Ve Maggi-vierlinghelpt de huisvrouw! PHILIPS RADIO Ouwerkerk is voor een kerktoren probleem komen te staan eigen klankkleur 1 SNAPSHOT UIT DUIVELAND Niets overtreft DAMPO De moordzaak- Drummond TWEEDE KAMER De gratieverlening aan Willy Lages ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 18 OCTOBER 1952 - No. 17242 Kippenbouillonsoep: o. Een prima kippensoep, goudgeel van kleur. De strijd in Indo-China Sterke druk op Franse Uniestrijdkrachten Van legerzijde is Donderdag te Ha- ooi vernomen, dat eenheden der Fran se unieetrijdkrachten in het gebied rondom Nghia Lo 150 kcilometer ten Noord-Westen van Hanoi, opnieuw, ale gevolg van de aanhoudende druk der Vietminhtroepen, zijn moeten terug trekken. Er worden met spoed Franse versterkingen naar dit gebied gezon den. Het aanvoeren van troepen per vliegtuig ondervindt echter vertraging door het laaghangende wolkendek. Een woordvoerder van het Franse leger heeft verklaard dat een aantal bur ger», wier veiligheid door de Vlet- tninh in gevaar zou kunnen worden gebracht, uit Nghia Lo ie wegge voerd. Vijf-en-dertig Oost-Duitse politici worden berecht Het West-Duitse persbureau DPA verneemt uit kriogen van de leiding der Oo6t-Duitse Christen-Democratische Unie dat binnenkort voor het opperste gerechtshof der Sovjet-zóne een pro ces zal beginnen tegen 35 Oost-Duitse functionarissen der Unie. Het groot ste gedeelte der beklaagden bevindt zich reeds sinds langere tijd in hech tenis. Zij worden van „spionnage" en „het optreden als agenten der Weo terse mogendheden" beschuldigd. Zij zouden zich, na de in 1950 gehouden Dartijdag der Oost-Duitse Christen- Democratischo Unie, met Westers» journalisten in verbinding hebben ge steld voor het volvoeren van hun „spionnagewerk". Chinese Nationalisten overvallen eiland Hot in de Formosaanse hoofdstad Taipen gevestigde Chinees-nationalisti sche militaire persbureau meldde Don derdag dat Chinees-nationalistische een heden een grote guerilla-aanval heb ben uitgevoerd op een eiland ter hoog te van do Zuid-Chinese kust, waarbij ruim 2000 communistische militairen werden gedood of gewond. Het eiland is het halverwege tussen Footsjow en Swatow gelegen Nan Joe. Na drie dagen van bloedige strijd ont ruimden de Chinese nationalisten het weer, met medeneming van 810 man krijgsgevangenen en een grote buit, waaronder 2460 stuks anti-tankgeschut en 61 zware machinegeweren. De com mandant van een Chinese communisti sche divisie is gedood of gewond. Het Erefonds voor oud-Verpleegsters Reeds is een bedrag van f 160.000 bijeen In Roosendaal, waaronder ook de gemeente Nispen ressorteert, werd de zer dagen het 68ste plaatselijke „Co mité van Actie" voor het „Erefonds voor oud-verpleegsters" opgericht. Het kapitaal, waarover het fonds nu be schikt liep in enkele dagen op van f150.000 tot f160.000. Het kapitaal dat nodig js om alle oud-verpleegsters, die in diepe nood verkeren snel uit haar benarde om standigheden te helpen is nog niet bijeen, doch, gezien het enthousiasme dat in alle lagen van ons volk bestaat om de helpende hand te bieden aan haar die jarenlang dag en nacht klaar stonden om anderen te helpen, geeft het bestuur van het fonds de overtui ging dat nu spoedig met de hulpver lening zal kunnen worden beginnen. De voorbereidingen voer de grote prijsvraag, welke zoals men weet door Prinses Beatrix en haar klasgenoten, werd gemaakt zijn in volle gang. Er wordt een groot aantal prijzen bijecu gebracht om de prijsvraag zo attractief mogelijk te maken. Allerwege in den lande worden concerten, bazars, toneel voorstellingen en vele andere uitvoerin gen gegeven ten bate van het fonds, terwijl voorts het personeel van ver schillende bedrijven op andere wijze gelden verzamelde. Omdat het zo overvloedig is Oud-papier en lorren als toegangsbewijs NIEUW KERKGEBOUW ZAL „OP