Burgemeester C. Gast van Brouwershaven gaat ambtsketen overdragen Donderdag vertrok het gezelschap weer naar Mexico Sanapirin De Koreaanse krijgsgevangenen DOOR CATS VERSIERD DOOR GAST BESTIERD" 11IS1FW 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 22 NOVEMBER 1952 - No. 17272 PRINS BERNHARD'S ZUID-AMERIKAANSE REIS Begin December terug naar Nederland Prins Börnhard is Woensdag ongehin derd te voet Lima ingetrokken om ge schenken voor de Koningin en de prin sessen te kopen. 's Middags reed de Prins ongeveer veertig km. naar het Zuidoosten om de ruïne van een tempel te bezoeken, die door de Inca's aan de Zonnegod was gewijd. De tempel werd opgericht op een opgeworpen berg, die 250 meter uit stak boven de vroegere stad Pachaca- mao. De berg werd opgeworpen, omdat de Inca's het nodig vonden dat de Zonnetempel hoger lag dan de in de buurt gelegen tempel die aan de Maan- god was gewijd. De Prins beklom de berg en filmde van daar de Stille Oceaan. Als officieel einde van het bezoek aan Peru bood Prins Bernhard tor ere van president Odria een diner aan in een club te Lima, waaraan vijftig per sonen deelnamen. Do gehele avond stond de garde met gouden helmen voor bet gebouw waar het diner gehouden werd. De Prins en zijn gevolg hebben Don derdagmiddag Lima per vliegtuig ver laten en zijn zonder tussenlanding na ar Acapulco in Mexico gevlogen, een vlucht van dertien uur. In Acapulco zal de Prins vier dagen rust nemen na de buitengewoon vermoeiende reis. Daarna zal de Prins in een vliegtuig van de „American Airlines" naar Was hington gaan en na een paar dagen in New York te hebben doorgebracht zal hij 4 December naar Nederland terug keren. Menagerie in de Egyptische archieven Ratten aten banknoten De Egyptische regering heeft beslo ten de strijd aan te binden met de rat ten, Schorpioenen en slangen, die zich in de archieven van ministeries hebben genesteld. Onlangs is nl. een ambtenaar van de medische afdeling gestoken door een zwarte schorpioen, die bleek te huizen in een dossier, dat deze be ambte wijde bestuderen. Bovendien blij ken ratten een aantal uiterst belang rijke documenten en bankbiljetten to hebben verslonden. Men heeft beslo ten katten in <lienst te neuten om de ratten te bestrijden. Voorts ondervin den ambtenaren van het ministerie van Financiën hinder van slangen, die in de archieven van dit ministerie neste len. Het ministerie heeft daarom een beroep gedaan op bekwame slangenbe zweerders. Drama te Almeló Achtjarige jongen komt om bij brand Bij p| en brand die Donderdagmorgen de woning van de arbeider Gerrits aan de Spreeuwenstraat te Almelo geheel heeft vernield, is hot oudste kind van het gezin, de achtjarige-Klaas, omge komen. In het hoekhuis, dat bewoond werd door het gezin bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen brak door onbekende oorzaak brand uit. Alle le den van het gezin sliepen op dat mo ment nog. Do ouders bevonden z'ch met een anderhalfjarig kind in de voor kamer. De vier andere kinderen lagen op de eerste etage. De ouders werden gealarmeerd door het hoesten van de driejarige Gorrie. De brand woedde toen reeds in volle hevigheid. Op het alarm van de beide ouders snelden van allo kanten buurtgenoten toe, doch men stond voor een hopeloze taak. Gerrits en zijn vrouw begaven zich naar boven om de kinderen te redden. Zij slaagden er in de kinderen in veiligheid te bren gen, doch de achtjarige Klaas was on bereikbaar. hij kwam in de vlammen om'. Wel hebben de buren nog gepro beerd via het dak een weg te banen, doch deze pogingen moesten al vrij spoedig worden opgegeven. Allen heb ben brandwonden opgelopen. Do. brand weer van Almelo heeft de brand ge blust. Nieuwe boeien bij de „Faustus" Taak van de marine afgelopen Daar de warkeerboeien bii het wrak van de „Faustus" do^r zeegang zijn