A 171 Ziariksaa. DE STRIJD IN INDO-CHINA DE FRANSEN OP DE TERUGTOCHT Zondag Is Son La, het grootste Franse bolwerk in Thai, in N.W. In do-China, in handen gevallen van de Vletmlnh-strfjdkrachtcn. Son La Is een bevoorradingsbasis bU de Zwarte Rivier. D© Franae strijdkrachten hebben op dracht gekregen zich op Nasarn terug te trekken. Nasarn is een versterkt kamp dat een belangrijk vliegveld, 7 km. naar het Zuiden, beveiligt. Waarnemer* verklaarden dat het ver lies van Son La een slag voor de Fransen zou zijn te vergelijken met die welke werd geleden door de val van Moa Binh het vorig jaar. Men gelooft, dat de Fransen atand willen houden bij Nasam. In Parijs wordt het grootste belang gehecht aan het vliegveld van Nasam', het eindpunt van een voortdurende luchtbrug waar door voorraden en versterkingen zijn aangevoerd, toen wegen onbegaanbaar waren. Sommige Franse deskundigen waren van mening, dat het verlies van Nasam zou leiden tot do ineenstorting van de gehele Franse verdediging in Thai. De voorhoede van de Vietintnhtroe- pen, die een grote tangbeweging uit voeren, .zijn Nasam tot op enkele kilo meters genaderd. Vele waarnemers zijn Amnestie op grote schaal in Polen Bfjna de helft van alle gevangenen in vrijheid. Het Poolse parlement heeft een Amnestiewet goedgekeurd, waarbij bijna de helft van hen die zich in gevangenissen bevinden, zullen wor den vrijgelaten, aldus meldt radio Warschau. De wet voorziet ook in het wijzigen van doodvonnissen in 15 jaar gevangenisstraf en van ver oordelingen tot levenslange gevan genisstraffen in gevangenisstraffen van 12 jaar. Onder de wet vallen niet degenen, die schuldig bevon den zijn aan spionnage, revolu- tionnaire activiteit en economische sabotage, oorlogsmisdadigers en „zij die verantwoordelijk zijn voor de nederlaag van Polen in 1939". Daarentegen zal aan alle perso nen, die veroordeeld zijn wegens het niet leveren van verplichte hoe veelheden graan, varkens en melk, amnestie verleend worden op voor waarde. dat zij de volledige quota tegen 31 December verstrekken. De amnestie, die wordt verleend ter ge legenheid van de invoering van de nieuwe constitutie, zal gelden voor hen die veroordeeld zijn voor ver grijpen die voor 20 November zijn gepleegd. De rassenkwestie in Zuid-Afrika Samenwerking tussen blanken en naturellen De Zuid-Afrikaanse Minister van Naturellenzaken, dr. H. F. Verwoerd heeft de instelling van een nieuwe afdeling in zijn departement aange kondigd, waarmede een nauwe sa menwerking tussen de regering en de naturellen in de gehele Unie wordt beoogd. Tot hoofd van deze nieuwe afdeling is benoemd de heer C. W. Prinsloo, een expert op het ge bied van naturellenzaken. Aan de staf zijn ook naturellen toegevoegd. De nieuwe afdeling zal nauw contact onderhouden met de naturellen en hun leiders in de reservaten op het platteland en in de steden. .Dr. Verwoerd deelde verder mede, dat de regering thans voor de eerste maal relaties wenst te onderhouden met de naturellen op de wijze waar op zij diplomatieke betrekkingen on derhoudt met andere landen. Hij drong aan op een spoedige installa tie van Bantoe-autoriteiten, waar door de regering beter op de hoogte gebracht kon worden van de dage lijkse noden van de naturel. De Duitse invoer uit Nederland De Invoercommissle van de West- Duitse regering heeft toestemming gegeven voor de invoer uit Neder land van pootaardappelen ter waarde van 1 millioen D.M. en van verse zeevis ter waarde van 100.000 D.M. van mening, dat het grootste gevecht van de oorlog op handen ia. Hergroepering der Franse troepen De Fransen trokken zich Zaterdag terug op Co-Noi, 30 