IVO ROL Onverzwakte handhaving van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea EcAfctfott Fa. Joh. den Boer DE REDDENDE KEUS REGERING ANTWOORDT TWEEDE KAMER OP VOORLOPIG VERSLAG Voor huurverhoging zal compensatie of tegemoetkoming moeten worden gegeven t«n monetair evenwicht heeft aller- eerat de aandacht van de minister, waarbij speciale zorg zal zijn gewijd aan een evenwicht in de betalings balans. De thans gunstige toestand kan niet als blijvend worden be schouwd, daar een terugslag waar schijnlijk mag worden geacht. Ingezonden mededeling GEMEENTERAAD BROUWERSHAVEN De Raad besloot tot aankoop van nieuwe klokken voor het stadhuis Grond voor kolen- en groanpokhult btichikbnar gesteld Bijdrage In vernieuwing gevel geboortehuls ..Jacob Cuts" verhoogd De reinigingsrechten worden f i,— per jaar Tarieven haven- en kaaigeld gewijzigd - Verbetering i Aan het uitvoerige schriftelijke antwoord van de regering op het voorlopige verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1953 wordt het volgende ontleend: De kabinetsformatie Wat de kabinetsformatie betreft is de regering het ermede eens dat het landsbelang met een snellere oplos sing gediend zou zijn geweest, doch hierbij deden zich verschillende moeilijkheden voor. Eén ervan is de toenemende gewoonte dat de Kamer fracties niet alleen bij het overleg het ontwerp-program beoordelen, doch ook gekend willen worden in de ver deling der portefeuilles en de keuze van de personen. De minister-presi dent koestert echter de hoop dat uit de ervaringen in de toekomst lering zal worden getrokken. Aangaande 'het afzien van overleg met de V.V.D. wordt opgemerkt dat het communi qué van het Hoofdbestuur dier partij verscheen juist op het ogenblik dat de besprekingen over de kabinetsfor matie zouden beginnen. De inhoud ervan gaf de indruk van de afwijzing bij voorbaat van een kabinet als de formateur verondersteld werd te wil len vormen, en deed overleg onreëel worden. Wat het aantal ministers aangaat, dit is slechts met één uitgebreid, wat het gevolg was van de opneming in het kabinet van een tweede minister voor het buitenlandse beleid. Over deze benoeming is herhaaldelijk ge sproken vooral omdat de minister van Buitenlandse Zaken in verband met internationale conferenties her haaldelijk afwezig moet zijn. De heer Ingezonden mededeling De agrarische problemen in Benelux Tussen de honderdduizenden meest uiteenlopende bedrijven in de drie lan den, bestaat geen werksplitsing of werkverdeling. Ieder brengt voort wat hij het beste acht en daarbij denkt hii niet alleen aan de verkoopsprijs, ma-tr ook aan de noodzaak van vruchtwis seling, aan de wederzijdse wisselwer king tussen de verschillende producten, aan de opbouw van zijn gemengde be drijf en aan vele andere dingen meer. aldus mr. J. Linthorst Homan uit Den Haag in een radiolezing, over de agra rische problemen in Benelux. Het is een wirwar van dooreenlo- pende cn vaak ineenlopende draden, er is een levend geheel van aan elkaar verwante bedrijfsvoering. En daar komt nog bij. dat in elk der drie landen sinds jaren een eigen Zuiver nationaal landbouwbeleid is gevoerd, waarbij de doelstellingen in elk land verschillend waren. De hierdoor hier en daar op getreden verschillende afstanden in de bedrijfsvoering en in teohnisohe re sultaten laten zich aldus spreker niet in een paar jaar inhalen. Het moeilijkste punt is. dat in Ne derland de kostprijzen per eenheid pro duct van grond niet alleen steeds lager zijn geworden door verbeterde tech niek van grondverzorging, veeverzor ging en bedrijfsvoering, doch ook laas zijn gebleven door de