weggeslagen, zullen dojr de Koninklijke Marine nieuwe boeien warden gelegd. Hierbii zal niet worden gedaken. De boeien zullen bii het wrak warden verankerd. Het werk van de Marine zal hiermee zijn beëindigd. De verdere werkzaamheden zullen doar de Water staat worden verricht. De Britse sche pen zijn inmiddels naar Engeland te ruggekeerd. Nederlandse vlag te Makassar neergehaald Woei-sdag is de Nederlandse vlag voor de ambtswoning van de Commis saris der Nederlanden te Makassar, de ht-er van Straten, neergeheeld. De da- der, eeu Indonesiër, werd kort daar na door een militaire wacht, die ia de buurt is gelegerd, gegrepen. Het on derzoek is nog gaande. Gemeld wordt, dat aan de geestvermogens van de da der wordt getwijfeld. De heer van Straten heeft zich tot de gouverneur van Celebes gewend met het verzoek, maatregelen te treffen, teneinde een herhaling van het geberude te voor komen. tegen kou, koorts en griep Koker 50 tabletten 80 ct. - 25 tobletten 45 et. Atoombom ontplofte Eiland Monte Bello nog gevaarlijk Officieel wordt te Canberra mee gedeeld, dat het eiland Monte Bella, waar Engeland vorige maand zijn eer ste atoomwapen Ut cnlpl'iling bracht nog steeds gevaarlijk radio-actief is en niet voor Januari v er burgers zal worden opengesteld. Dit duidt op een explosie van geweldige intensi teit. Van bevoegde zijde wijst men er op dat de plaatsen waar te Hinsjima en Nagasaki indertijd een atoombom is ontploft, enkele dagen daarna zon der gevaar kon worden betreden. Ingezonden mededeling Er komt dienstplicht Eisenhower tegen gedwongen repatriëring De republikeinse senator Alexander Wiley heeft na een onderhoud met generaal Eisenhower verklaard, dat de generaal zich met kl»tn uitgesproken had tegen het beginsel van gedwongen repatriëring van Noordeliike krijgsge vangenen in Korea Wiley, die afgevaardigde is naar de Verenigde Naties, heeft eerder ge zegd, dat het van essentieel belang is. dat de generaal zijn standpunt bekend maakt, willen de Verenigde Naties voortgaan met de behandeling van de Koreaanse kwestie Hij zeide, dat Eisenhower gezegd had de beginselen der Verenigde Na ties „volledig toegedaan" tc zijn Hij was niet gemachtigd Eisenhowers stand punt officiéél aan de Verenigde Naties mede te delen, doch hii zou de andere Amerikaanse afgevaardigden op de hoogte te brengen. Nederlandse zuivel-industrie krijgt mooie order Ieder half jaar zijn er inschrijvingen voor de levering van melk en melkpro ducten aan de in Europa gelegerde Amerikaanse militairen. De totale be hoeften van het Amerikaanse leger zijn ca. 1.100.000 liter per week. Hiervan zal in het eerste half jaar van 1953 door Nederland ca. 60 pet. worden ge leverd. De resterende 40 pet. wordt verzorgd door Denemarken, Duitsland en Frankrijk. Van de door Nederland te verzorgen hoeveelheid zal ruim 70 pet. geleverd worden door de „N.V. Sterovita Melkproducten" te Amster dam en Dordrecht. De rest is toegewezen aan een com binatie van enkele fabrieken zich noe mende „Intermclk". De levering om vat behalve melk ook karnemelk, room, chocolademelk en „Cottage Checsc", Een belangrijk gedeelte zal in de mo derne papieren verpakking geleverd worden. Deze leverantie is opnieuw aan Sterovita toevertrouwd. Nederlandse straaljagers maken Oceaanvlucht Op het ogenblik maakt ongeveer een dozijn „Thunderjot" straaljagers, be stemd voor de Nederlandse luchtmacht, de vlucht van de Verenigdo Staten via Groenland en Groot Brittannië naar Nederland. Deze straaljagers worden aan Nederland geleverd als onderdeel van het militaire hulpprogramma. FIct is voor het eerst dat voor ons land bestemde „Thunder jets" van Ame rika uit worden overgevlogen. Tot dus verre werden deze straaljagers ver scheept, o.a. naar Kopenhagen, en dnn naar Nederland gevlogen. Nijmegen krijgt Amerikaanse Maatschappij De