KINDEREN ORCAM De tweede dag werd een grote tocht gemaakt door het Oostelijk gedeelte in nood Stad en Provincie PUROL* slaaf dls'n paa\ boven water... if dg zware DE REDDENDE KEUS PRINS BERNHARD IN ZEEUWS-VLAANDEREN Vroege zanghulde te Kloosterzande De tweede dag van rijn bezoek aan Zeeuws Vlaanderen heeft Prin» Bern- hard 'n grote tocht docr 't Westelijk gedeelte van dit gebied gemaakt. Na de uacht te hebben doorgebracht ten huize van Baron Gollot d'Eecury, Ka merheer in buitengewone dienat van H.M. de Koningin, te Kloceterzande, werd de Prine Donderdagmorgen reeds in de vroegte een zanghulde gebracht door de jeugd, die ook geechenken had meegebracht voor het Koninklijk ge zin. De Prine toonde zich dermate ingenomen met deze begroeting door de 600 schoolkinderen, dat hij voni dat ze wel een vrije middag verdiend hadden. Des morgens werd een bezoek ge bracht aan de hoefijzerfabriek Kerck- haert te Stoppeldijk en aan de Com pagnie Neerlandaiae de l'Azóte te Sluis kil, dat besloten werd met een receptie. Vervolgens werd een kijkje genomen op de markt te Oostburg, waar stamboek- paarden en fok vee werden bezichtigd. Bespreking te Aardenburg Om 12 uur arriveerde men te Aar denburg, waar burgemeester van Don gen de Prins op het gemeentehuis welkom heette en waar de schooljeugd de Hoge bezoeker een aubade braoht Na de lunch aldaar was er gelegenheid om over de problemen van West Zeeuws Vlaanderen met de Prins van gedachten te wisselen. De heer C. van Bcllegem. voorzitter der federatie van vlasvcrenigingen. afd. Eede, bracht de loonproblemen en de export van ruw vlas naar Belgié ter sprake, Ir. G. Dikötter, directeur van de Waterlei dingmij., sprak over de watervoorzie ning, burgemeester van Rosevelt van Schoondijke pleitte voor ©en nieuwe binnenhaven voor Breskens en Notaris Mijs uit Oostburg bracht de deviezen- moeilijkheden van Belgische en Franse eigenaren ter sprake. Wat dit laatste betreft zeido de Prins: „O. ik kom Vrijdag tooh in Parijs, daar kan ik wel even over praten". Het kan wel zijn dat velen niet zo'n heel hoge dunk heben van het poli tieke werk der Verenigde Naties. Zij zien dit als geheel of vrijwel geheel vruchteloos. Het is wellicht zo, dat eerst nadien hierover een duidelijk licht zal vallen, dat eerst na verloop van vele jaren zal blijken of dit werk werkelijk nuttig is geweest. Verge ten wordt echter dikwijls dat het po litieke werk maar een onderdeel van het totaal der V.N.-werkzaamheden vormt. Als zeer belangrijk onderdeel zou den we willen noemen de activiteit van het UNICEF, Het Internationaal Kinder Noodfonds. Uit dit Kinder noodfonds, waarvoor een landelijke collecte zal worden gehouden, wor den millioenen vluchtelingenkinde ren geholpen door het verstrekken van een dagelijkse melkvoeding, kle ding en de zo hoog nodige medische verzorging. Dat js de directe hulp aan de noodlijdende kinderen, die niet om hun vaak erbarmelijk lijden hebben gevraagd, maar onschuldig slachtoffer zijn geworden van door de volwassenen in het leven geroepen omstandigheden. Het is merkwaardig en leerzaam te letten op feiten, die evenzovele be wijzen zijn dat deze kinderen nog in veel sterker mate kunnen worden ge holpen dan tot dusver. Zo is b.v. de prijs van één pakje sigaretten vol doende om een kind met twee peni- cilline-injecties te genezen van fram- boesia (tropische zweerziekte). Voor dezelfde prjjs kunnen elf ondervoede kinderen een beker melk krfjgen. En tien kinderen kunnen voor de prijs van een halve fles jenever een ge hele maand dagelijks een lepel lever traan krijgen ter bestrijding van En gelse ziekte. Dit zijn welsprekende voorbeelden, die aantonen, dat er geholpen kan en moet worden om de kinderen nog een levenskans te geven. Trouwens, de Wereld Gezondheids- Organisatie mag er op het punt van hulpverlening ook zijn. Een greep uit talrijke mogelijke voorbeelden: op leiding van verpleegsters in Paki stan, t.b.c.