De begrotingen van Oorlog en Marine KLAPROZEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT TWEEDE KAMER Chauffeur van vee-auto week plotseling uit naar links ZIERIIffiEES«»NIEIJWSBODE ABONNEMENTEN EN AOVERTENTIÊN Prijk per 3 mnd. bij vooruitbetaling f 4,94, p. w. 38 ct Lont nummin 10 ct V«r*chljnt Iedere *erlidag. Advertentleprij» 1 5cl. par mm Succetja» (ma* 15 mm.) minimum 11,- p Huk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 15 NOVEMBER 1952 No. 17266 - 109e Jaargang 1797 -1889 Redacteur: M. J. BIJ DE VAATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelitraal A 171, Zierikxee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtmen Lange Nobelitraet A 171 Zlerlkzee. Minister Staf beantwoordde de opmerkingen Diensttijd van twintig maanden voldoende geacht Bii de voortgezette beraadslaging over de begrotingen van Oorlog en Marine verklaarde de heer v. Vliit (KVP) zich tegen achterstelling van titulaire onder officieren bii andere onderofficieren. Spr. wild© de titulaire rang afgeschaft zien en maatregelen voor tiidige af lossing der militairen in Nieuw Guinea De heer Haken (CPN) pleitte voor verhoging der vergoeding van mili tairen en beweerde n.o.v. opmerkingen over do agressieve bedoelingen van de Sowj-t-Unie dat Malenkof op het cin- gr*a te Moskou heeft verklaard, dat het leger der Sowjet Unie thans niet staat boven de voor.crlogso sterkte. Sp~. vroeg wie het Nederlandse leger korps zal commanderen en verzocht de zekerheid dat geen atoombommen- werpers op Nederlandse vliegvelden zul len worden gestationneerd. Bezoldiging te laag geacht Do heer Korthals (WD) drong er op Ran dat do diensttijd van hen. die in het leger komen goed gevuld cn goed besteed dient te worden. De be zoldiging van d,© militairen achtte hii over hot algemeen te laag. Gestreefd moet z.i. worden naar refcele zelfstan digheid van de luchtmacht en spr. vroeg aandacht voor de All-weather" jachtvliegtuigen. Voorts moet het Hu manistisch Verbond een kans worden gegeven. De heer Lemaice (KNP) wos ook van oordeel dat West Duitsland in de Europese verdediging moet wor den betrokken; de heer van Slecn (PvdA) merkte op dat bepaalde toe zeggingen aan do mobilisatiesh chtof- fers niet zijn nagekomen. De heer Zandt (SGP) meende dat een verlaging der Nederlandse bijdrage aan de defensickoaten het land zeer te stade zou komen. Spr. zvu met het Atlan tisch paot willen volstaan en wilde de verzekering dat ons land werkeliik zal worden verdedigd. Spr. keerde zich tegen oefeningen en reizen op Zondag Dc Minister aan het woord In ziin antwoord betoogde Minis ter Staf dat het eerste doel van de NAVO is de oorlog te verhinderen en het tweede een militaire macht op te bouwen om het NAVQ-gebied te vrijwaren. De bedoeling van de NAVO- bevelhcbber is het gehele NAVO-gcbicd te verdedigen. De noodzakelijke deel name van Wcst-Duitslar.d in EDG- verband zal spoedig mogelijk worden. Het is waarschijnlijk dat het Neder landse legercorps onder een Nederlan der zal staan. In het nieuwe Iegerplan zijn de mankracht en de kosten het zelfde als in het vorige plan, doch de kracht zal groter zijn. De opzet dan de territoriale verdediging wordt opgesteld in overleg met Shape. Door de diensttijd van 20 maanden kan aan onze afspraken worden vol daan, n.l. 1 parate divisie te hebben en voor eind 1954 drie