10% MEDINOS Lakcacheffen Fa. Piet Ochtman POULEN' DivlvlANT Meer omzet door reclame! Abonneert U op dit streekblad Fa. Piet Ochtman de superieure TANDCREAM DE WOLBAAL ENGELSE BREI WOL I 4 KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Dr G. P. van Itterzon sprak te Zierikzee Op uitnodiging van de plaatselijke vereniging van Rechtz. Herv. en de Ring Schouwen-Duiveland van het sprak Zaterdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee, Dr G. P. van Itterzon uit Den Haag over het onderwerp „Is er een God?". Nadat gezongen was Gez. 136 1 en 2, ging de voorzitter van vereniging en ring, dhr A. Jonker, voor in gebed en richtte hij, na het lezen van Ps. 40, een welkomstwoord tot de spreker en de talrijke aanwe zigen. Nadat vers 1 en 4 van Gez. 90 (het Lutherlied) waren gezongen, ving Dr v. Itterzon zijn rede aan, verwijzende naar de gelijkenis van de rijke dwaas, met er op te wijzen dat men ook nu nog vele mensen aantreft die in theo rie nog wel aan een God geloven, doch in hun levensgedrag Zijn be staan ontkennen. Anderen zijn er die Hem verwerpen en weer anderen ge loven wel in een Opperwezen, doch geloven niet dat er een levende, per soonlijke God voor hen is; zij twijfe len, vooral in tijden van nood, aan Zijn bestaan. In dit verband memo reerde spr. de gedachtengang in de 19e eeuw, „de eeuw van de mens", en de mening in de 20ste eeuw dat oor log voortaan onmogelijk zou zijn. Ontkennen dus velen of uit onver schilligheid of uit een gevoel van angst en nood het bestaan van een God, de gelovige mens moet op de vraag of er een God is ook zijn ant woord klaar hebben. Reeds van de Middeleeuwen af ging men trachten het bestaan van een God op verschil lende manieren te bewijzen. Spreker noemde o.a. het cosmologische en ontologische bewijs doch waarschuw de er uitdrukkelijk tegen dat men vooral niet moet proberen God's be staan met de hersenen te bewijzen en wat de verhouding God-mens be treft, God niet te beschouwen als een dokter, doch als een Vader. Uitvoerig ging Dr van Itterzon ook in op de manier van bidden, waarbij steeds het geloof voorop moet staan in een God, die almachtig is. „Bewij zen" dat God er is kan men niet, al kan men ook niet „bewijzen" dat Hij er niet is. Opent men zijn hart en ogen echter voor God dan ervaart men Zijn bestaan, waarbij de Heilige Schrift dient te worden ingeschakeld, die op elke bladzijde van God's Ma jesteit spreekt, Hem doet kennen en de gelovige kracht geeft. Het gaat er dus alleen maar om of de mens God w i 1 leren kennen en contact met Hem wil zoeken. Door zich te la ten overweldigen door God's Maje steit komt men op de duur, met de geopende Bijbel voor zich, tot de blijde zekerheid dat er inderdaad een God is. Nadat gezongen was Ps. 95 1 en 4 en Ps. 100 1 en 2, werd gelegenheid gegeven tot vragen stellen, waarvan enkele aanwezigen gebruik maakten. O.m. kwamen hierbij de genezing op het gebed (Zaiss) en de vraag „Wat zal de toekomst zijn van de Ned. Herv. Kerk?" ter sprake. Wat het eerste betreft merkte Dr van Itterzon o.a. op dat God het gebed verhoort, doch niet alleen van Zaiss, maar ook van ieder ander. Elke genezing is daarom een wonder van God. Spr. belichtte hierbij ook de gevaarlijke zijde van de Wuppertalbeweging e.d. daar de uiterste consequentie ervan zou kunnen zijn dat men de gehele medische wetenschap op zij zou gaan zetten. Wat de Ned. Herv. Kerk aan gaat hoopt spr. dat alle richtingen in die kerk zullen gaan worstelen om samen bij de belijdenis uit te komen, waarbij zij zich dienen te laten leiden door God's Woord. „De gehele ge meente moet het geweten der Kerk zijn". De voorzitter richtte hierna een woord vari dank tot de spreker en de aanwezigen, waarop met het zingen van Gez. 226 en dankzegging door Dr van Itterzon besloten werd. Geref. Kerk Aangenomen naar Winschoten (le pred.