-bestrijding in Birma, ma- laria-bestrijding In Centraal India, insectenbestrijding in Thailand, zui gelingenzorg in Lapland, medische hulp aan Palestijnse vluchtelingen, enz. Het werk is teveel omvattend om op te noemen. Hieruit blijkt hoe uiterst belangrijk het werk is van de bijzondere orga nen der V.N. Zo vaak toch komt men tot pessimistische conclusies, als de balans der V.N. vluchtig wordt opge maakt. In feite echter is het zo, dat het zegenrijke werk reeds diep wor tel heeft geschoten in het wereldle ven. Uittrekking van deze stevige plant zou een catastrophe betekenen en de hoop van millioenen mensen teniet doen. Bezoek aan Vlassersbedrijf Via Sint Kruis zette Prios Beruhard vervolgen» zijn reis voort naar Eede. waar bii een bezoek kracht aan de laas© rij en rote rij van de Goöp. Ver. van kleine vlassers en het bewerkioa»- prooes in ogenschouw nam. Twee doch tertjes van de keer v. Bcllegem boden de Prine een koffertje aan, gemaakt van con bijproduct van vlas. dat gevuld was met typisch Zeeuws Vlaamse sui ker wafeltjes voor de prinsesjes. Daama vertrok het gezelschap nier Temeuzen. vanwaar naar Hoedekens- kerke werd gevaren met de „Prins Willem I". Aan boord bevonden zich bet gemeentebestuur van Terneuzen, enige burgemeesters, leden van Ged. Staten en hoofden van Provinciale diensten. Omstreeks 4 uur werd Hoe- dekenskerke bereikt en vandaar gins om half vijf de tocht naar Woensdrecht vanwaar de Priit3 weer per vliegtuig huiswaarts keerde. Evenals de eerste dag was er de tweede dag overal veel belangstelling en toonde men zich zeer verheugd over het bezoek van de Prins en de wijze waarop hi1 allen te woord stond. Licht in oude moordzaak Aan de Nederlandse politie is van Sohotse zijde verzooht een onderzoek te doen instellen naar de mogelijke aanwezigheid van enkele menselijke beenderen in de lading kolenslib van twee schepen, die uit Grangemouth naar Nederland vertrokken. Men heeft namelijk in een kolentip van de Whitrigg-oiijn te Whitechurch in Oost Schotland een zak gevonden mtt been deren van een menselijk scelet waaraan het hoofd en becn-beendercn ontbraken. De politie denkt aan de mogelijkheid, dat het gevonden skelet is van een mijnwerkersvrouw, zekere Mary Clark, die in Januari 1943, toen 28 jaar: oud, spoorloos verdwenen is, cf van oen vijftienjarig meisje, zekere Grace Izatt, die in dezelfde buurt in April 1949 vermist geraakte. De twee betrokken schepen zijn do „Niouwland" van do „Soheepvaart- en Steenkclcnmaatschappij" te Rotterdam en de „Traquair" van Gibson en Co. te Leeds. De „Nieuwland" is inmid dels terug in Schotland. De „Tri- quair" is 13 October naar Nederland vertrokken. De recherche en de rivierpolitie te Rotterdam verklaren eohter geen ver zoek tot een onderzoek te hebben ontvangen De „Traquair" is, na ko len gelost te hebben, van Rotterdam naar Antwerpen vertrokken. ZIERIKZEE De Zondagsartsendienst De Zondagartsendienst wordt waar genomen door dokter C. M. van Hoc rn Vocaal concert Jo Vincent Onder auspiciën van de Kunstkring Zierikzee zong voor een matig be zette Concertzaal, onze onvolprezen Nederlandse zangeres Jo Vincent. Nog altijd weet Jo Vincent een au ditorium