J DE ZIERIKZEESCHE COURANT HET SAARPROBLEEM In Bonn wordt de toestand als „zeer ernstig" gekenschetst Prins Bernhard in 'w- „Zuiderkruis" met 800 emigranten naar Zuid-Amerika DANK ZIFRIKZEEStHE NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊNi ^Prljk per.3 mnd. bl] vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 ct Lone nummer» 10 et Ver»chijnt Iedere wsrkdsg. Advsrtentleprlj» 1 Set. per mm Sueceile» (ma« 15 mm.) minimum II,— p. ituk. WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 30 OCTOBER 1952 No. 17252 - 106e Jaargang 1797-1889 Redacteur; M. J. BIJ DE VAATK Telefoon 32 (na 5 uur: telefoon 309) REDACTIE EN ADMINISTRATIE: lange Nobelstraat A 171, Zleriktee, Poitbu» nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman Lange Nobelitraet A 171 Zlerikzee. Toch wordt aangedrongen op ratificatie Europese verdragen Nudat de regering te Bonn twee dagen achtereen had beraadslaagd over de Saarkwestlc heeft een woordvoerder der regering de stand van zaken als „zeer ernstig" gekenschetst. Desondanks wil de Bondsregering de rati- floaftle van de Europese verdragen niet afhankelijk stellen van een oplos sing der Saarkwestle, zoals door de Westdultse Sociaal-demoeraten sedert lang met toenemende kracht wordt bepleit Het standpunt van Dr Adenauer De pro-Duitse partijen zullen daar- volgens hetwelk de Europese verdra- bij niet worden toegelaten, doch het gen ook een oplossing der Saarkwes- antwoord van Duitse kant op deze tie zullen vergemakkelijken, wordt manoeuvre kondigt zich reeds aan. onverminderd volgehouden. Dit te- De Duitsers zullen de Saarbevolking meer omdat men in regeringskringen adviseren blanco stemmen uit te In Bonn in de plotselinge onderbre- brengen, om op deze wijze van haar king van de besprekingen over de aanhankelijkheid aan Duitsland te Saar een nieuwe manoeuvre ziet van getuigen. Volgens regeringskringen die kringen in Frankrijk, die tegen in Bonn bestaat ook nog de moge- de verdragen zijn gekeerd. Zo heeft lijkheid dat Washington of Londen de persdienst der Liberale partij bemiddelend zal optreden om het ge uiting gegeven aan haar argwaan, sprek over de Saar weer op gang te dat bepaalde Franse kringen door brengen. Tot dusverre, zo zeide een het stokken der Saarbesprekingen, regeringswoordvoerder is nog gener- een verwerping van het E.V.G.-ver- lei aanbod in deze geest gedaan, drag door de Duitse Bondsdag heb ben willen provoceren. „Men is er kennelijk op uit het Duitse volk in een vol te laten lopen", zo verklaart Wat gaat met Acheson de leiding der Liberale partij. Zij n voegt er echter aan toe: „Europa zal gGDCUrCIl wat ons betreft niet boeten voor de zonden van nationale zelfzucht die Volgens Amerikaanse persberichten aan de Saar worden begaan". Men beeft do Democratische presidentscandi- rekent er in Bonn nu op, dat op zijn <laat» Stevenson, een koerier naar laatst ln December de zo omstreden Acheson gezonden met het verzoek te verkiezingen voor een nieuwe Land- verklaren, dat hij, Acheson, zal af- dag zullen worden gehouden. treden als de Democraten winnen. Zoals bekend is veel critiek geoefend op Achescns beleid als minister van aanaekomen bron en van nauw met Stevenson verbonden personen te hebben verno- Precies op de vastgestelde i(jd men, dat uien Acheeon sou wallen uic- (18.50 uur Ned. tfjd) Is Dinsdag het schakelen als „mikpunt bij de verkie- KX.M.-vllegtulg „Prinses Wilhelml- zir.gscampagnep". na", met aan boord Prins Bernhard en zijn gezelschap, te Monterey In Mexico aangekomen. Na een verblUf van 24 uur In Mon terey Is men doorgevlogen naar de stad Mexico, het einddoel van de reis. Aan V.N.