WYSJINSKY BESCHULDIGT ACHESON Zelfbestuur voor de Soedan DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Amerikaanse Presidents verkiezingen Nieuw Russisch voorstel tot oplossing der Koreaanse kwestie ZDMZEESKKHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊNi |Prij> per*3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 et lone nummtn 10 et Vtrtchijnl ladara werkdag. Advertanllaprlj» 1 Set- par mm Succa>}a» (ma». 13 mm.) minimum 11,- p ituk. WAARIN OPGENOMEN VRIJDAG 81 OCTOBER 1951 No. 17253 - 109e Jaargang 1797-1889 Redacteur: M. J. BIJ DE VAATB Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE. langa Nobalitraat A 171, Zlariksee, Poitbui nr. 1, Talafoon nr. 32, Glrorakanlng nr. 137677 Uitgave; N.V. Drukkerij voorh. Lakanman Ochtman Langa Nobalttraat A 171 Zlarlkiaa. VERENIGDE NATIES Beëindiging van de strijd in Korea een wereldbelang Andrei Wysjinsky, de Sowjetrui- aiaohe minister van Buitenlandse Za ken, heeft in de Politieke Commissie van de Verenigde Naties verklaard, dat „de gehele mensheid belang heeft bf] een beëindiging van de oorlog ln Korea". Hij beschuldigde Acheson van „gro ve verdraaiingen" van de feiten in diens verleden week uitgesproken rede. Acheson had o.m. gevraagd waarom de Sowjet-Unie het beginsel van vrijwillige repatriëring van krijgsgevangenen weigerde te aan vaarden, gelet op haar aanvaarding van dit beginsel bij een aantal in het verleden door haar gesloten ver dragen. Volgens Acheson had de Sowjet- Unie op de conferentie te Moskou in 1945 Amerikaanse voorstellen voor een regeling in Korea verworpen, doch dit was, aldus Wysjinsky, een „verzinsel". In Moskou was toen de noodzaak van een tijdelijke Kore aanse regering erkend en een ge mengde commissie om voorwaarden voor een democratisch en onafhan kelijk Korea in het leven te roepen, voorgesteld, doch de Verenigde Sta ten „hadden deze besluiten gesabo teerd". De Amerikaanse delegatie bij de ge mengde Russisch-Amerikaanse com missie voor Korea hadden anti-de mocratische groeperingen, behorend tot het „kamp van Rhee", gesteund en een aantal grote Noordkoreaanse democratische partijen van overleg uitgesloten, aldus Wysjinsky. De Amerikanen hadden in Korea in hun anti-democratische politiek volhard. De verenigde Staten hadden niets gedaan om de toestand te verbeteren en het welslagen van een democra- Prins Bernhard in Mexico-City gearriveerd Woensdagavond om 21.05 uur Ne derlandse tijd ia het toestel der K.L.M. met aan boord Z.K.H. Prins Bernhard en zijn gevolg, geland in Mexico-City, De Prins werd namens de Mexicaanse regering ontvangen door een viertal ministers, en door dr. van Houten, de Nederlandse gezant in Mcxieo. Te- vena waren aanwezig alle leden van de Nederlandse legatie en talrijke Mexi canen en Nederlanders, De Prins bracht later een bezoek aan president Miguel Aleman. Mr D. U. Stikker krijgt belangrijke vredesprijs De Carnegie-Stiohting te 'e-Graven- hage heeft de Wateler-Vredesprija toe gekend aan de oud-minister van bui tenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, op grond van diens krachtig streven de vreedzame samenwerking der staten tot ontwikkeling te brengen deer be vordering hunner onderlinge organi satie. De Wateier-Vredesprijs ia ingesteld door de heer J. G. D. Wateier, in leven directear der Oranje-Nassaa Hy potheekbank te 's-Gravenhage. Hij heeft bij zijn overlijden in 1927 zijn vermo gen vermaakt aan de Carnegie-Stich- ting, onder beding, dat uit het revena jaarlijks een vredesprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebken gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de mid delen ter bestrijding van de oorlog. De toekenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlan der. Voor het eerst is de prijs toe gekend in 1931. Zii bedraagt thans na aftrek van het sohenkingsreoht f 21000. tische beweging ln Korea, met het oog op de vereniging van het land, te verzekeren. In 1947 