algemene nationale financiële en monetaire politiek, terwijl in België en Luxemburg ook in dat opzicht een ander beleid is gevoerd. Zo komt het dat de invoer en votral de bespreking van de in een ware economische unie vrije invoer van Ne derlandse agrarische producten naar de Zuiderburen, voor de Belgische en Luxemburgse Loer cn tuinder proble men schept, die hem ongerust maken en dat heeft discussie van dit vraagstuk in Benelux niet vereenvoudigd. Do enige wijze waarop men hier „uit" kan komen, is dat men inderdaad en mettertijd de landbouw in de drie landen als een toekomstige eenheid ziet en als zodanig behandelt. Dat wil zeg gen, dat men al het mogelijke doet om de techniek overal tot de beste moderne systemen op te voeren cn om het gezamenlijke gebied met zijn onge veer 500.000 bedrijven als een geheel in te stellen op een vcrcdelings-land- bouw. welke met zijn klimaat, de structuur van zijn grond cn zijn bevol kingsvraagstuk overeenkomt, waarbij de bevolkingsdichtheid, volle aandacht ge geven wordt aan het gezonde gezins bedrijf dat zich door specialisatie sterk kan maken, want ook elders in dc wereld gaat de zaak hard vooruit en het vocdin^vroagstuk dor mensheidi ook in West-Europa, vereist ons aller aandacht. Stikker zag Lq een werkverdeling en een gezamenlijke verantwoordelijk heid te veel bezwaren. Nu het moge lijk bleek twee ministers bereid te vinden een dergelijke gezamenlijke verantwoordelijkheid te aanvaarden en een werkverdeling vast te stellen, kon de reeds eerder overwogen stap worden gezet. Een volstrekte evenredigheid tus sen het aantal zetels in de Tweede Kamer en het aantal ministers kan niet altijd worden verlangd. Er is in het algemeen geen reden waarom de minister en de staatssecretarissen van een departement van dezelfde politieke richting moeten zijn. Po gingen om een vrouwelijke minister in het kabinet op te nemen zijn niet gedaan. Wel is er ernstig sprake ge weest van een vrouwelijke staatsse cretaris. Om persoonlijke redenen heeft zij, die daarvoor gepolst werd, zich teruggetrokken. Ongetwijfeld kan een vrouw even goed tot minis ter of staatssecretaris worden be noemd als een man. Buitenlands beleid De regering heeft niet de illusie ge koesterd dat de Troonrede algemeen bevrediging zou schenken; dat pleegt nimmer het geval te zijn. Medede lingen in de Troonrede kunnen nooit ook maar enigszins volledig alle plannen opsommen, laat staan de uit werking daarvan aangeven. De re gering acht het echter bezwaarlijk alsnog te komen tot een breedopge- zette regeringsverklaring tussen de Troonrede en de Memories van Ant woord over de verschillende begro tingshoofdstukken. Wat het buitenlandse beleid aan gaat wil de regering komen tot ver steviging, uitbreiding en coördinatie van de verschillende vormen van in ternationale samenwerking, waarin Nederland deelneemt. Inzake de Be nelux moge de regering vooropstel len dat zij er op uit is in samenwer king met de beide andere landen de voorwaarden te scheppen welke een spoedige totstandkoming van een Economische Unie mogelijk maken. Bevordering werkgelegenheid Over de bevordering van de werk gelegenheid heeft de regering reeds geruime tijd geleden advies gevraagd aan de Sociaal Economische Raad, welk advies binftenkort wordt ver wacht. Onder de gerepatrieerden is een enquête gehouden, waarvan de gegevens worden uitgewerkt. Op allerlei wijze wordt getracht het groter wordende aantal werkloze kantoorbedienden weer aan het ar beidsproces te doen deelnemen. Het merendeel van hen bezit echter te weinig vakbekwaamheid om in de administratieve groepen werkzaam gesteld te