VAL DA De Groothandel heeft ernstige bezwaren tegen wetsontwerp-Omzetbelasting WEK DE GAL IN UW LEVER OP Stad en Provincie DE REDDENDE KEUS Afschaffing Weeldetadeoen bepleit In een ad re* aan de vaite commiaaie voor de belastingen alt de Tweede Kamer heeft het Verbond van de Ne derlandse Groothandel enige ernstige bezwaren naar voren gebraoht tegen het ontwerp van wet op de Omzet belasting 1952. Onder meer wordt opgemerkt dat ait ontwerp de belangrijkheid van de Groothandel niet dat recht doet we dervaren, waarop zij aanepraak kan dom gelden en verder dat dit ontwerp voor haar geen verlichting van lasten in het uitzicht stelt. De Weeidetarievea Met teleurstelling wordt ook gec:n- etateerd dat het bijzonder Weeldetarief van 30 pet. gehandhaafd zal blijven al wordt opgemerkt, dat verlaging van het ta-ief wordt overwegen, als bliikt dat de druk in een of meer bedrijfs takken al te schadelijk dreigt te wor den. Do ervaring leert echter dat met de verwezenlijking hiervan veel tijd is gemoiid. Het Verbond wil het ge hele Weeldetarief van 30 pot. afgesohaft zien. Het verbond heeft verder ook de indruk dat bij het quallficereu van goederen als weelde-artikelen een grote mate van willekeur in het spel is. Ook het Weeldetarief van 15 pot. en het tussentarief: van 10 pet. zijn voor het bedrijfsleven in zijn geheel en voor de werkgelegenheid zeer scha delijk. Ook deze tarieven wil het Ver bond x> spoedig ongelijk afgeschaft zien. Het is echter z.i. noodzakelijk dat het tussentarief van 7 pet. wordt gehandhsafd en aan de thans hiervoor uitdrukkelijk geldende e'nddatum van I September 1955 gebonden blijft. De leveringen aan de detailhandel Voorts heeft het Verbond ernstig bezwaar tegen het 1 pet. tarief, gel dend voor leveringen door de groot handel aan de detailhandel. Het zou volgens het Verbond, reeds een be langrijke verbetering zijn als de, vóór de inwerkingtreding van het 1 pot. tarief gegolden hebbende, regeling her steld wordt en de groothandel ock bii levering aan de detailhandel, weder om I/s pet. Omzetbelasting verschul digd zou zijn. Mocht het niet om gelijk zijn het 1 pot. tarief thans reeds bui ten werking te stellen, dat zou het toch in ieder geval 1 September 1955 dienen te vervallen. Inf«*onden mededeling Neem een doos echte A. S TIL. LES voorkomingVan griep De K.L.M. vliegdienst op Chili geopend Drie witte zwanen reizen als geschenk mede Donderdagmorgen is het eerste K.L.M.- vliegtuig de DG 6 B „Jan Huygen van Linschoten" van Sohiphol naar Chili vertrokken, waarmede een nieuw terrein voor het Nederlandse luohtverkeer is ontsloten. De 12000 km. metende route Buenos Aires wordt hierdoor, eenmaal per week, verlengd met de 1200 km. naar Santiago do Chili. Tijdens de vluoht moet het hoogste deel van de Andes met toppen van 7000 meter -wor den overgestoken en een aantal K.L.M.- gezagvoerders heeft reeds op dit tra ject gevlogen om zioh volledig te oriënteren. Drie witte zwanen gaan op reis mee. Zij zijn een geschenk van de K.L.M. aan de gemeente Santiago. „K.. L. en M." heten deze vogels, die men in Chili niet kent en waarvan men hoopt dat ze de eerste zullen zijn van een lange stamboom in Zuid-Amerika. Voorts neemt gezagvoerder Chr. Bouter een brief mede van de burge meester van Rotterdam voor zijn col lega van Santiago benevens een ge schenk. Zaterdag hoopt het toestel in Chili aan te komen. De storm veroorzaakteschade aan verscheidene schepen De storm1 van Woensdagavond en -nacht heeft verschillende Nederlandse schepen op zee parten gespjeeld. Zo had het op zijn maidentrip zijnde m.a. „Harold" van het Algemeen Vracht- kantoor