mobilisatie- divisies. Als Eisenhower start Hij komt met aanbevelingen voor begrotingswijziging Verwacht wordt, dat, nadat Eisen hower het presidentschap op 20 Janu ari heeft overgenomen, hij het Con gres zijn eigen aanbevelingen zal doen voor wijziging van de begroting, ver moedelijk op basis van zijn eigen fis cale denkbeelden, de bevindingen van zijn finnnciöle vertegenwoordiger, Jo seph Dodge, en de belofte, die hij tij dens zijn verkiezingscampagne gedaan heeft. Deze laatste zijn: 1. Het wegwerken vso het begro tingstekort. 2. Vermindering van de regerings uitgaven. 3. Vermindering van de belnstingen. 4. Bezuiniging op do buitenlandss hulpprogramma's op progressieve wijze, maar niet noodzakelijk in het eerste jaar van zijn bewind. President Truman heeft in verkio- zingsredevoeringen verklaard, dat de door Eisenhower voorgestelde bezu ai- gingen in de regcringsuitgaven irreëel, onmogelijk en politiek geïnspireerd zijn. De oefening „Hold Fast" Wat de oefening „Hold Fast" be treft had spr. de commandant, generaal Gale, gesproken, die zeide dat onze divisie een uitstekende indruk heeft gemankt. Bij het vertrek uit het tna- noeuvreterrcin had deze de beste pres- static geleverd. Volgend jaar zal met 3 divisies aan de oefeningen kunnen worden deelgenomen. Een staatssecretaris voor" de Lucht macht achtte de Minister niet nodig. Hot vaststellen van een taakom schrijving van de Kon. Marechaussee is moeilijk, omdat men dan in aanraking komt met het Politievraagstuk. Spr. verwacht wel dat het spoedig tot reor ganisatie van het wapen zal komen. De vliegvelden worden niet ingescha keld voor de strategische luchtmacht. Van het gebruik van het atoomwapen is spr. niets bekend, maar dit zal niet zonder onze toestemming gebeuren. De bedoeling is dat uniformkleding voor lagero prijs beschikbaar zal worden gesteld. T.n.v. de titulaire rang van onderofficier merkte spr. op, dat de genen, die do opleiding hebben govogd, nog moeten tenen dat zii de functie kunnen waarnemen. Valt de bovor- dcring ongunstig uit, dan wordt de betrokkene teruggesteld in de ran? van korporaal. Aflossing Nieuw-Guinea Voor de aflossing van een aantal militairen in Nieuw Guinea ziin thans plaatsvervangers beschikbaar, die op 4 cn 14 December a.s. per vliegtuig zullen worden overgebracht. Wat de geestelijke verzorging be treft heeft het Humanistisch Thuisfront een taak cn krijgt ook de gelegenheid werkzaam te zijn. Do uitbetaling van subsidies aan de militaire tehuizen ver loopt niet traag en de vrijstelling van Omzetbelasting aan de tehuizen zal spr. te bevoegder pleatse ter sprake brengen. Rapporten over vliegtuigongelukken kunnen niet openbaar worden gemaakt. Het aantal vlieguren is voldoende. AJIes wordt gedaan om tegemoet te komen aan redelijke aanspraken van raobilisatieslachtoffers. T.a.v. dc dienst op Zondag en het reizen cp d'< dag kon spr. geen wijzigingen in het vooruitzicht 6tellen. De toestand in Kenia Jacht op vluchtelingen met pantsers Elitetroepen zijn overgebracht naar de Noordgrens van Tanganyika, dat aan Kenia grenst, wegens activiteit van de Mau Mau. De politie van Tanga i- yika voert een grootscheepse actie uit tegen deze organisatie. In Kenia patrouilleren militairen in het grensgebied met pantserwagens, jacht makend op vluchtelingen. Dinsdag zijn tien leden van de Ki- koejoestam, die