\VéGê Volkswagen t SGHOENGRÊME Een Kaptein-Mobylette Onze Koffie-reciame r^SFVTTI Dekens VAN STAD EN DORP Garage SLAGER DEL-DEL-DEL-DEL PAARDEN f 1,30 RUNDVEE f 2,20 R. P. Hogerheijde 50 nieuwe ijzeren Vaten, Bnakh. Firma Piet Ochtman Patates a Frites Dooge Priemus 1 Stad en Provincie Zaterdag 5 Nov. D.V. vexlovta ANDRÉ BORGERS CORRY DE JONG Huize „Florence Grove", Amersfoortseweg 15, Hult ter Helde Poststraat C 112. Zierikzee Er it plaats voor een handige jongen o£ meisje, ter opleiding op atelier der Firma P. BAKKER, Prettige werkkring. Te koop of te haur gevraagd) I1/. 2 gemet Weiland. Mag ook slecht bouwland zi)n, om pluimveebedrijf te beginnen. Liefst omg. Zonnem. of Noord- Souwe, Br. onder letter M, ur. van dit blad, de Luxe model 1953. Levering In ver schillende kleuren, uit voorraad of op korte termijn. Tevens nog enkele gebruikte G. W. de Luxe» zo goed ais nieuw, met volle garantie; zeer aantrekkelijke prijzen. Brouwershaven - Telefoon 19 met remnaaf, practisch onbe- reden 100 pet garantie. GARAGE G1LIJAMSE Telefoon 8, Renesse. Te koop: Peeblad. C. Steendijk, „Ruim zicht". Nieuwerkerk. Prima wastafels met marmeren platen, compleet f 50. Lood gieter H. Verschuur, Balie B 485. Zierikzee. Closetpotten met deksel com pleet f 21,75. Loodgieter H. Verschuur. Balie B 415. Zzee. Een stierkalf bij J. v. Mourik, Capelle ZIERIKZEE U moet weten dat wij over het boekjaar 1951/1952 slechts de volgende jaar- premies per f 100 verzekerd kapitaal in rekening heb ben gebracht I De Secr.-Penningmeester F. C. HANSE Naast de Beurs Telefoon 1 Let op de koopjes 5 zware staven harde huis houdzeep voorf l.— 3 pond prima zachte zeep - 1 2 pak zelfwerkend was middel en 1 pond zachte zeep of 1 staaf zeep 85 ct 2 stukken prima toiletzeep 25 ct 200 gram gebroken fon dant-borstplaat voor 25 ct 200 gram roomborstplaat 25 ct Onze zelfbedieningsafdeling biedt reuze voordelen Vele snoepjes 200 gr. of 250 gram voor 45 ct Herhaalde oproeping De Burgemeester-Strandvonder te Brouwershaven roept ter reclame op de rechthebbenden op het volgende strandgoed ongemerkt en ongenummerd, van onbekende herkomst. is een REUZE-SUCCES Nog steeds 250 gram prima vers gebrande koffie voorf 1.45 Onze fijnste dessertkoffle. (werkelijk iets bijzonders) per pak van 250 gram f 2.- Cafeïne-vrlje koffie per pak f 2.50 Peebotters gevraagd R. P. Gaanderse, Nieuwerkerk VOOR 5 voor alle gezindten, In verschillende bindwijzen en formaten. Lange Nobelstraat Dagmeisje of werkster gevraagd, bij J. A. v. d. Bijl, 124, Zonnemaire. HEERLIJKE elke Zaterdag vanaf 3 UUR Voorts zijn wij ruim gesorteerd in Speculaas Koekjes en Chocolade Hebt u onze Beschuit al eens geprobeerd? Neemt dan eens proefl Bakkerij CLARISSE Brouwershaven Wollen en gewatteerde Voordelige prijzen Telef. 66 - Dreischor r DEZE WEEK een doos originele VtGè- (zwart, middelbruin of donkerbruin) ct nu voor f4 ct* van. bij aankoop Tan da reuxendoo, ViCé-WrlllwM Ivo cent met 10 korting t) U verdient daarmee Bovendien krijgt U 17 geldzegels bijl Alleen bij t daarmee 14 cent. an krijgt U er nog leldzegels bijl SAAAAAAmIII de 1200 VéGé-kruideniersl ZIERIKZEE De gemeente-secretaris te Arnhem benoemd Naar w(J vernemen Is do gemeente secretaris, de heer G. Grolleman, be noemd tot Referendaris A der ge meente