worden. T.a.v. de aangekondigde huurver hoging wacht de regering op een ad vies van de Sociaal Economische Raad. De regering meent echter dat de huurverhoging door de meeste groepen van huurders, in het bijzon der door de minst draagkrachtigen, niet kan worden gedragen zonder compensatie of tegemoetkoming. Zo lang een ernstig woningtekort be staat lijkt het onmogelijk in bete kenende mate de krotopruiming ter hand te nemen. De instelling van een commissie voor krotopruiming wordt echter voorbereid. Ook de regering meent dat het stellen van vestigingseisen voor de landbouw ernstig overweging ver dient. De kwestie-Nieuw Guinea Ten aanzien van Nieuw Guinea wil de regering het standpunt van het kabinet nog-eens verduidelijken. Het standpunt van het kabinet is dat de souvereiniteit de jure en de facto is by het Koninkryk der Ne derlanden. De regering ziet in een hervatting van de besprekingen met Indonesië omtrent de status van Nw. Guinea geen heil. Zfj is echter bereid by een te voeren gesprek er toe mede te werken om eventuele misvattin gen en daaruit voortvloeiende ver ontrusting van de kant van de In donesische regering weg te nemen. Evenzeer is z(j bereid suggesties in studie te nemen, welke, zonder de Nederlandse souvereiniteit over Nw. Guinea te kort te doen, een bedrage zouden kunnen opleveren tot ver betering van de betrekkingen tussen de beide landen. Aan afstand van Nieuw Guinea door het Koninkryk of aan beperking der Nederlandse souvereiniteit over dat gebiedsdeel dan wel het aanvaarden van een mandaat denkt de regering niet. Over de gemeenteclassificatie is de regering wachtende op een advies van de S.E.R., dat binnenkort zal worden ingediend. Het bereiken en het behouden van L^ALKALn/RjJ^ Het Vreemdelingen verkeer in Nederland Blijken» het statistisch built in u., het Centraal Bureau voor tk' S.atle tiek zijn in het tweede kwartaal 2 in ons land 191 720 buitenla Jse ',a= e gearriveerd, terwijl 41.1, taal in hó els door buitenlanders it cvernach. Voor Amsterdam, Rotterdam, 's-Gra- venhage en Utrecht bedragen deze cij fer» gezamenlijk respectievelijk 141.380 en 335 490. Van deze gasten kwamen de meeaten uit België en Luxemburg, nl 26140. Voorts kwamen zii uit Frankrijk 19.730, Zwitserland 9430. Duitsland, excl. geallieerde militairen 25.470, ge allieerde militairen uit Duitsland 19.750, Denemarken en IJsland 5730, Noor wegen 3230, Zweden 17.430. Engeland en Schotland 19.720, Ver. Staten van Noord-Amerikn 23.570 en uit de ove- ■i e landen 21.520. Dode en zwaargewonde bij autobotsing oensdagochtend ifl een bestelauto, bestuurd door de 22-jarige G Bur gers uit -Apeldoorn, op de kruising van do Rijksweg Apeldoorn-Zutphen met de weg Deventer-Arnhem, nabij het dorp Klarenbeek, tegen een boom gereden. De chauffeur werd daarbij op slag gedood, terwijl de naast hem zit tende 50-jarige A. Tamboer eveneens uit Apeldoorn, een zware hersenschud ding cn andere verwondingen kreeg. In zorgwekkende toestand is hij in het Julianaziekcnhuis te Apeldoorn opge nomen. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. ZILVEREN BRUILOFT WERD DROOGGELEGD Een zilveren bruiloft te Gronin gen is drooggelegd, doordat de Groningse recherche juist toen de feestelijkheden haar hoogtepunt begonnen te krijgen, ruim dertig liter sterke drank in beslag nam. De 50-jarige F. B., die werk zaam is bij een Groningse handel in gedistilleerd, was n.l. kort te voren door de politie gearresteerd. Hij had zich ten nadele van zijn werkgever de laatste weken schul dig gemaakt aan diefstal van spi ritus. Voorts ontvreemdde hij in die zaak flessen, kurken en cap sules. Aan