kilometer ten Zuidoosten van Nasam, en rondom Thoeaan Tsjau, vijf km. ten Noordwes ten van deze plaats. Bij Co-Noi heb ben Fraos© vliegtuigen een Vietminh- bataljon volledig vernietigd. Volgens een telegram van het Franse Nieuwsbureau heeft een woordvoerder van de Franse generale staf in Indo- China Maandag medegedeeld dat de Franse strijdkrachten zich op bevredi gende wijze opnieuw hebben gegroe peerd. Verder deelde do woordvoerder mede dat Son La geen deel uitmaakte van de verdedigingsgordel van dc be langrijk© basis Nasam. RINGEN NA 23 JAAR TERUGGEVONDEN In de zomer van 1929 verloor de heer H. Linders nabij zijn wo ning op het veld in de Bergense Hei (Limburg) zijn trouwring en hetzelfde overkwam zijn schoon dochter een jaar later. Toen hij een riek in de grond stak, vond de tegenwoordige be woner van het huis, de heer J. Mulders, dezer dagen de ring van Linders terug. Merkwaardig ge noeg werd Vrijdag ook de ring van de schoondochter teruggevon den door een kind, dat op een na bijgelegen veld bij het rooien van herfstknollen aanwezig was. De ringen zijn aan de thans te Aijen woonachtige rechthebbenden ter hand gesteld. Vaak hebben wij eerst een stof- t wolk opgeworpen en klagen dan dat wij niet kunnen zien. Hr Ms fregat „Johan Maurits van Nassau" Is ter aflossing van Hr Ms torpedobootjagcr „Plet Hein" naar de Koreaanse wateren vertrokken. Het vertrek uit Den Helder.. Griekse militaire delegatie in Joego-Siavië „Vriendschap zal nooit worden verbroken". Een Griekse militaire delegatie van acht man is in Belgrado aangekomen voor een bezoek van een week aan het Zuidslavisch leger. Het hoofd van de delegatie, luitenant-generaal Ioannoe, las bij aankomst een bood schap van maarschalk Papagos aan het Zuidslavisch volk voor. Hierin wordt gezegd, dat maar schalk Papagos gelooft en wenst, dat de vriendschap tussen Zuidslavië en Griekenland nooit zal worden ver broken. „Indien wij verenigd blijven zal deze vriendschap, wat er ook moge gebeuren, nooit worden verbro ken, omdat wij vrede wensen en ook Joegoslavië vrede wenst". In September j.l. heeft een dele gatie van het Zuidslavisch leger een bezoek aan Griekenland gebracht. Waarnemers achten het bezoek een verdere versterking van het contact tussen beide legers om eventueel te komen tot een overeenkomst tussen Griekenland en Joegoslavië voor we derzijdse verdediging. Geweldige aardbeving bi; San Francisco Geen slachtoffers In de nacht van Vrijdag op Zater dag heeft zich in een 800 kilometer lange strook ten Zuiden van San Francisco een aardbeving voorge daan, welke 45 minuten aanhield. Een huis stortte in. Van slachtoffers wordt geen melding gemaakt. Volgens een functionaris van het seismologisch instituut van de uni versiteit van Californië lag het cen trum van de beving in het verlaten berggebied nabij Parkfield. Naar zijn mening zouden de gevolgen van de aardbeving „ongetwijfeld rampzalig" zijn geweest, indien het epicentrum in een bevolkt gebied had gelegen. In Zuid-Afrika zal een speciale postzegel worden uitgegeven ter ge legenheid van de kroning van Ko ningin Elisabeth. De zegels zullen van 2 Juni af gedurende drie maan den in de Unie verkrijgbaar zijn. Verder zal een drietal gedenkpen ningen door de munt geslagen wor den en wel ln goud, zilver en brons. Voorts zal te gelegenheid van het eeuwfeest van de postzegel in Zuid- Afrika op 1 September 1953 een spe ciale serie zegels worden uitgegeven Lof van generaal van Fleet voor de Zuid-Koreaanse troepen De commandant van het Ameri kaanse achtste leger, generaal van Fleet, zegt in een artikel in het Ame rikaanse weekblad „This Week", dat nog vele