dekens Opnieuw subsidie voor schilderwerk in de wintermaanden Stad en Provincie .saaaasaasaaaaaaaaaaaaMi „NI. C. SPARTA" - Zzee Tandarts Poldermans praktijk hervat BAZAR SUCCESjES Fantastisch Jicttci Aantal werklozen was dit jaar zeer hoog Tussen 17 November en 28 Januari zal men ook deze winter op bepaal de schilderwerken een subsidie van twintig percent krijgen. Indien men voor een bedrag van f 250 aan binnenwerk of f 600 aan buitenwerk (doch uitsluitend afbran den, -schrappen of -bijten en een maal gronden en stoppen van rui ten) laat uitvoeren, dan kan men voor dit werk subsidie aanvragen. Deeze aanvragen lopen over de schil derspatroons. Werken ten laste van het Rijk, voor nieuwbouw, verbouw en in eigen beheer vallen bulten de ze regeling. Voor woningbouw-ver- enigingen kan een uitzondering t.a.v. „eigen beheer" worden gemaakt. Beoordeling volgens richtprijzen De aanvragen worden behandeld door de commissie „Mebesal", die de D.U.W. adviseert omtrent goedkeu ring. De beoordeling geschiedt mede op grond van gezamenlijk vast te stellen richtprijzen. De commissie „Mebesal" („Meer en beter schilderwerk ln aller belang") heeft in samenwerking met de DUW opnieuw deze regeling gecreëerd om het aantal werkloze schilders in de wintermaanden zo laag mogelijk te houden. Men beperkt zich tot die werkzaamheden, die in wintertijd zonder enig bezwaar kunnen worden uitgevoerd. Regeling werkte goed Het aantal werkloze schilders was ln de afgelopen winters weer zeer hoog. In het begin van dit jaar was dit ruim 8800, het gemiddelde van acht jaren voor de oorlog. Door een eerste subsidieregeling slaagde men er in het aantal in de eerste maan den van dit jaar met 3000 te drukken. Men kreeg 5000 aanvragen voor f 6 millioen aan schilderwerk, waarvan anders zeker 60 percent niet zou zijn uitgevoerd. Ongeveer 24.000 extra- Frans-West-Duitse besprekingen over het Saargebied mislukt In een te Bonn uitgegeven gemeen schappelijke Frans-Duitse verklaring wordt medegedeeld dat de West- Duitse en Franse regeringen er na een bespreking, die uren heeft ge duurd, niet in zijn geslaagd overeen stemming te bereiken over het Saar- vraagstuk. Minister Schuman en Bondskanselier dr. Adenauer zijn echter overeengekomen de bespre kingen voort te zetten. De West-Duit se regering wil thans eerst de ont wikkelingen ln het Saargebied af wachten. Medegedeeld wordt dat de moei lijkheden meer op economisch, dan op politiek gebied zijn gelegen. De Franse en Saarlandse regeringen hadden er op gestaan dat de bestaan de Frans-Saarlandse economische overeenkomst in elk geval van kracht blijft. Dr. Adenauer had voorgesteld deze overeenkomst aan te passen aan de voortschrijdende economische Europeanisatie door het in werking treden van de Europese steenkool- en staalgemeenschap. De West-Duit se regering had hierbij evenwel op gemerkt ten volle rekening te hou den met de als rechtvaardig erkende Franse economische belangen in het Saargebied. De toestand in Perzië Ambtstermijn van de Senatoren bekort De sjah heeft het door de Perzi sche Tweede Kamer aanvaarde wets ontwerp, waardoor de ambtstermijn der senatoren wordt bekort, gete kend. Het gevolg hiervan is dat de senatoren thans in feite geen zitting meer in de Senaat hebben. De Perzische minister van Buiten landse Zaken, Fatemi, die dit aan persvertegenwoordigers