.Doe méér met KAAS J. K. Deurloo Kring Schouwen-Ouiveland der Z L M. Het Woonhuis Een Woonhuis met erf Openbare aanbestedingen Abonneert U op dit streekblad Met koud weer een warme kaasschotel! ZAAITARWE Mengvoeders C.B.! een grote partij afbraak Ook voor 0 hebben wij de juiste bril! C. Bergmans Elastieken kousen SUCCESJES R. P. Hoger heij de Heerlijk, voedzaam en voordelig! Pachtbesluit vertoont een voor vele pachters rampzalige leemte Manchester Werkkleding Broeken vanaf f 16,50 Jassen vanaf f 37.50 Sportvesten 32,50 Sportbroeken met leerafwerklng f 21,75 Fa Frans Koevoets Voor de vele blijken van be langstelling, ontvangen na het overlijden van onze geliefde vader, behuwd-, groot- en over grootvader. de heer H. DEN BLEIJKER, te Ellemeet 28 September 1.1. betuigen wij U onze oprechte dank. Duivendijke. 21 October 1952 Familie Den Bleijker Gelegenheid tot het aanmeten van steunzolen en andere po- theaen, Donderdag 23 October a.s., 8 uur te Zierlkzee, 10.30 uur te Noordgouwe. J. H. Motmans, Chirurg en Vrouwenarts Vergadering van afdelingsbe sturen met algemeen voorzitter en secretaris op a.s. Donderdag uitgesteld tot 2 u. namiddags De Krlngsecretarls, F. C. Hanse Publieke Verkoping Notaris KLAASSEN to Zierik zee zal VrUdag 24 October 11)52 's morgens 11 uur, in Hötel Ringelborg te Brouworshaven, voor de fam. DUINHOUWER publiek verkopen: met schuur, erf, boomgaard en tuin te Brouwershaven, Mee- baal C 91, kadaster sectie C no. 1783, groot 12.50 aren. Direct in eigen gebruik te aan vaarden behoudens goedkeu ring B. en W. voor het huis. Nadere inlichtingen ten nota- riskantore, Oude Haven D 481. Notaris M. C. VAN DEN BOUT te Renesse, zal op Dinsdag 28 October 1952, 11 uur, in het Hötel Ringelberg te Brouwers haven, ten verzoeke van de heer G. VAN SLUIS te Re- nesse, in het openbaar verko pen: Gemeente Brouwershaven: aan de Haven, groot 1 a 12 ca. Verhuurd aan dhr De Jonge voor f 3,25 per week. Te bezichtigen na overleg met de huurder. Namens het gemeentebestuur van Bruinisse zuilen door de Centrale Dienst „Noord-Zee land" in het openbaar de volgende werken afzonderlijk worden aanbesteed, overeen komstig het aanbestedingsregle ment W.B.: BESTEK No. 12/168 Het maken van het bouw en waterbouwkundig ge deelte van de zuivering» installatie voor rioolwater. BESTEK No. 9/148 Het maken van bestratings- en rioleringswerken in het Kerkplein, de Korte Ring, ged. Lange Ring, Nleuw- straat, enz. (plm. 530 m1 riolering en plm. 4175 ra9 klinkerbestrating en plm. I 22Q0 m3 tegelbestrating). BESTEK No. 11/164 Het maken van bestratings- en rioleringswerken in de Schipperslaan (plm. 95 m1 riolering en plm 700 m9 klinkerbestrating en plm* 300 m9 tegelbestrating). De bestekken met bijbehorende tekeningen zijn verkrijgbaar ten kantore van bovengenoemde dienst, Oude Haven D 486 te Zierlkzee. tegen betaling van no. 12/168 f 15,— per stuk no. 9/148 f 5,— per stuk no. 11/164 f 3,50 per stuk Toezending geschiedt na ont vangst van een postwissel. Het over te maken bedrag dient dan verhoogd te worden met f 0,25 per bestek. Voor ongeschonden inlevering van bestek no. 12/ 168 met tekeningen wordt op de dag der aanbesteding f 7,50 gerestitueerd. De