Arnhem. De heer Grolleman heeft z(jn benoeming nog In beraad gehouden. Opbrengst collecte De in deze gemoente gehouden col lecte ten bate van de Stichting Zzeland voer Maatschappelijk cn Cultureel werk, onder het motto „Oetobermaa.nd Zeeuwse maand" heeft het mooie be drag van f 748,88 opgebracht. Cursus tot opleiding van Smedenpatroon Maandag 3 November is in de Am bachtsschool een begin gemaakt mot de lessen tot opleiding voor het exa men „Vakbekwaamheid Smidsbedrijf" De directeur der Ambaehtssohojl, do heer W Hack, sprak de cursisten een welkom toe Hii wees hen op de nood zakelijkheid, in verband met de Ves tigingswet, op de grote waarde van dit diploma. Van het hoofdbestuur van de Bond van Smedenpatroons, was aanwezig de heer J. Hillebrand uit St. Laurens, die eveneens namens „Smecoma" een uitvoerige uiteenzetting gaf van de te behandelen leerstof. De afdeling Smedenpatroons Schou- wen-Duiveland e.o., werd vert:gen- woordigd deer de heren J. Steutel. J. Lcenhouts te Zierikzee tn M. C. Ge luk te Noordwelle. De lessen worden v.n. gegeven door de heer H. Goettsoh. leraar, waarn. directeur der Ambachtsschool te Zie rikzee. ZONNEMAIRE Vaten aangespoeld Zondag spoelden onder deze ge meente ruim 130 grote ijzeren vaten aan. Deze vateo, welke ledig waren, zijn als strandgoed gedeponeerd. DREISCHOR De in deze gemeente gehouden col lecte ten bate van „Octobermaand— Zeeuwse maand" beeft f 75 opgebracht, In de maand October zijn 27 vergunningen voor huisslachting afge geven. Onze dorpsgenoot, dhr. P. C. - Kloet, slaagde te Utrecht voor het Hoefsmid-Rijksdiploma. OOSTERLAND De huis-aan-huis-oollecte voor het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, alhier gehouden door Koes Flikweert. Rie van Iwaarden, Frans van der Wal. Bea de Waal, Rien Capelle en Han de Waal braoht op de som van f 48,52 De organisatoren zijn over het gecol lecteerde bedrag niet bijzonder op getogen, gelet op de grote belan gen, die voor cdzo militairen op het spel staan. SIRJANSLAND Waterbouwkundig - Ambtenaar A. J. Koetse met pensioen Het bestuur van de polder Ooster en Sirjansland heeft met ingang van 1 Mei 1953 eervol ontslag verleend aan de waterbouwkundig ambtenaar de heer A. J. Koetse, die gedurende een 33-jarige periode zijn krachten aan de polder heeft gegeven. De heer Koetse volgde in 1919 de heer Heule op en werd in dat jaar dijkbaas van da polder. Hij staat bekend als een zeer conclëntieus werker, aan wie de polder veel heeft te danken. Na zijn pensionnering hoopt hij zich metterwoon te KJoetinge te ves tigen. BRUINISSE D© «lhler g©h©udcn coll©cte voor het onderzoek in naar de daders van een P.l.T. bracht f 77,12 op. Hetv. Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" Interessante lezing over Amerika Do Hervormde Vrouwenvereniging „Helpt Elkander" alhier, was Dins dagavond extra druk bezocht, omdat ook alle oud-cursisten van de destijds door mej. Draaism& gegeven kooklessen aanwezig waren. Na het gewone gedeelte, waarin door mevr. wed. Brouwer-Jumelot een bij belgedeelte werd behandeld, hield mej Draaisma een ioteressanto causerie over haar verblijf in Amerika. Door haar werk voor do Stichting Huishoudelijke Voorlichting tcD Plattelaode, werd zij met een drietal andere landgenoten uitverkoren om deze trip te maken. Het