D.D.D. VAN STAD EN DORP Huid Krabben en peuteren Stad en Provincie RADIO-PROGRAMMA KILm,UM (,M Maandag 20 October HILVERSUM I. (403 ra). 7.00 nieuws. 7.13 gewijde muziek. 7.43 Een woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.10 sportuitslagen. 8.20 gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 voor de huls vrouw. 9.33 waterstanden. 9.40 gram. 10.00 sopraan en plano. 10.30 morgen dienst 11.00 gram. 11.13 gevarieerd programma. 12.23 voor boer en tuin der. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelconcert. 12.39 klokgelui. 1.00 nieuws. 1.15 harp-ensemble. 1.43 gram. 2.00 schoolradio. 2.33 gram. 2.43 voor de vrouw. 3.18 strijkkwar tet. 3.40 gram. 4.00 bijbellezing. 4.30 gram. 5.00 voor de kleuters. 5.15 gram. 5.30 voor de jeugd. 5.43 rege ringsuitzending: „Uit de geschiedenis van Suriname". 6.00 kamerkoor. 6.20 sportpraatje. 6.30 zigeunerkwintet. 6.43 Engelse les. 7.00 nieuws en weer- praatje. 7.10 accordeonspel. 7.30 „Volk en Staat"» causerie. 7.45 koorzang. 8.00 radiokrant. 8.20 toespraak. 8.23 knapenkoor. 8.40 „Levensbalans"» hoorspel. 9.15 gram. 9.30 „Gezlns- week 1952", discussie. 10.00 strijkor kest en orgel. 10.45 avondoverden king 11.00 nieuws en S.O.S.-berichten 11.13-12.00 gram. HILVERSUM n. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.13 gymn. 7.30 gram. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 8.43 idem. 9.00 morgenwijding. 9.15 gram. 9.25 voor de huisvrouw. 9.30 gram. 11.00 „Een hengelaar vertelt", causerie. 11.13 pianotrio. 11.35 orgel spel. 12.00 lichte muziek. 12.30 land en tuinbouw. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 pianoduo. 1.00 nieuws. 1.15 me dedelingen of gram. 1.20 dansmuziek. 2.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 2.20 gram. 2.30 voordracht. 2.45 pianorecital. 3.15 voor de vrouw. 4.15 gram. 5.30 voor de padvinders. 5.45 gram. 5.50 militair commentaar. 6.00 nieuws. 6.15 gram. 6.30 accor deonclub en solisten. 7.00 muzikale causerie. 7.15 lichte muziek. 7.43 re geringsuitzending (landbouwrubriek) „Sporenelementen in akkerbouw en veehouderij". 8.00 nieuws. 8.05 „Don Pasquale", opera (in de pauze: 9.25- 9.40 „Anecdotische bijzonderheden over Donizetti", causerie). 9.55 „Suri name", klankbeeld. 10.25 gram. 10.33 oratoriumvereniging en orgelspel. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. Dinsdag 21 October HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.45 morgen gebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 voor de kleuters. 10.15 fluit, cello en piano's. 10.45 gram. 11.00 voor de vrouw. 11.30 school radio. 12.00 Angelus. 12.03 gram. (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 actu aliteiten. 1.25 amusementsorkest. 2.00 gevarieerd programma. 2.50 gram. „Hier vrij Europa". 3.30 „Ben je zes tig?". 4.00 voor de zieken. 4.30 Zie- kenlof. 5.00 voor de jeugd. 5.15 feli citaties voor de jeugd. 5.45 regerings uitzending: „Economische geschiede nis van Indonesië". 6.00 Musette-or- kest. 6.20 sportpraatje. 6.30 gram. 6.52 actualiteiten. 7.00 nieuws en weer- praatje. 7.10 gram. 7.15 „Uit het Boek der boeken". 7.30 gram. 8.25 De ge wone man. 8.30 Thuisfront-tombola. 8.40 strijkorkest en solisten. 9.30 gram. 9.35 idem. 10.00 „Huwelijk in opspraak", causerie. 10.15 strijktrio. 10.45 avondgebed en kalender. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. BOEKEN EN BROCHURES Brochure over emigratie □aar Canada In de reeks verslagen en mededelin gen van het Ministerie van Landbouw. Viaserii en Voedselvoorzicninij! is than» al» No. 5 van de serie Buitenlandse Agrarische Aangelegenheden verschenen de studie „Enige aspecten van de hedendaagse emigratie van Neder landers naar Can_dn", waarop Ir. A S. Tuinman in Juli j.l. aan de Land bouwhogeschool te Wagen ingen is ge promoveerd. De kennis van de mogelijkheden, wel ke de immigratielanden bieden en van de resultaten, welke de migronten daar bereikt hebben, is van eminent belang. Dr. Tuinman geeft in zijn pubb'catio al lereerst een historisch overzicht van de immigratie in Canada. Daarna be handelt bii de hedendaagse Canadese immigratiepolitiek, die tot gevolg heeft dat in het bijzonder Nederlandse land bouwers op vrij grote schaal in Ca nada worden toegelaten. De werkgele genheid en de vestigingsmogell|kheden in de Canadese landbouw worden uit voerig besproken. Van bijzonder belang zijn de gegevens betreffende de thans bestaande cre- dietfaoilitciten ten behoeve van de im migranten. welke na verloop van tijd zelfstandig willen vestigen. Ongeveer de helft van het aantal jaren 1947 t.m. 1950 in Canada aan kwam, i» thans als zelfstandig onder nemer werkzaam. In alle delen ven Canada is voiruitgang mogelijk. Niet de provincie van vestiging, doch de persoonlijke kwaliteiten van de immi grant geven de doorslag De publiontie heeft een omvang van 92 pagina's en is verkrijgbaar bij „Landfaouwdocumen- tsti*", kamer 328, Bezuidenhoutseweg 30, 's-Gravenhage en bij het Staatsuit- gsvsrijbsdrijf te 's-Gravsnhsgs. 7.00 nieuw». 7.10 grim. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwij ding. 9.15 gram. 9.25 voor de huis vrouw. 9.30 gram. 10.15 gevarieerde muziek. 10.45 voor de kleuters. 11.00 voor de zieken. 11.30 pianorecital. 12.00 Musette-orkest. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.40 zang en piano. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 Prome nade-orkest. 2.00 „Zeg eens, Ameri ka 1" 2.30 gram. 2.40 schoolradio. 3.00 gram. 3.15 voor de vrouw. 3.45 gram. 4.30 voor de jeugd. 5.30 lichte mu ziek. 5.50 militaire causerie. 6.00 nieuws. 6.15 pianospel. 6.30 orgelspel. 6.45 Brief uit Parijs. 6.50 gevarieerde muziek. 7.20 Disco-causerie. 8.00 nieuws. 8.25 gevarieerd programma. 9.10 gevarieerde muziek. 9.30 „Ik weet, ik weet wat U niet weet". 9.45 Tiroler muziek. 10.30 buitenlands overzicht. 10.45 gram. 11.00 nieuws. 11.15 „New York calling". 11.20-12.00 gram. TELEVISIE 8.15-9.45 njn.: Experimenteel pro gramma van de N.C.R.V. - 1. Jour naal; 2. „Het gesneden beeld", cau serie; 3. weerbericht. Pauze. 4. Te zien en niet te zien; 5. dagsluiting. Ingezonden mededeling Bekend schrijver van wiskundeboeken overleden ln de ouderdoa van 84 jaar is te BussLm overleden Dr. A. van Thiju. •chxijver van vele wukundeboeken voor middelbare acholen en universiteiten. Zijn boeken worden nu nog in het Indonesisch vertaald. Dr. van Thijn. die reeds op jeugdige leeftijd samina cuen laude promoveerde aan de Amster damse univereiteit. ie leraar te Win schoten en daarna te Assen geweest, wasr hn tevens waarnemend directeur was. De overledene was een der eerste Zionisten van ons land. Beeds in 1901 was hij Jid van de Zioniatenorganisatie en gedurende 25 jaar bekleedde hij het voorzitterschap van de Zionistenbond in Assen. Vele jaren was hij bestuurs lid van de Zionistenbond in Den Haag. Dr. van Thijn is meermalen in Pa lestina geweest- Hoewel de overledene tijdens de oorlog in drie kampen ge vangen heeft gezeten, was zijn geest hierdoor niet geknakt enschreef hii ook na zijn verblijf in de kampen wiskundeboeken. Meer hulp aan te weinig ontwikkelde landen De Verenigde Naties, India en Noorwegen hebben een overeenkomst getekend voor economische hulp aan de te weinig ontwikkelde landen. Krachtens de overeenkomst heeft In dia zich verplicht fondsen in rupees beschikbaar te stellen voor ieder overeengekomen project van het ont wikkelingsprogramma. Noorwegen zal de hulpbronnen leveren en de Verenigde Naties zullen zorgen voor technisch advies. Noorwegen zal ook zorgen voor deskundigen in samenwerking met de Raad voor technische hulp van de Verenigde Naties en tevens optreden als gastheer van Indische studenten, die