-diner te New-York Gesproken over Korea Dr FigI vormt nieuw Oostenrijks Kabinet Dr. Leopold FigI, die vorige week het ontslag van zijn uit leden der Chr. Volkspartij en der Socialistische partij samengestelde kabinet aanbood naar aanleiding van een geschil over be stemming van bcgrotingsgelden, heeft thans een nieuw coalitiekabinet uil de zelfde partijen gevormd, dat Dinsdag In welingelichte kringen van do Ver enigde Naties gelooft men, dat op het Maandagavond door Wj.jinstv aan beëdigd ion worden. Aziatische gedelegeerden aangeboden diner in het Sow jet-consulaat-generaal to New "York vooral is gesproken over een nieuwe resolutie inzake Korea. Alle ministers uit het vorige kabiaot hebben in de nieuwe regering zitting. Dinsdagmiddag zou Bondskanselier Van verscheidene Arabische en Arlati- Fl«l parlement meedelen dat de eche afvaardigingen is het bekend dat Partl}e" >eM zij ontevreden zijn over de rewlntie *'Jn Sjorden ever een begroting voor betreffende Korea, die thans bij da 201 ™"den' d'° 's °P politieke cotnmieeie aanhangig is. De van gedelegeerden zonden vrezen dat zij Dc'6 ™orlopige begroting betreft de te zeer door haar inbond gebonden per.ode tot de komende verk.ez.ngen. Dr. rigl zal het parlement verzoeken zouden zijn. r zo 6pocdig mogelijk tot ontbinding van de volksvertegenwoordiging te beslui ten en een datum voor nieuwe ver kiezingen vast te stellen. Men verwacht, dat dit 1 Maart zal zijn. die een bezoek bracht aan de in deze plaats gevestigde Kamer van Koop handel, een uiterst geestdriftige ont vangst bereid. Premier Naguib hield een toespraak over de economische toestand van Applaus te Alexandrië voor Naguib Buim tien duizend inwoners van Alexandria hebben generaal Naguib, Geweldige branden teisteren Amerikaanse bosstreken Toestand hier en daar zeer ernstig Duizenden branden in bos en struik- Egypte. Sprekend tot zijn buitenlandse hcbbc„ honderden vierkente ki- £Tek uTATvenS op gericht het buitenlandse kapiteal Stoten geteisterd. In do betrokken aan te moedigen beleggingsobjecten in gebieden boerst droogte tengevolge van Egypte te zoeken, waarbij het vao gebrek aan regen, de kant der regering alle mogelijke medewerking zal ondervindon, opdat Rookwolken hingen boven grote delen bet zonder enige vree» voor .toornls ™n Now England en de «toten In kan medewerken aan de vooruitgang Oosten, bot Midden-Wcntan en bet r.n on. land". In do naaste toekomst wordt geen regen verwacht, die de duizenden bos- De Amerikaanse luchtmscht heeft bouwers, soldaten, boeren on sohool- Dlnsdag bekend gemaakt, dat bij de kinderen in huu strijd togen het vuur „North American Aviations Inz." te Lo« zou kunnen helpen. Angeles oen aantal straaljagers F-100 Do bewoners van de staat Arkansas zijn besteld, die sneller dan het geluid kregen de waarschuwing: „Men hstft moeten vliegen. De luchtmacht heeft de bosbranden niet meer onder con- onlangs medegedeeld, dat aan de „Con- tróle. Uw huizen, uw steden en zelfs solidated Aircraft Corporation" cp- uw leven ia in gevaar", dracht ia gegeven een aantal atraalja- Een houtvester in Missouri vcrklaar- ger» F-102, oveneens met een snel- de dat do toestand ernstlgor is dan in heid groter dan die van het geluid, de Inatate achttien jaar het geval ifl te vervaardigen, geweest. Bevanieten leggen het hoofd in de schoot De groep wordt ontbonden Van betrouwbare parlementaire zijde is Dinsdag te Londen vernomen dat Aneurin Bcvan, leider van de linker vleugel der Britse Socialistische partij, in overleg met zijn aanhangers h;eft besloten gevolg te geven aan de eis tot ontbinding van zijn groep, die door de partijleiding is gesteld. Deze beslissing werd op een Dinsdag dóór Bcvan en zijn volgelingen gehou den bijeenkomst genomen. Hel verluidt in kringen, die in nau we betrekking met de aanhangers van Bevan staan, dat laatstgenoemden het recht staande houden zich als afzon derlijke partijleden te kanten tegen de huidige Britse buitenlandse politiek, die h.i. te zeer op die der Verenigde Staten is afgestemd, terwijl zij ook van mening blijven dat Groot-Brittan- n'iö thans teveel voor zijn bewapening uitgeeft. Proeven met zout water Om Zuid-Afrika's dorst te lessen Naar te Pritocia wordt vernomoi werkt men plannsn uit voer proef nemingen in Zuid-Afrika met syste men voor het ontzouten van zeewater zoals deze reeds in Nederland en de Verenigde Staten beproefd wordeu. In het algemeen komt hot systeem er op ucer, dat zeowator over geClectrificecr- de weefsels wordt geleid waardoor