DE ZIERIKZEESCHE COURANT Republikeinen behaalden geringe meerderheid in Huis van Afgevaardigen en Senaat Ontwikkeling van Australië H.M. de Koningin woonde voorstelling bij van de Film „Limelight" Rusland poogt Europa en Amerika van elkaar te scheiden EISENHOWER Overdenking ZHKmmitNlEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN r Prlji 3 mnd, bij vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 ct Lone nummers 10 ct Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 1 Set. per mm Succesjes (mat 15 mm,) minimum M,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1952 No. 17260 - 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: M. J. RIJ DE VAATK Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobeljtraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lekenmen Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. NA DE PRESIDENTSVERKIEZINGEN President heeft steun pan beide partijen nodig Reuter's medewerker Paul Ranklne meldt het volgende over de stand van zaken nè de Amerikaanse presidents verkiezingen: Het is waarschijnlijk, dat Elsen hower als president zowel de steun der Democraten als die der Republi keinen nodig zal hebhen. Weliswaar verwierven de Republikeinen de ab solute meerderheid in het Huls van Afgevaardigden èn ln de Senaat, doch deze is slechts gering. In de Senaat hebben 49 Republi keinen zitting en 47 Democraten. Eén der Republikeinen is echter senator Wayne Morse, die in de verkiezings veldtochten Stevenson heeft gesteund. Zou hij zich, bij de behandeling van bepaalde vraagstukken, aan de zijde der Democraten scharen, dan kan, als gemeld, de stem van de Republi keinse vice-president Nixon, die te vens senaatsvoorzitter is, bij een sta ken der stemmen de doorslag geven ten gunste van de Republikeinen. In het Huis van Afgevaardigden zijn tot nu toe (Vrijdag) 220 Repu blikeinen en 213 Democraten geko zen; acht uitslagen waren nog niet bekend. De Democraten hadden eerst 214 zetels, doch één van hun afge vaardigden, de 80-jarige Sabath, is inmiddels overleden. Truman op non-actie! Hij krijgt pensioen maar niet als president Wanneer president Tram'an, na twin tig Januari 1953, weer ambteloos bur ger zal zij a geworden, zal hij een pensioen ontvangen als gewezen kolo nel in de Amerikaanse strijdkrachten, die in do eerst© wereldoorlog in Euro pa hebben gestreden en op grond van zijn latere dienst als reserve-officier. Hij krijgt echter geen pensioen als voormalig president. Het pensioen dat hij zal ontvangen, bedraagt 95.66 dollar per maand. Hij zal, als ex-president, geen enkel voor recht meer genieten, zelfs geen „vrij dom van port". Weduwen van gewe zen presidenten krijgen dit laatste voor recht wel. Voor leden van het Congres bestaat een van 1946 daterende pensioenvoor ziening. Truman was echter reeds ex- senator en president, toen deze wet van kracht werd. De Mau Mau in Kenia Tweeduizend Afrikanen opgepakt Een woordvoerder van het bestuur van Kenia heeft medegedeeld, dat het stamhoofd Njiriri is gearresteerd nadat hü geweigerd had de Mau Mau-bewa- ginp te veroordelen. Donderdag heeft een patroaille van politie en militairen het plaatsje Me- roe, op de helling van de berg Kenya, omsingeld en bijna 2.000 Afrikanen op gepakt voor een verhoer. Te Fort Hall, een belangrijk centrum van de Mau Mau, zijn Donderdag 30 personen aangehouden. Nog 60 personen werden gearresteerd bij een inval in een kraal in de buurt van Meroe. Industriestad in zandduinen van Kwinana In de Zandduinen van Kwinana 30 km. ten Zuiden van de West-Austra- lische hoofdstad Perth, is men begon nen met een industrieel ontwikkeling- •chema, dat zijn weerga in Australië niet heeft. Het programma omvat do nieuwe raffinaderij van 32 millioen pond sterling van de Anglo-Iran.an Oil, de Rugby Portland cementfnbriok en het staolwalsbedrijf van de Broken HIU Proprietary, alamede aanverwante Industrieën. Dr. F. T. Mcehan, do bedrijfsleider van de Imperial Chemical Industrie of Australia and New Zeeland, heeft verklaard, dat een