Het Amerikaanse volk koos de REPUBLIKEIN EISENHOWER de man van D-Day DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE BESLISSING VIEL stevenson „lk aanvaard het vonnis van het volk" de reis van prins bernhard Z.K.H. ontving het ereburgerschap van de stad Vera Cruz de britse troonrede Denationalisatie ijzer- en staalindustrie en wegvervoer in vooruitzicht ZIERIKZEESCHEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijk per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 ct Loise nummer* 10 ct Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 1 Set. per mm Succesje* (mit 15 mm.) minimum 11,— p stuk. WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1952 No. 17258 - 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: RL J. PXJ DE VA ATE Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstreet A 171, Zlerlksee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman Langa Nobelstraat A 171 Zierlkxee. GENERAAL DWIGHT EISENHOWER ZAL DE NIEUWE PRESIDENT DER VERENIGDE STATEN ZIJN, ALS EERSTE REPUBLIKEIN IN DIT AMBT SEDERT TWINTIG JAREN. Z(jn Democratische tegenstander, Gouverneur Adlal Stevenson, gaf Woensdagmorgen vroeg de verkiezing van z(Jn tegenstander toe, nadat uit de uitslagen uit alle delen van het land een grote verschuiving van de stemmen ten gunste van Elsenhower was gebleken. De voormalige geallieerde opperbevelhebber ln Europa zal op 20 Januari a.s. de taak van president Truman overnemen. Stevenson zelde: „Het volk heeft zijn keus gedaan. Ik wens het geluk. Het volk heeft zijn vonnis geveld en ik aanvaard het." Hij voegde er aan toe: „Het is de gewoonte de gelede ren te sluiten zodra het volk beeft gesproken. Datgene, wat ons als Amerikaanse burgers verenigt is veel grootser dan dat, wat ons als politieke partijen verdeelt. Ik dring er bij U allen op aan President Ei senhower de steun te verlenen die hij nodig zal hebben om de grote ta ken, die voor ons liggen, ten uitvoer te brengen. Ik beloof hem de mijne." Stevenson gaf zijn nederlaag toe in een radio-televisie-uitzending te 7.43 uur voormiddag Ned. tijd, uit Spring field in Illinois. Hij deelde mede het volgende telegram aan de overwin naar gezonden te hebben; „Het volk heeft zijn keuze gedaan en ik wens U geluk. Het is mijn oprechte bede, dat gij de dienaar en de bewaarder van de vrede zult zijn en dat gij in de moeilijkheden de deur der hope zult openen. Mijn beste wensen. Adlai E. Stevenson." Van het begin af, toen de uitslagen uit de 48 staten begonnen binnen te lopen, had Eisenhower de leiding. Over de uitslag bestond weinig twij fel meer toen het hoofdkwartier van Stevenson had toegegeven, dat - de grote staten New York en California aan de Republikeinen waren toege vallen (resp. 45 en 32 kiesmannen). Met de overwinning in deze twee staten had Eisenhower een geweldige sprong gemaakt naar de 266 stem men van kiesmannen die hij nodig heeft om door het kiescollege tot pre sident gekozen te worden. Vele waarnemers noemden Elsen hower's overwinning een van de vroegst toegegevene een waarlijk nationaal antwoord op de kruistocht en persoonlijkheid van de Republi keinse candidaat, geheel afgezien van partij overwegingen. Grote aantallen vakverenigingsle den en boeren, hand- en hoofdarbei ders, Conservatieven en Liberalen, Onafhankelijken en voormalige De mocraten, stedelingen en plattelands bewoners moeten vóór Eisenhower gestemd hebben. Optreden van de Mau Mau Nieuwe moordgevallen gemeld In Kenia zijn Dinsdag de