te boeien. Is het uitsluitend door haar stem? Neen, want daaruit is voor een groot deel de vroegere glans verdwenen. Maar het is haar intens diep doorvoelde voordracht, die thans de bewondering wekt. Jo Vincent is vooral de vertolkster van het romantische lied en zij weet daaraan 'n bewonderenswaardig re liëf te geven. Het weinige publiek verkreeg dan ook veel schoons te genieten. Het programma vermeldde liederen van Fr. Schubert, R. Schumann, R. Men gelberg, H. Wolft e.a. Het gebodene werd met intense aandacht beluis terd. Na het laatste nummer viel de grote zangeres een warme ovatie ten deel, waarin ook de begeleidster Em my van Eden zeer terecht werd be trokken. Bloemen werden aangebo den, die de vocaliste beloonde met een toegift, n.l. een „Hollands lie- deke". L. Dr Paul Julien sprak voor personeel Kon* „Zeelandia" Dö bekende anthropoloog dr. Paul Julien, bekend door zijn bloedonder- zoekingen onder Afrikaanse Pygmceön- Btammen, trad Donderdagavond op voor, do leden van do personeelsclub der N.V. Koninklijke „Zeelandia" al hier. Zoals bekend ontdekte dr. Ju lien op zijn laatste reis door Afrika een nieuwe Pygmeeönstam, waarvan te voren het bestaan niet bekend was. De lezing, die met grote interesse weid nangchoerd, werd gevolgd door een gezellig samenzijn. Geen Carillonconcert op Zondagmorgen In verband met herstelwerkzaamhe den aan hot carillon, zal do hoer Jac. M. Luijkenaar Zondagmorgen niet in staat zijn het gebruikelijke morgen- concert te geven op het carillon. Erefonds oud-Verpleegsters Ten bate van het Erefonds voor oud-Verpleegsters zullen een vijf-en- twintig hier woonschtige hier. woon- schtigo ex-zusters zich belasten mot de verkoop van fraaie lepeltjes, die ▼oor ds prijs van 12.23 worden tan geboden. Naar mevrouw Schuurbeque BoeyeTollenaar, preeldeote van het voorbereidend comité ons mededeelde, heeft men beslist geen cloleote willen houden, met het Oog op de frequent'e, waarmede jleze worden georganiseerd. De geiden, die voortvjeeien uit de verkoop, komen ten goede aan behoef tige oud-verpleegsters vau alle gezind ten, RENESSE De opbrengst van de collecte voor de Gezamenlijke Militaire Fondsen be draagt alhier f 34.72. ELKERZEE De door Zr. van Ni© uwen huize in derze gemeente houden collecte voor het Erefonds O id-verpleegsters bracht Je mooie aom op van f 165. De collcctrice en de milde gevers worden dank ge bracht voor dit resultaat. Ingezonden Mededeling Geen ruwe henden, tchrale huid, ruwe tippen met BROUWERSHAVEN De onlangs gehouden collecte ten bate van de reclassering bracht f 26.49 op; die voor de Gezamenlijke Mili taire Fondsen f 17.55. Heden Zaterdag zal in deze gemeen te een collecte worden gehouden ten behoeve van de Stichting „Erefonds Oud-verpleegsters". Dc bedoeling van dit fonds is thans algemeen beke id en een warme aanbeveling is hier zeker op - ziju plaats. OUWERKERK Vergadering P. v. d. A. Deze week werd een vergadering gehouden van do P.v.d.A., waarin dank werd gebracht aan do propagandisten bij de jongste verkiezingen. Als voor man vau de fakkeldragorsclub gaf zich voorlopig cp do hoer A. do Later,. De heren P. K. v. d. Werf en A. de Later stellen zich beschikbaar gelden in te zamelen voor de verkiezingsactie. Voor het geweestclijk bestuur stellen zich do heren R. Doornenbal en G. Hoek, Zierikzee, candidaat. De ver gadering besloot f 5,bij te drogen voor „Nieuwe Koers". In December zal een gecombineerde feestavond ge organiseerd worden in samenwerking met de afdelingen van de VARA en de A.N.L.B. OOSTERLAND