-pl.): E. Verburg, Workum. Bedankt voor Winschoten: J. T. Bakker, Oude en Nieuwe Bildtzijl (Fr.). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Beroepen te Katwijk-Valkenburg (ZJEL): N. Bruin, Beverwijk. D. S. HEI j BOER ca N. VAN SLUIS geven kennis van hun voorge nomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben op 19 November a.s. des n.m. 3 uur te Wissekerke. Brouwershaven, Noordstr. D73 Kamperland. B 114a Gedurende NOVEMBER 'n extra A; -JÊU'Jtu JÊU 'rjtü Jbu-Jbu-Jtu j Donderdag 6 November J hopen onze lieve ouders, behuwd- en groot-ouders W. Cashoek M. C. Cashoek-Roakam hun -40-jarige echtvereni ging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven, is de wens fe van bun dankbare kind- eren. behuwd- en klein- P kinderen. r 3 Zierikzee, 4 Nov. 1952 f 4J Terra-Nova Piatteweg Receptie: Bovenzaal Huls Jij van Nassau, Donderdag- k middag van 4-5.30 uur. Heden ontsliep, na een lang durig lijden, onze geliefde dochter, zuster, behuwd zuster en tante, DANA WOLFERINA BERREVOETS, in de ouderdom van 54 Jaar. Zierikzee, 2 November 1952 Pieterseliestraat C 525 Uit aller naam, Wed. C. Berrevoets- Moerland ro o h o aj Ontvangen wollen DAMESBLOUSES maten 38-50, div. kleuren f 14,95 Fa. J. LABZOWSKI Havenpark LTelefoon 65, Zierikzee I O MÊt O O EH SUCCESJES (14 regels) f 1,per stuk Te koop gevraagd: Een partij brandhout of afbraak M. Korstanje, Zevengetij straat, Zierikzee. Vermisteen varekoe in de weide Kievitsweg en opge vangen een 2-jarige vaars. P. M. Ringelberg, Kerkwerve. Vermist sinds Juni: lVa-jarige zw. bonte vaar». Wie kan mij goede inlichtingen geven C. J. M. Hanse, Serooskerke. AANBIEDING korting op olie MAAT- CORSETTEN korting op olie REPARATIES Conetière Mej. C. H. B. DE B1E is aanwezig tei ZIERIKZEE. Kapellestraat D 28, Iedere Woensdag en Donderdag. Volgens afspraak bezoek aan huis. HAAMSTEDE, p.a. gebouw Het Groene Kruis, tel. 148, iedere le Dinsdag van de maand van 2-6 uur. YERSEKE.p.a.gebouwHetGroene Kruis. tel. 225, iedere 2e Dinsdag van de maand van 2-4 uur. NIEUWERKERK, p.a. Mej. de Reus, Molendijk A 174, tel. 45, iedere 3e Dinsdag van de maand van 2-4 uur. BRUINISSE, p.a. Mevr. de Wed. v. Nieuwenhuljze, Kerkplein, iedere 4e Dinsdag van de maand van 2-4 uur. Rubber- en metalen Naam-, firma- en handtekenlngstempela Boekhandel Lange Nobelstraat =sSf' o«« On0»» O O O M.PPOllEN&ZOON DISTILLATEURS-ROTTERDAM ANNO 1830 4000 kg. IJzeren balken N.P. Te koop. Lengten 5-6 m. 10-22 Te bevr. op het sloopwerk Kerkstraat en Korte Ring te Bruinisse. Ook in gedeelten en pee stuk. F. HOORNICK Slopersbedrijf, Middelburg, Telefoon 3904 Voor FOTO'S, PLATEN, DIPLOMA'S enz. Peebotters gevraagd J. W. Lievense, Nieuwerkerk. OMLIJSTINGEN in verschillende houtsoorten Boekhandel Lange Nobelstraat „Jh ken het geheim van mooie tanden!" Mooie tanden prachtigGezonde tanden nog beter. Maai mooie in gezonde tanden dit is het allerbeste I Poets daarom met Medinos na ilti maaltijd. Deze tand- cream bevat verschillende stoffen welke tandbederf actief bestrijden en het tandglazuur versterken. Ga tweemaal per jaar voor controle naar de tandarts. Zeer grote tube 85 ct. Normale tube 53 ck \helpt tandbederf voorkomen! brengt U nu een kwaliteits product. namelijk v. PATONS 6 BALDWINS De wol die warmer kleedt, krlmpvrij, blijvend v. kleur en niet „liep" wordt. Hoe prachtig deze wol breit, kunt U zien aan de diverse jumpers enz. in onze etalage Uw speciale wol-adres: Melkmarkt - Zierikzee Breiwol vanaf 1,89 Ia Qb, Aan allen die de Coöperatie welgezind zijnl Een week van druk Coöperatief leven ligt achter ons. De zeer snelle ontwikkeling van de Coöperatie geeft handen vol werk. Het is daarom uiteraard niet mogetijk om allen die hun belangstelling op één of andere wijze hebben kenbaar gemaakt, afzonderlijk