aanbestedingen vinden plaats ten gemeentehuize van Bruinisse op Vrijdag 21 November-voor bestek no. 12/168 te 14.30 uur bestek no. 9/148 te '5.00 uur bestek no. 11/164 te 15.30 uur Verloren tussen Oosterland en Bruinisse een zilveren Dames horloge. W. Schikker, Bruinisse A lie soorten direct lever baar. Desgewenst ontsmet en met kraaien-afweermiddel behandeld Smakelijk en versterkend I Uw maaltijd wordt rijker door al die onmisbare voe- dlngsstoHen, welke juist kaas U overvloedig en voordelig geeft. Neem op de boterham vooral de kaas, die U hel lékkerste vindt. Er zijn soorten genoeg I Voert al Uw vee Volledig gegarandeerd en billijk in ziKRikzës prijs. Geef Uw voerbonnen aan de Coöperatie I Publieke Verkoping Zlerikzee Deurwaarder G. VAN DUIN te Zierikzee is voornemens op Donderdag 23 October a.s., des n.m. 1% uur, op het plein van het „Huis van Nassau", ln het openbaar, tegen contante be taling, te verkopen: w.o.: zware balken, zonneblin den, planken, kozijnen met ra men, paneeldeuren (zo goed als nieuw), flinke partij brandhout Ziet etalage met modellen Verrekijker,, loopesx, leceglesca Het adres voor een bril op advies van de oogarts Gedipl. Opticiën Jannewekken Telefoon 418 - Zierikzee VERSTELGOED aan huis gevraagd. Inlichtingen L. C. Hoogerhuis, Renesse A. Smallegange Pedicure Meelstraat 78 - Tel. 376 Boekhandel W. de Vries Rz, Zierikzee Goedkope schrijfbehoeften Kladblocs 200 vel 40 ct Schoolschriften 36 pag. 16 ct Schoolschriften 32 pag. 15 ct Schoolschriften 36 pag. onge lijnd voor teken- en kladwerk 16 ct Gekleurd zijdevloel p. vel 5 ct Patronenpapler per vel 8 ct Molenpostenveloppen per pak 45 ct Molen bloc, kwarto 150 ct Colonelgummi 45. 30. 15 en 10 ct Kleurboeken 15 ct Kleurkrijtjes p. doos, Talens 32 ct (14 regels) f 1,per stuk Te koop: Furore AB 28/60. A. v. d. Linde Telefoon 72, Nieuwerkerk. Een best vaarskalf, tien dagen oud. W. Goudzwaard, Sirjans- land. Druiven 40 cent per 500 gram. Druivenkas Scharendijke. Te pachten gevraagd 10 gemet weiland Brieven Hulppostkant. Noord- welle. Uslaagt voordelig Wiltonkarpetten Holtapkarpetten Pluche Tafelkleden Handweef- tafelkleden enz. enz. Vraagt vrijblijvend zichtzcndfng Ruime keuze. Lage prijzen Oosterland, Telefoon 20 Brouwershaven, Telefoon 51 Naast de Beurs GELDERSE ROOKWORST Unox, Anton Hunink en H.O.Y. 50 ct per 100 gram ROOKWORSTJES van 200 gram 95 ct VET EN MAGER SPEK 150 ct per 500 gram VARKENSPOOTJES 30 ct per 500 gram Fijne Haagse Leverworst 28 ct Fijne Bakbloedworst 28 ct Fijne gekookte Worst 35 c} Fijne gekookte Gelderse 50 ct per 100 gram Procureurspek - Baconspek Rookvlees - Gekookte Ham Leverkaas - Berliner Worst Tongenworst Vraag recepten voor kaasgerechten bil het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Dan Haag LAND- EN TUINBOUW TUSSENTIJDSE WIJZIGING PACHTBESLUIT Stichting van de Landbouw richt zich tot minister Do Stichting voer de Landbouw heeft e«n schrijven gericht tot de minister van Justitie met het verzoek eon wij ziging aan te brengen in het pacht besluit ten behoove van de pachten?, wier bedrijf tegen het eindo van de pachttijd verkocht wordt en die daar door zich de mogelijkheid tot ver lenging van de pacht zien