in Noorwegen wensen te stu deren. maakt de kwaal steeds llltcma erger. De helder vloolbare ulloiay D.D.D. dringt diep In de Sorlën door. sulvert. ontsmet en geneest e huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zienden helpen blinden Plan voor „luister-bibliotheken" voor blinden De vereniging van blinden in Noord- Rijnland-Woatfalon heeft het pion «p- gevot „luisterbibliotheken" voor blij den te doen inrichten. Verwezenlijking van dit plan zou een uitkomst zijn voor do blinden in het algemeen en speciaal voor de ouderen onder h;n, die het vaak te moeilijk valt op hun leeftijd nog het Braillc-schcift te le ren. Het is de bedoeling iu de toe komst de inhoud van boekeu van aller lei aard op geluidsbandon to doen op nemen, Deze geluidsbanden zouden in gemakkelijk hautcerbarc kistjes verpakt en in „luister-bibliothoken" verzameld worden. Voor het kunnen volgen van de opnamen op de geluidsbanden zou den de blinden evenwel do beschik king moeten krijgen over speciale ge- hoor-apparatcn. Deze zullen worden vervaardigd en zij zullen binnen afzien- bore tijd verkrijgbaar zijn. Het is voor de blinden natuurlijk van belaag dat de prijs der luister- apparaten zodanig is, dat zij deze kun nen betalen. Men meent algemeen dat dit slechts het geval zal zijn indien èn de Staat, èn particulieren gelden voor het goede doel beschikbaar zul len stellen. Successleep van „De Loire"; Baggermolen van Rotterdam naar Djakarta L. Smit Co's Internationale Sleop- dienst heeft weer een sleepopdracht met succes uitgovoerd. De sleepboot „Loire" onder commando van kapitein J. de Vos, vertrok op 12 Augustus 1952 van Rotterdam naar Djakarta met de baggermolen „Bromo", 51.50 meter lang, 10.50 meter breed en 2.30 meter diepgang en arriveerde op 16 October iu Djakarta. De baggermolen „Bromo" is gebouwd bij Orensicin-Koppei en Lübeckcr Ma- schinebaa te LQbeck en was reeds te voren van daar naar de Maasstad ge sleept. De totale afstand van deze reis van 9600 mijlen ia afgelegd in 65 dagen met een gemiddelde snelheid van 150 mijl per dag. Gedurondo deze sleep reis is slechts een haven aangelopen, n.l. Aden, om te bunkeren. Van Djakarta gaat de „Loire" naar Calcutta om een schip van 6000 ton naar Gent te slepen. De bruid zei „neen" In de Arnhemse trouwzaal heeft zich een niet alledaags voorval af gespeeld, toen een ln het wit ge tooid bruidje op de bekende vraag van de ambtenaar van de Bur gerlijke Stand of zij de man, die aan haar zijde stond, tot echtge noot wilde nemen, beantwoordde met een ferm „neen". Vanzelfsprekend ontstond grote consternatie onder de belangstel lenden in de trouwzaal. De brui degom begreep er niets van, even min als de anderen en hij stelde zich tegen dit „neen" resoluut te weer. Maar het bleek dat de fa milie van de bruid zich tegen dit huwelijk verzette. Er kwamen zelfs twee politiemannen ten to nele om de bruid in de bescher mende sfeer van het ouderlijk huis te brengen, in plaats dat de bruidsmeisjes do gelukkige bruid huiswaarts voerden. De ambtenaar van de Burger lijke Stand hield zijn speech over „het pad vol rozen met hier en daar een enkel doorntje" ln petto voor het volgende paar, dat meer trouwlust toonde. De ondergrondse bewegingen in West-Duitsland In Beieren is een wijdvertakte rechts- radicalo ondergrondee beweging ont dekt, he«ft de Beierse minister van bin nenlandse zaken, Högner, Vrijdag te genover verslaggever» verklaard, De beweging was van Noord-Beieren naar Hessen overgeslagen, doch totdusver was nog geen schakel tassen de Beier se en de Hessische ondergrondse ge vonden. Högner zou in do volgende zitting van het Beierse parlement een volledig verslag uitbrengen. Zoals bekend legde de premier van Hessen enkele dagen geleden in het Hessische parlement eeD verklaring af over een ondergrondse beweging, die volgens hem was