Kenia binnen tracht ten te komen, aangehouden. Tot nu toe zijn ten Zuiden van de grens 138 arrestaties verricht. Waarschijnlijk zul len stamleden, die op de zwarte lijst staan en in Tanganyika gevangen ge nomen zijn, ter beschikking van de autoriteiten van Kepia worden gesteld. Trans-Atlantische vlucht via de Noordpool De Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A S. zal op 19 Novemoer a.s do eerste transatlantische vlocnt van Amerika naar Scandinavië via d© Poolrouto uitvoeren* Twee weken later zal via dezelfde route een tweede vlucht worden gemaakt. Tijdens deze wil men ervaringen opdoen voor een regelmatige luchtverbinding via doze route, die de S.A.S. spoedig tussen Los Angeles en Kopenhagen hoopt te openen. Het vliegtuig, dat deze historische eerste reis zal maken con DQ 6 B start op 19 November in Los An geles. Het toestel vliegt vervolgens vla Edmonton (Canada) over Baffings- land en de Noordpool naar Thulc, de nieuwe luchtbasis op Groenland. Do volgondo dag 20 November wordt het toestel op Kastrup bij Kopenhagen verwacht. Men vcrwaoht, dat de 3920 km. lange route in 10 uur zal wor den afgelegd. Vergadering van de kleine R.T.C.-Commissie te Willemstad Dr. M. F. da Cost a Gomez, de voor zitter van de Antilliaanse delegatie ter Ronde Tafelconferentie, heeft mede gedeeld, dat het Antilliaanse voorstel om de vergadering van de kleine R.T.C.-commissie te Willemstad te Wil lemstad te houden zeer gunstig ontvan gen was. Over een weck zullen de uit nodigingen verzonden worden. De An tilliaanse delegatie zal Maandag bijeen komen om de leden van de Antillen voor deze kleine commissie aan te wijzen. Dr. da Costa Gomez was tevreden over het verloop van de bespreking., die Antilliaanse en Surinaamse auto riteiten in New York met minister Kernkamp hebben gehouden. Zeer ernstig verkeersongeluk bi) Apeldoorn Twee doden, één zwaar- en dertien lichtgewonden Een botsing tussen een personeels- bus van de ENKA (Eerst© Nederlandse Kunstzijde-fabriek Arnhem) te Ede en eon auto voor veevervoer heeft Don derdagmiddag op de Hoenderloseweg te Ugchelen bij Apeldoorn twee doden, één zwaar- en 13 lichtgewonden geë:Jt. Omstreeks kwart over één kwam de autobus, waarin ongeveer 20 arbei- ters van de Enka werden vervoerd uit O, drukke wereld, houdt eens even stil. We weten het, er zijn zovele dingen, Die elke dag opnieuw naar voren dringen, Er is zoveel, wat nimmer wachten will De tijd gaat snel en we vergeten snel, Ook, wat ons hart toch zó niet mag vergeten, Er is zoveel, dat kostbaar is te weten, En weer vervaagt in 't grote levensspel! 't Verkeer raast voort langs elke grote weg, En in de verte rijzen hoge bomen, Waar het verleden altijd voort blijft dromen, En waar de herfstwind ritselt door de heg. Daar staan in rijen eind'loos kruis na kruis, Van hen, die eens hun jonge leven gaven, Een goede hand legt bloemen op hun graven, Zovelen rusten ver van 't ouderhuis. O, drukke wereld, houdt nü even stil. We weten het, ge kunt haast nimmer wachten, Want altijd voorwaarts trekken Uw gedachten, Omdat de tijd ook nimmer wachten will Maar het verleden roept op Klaproosdag, En wijst op hen, die ónze vrijheid zochten, Het leven lieten op hun zware tochten, Die niet meer zagen, wat ons oog eens zagl Geef dan een teken, dat v- niet vergeet, En draag de klaproos even1 door Uw leven