POOTJES" WORDEN GEBOUWD (Van onze redacteur) Toen het ergste puin van de stukgebombardeerde kerk van Ouwerkerk was opgeruimd, heeft men een schoolgebouw neergezet op de plaats waar vroeger de kerk stond. Er werd daarbij niet zo nagedacht, want de op voeding van Ouwerkerk's jeugd moest doorgang vinden. Dat leed geen twijfel. Maar nu ettelijke jaren nadien is het plan tot bouw van een nieuwe kerk in een bepaald stadium gekomen en het lastige van de zaak is, dat thans de school in de weg staat. Ondanks het semi-permanente ka rakter van deze school, gaat het uiteraard niet aan, het'gebouw te slopen en te verplaatsen. De plannen voor de kerkbouw moeten in dier voege worden gewijzigd, dat het ge bouw op een ander deel van het dorpscentrum verrijst. Er moet dus een oppervlakte van ruim 130 m2 kerkelijk grondbezit worden gere serveerd, om de kerkbouw mogelijk te maken. Nu kan men passen en meten, maar de enige mogelijkheid blijkt dan te zijn de kerk te bouwen over de fundamenten van de voor malige toren heen. De ondergrond van de kerk is dan echter duidelijk tweesoortig. In de eerste plaats de bestorven en vormvaste fundament klomp en de min of meer slappe bodem er omheen. Om gedeeltelijke verzakkingen van het toekomstig kerkgebouw te voorkomen, zal daar om het fundament moeten rusten op z.g.n. betonpilasters. Populair gezegd komt de kerk „op pootjes" te staan, waarbij de oude torenfundament-res ten altijd nog kunnen dienen om een eventuele toch nog op te treden ver zakking afdoende af te remmen. Een nieuwe toren? De plaats van het kerkgebouw evenwel is niet de enige zich voor doende moeilijkheid. Daar is ook nog het probleem van een nieuwe toren. Zowel de burgerlijke als de kerke lijke gemeente zouden wel heel graag een toren hebben, maar een toren kost veel geld en er wordt slechts toestemming voor de bouw gegeven,, als er aan zo'n nieuwe toren een nut tige bestemmingsfunctie kan worden gegeven. Met andere woorden: zij mag niet slechts dienen als ornament maar zij moet kunnen worden ge bruikt. Er zijn dus plannen in die richting gemaakt. Zo wilde men kerk en toren aan elkaar bouwen. Een kerkelijke kamer en het orgel zouden dan in de toren kunnen worden aangebracht. Maar toen kwam het bestraffend potlood van de architect (Ir F. A. Klokke te Middelburg), die kerk en toren aan elkaar gebouwd een uit- den-tijdse oplossing vond. Zo is er te Ouwerkerk prompt een kerk-toren-probleem gegroeid, dat nog ingewikkelder wordt omdat het contact over deze zaak tussen kerk en gemeente nog niet is geresulteerd in een duidelijke financieringsrege ling. Vastgesteld zal uiteraard dienen te worden voor hoeveel ieder moet participeren in het eindbedrag. De luidklok Om het drietal puzzles rond de kerkbouw volledig te maken, is daar dan nog de grote luidklok, die toch ook een waardig plaatsje dient te krijgen. Als de kerk er komt, moet de klokkestoel weg. De 600 kg we gende klok zou feitelijk in een op de kerk aan te brengen klokkestoel moeten worden aangebracht. Het lui den echter van een dergelijk ge vaarte heeft trillingen ten gevolge, die verzwaring van de fundamenten noodzakelijk maken. Listige mensen dringen er op aan de luidklok in de nieuwe toren te hangen. De toren heeft dan meteen de noodzakelijke nuttige bestemming, die voor de bouw immers nodig was. Maar of een luidklok wel voldoende gewicht in de schaal legt, om Den Haag op dit punt toegefelijk te maken, is een open vraag. Als „een erwtje van een plankje" gaat het dus niet met de kerkbouw te Ouwerkerk, maar toch hoopt men nog dit jaar te kunnen aanbesteden. Besprekingen die volgende week wor den gehouden tussen kerkvoogdij en het college van B. en W., hebben ten doel zoveel mogelijk beider inzichten zo harmonisch mogelijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Mis schien komt daardoor het plan