Middenstandsvereniging opgericht Donderdagavond v ;nd in de raads zaal de aangekondigde vergadering plaats om te komen tct oprichting van een Middenstandsvereniging. De vergadering stond onder vc< rlopige lei ding van de heer A. Bolle, die de bur gemeester verwelkomde en het be stuur van de Bruse afdeling. In een toespraak wees burgemeester Laurcnse otp de noodzakelijkheid en het nut van georganiseerd zijn. De voorzitter van de Bruse afdeling, de heer do Koning, zette de werkwijze van zijn afdeling uiteen en toondo middels en kele voorbeelden het nut van een Middenstandsorganisatie ann. Vele mis standen, aldus spr., zijn door deze beweging uit de weg geruimd. Hier na werd overgegaan tot oprichting der afdeling. Drie eu dertig leden traden toe. Met 29 tegen 4 stemmen werd be sloten aansluiting te zoeken bii de neutrale organisatie. Het gekozen be stuur verkreeg do volgende samenstel ling: De heer A. Bolle, voorzitter; de heer G. Stouten, secretaris, de heer P. W. van Stappen, penningmeester, de heren J. G. Boot en D. Hanse (uit Sirjansland) bestuursleden Nader zal dan ook nog worden be slist over het eventueel organiseren van een winkelweek. Op voorstel van do heer Bolle wordt de voorzitter geko- zeu tot ere-voorzitter, waarbii hem dank wordt gebracht voor de van hem ondervonden steun. Hierna sluiting. SIRJANSLAND Knapenvereniging^ïpgericht Op initiatief van Ds. L. Boer werd Woensdagavond een knapenvereniging opgericht. Aan de oproep hadden een negental jongens gehoor gegeven. Ds. Boer zette doel en werkwijze uiteen, waarna tot oprichting word besloten. Het gekozen bestuur ziet er als volgt uit: Ds. L. Boer, voorzitter, C. Hoger huis, secretaris, Jacob Klink Lz.. pen ningmeester. Do vergaderingen zullen olko Woensdagavond in de consistorie worden gehouden. BRUINISSE P.V. „De Bruse Trekker" Door de duivonhoudersvoreniging „De Bruse Trekker" alhier werd een ver gadering gehouden in „Hot Centrum'" waarbij do voorzitter de heor G. J. Maos, een overzicht gaf van hot vlieg- seizoen 1952 Do behaalde resultaten stemmen tot tevredenheid. Verschillen de leden, die vorig jaar niet op do voorgrond tradon behaalden nu op merkelijke successen wat er op wijst, dat het vluchtmateriaal ook qua ver eniging vooruitgaat. Do hoofdschotel voor dezo avond was verder hot organisoren van oen tentoonstelling mot attracties. Dc da tum' daarvan werd bepaald op 14 en 15 November. KERKNIEUWS Tijdrede ds D. van Dijk Ds D. J. van Dijk uit Gameren heeft in de kerk der Ger. Gein. te Brui- nisse een tijdrede gehouden, naar aan leiding van Jona 3 vera 4 „Nog veer tig dagen dan zal Nineve worden om gekeerd". Spr. trok een parallel tussen Nine>e, dat zich bekeerde op de prediking van Jona en bet Neder- lands© Volk in onze dagen, dat «ene is van die bekering. Nochtans riep hij tot individuele ver ootmoediging op. Het kerkgebouw waJ goed bezet en velen van buiten de gemeente waren opgekomen, om deze spreker, die in zijn kring een zekere bekendheid geniet om zijn tijdroden, to beluisteren. GENERACE SYNODE DER GEREF. KERKEN De Synode heeft uitvoerig gedis cussieerd over de vaststelling van de overwegingen en de conclusies be treffende de oecumenische samen werking, waarin zij vorige week was blijven steken, nadat de principiële beslissing was gevallen om niet toe te treden tot de W.E.F. en de I.C.C.C. De commissie handhaafde haar con clusies aanvankelijk, waarna de zaak terug ging naar de commissie voor nader beraad. Later wijzigde de com missie haar conclusie, waarna de Sy node uitsprak dat zij aansluiting