te Botterdam, dat onderweg was van Frederikstad naar Helsinki, mei moiorpecli te kampen. De schroef as was nl. vastgelopen. Het schip, dat zich op ongeveer tien mijl afstand van Karlshamn bevond, trachtte nu deze haven te bereiken om de as te laten herstellen. Het 477 b.r.t. metende m.s. „Nettie" van J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, onderweg van Gefle naar Plymouth, heeft eveneens machinesoha- de en is Brunsbüttel binnengolopen, waar de schade voorlopig hersteld zal worden. De „Van Brakel" van dezelfde maat schappij, die bij bet lichtschip Röd- kallen aan de Zweedse Oostkust aan de grond was gelopen, heeft gemeld, dat er van schade aan het schip zo goed als geen sprake is, omdat het op zachte bodem is gestoten. Het m.s. „Plato", groot 388 b.r.t. van de K.N.S.M., onderweg van de Middellandse Zee naar Amsterdam, had eveneens met machineschade te kampen. De storm heeft verschillende gezag voerders tot voorzichtigheid gemaand. Zo schuilden er bij de Waddeneilanden verscheidene Nederlandse kustvaartui gen, 0.0. de „Hartel" van P. A. van Es en Co. te Rotterdam, de „Henrica B" van de rederij Henrica te Rotter dam en de „Mirfak N" van Van Nie- vclt, Goudriaon'* Stoomvaartmaat schappij N.V. te Rotterdam. De begroting van het Land- bouwegalisatiefonds wijst thans een voordelig slot aan De herziene raming voor het Land- boa w«£alt*ati«£oads heeft blijken* de toelichting op greod van de situatie van 1 September van dit jaar aanzien lijke wijzigingen ondergaan De oor spronkelijke begroting gaf aan inkom sten en uitgaven een bedrag aan van ruim 388 millioen gulden, welke be dragen thans geraamd worden )p 303 415.000 gulden. Werd ojrspron- kelijk een tekort van f 34 820.000 ge raamd. thans wordt een vjordeLig slot van f 8.590.000 geraamd. Het voor delige verschil ad f43.410.000 gulden werd behaald door een voordelig ver schil op broodgranen, docr lagere prij zen en vrachten van buitenlandse gra nen, minder invoer, hogere binnen landse prijzen, verhoogde prijzen van importtarwe en een batig saldo van heffingen en restituties bii de maalin- dustrie tot een versohil van 48 milliDen. Op veevoeder» werd een voordelig verschil behaald van 21 millioen d>or 250.000 ton minder import, verhocgdo binnenlandse prijs, doch een verminderd inkomen uit heffingen op uitvver van producten van 9 millioen. De slechte zomer van 1951 maakte invoer van 40.000 i.p.v 20.000 ton suiker nood zakelijk, waarvoor 6 millioen meer nodig was. Het aandeel in de accijns- heffing op gedestilleerd zal 1.5 mil lioen lager liggen dan geraamd werd. Het geraamde tekort op zuivel, mar garine, vetten en oliën van f 48.5 mil lioen wordt 2 millioen lager gesteld. Wat de meelfabrieken betreft zijn de tot nu toe bekend geworden re sultaten niet van die aard, dat de Minister genoodzaakt was tot het tref fen van maatregelen. Voor de o.gst 1952 zal het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten in Januari 1953 weer als koper optreden. Ingezonden Mededeling D zult 's morgens „kiplekker" alt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, andera verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Ken plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's LeverpiÜetjeu. Korte berichten uit het binnenland AMSTERDAM. WoenKLgmiddag i, tea jongetje van 14 maanden oud, in de ouderlijke woning aan de Mo- lukkenatraat te Amsterdam in een on bewaakt ogenblik in een met water gevulde teil gevallen en vendronkev WAALWIJK. Het vijfjarig Boontje vajn de fam. Verdayn, dat aan hat •pelen was met een kind van de slager Kool», kwam op een gegeven ogenblik in de slagerij terecht. Op een onbe waakt moment moet het jongetje van V. zijn handje in de vleesmachine heb ben gestoken, met het noodlottig ge volg dat het rechterhandje werd afge rukt, of gesneden. 