DE KWESTIE NIEUW-GUINEA IN DE V.N. Maarschalk Juin in ons land Smokkelepidemie teistert de wereld DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE TOESTAND IN INDONESIË De actie voor vluchtelingenhulp Oostenrijkse Bondskanselier dr Figl kwam, zag en vloog terug ZIERIKZEEsCHEBNIEUmHODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijk p«r 3 mnd. bljjvoorultbstallng f 4,94, p. w. 38 ct Lou« nummin 10 cl V«r*chljnt leder» werkdag. Advertentieprijs 1 Set. per mm Succesje* (me*. IB mm.) minimum 11,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN DONDERDAG 23 OCTOBER 1052 1797-1889 No. 17248 109e Jaaragang REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobalstreat A 171, Zierikzee. Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. Indonesische afgevaardigde diende protest in De kweetl» Nleuw-Guinoa ia Dinsdag in de algemene vergadering derVer enigde Naties ter spralco gekomen bi] de bespreking van de rapporten van do leden-landen dor Behecrachapsoom- miaeie inzake de niet-zelibeaturende gebieden. De Indonesische afgevaardigde dr. AU Sastroamidjojo, ambassadeur van Indo nesië in de Verenigde Staten, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om met zeer veel nadruk te protesteren tegen de indiening van het rapport inzake Irian door de Nederlandse re gering aan de algemene vergadering. Hij zeide, dat aUeen vanwege het feit, dat de Nederlandse regering niet be reid ia een eind te maken aan baar onrechtmatige bezetting van dat ge bied, het niet met de andere delen van Indonesië een status van onafhankelijk heid kan genieten en „daarom ia Irian zeker geen niet-zelfbestarend gebied'', zo zei hij. De heer A. I. Pita van de Neder landse delegatie zei in antwoord op de redo van de heer Sastroamidjojo, De regering zal haar programma uitvoeren Radiorede van de premier In een radiorede voor geheel Indo nesia heeft de Indonesische minister president, mr. Wilopo, nadrukkelijk gezegd, dat er geen kabinetscrisis in Indonesië is. De regering zal voort gaan verantwoordelijkheid ten opzichte van het volk te dragen. Zij zal voort gaan haar programma uit te voeri.i, het programma ten aanzien van de regeling van de veiligheidsoangelege ï- heden, algemene verkiezingen, verho ging van het peil van de volkswel vaart, op het gebied van de arb iid, opvoeding enz. En voorts ten aanzien van de maatregelen op financieel-eco- nomisch terrein om een uitweg te vin den uit de zorgelijke financiële toe- Stand en om over het begrotingstekort van 4 milliard rupiah heen te komen. Dit aUes vraagt tijd en een kalme en rustige atmosfeer. „Alle punten van het programma kunnen alleen worden uitgevoerd en de maatregelen zullen alleen de resultaten bereiken, dio wij er van hopen, indien wij hard en eens gezind arbeiden, -niet worden gehin derd door gebeurtenissen, die feitelijk zouden knnnen worden voorkomen, en indien alle betrokken partijen de groot ste mate van goede wil zouden tonen", aldus mr. Wilopo. De strijd in lndo*China Franse troepen moeten zich terugtrekken De Franse strijdkrachten rondom Nghia Lo, ten Noordwesten van Hanoi, zijn op terugtocht. De communistische troepen, die een hevig offensief hebben ingezet en met moderne wapens zijn uitgerust, hebben drie dagen geleden het Franse fort Lo veroverd. Zij trekken nu op in de riohting van de Zwarte Bi vier. Een Franse militaire woordvoerder heeft medegedeeld, dat alle Franse strijdkrachten ten Noorden, Oosten en Zniden van Nghia Lo op de Zwarte Bivier zijn teruggetrokken. Do Fran se troepen ten Westen van het fort waren in hevige strijd gewikkeld met veel sterkere Vietminh-troepen en trok ken eveneens terag. Beperkte perscensuur in Egypte Te Cairo wordt in een proclamatie van het leger meegedeeld, dat premier generaal Naguib in zijn hoedanigheid van militair gouverneur-generaal cen suur zal laten uitoefenen op ieder Egyptisch blad, waarvoor hij zulks no dig