gefinancierd en op geleid met Amerikaanse hulp. De West-Duitse minister van bin nenlandse zaken, Lehr, heeft tn Ber lijn verklaard, dat in Wcat-Duitaland 200 communistische mantelorganisaties werken, die allemaal nauwkeurig in het oog worden gehouden. Op do Amerikaanse marinowerven te New York wordt in December a.s. begonnen met de bouw van een tweede 60.000 ton metend Amerikaans vlieg- dekschip, dat „Saratoga" zal worden genoemd. Het eerste vliegdokschip znn dezelfde tonnage, do „Forrestal" reeds in aanbouw. Een Braziliaans vliegtuig, met 14 passagiers cn een uit 4 koppen be staande bemanning aan boord, is bo ven Zuid-Brazilië vermist. Et isre^ds vergeefs naar het vermiste toostel ge zocht. Vijftien vliegtuigen, waaronder enkele van de Braziliaanse luchtmacht, zetten het zoeken voort. Jongetje schoot onder takelwagen Het 2-jarlg jongetje P. R. F. van der Weerden, gewoond hebbende te Rotterdam, is door een ongeval in de van der Takstraat om het leven ge komen. Het ventjo ging met zijn 7-jarig zusje een boodschap doen bij de groen teboer Het jongetje liep in een on bewaakt ogenblik de winkel uit en stak de van der Takstraat over. Hij kwam tussen een file motorrijtuigen terecht en werd aangereden, waarna hij onder een takelwagen liep. Hij kwam daarbij onder het rechtcrachter- wiel terecht. Het knaapje is korte tijd donrna aan de bekomen verwon dingen overleden. Het stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis Coolsin- gol gebracht. ZIERIKZEE Contactavond Ned. Chr. Blindenbond Vcor de Vrijdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw alhier gehou den Contactavond van de Nederlandse Christelijke Blindenbond bettond grote belangstelling, want de grote zaal was zo goed als geheel gevuld. Nadat gezvn- gen was Ps. 75 1, ging Ds. M. v. d. Klis voor in gebed en las een gedeelte uit Exodus 4, waarna Z.Eerw. mede in verband met het gelezen Schriftg- deelde een kort inleidend woord sprak, er op wijzende dat de blinden niet ons medelijden vragen, doch onze naasten liefde. De gezamenlijke Ned. Herv.. Ger. en Chr, Ger. kerkkoren zongen hierna onder leiding van de heer J. A. de Kramer drie liederen, waarna de ver tegenwoordiger van de bond, de heer van Wijk, die als doel van deze bij eenkomst noemde: het laten zien dat de blinden normaal, als gelijkwaardig aan de zienden een plaats in de maatsohap- pij kunnen innemen. In een historisoh overzioht schetste spr. vervolgens hoe in de laatste 100 jaren de blindenzorg tot stand kwam en zioh ontwikkelde cn de blinden zioh meer en meer be wust werden dat zij in staat waren een waardige plaats in het maatschappelijk leven in te nemen. Do uitvinding van het Brailleschrift hielp de blinden een grote 6tap voorwaarts, daar zii nu, naast handwerk, ook administratief werk konden gaan vorriohten, maar Wwt hen ook de gelegenheid schonk hun Bijbel zelf te lezen en actief deel te nemen aan kerkdiensten. Zo kwam spr. od het werk van de Ned. Chr. Blin denbond. die ca. 30 jaren geleden werd opgericht en bii het licht van God's Woord, de vele problemen, die er tooh altijd nog zijn tracht op te lessen. Het gestichte lectuurfonds voorziet de blinden van Braillebijbels, Psalmboeken en Formulieren, de Voorschctkas helpt zakenlieden bii hun moeilijkheden on de Voorlichtingsdienst geeft voorlich ting omtrent het werk van do Bond, die verder nog bemiddeling verleent bii het vinden van werk cn lezingen en èn excursies organiseert, alles met het doel de blinden in staat te stellen hun achterstand in te halen. Met een op wekking het werk van de bond te steunen, gedachtig aan het woord: Je let daar niet zo op, maar altijd klotst het Scheldewater tegen de ba salten keien van de Schouwse kust. Het is een vraag wanneer het spel van wolken, wind en water het boeiendst ls. Wellicht toch wel ln do Herfst, als er een