gedeelto van hot Australische uitbreidingsplan der maat schappij ter. waarde van 24 millioen pond sterling waarschijnlijk dicht bij Kwinana geconcentreerd zal worden on dat men gebruik zal maken van de afvalgsssen van de raffinaderij, In het Huis van Afgevaardigden wonnen de Republikeinen 23 zetels, doch verloren er zes aan de Demo craten. Daar zij ook de verkiezing in een nieuw kiesdistrict wonnen, heb ben zij tot nu toe achttien zetels van de afgevaardigden gewonnen. Voor het eerst in de Amerikaanse parlementaire geschiedenis zullen in het Huls van Afgevaardigden een moeder en haar zoon zitting hebben. De 67-jarige mevrouw Boulton is voor de zevende maal herkozen, haar 35-jarige zoon maakt voor het eerste deel uit van het huis. Beiden zijn Re publikeins. Brits Minister terug ln Londen Mau Mau wijd verspreid en diep geworteld De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft Donderdag bij terugkeer uit Kenia te Londen ver klaard, dat het geheime genootschap Mau Mau „tamelijk wijd verspreid en diep geworteld" is. „Het is een bewe ging, die onderdrukt moet worden". „Het probleem van de Mau Mau lijkt in het geheel niet op dat van de terroristen op Malakka", aldus de mi nister. „De Mau Mau is niet ontstaan door economische omstandigheden. De ze organisatie is tegen de blanken, anti-Aziatisch en anti-Christelijk". Zij wordt niet gesteund door wetsgetrouwe Afrikanen, aldus Lyttelton. Toch regelingspoging voor Korea? Mevr. Pandit zon bemiddelen Volgens de correspondent van de Londense „Times" is te New York vernomen, dat India stappen zal on dernemen bij de regering van oommu- nistisch China. Mevronw Pandit, de leidster van de Indische delegatie bij de Verenigde Naties, zon nieuwe voor stellen ter regeling van de Koreaanse kwestie hebben besproken met de Brit se en Amerikaanse delegaties en met de Russische afgevaardigden. Dezen zon den ean „terughoudende tevredenheid" over deze voorstellen, „waarvan geen bijzonderheden bekend zijn", hebben uitgesproken. Frans offensief in Indo-China Franse Uniestrijdkrachten zijn, vol gens te Parijs nit Indo-China van mi litaire zijde ontvangen berichten, Don derdag in Nocrd-Indo-Chinn een nieu we aanval begonnen op naar schatting 25.000 man Vietminh-ops tandelingen, die zijn samengetrokken in het berg achtige gebied van Thai, ten Noorden van Hanoi. Opzienbarend proces in Frankrijk Mevr. Chevallier vrijgesproken van moord op haar echtgenoot Te Rheimn is het tweedM** beëiedigd tegen Yvwtae Chevallier, die er van werd beschul digd op 12 Augustus van het vorige jaar haar echtgenoot m©t vijf revolver schoten om het leven te hebben ge bracht. Chevallier was de dag tevo ren benoemd tot Staatssecretaris voor technisch onderwijs in de toenmalige regcring-Pléven. Bij het vooronderzoek ts komen vast te staan, dat de verhouding tussen do echtgenoten veel te wensen overliet. Toen Chevallier, die mede op grond van zijn verdiensten voor de verzets beweging na de oorlog benoemd was tot burgemeester van Orleans, op de bewuste ochtend uit Parijs in zijn wo ning te Orleans terugkeerde om enige kledingstukken te halen, ontspon zich een twistte prek, waarhij mevrouw Che vallier hem van ontrouw beschuldigde. Chevallier gaf toe dat hij een vriendin had en voegde hieraan toe, dat hij van plan was een scheiding aan te vragen. Nadat zijn vrouw tevergeefs gepoogd had, hem van dit voornemen af te brengen, loste zij de noodlottige schoten. De uit zeven personen bestaande jury heeft mevrouw Chevallier, die reede vijftien maanden preventief in de ge vangenis heeft doorgebracht, vrijge sproken van de haar ten laste gelegde „moord zonder voorbedachte rade" op wijlen haar echtgenoot. De openbare aanklager had zijn re quisitoir besloten met een eis van twee jaar gevangenisstraf. De officier van justitie scheen in zijn aanklacht het gedrag van het slachtoffer ver werpelijker te vinden dan dat van do beschuldigde. NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke dag 9 t/m 15 November Zondag 2 Corinthe 12 1-10 Maandag 2 