's-GRAVENHAGE. Woensdag is een vliegtuig met 40 Nederlandse emigran ten naar Zuid-Rhodesia vertrokken. ALKMAAR. Tijden» op de Veluwc gehouden manoeuvres is de 21-jarige dienstplichtige soldaat P. H. Blom uit Oudorp (N.H.) bij een verkeersongeval met een jeep dodelijk verondelukt. Een mede-inzittende werd zwaar gewond. Voor zijn leven wordt gevree»d. Militair vliegtuig maakt landing onder Nieuwerkerk Piloot ongedeerd, toestel onbeschadigd Rond v(Jf uur Woensdagmiddag maakte bet militaire vliegtuig E 20, van het type Fokker S 11, met aan boord de korporaal-vlieger A. v. H., een z.gm, voorzorgslanding op een stoppelveld onder Nieuwerkerk, dicht by de hofstede van de heer Jae. d. Zande. Het toestel was voor instructie- oefeningen opgestegen van het vlieg veld Woensdrecht en wilde van de „oefenplaats" via Tholen weer terug keren naar de vliegbasis. Daarbij is door slecht zicht nevel en inval lende duisternis gaven maar heel weinig grondzicht de piloot de koers kwijt geraakt Toen boven Oost-Duiveland zijn onjuiste plaatsbepaling tot hem door drong, had hij nog maar vijf liter benzine aan boord en om alle risico's te vermijden maakte hij een voor zorgslanding, waarbij hij de „kist" netjes op het stoppelveld wist neer te zetten. De piloot bleef geheel on gedeerd en het toestel kwam onbe schadigd aan de grond. De piloot vond een gastvrij ont haal in de woning van de heer v. d. Zande. Zijn enige zorg gold uiteraard het toestel, dat ter plaatse niet meer opstijgen kon. voor Maatschappelijk «ft Oftltuml werk bracht in da*e jemeante da aam van t 81,68 op. Da Nederland»* BUndsobood «al alhier op 11 Novambar a*. aan pro- pagatvda-avond houden. In hat pro gramma komt o.a. voor de vertoning van de film „Eén van on»", naar aen novelle van de blinde aehrijver Willem Kramer, terwijl de bliDde propagandist v-d. bond. dhr. Joh. v. d. Berg o.a. zal doe La meren „De Bruid" en „Rot terdam". Het belooft een mooie avond te worden, die bet besoeken acker waard aal rijn. ZONNEMAIRE De Reizende Bibliotheek Eindelijk ia ook in Zoenemaire de kiat moet boeken gearriveerd. De uit lening begint beden (Vrijdag) in de openbare school. OUWERKERK Do inzameling voor de Stichting Zeeland voor Maatachappelijk en Cul tureel Werk heeft alhier f 43,95 op gebracht. SIRJANSLAND De oollecte voor het P.Ï.T., gehou den door de jongedames Bis Heult en Mineke Hanie heeft het mooie be drag van f 30,78 opgebracht. Zocht handelaar kanalen door „ijzeren gordijn" of was het een vies handelszaakje Op 11 November zal voor de arron dissementsrechtbank te 'a-Gravonhag* terechtstaan de 38-jarige Haagse koop man van Duijn, aan wie valsheid in geschrifte is ten laste gelegd. Van D. zou nl. in September 1951 en April 1952 certificaten van respec tievelijk de Haagste Kamer van Koop handel en de Centraio Dienst van In- en Uitvoer vervalst hebben met het doel grote hoeveelheden voor de oor log belangrijk m'ateriaal via Neder land naar landen achter het ijzeren gordijn te vervoeren. Het certificaat van de Kamer .van Koophandel was bv. bestemd voor een partij wolfram. Geen der transacties die hij heeft wil len doen en waarvan er twee ten laste zijn gelegd, zijn ochter doorgegaan. Van D. zou zich er op beroepen, dat hij deze transacties, samen met en.ge leden van het voormalige verzet, zou hebben willen doen om' zodoende ka nalen te kunnen ontdekken, waarlangs landen achter het ijzeren