laatste dag van het bezoek Tan de Britae minister Tan koloniën Lytteltcn aan de door do Mau Mnu Tercntruste ge bieden twee nieuwe moorden door ledeiy van do antl-blanko orgenisatie gemold. Do beide «laohtoffers waren inheem sen, een hoofdman van de Kikoejoca en een inheemse politieman. Beiden werden door een tiental mannen uit oen hinderlaag aangevallen en met messen gedood. Do everval vond plaats in hot Njeridiatrict, 00 km. ton Noor den van Nairobi. Maandag heeft do politie oen inval gedaan in een woning ln een inheem se wijk van Nairobi en vijf personen aangehouden, die een plechtigheid Mi- woonden, waarbü een lid van do Wa- kambastam werd gedwongen do eed san do Mau Mau it to loggen. Bres in solide Democratische Zuiden Eisenhower scheurde Virginia en Florida af van het „solide (Democra tische) Zuiden" en won in het voor malige Democratische Oklahoma. Het Republikeinse Maryland stemde vóór hem en hij had Woensdagmorgen ook de leiding in Texas en Tennessee, die in 1948 Democratisch stemden. New York en New Jersey, in 1948 ook Re publikeins, en Ohio, in 1948, Demo cratisch, alle staten met een groot aantal kiesmannen, waren vast in Republikeinse handen, evenals Illi nois, de thuisstaat van Stevenson, welke in 1948 Democratisch stemde. Van de landbouwstaten gingen vele, die vier jaar geleden Truman's overwinning bezegelden, over naar de Republikeinen. Hierbij gerekend andere staten, waarvan de uitslag nog niet bekend was, had Eisenhower bij de stem mentelling in de morgenuren de lei ding in 39 staten, die 442 kiesmannen van de in totaal 531 zouden opleve ren, terwijl, zoals gezegd, er slechts 266 nodig zijn voor de overwinning. Alleen die zaak is verloren, welke men opgeeft Het K. N. M. I. voorspelt toi Donderdagavond: Enige regen Zwaar bewolkt met enkele opkla ringen en tijdelijk enige regen, voor namelijk in het Noorden van het land; over het algemeen weinig ver andering in temperatuur; matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. 7 Nov. Zon op 7.47, onder 17.00. Maan op 21.14, onder 13.29. Laatste Kwartier: 9 Nov. te 16.43. Amerikaanse soldaten over de ge hele wereld hoorden per radio het bericht van Eisenhower's overwin ning kort na Stevenson's verklaring. In Duitsland hadden de soldaten de gehele- nacht door naar de binnen komende uitslagen kunnen luisteren, zoals ze werden meegedeeld door de „American Forces Network" (de Amerikaanse legeromroep in Duits land). Na de sluiting van de stembureaux deelde het Amerikaanse Ministerie van Justitie te Washington mee, dat het nog geen enkele klacht over on geregeldheden bij de verkiezingen had ontvangen. Dit was een feit zon der precedent in de politieke geschie denis van de Verenigde Staten. Van Republikeinse zijde werd Ei senhower's overwinning aangekon digd in de balzaal van het New- Yorkse hótel, dat de Republikeinse partij tot hoofdkwartier diende; het geestdriftig gejuich deed bijna de kristallen luchters breken. De leiders van de Republikeinse partij hebben inmiddels reeds de conclusie uit de overwinning getrokken en gezegd te begrijpen, dat het Amerikaanse volk „een verandering wil." Majoor G. H. van Doorn, Hoofd MILVA (Militaire Vrouwen Afdeling) G.D. Ie klasse, Directrice van het Centrale Militaire Hospitaal in Den Haag, heeft dezer dagen op het Hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa (USAREUR) te Heidelberg besprekingen gevoerd over de opleiding van verpleegsters van de strijdkrachten der NATO-landen. Op de foto: Onze