verschillende kennis sen verkocht hij deze spiritus, netjes in flessen gedaan en van capsules vóórzien als jonge jene ver en ook, nadat er een beetje gele kleurstof was doorgemengd, als citroen jenever. Ingezonden mededeling ^coasetiïN rijn bij ons verkrijgbaar voor alle figuren Zierikzee Woensdagavond kwam dc gemeente raad onder voorzitterschap van bur gemeester Gaat in voltallige vergade ring bijeen. Naar aanleiding van de notulen deelt de heer van Nieuwenhuize, naar aan leiding van do door hem in de vorige vergadering gee telde vraag, waarom bet ziekenhuis te Noonjgouwe met 3 administratieve krachten moet werken, meide, dat hem is medegedeeld, dat de 3e gracht is aangenomen, speciaal om oontróle utt te oefenen op de uitgaven betreffende de levensmiddelen voor de patiënten. Hij vindt dit wel overbodig, daar hiervoor toch een directrioe ie. De voorzitter antwoordt hierop, dat deze vraag In het bestuur van het ziekenhuis eveneens b gesteld, waar hem werd medegedeeld, dat deze kracht uitsluitend nodig b voor de adminis tratie. Onder de ingekomen stukken bevindt zich do mededoling, dat aan de burgemeester per 1 December as. eervol ontslag b verleend als zodanig. Tevens is ingekomen een mededoling, dat bij Koninklijk Besluit tot burge meester dezer gemeente is benoemd de heer J. L. van Leeuwen, rn.'.i.v'. 1 De cember a.s. Subsidie-aanvragen afgewezen Van Gedeputeerde Staten is bericht ontvangen, dat de gemeentebegroting over 1953 zonder opmerkingen b goed gekeurd. Een verzoek van hot Cen trale Comité voor Beroepskeuze cm subsidie wordt afgewezen, omdat het Comité voor Beroepskeuzo te Zierikzee reeds wordt gesubsidieerd. Z.h.s« besluit de raad tot het toekennen van een bedrog ad f 40 aan wed. J. van Stoija, teneinde tegemoet te komen in de kos ten van vervoer van haar dochtertje Eenzelfde verzoek voor haar zoon wordt afgewezen, omdat betrokkene de Am bachtsschool te Zierikzee bezoekt, waar op art 13 der L.O>-wet 1920 uiter aard niet van toepassing is Van de Bond tegen het schenden door het vloeken van God's Heilige Naam' is wederom een verzoek om subsidie in gekomen. B. on W. stellen voor af grijzend te beschikken Dhr. den Boer stelt voor adhaesie te betuigen aan het werk van die bond, welk voorstel met 4 tegen 2 stemmen wordt ver worpen Beschikbaarstelling grond Voorts is ingekomen oen verzoek van dhr J. v. d. Weele om1 beschik baarstelling van een perceel grond van plm'. 500 m2. voor de bouw van een kolen- en graanpakhuis. Tovens ver zoekt hij om' aanleg van een steigertje voor de lossing van diverse producten. Na uitvoerige bespreking wordt beslo ten in principe aan het verzoek mede werking te verlenen. Blijkens een schrij ven van de Centrale Dienst „Noord- Zeeland" zullen de kosten in ver band met de vernieuwing van de ge vel van het ouderhuis van Jacob Cats f 1250 meer bedragen. Do voorzitter deelt mede, dat de vereniging „Stad en Lande" waarschijnlijk bereid zal zijn hiervan maximaal f 200 te dragen. B. en W. stellen voor in deze kosten een bedrag van f 500 beschikbaar te stel len. Na een uitvoerige discussie, waar bij de heren van Nieuwenhuize en van der Wekken rich tegen het beschikbaar it ellen van het bedrag verklaren woedt tenslotte met 5 tje$eri *2 stommen be sloten f 500 voor dit doel te geven. I wegen Verordeningen Z.hA wordt daarna besloten een erudiet ad f 650 beschikbaar te «tel len voor de aankoop van een nieuwe schrijfmachine voor de secretarie. B. en W. stellen voor de reinigingsrechten tc verhogen tot f 3 per jaar, i.v.m. de hogere kosten van het ophalen van huisvuil. Dit voorstel wordt eveneens z.h«s. aangenomen. De