gordijn voor de oorlog belangrijke materialen in voeren. Dit zou bevestigd kunnen wor den, naar hij zeide, door de voor zitter van de Federatieve Raad van het voormalig verzet, do heer A. van der Mculen te Rotterdam', die door de verdediging als getuige is opge roepen. Ook zou volgens hem' de B. V.D. (Binnenl. Veiligh. Dienst) van zijn plannen hebben geweten. Als officier van justitie zal in deze zaak optre den mr. Tonckens, terwijl mr. B. F. Zoetmulder te Amsterdam de verde diging zal voeren. De leider der sooialistische oppo sitie in het Lagerhuis, Attleo, heeft Woensdagavond een amendement in gediend op de Dinsdag j.l. door Ko ningin Elizabeth uitgesproken Troon rede, hetgeen neerkomt op een motie van afkeuring tegen de Britse con servatieve regering. In dit amendement wordt het „betreurd, dat de regering het huis geen doelmatige voorstellen heeft voorgelegd om verbetering te brengen in de ernstige eoonomischo toestand van het land". Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen De presidente werd tot hoogleraar benoemd Op de te Utrecht gehouden alge mene najaarsvergadering van do Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen is afscheid genomen van de pre sidente, mevrouw C. W. Willinge Prins- Visser, omdat zij is benoemd tot hoog leraar te Wageningcn in do Huishoud- weten6ohap. Men bood haar als af scheidsgeschenk linnen tafellakens en servetten met borduurwerk, vervaar digd door de leden van do Bond aan. In de plaats van mevrouw Willinge Prins-Visser werd als hoofdbestuurs lid voor Drente gekozen mevrouw A. A. van Riel-Klompe uit Zeierveld (Dr.). Op een na afloop van de alge mene vergadering gehouden hoofdbe- 6tuursvergadering werd mevr. D. Ele- ima-Bakker uit Huizinge (Gt.) tot nieuwe presidente gekozen. Op de algemene vergadering wor den m'ededeliogen gedaan over het con gres van de zes millioen leden van de Wereldbond van Plattelandsvrouwen, dat in 19{53 in Toronto (Canada) zal worden gehouden. De telefooncentrale voor blinden Overdracht apparatuur aan Blindeninstituut Dank zii de medewerking van de N.S.F. (Philips Telecommunicatie In dustrie), die de apparatuur schonk en de P.T.T., kon Woensdagmorgen in het Blindeninstituut aan de Rijksweg te Bussum een geheel nieuwe telefoon centrale worden overgedragen aan het bestuur van genoemd instituut. „Deze centrale is niet alleen ge schikt voor het ontvangen en uitzen den van gesprekken, doch tevens voor het opleiden van blinden tot telef'as ten", ze zeide de directeur van het Blindcninst;tuut, dr. C. M. Maller Zeper, tijdens de officiële plecht:g- heid, waarin de apparatuur werd over gedragen. Ir. D. A Alberts, adjunct- directeur van het tclefoondistriot Am sterdam', drs. N. Mouton, chef perso neelszaken N.S.F. en andere vertegen woordigers van de P.T.T. waren c.in. bii deze plechtigheid aanwezig. Nieuwe wegen voor Tandverzorging Eerste „Dentalcar" In gebruik genomen Onder zeer grote belangstelling is Woensdagmiddag te Bergen de „Den talcar", de rijdende tandheelkundige kliniek van de Stichting ter bevor dering der Tandheelkunde, waarbij twaalf gemeenten zijn aangesloten, officieel door de voorzitter, Dr W. Huygens, burgemeester van Bergen, in gebruik gesteld. Deze auto is van alle moderne in strumenten op tandheelkundig gebied voorzien en is tevens de eerste in Nederland. De heer L. M. J. Spooren- berg, inspecteur van de algemene dienst der geneeskundige hoofdin spectie, die namens de staatssecre taris Dr P. Muntendam sprak, zeide dat er nog veel te doen was op so ciaal gebied betreffende de tandver zorging der jeugd. „We zijn op de goede weg. De