mysterieuze drift ln het water zit, dat herinnert aan nimmer te bepalen oerkrachten, die ln de natuur zijn verscholen. Langs de altijd groene dijk en het speelse water kwam Eilandman te Ouwer- kerk, dat als een slapende poes ln de zon lag te dromen. Eilandman wilde het adres van Iemand vragen maar hij kon niet, want er liet zich niemand op straat zien. Toen dacht hij aan de gejaagde driftigheid van wereldsteden, waar zelfs 's nachts het rumoer niet sterft en ln vaak compacte dromen de wandelaars voorbij gaan. Maar hier was niemand op straat. De vrouwen waren ln huls, de kinderen ln school en de mannen aan het werk. Nu, don blijft er geen sterveling over om Iemand de weg te wijzen. Dat is nogal duidelijk. Maar juist daarom is Ouwcrkerk voor Eilandman een gezegend oord, want hij weet dat de stilte het mooi ste geluid van de hele wereld is. En stil is het te Ouwerkerk èn vreed- zaarp. De bomen staan ln hun eerste herfstonttakeling roerloos in de mid dag op de brede ring van Ouwerkerk, die het dorp een voornaam uiterlijk geeft, ondanks de wonden die de oor log sloeg. Nergens staan de lijnen van de dijken forser aan de horizon ge- KLETSPRAATJES VAN EEN EILANDMAN tekend dan buiten Ouwerkerk, vindt Eilandman, die doorgereden is naar Nieuwerkerk, waar enkele honder den oud-leerlingen van de Bijzon dere school afscheid namen van hun onderwijzer. En die „enkele honder den" waren nog maar een zeker per centage van het totaal. Ja, als een leraar of onderwijzer afzwaait heeft hij heel wat „schaapjes" onder zijn hoede gehad. Eilandman zou wel bij de ponton niers willen dienen, dan kon hij thee, suiker, koffie hij vermicelli gratis voor niets opduiken uit het Kram mer, want daar ligt het wrak van het wrak van het s.s. „Willem III" vol heerlijkheden. Helaas reeds van 1870 af, zodat er wel een luchtje aan de voedingsmiddelen zal zijn geko men. Maar ja, een opgedoken paard mag men niet ln de bek zien. Op het eiland wordt druk „ge werkt" om de oud-verpleegsters aan hun trek te doen komen. Dulvendijke gaf het goede voorbeeld en nu maar afwachten wat de andore gemeenten zullen presteren. Vorige week waren weer beroemde mensen te Zlerlkzee, t.w. Dr Paul Julien, de „man van de Pygmeeën", en de zangeres Jo Vincent, die zoveel jaren aaneen triomfen heeft gevierd op het muzikale podium. Ook be roemde mensen weten dus Schou- wen-Dulveland te vinden en dat ver baast ons niet, want men moet on welwillend zijn om de sfeer op het eiland slecht te noemen. „Draagt elkanders Uilen tn verrolt alzo de Wet Tan Chriilua", eindigde de heer ran W(jk ziju raak geestig betoog. Hierna volgde vertoning van de film in 2 delen „Uit het lichtloze land", die eerst ln bet werk in „Bartimeua" te Zeist en „Sonneheerdt" te Ermelo en vervolgens de opleiding van geleide honden en bet werk van blinden Ln verschillende beroepen en bedrijven liet tien. Vooral het 2e gedeelte, dat het gesprokene door de heer Wijk op suggestieve wijte onderstreepte, eprak voor zichzelf en toonde duidelijk aan, dat de blinden op velerlei terrein tot uitstekende prestaties, zelfs bii precisie werk, in staat zijn. De heer van Wijk gaf hierna nog een korte toelichting op het Braille-alfabet, dat aan ieder der aanwezigen werd uitgereikt, waarna de koren nog twee liederen zongen. Nadat Gezang 94 was gezongen, eindigde de heer H. Bakker, hulppred. bii de Ned. Herv. Gemeente met dankzegging. Nog zii vermeld dat mevr. v. Dicnst- Muller wi mej. Bicnofelt als corres pondenten van do Bond voor deze omgeving optreden en reeds verschei dene donateurs mochten noteren. Fraaie inwendige winkel restauratie Fa S. P. Wijsman heropent vernieuwde zaak Do eigenaar van de zaak ln luxe artikelen, f(jne huishoudelijke voor werpen en lederwaren, de heer S. P. Wisman, heeft z(Jn wlnkellnterleur aan een grondige restauratie onder worpen, waardoor