verordening cp de heffing van haven- en kaaigeld ver valt per 1 Januari 1953. In verband daarmede woTdt een nieuwe voorge steld, welke tevens enige tariefwijzi gingen heeft ondergaan. Het tarief voor 6chepen welke laden of lossen wordt thans 10 et, per nA watervcrplaatsing, ongeacht de grootte, Voor visserssche pen wordt hot bedrag gesteld op 2 cent per m3. Ook in de kaaigeldtarie- ven ia enige verandering gekomen, Een verordening op de jaarwedde cn het aantal ambtenaren ter secretarie wordt met de tegenwoordige toestand In overeenstemming gebracht. De rege ling met de Fraude Risico Onderlinge van Gemeenten wordt z.h.s. verlengd op dezelfde voet. Aankoop stadhuisklokken Een begrotingswijziging voor 1953 wordt eveneens z.h.s. vastgesteld. In dezo wijziging is begrepen een bedrag ad f 1000 voor subsidie aan do Bur gerlijke Instelling voor Maatschappe lijke Zorg, die dit bedrag nodig heeft voor hot verstrekken van toeslagen aan zg. „DreestTekkers", Don komt aan de orde do aankoop van nieuwe 6tadhuisklokkcn. Do voorzitter deolt mede, dat men hiervoor naar een fa briek is geweest cn tot do conclusie is gekomen, dat aankoop van dezelfde soort klokken als voorheen niet wen selijk moet worden geacht, doch dat het voorkeur verdient zg. „Westmin ster klokken" aan te kopen. Na een toelichting door een terzake deskun dige besluit do raad na een uit gebreide bespreking om Westmin- stevklokkcn aan te schaffen. Rondvraag Bij de rondvraag vraagt do heer Duinhouwer, of het mogelijk is ook deze winter bomen in het Slingerbos te snoeien, hetgeen do voorzitter toe zegt. De heer van der Wokken ves tigt er do aandacht op, dat de toestand van het zg. „Kromwal" on de Gracht- weg zeer slecht is en vraagt om enige voorziening. De voorzitter zegt, dat cp de begroting 1953 een bedrag van f 30.000 voorkomt voor verbetering van wegen, waartoe ook genoemde we gen behoren. Zij zullen worden vastge legd met bitumen. Er zal echter ge tracht worden do wegen voorlopig ieto beter begaanbaar te maken, als t^dc- lijke maatregel. Voorts vestigt dhr. van der Wekken de aandacht op de mestvaalt, waarop geregeld garnalen- koppen worden gedeponeerd, wat een ondragelijke stank veroorzaakt. Do voorzitter zegt onderzoek too. Hierna sluiting. Ingezonden Mededeling 'i Morgens en 's avonds RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 1 November HILVERSUM I. (403 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.45 morgan- gebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 grem. 9.10 Plechtige Hoogmis. 10.50 wutorstanden. 10.35 voor de kleuters. 10.50 gram. 11.00 voor de zieken. 11.45 gram. 12.00 Angelus. 12.03 Prome nade-orkest en soliste (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zonnewij zer. 1.00 nieuws. 1.20 amusements muziek. 1.50 gram. 2.00 boekbespre king. 2.10 gram. 2.20 Engelse les. 2.40 zang en piano. 3.00 Kroniek van let teren en kunsten. 3.40 koorzang (in termezzo: gram.). 4.05 militair orkest. 4.30 De schoonheid van het Grego riaans. 5.00 voor de jeugd. 6.00 geva rieerde muziek. 6.15 journalistiek weekoverzicht. 6.25 instrumentaal septet. 6.40 regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". 7.00 nieuws en weerpraatje. 7.10 Z.K.H. Prins Bemhard in Midden- en Zuid-Amerika". 7.15 gram. 7.20 parlementsoverzlcht. 7.30 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 „Lichtbaken", causerie. 8.50 Thuisfront-tombola. 9.35 actualiteiten. 9.45 „De spiegel der zaligheid van Elckerlyc", moraliteit. 10.37 Wij luiden de Zondag in! 11.00 nieuws. 11.15 nieuws in Esperanto. 11.22-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.33 gram. 8.00 nieuws. 