schoolgaande kinde ren van 6 tot 12 jaar zijn regelmatig onder zeer goede contröle", aldus de heer Muntendam. Negen Nederlanders, dis op Ame rikaans© vliogbasos een vlicgoroplcidjng hebben gevolgd, zullen heden (Vrijdag) met de „Maasdam" in ons land terug keren. Zij hebben in October hun bre vet gehaald. ZIERIKZEE Collecte Chr. Mil. Tehuizen Uitgaande van „Pro Rege" zal al hier heden (Vrijdag) de collecte wor den gehouden ten bate van de Christe lijke militaire tehuizen. Gelet op de noodzakelijke ontspanning voor de jongens onder dienst, is het to wen sen, dat velen deze collecte goedgun stig ^gedenken. ELLEMEET Ouderavond O.L.-school Op do alhier gehouden ouderavond van de O. L. eohool werd het woord hoofd van de B.L.O.-school te Zierik- hooft van de B.L.O.-schccl te Zierik- zeo. Spr. behandelde de ziels- en lichaamsgebreken, die kinderen soms kunnen beletten het normale onderwijs te volgen. Verstand, gevoel of wil kunnen abnormaal zijn, maar ock kun- inen gehoor, gezicht of 6praak ge breken vertonen, waardoor voer deze jeugd andersoortig onderwijs noodza kelijk wordt. Tevoren waren tot leden van de Oudercommissle gekozen de heren A. J. Goossens, L. Dorreman en J. J Elenbaas, de laatsten in de plaats vin de heren J. L. en Fr. op den Brouw, die niet herkiesbaar waren. Het hoofd der school, de heer A, C. de Jonge, dankte de afgetreden oom- missieleden voor hun werk en sprak de hoop ait, dat de nieuw gekozenen hun taak even ernstig zouden opvat ten als hun voorgangers. Spr. verzocht de ouders hun kinderen gymnastiek schoenen te geven voor de lessen in lichamelijke oefening. De Oudercommissie zal een lijStcol- lecte houden voor bestrijding der on kosten van het Sint Nicolaasfeest. In de pauze werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid hot werk der leer lingen te bezichtigen. Aan hot slot sprak de heer de Jongo een dankwoord. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door wethouder J. M. Dalebout BROUWERSHAVEN De oollecte „Ootobermaand-Zeeuwse maand" t.b.v. de stichting Zeeland De collecte voor de Stichting Zeeland De opbrengst van de colleote voor de Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk bedroeg tot heden: te Noordgouwe f 131,81, tcZie- rikzee f 749,38, te Dreiachor i 75, te Brouwcrahaven f 81,68, to Kcrkwerve f 33. Noordgouwe staat wat de bij drage per hoofd van de bevolking be treft in de gehele provincie met 15 ets. per inwoner aan de spits, gevolgd door 's-Heerenhoek met 12*/2 ets. ea Zierikzce met 101/2 ets. Dreischor droeg gemiddeld 71/a ets. per inwoner bij, Brouwershaven 6,9 ets. en Kerkwerve 4 ets. In totaal is reeds een bedrag van f 2116,81 ontvangen, waaronder een gift van de Alg. Zeeuwse Verzekerings maatschappij ad f 100 en een bijdrage van do Ver. van Zeeuwen „Luotor et Emergo" te Leiden ad f 27,50. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vlissingen: J. Kwast, Hendrik Ido Ambacht Bedankt voor 's Grevelduin-Capel- le: H. G. Abma, Rotterdam-Delf sha ven; voor Garderen (nadere beslis sing): Dr J. C. Hooykaas, Schevenin- gen, laatstelijk predikant te Arne- muiden (Dr Hooykaas stelt zich voor lopig niet beroepbaar). Geref. Kerk Beroepen te Zuilichem: C. J. Hait ian, Boornbergum. Geref. Gemeente Bedankt voor Voorburg: G. Jans sen, Leeuwarden. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Rijssen: F. J. Dlele- man, Yerseke. Ingezonden mededeling RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 6 November HILVERSUM X. (402 m). 7.00 nleuwa. 7.10 gewijde muziek. 7.45 morgengebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de buis vrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 9.55 Plechtige Mis van Requiem. 