acht, met het oog op de veiligheid van de staat. Volgens een nadere verklaring bete kent dit niet een algemene censuur op de gehele pers. In de proclamatie wordt niet gesproken van buitenlandse correspondenten of persburenux. Men neemt aan, dat deze buiten de nieuwe maatregel vallen. dat naar zijn mening de bespreking van kwesties, zoals door Indonesië ter spra ke gebracht buiten competentie van de commissie valt, dat het Handvest vao de Verenigde Naties alleen inlichtingen eist over economische, sociale en op voedkundige toestanden in de hetref- fendo gebieden. De Nederlandse regering is daarom van mening, dat inlichtingen van poli tieke aard, zoals die in het Nederlands rapport over Nieuw-Guinea voorko men, alleen als achtergrond gegeven werden en niet ter bespreking. Hoog militair bezoek De Franse maarschalk A. Juin, de opperbevelhebber van do N.A.V.O.- landstrijdkrachteu in centraal Europa, is gistermorgen voor een tweedaags routinebezoek aan ons land in Den Haag aangekomen. De maarschalk kwflm .met dr Pariise trein op het Hollandse Spoorstation aan, waar de ohef van de generale staf, luit.-generaal B. B. P. F. Hasselman en de Franse ambassa deur. de heer J. P. Garnier. ter be groeting aanwezig waren. Het gezel schap verliet het station via de Ko ninklijke wachtkamer. Voor het station stond een erewacht opgesteld, bestaan le uit een compagnie van het corps com mandotroepen, onder bevel van de ka pitein J. C. van Woerden. Bij de in- spectio van deze erewacht speelde de Koninklijke Militaire Kapel de mars „Sambre et Meuse". Maarschalk Juin- begaf zich hierna met generaal Has selman naar het Ministerie van Oorlog voor een bespreking met de minister van Oorlog, ir. C. Staf. Dr Drees zal zich tot het Nederlandse volk wenden Nadat op Donderdag 23 October over de zender Hilversum1 1 (402 meter) een klankbeeld zal zijn uitgezonden over het leven van de ontheemden in de kampen in Weet-Duitsland. zal de Minister-President, Dr. W. Drees, te 20.00 uur over beide zenders een woord richten tot het Nederlandse volk, waar in hij de nood van deze vluchtelingen onder het oog van ens vclk zal bren gen. Oorspronkelijk zou de voorzitter van do nationale commissie voor vluchtelingenhulp, de heer L. Neher, deze toespraak hebben gehouden. Zoals bekend is de heer Neher na ben auto-ongeval in een ziekenhuis opgenomen. De Minister-President heeft zich bereid verklaard in zijn plaats de actie van de nationale commissie voor vluchtelingenhulp bij ons volk in te leiden. Perzië verbreekt betrek kingen met Engeland De Perzische regering heeft of ficieel besloten de diplomatieke betrekkingen met Engeland te verbreken. Het Perzische kabinet heeft op een buitengewone bijeenkomst een desbetreffende nota aan En geland opgesteld. Kort daarna Is de secretaris van de Britse ambassade op het Perzische mi nisterie van Buitenlandse Zaken ontboden. Het pleit voor deze tijd, dat de mond verzorging steeds meer op de voor grond treedt, ook al omdat een gezonde mond een allereerste vereiste voor een gezond lichaam is. Op scholen wordt de goede mondverzorging niet alleen bjj de kinderen gepropageerd, maar ln sommige steden Is men er al toe overgegaan daadwerkelijk bij de kinderen de monden op regel matige tijden te onderzoeken en waar nodig de zieke tanden te verzorgen. Daartoe is de rijdende tandartskliniek een uitkomst en bet Is een geluk dat er In ons land al enige van deze klinieken werkzaam zijn en bij dragen tot een betere gezondheid van de mensheid. Dezer dagen werd door de carrosseriefabriek J. W. Vermeulen te Haar lem aan de gemeente Nijmegen een op een Ford Thames chassis ge bouwde kliniek afgeleverd. Te Clarksburg (Californië) is Joaquin S. King overleden, naar men aanneemt op 114-jarige leef tijd. Hij is afkomstig van de Azo- ren. Volgens zijn familie spreekt een brief van een geestelijke van de Azoren van 16 September 1838 als King's