8.18 gram. 8.55 voor de huisvrouw. 9.00 gram. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 morgenwijding. 10.20 voor de continubedrijven. 11.40 pianorecital. 12.00 gram. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelspel. 1.00 nieuws. 1.15 com mentaar. 1.20 dansmuziek. 2.00 radio- weekjournaal. 2.25 gram. 2.45 boek bespreking. 3.00 dansmuziek. 3.30 „Van de wieg tot het graf". 3.45 gram. 4.15 sportpraatje. 4.30 radio-philhar- monisch orkest en solist. 5.15 voor de jeugd. 6.00 nieuws. 8.15 varia. 6.20 vrouwenkoor. 6.35 harmonie-orkest 7.00 Artistieke staalkaart. 7.30 „Pas separtout", causerie. 7.40 „Het O.T. in deze tijd", causerie. 7.55 „Deze week". 8.00 nieuws. 8.05 gevarieerd programma. 10.00 commentaar. 10.15 lichte muziek. 10.40 „Onder de pan nen", hoorspel. 11.00 nieuws. 11.15- 12.00 verzoekprogramma. Directeur zuivelfabriek ontslagen De leden van de Coöperatieve Zuivel fabriek „St. Jozef" te Schayk, bij Gra ve, hebben in een bijzondere algemene vergadering op voorstel van het be stuur met algemene stemmen beslo ten onmiddellijk ontslag te verlenen nan de directeur. Als reden voor dit' ontslag worden opgegeven onregelma tigheden In de administratie en ernstige overtredingen van het botercontróla- beslnit. Adspirant-emigranten worden in Beemster geschoold Canadese, Australischo cn Nieuw Zee- landse vertegenwoordigers hebben een bezoek gebracht aan veertien adspirant- emigranten, die in de Beemster als proefneming in een kamp zijn gehuis vest cn er hun soholing ontvangen. De adspirant-emigranten, die kennis moe ten krijgen vau de landbouw zijn te werk gesteld bii landbouwers en vee houders cn ontvangen In de avond uren verschillende lessen: kennis van do landbouw in het algemeen, onderwijs in het gebruik van motoren en land bouwwerktuigen, kennis over planten ziekten. De Bijkslandbouwoonsulent Noord-Holland-Zuid verleent zijn mede werking. FEUILLETON 32 Binnenvaartuig op Hollandsch Diep omgeslagen Schipper en knecht verdronken Op het Hollands Diep ter hoogte van Willemsdorp is het kleine binnenvaar tuig jWaalstroom1", geladen met sui kerbieten, afkomstig van Bennebroek en varende naar Zevenbergen, omge slagen, waarschijnlijk door de hevige wind. Do twee opvarenden, de ^chip- por A. Stcnssen, gewoond hebbende te mei en zijn knecht, zijn daarbij naar aangenomen mag worden, ver dronken. Do Rijkspolitie to water van Zwijndrecht, die dit ongeval in on derzoek heeft, is nog aan het zoeken naar do identiteit van do knecht. Do stoffelijke overschotten zijn nog niet gevonden. Het schip ligt nog op do bodem van de rivier. Alleen do roeiboot werd tot dusverre geborgen. De hardnekkige gevechten die in Korea om do heuvelstellingen worden gevoord, worden weerspiegeld in do verlieslijstcn van de Amerikanen. De vorige week verloren zi? 1.278 man aan doden, gewonden en vermisten. Scdort hot begin van dc Koreaanse oorlog rijn tctanl 123.395 Amerikanen gewond, gesneuveld of als vonnist op gegeven. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Nora keek hem goedkeurend knik kend aan. „Wel, ik moet erkennen, dat je me voor honderd procent mee valt. Ik heb er wel eens andere ge sproken. Maar gesteld nu eens, dat wijehhet met elkaar eens zouden worden. O nee, niet vandaag of morgen, want daar ben ik veel te nuchter voor. Als kind ben ik al ge wend geraakt aan de zaak, hielp al, toen ik amper twaalf jaar was, de klanten en ben wellicht daardoor ta melijk materialistisch en zakelijk of hoe je dat noemen wilt. Dingen, die jij misschien anders bekijkt, bezie ik vanuit een zakelijk oogpunt. Maar vooruit, veronderstel dat