Voor hen, die óns de vrijheid kwamen geven, Aan U, aan mij, tot in de dood gereed November 1952. (Nadruk verboden) KROES. Het werk van de Unesco Dr Jaime Torres Bodett millioenen analphabeten De Mexicaanse directeur-generaal van de organisatie der V.N. voor on derwijs, wetenschap en cultuur (UNESCO), Dr Jaime Torres Bodet, heeft Donderdag op het jaarlijkse congres der organisatie verklaard dat drie gevaren de UNECO bedreigen. Deze zijn de „geweldige kloof" tus sen hulpbronnen en bedoelingen, het gemis aan doeltreffende deelneming van alle leden-staten en „het ver schrikkelijkste gevaar", n.l. de ont moediging als gevolg van politieke moeilijkheden. Hij betreurde dat de UNESCO geen wereldcampagne voor fundamenteel onderwijs kan beginnen en slechts één dollar per 2.500 analphabeten kan besteden, hoewel de wereld mil lioenen van dergelijke mensen telt. Sprong van twaalfde verdieping Medewerker van Trygve Lie pleegt zelfmoord De politie meldt dat Abraham Fel ler, een hoge juridische adviseur van de V.N zelfmoord heeft gopleegd iocr uit het raam van zijn woning te New York te springen. De 47-jarige Feller was de speciale raadsman van secretaris-generaal Trvgve Lie, die deze week is afgetreden. Hii hx>eft geholpen bij het opstellen van het merendeel der politieke verkla ringen van Lie. Feller pleegde zelfmoord in aan wezigheid van zijn vrouw. HH was reeds enige tijd onder medische behan deling wegens zijn nerveuze toestand. Medewerkers van Feller verklaarden, dat deze zeer zwaarmoedig was geweest als gevolg van de jongste beschul digingen van de commissie-MoCarrcn, dat de V.N een toevlucht zou zijn voor opstandige elementen. Hii was de afgelopen twee dagen niet op zijb kantoor verschenen. Feller sprong uit een raam op de twaalfde verdieping. Zijn vrouw, die met hem in de kamer was, kon hem niet van zijn voornemen weerhouden. de richting Apeldoorn, toen ter hocgte van het sanatorium „Caesar©©" uit tegenovergestelde richting een veewa gen naderde van de firma Hazebeek uit Wekerom, waarin ongeveer vijf ton vlees werd vervoerd. Door neg niet bekeode oorzaak zwenkte de chauffeur van de vee-auto, de 22- jorige J. K. uit Barneveld met zijn wagen plotseling naar links. De bus chauffeur trachtte nog, door naar uiterst rechts uit te wijken en tegelij kertijd krachtig remmen, een aanrijding te voorkomen, doch mcoht daarin niet slagen. Met een daverende klap vlogen do twee voertuigen op elkaar. Juist waar men zo het minst zou vermoeden waren de gevolgen het ernstigst. Twee Apeldoornse arbeiders die helemaal achter in de bus zaten, de 27-jarige F. Kroon en de eren oude D. J. Huis kamp werden door losvliegende voor werpen zo zwaar gewond, dat zij tec plaatse overleden. Een andere arbeider, J. Paulsen eveneens uit Apeldoorn moest in zorgwekkende toestand naar het Julianaziekenhuis te Apeldoorn worden Overgebracht, evenals do chauf feur van de veewagen, J. K., die waarschijnlijk eén hersenschudding op gelopen heeft. De buschauffeur en nog 12 andere inzittenden kwamen er met lichte ver wondingen af, welke deels in het sana torium, deels in het ziekenhuis werden behandeld. De beid© zwaar gehavende voertuigen zijn door de politie in be slag genomen. Passagierslijsten De passagierslijsten van het m.s. „Willem Ruys", dat Vrijdag 21 Nov. a.s. van Djakarta ie Rotterdam ver wacht wordt, van