meedeelde, voegde hieraan toe dat de commissie, die bezig is met het opstellen van een nieuwe wet voor de verkiezing van de leden van de Perzische Twee de en Eerste Kamer, haar werkzaam heden binnenkort zal voltooien. De sjBh heeft premier Mossadeq schriftelijk verzocht er naar te stre ven, dat spoedig nieuwe verkiezin gen voor de Senaat worden gehouden Aanbeveling rechter te Zwolle Ter voorziening in een vacature van rechter in de arrondissements rechtbank te Zwolle ls door genoemd college een lijst van aanbeveling op gemaakt, waarop in alphabetlsche volgorde zijn geplaatst: 1. Mr. H. de Ble jr., advocaat en procureur te Rotterdam. 2. Mr. M. F. Breen, rechter-plaats- vervanger ln de arrondissements rechtbank te Zwolle. 3. Jhr. mr. H. H. G. Verspyck, kan tonrechter te Zierlkzee, rechter- plaatsvervanger ln de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg. man-weken, die anders in ledigheid zouden zijn doorgebracht, waren met deze werken gemoeid. Men keerde 1.2 millioen gulden aan subsidie uit. Reeds wordt overwogen dese of dergelUke maatregelen ln volgende Jaren ook tot andere takken van het bouwbedrijf uit te breiden. Zodra Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa ties ln werking zijn, zullen deze soort maatregelen beter kunnen worden genomen, dan thans. ZIERIKZEE Eerste ontspanningsavond „Jeugdcentrum" een succes De eerste „lnstulfavond", georga niseerd door de jeugdverenigjngen der Ned. Herv., Gereformeerde en Chr. Gereformeerde kerk, Zaterdag jl. ln het Verenigingsgebouw, ls een succes geworden. Het was vol (mis schien wel een beetje te vol) met Jongelui, die eens een kijkje kwamen nemen en die zich vlijtig zetten aan de verschillende spelen en spelletjes. De organisatie is opvallend zorgvul dig opgezet. Er zijn talrijke spelen aanwezig, als sjoelbak, werpspel, ping pong etc. Diverse jongelui hiel den zich ook bezig met schaken, dam men en verschillende gezelschapsspe len. Ook aan de leestafel was de be langstelling op peil. Dhr. S. Wiele- maker zorgde voor wat vlotte mu ziek op de piano en het is dus niet te veel gezegd de atmosfeer prettig en gezellig te noemen. Er zit ongetwijfeld leven ln dit ini tiatief en dat is een voldoening voor de initiatiefnemers, die heel wat hoofdzorgen hebben gehad voordat het zover was. Het eerste „instuif- schaap" Is nu echter over de dam en het is wel zeker, dat er meer zul len komen. De avond werd besloten met een korte dagsluiting door de heer H. Krijt, onderwijzer aan de Chr. Ulo school alhier, n.a.v. de tekst „Ver blijdt U in den Here", waarna tot slot het 7e vers van Ps. 97 werd ge zongen. DUTVENDIJKE Gevaarlijk speelgoed De 10-jarige Arie Fondse was aan het schieten met zijn pijl en boog. Hij trof daarbij de 9-jarige Stoffel Bos in één zijner ogen. Het kind moest naar het ziekenhuis te Goes worden vervoerd, alwaar een oogoperatie plaats had. Alhier is 'n bedrag v. f 5,55 bij eengebracht door Jacob vari^Oeveren jr. en Ada Nieborg voor de Gezamen lijke Militaire Fondsen. SPORT KORFBAL S.D.K.B. Prom./Degr. le/2e klasse DSS I-Brouwershaven I uitgesteld VOETBAL 26 October Internationaal Zweden-Italië 1-1 (rust 1-1); Italië B-Egypte 6-1 (rust 3-0); Roemenië- Duitse Demokratische Republiek 3-1 (rust 3-1). VOETBAL K.N.V.B. Ie kl. A. Sneek-Ajax 0-2; "Wage- ningen-GVAV 1-1; Zwolse Boys- Frisia 2-1; De