voltallige gezelschap bestond ech ter uit dames en heren van verschil lende Europese nationaliteiten. Een filmpje van een Amerikaa ïse keuken, met zijn hier onbekende tal* loze gemakken, deed het hart van me nige huievrouw sneller kloppen. Aan het einde van de avond bestond gelegenheid zich op te geven voor een naaicursus, die eveneens uitgaat van de Stichting Huishoudelijke Voorlich ting ten Platteland» on die bij voldoen de deelname zal worden gegeven door mej. Breed. KUNST Concert Zierikzeese Oratoriumvereniging Naar van de zijde van het secreta riaat der Zlcrikzccso Oratoriumveroui- giug wordt medegedeeld, is do datum vun uitvoering van hot volgend con cert vastgesteld op Woensdag lü De cember ü.6. Als solisten zijn geënga geerd de sopraan Louise Dentz, de tenor Peter Fenders en do bas Johan Meudels, leden van het Stichts Kwintet. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rotterdam-Kra lingen: Th. G. Vollebregt, Ermelo', naar Tubbergen: cand. M. Koopmans, Leiden. Bedankt voor Nijverdal (3e pred.- pl.): G. C. Tromp, Boskoop; voor Zwijndrecht (3e pred.-pl.): J. H. Mul der, Rotterdam-Charlois. Gerei. Kerk Tweetal te Utrecht: H. U. Buitink, Laren (N.H.) en B. J. A. Streefkerk, Berkel en Rodenrijs. Beroepen te Ezinge: cand. C. Mor genstern, Groningen; te Marknesse: G. M. W. Steen, Balk en Wijckel. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Nieuwer Amstel: H. D. van Herksen, Onnen (Gr.). Chr. Geref. Kerk Bedankt voor Ouderkerk a/d Am- stel: P. Op den Velde, Murmerwoude. Geref. Gemeente Beroepen te Tricht: F. Mallan, Bruinisse. GENERALE SYNODE DER GEREF* KERKEN L*e b)Quuo heeft hot rapport „Her- SiOi kei'kCiij*u oennefa'' vcrucr Jjcnau- uihu, mei uuluo ue conotusios inzake opimiuig luoiitiuaairogcluti. Do com missie had huur couciusics enigszins güvvijjgu. De iageuicuiio aincnucmcmcn wevuuii uccia ingetrokken, uceis ver worpen. Wat uo tuchtmaatregelen be- tren verenigde de bynoue zien met de vojgenae conclusies: De Synoüo is van ooracej: a. aat het onjuist is te be weren aat de bezwaren tn een dwang positie waren geitomen, omdat biijicens uuiueiijite uitspraken van de synouen siechto no bestuiten van 1942 bindend waren en dat zij zich in verband met hun bezwaren op deze uitspruiten had- oen kunnen beroepen; b. dat hot niet bewezen is dat een handelwijze, dio in sommige bezwaarschritten wordt om- bCureveu, als hierarchiscne toepassing van het kerkrecht, door kerkelijke ver gaderingen gevolgd zou zijn, en even min door de by node van 's-Graven- hage lb49 tegen deze bewering aange voerde argumenten weerlegd zijn, en besluit le aun do ingekomen verzoe ken tot herziening ot opheffing van de tuchtmaatregelen van iy44 niet te voldoen; 2e er bij de mindere verga deringen op aan to dringen to willen nagaun of door haar wellicht schor singen of afzettingen zijntoegepast ten gevolge Yan zulk een hantering van toenemingen prae-advics, waaruoor de ze geschriitcn bindend wcruen geaent en muien zulks het geval mocht blij ken het nodige te willen doen tot redres. Deze uitspraken werden aangenomen met 4o tegen 2 stemmen. Wat de critiek op het beleid van vorige synoden betreft werden verschil- Zij het met een behoorlijke dosis respect voor de vegetariërs heeft Eilandman toch niet zonder voldoe ning