Zuid-Koreaanse divisies op de been kunnen worden gebracht om het Zuid-Koreaanse aandeel in dr^ strijd te verhogen. Zuid-Korea be schikt thans over tien divisies. Volgens de generaal wordt reeds 60 procent van de frontlinie door Zuid- Koreanen verdedigd, 15 procent door andere niet-Amerikaanse troepen en slechts 25 procent door Amerikaanse militairen. Bovendien beschikt iedere Amerikaanse divisie over 2.500 man Zuid-Koreaanse hulptroepen. De generaal spreekt zich uit voor een „verhoogd gebruik van inheemse troepen voor het verdedigen van hun eigen land, ter vervanging van Amerikaanse soldaten, waar dan ook." Hij voegt hieraan toe: „Voor het type defensieve oorlog, waarin wij zijn gewikkeld met vaste po sities in bergachtig terrein zijn de Zuid-Koreanen even goed als de Amerikaanse soldaten. Zestien Zuid- Koreanen kosten voor hun oefening, voeding en soldij evenveel als één Amerikaan". De generaal noemt het Zuid-Kore aanse leger „het grootste, betrouw baarste en modernste anti- commu nistische leger van enig Aziatisch land". Beroep van Truman op de De Middenstands-examens Amerikaanse kerken in Nederland Ter gelegenheid van de eerste steenlegging voor een nieuwe Pres byteriaanse kerk te Alxandria, in de Amerikaanse staat Virginia, heeft President Truman in een toespraak onder meer verklaard, dat de Ame rikaanse kerken „de leiding moeten nemen in de strijd voor het heersen van gevoelens van broederschap en fatsoen onder het Amerikaanse volk en voor het verbeteren van de le vensstandaard van al zijn leden". Truman zeide, dat men er naar meest streven de geestelijke beginse len van het Christendom uit te dia gen. Hij betoogde dat het „Punt vier- programma", dat voorziet in Ameri kaanse hulpverlening aan econo misch ten achter gebleven gebieden, één van de middelen is om dit te be reiken. „Dit programma", aldus de president, „is voortgevloeid uit ons besef dat wij de „hoeder van onze broeder" zijn. Het vormt een bewijs voor dë stelling dat wij, door recht vaardig en juist te handelen, de krachten kunnen terugwerpen, wel ke er naar streven de wereld tot het barbarendom terug te voeren". Beste oandldaten van 1952 onderscheiden Aan vier Candida ten, die het Mid denstandsexamen algemene handels kennis 1952 met het beste resultaat hebben afgelegd, heeft Dr. W. L. Groeneveld Meyer, directeur-gene raal van de Middenstand, namens de Minister van Economische Za ken, de bronzen legpenning van dit ministerie uitgereikt. De namen dezer beste candidaten zijn: mej. C. H. van der Heide uit Rotterdam, mej. P. van der Hoeve uit Den Haag, de heer H. Toornvliet uit Amsterdam ende heer J. R. de Haan uit Gronin gen. Behalve de bronzen legpenning ontvingen zij tevens van het Ministe rie van Economische Zaken een boekwerk. In 1952 namen in totaal ruim 20.000 personen aan het Middenstandsexa men deel, waarvan 11.169 of 55.7 pet. het diploma behaalden. Van 1938 af legden tot dusver bijna 360.000 per sonen het Middenstandsexamen af. Hiervan slaagden er bijna 195.000 of 59 pet. Bepalingen betreffende bestemming en prijsvorming worden ingetrokken Daling garantieprijs, verhoging uerrekenprijs Nederlands vrachtschip vervoert circus naar Ceylon Paardenvlees en wortelen voor de wilde dieren De Javakade in Amsterdam bood Zaterdag een ongewone aanblik. Een groot gedeelte van de kaderuimte werd nl. ingenomen door de menage rie en inventaris van het Zweeds- Duitse „Circus Busch", dat met het m.s. „Borneo" van de maatschappij „Nederland" naar Colombo zal reizen Elf tijgers, vijftien paarden en drie beren wachtten geduldig in hun kooiwagens tot zij aan boord werden gehesen. Aan de