bij de I.C.C.C. zeer ernstig overwogen heeft en gaarne haar waardering uit spreekt voor veel wat in de I.C.C.C. gevonden wordt, met name wat be treft de grondslag, maar het niette min thans niet raadzaam acht toe te treden tot de I.C.C.C. op een viertal gronden, o.a. omdat toetreding onge wenste tegenstellingen in de Geref. kerken zou oproepen, terwijl hand having van het standpunt dier ker ken, ingenomen t.a.v. de Wereldraad en niet-toetreding tot de I.C.C.C., de leden in vrede doet leven. Besloten werd echter om zo mogelijk een waarnemer te zenden naar de verga dering van de I.C.C.C. in Amerika. Een verzoek aan „The Reformed Churches of Australia" tot het aan gaan van volledige correspondentie, werd ingewilligd en met bedoelde kerken zal correspondentie in engere zin worden aangegaan. Hierna werden de besprekingen aangevangen over het rapport van deputaten, die opdracht hadden zich te beraden op een goede methode (met leerplan) voor het catechetisch onderwijs in de Geref. kerken. De Synode besloot de ontworpen leer methode in de ernstige overweging van kerkeraden en catecheten aan te bevelen. De kerken moeten er voor waken, dat de catechese haar ka rakter als rechtstreekse onderwijzing vande Heilige Schrift en van de con fessie der kerk niet verli^ze. De leer stof van de Heidelb. Cat. moet onder wezen blijven. De Synode sprak uit dat de belofte, bij de doop van de kinderen afgelegd, ook de verbinte nis insluit, dat de ouders voor het on derwijs in al zijn geledingen, zoveel mogelijk scholen met de Bijbel stich ten, in stand houden en door hun kinderen laten bezoeken. N.a.v. het rapport „Overvloed van werk en werkkrachten" werd aan de putaten opgedragen kerken te steu nen voor het beroepen van hun Evan gelisatiepredikanten of voor het be noemen van een evangelist(e), Indien deze kerken volgena de classis daar toe noodzakelijk moeten overgaan, maar daartoe zelf niet geheel in staat zijn en hiervoor ook niet voldoende steun ontvangen kunnen van hun classis en particuliere synode, terwijl deputaten in uitzonderingsgevallen ook anderszins Bteun mogen bieden voor evangelisatie-arbeid. Een ver zoek om financiële steun van de kerk van Melbourne werd afgewezen, daar deze kerk zich eerst dient te wenden tot haar eigen kerkverband. N.a.v. het rapport over het verzoek van de „World Presbyterian Allian ce" meende de commissie dat de stem der Geref. kerken ln dit verband van kerken eigenlijk gehoord moet worden, maar zij betreurt het dat in deze alliantie vrijzinnigen met gelijke rechten worden toegelaten. Daarom stelde zij voor nog niet tot aansluiting over te gaan en daarvan mededeling te doen aan deze alliantie met de opmerking dat de Synode gaarne het oude contact wil hand haven, in de hoop dat dit lichaam de mogelijkheid tot toetreding openen zal. De Synode verenigde zich met de voorgestelde conclusies. Ingezonden mededeling Inzake samenspreklng met de Chr. Geref. Kerken deelden deputaten mede nog geen contact met deze ker ken te hebben gehad. De Synode be sloot met 26 tegen 4 stemmen op nieuw deputaten te benoemen. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Harlch en Ruigahulzen: cand. H. Beller, Enk huizen, die deze benoeming aannam. Beroepen te Zwijndrecht: J. H. Mulder, Rotterdam-Charlois; te Rot terdam-Kralingen: Th. G. Volle- bregt, Ermelo. Bedankt voor Neerlangbroek: J. T. Doornenbal, Oene. Geref. Kerk Beroepbaar verklaard, doch nog niet beroepbaar: cand. D. Dondorp, Heemstede. Benoemd tot res.