gemeenteraad van Nijmegen heeft Woensdagavond mot algemeno stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een industrie-! hal van ongeveer 2000 kubieke meter. Deze hal zal gebouwd worden op het 17.000 vierkante meter grote terrein aan de kop van het Maas- en Waal kanaal ten behoeve van de Atncri-: knanso Hyster Company Ltd. uit Port land, Oregon. Deze Amerikaanse maat schappij zal in Nijmegen een dochter onderneming vestigen. Men hoopt de nieuwe hal in Juli volgend jaar gc gemeente-secretaris, de heer G. Grolicman, verenigde deze weck ais reed te hebben. Dc Hyster Company Ic«t zich voornamelijk toe op de ver- Ambtenaar van dc Burgerlijke Stand, voor de eerste maal in het plechtige vaardiging van hijswerktuigen en trans- stijlvolle statlegcwaad een bruidspaar in de echt. Deze magistrale mantel portmiddelen. zal aan de nu volgende huwelijksvoltrekkingen een bizonder cachet geven St.-Nicolaas komt in de hoofdstad Koningin en Prinsesje zullen hem zien De jaarlijkse intocht van Sint Nico- laas in de hoofdstad des lands op he den (Zaterdag)middag, zal een nationaal cn internationaal karakter dragen. Ko ningin Juliana heeft de wens te ken nen gegeven met prinses Marijke, rais- sichien nog met een van de andere prinsessen dc intocht van de Sint van het Palcisbalcon af gade te slaan. Mo gelijk zal do Koningin zich met haar dochtertje voegen bij de 300 kinderen, die voor het paleis staan, en waar de Sint officieel door het gemeentebestuur begroet zal worden. Afwikkeling der oorlogs schade niet in één jaar Naar aanleiding van de opmerkingen over do Wet vergoeding Materiële Oor logsschade, deelt de minister in de Mem. van Antwoord n.a.v. het voor lopig verslag over de begroting van Financiën mede, dat mag worden aan genomen, dat ook de oorlogsgetroffe nen zich er ten volle van bewust zijn, dat het niet mogelijk is de nog res terende verplichtingen van het Rijk wegens oorlogsschade in één jaar tot afwikkeling te brengen. Het streven naar monetair evenwicht en ©ven wicht in do betalingsbalans alsmede de capaciteit van het scliadevaststellings- apparaat te dezen legt noodzakelijker wijze beperkingen op. Daarom meent de minister te mogen stellen, dat het verschil tussen de,. geraamde bedragen en hetgeen door vele oorlogsgetroffe nen als wenselijk wordt gezien niet groot is. Ten aanzien van de stand van za ken met betrekking tot de uitkeringen van onderlinge m'olestvcrzekerings- maatschappijen kan worden medege deeld, dat een aantal dezer maatschap pijen in de loop van 1953 haar kassen geheel hoopt af tc wikkelen. Kroegen als banken van lening Kleding 'als onderpand De gemeentepolitie te Winschoten heeft vastgesteld, dat in een perceel aan de Venne, waarin destijds eeu verlofzaak was gevestigd, welk ver lof geruime tijd geleden was Inge trokken, alcoholhoudende drank werd geschonken. Hierbij kwam het voor, dat degenen, die niet konden betalen. kleding in pand moesten geven. Uit de verklaringen van één der bezoe kers van deze „stille" kroeg ts ge bleken, dat de heleners een rente moes ten betalen van 25 procent, ongeacht de termijn van terugbetaling, indien dit tenminste niet te lang duurde Zo gaf een man zijn jas in pand. waarbij dit kledingstuk werd ge- taxeerd op f 10 Zijn vrouw had de jas teruggekregen tegen betaling val en ook omdat klachten waren ven f 12,50. De man had ook al eens binnen gekomen van mensen, die in eerder zijn jas en zelfs zijn fiets in clandestiene café's en verlofzaken aan- VOOT MijnCnuitkljkdiCnSt pand gegeven. zienlijke geldbedragen waren kwijtge- Do politie heeft een onderzoek in- raakt of met spelen hadden verloren. Vrijwillige aanmelding gesteld naar aanleiding van dit voor- Het onderzoek duurt nog voert. gaat met vlot Naar het A.N.P. verneemt is er aea verandering gekomen in do opzet van de mijncnuitkijkdienst van de Konink lijke Marine. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling voor deze dienst vrij willigers te werven, die in tijd van oorlog langs de toegangswegen tot do zee zouden moeten uitkijken naar vij andelijke vliegtuigen, die in deze wate ren mijnen zouden kunnen deponeren. Het is echter niet gelukt de nodige vrijwilligers in totaal ruim duizend man voor deze dienst te vinden. Men was zeer beperkt in de keuze van de vrijwilligers, omdat deze niet verder dan 10 km. km. mochten wonen van de plaats, waar zij dienst moeten doen. De Koninklijke Marine probeert thans in de behoefte aan mijnenwach- ters to voorzien door de oproeping van hiervoor bruikbaar dienstplichtig per soneel. Daartoe is het dienstvak mij- nenwachter ingesteld. Zijn wij wel inge licht, dan kan op grond van de instel-! ling van dit nieuwe dienstvak een uit breiding worden verwacht van het jaarlijkse contingent dienstplichtigen, dat ter beschikking van do Koninklijke Marine wordt gesteld. Burgemeester Jhr Mr J. Schuurbeque Boeye koopt van mevr. Lugt-van He ioma de eerste Kinder postzegel in de bekende tent in het postkantoor te Zierikzee. Zoals bekend wordt het publiek in de gelegenheid gesteld gedurende de St. Nicolaasweek, de Kerst week en een week in Januari zich van Kinder postzegels te voorzien. De overige dagen zijn de ze gels aan het loket der P.T.T. verkrijgbaar. Zegenrijke ambtsperiode van 22 jaar loopt ten einde (Van onze redacteur) Er is misschien nergens een Raadszaal die zo vraagt om een open hout vuur dan de statige ruimte van het Brouwershavense stadhuis, waar het schijnsel der vlammen zou spelen op de eikenhouten balken en het schil derij met de reusachtige potvis, dat een merkwaardig accent plaatst op een der zijwanden. Door het donker van de hal, waar de voetstappen hol klinken en langs de oude draaitrap komt men hier b\j burgemeester C. Gast, die binnenkort voor het laatst de deur van het fraaie stadhuis achter zich zal sluiten in de kwaliteit van hoogste magistraat der gemeente. Na een ambtsperioidc van ruim 22 jaar neemt burgemeester Gast volgende week afscheid. èh Twee en twintig jaar, want in 1930 werd burgemeester Gast benoemd. Met allerlei schroom in het hart sol liciteerde hij destijds naar het bur gemeestersambt, maar nu hij staat aan het einde van zijn loopbaan moet hij bekennen,dat zij hem, ondanks vaak zeer grote moeilijkheden, veel voldoening heeft geschonken. 1930: het jaar waarin de crisis zich al duidelijker ging aftekenen. Een crisis die diep ingreep in het maat schappelijk leven en ook te Brou wershaven allerlei bijzondere maat regelen vroeg, waarop de toen nog jonge burgemeester zich moest in stellen. Daarbij streed hij vooral in de voorste financiële gelederen. No dig was dit wel in bijzondere mate, daar Brouwershaven, als gevolg van de z.g.n. „limietbepaling", slechts een geringe Rijksuitkering kreeg. Later werden de. Rijksbijdragen gebaseerd op de normen van de voorafgaande periode, waarin Brouwershaven er maar steeds bekaaid was afgekomen. „We leefden doorgaans op het nip pertje van de noodlijdendheid", al dus burgemeester Gast. Het bleef echter steeds „op het nippertje" en het zal de straks afscheid nemende magistraat voldoening schenken te weten, dat hij door een voorzichtig financieel beleid heeft weten te voor komen dat het gemeentelijk scheepje is vastgelopen op de zandbank der noodlijdendheid. Juist als het gemeentelijk funda ment wat is verstevigd, komt de oor log, waarover burgemeester Gast lie ver maar niet spreken wil. Van onder de zware wenkbrauwen kijkt hij een ogenblik peinzend in de ruimte van de Raadszaal, maakt een vlugge handbeweging en springt dan over op een veel aardiger thema: de be zoeken aan zijn gemeente van aller lei mensen, die hun namen schreven in het gastenboek. Allerlei