een eind in de goede richting. Ouwerkerk hoopt het stellig! nieuwe kerk over funda-fë& menten oude toren Ingezonden mededeling bij allerlei verkoudheden. Wonderlijk xoals dèt helpt! Voor Vader, Moeder en Kind Voornaamste getuige in arrest gesteld De voornaamste getuigo in de zaak van de moord op de Drummoods, Gus- tave Dominici, is Donderdag in hech tenis genomen op beschuldiging van het niet verlenen van hulp aan iemand in doodsgevaar. Tijdens het jongste verhoer heeft Dominici namelijk me degedeeld, dat hij het dochtertje van de Britse voedseldeskundige indertijd nog levend heeft aangetroffen. Zij was dodelijk gewond door de slagen, die do moordenaar haar met do kolf van zijn geweer had toegebracht. Dominici heeft niets gedaan om haar te helpen. Volgens de Franse wet 6taat op het niet verlenen van hulp in eon dergelijk geval een gevangenisstraf variërend van een maand tot drie jaar en een boete van 12 000 tot 500.000 francs. Zindelijk land De spreekwoordelijke Nederland se zindelijkheid heeft Nederland een nieuwe kampioenstitel in de schoot geworpen. Uit een verge lijkend onderzoek naar de aantal len wasmachines, die tijdens Juli, Augustus en half September wer den omgezet in België, Frankrijk, Duitsland, Zwitserland, Italië, Lu xemburg en Nederland, bleek laatstgenoemd land namelijk op overtuigende wijze aan de spits te staan. Ofschoon de periode van Juli tot half September ook in Ne derland gekenmerkt pleegt te wor den door de z.g. „vacantieslapte", werden aldaar in die tijd nog 40 meer wasmachines verkocht dan in de maanden daaraan vooraf gaand. Dit is een Europees record! „Lassie", de bekende filmhond, behoort tegenwoordig tot een „veilig vcr- keersploeg", geheel bestaande uit honden, die met de politieman Ernest Pressley door de Verenigde Staten trekt, om de kinderen les te geven in veilig verkeer. U ziet, dat Lassie in de toekomst ziet, en de kinderen met vooruitziende blik alvast maar leert, hoe zjj het veiligst een kinderwagen met een „spruit" er in naar de overkant kunnen krijgen. De kinderen z^jn zeer geïnteresseerd in hun „leraar"! De ballon, waarmee de voorzitter van de Haagse ballonclub, J. Boesman, te Dublin optreedt ter gelegenheid van do aldaar gehouden „Week van de thee", is Woensdagavond van zijn ka bels losgeraakt en in Noordelijke rich ting afgedreven. Men gelooft, dat men te maken heeft mot een misplaatste grap. Vraag uw handelaar wat uw oude toestel bij inruil waard is gepen: in 5 minuten kant en klaari Breng afwisseling met deze Maggi's Wanneer vandaag de poorten van het grote stadion in Praag, waar een interessant athletiekprogramma zal worden afgewerkt, zich zullen openen, zullen de controleurs aan de ingan gen niet voorzien zijn van een simpele papierbak voor de afgescheurde con- contrclestrookjes, neen, zij zullen er staan met bascules en grote stevige kisten, want naar het Praagse blad „Prace" meldt, om de wedstrijden ts kunnen aanschouwen zal men niet met entreebiljetten behoeven aan te komen doch met oud papier, lorren of oud metaal. Ieder die zich van een tribuno- plaatsje wil verzekeren, zal nis be taling moeten inleveren óf 1 k.g. oud papier, of 5 kg. textiel óf 2 k.g. non-ferro metaal. De Egyptisch© minister voor han del heeft verklaard, dat de Egypti-' sche regering de in 1866 opgerichte quez-Kanaal-Maatschappij, na afloop van do concessie in 1969 wil overne men. Aan een speciale regeringscom-^ missie is reeds opdracht gegeven de overneming voor te bereiden. Verscheidene leden toonden zich tegenstander De heer Burger heeft na het antwoord van de minister nog gerepliceerd. Spr. zeide het er mede eens te zijn, dat er continuatie in het gratiebeleid moet zijn, maar constateerde dat hier zich een consequentie voordoet van de grote mate van ruimte, die de minis ter heeft in zulke gevallen. Bij