Volewijckers-DOS 1-3; Enschedése Boys-VSV 3-1; NEC- Heracles 2-2; EDO-RCH 0-5. Ie kl. B. Go Ahead-DWS 0-1; 't Goöi-Haarlem 1-2; Stormvogels-Vi- tesse 4-0; Blauw Wit-Enschedé 1-1; Elinkwijk-Achilles 6-2; Leeuwarden- AGOVV 1-0; Be Quick-Heerenveen 1-8. Ie kl. C. SW-Sparta 2-4; Willem II-Theole 5-3; MW-Sittardia 3-1; Excelsior-Juliana 4-0; Emma-BW 2-1; VW-HBS 3-1; LONGA-Braban- tia 1-0. Ie kl. D. NAC-Feijenoord 0-0; ADO -RBC 1-0; Eindhoven-PSV 2-2; Xer- xes-NOAD 1-0; Bleijerheide-Lim- burgia 2-0; Maurits-DHC 2-3; TEC- Hermes DVS 1-3. District Zuid I 2e kl. B. Middelburg-Internos 4-0; DOSKO-Terneuzen 5-4; Rood Wit- MOC 2-0; Alliance-Axel 3-1; Goes- De Baronie l->5. 3e kl. C. Zierikzee-WVO 2-1 (o.p.v. WVO); VES-Baardwijk 2-3; BSC- Boeimeer 4-0; Roosendaal-Virtus 1-0 RWB-HERO 3-2. 3e kl. D. Biervliet-RKFC 4-4; Clin- ge-Vlisslngen 1-2; Corn. Boys-ODIO 3-5; Breskens-Nieuw Borgvliet 1-2; De Zeeuwen-Zeelandia 5-2. 4e kl. G. HSC '28-Burgh 1-1; Steen- bergen-Robur 3-4; NSV-Kaaise Boys 3-1; De Schutters-Yerseke 0-0. Hes. 3e kl. C. Internos II-Zierik- zee II 1-1. Afdeling Zeeland. Ie kl. C. Zonnemaire I-Dreischor I 0-7. 2e kl. C. Zierlkzee IV-SVOWK I 6-5; Renesse II-Brouwershaven 12-5 Zaterdagmiddagcompetitie 25 October le kl. Krabbendijke I-MEVO I 3-0. U kL C. Rillundi» n-MEVO II 4-2; Colijnsplssts» Boy» II-Krabb«n- dijke II 1-2. Juniorencompetitie MEVO B I-Burgh B I 2-4; Zierlk zee B II-Zierikzee B I 1-10. Krabbendijke I-MEVO I 3-0 Huurling won de opgooi en liet zijn ploeg het eerst tegen de felle wind in spelen. Na enig wederzijds verkennen nemen de gastheren, dank zij het windvoordeel en betere tech niek het spel in handen. Kloet ls ech ter in vorm en stopt verscheidene gevaarlijke schoten. MEVO doet en kele aanvallen en v. d. Berg is niet gelukkig met een schot tegen de paal. Na een kwartier neemt Krabbendijke de leiding als de linksbinnen onhoud baar inschiet (1-0). Vijf minuten later doelpunt de thuisclub opnieuw, hoe wel er hier van buitenspel sprake was geweest (2-0). Krabbendijke blijft aanvallen en het MEVO-doel ontsnapt aan een 3e doorboring na een goed schot waarbij de bal vla de beide palen in het veld terugspringt. Na slecht wegwerken der MEVO- verdediging weet Krabbendijke toch nog voor de rust de stand op 3-0 te brengen. Na de rust gaat het spel gelijk op en neer. Een hard schot van de Oude stopt de doelman met moei te en aan de andere kant weet Kloet soms met kunst en vliegwerk zijn doel verder schoon te houden. Bij een goede MEVO-aanval heeft de Looze geen geluk als hij langs de uitgelo pen doelman schiet en de bal door effect juist langs de verkeerde kant van de paal gaat. V. d. Berg krijgt zwaar gehinderd nog een kans, waar na de doelman de bal het veld in werkt waarna de vrijstaande Gulnée voor het ledige doel heen schiet. Ook Krabbendijke zet nog enige aanvallen op, doch Koevoets, die een zware linkervleugel tegenover zich had en Kloet weten verdere doelpunten te voorkomen en met 3-0 komt het ein de. Scheidsrechter v. d. Dries leidde uitstekend. Zonnemaire I-Dreischor I 0-7 De gasten verschenen zonder W. Vane, voor wie C. de Munnik mee speelde, wat geen verzwakking be tekende. Reeds na 4 minuten namen de blauwhemden de leiding toen Quist goed voorzette en Lindhout van dichtbij inschoot (0-1). Vijf minuten later werd een doelpunt van Lind hout wegens buitenspel