Er liggen nog altijd talrijke goede Ex-veldmaarschalkKesseirmg emigratiemogelijkheden Amerikaanse jongens en meisjes werkten op Ned. boerderijen Europese editie van „The New-York Times" wordt bij „De Telegraaf" gedrukt Overdenking DE BEDDENDE KEUS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 25 OCTOBER 1952 - No. 17248 Rodesia biedt ook kansen lu era I» Leeuwarden gehouden pers conferentie over emigratie-mogelijkhe den is o.m. medegedeeld, dat voor agrariërs Canada nog altijd zeer gun stig is, mede ah gevolg van het fait, dat op 80.000 bedrijven geen opvol ger is. Ken groot voordeel is hier, dat een naaste bloedverwant, die reed# tn Canada verblijf houdt, als kwartier maker kan optreden. Getracht zal worden met kerkslijke organisaties in Nederland groepen van ongeveer 20 personen te vormen, die dan in een bepaald gebied zullen wor den gepluatat. In Australië is de eco nomische toestand dermate verbeterd, dat de textielsector reeds weer ge brek aan arbeidskrachten heeft. De emigratie naar Zuid-Afrika be weegt zich in opgaande lijn en ook Nieuw-Zeeland komt meer en meer in trek. Begin volgende maand zal het tweede vliegtuig emigranten naar „Dag van de Verenigde Naties" „Op elk terrein efen goed begin en enige vooruitgang" De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Trygve Lie, verklaart in een voor de „Dag van de Verenigde Naties" opgestelde boodschap: „Wij zien op bijna elk terrein oen goed be gin en enig© vooruitgang". Wijzend op do verrichtingen van de Verenigde Naties, verklaarde Lie: „De actio in Korea was het eerste voor beeld van collectieve militaire maatre gelen door een internationale organi satie in de geschiedenis". De Ameri kanen hadden hier volgens Lie wel het grootste deel van de last op zich genomen, maar 22 staten nemen ook aan de actie deel en 40 hadden econo mische en financiclo hulp verschaft. Lie wees er verder op dat bemidde ling van de Verenigde Naties in Pa lestina en Kasjmir had geleid tot het staken van gewapende strijd. Ook zcide Lie dat de Verenigde Na ties de toekomst van de voormalige Italiaanse koionièn had geregeld. Het belangrijkste economische pro bleem! waarvoor de Verenigde Naties staan is, volgens de boodschap van Lie, de armoede van meer dan de helft van de wereldbevolking in de achtergebleven gebieden. In het pro gram, dat is opgesteld om dit vraag stuk op te loasen zijn de ontwikkelde en achtergebleven gebieden gelijkwaar dige deelgenoten in een streven, dat voor hen beide gunstige resultaten zal afwerpen, aldus Lie. Oost-Duitsland krijgt eigen „Rode Kruis" Volgens het Oost-Duitse persbureau A.D.N heeft de Oost-Duitse regering Donderdag de oprichting van een „Duits Rode Kruis" bekend gemaakt. Functionarissen van het Rode Kruis te West-Berlijn zijn van mening, dat de Oost-Duitse organisatie geleid zal worden door de vakbeweging. Sinds de oorlog bestaat er nl. onder leiding der vakverenigingen een „Gezondheids dienst" voor cursussen voor eerste- hulp bij ongelukken. Het hoofd van do West-Berlijnse or ganisatie verklaarde, dat de West-Duit se pogingen in de afgelopen jaren om de werkzaamheden van het Rode Kruis over Oost-Duitsland uit te breiden op niets zijn uitgelopen. Men neemt aan, dat de Oost-Duitse organisatie een ver zoek om toelating tot de Internationale- Liga van Rode Kruis-organisaties zal richten. Staatssecretaris Kranenburg op Korea De Nederlandse Staatssecretaris van Oorlog, mr. Kranenburg, heeft Don derdag een bezoek gebracht aan de Nederlands© troepen, die zijn ingedeeld bij de Amerikaanse tweede divisie op Korea. Nadat de Staatssecretaris