11.30 gram. 11.45 voor de zieken. 12.00 An gelus. 12.03 Promenade-orkest (12.30- 12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zon newijzer. 1.00 nieuws. 1.20 lunchcon cert 2.00 boekbespreking. 2.10 gram. 2.20 Engelse les. 2.40 harmonie-kapel. 3.00 Kroniek van letteren en kunsten. 3.40 dameskoor. 4.00 pianoduo. 4.20 „De vliegende Hollander", causerie. 4.30 „De schoonheid van het Grego riaans". 5.00 voor de jeugd. 6.00 in strumentaal ensemble en solist. 6.15 journalistiek weekoverzicht 6.25 lichte muziek. 6.45 buitenlandse cor respondenties. 7.00 nieuws en wer- praatje. 7.10 gram. 7.20 parlements- overzicht. 7.30 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 „Lichtbaken", causerie. 8.50 gram. 9.00 gevarieerd program ma. 9.50 actualiteiten. 10.00 amuse mentsmuziek. 10.30 „Wij luiden de Zondag in". 11.00 nieuws. 11.15 nieuws in Esperanto. 11.22-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.33 gram. 8.00 nieuws. 8.10 gram. 8.30 orgelspel. 8.55 voor de huisvrouw. 9.00 gram. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", causeriei. 10.05 morgenwijding. 10.20 voor de continubedrijven. 11.35 viool en piano. 12.00 gram. 12.30 land en tuinbouw. 12.33 accordeonmuziek. I.00 nieuws en commentaar. 1.20 dansmuziek. 1.50 radioweekjournaal. 2.15 Hawaiian-muziek. 2.35 Gronings programma. 3.00 amateuruitzending. 3.30 „Eerst denken, dan doen", cau serie. 3.45 militaire kapel. 4.15 sport- praatje. 4.30 gram. 5.15 voor de jeugd. 6.00 nieuws. 6.15 varia. 6.20 filmpro gramma. 6.40 regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie", 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 „Pas separtout", causerie. 7.40 „Het O.T. in deze tijd", causerie. 7.55 „Deze week". 8.00 nieuws. 8.05 gevarieerd programma. 10.00 commentaar. 10.15 Weense muziek. 10.40 „Onder de pan nen", hoorspel. 10.55 reis Z.K.H. Prins Bernhard naar Midden- en Zuid-Amerika. 11.00 nieuws. 11.15 wereldkampioenschappen dammen II.20-12.00 gram. Betuwse tuinder kweekte pinda's In het Betuwse dorp Angeren is de tuinder P. Kersten er in geslaagd pinda's te kweken die niet onderdoen voor het trppisoh© product. In Maart van dit jaar werd een aantal onge brande noten in een verwarmde ka» van de familie Kersten te Huisscn ge- gepoot. De noten ontkiemden en twee maanden Jater werd een der pinda- plantjes overgebracht naar een niet verwarmde kas in Angeren. Na een vojrtreffelijke groei der plant bleek dezer dagen, dat het teelt-experiment uitstekend geslaagd wosx. Er werden nl. 35 pinda's van deze plant gerooid. De beide families Kersten zijn na dit 1 verrassende resultaat van plan om de proefnemingen het volgende voor- ja v op groter schaal voort to zetten. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmto van de pijnstillende Thermogène verdrijft de sner pende pijn. Do socialistische vakbond der openbero diensten heeft voor Vrijdag 7 November een algemene staking van de gemeente- en provinciebesturen af gekondigd. De bond eist een aanpassing der lonen aan die, welke voor het personeel in overheidsdienst gelden. FEUILLETON 38 door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden De trein snelde naar de hoofdstad en Nol van Veen zat aan het raampje en wist niet, wat hij ervan denken moest. Het was nog maar enkele uren geleden, dat hij afscheid van zijn moeder had genomen. Toen had ze niets gemankeerd. Ze was zelf vroeg opgestaan om zijn ontbijt klaar te maken. Samen hadden ze zitten eten en samen waren ze naar het station gegaan. En nuernstig ziek In Amsterdam