het s.s. „Friesland" dat Donderdag 4 Dec. a.s. en van het s.s. „Overijssel" dat Maandag 15 Dec. a.s. te Rotterdam wordt verwacht, liggen voor belangstellenden ter in zage op ons Redactiebureau, Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. De H.A.L. krijgt nieuw groot schip Mr. W. H. de Monchy, directeur van de „Holland-Amerika-Lijn" heelt te Southampton Woensdagavond verklaard „zeer teleurgesteld te zullen zijn", in dien niet in het komende voorjaar wordt begonnen met de bouw van een nieuw schip, dat dezelfde afmetingen zal hebben als het vlaggeschip „Nieuw- Amsterdam". Hij voegde hieraan toe dat de bouw van het nieuw Schip drie tot drie en een half jaar zal duren. Mr. de Monchy vertrekt Donderdag avond naar New York. NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag 16 t/m 22 November Zondag Galaten 3 1-18 Maandag Galaten 3 19-29 Dinsdag Galaten 4 1-20 Woensdag Galaten 4 21-31 Donderdag Galaten 5 1-26 Vrijdag Galaten 6 1-10 Zaterdag Galaten 6 11-18 I Wanneer gij vecht met uw ge- I i weten en verslagen wordt, hebt i 1 gij overwonnen. i Het K. N. M. I. v«arsi-jlt tot Zaterdagavond: Nevelig weer Half- tot zwaarbewolkt met nevel of mist en plaatselijk enige lichte neerslag; weinig wind; tamelijk koud weer. 16 Nov. Zon op 8.03, onder 16.47. Maan op 7.02, onder 15.37. .17 Nov. Zon op 8.04, onder 16.46. Maan op 8.25, onder 16.02. Nieuwe Maan: 17 Nov. te 13.56. Oproep Nu het ziekenhuis te Noordgouwe binnenkort zijn 50ste verjaardag hoopte te herdenken, wil ik gaarne alle oud-patiënten, die persooniyk ondervonden hebben hoe heilzaam deze instelling voor hen was, in de gelegenheid stellen vóór 1 December 1952 daaraan een huldeblijk in geld te doen toekomen. Ik stel mij voor het te ontvangen bedrag, in overleg met het Dagelijks Bestuur van het Ziekenhuis en zo mogelijk met de burgemeesters van Schouwen en Duiveland, om te zetten in een geschenk, dat personeel en patiënten ten goede zal komen. Uw gave, groot of klein, kan: le. gebracht worden op iedere se cretarie van Schouwen en Duiveland; 2. overgeboekt of gestort worden by de Rotterdamsche Bank N.V. te Zierikzee of Haamstede ten gunste rekening „Huldeblijk Ziekenhuis"; 3e. gestort worden op giiro No. 2 1 2 6 3 1 ten name van Jhr. A. van Citters te Burgh (Z.), met vermelding „Huldeblijk Ziekenhuis". Uw gestort bedrag, initialen en de eerste letter van uw woonplaats zul len zo mogelijk dagelijks in de Zie- rikzeesche Nieuwsbode verschijnen. Dat de Zierikzeesche Nieuwsbode aan deze wyze van verantwoording haar medewerking verleent, waardeer ik zeer. Ik wendde mij tot de oud-patiënten, maar.... wat denken zij ervan, die nimmer van het Ziekenhuis gebruik behoefden te maken? A. VAN CITTERS. H. P. Ocpadin,0 6ccrotaria van het Ncpalcao congres, heeft Donderdag to Patna, in Noord-China, medegedeeld dat Jarigs de Ttbetaans-Nepalcao grens gelegerde oenheden van het Chinese communistische leger op Ncpolces ge bied zijn doorgedrongen veer het kap pen v*n bomen, di© zij gebruiken voor het houwen ren militaire onderkomens. Het Erefonds voor oud-Verpleegsters Groeiend aantal plaatselijke organisaties Mot het dezer dagen to Gouda op gerichte plaatselijk© comité van aotio voor hot „erefonds veer oud-verpleeg sters" is het aantal plaatselijke or ganisaties, dat zich beijvert om zo snol mogelijk het benodigdo kapitaal bijeen