een krans gelegd had bij een gedenkteken voor de gevallenen van de divisie zeide hij „diep onder de indruk" te zijn van de samenwerking tussen do Nedcrland- ste troepen en do Amerikanen". Rodesia brengen. Hier zijn h»t speciaal de spoorwegen, die het oog hebben la ten vallen op Nederlanders. Men wordt aldaar in het bedrijf zelf opgeleid. Over het geheel genomen bevindt de emigratie zich nog in opwaartse rich ting. Vertrokken or in 1951 37.000 personen, dit jaar verwacht men dat dit aantal zal liggen tussen de 45- en 50.000. Hel optreden van de „Mau Mau" Georganiseerd werk wordt buiten Afrika verricht Officieren van de inlichtingendienst der Britse politie in Kenia hebben Donderdagavond tegenover een c:r- respondent van Reuter verklaard, dat de centrale organiserende kern van het tegen de blanken gerichte geheime ne gergenootschap der Mau Mau voor bereidingen treft voor nieuwe moord aanslagen. Zii verklaarden dat de Mau Mau. ondanks de arrestatie van ruim 100 van zijn leiders, even levend en giftig is als ooit tevoren. Dezo officieren zijn er van overtuigd dat het organi serend werk in de Mau Mau niet door Afrikaanse hersens wordt verricht en dat het gehele geheime genootschap x-n- der een toezicht staat, dat buiten de grenzen van Kenia wordt uitge oefend. Zii wijzen er op dat andere ondergrondse bedrijvigheid, niet slechts in Kenia, doch ook in andere delen van Afrika, eveneens dit kenmerk ver toont. Grootse parade in Cairo's straten De Egyptische strijdkrachten hebben Donderdag een parade gehouden in het centrum van Cairo ter herdenking van de militaire staatsgreep drie maan den goleden. Een grote menigte was toegestroomd. Generaal Naguib nam de parade af. Vliegtuigen van de luchtmacht vlo gen in groten getale over de stad. Een helicopter© wierp foto's van de generaal af, die een geweldige ont vangst van de menigte kreeg. Generaal Naguib verklaarde o.m.: „Wij moeten geen klein land blijven- Wir hebben een roemrijk verleden en grote hulpbronnen". Hij voegde er aan toe: „Wij wensen geen verovering of imperialisme". op vrije voeten De Britse autoriteiten in We#t-Dint>- laud hebben ex-veldmaarschalk Albert Keeselring gratie verleend. Hij is Don derdag vrijgelaten uit de gevangenis voor oorlogsmisdadigers te Werl. Keceelring bevond zich reeds op ere woord in vrijheid om zich te laten verplegen in een particuliere kliniek. Hij lijdt aan kanker. Zijn gezondheids toestand is precair. De 66-jarige voormalige luchtmaar- achalk leidde de luchtoorlogen tegen Polen, Nederland, België, Frankrijk en Engeland en hij commandeerde later een eenheid aan het Oostfront. In 1943 was hij bevelhebber in Italië,, waar hij de geallieerde landingen niet kon verhinderen. Na het mislukte Ar dennen-offensief volgde hij von llund- stedt op in het Westen. Na aanvankelijk wegens oorlogsmis daden ter dood te zijn veroordeeld, werd hij later begenadigd en zijn von nis werd in levenslange gevangenisstraf veranderd. Ingezonden mededeling Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten C helpen U er overheen. De Zeven majestueuze heerseressen van de zee liggen aan hun kaden in de haven van New York - Manhattan vormt een levendige achtergrond. Zelfs in een Amerikaanse haven gebeurt het gewoonlijk niet, dat tege- lykertjjd zovele „groten van de zee" zyn vertegenwoordigd. Op de foto, die vanuit een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse kustwacht werd gemaakt, ziet men van links naar rechts: de Britse schepen „Media" der revolutie (gedeeltelijk zichtbaar), de „Maurelania", de „United States" en de „Georglc"; het Franse schip „Liberté"; de „United States", die zoals de naam aanduidt, van Amerikaanse „afkomst" is, en het Italiaanse schip de „Conté Blacamano". oogst Millioeneo Chinese anti communisten terechtgesteld Ook krijgsgevangenen omgebracht Volgens de „Vrije Vakveronigings- commissie" van de Amerikaanse „Fe deration of Labour" zijn in 1951 en 1952 in plattelandsgemeenten in China 5.000.000 anti-communisten terecht gesteld, omdat zij „grondbezitters" eo „dorpsdespoten" zouden zijn geweest. Voorts zijn volgens het verslag van deze commissie 21.400 Koreaanse krijg©' gevangenen en 116 krijgsgevangenen van andere nationaliteit gedood ter wijl 750 krijgsgevangenen in gevange nissen of werkkampen bezweken ten gevolge van slechte behandeling. Ook waren 524 Amerikaanse krijgsgevange nen door do Chinezen ter dood ge bracht, aldus het verslag. De commissie verklaarde deze cijfers te hebben samengesteld aan de hand van geheime gegevens, die waren ver kregen van personen, die functionaris sen onder Chinees communistisch re giem of lid van de communistische partij waren. „GEEN TIJD VOOR HEIMWEE" Boerentaak in Nederland huishoudtechnisch zwaarder Vijf Amerikaanse meisjes en jon gens, die vier maanden op Nederlandse boerenbedrijven hetfcen gewerkt, ke ren naar Amerika terug. Zii kwamen van Indiana, Michigan, Oregon, Noord Carolina en Iowa op grond van een uitwisselingsprogramma, dat door de M.S.A. en de Nederlandse Boeren- en Tuindersorganisaties werd ingesteld. „Geen tijd voor heimwee", dat was •een der algemene indrukken, die men heeft opgedaan. De jongelui zijn op do bedrijven, waar zij werkten zozxer bezig gehouden, dat de tijd is omge vlogen. Zii hebben veel geleerd. De meisjes kregen in zicht in de moei lijkheden en mogelijkheden van de Ne derlandse plattelandsvrouw en haar taak in hutshouding en bedrijf. De jongens hebben kennis gemaakt met do intensieve land- en tuinbouw, die „jul lie in staat stelt evenveel oogst van een vierkante centimeter te halen, als wii van een vierkante meter". Nicf zelf in het boerenvak Ondanks hun kennis en praktijk van het boerenbedrijf zijn deze jongelui niet van plan om het boerenbedrijf zelf te gaan beoefenen. Zij zijn kinderen van Amerikaanse boeren, die in de toekomst in landbouwonderwijs en voorlichting hun werkkring hopen to vinden. Zij hebben in ons land veel leren waarderen en ontberen, want Tal van nevenbedrijven zullen mede profiteren Met ingang van Zaterdag 1 Novem ber a.s. zal, naar men ons mededeelt, de Europese editie van „The New York Times", die tot dusver in Parijs werd gedrukt, dagelijks bij „Dc Te legraaf" t* Amsterdam van de pers komen. Ruim een jaar lang is over dit initia tief van „De Telegraaf" te Parijs. New York en Amsterdam onderhandeld. Niet alleen „Do Telegraaf" zal recht streeks de vruchten van deze samen-: •werking plukken, maar tal van neven- bedrijven in en om Amsterdam zijn bij deze opdracht betrokken. De pos terijen zullen ten nauwste ingeschakeld zijn bij de verzending van de editie. De K.L.M. zal een zeer hoog percen tage van do oplage van Amsterdam uit naar alle delen van Europa, Afrika, het nabije Oosten en Azië vervoeren. Ook draagt de publicatie van een zo invloedrijk Amerikaans blad in Amster dam er toe bii do hoofdstad meer dan nu reeds het geval is tot een der nieuwscentra van West-Europa te ma- kon. huishoudtechnisch gesproken is de boe rentaak in Nederland in vele opzich ten zwaarder dan in Amerika bii ge brek aan ultramoderne hulpmiddelen Ln huishouding en bedrijfsvoering. Deze studenten hebben hun taak met ijver en toewijding vervuld. Zii gaan in hun land