spoedde hij zich naar de Sint Nicolaassteeg. In het straatje zag hij enkele mensen staan voor de deur. Een bang voorgevoel bekroop hem. De vrouwen zagen hem komen en schrokken; ze draaiden zich om, toen hij de deur opende en de trap opliep. Daar, in de kamer zaten ook drie vrouwen, de buren. Ze stonden op en een van hen kwam naar hem toe. „Isisbegon hij angstig. „Je moeder heeft niet geleden, Nol", zei de buurvrouw, en ze bracht hem naar de smalle alcoof, waar zijn moeder de slaap des doods sliep. Er lag een vredige trek op haar gerim peld gelaat. De reeds grijzende haren lagen netjes in twee strengels naast haar hoofd op het blankwitte laken. De handen, wasbleek, waren gevou- ven. De buurvrouw trok zich zicht terug, toen de marinier daar aan het voeteneind bleef staan kijken. Toen welde er een kreet uit zijn haast dichtgeknepen keel: „Maml" Discreet sloot de buurvrouw de deur tussen het alcoof en de voor kamer. Toen wenkte ze de andere vrouwen, die zacht de trap afgingen. Zelf ging ze bij de tafel zitten en wachtte. Het duurde lang, maar de vrouw wachtte geduldig. En toen Nol einde lijk weer terugkeerde in de voorka mer, zei de vrouw nogmaals: „Je moeder heeft niet geleden, Nol. Het was een hartverlamming. We wisten dat ze een hartkwaal had, maar ze heeft het voor jou altijd verborgen gehouden. En ze wilde oók nooit, dat wij het zouden vertellen. Het is een zachte dood geweest, Nol. Je hebt een lieve moeder gehad, jongen, zo als er waar weinig zijn in de wereld. Ze heeft je met ere groot gebracht en ze heeft altijd gezegd: tot zolang moet ik leven. Dat heeft ze bereikt." Nol bleef daar staan, bij de tafel, en keek wezenloos voor zich uit. Hij antwoordde niet en de vrouw begon zenuwachtig te worden. Ze wist niet beter te doen dan op te staan. „Ik ga nu maar, Nol, en als je me nodig hebt, roep je maar, hoor. De thee staat op het lichtje. Als je wilt, kun je vanavond wel bij ons eten." Nog steeds zei de jongen niets en de vrouw haalde haar schouders op. Enfin, zij had haar burenplicht ge daan. Vrouw van Veen lag er netjes bij, daar zou niemand wat van kun nen zeggen. Later op de avond kwam de be nedenbuurman nog even boven. Nol zat aan tafel en keek even op toen hij binnentrad. De man stak zijn hand uit en Nol drukte die. „Van harte gecondoleerd met dit verlies, Nol", zei hij. „Het is een zwaar ver lies, jongen, want een moeder is alles voor je en vooral, als je ook al geen vader meer hebt. Er is één troost, dat ze niet geleden heeft. Ze was om zo te zeggen: meteen uit de tijd. Maar ehnu moeten we eens praten over de begrafenis, hé? Ja, dat is wel naar, maar het moet toch ook. Hier is al een verklaring van de dokter; dat papiertje heeft mijn vrouw voor alle securiteit meegeno men. Weet je ook, waar de papieren, polissen en zo zijn?" Nol schudde ontkennend het hoofd. „Neelaat me nog maar even al leen. Ikik zal het wel eens op zoeken." „Ja, dat is best, jongen, maar we willen je zoveel mogelijk die pijn lijke dingen uit de hand nemen. Als jij de polis nu opzoekt, ga ik morgen wel even naar het stadhuis om het overlijden aan te geven en dan ma ken we gelijk wel de begrafenis en zo in orde. Er zal ook wel familie ge waarschuwd moeten worden, niet?" „Ikik zal straks wel even kij ken. Toe, laat me nog even alleen De buurman haalde op zijn beurt de schouders op. „Ik begrijp best, jongen, dat je erg veel verdriet zult hebben. Maarenfin, ik kom straks nog wel even aan. Moet j® niet eten?" Nol schudde nogmaals het hoofd en de buurman wist niets beters te doen dan weer te vertrekken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2