geboortedatum. Communistisch sabotage- plan in Frankrijk De Franse regering heeft de Natio nale Vergadering een uitvoerig dossier voorgelegd, dat handelt over „eon communistische samenzwering om de Franse landsverdediging te saboteren en het moreel' der strijdkrachten te ondermijnen". Het rapport ia gete kend door de Franse minister van Landsverdediging Pléyen. Er zijn hoofd zakelijk aanhalingen uit communisti sch© dagbladen en pamfletten in ver meld, doch het bevat cok foto-co- pieèn van documenten, waarop bij de jongste invallen der politie in kan toren der Franse communistische par tij de hand is gelegd. Sneltrein Parijs-Bazel ontspoord De sneltrein Parijs-Bazel is Dinsdag avond een paar honderd meter buitm het station van Nogent-Le Perrenx op een brug over de Macne uit de rails gereden. Een persoon is na aankomst in het ziekenhuis overleden. Zaven personen zijn gewond. De slachtoffers zijn allen apoorwegemployé's. De trein reed op rubberwielen en spoorwegauto riteiten verklaarden, dat indien zij mot normale wielen uitgerust zou zijn ge weest, de hele trein van de brug in de rivier geslingerd zou zijn. De train Parijs-Mulhouse, die achter de ont spoorde sneltrein reed werd tot stil stand gebracht. Korte berichten uit het binnenland 's-GBAVENHAGE. Mr. D, U. Stikker, oud-minister van buitenlandse zaken en 6inds 15 September ambassadeur van Nederland in Londen, wordt Donder dag (heden) met zijn echtgenote in de Britse hoofdstad verwacht, om aldaar zijnnieuwe functie te aanvaarden. AMSTEBDAM. Vrijdagavond a.s. zal des avonds te half acht het verbeterde en vergrote carillon v. d. Oude Kerlds- toren in gebruik worden gesteld. BUSSUM. Op 79-jarige leeftijd is +o Bussum overleden mevrouw G. W. Everts. Zii was de tweede echtgenote van dr. Frederik van Eeden, die in 3C.72 is gestorven. 's-GBAVENHAGE. De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, do heer A. Th. Lamping, is voornemens 11 November Indonesië te verlaten, om naar zijn nieuwe standplaats in Bonn te vertrekken, alwaar hij als ambassadeur zal optreden. De Franse Minister van buiten landse zaken Robert Schuman heeft meegedeeld, dat binnenkort een decreet zal verschijnen, waarbij Henri Sand- berg, oorrespondent te Parijs van ..Het Vrije Volk", ridder in het legioen van eer wordt. Door een ontploffing te Caxias, in de staat Bio de Janeiro, zijn Vrij dag twee ohemische fabrieken ver- aield. Drie personen kwamen om het leven. Ernstige mishandeling te Wolphaartsdijk De dader te Terneuzen gearresteerd Maandagavond heeft een zekere A. V. uit Grijpskerke, zijn vrouw, die werk-: zaam was als huishoudster te Wol phaartsdijk, zodanig mishandeld dat ii] met een ernstige hersenschudding en ernstige hoofdwonden naar het zieke ï- huis Oostwal te Goes moest wordïn vervoerd. Zij zal een oog moeten missen Hoewel er geen ooggetuigen bij zijn geweest neemt men aan dat V. zijn vrouw zolang met zijn vuisten heeft bewerkt en heeft geschopt dat zij hui ten kennis geraakte. Geruime tijd1 na dat hij het huis had verlaten is rij weer bij kennis gekomen en naar bu ren gestrompeld, die onmiddellijk de politie en een dokter waarschuwde. De familie V. woonde oorspronkelijk te 's-Heer Arendskerke, maar had zich later te Grijpskerke gevestigd. Het bo terde niet bijster tussen de 2 echtelie den en enkele weken geleden verliet de vrouw de zo goed als geheel uit gewoonde woning, en werd huishoud ster bij een familie te Wolphaartsdijk. Dinsdagmiddag slaagde de politie cr in V. te Terneuzen te arresteren. De Middelburgse politie zocht hem reeds wegens een verduistering, welke hij bij verhoor bekende. Over de mishan deling zal hij nog verhoord worden. Een kwaad aanwijzen is het bestrijden. Het K. N. M. I. voorspelt tot Donderdagavond: Meer wind Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen; matige tot krachtige en aan de kust later wellicht harde Zuidoostelijke tot Zui delijke wind; zachter. 