afgekeurd. Zonnemaire zette toen enige tegen aanvallen op, maar voor het doel bleek haar voorhoede machteloos. Bovendien hielden de roodgelen de bal veel te lang bij zich, waardoor de Dreischorspelers steeds konden ingrijpen. Met onveranderde stand brak de rust aan. In de tweede helft was het al Dreischor wat de klok sloeg. Een uitstekend genomen hoek schop werd door v. d. Sande feilloos Ingekopt (0-2) en enige ogenblikken later gaf linksbuiten Kiesenberg goed voor, waarna Quist de bal mooi naar Lindhout plaatste, die met een kop bal doelman Geleijnse het nakijken gaf (0-3). Onverwachts vergrootten de bezoekers hun voorsprong toen de ver opgedrongen linksback v. Hattem van grote afstand inschoot (0-4). Na 20 minuten knalde M. Quist no. 5 In de touwen en toen na een voorzet van Quist, Lindhout door de verde diging inbrak werd de stand 0-6. Na goed aangeven van Lindhout slaagde Kees de Waaij er ten slotte in met een hard schot de stand op 0-7 te brengen, waarmede het einde kwam van een wedstrijd, waarin de gasten zeker een klasse beter speelden dan de thuisclub. Doelman Kraak ln het ziekenhuis In de wedstrijd Stormvogels-Vites- se, die de IJmuidenaren met 4-0 won nen, is doelman Kraak een ongeluk overkomen. Even voor de rust kwam hij bij het stoppen van de bal in aan raking met een der Vitessespelers en blesseerde daarbij zijn kuitbeen zodanig, dat hij van verder spelen moest afzien. Hij werd naar het St.- Anthonius-ziekenhuis te IJmuiden vervoerd, waar bleek, dat de natio nale doelman het kuitbeen vlak bo ven de enkel had gebroken. Naar de mening van de behande lende geneesheer is de aard van de breuk niet ongunstig en een snelle genezing is te verwachten. De regen kwam juist op tijd De wedstrijd Oosterbeekse Boys- Ellecom (vierde klasse KNVB) moest 15 minuten voor het einde door de scheidsrechter worden gestaakt we gens ruw spel. De stand was toen 3-1 in het voordeel van Ellecom. Scheidsrechter Jansen, die plotseling inviel voor zijn collega J. B. Maas had reeds eerder de Oosterbeekse speler J. Peters een waarschuwing gegeven wegens ruw spel. Toen deze linksbuiten opnieuw de Ellecomse midhalf, Havesman, aanviel en trap te, was de maat vol. Peters kreeg één minuut tijd om het veld te verlaten, doch hij weigerde dit te doen, waar op de wedstrijd werd gestaakt. Een nasleep had dit Incident niet ondanks de dreigende houding van het pu bliek en van sommige Oosterbeekse spelers, want een hevige regenbui verjaagde spelers en toeschouwers van het terrein. ATHLETISK Van der Zqnde verbetert Nederlands record 25 kilometer Tijdens de te Den Haag gehouden wedstrijd om het Nederlands kam pioenschap 25 kilometer hardlopen is van der Zande van Olympla '47 uit Halsteren er in geslaagd het op zijn naam staande nationale record te verbeteren. Hij behaalde de titel in 1 uur 24 min. 42 sec., waarmee hij aanzienlijk onder het oude record bleef, dat hij op 25 Mei van dit Jaar met een tijd van 1 uur 25 min. 0,2 sec. te Halsteren maakte. Tweede was de Koning („Olympia '47" Hal steren) in 1 uur 30 min. 53 sec. SCHAKEN DAME8TOURNOOI TE MOSKOU De afgebroken partijen uit de le en 2e ronde werden uitgespeeld met de volgende resultaten: le ronde: May Karff (V.S.)-Maria Berea de Montero (Arg.) 0-1; 2e ronde: Fenny Heemskerk (Ned.)