wal stond de tijger dompteur Gilbert Houcke toe te zien, dat voor zijn lievelingsdieren een goed plaatsje aan dek werd inge ruimd. Voor de tijgers wordt 1500 kg. paardenvlees meegenomen. Voor de beren is er eveneens extra voed sel, nl. een grote hoeveelheid worte len, waar deze bewoners van Noord- Zweden verzot op schijnen te zijn. Het „Circus Busch" zal zes weken in Colombo optreden en daar tevens meewerken aan een grote Duitse kleurenfilm over het circusleven, waarin Gilbert Houcke een der hoofdrollen speelt. De circuskooien worden geflan keerd door een driedelige ponton van 120 ton, dat dienst zal doen in de Musirivier op Sumatra. De „Borneo" wordt circa half December in Colom bo verwacht. De minister van Landbouw, Visse rij eiv Voedselvoorziening heeft in een brief aan de Tweede Kamer de volgende uiteenzetting gegeven over het melkprijsvraagsfuk: Met ingang van 18 April 1953 zul len de bepalingen ten aanzien van de bestemming van de melk en de prijs vorming van de consumptiemelk worden ingetrokken. Dit brengt o.a. mede, dat de zogenaamde aanvul- lingsmelkregeling voor dc consump tiemelk op die datum zal worden stopgezet. Het zogenaamde „Zuivelfonds" zal denen te worden gehandhaafd. Het is verheugend, dat door het bedrijfsle ven zelf de wenselijkheid werd be seft, dat ook in het belang van de producenten sterke prijsuitslagen voor de consumptiemelk voorkomen worden. Het ligt voorts in de bedoeling een subsidie uit het Landbouwegalisatie- fonds te handhaven eri deze op zo danige wijze regionaal te spreiden, dat de prijzen voor de consumptie melk zich in de verschillende delen van het land ongeveer op dezelfde wijze blijven verhouden als thans het geval is. Over de hoogte van het sub sidie, dat na 18 April 1953 uit het Landbouwegalisatiefonds zal worden verstrekt, is thans nog geen beslis sing genomen. Twee-prijzensysteem Te rekenen met ingang van 2 Nov. 1952, dus vooruitlopende op de op heffing va den regelingen ten aan zien van de bestemming en de prijs vorming voor de melk per 18 April 1953, zal tot een twee-prijzensysteem worden overgegaan. Met betrekking tot het peil dezer prijzen zij het vol gende medegedeeld: De garantieprijs voor de melk voor het thans aangevangen melkprijsjaar welke de minister bepaalde op 20 ct per kg melk met 3.5 vet, is ge baseerd op de gemiddelde kostprijs in de zandgebieden, welke door het Landbouw-Economisch Instituut is berekend op 19,75 cent voor melk met 3.5 vet. De verrekenprijs voor de consump tiemelk is door de minister vastge steld op 22 cent per kg melk met 3.5 procent vet, met dien verstande, dat het vet, dat aan de volle melk bij de standaardisatie tot consumptiemelk wordt onttrokken, zal worden ge waardeerd op een bedrag, overeen komende met de werkelijke boter prijs, waarbij echter als minimum zal gelden de boterprijs, afgeleid uit de garantieprijs voor de melk van 20 cent en een ondermelkwaarde van 5.5 cent. In deze verrekenprijs is der halve een redelijke ondernemers winst verdisconteerd. Hogere gemiddelde kostprijs In het thans beëindigde melkprijs jaar gold een garantieprijs van 20.4 cent, terwijl de verrekenprijs voor de consumptiemelk zich eveneens op dit peil bevond. Ten opzichte van dit jaar heeft een stijging plaats gevon den van de gemiddelde kostprijs van de melk met ruim 0.5 cent per kg. Wanneer hiermede rekening wordt gehouden, is de garantieprijs ten op zichte van het vorig jaar relatief met 1 cent verlaagd en de verrekenprijs met 1 cent verhoogd. De verhoging van de verrekenprijs voor de consumptiemelk zal voorlo pig worden opgevangen door een ho ger subsidie uit het Landbouwegali