geconstateerd dat er weer ver schillende eilandelijke slagers op de Internationale Slagersvaktentoon- stelling te Utrecht met worst zijn uitgekomen. Zowel op boterham-, snij- en rookworst zijn daar voor Schouwen-Duiveland prijzen uit de bus gekomen en dat is een opwek kend feit, want altijd koek en kaas is ook niet alles, zij het dat in koek 'n aardige portie honing is gestopt en de kaas in Holland werkelijk niet van de slechtste is. Wonderlijk intussen hoe vakmensen uit, laten we zeggen, achthonderd onsjes boterhamworst zo ineens kunnen zeggen: „kijk, dat is nou de boterhamworst waar wij een eervolle vermelding voor gaan uitreiken of een eerste of een tweede prijs. Dat is vakwerk van de bo venste plank en nu er blijkbaar op Schouwen-Duiveland hele beste bo terham-, snij- en rookworst wordt gemaakt, daar hoopt Eilandman dat deze producten steeds hun kwaliteit zullen behouden en laag In prijs zul len worden en blijven, opdat er ge legenheid zij voortdurend de motive ringen der Utrechtse worstscheids- rechters op hun Juistheid te testen. Hebben de vette, slachtrijpe zwij nen op het Kerkplein te Zierikzee van deze slagersvaktentoonstelling te Utrecht geweten? Het instinct van het dier, zelfs al is het begraven on der een laagje spek, mag niet wor den onderschat. Want een varken is een varken, maar of zo'n dier, spe ciaal ln November, niet weet dat de eervol vermelde boterhamworst gaat ten koste van zijn lijf, van zijn kost baar hachje, dat deze twee dikzakken hebben pogen veilig te stellen op het Kerkplein, het is alles zeer de vraag. Van de boterhamworst naar de muziek is slechts een stap. Het Rot terdams Kamerorkest komt naar Zie rikzee, dat wordt thans het volk wel beel duidelijk gemaakt en zo zal het dan weer eens mogelijk zijn, de dan sende levendigheid van de violen, het bewegelijke van de houtblaasinstru menten en het juichend stacato van het koper te horen in een harmo- nieuse lawine van verrukkelijke klanken. Ja, in de grote steden heb ben ze dat, om zo eens te zeggen, iedere dag, maar kom hier d'r 's om". Enfin in December komt ook nog de Zierikzeese Oratorium Ver eniging met een concert. KLETSPRAATJES VAN EEN EILANDMAN En dan hoorde Ellandmand de le zing van Rutger Schoute over We nen, waar alle mooie meisjes zo ge zegd de wieg uit en het leven door walsen en de mannen de mouwen opstropen als het gaat om.een of andere muziekkwestie. Men maakt zich daar nog drukker over muziek dan over politiek en Eilandman is er heilig van overtuigd, dat daarvan „bij ons" geen sprake is. Hoewel, we gaan toch eens per jaar naar de uit voering van het kinderkoor, hebben de bundel van Worp's Psalmen op het harmonium staan en kunnen zelfs het liedje van do speeltuin helemaal meezingen. Of we dus ook bij zijn. Haamstede gaat met de vergifbus strooien. Dat is nodig, om de mee- eters de das om te doen. De ratten kunnen hun pension daar dus wel opbreken. „Waar werd oprechter trouw?" zong Vondel en hij doelde daarmede op de hechte band die man en vrouw ver- vindt. Maar de band tussen de kan tonnier M. v. d. Velde en de polder uoster- en Sir jansland was ook sterk. eij bestaat al 41 jaar en is thans wat losser gemaakt, want de heer v. d. Velde heelt de kantonnierspet aan de schaarse Duiveiandse wagen gehan gen. De man is gehuldigd