het zout wordt afgescheiden. Men acht het mogelijk, dat een dcrgolijk systeem van ontzouting goedkoper zal blijken dan de reeds aan de kust van Zutd-V west-Afrika toegepaste distillecrmc- thode. De winning van zoet water is van groot belang voor de ontwikkeling van droge gebieden. De Baad voor weten schappelijk en industrieel onderzoek heeft reeds van zijn belangstelling voor deze aangelegenheid blijk gegeven. Duitse critiek op Ramcke's rede De West-Duitse regering heeft op een Dinsdag gehonden kabinotszitting haar ernstige misprijzen uitgesproken over de rede, die de voormalige gene raal van de vroegere Duit60 valscherm troepen Bamcke als gastspreker heeft gehouden op een bij eenkomst van do organisatie voor het verlenen van steun aan gewezen S.S.'ers en/of hun gezinnen. Het kabinet verklaarde dat dergelijke redevoeringen het aanzien van Duitsland iu het buitenland ver lagen. Muitende gevangenen in Amerikaanse gevangenis In de Menard-gevangenifl Chester, in de Amerikaanse staat Illinois, is een .oproer onder do gevangenen uitgebro ken. Driehonderd muitende gevangenen hebben zeven bewakers gevangen weten te nemen. De politie moest haar voor nemen om het gevangenisgedeelte, wuarin zich de cellen der oproerigen bevinden, te bestormen, opgeven, daar do muitenden mededeelden in dat geval de gevangen genomen bewakers vanaf een vijftien meter hoog balkon te plet ter te zullen gooien. Volgens bewakers waren de gevange nen van plan een algemene ontsnap ping te organiseren. Sommigen der oproerige gevangenen hebben verzocht de gouverneur van Illinois, Stevenson, die thans, als De mocratisch candidaat voor de komen de presidentsverkiezingen, een verkio- zingsreis door de Verenigde Staten maakt, te doen ingrijpen. NAAR HET NIEUWE VADERLAND I Het zou voor ons allen geluk- klg zijn als wij de voorspoed J even goed en wijs de tegenspoed. wijs droegen als T Vaklui hebben reeds werk Met ruim 800 emigranten (270 ge zinnen) aan boord is Dinsdag het m.s. „Zuiderkruis" naar Zuid-Afrika ver trokken. Voor de afvaart hebben de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer G. J. Suurhoff, en de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in ons land, kolonel P. I. Hoogenhout, di emigranten toegesproken. Met de „Zuiderkruis" reist o.a. dr, K. H. E. Gravemeyer, algemeen gede legeerde van de Generale Synode van de Nederlands Hervormde Kerk, die door de Nederduits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika beroepen is met stand plaats Pretoria om in de Unie voor de tijd van twee jaar geestelijke be langen van de Nederlandse emigran ten te behartigen, en voorts dr. A. J. van der Merwe, predikant t© Kaap stad, die vorige week aan de Vrije Universiteit te Amsterdam tot ere doctor in de letteren en wijsbegeerte is gepromoveerd en gedurende deze reis als voorlichtingsambtenaar w>! op treden. Bij de emigranten bevinden zich o.ni. 31 bankwerkers, 21 timmerlieden, 27 monteurs, instrumentmakers, 6 ver pleegsters, een chocolatier, een zadel maker, een sierkunstenaar en een amb tenaar. Allen hebben reeds emplooi an de Unie gevonden. MEDISCHE PINGPONGBALLEN Specialisten, verbonden aan een ziekenhuis te Lima (Peru) hebben meegedeeld, dat zij bij bepaalde longoperaties gebruik maken van pingpongballen om de door het wegnemen van aangetaste weef sels ontstane ruimten op te vul len. In verscheidene honderden gevallen heeft men reeds met goed gevolg van deze methode gebruik gemaakt, zo verklaarde het hoofd van de chirurgische afdeling v'pn het Bravo Chico ziekenhuis. Tot dusver gebruikte men kunsthars bij dergelijke operaties, doch de prijs van dit materiaal was te hoog. Wanneer d© pionnen, die op hat ogenblik te Dublin en New York be studeerd worden resultaten opleveren zal Ierland in bet begin van het vol- gendo jaar zijn eigen transatlantische luchtvaartdienst van New York naar Shannon hebben. Dc Amerikaanse ambassadeur in Frankrijk, James Dunn, heeft op esa lunch van do Amerikaanse Kamer van Koophandel in Parijs Dinadog verklaard dat Frankrijk en Amerika te long vrien den waren