Corinthe 12 11-21 Dinsdag 2 Corinthe 13 1-13 Woensdag Gelaten 11-9 Donderdag Galaten 1 10-24 Een voor-programma met Z.K.H. Prins Bernhard Vrijdag Galaten 2: 1-10 Zaterdag Galaten 2 11-21 BIJZONDERE VOORSTELLING IN „TUSCHINSKI" TE AMSTERDAM MOEILIJK VERTEERBAAR De uitslagen van de presidents verkiezingen in Amerika waren moeilijk verteerbaar voor mevr. Carolyn Howard, inwoonster van Montgomery in Alabama. Zij had met een verslaggever van het Eisenhowers gezinde blad „Mont gomery Advertiser" gewed, dat gouverneur Stevenson zou win nen. Bij verlies moest zij de voor pagina van dit blad, met de ver kiezingsuitslagen, opeten. Zij loste het probleem zeer lis tig op. Zij verbrandde de pagina, deed de as in een kop koffie en dronk het op. In de Oosteuropese landen is tot dusverre weinig commentaar ge leverd op de Amerikaanse presi dentsverkiezingen. Donderdagmorgen maakte Radio-Moskou voor het eerst melding van Eisenhower's overwin ning, echter zonder commentaar. Nog steeds vluchtelingen stroom uit het Oosten 30.000 per vliegtuig naar het Westen Dertig duizend vluchtelingen uit Oost-Duitsland zijn in de afgelopen maanden per vliegtuig, van Berlijn naar de Bondsrepubliek vervoerd, zo heeft Staatssecretaris Thedieck van het ministerie voor Alduitse vraag stukken medegedeeld. De stroom deT vluchtelingen naar Berlijn, die sedert Juni van dit jaar in sterke mate is toegenomen, houdt nog steeds aaa. Daarentegen is het aantal vluchtelin gen, dat het nog waagt het niemands land langs de grens tussen beide helf ten van Duitsland te overschrijden, sterk teruggelopen. Onder de vluchte lingen bevinden zioh regelmatig leden van de Oost-Duitse Volkspolitie. ZUID-SLAVISCHE MINISTER OVER DE TOESTAND Het doel van de Koreaanse oorlog Edward Kardelj, de Zuidslavlsche minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag in een rede voor hot oongrea van do Zuidslovischo oommunigtïsoh© partij verklaard, dat de 9owjet-Unfe mot haar onverzadigbare imperialis tische eetlust" Wcat-Europa van do V.S. trachtte los te achearen. Volgens de Zuidslavisohe minister wos do Koreaanse oorlog begonnen, „ten dele om de kracht van de Wee- terso landen te peilen en ten delo om China in do klauwen van do Sowjet- Unio to hou<ten". De Sowjet-Unio wil de China geïsoleerd cn economisch af hankelijk van haar houden. Kardelj zeide, dat „sommige kringen in het Westen, die plannen maken om de oorlog tot China uit to breiden ten einde Tsjiang Kai Sjok weer in zijn macht te herstellen", op deze wijze sleohts de Russische politiek in China steunden. De politiek van de Sowjet- Unio ten aanzien van Duitsland noem de Kardelj „huiohelachtlg", daar de Ruasen steeds spraken over de vereni ging van hot land doch alles deden om dit te verhinderen. De gedachte van een neutraal Duitsland was niet vol tc houden, daar Duitsland niet een klein land als Zwitserland doch een groot iand was en een rol in de wereld morst vervullen, Koningin Juliana heeft Donderdag avond in het Amsterdamse theater „Tuschinski" de gala-première bijge woond van Charles Chaplin's „Lime light". De Koningin, die gekleed was in «en turquoise japon en grijze bont cape, arriveerde tegen half negen met een klein gezelschap: W. J. baron van Heeckeren van Molecaten en mevrouw van Heeckeren en jhr. F. J. E. van Lennep, kamerheer in buitengewone dienst. Bii het betreden van het theater werd H.M. luide toegejuioht door een grote menigte in de Regulierebreestraat. die de auto's nauwelijks doergang liet. Ook in de zaal werd de hoge bezc ek ster hartelijk begroet. Het orkestje speelde het Wilhelmus, dat door de aanwezigen werd meegezongen. In de hall was H.M. inmiddels begroet doe* enige bestuursleden van het Prini Bernhardfonds, ten bate waarvan deze gala-voorstelling werd gegeven en le den van de Raad van Beheer van de Maatschappij TusohLnski. Van deze laat st en was het do heer K. Blom, die Koningin Juliana in het theater welkom heette en mevrouw Blom, die H.M. een fraaie ruiker aanbood. Piloot zat rustig in zijn toestel Toen werd