als een vorst en iedereen heeft hem dat ze ker gegund. En op het hoekje van de Krepel- straat te Zierikzee worden 's avonds zo maar auto's neergezet. Ook een methodel „Nou moe" dacht of zei een meneer, toen hij daar met zijn fiets op zo n auto inreed. Er zijn op ons eiland aan de kust grote ijzeren vaten aangespoeld. De strikt eerlijke vinders dachten voor een eeuw dik in hun consistentvet of in hun machineolie of in hun plan tenboter te zitten. Maar mis poes. De vaten waren „ledig", zoals dat strand- vonderig altijd wordt genoemd. Er zat niks in. Ze waren hardstikke leeg. Jammer als zo'n vat enkel maar vat is. Maar intussen beginnen de laatste blaadjes omlaag te duikelen. Er zijn geregeld van die zwiepende sproei- regentjes als je net denkt dat het droog en aardig opgeklaard is. Ei landman gaat zo zoetjes aan zijn col lectie 5 December-baarden eens in specteren. Want daar kan wel mot in zitten en in een echte baard zit hoogstens wat verkruimelde tabak of wat pruimensap. Net zo 't uitkomt! lende amendementen ingediend, waar van do meeste werden verworpen. Woensdagavond werd de behandeling van deze aangelegenheid voortgezet. Conferees® ov«r „Gebed en genezing" Het afgelopen weekend is te Zeist op „Woudschoten", een door de Ned. Chr. Studenten Ver. belegde confe rentie gehouden over „Gebed en ge nezing". Als eerste spreker stelde Ds H. J. Drost, Ned. Herv. predikant te Den Haag, dat God's komen tot de mens openbaar wordt op drie gebieden: 1. dat van het lichaam in genezing en opwekking; 2. dat van de ziel in het uitwerpen van demonen en 3. dat van de geest in de vergeving der zonden. De boodschap van de gene zingen betekent een oproep tot ge loof, tot liefde, tot eenheid der ker ken en tot gebed. Prof. Dr G. A. Lindeboom, internist te Amsterdam, sprak over de me dische kant van het vraagstuk. „De arts kan dit vraagstuk slechts met aarzeling benaderen, daar het een geloofsinhoud betreft", zo zeide spr. Uitvoerig ging hij in op de aard van het wónder. „We moeten alle natuur gebeuren, het gewone zowel als het ongewone, als God's werk zien". Van belang is de psychische beïnvloeding van de ziekte, waarin het gebed een grote rol kan spelen. Hij waar schuwde tegen overspannen geloofs- verwachting. Dr P. J. Roscam Abbing, Ned. Herv. predikant te Scheveningen, belichtte de Bijbelse en theologische kant van het onderwerp. Het hart van het Evangelie is de Genade, het weer in dienst nemen van de mens, in hulp a an ander en en in de voorbede krijgt de mens een soort middelaarspositie. „Men mag geloven dat het gebed God's regering beïnvloedt. Ook om genezing mag men bidden, maar het is de vraag of men absolute verho ring mag verwachten, aldus spr. „De totale verlossing is ons nog niet ge geven. De Christen moet ook de last van de ziekte ootmoedig dragen." De heer M. H. Cohen Stuart, arts te Rotterdam, constateerde aan het slot van de conferentie, dat kerk en medische wetenschap met elkaar ge confronteerd worden en dat zij zullen moeten samenwerken in de zorg voor de zieke mens. RECHTZAKEN Jongeman ontvoerde elfjarig meisje Dc 21-jarige lccriing-mcisclaar P. 11. J. Vcrwoert, die zich op 1 Juii hooft schuluig geuiaakt aan ontvoering ,an v.cn clljarig meisje in de hopsen bij do Geiicuuamp bij Arnhem, is door de Arnhemse