te krijgen, gestegen tot twec- oq zeventig. Alle comité's zijn aoticf. Zo kon het comité Enschede dezor dagen aan het „Erefonds" mcldon, dat do daar gehouden acties ruim tienduizend gulden hadden opgebracht. Nijmegen slaagde er reeds in een be drag van f 4000 bijeen te brengen, ccn muziekavond te Amsterdam, waar Gerard Hengevcld optrad. bracht f 1200 op, terwijl Beverwijk met één nacht voorstelling, waar een film ver toond werd. het voor deze gemeente be langrijke bedrog vnn f 500 kon af dragen. Overdenking „MUn zoon, geef Mty uw hart en laat uw ogen Mijn wegen bewaren". Spr. 23 26. Ik zou wel een beetje propaganda willen maken voor het boek Spreu ken. Het is een boek in het Oude Tes tament dat we kunnen vergeiyken met een stuk land waarin allerlei soorten bloemen zyn te vinden. En wie zich wel eens bezig gehouden heeft met het verzamelen van plan ten, weet dat je je niet tevreden kunt stellen met een vluchtige blik over het terrein. Je moet kruipen. Krui pen over het gras en langs de sloot kanten, gespannen speuren en zo al leen worden de ontdekkingen ge daan, zo alleen zyn mogelijk de mo menten van verrukking. In het boek der Spreuken ligt ver borgen een schat van wUsheid in on telbare variëteiten. Probeer niet als een jager in snelle vaart er doorheen te haasten. Rammel ze niet achter el kaar af in een gewoontegemurmel na de maaltyd. Deze lopende-band-on- eerbiedigheid heeft al vele mensen immuun gedreund en verrassingen onmogeiyk gemaakt. Informeer maar eens by de boekhandel. Er bestaat in ieder geval een uitgave van Job, Psalmen, Spreuken, Prediker en Hooglied in één band en het zou te wensen zijn dat men zich eens in deze wijsheid ging verdiepen. Wat het boek Spreuken betreft: wees niet bang dat het te geleerd zou zyn. Het gaat juist over de gewone dingen van het menselijk leven. Over huweiyk en gezin, over de kleine en de grote zwarigheiden in de samen leving, over de staat en de maat schappij. Let maar eens op de spreuk die ik hierboven liet afdrukken: „Mijn zoonl - Geef Mij uw hart Wie in de wereld spreekt U zo toe? Naarmate we meer volwassen wor den, naar die mate worden we opge nomen in een leven waarin de onder linge vertrouwelijkheid hoe langer hoe meer verdwynt. De wereld doet haar best ons tot massaproduct tet verlagen. In dit grauwe bestaan van naam lozen en nameloze mensverachting, nu, komt door dit woord de hand van God, die U, ja heel speciaal U per soonlijk even uit die massa haalt. Hy legt Zyn hand op Uw schouder en zegt: „Mijn zoon, mijn ki d Wie in de wereld bekommert zich zo om ons? Hy doet het. Hy zegt: geef My uw hart". Aanvaard My zo als uw Vader en beschouw Uzelf als Myn kind. Aanvaard die Vader-kind verhouding, een troost die niemand anders U bieden kan. Neem midden in deze wereld" van afgestompte kuddedieren deze aan spraak ten volle serieus en dwaal met Uw ogen niet af, maar zie eerst Jezus Christus. Hem zien in zyn overgave aan ons is de Vader zien in zyn liefde voor ons. Voordat ge'U bezig houdt met uw levensweg en levensplannen eerst zien en aanvaar den: Ik mag kind blijven, ik mag als kind op verzorging en bescherming rekenen. Uw antwoord mag zijn: „Graag Vader, U geef ik mijn hart". „Alleen kan ik niet verder, geen enk'le schree; Neem trouwe zieleherder, mU, arme mee." T,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1