had de Sowjet-Unie Instel ling van een democratische regering op basis van vrije verkiezingen en hervatting van de werkzaamheden der gemengde Russisch-Amerikaanse commissie voorgesteld, doch de Ame rikanen besloten de gehele zaak naar de Algemene Vergadering te verwij zen, omdat zij „niet in staat waren met de Sowjet-Unie tot overeenstem ming te komen", zo vervolgde de Sowjet-minister. De verklaring van Acheson, dat de Sowjet-Unie Noordkoreaanse strijd krachten had opgeleid en door mid del van geheime politie het land be stuurde, noemde Wysjinsky „absurd". Op zijn beurt viel hij het bewind van Rhee aan, dat zich volgens hem had schuldig gemaakt aan „onderdruk king" en dat voortdurend gewikkeld was in politieke strijd met de Zuid- koreaanse nationale vergadering. Franse begroting voor landsverdediging Do Fronso minister van Landsverde diging, Plóven, heeft Woensdag bij do Franse Nationale Vergadering do be groting voor de Franse militaire uit gaven in 1953 ingediend. Het totaal bedrag is 1.464.000.000.000 francs, het geen 64.000.000.000 francs meer is dan in 1952. Een bedrag van 44.000.000.000 francs zal echter voorlopig niet worden be steed, hangende een beslissing over ver grote Amerikaanse militaire hulp aan Frankrijk. Het „bevriezen" van dit be drag zal geen uitwerking hebben op de Franse wapenproductie. Engelse Koningin ontvangt geschenk uit Nederland Een in olieverf geschilderd portret De voorzitter en de secretaris vaa de Nederlandse Kamer van Koophandel» de heren G. J. L. van der Lande en W. Fricdhoff, hebben koningin Eliza beth van Engeland Woensdag een door de Nederlandse schilder B. van Vlij men vervaardigd portret van de En gelse vorstin overhandigd. Het schil derij, dat in olieverf naar foto's is vervaardigd, was aangekocht door een aantal Nederlandse firma's, die ano niem wensen te blijven. Aan de Kamer van Koophandel was verzocht het aan de koningin van En geland aan te bieden. De groep van Bevan ontbonden Bevan en z^n aanhangers hebben of ficieel medegedeeld dat zij het bevel, vervat in de resolutie van de parlemen taire fractie van de Labourpartij, <m hun politieke groep te ontbinden, heb ben aanvaard. In de verklaring wordt verder ge zegd, dat Bevan en zijn aanhangers zich loyaal bij de meerderheid van de partij zullen neerleggen. De verklaring besloot met de woor den „ieder van ons zal elke geoorloof de stap nemen om do Labourfractis er toe te brengen de beslissing te her zien en zo spoedig mogelijk de parle mentsleden van Labour hun recht terug te geven vrijelijk groepen te vormen. De eerste reactie van niet-Bevanleten op deze verklaring is dat de „over gave" in zulke tartende bewoording ;n is gedaan dat zij slechts een onbe haaglijke wapenstilstand zal zijn in de strijd van Bevan en zijn aanhangeijs met Attlee en andere partijleiders. Onder de landen, die straalvliegtuigen vervaardigen, neemt Frankrtyk met zijn nieuwe uiterst snelle straaljager, de „Mystère MD-452" een belang rijke plaats Ln. Tijdens proefvluchterf ls komen vast te staan, dat de Franse jager by hoge snelheden een grotere wendbaarheid bezit dan de bekende Amerikaanse „Sabre". De „Mystère", die binnenkort in productie zal ge nomen worden, kan een snelheid van meer dan 1000 km per uur bereiken en ls uitgerust met vier 20 mm boordkanonnen. Intussen hebben de Franse vliegtuig-ingenieurs niet. stilgezeten en in de komende maanden zal een nog nieuwer type, de „Mystère 4", haar eerste proefvlucht maken. Op de foto: de „Mystère" waarvan er voor de diverse NATO-landen 300 zullen worden gebouwd ln de vluoht. Eisenhower of StevensonWie wordt president Drie personen zijn gedood en 38 ^owond, waarvan 18 ernstig, doordat in de omgeving van Kaiser$lautern in Duitsland een autobus in volle vaai* tegen een boom reed. De chauffeur kreeg slechts lichte kneuzingen. Hij zei de dat de stuurinrichting plojtseling vast zat. Deur voor compromis schijnt dichtgeslagen