ontgaan. De geldigheidsduur van het* Pacht besluit loopt 15 Februari 1953 af. Een nieuwe regeling van de pacht zal nog wel eDige jaren op zich laten wachten, ook in het geval, dat in het voorjaar of de zomer van 1953 een daartoe strekkend wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend zal worden, aldus de mening van de Stichting voor de Landbouw. Zij heeft begrip voor de bezwaren, die aan oen tussentijdse wijziging van het Pachtbesluit bij do huidige stand van zaken verbonden zijn. Niettemin is zij van oordeel, dat het aanbrengen van een voorziening ten behoove van bovengenoemde pach ters geen uitstel van enige jaren kan gedogen. Het Pachtbesluit vertoont nl. een leemte, welke voor vele pachters rarnp- 2nligo gevolgen heeft en bovendien toch reeds ernstigo ontduiking van do pcijs- beheersing van landbouwgronden «n sterko mate in do hand werkt. Do Stichting doelt hier op het verschijnsel dat grote animo bestaat om boerderijen te kopen, welke op korte termijn pachtvrij komen. Tussentijdse opzeg ging van pachtovereenkomsten om het gepochte in eigen gebruik te nemen if na de inwerkingtreding van het Paoht- besluit niet meer mogelijk. Hiertoe kan onder bepaalde voorwaarden alleen aan het einde van de pachtovereenkomst worden overgegaan. Verstrijkende pachttermijnen Juist in deze jaren verstrijkt de pachttermijn van vele boerderijen, welke omstreeks 1940 verpacht zijn geworden. Vooral van de zijde van agrariërs, die door stadsuitbreiding e.d. van hun grond verdreven zijn en over de middelen beschikken om een hoeve te kopen, bestaat voor dergelijke, spoedig te aanvaardeo objecten, grote belangstelling. De zittende pachter, die op gerecht- vaardigde gronden in de mening ver keerde pachtverlenging te verkrijgen, kan zich deze mogelijkheid nog in het laatste stadium van de procedure tot pachtverlenging geheel onverwachts ontnomen zien, indien de boerderij als dan verkocht wordt nan een [andbou wer voor eigen ingebruikneming en deze aannemelijk kan maken dat hij daarbij overwegend belang heeft. Het voorontwerp van do commidsio van den Bcrgh bevat in artikel 37 hiertegen do volgende voorziening! Indien de verkoop van het gepachte plaats vindt binnen do laatslte 4 jaar van de pachttcnnijn, wordt de pacht overeenkomst verlengd tot 4 jaar no het einde ran hot pachtjaarwaarin de nieuwe verpachter zijn voorganger is opgevolgd. De Stichting voor de Landbouw heeft de minister met aandrang verzocht, dat zo spoedig mogelijk in het Pacht besluit een dienovereenkomstige wijzi ging wordt aangebracht. Nieuwe gareelconstructie voor paarden Juist de boer beseft ten volle, .dat zijn toeziend oog de gezondheid van zijn paard garandeert. Dat dit oop alziend is, nu voor het trekpaard de drukste tijd aanbreekt, behoeft geen betoog. Iedere eigenaar kent de last, die het paard krijgt van de oneffen heden en harde knobbels, veroorzaakt door de vaak met stro en hoci op gevulde garelen. Doorgewerkte paar den veroorzaken stagnatie in de na- jaarswerkzaamheden van de kleine be drijven. Een nieuwe gareeloonstractic, die de levendige belangstelling heeft van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren, voorkomt, naar ge bleken