lezingen over hun Euro pese ervaringen houden. Een hunner, Patricia Horning zal haar lezingen met ruim tweehonderd foto's kunnen il lustreren. Op een vraag, hoe zij het in Neder land gehad hebben, schoten de drie meisjes in de lach. „Kijk naar ons", zeiden ze en daarbij doelden ze op de groei en omvang en gewicht, die van twaalf tot drie-en-twintig pond loopt. „Dat komt", vertelden zii „omdat we hier veel aten en een ander menu dan thuis hadden" Hun eindindruk is, dat zij het in Nederland best en gezellig hebben ge had, dat zii veel geleerd hebben en naar huis terug verlangen, „maar", zo zeiden ze, „als we kans hebben, dan komen we nog eens terug, voor va- cantie. Zorg dan voer een beetje beter weer". Hebzucht bloeit op door bloed gedrenkte aarde De Zuid-Korenan6o procureur-gene raal Han Kyok Man. heeft Donderdag medegedeeld, dat uit een onderzoek van drie maanden Is gebleken, dat vier handelmaatschappijen geïmporteerd graan en kunstmest tegen sluikhandel- prijzen hadden verkocht, waarbij zij een winst van 800.000 dollar hadden ge maakt. Hii verklaarde, dat do onderminister van Landbouw, Yoong Soek, elj twee ambtenaren van het Ministerie bii de zaak betrokken waren en hii eiste hun aftreden. Vier ministers hadden echter, in tegenstelling tot hetgeen be weerd was, geen handelaars, die pre sident Rhce steunden, begunstigd. Vergadering verbond van Nederlandse werkgevers Prins Bernhard werd boekwerk aangeboden Donderdagmiddag is Pr'ns Bernhard in de Koninklijke Schouwburg aange komen, teneinde een deel van do ver gadering van het Verbond van Neder landse Werkgevers bii te wonen De Prins, die gekleed was in gene raalsuniform, werd afgehaald door een commissie van ontvangst en naar het toneel geleid, waar het dagelijks be stuur was gezeten. Nadat do leden van dit bestuur aan de Prins waren voor gesteld nam deze naast dc voorzitter plaats. Do heer Twijnstra sprak een kort woord van welkom. Hii herinnerde aan do grote belangstelling, die de Prins voor hot Nederlandse bedrijfs leven en de industrie in het alge meen heeft getoond. Hii heeft grote dingen voor het Nederlandse bedrijfs leven gedaan, aldus de heer Twijnstra. Hii gaf de Prins de beste wensen voor het welslagen van zijn reis naar Latijns Amerika, die hij volgende week gaat ondernemen. Hierna bood hii de Prins het werk aan „De Nederlandse industrie sinds 1945", dat onlangs door het verbond werd gepubliceerd. De heer L. A. Bekart hield vervol gens zijn inleiding „Op de drempel van een Europese gemeenschap". LAND- EN TUINBOUW Tienduizendste uitkering uit het Bedrijfspensioenfonds Woensdagmiddag is onder grote be langstelling in Veendam het 10.000ste pensioen uitgekeerd door het Bedrijfs pensioenfonds in do Landbouw. Hier toe waren het bestuur en één der direc teuren van het Bedrijfspensioenfonds, tal van vertegenwoordigers van andore organisaties uit de landbouw in de provincie Groningen, de loco-burge meester van de gemeente Veendam en tenslotte de hoofdpersoon in deze zaak, de heer H. Woortman en zijn gezin in sociëteit „Vecnlust" te Veendam ver zameld. Do voorzitter van Jiet Bedrijfspensi oenfonds in do Landbouw, de heer A. W. Biewinga van Garsthuizcn wees er in zijn toespraak op, dat het eigen lijke werk van het fonds per 1 Mei 1949 is. begonnen en dat in September van dat jaar het eerste pensioen werd uitgereikt. Dank zij de medewerking van de regering is de werkingsperiodo met terugwerkende kracht aangevangen top 1 Mei 1947. Thans zijn reeds 10.000 personen gerechtigd het pensioen te ontvangen. Ter gelegenheid van de uit reiking van het 10.000ste pensioen ves