een fraai effeot ls verkregen. De winkel ls niet vergroot, maar heeft een groter aanzien gekregen door een' logischer indeling en opstel ling van het expositiemateriaal. Aan de zijwanden bevinden zich inge bouwde vakken, waarin de bij elkaar passende artikelen een plaatsje vin den. Handig zijn ook op verschil lende hoogten der zijwanden aange brachte glazen platen, die de exposi tie-mogelijkheden vergroten. Heel apart zijn de étalageruimten ge worden, die door een laag eikenhou ten latwerk met bijpassende gordij nen van de winkelruimte zijn afge scheiden. Bij deze modernisering ls de verlichting aangepast, die bestaat uit een tweetal fraaie hanglampen en contralux-lampen. Middels een toog is de winkel met de privé woonruimte verbonden. Bijzonder stijlvol is ook het behang. In deze ruimte is een rijke collectie serviesgoed, glaswerk, aardewerk, tin enz. opgesteld. Zaterdagmiddag werd de winkel voor het publiek opengesteld. Tal rijke bloemstukken werden die dag binnengebracht, die nog een extra feestelijk accent plaatsten op 't keu rige winkelinterieur. NIEUWERKERK Dc Prijzencommissie geïnstalleerd Op het gemeentehuis heeft de bur gemeester de prijzencommisiie, bestaan de uit de heren W. Flikweert Az,, M. Krabbe, J. de Bruin, M. de Rijke, N. Bom en A. Sies, waaraan nog eea secretaris zal worden toegevoegd, ge ïnstalleerd. De taak van deze commissie is vao bemiddelende, opvoedende en voorlich tende aard. Do cijfers over terugbe taalde bedragen, terzake vna te hoge prijzen vao goedoren, diensten en hu ren, bewerkstelligd door de reed» be staande prijzencommissies in andere g>- meenten van Nederland, zijn indruk wekkend, Even belangrijk zijn echter ook de gevallen, waarin door een plaat selijke commissie werd aangetoond, dat ingediende klachten ongegrond waren Het gaat er om hot vertrouwen tussen middenstanders en consumenten te ver-: sterken. De preventieve werking, die van een prijzencommissie uitgaat, is zeer be langrijk, doch daarnaast is van belang dat icdcreondicht bij huis allo ge wenste inlichtingen over betaalde prijJ zen kan krijgen en eventueel zijn klachten kan indienen. Het is mede in het belang van do middenstand en burgorij, dat de oom-' nrssies regelmatig wijzen op do wette lijke bepalingen, die ton aanzien van do prijzen van kracht zijn en met name op do prijsaanduidingsverplichting. Do prijzencommissies zijn dan ook geen ambtelijke instanties. In talloze gevallen kan direct en gratis advieé gegeven worden waardoor geld en rijd wordt bespaard. HAAMSTEDE Tc 's Gravenhage slaagde onze dorpsgenote mej. A. C. v. d. Berge Pd., lerares aan de Huishoudschool alhier, voor de akte U (fraaie hand werken). SIRJANSLAND „Door het kind Voor het kind" Onder leiding van hot hoofd dot school, do heer A. Heule, zal door de schoolkinderen een actie worden gevoerd voor de verkoop van kindcr- zogcls en prentbriefkaarten. Zoals be- kond komt do overwaarde der zogels ten goede aan het misdcoldo kind. Het is von harto te hopen, dot ook hier do actie onder hot motto i „Door het kind, Voor hot kind" succesvol zal verlopen» DR1IBCHOB De ln deze gemeente gehouden col lecte voor de Oorlogsgravenstichting heeft f 24,75 opgebracht Donderdag Jl. hebben een twin tigtal vlassers uit deze gemeente met hun vrouwen deelgenomen aan het Vlascongres te Breda, uitgaande van de Nederlandse Federatie van Vlas verenigingen. Op dit congres werd o.a. gesproken over de geschiedenis van het vlaslinnen. Een en ander on der het motto: „Nederland weer lin- nenland". KERKNIEUWS GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN De Synode heeft zich opnieuw bezig gehouden met een schrijven van een aantal leden der kerken, studerend of sinds korter of langer tijd afgestu deerd aan verschillende universitei ten en hogescholen. Deze leden vra gen hierin aandacht voor de