is, niet alleen oponthoud maar zorgt er bovendien voor, dat de die ren in betere conditie blijven. Sinds enige tijd zijn namelijk ook in ons land garelen in do handel, die, doordat ze zijn opgevuld met tsfponsrubfcer en voorzien zijn van stalen 6panen, do bals van het paard bewaren voor verwondingen en knob bels en daarnaast het voordeel bieden, dat de dieren zich niet kunnen door werken. Garelen van rubfcerbandjes voorzien zorgen ervoor, dat de hinder van het gareel zo klein mogelijk gehcud.n wordt. De meester, die het welzijn van zijn paard ter harte gaat, zal onge twijfeld oog hebben voer het belang van deze nieuwe gareeloonstructie: het paard (en dus ook do gong van zaken op zijn bedrijf), waaraan in do ko- tnendo tijd hoge eisen worden ge steld, zal er wel bil varen J Minister Mansholt naar Suriname Naar vernomen wordt bestaat het voornemen, dat do Nederlandse mi- nistor van Landblouw, Visserij on Vocdselv> rzien.ng, de heer S. L. Mans- holt, In de loop van 1953 een bezoek zal brengen aan Suriname. Dit bezoek zou voornamelijk verband houden met de ulttotriog van het tienjarenplan voor Suriname, meer in het bijzonder met do ontwikkelingsplannen van do Sticbtiug Mechanische Landbouw voor Suriname. SPORT SCHAKEN Het Interzonale tonrnooi te Stockholm De uitslagen van de 21e en laatste ronde luiden: Matanovic-Prins 1-0; Steiner-Ko- tov- %-%; Szabo-Eliskases 1-0; Un- zicker-Pachmann 1-0. Afgebroken werden de partijen: Taimanov-Barc- za, Stahlberg-Vaitonis, Gligoric- Sanchez, Golombek-Wade en Pilnik- Averbach. In deze ronde eindigde de partij Stoltz-Geller na 9 zetten, zon der afruil van stukken, in remise, hetgeen nog nooit in een internatio naal schaaktournooi is voorgekomen. Het staat reeds thans vast dat de Russen Kotov (12% pnt. plus 1 afge broken partij), Petrosian (13% pnt.) en Gelier (13 pnt.) tot de vijf hoogst geplaatsten zullen behoren die in het candidatentournooi voor het wereld kampioenschap zullen uitkomen, dat in 1953 in Zwitserland wordt gehou den en waaraan ook Bronstein, Bo- leslawsky, Keres, Smyslov (Rusland), Najdorf (Argentinië), Reshevsky (Ver. Staten) en Dr M. Euwe (Nederland) zullen deelnemen. Wie de andere twee candidaten zullen zijn hangt nog van verschillende hangpartijen af. Een kans hiervoor hebben nog: Taimanov en Averbach (Rusland), Szabo (Hongarije), Stahlberg (Zwe den) en Gligoric (Joego-Slavië). De Nederlander Prins neemt in dit tour- nooi de 20ste plaats in met 4% pnt. BIM EN BAM „Heb je ooit zoveel bananen gezien?" roept Blm. „Stel je toch eens voor, we kunnen er net zoveel van eten als we lusten en het kost ons niets!" Dan beginnen ze te eten, de ene tros ba nanen na de andere verdwijnt in de magen van Bim en Bam en ze worden dikker en dikker. Na een poosje zien ze er uit, alsof ze ieder ogenblik uit elkaar kunnen barsten. Tenslotte kunnen se geen banaan meer door de keel krijgen, ze voelen zich slaperig en gaan naar huis. Maar helaas, thuisgekomen ontdekken ze dat ze zo dik zijn geworden, dat ze niet meer door de deur kunnen. Er is niets aan te doen; ze moeten buiten blijven en op de grond slapen. Zo brengen ze de nacht door.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 4