landgenote in gesprek met Luitenant-Kolonel Agnes A. Maley, die als Hoofdverpleegster aan het Hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Europa is verbonden. Temidden van Het jeugdgeflaneer op het stadsplein CRITIEK VAN LABOURZIJDE In de Troonrede; die in het Hoger-* huis door Koningin Elizabeth van En geland is voorgelezen, worden wïts- ontwerpen aangekondigd tot overdracht aan particuliere ondernemers van de genationaliseerde ijzer- cn staalindus trie en het genationaliseerde wegver voer. Later heeft de leider van de Labour- oppositie, Gement Attlee, de rege- rigsvoorstellen gecritiscerd. Hii klaagde over het stilzwijgen van de regering over de p'annen voor de herbewapening en over de positie van de comman do's voor het Midden-Ocsten en de De kwestie der Koreaanse krijgsgevangenen Indonesische resolutie in bespreking Vertegenwoordiger# van de dertien Arabische cn Aziatische ledeostatcn van do V.N. hebben Dinsdag op een beslo ten bijeenkomst do Indonesisohe ent- werprcsolutic inzake de kwestie der Korcaonse krijgsgevangenen besproken Volgens welingelichte kringen is men nog niet tot een besluit gekomen, om dat een aantal vertegenwoordigers nog geen definitieve instructie van hun regeringen heeft ontvangen. Do Indonesische ontwerpresolutie be oogt een compromis te vinden tussen de door 21 landen ingediendo -.ntwerp- resolutie, die zich verzet tegen iedere gedwongen repatriëring van de Kore aanse krijgsgevangenen en do Russische resolutie, waarin wordt voorgesteld een nieuwe commissie in te stellen voor het tot stand brengen van de vrede in Korea. Middellandse zee. De voorstellen tot oplossing van de eeoncmische moei lijkheden noemde hij onvoldoende. Attlee deelde mede, dat de oppositie een amendement zou indienen. (Het schaduwkabinet van Labour besloot la ter een motie van afkeuring in te dienen, waarin wordt betreurd dat in Troonrede voorstellen ontbraken ter verbetering van de economische toe stand ter verhoging van de industriële productiviteit en ter beteugeling van de werkloosheid). Qiurchill verklaarde, dat de rege ring groot belang hecht aan de ko mende conferentie van premiers van het gemenebest, die ten doel heeft „een toekomst te scheppen zender pe riodieke crisis". Vier nieuwe schepen voor de K.N.S.M. De Koninklijke Nederlandsohe Stoomu boot-Mnatschappij N.V. heeft opdracht gegeven voor dc bouw van vier sche pen. Twee motorvrnchtschepen, die een bruto tonnage krijgen van ca. 3.000 ion cn een draagvermogen van onge veer 3900 ton. Eén van deze schepen zal gebouwd worden door do N.V. CL van der Giesson cn Zn.'s Scheepswerven in Krimpen a.d. IJ&sel, hot andere door N.V. Schcepsbouwwerf Gcbr. Pot in Bolnes. Twee motorkustschepon van 499,9 brt. cn met een draagvermogen van ca. 890 ton. Eén van deze sche pen wordt gebouwd door de N.V, E. J. Smit cn Zoon's Scheepswerven te Wcaterbroek bij Groningen, hot andere door de N.V, Scheepswerf „Gideon" in Groningen. Prins Bernhard heeft Dinsdag In de haven van Vera Cruz een bezoek gebracht aan het Nederlandse s.s. „Eemdjjk". Dit schip is 7 October j.l. uit Nederland vertrokken, waarby onderweg Antwerpen en Havanna werden aangedaan. Kapitein C. van jiuk uit Rotterdam stelde de beman ning aan de Prins voor. Z.KJEL is ongeveer een half uur aan boord ge bleven en nam een inspectie af van de bemanning. Des ochtends bezocht de Prins de marineschool van Vera Cruz. In het stadhuis van Vera Cruz werd de Prins in een korte plechtig heid het ereburgerschap