24 Oct. Zon op 7.20, onder 17.27. Maan op 13.51, onder 20.59. Eerste Kwartier: 20 October te 5.04. Inbrekersbende te Tilburg opgerold D© Tilburgse reoherohc is er in geslaagd een kleine inbrekt^bendi die zich de laatste manden aan tal van inbraken in deze stad had schuldig gemaakt, op to rollen. Nadat eerst drie personen uit Tilburg, zekere S.. van D. en N. waren aangehouden, die ervan verdacht worden zich aan een negental inbraken en diefstallen tfl hebben schuldig gemaakt, zijn thans nog ge arresteerd de twee gebroeders V., even- eons uit Tilburg. Zij haddon verschil lende inbrekerswerktuigen en een mas ker bij zich. De bende werkte steeds gezamenlijk. Het onderzoek wordt neg met kracht voortgezet. RECHTZAKEN Arbeider stal textiel uit goederenloods De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen d» losarbeider D. Wijnands uit Maas tricht, die zich in de nacht van 16 op 17 Maart van dit jaar schuldig had gemaakt aan belangrijke tcxtieldiefstal- len uit een goederenloods van de Ne derlandse spoorwegen aan de Stat ia- singel aldaar. Ter zake van deze dief stallen, welke do verdachte voor de rechtbank hardnekkig had ontkend, heeft de rechtbank hem veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis Luidde vijf jaar. Met geld van de baas op reis De fotograaf M. Mirck i9 door de Arnhemse rechtbank overeenkomstig de eis veroordeeld tot een jaar cn acht maanden gevangenisstraf. Hij mojst f 800 naar het postkantoor brengen voor zijn patroon, doch hij kocht een kaartje naar Frankrijk en meldde zich bij hot Vreemdelingenlegioen. Hij werd echter afgekeurd en keerde tenslotte platzak huiswanrts. Hij bleek boven dien verscheiden© andere verduisterin gen op zijn geweten te hebben, o.a. van fototoestellen. EEN KORT BEZOEK Dreigende kabinetscrisis dwong hem te vertrekken De Oostenrijkse bondskanselier en mevrouw Dr Leopold Figl ztfn Dins dagavond uit Luxemburg met de trein aan het Hollandse Spoor te 's Gra- venhage aangekomen. Ter begroeting waren o.m. aanwezig de minister van Binnenlandse Zaken, Prof. Dr L. J. M. Beel en de Oostenrijkse gezant in ons land en mevrouw Rudolf Seemann. De Oostenrijkse bondskanselier is Woensdagmorgen onverwacht terug gevlogen van Schiphol naar Wenen ln verband met de dreigende Oos tenrijkse kabinetscrisis. Er wordt gevochten met alle middelen en geen list is te slecht Soms worden achtenswaardige lieden omgekocht De onenigheid tussen de Katho lieke en Socialistische regeringspart ners over de Oostenrijkse begroting voor 1953 heeft er toe geleld dat de bondskanselier zijn officiële bezoek aan Nederland heeft moeten onder breken. Met zijn vrouw en enige secretaris sen is hij Woensdagmorgen in het K.L.M.-lijntoestel, de Convair „Jo hannes Vermeer", naar Wenen ver trokken. Het vliegtuig werd die mid dag 13.15 uur in Wenen verwacht. „Het spijt me vreselijk, dat ik dit bezoek, waarover ik me zo heb ver heugd, zo plotseling moet onderbre ken", zei Dr Figl kort voor zijn ver trek op Schiphol. „Mijn persoonlijke aanwezigheid in Oostenrijk is absoluut noodzakelijk. Verantwoordelijkheid voor de zaken ln het vaderland verplichten mij te rug te keren. Problemen, zoals die thans in Oostenrijk voordoen, zijn bij ons veel moeilijker op te lossen dan in een vrij land. Vergeet U niet, dat wij rekening moeten houden met vier bezettingslegers. De situatie is ernstig, anders had mijn regering mij niet gevraagd een officieel staats bezoek aan Nederland te onderbre ken en terug te komen. Ik ben zeer onder de indruk van de bijzondere vriendelijkheid, de grote gastvrijheid en de uitgesproken hartelijkheid, waarmede ik in Den Haag ben ont vangen". De bondskanselier vertelde voorts nog reeds eerder Nederland te heb ben bezocht, al was dit lange tijd ge leden. In 1930 was hij n.l. in ons land geweest om deel te nemen aan het internationaal agrarisch congres, dat hier gehouden