geweest om geschillen tus sen beide landen te laten ontstaan. Met hot oog op recente gesprokkon over de Frans-Amcriknonso betrekkingen wenste Dunn te verklaren, dat de Amerikaanse bedoelingen te ollon tijde voortkwomon uit een wens om Frankrijk to helpen bij zijn rcusachtigo nn-oorlogso wedjr- opbeuw en *Jjn bijdrage aan de gemeen schappelijke verdediging. H.M. de Koningin ontving de Keizerin van Vietnam Do keizerin van Vietnam', H.M. Nam Phuong, heeft Dinsdagmiddag twee uur op paleis Soestdijk vertoefd. Tot het klein© gevolg van de keizerin behoor de prins Buu Loc, Hoge Commissaris van Vietnora in Frankrijk. De keizerin heeft ten paleize met Koningin Juliana dolunch gebruikt. Te half drie vertrok H.M. Nam Phuong naar Haarlem waar zij het m.s. „Ville de Saigon" te water heeft 'gelaten. Sportieve steun aan het gebrekkige kind Sportfotopostzegelactie over geheel Nederland Zaterdag 1 November o.s. begint in Noord Holland eea actie, in het lev sa geroepen door de Nederlandse Stich ting voor het gebrekkige kind „Mytyl- stichting", die vooral bij de sportlief hebbers zal inslaan. Op die datum zullen namelijk voor het eerst „Sport- fotopostzcgels" (foto's van sportmen sen in postzegelformaat) in omloop ge bracht worden, die tegen 5 ets. pee stuk worden verkocht en in albumb verzameld kunnen worden. Voorlopig zal hun aantal plm. 30.000 bedragen, wat vooral ook ten dool heeft aan plaatselijke ©n regionale wensen tege moet te komen. De opbrengst cr van wordt bestemd voor do inrichting van een moderne reralidatie-instelliug, dio waarschijnlijk te Heemstede gebonwd zal worden. Er zijn reeds 5 internat >n in ons land, waar gebrekkige kinde ren de vereist© neurologisohe en ortho- pacdische behandeling onderVindea, maar geen daarvan bevindt zich ln hot Noordweaton, het dichtst bevolkte deel van ons land. Bovendien zijn er nog 2000 kinderen, die de vereiste na zorg moeten ontberen, en veelal fn eenzaamheid en armoede, gekluisterd aan hun bedje moeten leven. In het comité van aanbeveling voor deze ac tie hebben verschiilendo prominente sportfiguren zitting genomen, o.a. Fanny Blankets-Koon, Abo Lenstra, Cor Braasem, Hans van Swol, Honnie Tcr- mculcn en Ario van Vliet. Het ligt in de bedoeling do actio over hot ge hele land uit te breiden, want voor lopig is een bedrag van i 200.000 no dig om haar te doen slagen, Plechtigheid te Haarlem Keizerin van Vietnam liet schip te water In tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in de provincie Noord-Hclland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. de plaatsvervangend ambassadeur van Frankrijk, d© heer T. Corouscn de Villeneuve en burge meester P. O. F. M. Cremers heeft do keizerin van Vietnam, Nam Shuong. do tewaterlating verrioht van ecnBohip, dat gebouwd wordt deer de Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij, op de werf aan het Span me. Dit schip Is bestemd voor de kust- vrart in Vietnam en is een opdracht van Denis Frères te Parijs. Een zes tigtal employés van deze maatschappij was in twee vliegtuigen uit Parijs overgekomen om de plechtigheid bil te wonen. De Vietnamese Pater Augustijn Trong zegende het sohip, dat dc naam ..Ville do Saigon" heeft gekregen. Vervolgens overhandigde de directeur van de scheepsbouwmaatschappij, de heer B. Vlielandcr Hein, Hare Keizerlijke Hoog heid een zilveren bijltje, waarmede zii een draad doorkliefde. Hot schip gleed onder het geloei van de sirenes- het water in. De direotie van de werf over handigde keizerin Nam Phuong als herinnering aan deze gebeurtenis een bokaal van Leer dams glas. Het leerlingenstelsel in Nederland Aziatische vertegenwoordigers in ons land Vijftien vertegenwoordigers van Azia tische landen vertoeven op het ogen blik in Nederland om kennis te no men van de opleiding van leerlingen ia de ambachten. Zij komen van Bir ma, Malakka, Ceylon, Pakistan, India, Japan, Hongkong, Timor en de Philip- pijncn. De meesten zijn vertegenwoordi gers van grote maatschappijen als spoorwegen e.d. of van regeringsdien sten in hun landen. Het Nederlandse