-Joz- sa Langos (Hong.) Drie partijen werden niet verder gespeeld. De Russische Elizeveta By- kova gaf haar hangpartij uit de le ronde tegen Valentine Belova (Rus land) op. Haar landgenote Olga Rubt- sova gaf haar hangpartij uit de 2e ronde tegen Rowena Bruce (Gr.-Br.) eveneens op. De Russische Olga Ig- natyeva gaf haar hangpartij uit de 2e ronde tegen Elizaveta Bykova (Rusland) eveneens gewonnen. De hangpartij uit de le ronde tussen Kira Zvorykina (Rusland) en Olga Ignateyeva (Rusland) en die uit de 2e ronde tussen Eileen Tranmer (Gr.- Br.) en May Karff (V.S.) werden niet voortgezet wegens ongesteldheid van Olga Ignatyeva en Eileen Tranmer. De resultaten van de derde ronde luiden: Kira Zvorykina (Rusland)-Nina Hruskova-Belska (Tsjechoslowakije) afgebroken; Elizaveta Bykova (Rus- land)-Mary Bayne (V.S.) 1-0; Edith KtUer-Hermsnn (Oost Duitslsadl-Ol- ga Ignatyeva (Rusland) afgebroken; May Karff (V.S.)-Valentina Belova (Rusland) afgebroken; Chantal Chau- de de Silans (Frankrljk)-Eileen Tran mer (G.B.) afgebroken; Jo&za Langos (Hongarlje)-Marla Berea de Montero (Argentinië) afgebroken); Rowena Bruce (G.B.)-Fenny Heemskerk afge broken; Salomea Relscher (Oosten- rijk)-01ga Rubtsova (Rusland) afge broken. De uitslagen van de 4e ronde lul den: Maria Berea de Montero (Ar- gentinië)-Rowena Bruce (G.B.) 1-0; Mary Bayne (V.S.)-Edith Keller-Her mann (Oost Duitsland) 0-1; Fenny Heemskerk (Ned.)-Salomea Reischer (Oostenrijk) 1-0; Eileen Tranmer (G. B.)-Jozsa Langos (Hongarije) 1-0; Kira Zvorykina (Rusland)-Elizaveta Bykova (Rusland) afgebroken; Olga Ignatyeva (Rpsland)-May Karff (V. S.) afgebroken; Valentina Belova (Rusland)-Chantal Chaude de Silans (Frankrijk) afgebroken; Nina Hrus kova-Belska (Tsjechoslowakije)-Olga Rubtsova (Rusland) afgebroken. De partij uit de derde ropde tus sen Salomea Reischer (Oostenrijk) en Olga Rubtsova (Rusland) werd door Salomea Reischer zonder verder te spelen gewonnen gegeven. Renner Bartali gaat tegen paard racen Ala de plannen, waaraan ijverig ge werkt wordt, doorgang vinden, zullen de Italiaanse wielcrenthousiaatcn eer lang een van hun idolen en wel nie mand minder dan Gino Bartali. in actie kunnen zien tegen de draver „Egon Hanover". De oampiouussimo heeft zich bereid verklaard in twee manohee over 1000 meter tegen het paard uit te komen en eventueel in een derde alfi do eewté twee geen beslissing mochten brengen. En reeds nu worden in Bologna tol van weddenacheppen op de uitslag af gesloten. O-verigeni ls mo raot tuseen «i wielrenner en een paard niet helemt, nieuw voor Italië. Destijds heeft Plets Linari iu Tritst het onderspit gedo \en tegen een vierbenige tegenstandc Bartali ie ven plan het beter te doe MARKTBERICHTEN De groenten-en fruitmarkten Het Centraal Bureau van de Tuin boawveiUugen in Nederland deelt ove hot verloop van de groenton- en fruit markt over de periode van 19 tot 2' October het volgende mede» Hoi koude herfetweer der laatsti week heeft zijn invloed gehad op di aanvoer en de afzet van groenten. De sla en de bonensoorten van dl; koude grond z(jn nu practisoh gohoc van de markt verdwenen, terwijl dt groei van de verechlllendo groenteaoot' ten bij gebrek aan zonlicht bijna ge heel heeft stilgestaan. De nachtvoret- hebben tot nu too nog geen echode te oorzaakt, Voor de winterpruducten br stond er uit binnen- en buitenland eei levendige belangstelling, waardoor d< noteringen een