werd. II. Vanzelfsprekend neemt de smokkel handel öteeds toe in tijden, waarin «r op normale wijze moeilijk een stuk brood te verdienen valt. Maar de aan komende smokkelaars vallen gauw door de mand omdat zo niet geraffineerd genoog zijn. De echte beroepsmensen smokkelen bij weer of geen weer, in goede co slechte tijden en zij beschouwen het als een soort sport. Met de douaae staat men op goed© voet in alle gren»-'. plaatsen, maar terwijl men om zeven uur 's avonds nog samen achter een glos bier zit, kan het om elf uur cp- passen geblazen zijn. Dan jaagt men elkaar no in auto's ©n vliegen je do kogols om de oren. Waarom zou men niot gemoedelijk zijn en vriendelijk met elkaar omgaan? Er wordt toch niet over „zaken" gesproken en wie een losao tong hoeft in do grenspioatssn kon zijn matten boter oprollen. Toch is hot gemoedelijke uit do smokkel verdwenen. Het is een strijd op loven en dood geworden, waar ja renlange gevangenisstraf non vast kan zitten of ongekende rijkdom in korte tijd. Hele dorpen zijn er soms in b> trokken. Van hot kleine Duitse dorp ja Mützcnich werden vorig jaar liefst 34 burgers gearresteerd uit alle rangsn on standen wogons een ontdekte koffic- smokkel. Do burgemeester was woedend op zijn dorpsgenoten, maar hij koelde spoedig af toen hij vernam dat er ook twee van zijn zonen in de zaak betrokken waren U Hard tegen hard De vrolijk© noot ontbreekt dikwijls niet in de smokkclz&ken, maar meestal is het bittere ernst. Men vecht met alle middelen en geen list wordt uit morele overwegingen verworpen»' Vorig jaar ontdekten douane-beamb ten een smokkelauto met koffie gela den. Een wilde achtervolging werd in-i gezet waarbij de wagens elkaar op 200 meter volgden. Noch de gezaaide kopspijkers van do 6mokkelwagen noch de vuurwapens van de douane bracht een dor wagens tot stilstand. Tonslott© trachtten de smokkelaors de douans- auto te rammen. De ambtenaren wisten hun lovon te redden, maar werden ge dwongen do achtervolging to staken. Zo weinig mogelijk maken de douane mensen gebruik van vuurwapenen. Dan wordt or van de andere zijde ook meestal niet geschoten. Maar zodra do ordobowaarders van do grens hun re volver trekken, ondervinden zij direct dat zich onder do smokkelaars ook geoefende schutters bevinden. Hot goat list tegen list, maar ook: hard tog n hardl Bij de internationaal goorganiscerde smokkelbenden bereikt het raffinement het hoogtepunt. Men koopt diplomaten om texwiJLle van hu° onschendbaarheid en achtenswaardige professoren om als vlag voor hun lading te fungeren. En ze laten zich omkopen 1 Dat bleek en kele jaren geleden nog in Amerika, toen men een plantkundig professor eens aan de tand voelde, die al jaren lang met een verzameling kostbare en zeldzame planten de hele wereld af reisde. Tussen zijn verzameling vond men vele zeer kostbare juwelen, die tussen de planten land in land uit reisden en daar achter bleven, waar zij de grootste win&t opleverden. De lijkeakoper Het frappantste geval ie wel dat van de man, dio lijkon opkocht uit de onderwereld en deze als gestorven familieleden naar Amerika liet ver voeren. In de doodkisten verborg hij telkens een flinke hoeveelheid dia manten. Ook deze truo werd ontdikt, waaruit blijkt hoezeer dc douai do kunst van vroog opstaan heeft gclcordl Het moet ernstig worden botrourd dat er nog onvoldoende inzicht bestaat in do ernst van do schade, welke men aan zijn land en do economie toes brengt door hot smokkelen van hoog waardig materiaal. Slochts betere voor lichting, voorbeeldige 6traficn en de grootst mogelijko steun aan do over heid kunnen do smokkolcpidomic, wel ke over de wereld waart, doen afne men. Do strijd wordt dagelijks voort gezet, op allo fronten. Volharding zal hier ook een der nadelige gevolgen van een gedocltclijk uit do oorlogstoestand gegroeide moraal tot normale propor ties terugbrengen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1