-legerpred.: Ds A. Kruijswijk, Oosterzee. Tweetal te Amsterdam: Th. van Andel, Vlaardingen en J. Nawijn, Aalten. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te 2e Exloërmond-Mus- selkanaal, te Gerkesklooster-Stroobos en te Grootegast: cand. W. Borgdorff, Overschle; te Amstelveen: H. D. van Herksen, Onnen (Gr.); te Uithuizen: cand. J. R. Wiskerke, Amsterdam; te Voorburg: G. Janssen, Leeuwarden. Generale Synode der Geref* Kerken art. 31 K.O. De Synode behandelde o.m. enige zendingszaken, waarbij zij besloot dat de betreffende deputaten hun ar beid verder zullen voortzetten. Een voorstel om een stichting in het le ven te roepen, nauw verbonden aan de Theologische Hogeschool, teneinde zendingsarbeiders onderwijs te geven in de zendingsvakken, werd verwor pen. Een verzoek van de kerk van Pretoria om financiële hulp voor be kostiging van de overtocht van de beroepen predikant, werd m.a.s. af gewezen. Een verzoek van de deputaten van Ned. Herv. Kerk en van de Geref. Kerken om medewerking te verlenen teneinde te komen tot een interker kelijke commissie voor Psalmberij ming om zo te geraken tot een bij belse en algemeen aanvaardbare Psalmbundel, werd naar de commis sie terugverwezen. Ingezonden mededeling DOET U DAT OOK? PAS OPI Als er straks iemand bi) U komt om uw naaimachine te repareren en zich voor doet als iemand van de „Singer", laat hem er dan niet aan prutsen. Deze heer bederft uw naaimachine grondig met vijlen en zagen. Wees dus gewaarschuwd. De Singeragent voor S. en D. is H. Deurloo, Zierikzee» Tel. 243 RADIO-PROGRAMMA Zondag 19 October HILVERSUM I. (402 m). 8.00 nieuws. 8.15 gram. 8.30 morgen wijding. 9.15 vocaal ensemble. 9.30 nieuws en waterstanden. 9.40 gram. 9.55 Pontificale Hoogmis. 11.30 gram. 11.40 kamerorkest. 12.15 Apologie. 12.35 gram. 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.10 amusementsmuziek. 1.40 boekbespr. 1.55 „De Spelevaart". 2.25 radio-philharmonisch orkest en so list 3.15-3.30 „Missiezondag", cau serie). 4èl0 „Thuisfront overal". 4.15 sport. 4.30 Vespers. 5.00 bijzondere kerkdienst ter gelegenheid van de Ge- zinsweek. 6.00 „Mijn zoon en ik", klankbeeld. 6.35 „Tien minuten Tra- vancore", causerie. 6.45 „De Kerk luistert naar uw vragen". 7.00 samen zang. 7.30 „Gelooft U dat?", causerie. 7.45 nieuws en weerpraatje. 8.00 gram. 8.25 De gewone man. 8.30 ge varieerd programma. 10.35 actuali teiten. 10.45 avondgebed en kalender. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 8.00 nieuws. 8.18 gram. 8.30 voor het platteland. 8.40 orgel, harp, viool en zang. 8.58 sportmededelingen en post- duivenber. 9.00 gram. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 „Geef het door", cause rie. 10.05 voor de jeugd. 10.30 kerk dienst. 12.00 orkestconcert. 12.30 „Even afrekenen, heren". 12.40 kront jong muziek. 1.00 nieuws. 1.05 mede delingen of gram. 1.10 kamerorkest en solist. 1.55 boekbespreking. 2.15 dansmuziek. 2.55 voetbalwedstrijd België-Nederland. 4.50 sportrevue. 5.00 „Gesprekken met luisteraars". 5.20 „Van het kerkelijk erf", causerie. 5.30 voor de jeugd. 5.50 sportjournaal. 6.15 nieuws en sportuitslagen. 6.30 pianospel. 6.45 volkszang en woor denspel. 7.30 radiolympus. 8.00 nieuws 8.05 gevarieerde muziek. 9.00 „Ont moetingen met Christopher Blaze", hoorspel. 9.35 lichte muziek. 10.00 cabaret. 10.35 gitaarmuziek. 11.00 nieuws. 