leerlingenfltelsel, dat bij de opleiding van jonge am bachtslieden over het algemeen een be langrijke rol speelt, speciaal in de bouw- en metaalsectoren zal een veer tiendaags studieobject voor deze bui tenlandse gaaien zijn. De cursus be staat zowel uit een aantal lezingen, als uit bezoeken aan ambachtsscholen en bedrijven. De organisatie onder hot programma voor technische hulp be rust mede bij do ministeries van So ciale Zaken en Onderwijs. Originele manier van Werkloosheidsbestrijding Honig-fabrieken geven voorbeeld Do directie van de Honig-fabrisken aan do Waal-Bandijk te Nijmegen voert haar plan tot bestrijding der werk loosheid al maandenlang stelselmatig uit. Iedere maand gaan 25 werkne mers vrijwillig met vacantia om hun plaats af te staon aan 25 werkloze collega's, terwijl zij zich tevreden stel len mot 80 pet. uitkering van de Werkloosheid wet, waarbij de direotie 10 procent bijpast. Bovendien stelt de direotie h©n in de gelegenheid ontwik kelingscursussen, pok op vakgebied, to volgen. Het Gewestelijk Arbeidsbureau Nij megen verleent volledige medewerking Tot heden zqn er behoorlijke resultaten bereikt inzake werkspreiding, zo dccl- do men van do zijde van het bedrijf mede. Do leidende ingenieur in doze be drijfsafdeling, ir. Vorweq zal binnen kort over dit stelsel sprekon voor d® Vereniging voor Effieiflnoy, Het K. N. M. 1. voorspelt tot Donderdagavond: Iets kouder Wisselend bewolkt met enkele ver spreid optredende buien; langs de kust aanvankelijk nog harde, overi gens krachtige tot matige Westelijke wind; opnieuw iets lagere tempera turen. 31 Oct. Zon op 7.33, onder 17.13. Maan op 16.07, onder 5.38. Volle Maan: 2 November to 0.10. Wel zijn we mijlen Van elkaar gescheiden, Australië ligt ver Van U vandaan, Denk eens, hoe al Die landen zich verwijder. Met tussen ons Een grote oceaanl 't Gaat ons hier goed, Een nieuw bestaan ligt open En, moeder, maakt U Zich niet ongerust, We mogen bouwen, Werken weer en hopen, En van de moeiten Zijn we ons bewust. We weten nü, Wat U eens hebt gegeven Aan onze jeugd, Vanaf bet eerst begin, Dat thans de grondslag is Van heel ons leven, En met ons meeging Uit Uw lief gezin. En nu ik dan zo Aan U zit te denken, Ar-n al Uw liefde En Uw grote moed, Is 't of het mooiste Zeeg'nend staat te wenken, En 'k breng van verre U mijn eregroet. 't Is of Uw ogen Heel dicht bij me komen, Uw groot vertrouwen, En Uw lief gelaat 'k Heb Uw portret Van het dressoir genomen, 'k Moet met U heel Dicht bij me even dromen, Nu 'n nieuwe toekomst Voor me opengaat1 October 1952. (Nadruk verboden). KROES. Interne reorganisatie Koninklijke landmacht Doelmatiger gebruik van parate gevechtseenheden Naar het A.N.P, verneemt wordt er op het ogenblik bij de Koninklijke Landmacht gewerkt aan een ingrijpende interne reorganisatie. Zijn wij wel in gelicht, dan heeft deze reorganisatie ten doel, de opleidingsmethoden tc ver beteren en een doelmatiger gebruik te maken van parate eenheden. In dit verband zullen verscheidene regimenten worden samengevoegd tot opleidingsdepöt®, waar recriiten van uiteenlopende wapens tezamen zullen worden opgeleid. Dit zal o.m. een ver schuiving mot zich meebrengen in de bevelvoering van tal van regimenten on garnizoenen. De aldns opgeleide een heden zullen in nieuw te vormen go- vcchlseenhcden worden ondergebracht als parate eenheden. Een en ander zal in April 1953 ingaan bij de opkomst van de nieuwe lichting. Ook met do opleiding en opkomst van deze lichting zal hot waarschijnlijk enigszins anders gaan dan tot dus verre hot geval is geweckt. Vernomen wordt voorts, dat minis ter Staf in de memorie van antwoord op hot dezer dagen verschenen voorlo pig verslag inzake de oorlogsbegroti ig 1953 nader© mededelingen zal doen over deze reorganisatie. Een van de jongste sigarenrokers ter wereld moet op bevel van do 'rechtbank het roken staken. Het is de 23 maanden oude Jimmy Pnnncntcr uit Jacksonville (Florida), die er, vol gens een verklaring van zijn moeder, sinds tien maanden lustig op los dampt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1