wellui dende en veelzeggende namen staan er in dat boek, geleerden, kunste naars, ministers en de naam Beatrix van Oranje, gewoon tussen de namen van vele vreemdelingen, die ook stonden bij Vader Cats, gestold in steen op het Marktplein, waar onaf gebroken de trucs met suikerbieten af en aan rijden. Het Suikerbietentransport „Ja, de bietentransport is van groot belang voor deze gemeente", aldus de burgemeester. Twintig millioen kilo worden er verscheept. Het lijkt heel wat, maar het is nog maar de hoeveelheid die door de fabriek te Dinteloord in drie dagen wordt ver werkt. Na de oorlog heeft de bieten transport zich ontwikkeld „tot in de millioenen", maar zoveel is ook hier weer op dreef gekomen, na de ma teloze inzinking tijdens de neerdruk kende bezettingstijd. Daar is de O.L. school en de kleu terschool en het sportveld in aanleg (paradepaard van elke rechtgeaarde Brouwenaar). Ook cultureel kon het nodige worden gedaan in de vorm van subsidie aan de muziekvereni ging en de bibliotheek. In 1953 zal f 30.000 ten koste wor den gelegd aan de even buiten het dorp gelegen wegen, die van een Bicofluxlaag worden voorzien. Asfal tering van een proefstuk in de ge meente, met de oude straat als fun dering, voldeed uitstekend. Zo zocht Brouwershaven's burge meester letterlijk en figuurlijk naar nieuwe wegen. Moeilijk was dit werk omdat na dc aanleg van dc Nieuwe Waterweg, Brouwershaven een veer moest laten, die nimmer valt te ver vangen. Het inwonertal, dat schommelt tus sen de 1200 a 1300, wordt uitgemaakt door een bevolking die een eenzijdige opbouw vertoont. Er is ter plaatse n.l. een groot contigcnt oude mensen. Voeg daarbij het vertrek van het in tellect (eilandclijk verschijnsel, dat Jacob Cats, in steen gestold opvallende bloei belemmert) en de zich steeds doorzettende mechanisa tie, die minder personeel vergt, dan is het ganse scala van bevolkings problemen in enkele hoofdlijnen reeds duidelijk geschetst. Stevige Middenstand Verheugend, aldus de burgemees ter, is de aanwezigheid van een ste vige middenstand, die een uitgebreid verzorgingsgebied heeft buiten de eigenlijke gemeente. Spijtig is de achteruitgang van de vissersstand. In 1930 waren er nog wel zeven acht garnalenschuiten, die de garnalen naar Brouwershaven brachten, waar zij In huisarbeid werden gepeld. Te genwoordig is er maar één schip meer en de rest wordt aangevoerd door Ouddorpers, als de „gornet" zich tenminste laat verschalken, wat b.v. verleden jaar maar zeer ten dele het geval was. Bij deze stedelijke problemen voegt zich nog het kerkgebouw, waarvan een grondige en afdoende restauratie een som van f 80.000 zou vergen. Zo'n bedrag ls eenvoudig niet te krijgen en verwaarlozing treedt dus op. Men is verheugd thans tenminste de zand stenen spijlen in de ramen te kunnen vernieuwen. De burgemeester stelde in dit verband de vraag of het wel een verstandige subsidiëringspolitiek van Monumentenzorg is, te wachten met de restauratie van oude gebou wen tot het punt van dringende noodzakelijkheid feitelijk reeds is overschreden. Burgemeester Gast „stapt uit" de magistratuur, maar nauw is hij nog verweven met de plaatselijke pro blemen. Straks echter zal hij de last op jongere schouders mogen leggen en nog slechts als toeschouwer, maar dan als zeer belangstellend toeschou wer, het wel en wee der gemeente gadeslaan. Wie immers als hij zich inzette voor de gemeente, kan ook in de rustperiode niet lauw blijven, want de liefde, in vreugde en droef heid gegroeid, kan nimmer verdwij nen. Het was meer dan een phrase, wat een bezoeker schreef in het gasten boek: „Brouwershaven is door Cats versierd.... en door Gast bestierd". Zorgvuldig en tactvol bestierd gedurende 22 jaar, die tot welzijn van het stille stadje zijn geweest

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5