11.15 reportages of gram. 11.25-12.00 gram. TELEVISIE 2.454.45: Experimenteel pro gramma van de Nederlandse Televi sie-stichting. - Voetbalwedstrijd Bel gië-Nederland te Antwerpen. FEUILLETON 20 door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Een marinier kwam al spoedig met een boekje aandragen. „Dit is een kaart van Rotterdam en omgeving", zei hij tegen Nol; „heb je daar wat aan?" Nol pakte het boekje en vroeg: „Staat Streefkerk er ook op?" „Ik geloof het wel", zei de eige naar. „Verroest", riep Geurt nieuwsgie rig uit, „wat moet jij in Streefkerk doen?" „Eens kijken, of daar misschien een boerderijtje voor jou te koop is, broeder", antwoordde Nol, in het kaartje kijkend. De Veluwenaar richtte zich nu he lemaal op en keek Nol ongelovig aan. „Zeg, ben jij kapitalist?" „Dat niet bepaald", antwoordde Nol, maar als ik iemand een plezier kan doen, ,wel, dan doe ik het graag. Hoeveel bunder land dacht je nodig te hebben?" Geurt raakte hoe langer hoe meer van de kook. „Hoeveel bunder...' Zeg, meen je het?" „Nou, je zei toch zelf, dat je een boerderijtje in de Alblasserwaard wilde kopen, niet? En voor zover ik me nog van de school kan herinne ren, moet Streefkerk ergens in de Alblasserwaard liggen. Wat denk je van een bunder of tien voorlopig?" Geurt bevochtigde zijn lippen. „Ja, maar ik heb nog geen centen." „O, dat schiet ik je zo lang wel voor. Een bunder of tien dus? Best, ik zal zien wat ik voor je doen kan." De anderen, die geledelijk aan naar het gesprek geluisterd hadden, scho ten in een lach en Geurt kreeg een kleur, terwijl hij zich weer op z'n strozak uitstrekte: „Loop naar de pomp", mopperde hij. „Jij een boer derij kopen.Laat naar je kijken, kerkrot, je hebt nog geen luis om dood te knijpen." „Gelukkig niet", antwoordde Nol gevat, „ik kom ook niet uit Vaassen." De anderen brulden van het lachen en Geurt achtte het onder de gege ven omstandigheden maar het beste om niets meer te zeggen. Intussen bekeek Nol het kaartje en hij kwam tot de conclusie, dat Streefkerk niet zo ver was. Als hij via Krimpen aan de IJssel en Krimpen aan de Lek naar Lekkerkerk reed om daar over te varen, dan was het misschien nog een kwartiertje naar Streefkerk. Al les bij elkaar misschien nog geen dertig kilometer. Nou, met het veer duurde dat mischien net twee uur. Een mooie rit voor een vrije Zondag. Top, dat deed hij vast. Maar dan ging hij alleen. Geurt zou ongetwijfeld nieuwsgierig worden en hem probe ren uit te horen, waarom hij naar Streefkerk wou. Hij trof het. Geurt kreeg de Zon- dagswacht, hetgeen hem braaf deed mopperen en Nol reed Zondags na het ochtendappèl de stad uit via Kra- lingse veer en de beide Krimpener dorpen naar Lekkerkerk. Daar werd hij met enkele' fietsers overgezet naar Nieuw Lekkerland en vla de dijk be reikte hij het volgende dorp: Streef kerk. Eenmaal in het dorp aangekomen, stond hij een beetje vreemd te kij ken met de fiets in de hand. In de hele straat was geen mens te zien. Het leek wel, of iedereen nog sliep. Ja, "nu was hij er wel, maar wat moest hij hier nu doen? Hij kon moeilijk naar de boerderij van zijn grootvader gaan en zeggen: Goeie- morrege, opa, lk ben uw kleinzoon Arnold. Dan had je alle kans, dat de oude heer meteen zou antwoorden: „Ruk in, ik heb geen kleinzoon die Arnold heet." Besluiteloos liep hij een eindje door het dorp, de fiets in de hand. Een veldwachter reed langzaam voor bij en keek hem een beetje wantrou wend aan. Nol, in uniform, salueerde onverwacht en correct en de wacht meester salueerde van verbouwe reerdheid even correct terug. In stilte grinnikte Nol; misschien weet die grapjas niet eens, bij welk wapen ik ben, dacht hij. Tenslotte sprong hij maar weer op zijn fiets en reed het dorp uit. - (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2