rechtbank veroordeeld iO< 3 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van de regering. Do officier food 2 jaar gevaugenisstraf en ter beschikkingstelling geëist. Do Wngcningsc koopman W. van der Wccrd dio op 3 Juli een hoofdagent cli een agent van politic to Wogen n- gen mot ccn revolver heeft bedreigd, werd veroordeeld tot 10 maandon ge- vflngcniSjtrnf mot aftrek, conform de SPORT SCHAKEN Het Damcstournooi te Moskou Dinsdag werden eerst enige afge broken partijen voortgezet. Fenny Heemskerk (Ned.) won van Nina Hruskova-Belska (Ts. SI.), die deze partij uit de 6e ronde zonder meer opgaf. Kira Zvorykina (Rusl.) won de partij uit de 3e ronde van Nina Hruslcovu-öelska. De partij uit de 5e rondo tussen Mary Bayne (Ver. St.) en May Karff (Ver. SL) werd door laatstgenoemde gewonnen. De purtlj uit de 6c ronde tussen Mary Bayne en de Franpaise Chantal Chaude de Silans leverde winst op voor de Frangaise. May Karff gaf haar partij tegen Elizaveta Bykova (Rusl.) op. De uitslagen van de 9e ronde lui den: Jozsa Langos (Hong.)-Elizaveta, Bykova (Rusl.) afgebroken; Rowena Bruce (Gr. Br.)-Kira Zvorykina (Rus land). 0-1; Chantal Chaude de Si- lans (Fr.)-Edith Keller-Hermann (O.- Duitsl.) &-%; Olga Rubtsova (Rusl.)- Olga Ignatyeva (Rusl.) afgebr.; May Karff (Ver. St.)-Nina Hruskova- Belska (Ts. SI.) afgebr.; Maria Berea de Montero (Arg.)-Eileen Tranmer (Gr. Br.) afgebr,; Salomea Reiscber (Oostenrijk)-Mary Baine (Ver. St.) afgebr. De partij Fenny Heemskerk (Ned.)-Valentina Belova (Rusl.) kon wegens ongesteldheid van de Rus sische schaakster niet gespeeld wor den. DAMMEN Het tournooi om het wereldkampioenschap De resultaten van de partijen, ge speeld in de le ronde van het tour nooi om het wereldkampioenschap dammen, luiden: van Dijk (Ned.)-King (China) 2-0; Saietnik (Italië)-Descallar (N.-Afri ka) 1-1; Dagenais (Canada)-Verpoest (België) 2-0; W. Roozenburg (Ned.)- Huisman (Ned.) 1-1; Deslauriers (Ca- nada)-Gedance (Zwitserland) 1-1; Keiler (Ned.)-Faneüi (Italië) 2-0; Bi- zot (Ned.)-Bonnard (Fr.) 0-2; Forclaz Zwitserland)-Fankhauser (Fr.) 0-2; Verleende (België)-Post (N.-Afrika) 1-1. P. Roozenburg had een vrije dag omdat zijn tegenstander, de Pool Sla- by, die in het Belgische leger dient, geen verlof had kunnen krijgen. Ge tracht wordt alsnog een plaatsver vanger te vinden. Damvereniging „D.OJ5" - Dreischor Voor de clubcompetitie werden in de 6e ronde de volgende partijen ge speeld: P. Roggeband-M. Dorst 0-2; J. Schot van Veen-M. v. d. Linde 0-2; J. Bolkenbaas-J. J. Folmer 0-2; J. Bodbijl-Freek Roggeband 0-2. VOETBAL Het Engelse elftal tegen Nederland De Engelse amateurploeg, die Za terdag 15 Nov. a.s. te Huil tegen Ne derland zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Bennett (Southall). Achter: Alexander (Cambridge Un.) en Stratton (Walthamstow Ave nue). Midden: Topp (Hendon), Yenson (Leyton) en Saunders (Walthamstow. Avenue). Voor: Groves, Noble (beiden Ley- tonstone), Lewis (Walthamstow Av.), Slater (Wolverhampton Wanderers) en Robb (Finchley). Reserves.' Brown (Pggasus), Adams (Hendon) en Walton (Bury). Deze ploeg bevat acht spelers van het Britse Olympische elftal, dat te Helsinki uitkwam. Alexander, Groves en Yenson zij nieuwe internationals.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3