van de stad verleend; dit geschiedde door burge meester Mauro Loyo. In de inhuldi gingsrede zeide hij dat het welbe kend was wat de Prins had gedaan voor de bevordering van de kennis van de Latijns-Amerikaanse landen. Verbaasde inwoners van Vera Cruz zagen plotseling de Prins in hun mid den, toen zij hun gebruikelijke avond wandeling maakten in de buurt van het schilderachtige hoofdplein van de stad. Jongens en meisjes, die afzon derlijk in grote kringen arm in arm rond het plein liepen, bemerkten eensklaps dat nog meer vreemdelin gen zich bij hen voegden. Eén van hen, in het uniform van de Neder landse luchtmacht, herkenden zij uit de foto's in de kranten. De Prins ge noot buitengewoon van het gezellige geflaneer van de jeugd. Z.K.H. ging Noord-Japan door zware aardbeving geteisterd Geweldige vloedgolf richting Amerika Uit Noord-Japan is Woensdag een uiterst zware aardbeving gemeld, waar van het epicentrum mogelijk gelegen is in het zeegebied ten Noorden van Ja pon. Vloedgolven teisterden de kust Een hoge vloedgolf trof de kust van het Japanse eiland Hokkaido. Op vele punten ontstonden overstromingen. Volgens hot Japanse observatorium lag het epicentrum van de aardbeving op het Siberische schiereiland Kamt- 8 jat ka. Inmiddels wordt gemeld, dat een ge weldige vloedgolf zich in de richting van do Amerikaanse Westkust beweegt. Men verwacht, dat de Alcootcn-eilnn- den het eerst zullen worden getrof fen. Reddingsafdelingen van de Ame rikaanse cn do Canadese luchtmacht worden gcrccdgohouden. Op do Hawaii-cilandcn werden door vloedgolven gebouwen overstroomd en, woonarken vernield. Vorder werd ech ter weinig schade aangericht. Do in woners liepen in paniek do straat op, waardoor hot verkeer werd gestagneerd. Volgens andere berichten werden do eilanden Kauni cn Oehoe door vior vloedgolven getroffen. Er wordt jjecn melding gemaakt van etaciiïoffer*, een klein café aan het plein binnen en dronk er bier met zijn gezelschap. Bij een bezoek aan de marineclub werden Mexicaanse dansen uitge voerd door kinderen van 4- tot 15 jaar. Groot enthousiasme ontlokten geïmproviseerde liederen, die de lof bezongen van Prins Bernhard. Prins Bernhard is Dinsdagmiddag 17.00 uur plaatseiyke tyd per vlieg tuig uit Vera Cruz (Mexico) te Car tagena (Columbia) aangekomen. De Prins is Woensdag naar Bogota ver trokken. Opstand in gevangenis te Columbus geëindigd Opstandigen gaven zich over De gevangenen in do gevangenis van Columbus, die seders Vrijdag in op stand waren, hadden Maandagavond de celblokkcn nog in hun handen. Uit de vier celblokkcn, waarin 1.600 personen zijn ingesloten, werden pa pieren en stukkeu laken naar beneden geworpen met capitulatie-aanbiedingen. Zwaar bewapende politiemannen cn mannen van de „Nationale Garde" hou- hielden daar de wacht in afwachting van een volledige overgave. Tijdens de enkele gevechten, die zich hebben afgespeeld, sedert het begin van de ongeregeldheden werden een govangene gedold en vier gewond, ock werd een lid van de politie gewond. De aangerichte schade wordt op een millioen dollar geraamd. Sedert Zondag hadden de ingesloten gevangenen in de vior celblokkcn geen voedsel ontvangen. De verwarmiue was in de nacht van Maandag op Dinsdag, toen de temperaturen het nulpunt na derden. uitgeschakeld. Dinsdag werd de verwarming in de vier celblokkcn wederom in werking gesteld. Dinsdagmorgen echter hebben de op standigen zich volledig en onvrcr- waardelijk overgegeven. De West-Duitse schade loosstelling