hij er „zo maar" uitgeslingerd Landing naast een paar koeien Enkele dagen geleden stortte te Be- mouohamps (prov. Luik) een straal jager neer van de Belgische luchtstrijd krachten. De piloot, zo- heette het 'n een desbetreffend bericht, wist zich door middel van zijn valsoherm te redden. Naar thans echter blijkt, was het Meteor-straalvliegtuig volkomen in orde cn is hc-t ongeluk hieraan te wijten ge weest, dat de sergeant-vlieger tijdens tfe vlucht, door het onverwacht in werking treden van het veiligheidstoe stel, plotseling uit het vliegtuig werd geslingerd. „Wii vlogen reeds twintig minaten in gevechtsformatie en dach ten er aan naar Luik terug te keren, toen zonder enige reden het veilig- heidatoestel in werking trad en mii dwars door do ruit van do stuurhut naar buiten wierp", zo vertelde de 24-jarige piloot Jacques de Jambinne. Nadat ik wat versuft door de lucht hod gedraaid, trok ik aan de greep van mijn valscherm en kwam ik be houden neer naast een paar koeien". De piloot liep lichte kneuzingen op als gevolg van de aanraking met het veiligheidsglas van de cookpit. Bier en politiek Debat over bierschuimkragen in Beieren In de Beierse Landdag kan het ge makkelijk gebeuren, dat het bier in de politieke disoussies betrokken wordt. In de Landdag heeft iemand zich er over beklaagd, dat in het Staats Hof- brauhaus het bier met te dikke kra gen schuim geschonken wordt. De vertegenwoordigers van het Beier se volk vonden het probleem ernstig genoeg om een commissie van onder zoek te benoemen, die rapporteerde dat het schuim binnen de perken van het toelaatbare bleef. Daarop benutte een monarchist de situatie om een plei dooi voor de troonsbestijging van kroonprins Buppreoht uit het Huis van Wittelsbach te houden. In de tijd dat het Hofbrauhaus nog het praodicaat „koninklijk" droeg was er inderdaad meer bier cn minder schuim gedron ken. De discussie werd beëindigd met ccn deskundig betoog van een dikke herbergier, die deel van het oollege uitmaakt. De hele beroering was vol gens hem overbodig geweest want als goede Beieren haddon de afgevaardig den moeten weten, dat bier een over eenkomst heeft met champagne» „Hot schuim is ©ven belangrijk als hat bier itelf". De voorzitter van het bestuur van het Prins Bernhardfonds, prof. G. J. Wiarda. sprak voor het begin van het uitgebreide voorprogramma nog enige woorden van begroeting. Hü las een inmiddels ontvangen telegram van Prins Bernhard voor, waarin deze het Prins Bernhardfonds een goed succc6 met deze gala-voorstelling toewenste. In het programma werd het laatst opgenomen gedeelte vertoond van de film van de reis, die de Prins thans maakt en de film „En torno al Prin- cipo Bernardo" (rondom Prins Bern hard). Nederlands schip had aanvaring Britse bark zonk De 464 ton metende Nederlandse tankboot „Matthew" van de N.V. Ver enigde Tankkustvaart te Botterdam is Donderdagochtend op de Theems in aanvaring gekomen met een met ce ment geladen Britse bark. v De bark zonk onmiddellijk. De eige naar van het vaartuig en zijn echtge note kwamen om het leven, hun 27- jarigo zoon kon door de „Matthew" worden gered. Over schade aan de Nederlandse tankboot wordt niets ge meld. Een nieuwe linnen kap op de auto Toen begon een lange zwerftocht door Nederland Een fabrikant uit Botterdam gaf oageveer een week geleden zijn auto aan de 29-jarige autobekleder A. van O., die de wagen van een nieuwe lin nen kajp zou voorzien. De fabrikant gaf voor materiaal f75 veersohet. Toen hij een ging informeren hoe het er Iniee stond, bleken autobekleder en auto spoorloos verdwenen te zijn. De politie kwam er achter, dat een melk-, handelaar in Schiedam de auto te Botterdam had gekocht. Bii deze ver koop bemiddelde de 34-jarige kellner G. H. In de naoht van Vrijdag op Zaterdag meldde de bekleder van O. zioh bü de politie, vertellende, dat hü de wagen aan een inwoner van Gouda had ver- kooht, nu voer de tweede keer. Hii kreeg f200 voor de wagen. De man uit Gouda verkocht te Amersfocrt de auto weer verder aan een woonwagen bewoner voor f 350. De politie stelde toen een onderzoek in in versohillende woonwagenkampen, echter zonder re sultaat. De bezitter op dat ogenblik had echter pech. Hif kreeg nL een on geval met de auto en botste te Bar- neveld tegen oen boom. Hierdoor kreeg de Rotterdamse politie een tip van haar collega in Nijkerk en [toen ge lukte het de wagen in een woonwagen- ka up te Spakenburg te aohterhalen. Gelukkig is de woning, waar men lacht. Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Enkele buien Aan de kust tijdelijk nog storm achtige, overigens harde tot vrij krachtige Noordwestelijke wind; wis selend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien; guur weer. 9 Nov. Zon op 7.51, onder 16.56. Maan op 23.40, onder 14.08. 10 Nov. Zon op 7.50, onder 10.64. Maan op onder 14.20. Laatste Kwartier: 9 Nov. te 10.43. Nieuwe Maan: 17 Nov. Zo Is dan nu het pleit beslecht, De stembus heeft gesproken, De spanning in Amerika Is eindelijk gebroken! Men zet er de fanfares stop, Ze kostten grote sommen, De pauken krijgen nu weer rust, En ook de grote trommen. Eén dirigent wees men er aan, Die het geheel zal leiden, Die eenmaal ook de leiding had In bange oorlogstijden. Zijn daden kregen wereldnaam, Die niemand heeft vergeten. Eens heeft hij met een overmacht Zijn eigen kracht gemeten I Weer roept de tijd hem aan de spits Van millioenen mensen, In 't grote koor .Amerika", Met al zijn wereld wensen. Terwijl Korea verder gaat, Het wroetend communisme, En men de toekomst gadeslaat Met weinig optimisme. O, EISENHOWER, dirigent, Die weer voor 't licht komt treden, Gij heft Uw dirigeerstok op In 't onharmonisch heden. Breng kracht, ook in het wereldlied, Dat 't klinkt naar alle kanten. Laat het heel breed en zuiver zijn, Met een compleet en sterk refrein, EN ZONDER DISSONANTEN 1 1 November 1952. (Nadruk verboden). KROES. Vier arbeiders zijn verdronken, toen zij in de monding van de Wezer (Noordwest-Duitsland) met een boot wilden vluchten voor plotseling op komende golven, welke werden op gezweept door een storm, die over Noord-Duitsland ging. - In de Harz is in de nacht van Donderdag op Vrijdag sneeuw gevallen. Op hoogten van 800 meter lag er een dertig cm dikke laag. Elke dag een kwartier voor God en dienen Hem dag en naoht ln Zjjn Tempel"... (Openbaringen 7 15). In Amsterdam moet eens een span doek gehangen hebben bij de poort van een der kerken, waarop met grote letters stond geschreven: „elke dag een kwartier voor God". Nou, als je dat zo leest, dan is je eerste indruk: da's ook niet veell Waar of niet? Als we 't eens uitrekenen, dan heeft een dag (en nacht) 24 uren, dat is 96 kwartieren. Van die 96 kwar tieren mogen we er dan 95 voor ons zelf besteden voor eten, drinken, werken, uitgaan, ontspanning, sla pen; en één kwartier voor God, dat is dus ongeveer 1 één honderdste deel. Als we nu bedenken, dat wij alles uit Gods hand als gave ontvan gen hebben: eten, drinken, werken, uitgaan, ontspanning, slapen.dus *1 dj«? ft5 kwartieren, kiinrwin vopr ons zelf besteden, omdat God de Here dit alles gaf, zomaar cadeau gaf, onverdiend, als genade. Wel, is dan één kwartier voor God te veel gevraagd? Maar nu eerlijk, beste lezer: krijgt God elke dag een kwartier van U? En dan bedoel ik in bijbellezing, in meditatie, in gebed? Geen tijd? onzin! Komt niet van? erg on dankbaar! Geen zin (geen behoefte)? maar dan bent U ziek, doodziek 1 Elke dag een kwartier (1 %I!) voor GodStraks, in de eeuwigheid zullen de zaligen, de kinderen Gods in den hemel Hem dag en nacht in Zijn Tempel dienen; dat is dus niet 1 maar 100 En dacht U heus, dat wie hier op deze aarde geen tijd, geen zin in de Dienst des Heren heeft dacht U, dat die straks zich „thuis" zal voelen in de hemelse heerlijk heid, waar alles ingesteld is op de Dienst des Heren?! Welnee. Om straks in „de uitvoering" mee te kunnen en te mogen doen, zullen we hier op aarde mee moeten doen met de „repetities". Hoe staat het er voor in uw leven? V. H.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1