satiefonds en derhalve niet lelden tot ccn verhoging van de prijs voor de consument. Het K. N. M. I. voorspelt tot Dinsdagavond: Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatselijk buien; overwegend matige Noord westelijke wind; na in de nacht op vele plaatsen lichte vorst, overdag temperatuur enkele graden boven het vriespunt 26 Nov. Zon op 8.20, onder 16.35. Maan op 13.58, onder 1.57. Volle Maan: 1 December. Het vraagstuk der krijgsgevangenen India brengt wijziging aan in haar resolutie De 21 lauden die de oorspronke- tijke resolutie tot oplctfing ran het krijgsgevangeaengeechil hebben ge steund. zijn Zondagavond zeven kwar tier bijeen geweest voor eeo bespre king over de K©wüzigdo Indische re solutie. De zitting werd verdaagd voor verdere bestudering van het Indischs voorstel. Er wrren speciale maatregelen ge troffen om te veerkemen dat verslag gevers na afloop van do vergadering de afgevaardigden zouden aanspreken. De voorzitter van de commissie der 21 landen, do Australiër Sir Penov Spender, heeft tegenover de pers me degedeeld, dat de gewijzigde Indische resolutie in een aantal belangrijke opzichten opheldering vereist. Spender voegde er aan toe dat er eenstemmig heid was over de hoofdzaken. Hii zei- de dat hij een volgende vergadering van de 21 bijeen zou roepon zodra meer Inlichtingen over de betrokken punten verkregen waren. Een andere nieuws omwikkeling was dat Zondag de Sovjet-Unie haar eigen resolutie van veertien dagen geleden heeft herzien Het belangrijkste deel van het nieu we Russische voorstel is de herziening van het pont inzake de repatriëring van de krijgsgevangenen Amerikaans vliegtuig vermist boven Alaska Aan boord zijn 52 personen Een groot Amerikaan* militair vlieg tuig van het type C-124, een zg. „Glo- bemnster", met 52 personen aan boord, wordt sinds Zondagochtend ergens bo ven Alaska vermist. Het toestel was Zaterdagavond met een bemanning van 11 leden en 4l pas sagiers van de basis McChord (Seattle) opgestegen voor een vlucht naar El- mendorL Field bij Achorage (Alaska). Het had voor lU/g uur brandstof aan boord. Do vlucht duurt gewoonlijk ruim zeven uur. Het laatste radiobericht werd 61/» uur na het vertrek opgevangen. De „Globemastcr'' bevond zich toen bo ven het eiland Middleton, ongeveer 150 mijl ten Zuid-Zuidoosten van Ancho rage, waar hot terrein zeer ruw if. Volgens functionarissen van de Amv- rikaanso luchtmacht behoort het me rendeel van de passagiers tot de lucht macht. Er waren echter ook enige leden van het leger aan boord. Voormalig pers-chef van Hitier overleden De voormalige perschef van Hit- Ier, Dr. Otto Dietrich, is Zaterdag in de ouderdom van 55 jaar in een ziekenhuis te Düsseldorf overleden. In 1939 kreeg hij van Hitier op dracht een perscentrum van de Nazi partij op te richten. Zes jaar later werd hij benoemd tot perschef van het Duitse staatshoofd (Relchspresse- chef) en Staatssecretaris van het Mi nisterie van Propaganda. Deze func tie vervulde hij tot het einde van de oorlog. In 1945 werd hij door Britse troepen gearresteerd en te Neuren berg op beschuldigiing van misdaden tegen de menselijkheid, anti-Joodse propaganda en het lidmaatschap van verscheidene misdadige organisaties, tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. In Augustus 1950 werd hij vrijgelaten op grond van goed ge drag. Het volgend jaar werd hij benoemd tot hoofd van de afdeling Düsseldorf van een Duitse transportmaatschap pij. Hij schreef o.a. een boek geti teld: „Met Hitier naar de macht", Hij weigerde echter na de oorlog zijn mémoires te scbrtyyen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1