tigde 6preker er de aandacht op, dat de achterstand, die op Mciaal gebied in de landbouw bestond is weggewerkt, dank zij de samenwerking tussen de zes organisaties op dit gebied. Ook dank zij de samenwerking tussen de werknemers en werkgevers. Koningin Elizabeth opent dam in Wales Koningin Elizabeth II van Engeland heeft Donderdag de Claerwandam in d© Elan-vallei in Wales geopend. Er waren uitgebreide veiligheidsmaatrege len genomen met het oog op öabctage- pogingen Zondag jL Do bouwkosten van de dam bedra gen ongeveer twintig millioen gulden. De watervoorziening van Birmingham wordt door het nieuwe bouwwerk ve> dubbeld. „Oordeelt niet, opdat gjj niet geoordeeld wordt". Matth. 7:1. Heeft U wel eens een kijkje geno men in een postkantoor op het ogen blik dat juist de brievenbussen wa ren geledigd? Dan ziet U daar een beambte, die op al de binnengekomen poststukken een stempel drukt. Zij gaan allemaal door zijn handen ep hij stempelt ze een voor een. Stempelen doen wij allemaal erg graag. U moet er maar eens op let ten! „Heb je gehoord dat Piet lid ge worden is van die en die vereniging? En dan maar leider zijn van de Christelijke Jongelingsvereniging!" Zó heeft Piet zijn stempel gekregen. Vervolgens komt het gezin X. aan de beurt. „Heb je gezien dat die twee mensen, die leven als kat en hond, Zondagmorgen in de kerk waren? Hoe durven ze! 't Moest verboden zijn!" En nu neem ik nog aan dat de schoolkwestie of de politiek niet aan de orde komen, want dan kan er soms gestempeld worden aan de lo pende band. Zo gelijken we allen iets op die P.T.T.-beambte, maar toch is er een groot verschil tussen zijn stempelen en het onze. Op het postkantoor werkt men immers met dood ma teriaal en behoeft men niet zo te letten op de inhoud van de te stem pelen stukken. Maar als w ij aan het stempelen gaan dan is dat niet zulk onschuldig werk! Neen. Weet U waar het dan veel meer van heeft? Van een aanslag plegen op een mede mens. Wanneer ik iemand een be paald etiket of een naambordje op dring, dan vergeet ik dat hij of zij een inhoud heeft. En die mag ik juist niet verwaarlozen, omdat het levende mensen betreft, waarvan ik nooit zo zonder meer weet wat hun tot een bepaalde daad heeft gebracht. Dat onbevoegd oordelen over an deren kan hen pikzwart maken voor ieder, .die hen kent, kan hen zelfs geheel in discrediet brengen! Het ergste is dat dit juist zo vaak gebeurt door Christenen, die weten dat de mens behalve vlees en bloed, ook nog tempel van de Heilige Geest is Dachten we nu heus Piet of die fam. X. te kennen? Is ons kennen in wer kelijkheid niet alleen maar een weten dat zij bestaan, een afgaan op enkele uitingen of gedragingen? Doorgaans zien wij alleen de buitenkant. Maar God ziet de binnenkant. Laten wij ons toch niet inbeelden hartenken ners te zijn! Dit laatste is alleen de Here God! Heb ik, als ik weet, dat God ook mijn ganse bestaan doorziet, trou wens niet genoeg aan mij zelf? Iemand die waarlijk Christen is, zal in plaats van te oordelen over zijn naaste, God dagelijks danken, dat Hij Jezus Christus gezonden heeft, opdat hij eenmaal voor God's oordeel kan bestaan en van de Liefde die hij mag ervaren van zijn Hemelse Vader iets kan afstralen in het leven met zijn naaste. N. FEUILLETON 27 D© Chileense sleepboot „Brito" is nabij Quintoro, ten No-;rden van Valparaiso, vergaan. Het vaartuig was Woensdagavond aan do grond gel - pen. Donderdagochtend vond er een ontploffing plaats, waarna de „Brito" is gezonken. Vier opvarenden hebben «ich weten te redden, 21 worden nog vermist. Het zoeken naar de ver misten is Jn volle gang. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Nol zwaaide lachend en sprong op zijn fiets. Een poosje later was hij door een van de bochten verdwenen en Geurt maakte het zich gemakke lijk in het gras. Hij ging behaaglijk achterover liggen en al spoedig vie len zijn ogen toe. Zo vond Nol hem, toen hij om half zes weer terug was. Hij maakte hem lachend wak ker. „Zo'n slaapkop", schold de mari nier. „Zeker al die tijd gemaft, hé? Nou, hier is je bikkessement; sand wiches met ham en eieren. De kok liet zich verontschuldigen, dat hij geen zalm meer had." „Verroest jij", mopperde Geurt, die zich lui uitrekte en toen het pakje brood greep. „Hé", zei hij keurend, „er zit tenminste kaas op. Dat is be ter dan niks." Smakelijk begon hij te eten, ter wijl Nol zich naast hem zette en een sigaret opstak. „Dat was anders een hele trap. Jonge, als je van deze kant Rotterdam binnenkomt, lijkt het wel of er geen eind aan komt. Ik ben toch wel een beetje moe." „Kan ik me begrijpen. Ik had het nooit gehaald, heen en weer." „Ben je mal? Je hebt toch ook jonge benen? Ik dacht, dat jullie daar op de Veluwe alles met de fiets de den?" „Jawel, maar niet zulke enden! Als we naar Apeldoorn moeten, gaan we meestal met de trein. Voor en kele dubbeltjes ben je heen en weer. Maar in de buurt fietsen we alles. We hebben geen trams, zoals in Rot terdam." „Zeg, ik zal je een knaak geven, dan kun je tenminste je eigen portie vanavond betalen, als het nodig is. Het staat zo gek, als ik alles betaal." „Best", antwoordde Geurt met een volle mond, terwijl hij de rijksdaal der in zijn portemonnaie stak. „Als we daaraan maar genoeg hebben." „Nou, ze moeten het er maar mee doen, hoor. We zijn ook maar ge- sjochte mariniers." Brecies om zes uur zagen de jon gens het tweetal weer aankomen. Ze sprongen óp de dijk en pakten hun fietseh, terwijl ze alvast doorpeddel- den. Een paar minuten later hadden de meisjes hen ingehaald. „Ik zeg goeienavond", zei Nol lachend, toen Nora, een beetje blo zend, naast hem kwam rijden. „Dag", zei ze eenvoudig; „jullie zijn tenminste mannen die woord houden." „En jullie dames, die je geen blauwtje laten lopen", pareerde Nol. „Ja, meid, op het Nederlandse leger kun je altijd staat maken, dat zie je alweer." „We voelen ons dan ook bizonder gerust in jullie gezelschap", riep Lien vanuit de achterhoede. „Dan hebben we gelukkig niet voor niets gediend. Apropos, waarheen gaan we?" „Ben je bekend in deze streek?" was Nora's wedervraag. Nol grijnsde. „In zoverre, dat ik nu weet, dat er in Papendrecht een paar aardige meisjes wonen." Nora bloosde en antwoordde: „Dan is je kennis maar zeer gering." „Ik vind het anders belangrijk ge-* noeg." „Nee, maar nu in alle ernst: weet je een beetje de weg hier?" „Dank zij de kilometerpalen." „Anders niet?" „Ik verlaat me helemaal op joü. Zeg jij het maar." Nora dacht even na en zei toeh: „Een eindje buiten Alblas9erdam is een aardige uitspanning, waar ze 's avonds wel eens een bandje heb ben. Het is er niet duur. Zullen we daarheen gaan?" „Geweldig", prees Nol. „Dat doen we dan. Kun je er ook dansen?" Nora schudde het hoofd. „Welnee. Overigens, ik kan toch niet dansen. Jij wel?" „Och, dansen.. ..ik hobbel wel een beetje mee, als het nodig is. Maar gek ben ik er ook niet op." Ze reden stevig door en waren te gen zevenen bij de bewuste uitspan ning. Inderdaad speelde er 'n bandje en het viertal zette hun fietsen in het rek en ging naar binnen. Er was nog eèn tafeltje Vrij en toen de kellnef kwam, bestelden ze wat. (Wordt vervolgd) a

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5