te bedanken. Wij spreken daarom onze er kentelijkheid langs deze weg uit. Coöperatie „De Dageraad HET BESTUUR GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN Bij de verdere behandeling van het agendapunt „Herstel der eenheid" werd over de betekenis van de „ver vangingsformule" nog uitvoerig ge discussieerd. De Synode stelde drie overwegingen vast, o.a. inhoudende dat de formule als nadere verklaring en bevestiging van hetgeen de Geref. Kerken in haar belijdenisschriften in zake het Verbond der Genade en de Heilige Doop leren een bindend ka rakter draagt en dat herroeping er van alleen dan zou kunnen geschie den, wanneer aangetoond wordt dat deze formule in strijd Is met de H. Schrift of de daarop rustende belij denisgeschriften. Als kerkelijke uit spraak kan zij terzijde worden ge steld, wanneer de redenen, die tot het doen van deze uitspraak hebben geleid, zijn vervallen. Wat de oordeelvellingen betreft sprak de Synode uit: a. dat de inhoud van de vervangingsformule ten volle overeenstemt met hetgeen de Heilige Schrift aangaande het Verbond der Genade leert en een nadere verkla ring en bevestiging is van wat de be lijdenisgeschriften der Geref. Kerken dienaangaande uitspreken; b. dat te gen de inhoud van de vervangings formule geen aan de H. Schrift of de belijdenisgeschriften ontleende be zwaren zijn ingediend; c. dat de ar gumenten aangevoerd om de vervan gingsformule terzijde te stellen niet genoegzaam geacht moeten 'worden. De Synode besloot dus aan de ver zoeken om de vervangingsformule te herroepen, niet te voldoen. Over het geheel van de besluiten werd hierna hoofdelijk gestemd, waarna deze met 47 tegen 3 stemmen werden aange nomen. Naar de deze week te houden Chr. Sociale Conferentie werden afge vaardigd Prof. H. N. Ridderbos en Ds G. Laarman. Inzake de orde van de Eredienst sloot de Synode zich aan bij het rap port van deputaten, waarin het ver langen werd uitgesproken om een heid te bewaren in het liturgische handelen in de Geref. Kerken en be val zij de bij het rapport gevoegde „Orde van Eredienst" bij de kerken aan. In de morgendienst wordt er bij de voorlezing van de wet aan de ker ken vrijheid gelaten om enige modu laties aan te brengen. Voorts is in deze orde van Eredienst de Schrift lezing niet meer vóór het gebed op genomen, doch daarna en onmiddel lijk voorafgaand aan de bediening des Woords. De Synode sprak uit dat de lezing vande Oud-Testamentische wet in de morgendienst gehandhaafd moet blijven. DE VARKENSPEST Blijkens ccn mededeling In de St ot. werden In Nederland gedurende Sep tember j 1. 15091 door varkenspest aangetaste dieren en bedrijven geteld ,van 880 eigenaren. Van 8702 dieren en bedrijven daarvan (van 557 eige naren) is in Soptombcr voor het eerst aangifte binnengekomen. In do provinoie Groningen kwamen geen gevallen voor. In Friesland 196, in Drenthe 91, in Overijssel 342, !n Gelderland 1749, in Utrecht 1729. In Noïrd-IIollond 1949, in Zuid-Holland 6929, in Zeeland 81, in Noord-Bra bant 1021 en in Limburg 204. GEMEENTERAAD HAAMSTEDE Nieuwe vaststelling van verordening Winkelsluiting. Buiten gemeenten trokken subsidie Tuinbouwschool in. Tweede ronde bevolkingsonderzoek. Schilderwerk aan gemeente gebouwen wordt openbaar aanbesteed Vrijdag 31 October jl. kwam do ge meenteraad voltallig onder voorzitter- •chap van burgomceater Jbr, Boel! bij een. Op voorstel van B. en W. wordt oen Interimregeling 1952 vastgesteld voor de secretaris en ontvanger voor kosten Ziektewet. De verordening in zake heffing van reinigingsrechten wordt opnieuw vastgesteld, waarbij het tarief in verband met do zeer h kosten van de ophaaldienst wordt ver hoogd van f 0,75 per kwartaal op f 0,90 per kwartaal en waarbij B. en W. eisen kunnen stellen Inzake het sorteren van het mee te geven vuü in zg. hard- en zachtvnil. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van een grote groep winke liers tot intrekking van de in de vorige vergadering vastgestelde verordenin gen ingevolge de Winkelsluitingswet 1951 en vaststelling van andere rege lingen, ontspint zich een uitvoerige discussie. De voorzitter licht toe dat vóór de behandeling zowel de Midden- standsvereniging als de Huisvrouwen- vereniging gelegenheid hebben gehad hun wensen kenbaar te maken. De daaruit voortgekomen verordeningen kunnen echter dc goedkeuring van de meerderheid van de winkeliers niet wegdragen, zodat men thans met Ccn hernieuwd verzoek gekomen is. De mening van B. en W. was dat achter het eerste verzoek alle winke liers stonden. Alle winkeliers hebben daarna weer de gologonheid gehad hun wensen naar voren te brongon. De heer van Wnveren meent dat hieruit blijkt dat onder de middenstand vordeeldheid heerst. Bij een eensgezind verzoek aan do raad was deze kwestie voel ge makkelijker gowocst. Na breedvoerige besproking wordt tenslotte besloten tot vaststelling van vorordoningen als In het tweede voc- zock van do mcordorheld der winke liers gevraagd wordt, zodat verorde ningen worden vastgesteld Inhoudende» halve dagsluiting op Maandag voor 13 uur voor toxtiol- en viswinkols en op Dinsdag na 13 uur voor alle overige in de gemeente aanwezige winkels, met uitzondering ven de kapperszaken. Verder zullen de in de Winkelslui tingswet genoemde sluitingsuren niet gelden: de werkdagen Maandag tot en met Vrijdag voor do kapperszaken tot 20 uur; allo werkdagen voor de vis winkels tot 19 uur; alle werkdagen gedurende do maanden Juni tot en met Augustus voor alle winkels, met uitzondering van de kapperszaken, tot 19 uur. Melkbezorging des Zondag# wordt toegestaan tot 9 uur. Moeilijkheden b(j woningbouw Hierna doet de voorzitter mededeling van gehouden aanbesteding voor do bouw van 4 woningen. Diverse moei lijkheden zullen nog overwonnen moe ten worden voor met de bouw kan ■worden begonnoo. Blijkens de laatste berichten zouden dit jaar geen nieu we werken meer mogen worden aange pakt. B. en W. vinden dit vreemd om dat alles voor deze bouw in orde is, zoals bouwvolume, financiering, grond aankoop, enz. Op voorstel van dhr. de Bruine zegt de voorzitter toe deze bouw zoveel mogelijk te zullen bevor deren door o.a- een persoonlijk be zoek aan het ministerie. De raad be sluit verder een bedrag groot f 5000 ueschikbaar te stellen voor verbetering van woningen met een bijdrage uit hot Terlingcn-fonds. Eon voorstol van B. en W. tot ver huur van de voormalige O.L. school aan de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, wordt goedgekeurd. SubsldISn Tuinbouwschool Ingetrokken Inzake de Lagere Tuinbouwschool deelt do voorzitter mode dat de buiten gemeenten hun subsidie hebben inge trokken, zodat de gemeonto Haamstede alleen voor de hoge kosten van onder houd, rente on aflossing komt to staan. Aan hot bestuur van de Tuinbouw- vrrenlging zijn divorso inlichtingen ge vraagd, doch tot hodon mocht goon antwoord worden ontvangen. Ton lasto der gemeente blijft thans jaarlijks ion bedrag van ongeveer f 750. B. en W. stellen dan ook voor tot gedeeltelijke dokking van deze kosten, por 1 Janu ari n.s. do regeling waarbij do lagere tuinbouwschool tot wederopzegging in bruikleen is gegevon aan de Tuinbouw- vereniging in te trekken en vanaf die datum een huur ts berekonon van f 400 per jaar. Unaniem keurt de raad de houding van B. en W. in deze goed en wordt het voorstel van B. en W. z.h^t. aangenomen. Op daartoe gedaan verzoek wordt aan mevr. van Royen-van der Lek de Clercq over de jaren 1948 t.e.m'. 1951 een restitutie verleend groot f 220 in do aon6lag woonforen6enbelasting. Tweede ronde bevolkingsonderzoek Op daartoe door het Bureau voor Bevolkingsonderzoek gedaan verzoek wordt z.h^t. besloten modewerking te verlenen aan de tweede ronde bevol kingsonderzoek. Op daartoe door do Herv. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezins verzorging op Schouwen-Duiveland ge daan verzoek wordt besloten over 1951 een bijdrage ad f 163.99 te verlenen in do kosten voor Gezinsverzorging en voor 1952 en 1953 een bijdrage te ver lenen in dat werk groot f 0,10 per inwoner. (De gemeente verleent reeds een bijdrage van f 0,10 per inwoner in de kosten voor Maatschappelijk werk). Vierde leerkracht B(jz. onderwas In verband met toename van het aantal leerlingen en de aanstelling van een 4e vaste leerkracht vraagt het be stuur van de Ver. voor Gereformeerd schoolonderwijs te Haamstede mede werking tot uitbreiding van genoemde school met een 4e lokaal en verplaat sing van de rijwielstalling en onder wijzerskamer, alsmede aankoop van oen 4-tal hete-luchtlcachols voor deze lo kalen. Na enige discussie wordt het verzoek z.h.st. ingewilligd. Een verzoek van hot Comité ver voer schoolkinderen per bus naar Zierikzee ccn bijdrage te verlenen in deze vervoerkosten wordt na enigo bespreking aangehouden on in han den gesteld van B. on W. voor na- dor onderzoek. Tot leden van de Woonruimtecom- inissie worden herbenoemd do horon J. C. do Bruine, P. Slager, L. Hausc, C. A. Princo en J. van Wovoro i en nis plaatsvervangers worden benoemd do horen W. M. Kloet, L. v. d. Velde, M. O. Hanse, Abr. Gilijamso on J. C. den Boer. Tot leden van do Commissie tot Wering van schoolverzuim worden herbenoemd dc heren J. Kupcrij, P. J. v. d» Berg, J. van Wnveren cn P. v. d Krccko, terwijl nieuw benoemd woodt dhr. M. A. Quist en als diens plaats vervanger dhr. J. de Bruijno, Inzake schilderwerk diverse gemeen te-gebouwen wordt besloten na breed voerige discussie dit te doen bij open bare aanbesteding. Naar aanleiding van een mededeling dat binnenkort weer een actie zal plaats vinden togen de ratten, wordt de hoop uitgesproken dat iedereen het grote belang hiervan zal inzien en volledige medewerking zal verlenen. Na rondvraag volgt sluiting. SPORT Renesse I—Zonnemaire I 3-0 Bii Renesse ontbrak C. Hart, bij Zonneinaire W Flohil. De gasten ga ven voor de rust uitstekend partij cn de duinbewoners hadden alle moeite om de rust met een 10 voorsprong te doen ingaan, een doelpunt op fraaie wijze door linksbuiten A Koster uit een kopbal gescoord. Midvoor W. Hart had bij enkele doorbraken het geluk niet aan zijn zijde, terwijl doel man N. de Jonge van Zonnemaire ver scheidene malen op uitstekende wijze redding bracht. Na do rust bleef Zonnemaire een fris partijtje voetbal geven cn hoe wel do Renesse-aanval aardig comb"- noerde was er voor haar geen door komen aan. Aan de andere kant kree- gen de gasten ook enige kansen, maai' ook deelman van Sluijs was in vc-m. evenals de backs Wande] en A. Jon- ke~ 20 minuten na de rust wist eindelijk Verboom de stand op 20 te brengen, waardoor de spanning iets verminderde Kort voor het einde k.D- t* Verboom na ccn voorzot van P. Jonker de bal langs de Jonge (30) waardoor de Rcnesse-ovcrwinnlng veJ- lig was. En door hun spel, én door hun moedig volhouden hadden dc gas ten zeker wol een doelpunt vordieid. SCHAKEN Het Damestournooi te Moskou De resultaten van de achtste ronde luiden: Valentina Belova (Rusl.)-Ol- ga Rubtsova (Rusl.) %-%; Elizaveta Bykova (Rusl.)-Chantel Chaudct de Silan (Fr.) afgebr.; Nina Hruskova- Belska (Tsj. Slow.)-Maria Berea de Montero (Arg.) 1-0; Eileen Tranmer (Gr. Br.)-Fenny Heemskerk (Ned.) Olga Ignatyeva (Rusl.)-Salo- mea Reischer (O'rijk) afgebr.; Mary Bayne (V.S.)-Rowena Bruce (Gr. Br.) afgebr.; Kira Zvorykina (Rusl.)-Joz- sa Langos (Hong.) afgebr.; Edith Kel ler-Hermann (O.-Duitsl.)-May Karff (V.S.) afgebr.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 4