oplopende tendens tel zien gaven. In de verwachting dat er zich voor uien hinnenlcort nieuwe exportmoge lijkheden zullen voordoen, «tegen ds noteringen tot 1623 per kg. Het witlof werd deze week aange boden voor 6284 ct. per kg. Na de verhoging van de minimum- exportprijzen van appïelen en peren voor Weat-Duitsland zijn de aanvoeren op do fruitveilingen aanmerkelijk ge daald. Hoewel de export van hard fruit naar Duitsland sterk is terugge lopen, bleven de noteringen voor de elite-rasöen prijshoudend, terwijl me dio dezo week de prijzen iets aantrok ken. Ook de belangstelling voor de drui- vensoorten was op Woensdag jb iets gunstiger. Duitsland en Zweden koch ten de Alicante en de Gros Maroc aan voor 8795 ct. per kg. Naar Ierland werd de Gros (Dolman verladen voor 87—93 ct. Heden overleed in de Stich ting „Vrederust" te Bergen op Zoom onze geliefde Moe der, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder CORNELIA WILLEMINA KOOPMAN, Weduwe van J. Klink, in de ouderdom van bijna 82 jaar. Sirjansland, 24 Oct. 1952. Uit aller naam, L. K. KLINK. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank, voor de vele blijken van belangstelling op 14 October ondervonden. Familie I. Bakker Haamstede, Zuidstraat 18 Voor de zeer vele blijken van belangstelling, voor en bij ons huwelijk ondervonden, zeggen wij namens wederzijdse ouders, onze hartelijke dank. L. Verwest M. D. Verwest—Dalebout Scharendijke, Oct. 1952 Haven L 56 In de adv. Fa. C. van Tilburg een Boer geplaatst Zaterdag moest staan Zilverstad pleet en vlekvrij. - Sola pleet en vlekvrij. VERGADERING en MOSSELAVOND UITGESTELD tot 5 NOVEMBER a.s. Vanaf Maandag 27 October ls het Loodgietersbedrljf van H. VERSCHUUR gevestigd Balie B 485 te Zlerlkiee 'n Succes/e doet het altijd van de Nederlandse Vrouwenver. ,.Tesselschade" op Woensdag 29 Oetober, van 12—3.30 in het Vereni gingsgebouw, 't Vrije, Zierikzee H. W. Schuurbeque Boeye- Tollenaar Behoorlijke bijverdienste aangeboden Flinke vertrouwde agenten ge vraagd voor de verkoop van verschillende benodigdheden voor de land- en tuinbouw op provisie-basis. Z,ij die daar iets voor voelen gelieve te schrijven onder letter M, bur. v. d. blad. Gevraagd Een Leerling uitsluitend voor de bakkerij. J. VERWIJS, Meelstraat 52. R. P. HOGERHEIJDE. Naast de Beurs, vraagt voor direct een net Winkelmeisje Wollen en gewatteerde Scherp concurrerende prijzen I „De Magneet" Nleuwerkerk* Tel. 55 Brouwershaven, Tel. 76 Anna Jacobapolder, Tel. 7 (14 regels) f 1,per stuk To koop; Bietenblad. M. H. Krcpel, Nie- werkerk, Telefoon 1, Bolknf. M. J. Regoort, Vissers- dijk D 510. Zierlkzee, tel. 227. Tc koop gevraagd: Kippen, konijnen, hazen, patrij zen, enz. J. P. Priem, Brouwers haven. Slachtkippen en konijnen. A. de Bruine, tel. 36, A. Jacobapolder. zoals bijJSofa NYLONKOUSEN gerepareerd worden volgens een geheel nieuwe methode Gaatjes bij de ladders worden practisch onzichtbaar gemaasd en het stopwerk in boord en voet wordt bijna voor niets keurig ge stopt op de nieuwste Elna stopmacbine. Onze vaste cliëntéle ontvangt doorlo pend 10 pet. korting op alle kousenreparaties. Brengt uw kortingkaart mee. Nieu we kaarten zijn weer be schikbaar. ZIERIKZEE SOIA- MASSIEF nuk^9arnHaUr Alles wat Sola maakt kunt U kopen bij Vraagt gratis prijscouranten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 4