Basoetoiand wil niet bij Zuid-Airika In Baeoetoland, een Brits protectoraat in Zuld-Afrika, is een Afrikaans con gres opgericht, dat zich verzet tegen een eventuele opneming van dit gebied in de Zuid-Afrikaanse Unie Zoals be kend hebben leiders ln de Unie op dit laatste herhaalde malen aangedrongen. De Britse regering stelt eohter al» voorwaarde, dat de Basoeto's w;rden geraadpleegd en het Britse parlement zich met de opneming accoord ver klaart. De Buseische minister van Buiten landse Zaken Wysjinsky heeft Woens dag in de politieke commissie van de V.N. voorgesteld een speciale commis sie te benoemen om een vreedzame op lossing van de Koreaanse kwestie te zoeken. Alle betrokkenen bij het con flict zouden in deze commissie verte genwoordigd moeten zijn. Wysjinsky deed dit voorstel pas aao het einde van een rede van 72 bladzij den. Hij heeft drie uren en 39 minuten gesproken. Toen de minister twee en een half uur aan het woord was ge weest, was van vermoeidheid nog ni9ts te taerken, alleen zijn stem was wat hees. Over het algemeen valt in kringen van de Verenigde Naties teleurstelling waar te nemen over het jong9te Bus- rische voorstel. Het biedt geen enkel nieuw gezichtspunt. Vooraanstaande niet-Bussische afge vaardigden vinden Wysjinsky's rede „onsamenhangend en verward" en zijn van mening, dat de deur voor een com promis over Korea nu dichtgeslagen is. Wysjinsky is met de anderen van mening, dat do repatriëring van de gevangenen de laatste grote moeilijk heid is. Hij zei evenwel dat, „objec tief bezien", de Chinezen en Noord- Koreanen in deze het juiste standpunt innemen. Wysjinsky's voorstel bevat de vol gende twee hoofdpuntent 1. De algemene vergadering, het rap port van de commiaajo der V.N. voor Korea bestudeerd hebbende, acht het noodzakelijk een commissie voor de vreedzame regeling van de Koreaanse kwestie te vormen, waarin zitting zul len hebben de partijen, die direct be trokken zijn, en andere staten, met in begrip van die welke niet aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen. 2. De algemene vergadering acht het noodsakslijk dese commissie ts iustru-» eren zonder verwijl maatregelen te ne men ter regeling van de Koreaanse kwestie, waarbij men de vereniging van Korea op het oog heeft en een derge lijke vereniging door de Koreanen zelf zal worden tot stand gebracht onder toezicht van bovengenoemde commüteie. De Duitse oorlogs misdadigers Geallieerden lieten er (dit jaar) 172 vrij Naar het West-Duitse persbuviau D.P.A. meldt, hebben de geallieerden dit jaar tot dusver 172 Duitse oor logsmisdadigers vrijgelaten. Volgens hetzelfde persbureau worden op het ogenblik oog 548 oorlogsmisdadigers door de geallieerden vastgehouden en wel 109 te Werl (Britse zóne), 334 te Landsberg (Amerikaanse zóne) en 105 te Wittlich (Franse zóne). De grote oorlogsmisdadigers in de gevan genis van Spandau zijn buiten beschou wing gelaten, evenals de Duitse oor logsmisdadigers, die in Oost-Duite land gevangen zitten en waarover geen bijzonderheden bekend zijn. Do Amerikaanse militaire autoritei ten hebben Woensdag bekend gemaakt dat zij de Duitse oorlogsmisdadiger Johann Gilch uit de gevangenis ven Landsberg hebben ontslagen op grond van goed gedrag. Giloh is 64 jaar, hij werd tot 10 jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het betrokken zijn bij een aanval op een gevangengenomen Amerikaanse vlieger. De Britse onderminister van bui tenlandse zaken, lord Reading, heeft Dinsdag in het Hogerhuis verklaard, dat MaoLean, een van de twee Britse diplomaten, die op 25 Mei 1951 spoor loos zijn verdwenen, vo:r zijn verdwij ning meer dan eens opmerkingen had gemaakt, die er op wezen, dat hii communist was. Dit was de eerste officiële verklaring, volgons wclko Mao Lean communistische neigingen had. Volgende week Dinsdag 4 November zullen de Amerikanen hun stem op een der oandidaten voor het president schap uitbrengen en millioenen kiezers