wij het eens worden, zou je dan je baan eraan willen geven om bij ons in de zaak te komen werken?" Nol dacht een poosje na. „Laat ik je eerlijk vertellen, dat ik zoiets nog nooit overwogen heb. Ik heb je al verteld, dat ik veel liefde gevoel voor mijn beroep. Ik vind het een prach tig werk mede te helpen een schip bouwen. Vanaf de kiel tot de laatste plaat toe. Je ziet het schip onder je handen groeien en je stijgt mee om hoog, tot het van stapel loopt. Als het dan helemaal afgebouwd is, wordt het weggesleept en gaat het naar buiten, de zeeën op. Het schip, waaraan je meegewerkt hebt, komt in wereldhavens en tienduizenden mensen langs de kaden en langs de stranden ,aan de rivieren en kanalen zullen even stilstaan om het te be kijken. Ze zullen tot elkaar zeggen: „Kijk eens, wat een mooie, grote schuit! Waar komt die vandaan? O, uit Holland, dat kleine landje in Eu ropa. Nou, die lui daar, weten hoe ze een schip moeten bouwen". Zo onge veer zullen de mensen buiten Neder land en buiten Europe spreken. Over de schepen, waaraan je zelf meege werkt hebt. Waarvan je bijna iedere plaat en iedere nagel kent. Van dat werk houd ik. Nu, in dienst, kan ik er soms naar verlangen een stuk ijzer in m'n handen te hebben en ik kan er .soms naar verlangen in Rot terdam 's avonds even naar de Maas te gaan Om daar schepen te zien. Al leen maar grote zeeschepen. Ik heb ze in een der havens wel gezien, schepen waaraan ik mee gebouwd heb. Dan ben ik tevreden en geluk kig. Misschien komt dat wel, omdat mijn vader van zijn prilste jeugd af gevaren heeft. Dat zit in het bloed. Niet dat ik er naar verlang om te varen op zee. Ik mag graag eens een boottochtje maken, doch daarmee houden mijn verlangens ook op. Ik mag graag aan de waterkant staan om zo maar te kijken naar al dat gene wat langs gaat. Ik mag ook graag een scheepswerf zien, zoals er zoveel in deze streek zijn. En als ik de revolvers hoor klinken en de lie ren ratelen, als ik de kranen zie draaien en de mensen als nietige stipjes langszij het schip in aanbouw bedrijvig aan het werk zie, dan is dat alles muziek voor mij. Dan ver lang ik weer naar de dag, dat ik mijn uniform zal kunnen uittrekken en dat ik weer in m'n werkkleren naar een werf zal kunnen gaan. Dat is leven I En nu stel je mij die vraag. Ik ge loof, dat het me niet mogelijk zou zijn. Ik denk niet, dat ik geschikt zou zijn voor kruidenier of voor wat voor winkelbranche ook. De hele dag ach ter de toonbank staan: Alstublieft, mevrouw, nog iets van uw dienst? Hebt U niets vergeten? Mooi weertje vandaag, niet? Ja, een beetje winde rig, maar dat heb je gewoonlijk in deze tijd van het jaar. Zal ik het maar opschrijven? Of wilt U het be zorgd hebben? Ja, de jongen gaat over een half uurtje uw wijk in. Goe- denmorgen mevrouw en dank U wel. Ja, gaat uw gang maarNee, ik geloof niet, dat me dat zou lijken. Maar..om een volledig antwoord te geven op jouw vraag: Wat zou er op tegen zijn, dat laten we aan nemen, dat we het eens zouden wor den jij je zaak houdt en beheert en ik blijf scheepsklinker? Dan heb ben we allebei onze eigen zin." Nora keek hem eens aan en kneep een oog half dicht. „Je bent een di plomaat, marinier. Je zou dus do kool en de geit willen sparen. Maar je vergeet, dat in een grote zaak als de onze, ook een man nodig is. Er ko men kisten met flessen, balen met suiker en meel, collies met blikgroen- ten, vaten met azijn en meer van die dingen. Die moeten uitgepakt wor den en dat is geen vrouwenwerk. Niet dat ik het niet zou kunnen, maar in de winkel is vrijwel doorlopend publiek." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2