aan Israël Aarzelende houding van Saoedi-Arabië Do regering van Saoedi-Arabifi heeft do besprekingen om te komen tot diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland opgeschort, hangende de uit spraak van de politieke oommissic van do Arabische Liga over de Westduitso sthadcloosstellingshctalingen aan Israël zo heeft Dinsdag een woordvoerder van de Saoedi-Arabische ambassade to Cairo meegedeeld. De politieke commissie komt Woens dag in buitengewone zitting te Cairo bijeen om do houding der Arabische landen ten aanzien van Wcst-Duitsland en hun economische cn hnndclsbetcck- ki.'tgcji sr.et dit tand t« Zien boe emigranten het maken Burgemeester d'Ailly naar Australië vertrokken Mot de K.L.hL-cons(elUtlou „Maar- dingen" is Dinsdagavond oui klokslag negon uur Amsterdams burgemeester mr. Arn. J, d' AUly van Schiphol naar Sydney vertrokken. „Mijn reis moet worden beschouwd als een tegenbezoek aan burgemeester ErnestO'Dea van Sydney, die beg.n van dit jaar in Amsterdam was", ver telde mr. d' Ailly op het vliegveld. Het programma, dat de burgemeester in Australië krijgt af te werken is hem nog niet bekend. „Ik ga waar schijnlijk naar Tasmanië en de staat Victoria", zei mr. d' Ailly, die verder nog vertelde, dat hij een hele koffer met pakjes voor Nederlandse emigran ten in Australië meeneemt. „Ook een geschenk voor burgemeester O'Dea, maar wat dat is, zeg ik nog niet"., lachte Amsterdams eerste burger. Voer mr. d' Ailly in het vliegtuig stapte zei bij nog: „Ik hoop in .^as- tralië te zien en tc horen hoe de Nederlandse emigranten het daar ma ken. Emigreren is werkelijk niet mak kelijk meer en ik ben zeer benieuwd nu van de mensen zelf iets to ver- Brazilië wil Nederlandse aardappelen Wanneer het Contrólebureau voor in- en uitvoer ingaat op het dringende ver zoek von dc Bond van Groothandela ren in voedselproducten, zullen 200.000 zakken aardappelen uit Nederland wor den ingevoerd in Brazilië. De bond is van mening dat deze in voer nodig is in verband met de grote stijging van de aardappelprijzen. In de kleinhandel worden de aardappelen op het ogenblik tegejn' 7 8 cruzcires per kg. (ongeveer f 1.40-1.60) verkocht Rivieren en kanalen krijgen namen Nog dit jaar zal de A.N.W.B. een begin maken met een geheel nieuwe toeristische service: het aanbrengen bij bruggen van borden, waarop de na men van rivieren en belangrijke kana len zullen zijn aangegeven. Men komt hiermede tegemoet aan een sinds lang gekoesterde wens, die bij vele toeris ten vooral ook buitenlanders leeft, terwijl de A.N.W.B. ook zelf van mening is, dat deze schakel in het kader van bewegwijzering en plaats naam-aanduiding niet langer mag ont breken. Voorlopig zullen deze borden wor den aangebracht bij de bruggen in bet Rijkswegcnplan, waarna ook de brug gen, gelegen in belangrijke provincialo wegen, zullen volgen. Met kousen en sokken aan de haal De politie te Nijmegen stelt een onderzoek in naar de daders van de inbraak bij dc manufacturer J. Lamp aan de Berg cn Dalschoweg te Nij megen. In de nacht is het magazijn door onbekenden bezocht, die met een paar duizend paar wollen kousen cn sokken en nylonkouson aan de haal zijn gegaan. De schade wordt gcroamd op ongeveer f 5000. De politie hceft kun- Oncn constateren, dat de inbrekers zijn binnengekomen door con ruitje in de achtcrzijdo van de winkel stuk te slaan, waarna zij in staat waren het rnntn te opct>ec, Dc rakenman wes niet ver*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1