beraden zich op hun financiële positie, hun inkomsten en hun schulden, bij het bepalen van hun keuze tussen Sicenhower en Stevenson. Hoewel com munisme, Korea en corruptie belang rijke punten zijn, achten waarnemers deze keuze via de portemonnaie een belangrijker factor. Volgens hen rijn de meeste Amerikanen in de eerste plaats geïnteresseerd bij hun eigen econo mische positie. Do democraten met Stevenson en Truman aan het hoofd vertellen de kiezers, dat zij het nooit zo goed had den als nu en dat een republikeinse regering het land armer zal maken. Eisenhower en zijn republikeinen be loven de Amerikanen betere tijden, een einde van de inflatie, van hoge belastingen en van verspilling door de regering. Op de vier millioen negerkiezers, die normaliter democratisch stemmen, schijnt het „welvaartschema" der demo craten de meeste indruk te hebben gemaakt. Democraten of Republikeinen In de landbonwstaten lopen de me ningen of de democraten dan wel de republikeinen beter voor de Loeren zullen zorgen, uiteen. In de steden zijn de meeste zakenlie den en hoofdarbeiders voor Eisenho wer, omdat zij „de belastingen schreeu wend hoog vinden" en „<-.:ndat de re gering in het wilde weg geld uit geeft. „Als de inflatie geen halt wo~dt 30 Nov. verkiezingen in Saarland De regering van hei Saarge- bled heeft besloten, dat 30 Nov. a.s. algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Een woordvoerder van de Franse regering heeft Woensdag te Parijs medegedeeld, dat, ondanks het mis lukken van de Westduits-Franse be sprekingen over de Saar, de Franse regering het probleem van de aan passing der economische- en finan ciële conventie tussen Frankrijk en het Saargebied „in het licht van een toekomstige verandering van om standigheden" wil blijven bestuderen. Het is thans algemeen bekend dat de besprekingen tussen Schuman en Adenauer zijn mislukt, omdat Ade nauer bleef staan op erkenning van de Duitsgezinde partijen en op uitstel van de verkiezingen in het Saarge bied. Het Franse standpunt is, dat, wanneer het de Duitsers ernst is met de Europeanisering van het Saarge bied, er geen reden is om partijen toe te staan die zich tegen Europeanise ring verzetten. Men verwacht dat minister Schu man spoedig een nieuwe verklaring over de SaarUw^sM* afleggen. toegeroepen zullen wij t«*4 socialisme komen", aldus vele arbeiders. Voorts zeggen de republikeinen, dat zij de steun van de meeste vrouwen hebben, alsmede die van de jongere generatie, mannelijk zowel als vrou welijk. Hier vindt generaal Eisenhuwer vooral cteun, - indat huisvrouwen kla gen over hoge levensmiddelenprijzen en omdat vo-ral moeders en jenge men sen bevreesd zijn voor de lorlcg in Korea. In New York verklaarde Eisen hower Woensdag, dat zijn belofte rm persoonlijk naar Korea te gaan als hij tot president wordt gekozen „elk Amerikaans gezin moed heeft gegeven". Bekommer U niet zozeer om i wat de mensen van U denken, J maar zorg er voor dat zij goed T over U behoren te denken. t Hel K. N. M. 1. voorspelt tot Vrijdagavond: Weinig verandering Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien; matige tot vrij krach tige wind tussen West en Noordwest; weinig verandering in temperatuur. 1 Nov. Zon op 7.35, onder 17.11. Maan op 16.24, onder 7.07. Volle Maan: 2 November te 0.10. „Firma" moet „Firma" blijven Volgens het thans aanhangige wets ontwerp, dat een wijziging beoogt van de Handelsnaamwet zal in de toekomst de naam „firma" uitsluitend gebruikt mogen worden voer een „vennootschap onder firma". De commissie van over leg van de drie oentrale middenstands bonden, heeft daartegen in een adies aan de Tweede Kamer bezwaar ge maakt. Het begrip „firma" is zodanig ingeburgerd bij vele middelgrote en kleine ondernemingen zonder dat daar bij aan een juridisohe kwalificatie ge dacht wordt, dat een wijziging als hier bedoeld onwerkelijk geacht moet wor den cn een groot gevaar inhoudt voer do reputatie