ontwik keling die de Geref. kerken in de Ja- ren van de oorlog hebb*** doorge maakt en zij noemeö enkele hun in ziens bedenkelijke verschijnselen met betrekking tot de prediking, de ker kelijke pers en de „doorbraak". De Synode nam het voorstel der commissie aan om uit te spreken, dat de door adressanten geuite klachten een te generaliserend karakter dra gen en te weinig berusten op con crete gegevens dan dat de Synode hierin in de geest als waarin zij dat wensen, zou kunnen handelen. Vervolgens rapporteerde Prof. Dr G. Brlllenburg Wurth over een mis sive van de heer E. A. Wijsmüller te Eindhoven, betrekking hebbend op het vraagstuk van de kunstmatige geboorteverhoeding en houdende be zwaren tegen een publicatie van Ds Th. Delleman te Groningen in het Huwelijksboek. De commissie stelde voor overwegende dat het niet wenselijk ls dat de Synode over al lerlei vraagstukken uitspraak gaat doen zonder dat de mindere verga deringen dit vragen en dat bedoelde vragen hun zwaartepunt vinden in de pastorale bearbeiding der ge meenten aan het verzoek om in stelling van een deputaatschap ter zake niet te voldoen. Enkele voor stellen werden ingediend. De rappor teur heeft in de beantwoording van de gemaakte opmerkingen zich ver zet tegen het in het leven roepen van een studiecommissie. De Synode heeft wel een taak op ethisch terrein, maar niet de roeping allerlei vragen te gaan bestuderen. Eén voorstel werd aangenomen waarin werd uit gesproken dat de Synode overweegt dat van de kerken ter zake geen en kel voorstel is ingekomen en dat dit vraagstuk moet worden overgelaten aan de theologische bezinning in de Geref. kerken. De ambtsdragers kun nen als ze met bedoeld vraagstuk in aanraking komen, zich doen voor lichten door personen die ter zake kundig zijn. Vervolgens ging de Synode verder met de behandeling van het rapport inzake de vrije-tijdsbesteding. Elf amendementen werden in handen van de commissie gesteld, die daar over nader rapporteren zal. Generale Synode der Geref, Kerken art. 31 K.O, Ten aanzien van de kerkelijke hu welijksbevestiging 'sprak de Synode uit dat zij de uitspraak van de Sy node van Utrecht uit 1943 niet langer voor haar rekening neemt. Deze uit spraak hield in dat het niet juist moet worden geacht dat de Generale Synode algemene regelen stelt ta.v. het al of niet geoorloofd zijn van een bepaalde huwelijksbevestiging, aan gezien deze zaak behoort tot de com petentie van elke plaatselijke ker- keraad. Een verzoek van de Centr. Bond van Chr. Philantropische instellingen om medewerking te willen verlenen aan een interkerkelijke commissie voor contact inzake evangelisatie- vragen, werd m.a.s. verworpen. Vervolgens heeft de Synode zich opnieuw bezig gehouden met de kwestie van de Psalmberijming. Op grond van verschillende overwegin gen besloot de Synode niet mede te werken aan een interkerkelijke commisie, zoals de Ned. Herv. en de Geref. Kerken hadden verzocht Zij besloot opnieuw deputaten te benoe men met dezelfde opdracht als de Synode van Kampen gaf t.a.v. de bundel-Hasper. De Synode sprak uit dat psalmberijming een zaak is van geloof en dus van bijbelgetrouwheid, terwijl in de beoogde, z.g. „interker kelijke commissie", daarvoor h.l. niet de nodige waarborgen geboden wor den. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Musselka- naal: J. C. P. van Erkel, em.-pred. te Zwagerveen, die deze benoeming aannam. Beroepen te Muiderberg (toez.): cand. N. van Egmond, Rijnsburg. Bedankt voor Aalst: P. J. F. La- mens, Elspeet. Geref. Kerk Bedankt voor Putten: Joh. P. Boer, Zwartebroek; voor Oudewater: J. v. d. Berg, Ottoland. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Delft: J. Kok, Leer dam. Geref. Gemeente Beroepen to Nieuw-Beijerland en te Rhenan: H, van Qilst, Elspeet

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3