spr. bestaattwijfel of dit juist is. Vol gens spreker heeft men van het begii af het onjuiste beleid gevoerd: tien duizenden op te pakken op alle moge lijke lichte aanwijzingen. Daardoor moest een chaos ontstaan in de be rechting. De heer Burger neemt aan, dat deze minister Lages niet op jaren zal stel len, maar welke waarborg is er, dat het later niet zal gebeuren? Spreker wilde van de zijde der Kamer groter© zekerheid. De heer Peters (KVP) achtte het geval-Lages een waarschuwing tegen 6y6temen, die de Christelijke naasten liefde miskennen of tot een carica- tuur maken. Op grond van die Chris telijke naastenliefde is spreker tegen stander van de doodstraf. De levens lange gevangenisstraf beschermt de maatschappii voldoende tegen misdadi gers. Op andere gronden dan de mi nister is spr. het dus eens met ds gratie-verlening. Echter zal spreker? fractie onder geen beding bereid zij.i toe te staan, dat Lages ooit in vrijheid zal worden gesteld. De heer Gortzak (CPN) gispte de wat hij noemde concurrentiezucht van Mr. Burger, die zich in spreker's plaats drong. Voorts noemt hij Lages de grootste aller schurken, die nimmer recht kan doen gelden op gratie. Spr. meent, dat de Duitsers de eis stelden, dat geen oorlogsmisdadigers meer ter dood gebracht moesten worden. Deze heren zijn op hun wenken bediend. Freule Wittewaal van Stoetwegen (CH) 6loot zich aan bij de Minister en achtte het gelukkig, dat de Minister zo snel de knoop doorhakte. Tegenstanders van de gratieverlening De heer Oud (VVD) hield beschou wingen over het gratierecht en zeide dat het hem te ver gaat om te zeg gen, dat onze rechtsbedeling bezoedeld zou worden als een doodvonnis vol trokken zou worden lange tijd na de uitspraak. Bovendien is het tien tegen een dat Lages te zijner tijd vrij komt Deze gratieverlening is op onvoldoends gronden geschied De heren Zandt (SGP) was van me ning, dat op grond van God's Woerd de gratie niet had mogen worden ver leend De heer Bruins Slot (AR) betreur de de gratieverlening, maar kon de argumenten van de minister begrijpen. Hierna voerden nofr het woord Je heren Haken en Reuter, béiden CPN. De heer Haken diende een motie in, vragende om een wettelijke voorzie ning teneinde te voorkomen dat Lages ooit in vrijheid komt. De motie werd niet voldoende ondersteund om in be handeling te komen. Dc heer de Kadt (PvdAÏ tenslotte 6loct zich aan bij de argumenten van do heer Oud. Dupliek van de minister1 Hierna dupliceerde minister Donker» Hij bestreed daarbij do heer Oud en legde er de nadruk op, dat hij deze kwestie benaderd heeft van het stand punt der overheid uit. Voor hem was het allereerst de vraag hoe de over heid moest handelen. De onzekerheid voor Lages heeft niet allereerst ge golden. Een wettelijke regeling zoals gevraagd, zou in 6trijd met de Grond wet zijn. De vergadering werd daarop ge sloten» B0R0FN Groentebouillonsoep: Een ideale combinatie van geurigheid en kracht: de fijnste groenten met krachtige bouillon. Kalfsbouillonsoep: Een romig-zachte soep, waarin het fijn ste kalfsvlees ver werkt is. Tomatensoep: Een prachtig gebon den crème soep, bereid uit zondoorstoofde tomaten volgens eetf geheel nieuw recept. Minder werk en zorgen voor Uw dagelijks menu, dank zij deze 4 verrukkelijke Maggi's soepen in de bekende geel I rode zakjes. k soepen, bereid volgens speciale recepten uit de beste grondstoffen. In prijzen van f 136.—, f 162.—, f 198—, f 249—, f 295— cn hoger ren, terwijl U tant f 20.25 en f 11.90 per maand. M et de klankkleur-regelaar van de Philips radiotoestellen kunt U zelf het timbre kiezen, dat U het meest ligt. U kunt de muziek „kleuren" naar eigen smaak. Uw handelaar zal U gaarne de Philips roesrellen demonstreren. Luisrcr dan ook eens naar de speciale „klankkleur" grammofoonplaat.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5