van als bonafide in Neder- lnad en het buitenland bekend staan de firma's. Bovendien zou een dergelijke wijzi ging voor talrijke „firma's" vele kos ten meebrengen. De middenstandsbon den aohter het voorgestelde op dit punt „een uiting van formalistisch perfectionisme, welke dit verdienstelijke wetsontwerp ontsiert". De vorming van een Oost-Duitse weermacht Berlijase jongemannen opgeroepen Uit een in de semi-offioiële Oost- Berlijnso „Berliner Zoitung" gepubli ceerde wet, die op zeventien Ootober is gedagtekend, blijkt dat Oost-Ber- lijnse jonge mannen van zeventien jaar en ouder zijn opgercepcn om, met in gang van Woensdag, dienst te nemen in „hulp-politie-eenheden", wier taak wordt omschreven als „het beschermen der bezittingen van staat en volk". Westerse waarnemers te Berlijn zijn van mening dat deze „hulp-politie- eenheden" de eerste militaire formaties zullen rijn van een Oostduitse weer macht. wanneer deze officiéél wordt ingesteld. Wervelstorm teistert Indo-China Twee belangrijke steden in Indo- China, Hue en Tourane, zijn volgen* berichten van het Franse persbureau A.F.P., ernstig geteisterd door een wer velstorm, die Donderdagochtend do kust van Annam „uiterst zwaar" heeft' ge troffen. De typhoon, die een snelheid had tot 200 km. per uur, bewoog zich in West-Noordwestelijke richting doch werd nog tegengehouden door do Ad- namese bergen. Deze wervelstorm, de tweede die Indo-China in veertien da gen heeft beleefd, is eerst over do Philippijnen gegaan en heeft daar .vol gens de laatBto berichten nog eons duizenden personen dakloos gemaakt. Tot dusver is bekend, dat er zes do den zijn en 21 vermisten. Generaal Hoyt Vandenberg, chef van de staf der Amerikaanse lucht macht, werd Dinsdagavond te Madrid verwacht, waar hii met een speciaal Amerikaans militair vliegtuig zou aan komen. Generaal Vandenberg zal tot 31 dezer te Madrid blijven, daarna reist generaal Vandenberg naar Marokko, waar hij Amerikaanse vliegtuigbases ral inspecteren. Egyptische-Soedanese overeenkomst getekend Egypte gaat accoord met zelf bestuur en acht de Soedanezen gerechtigd over hun eigen toe komst te beslissen, aldus een te Cairo gepubliceerde overeen komst tussen Egypte en Soedan. Het accoord is getekend door ge neraal Naguib voor Egypte en door Sajid Sir Abdel Rahman voor de Oemmapartij, de voornaamste poli tieke groepering in Soedan, die on afhankelijkheid voorstaat. Soedan zal vóór het einde van het jaar een geheel uit Soedanezen be- staandé regering en parlement heb ben en volgens de nieuwe overeen komst zal een nieuwe grondwetge vende vergadering later vrij van bui tenlandse invloed over de toekomst van het land beslissen. Gedurende de periode van zelfbe stuur zal de gouverneur-generaal, thans de Brit Sir Robert Howe, zijn bevoegdheden uitoefenen door mid del van een commissie, waarin Soe danezen en Egyptenarcn zUn verte genwoordigd, aldvw (ie ovfcreeE-kftmat De besluiten van die commissie zijn bindend voor de regering. Parlementsverkiezingen zullen on der toezicht staan van een centraal comité van vijf leden, die Soedane zen, Egyptenaren, Britten, Indiërs en Pakistanners vertegenwoordigen. In een door de Oemma-partij, de grootste politieke partij van Soedan, uitgegeven verklaring werd gezegd: „wij hebben onze besprekingen be ëindigd en een overeenkomst bereikt, waarbij de belangen van Egypte en Soedan beiden worden gediend". Generaal Naguib maakte Woens dagavond bekend dat de Soedanese partijen die een unie met Egypte voorstaan en die ook met de Egyp tische regering onderhandelingen ge voerd hebben, de grondstellingen van de overeenkomst reeds hadden goed gekeurd en dat zij haar niet behoef den te tekenen. De generaal zeide dat de Soedanese leiders, met wie hij had onderhan deld, het eens waren over de princi pes die in de overgangstijd naar Soe danese zelfbeschikking, toegepast mosten wotdvp

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1