DE ZIERIKZEESCHE COURANT Leider der Britse Labour-Party stelt Bevan een ultimatum Het voorlopig verslag van de Tweede Kamer bevat critiek en verlangens V.N. zuil zullen strijd voortzetten tot rechtvaardig bestand Overdenking ZIERIKZEFSCHEISNIEUWSBODE abonnementen en advertentién. Prijk par 3 mnd. bijjvoorullbotallng f 4,94, p. w. 38 ct Ion» nummcri 10 cl VartchIJnl iadara werkdag. Advartaollapriji 1 5 cl. par mm Succaijat (ma*. 15 mm.) minimum M,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN ZATERDAG 18 OCTOBER 1852 1797-1889 No. 17242 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIEi Lange Nobelstraat A 171, Zlarikxaa, Postbui nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakanman Ocklman Lange NobeUtraal A 171 Zierikzee. AANVAL OP DE BEVANISTEN Hij moet zijn linkse groep ontbinden Leiders van de Britse socialistische partU hebben Donderdagavond be sloten Bevan een ultimatum te stellen. Van hem zal worden geëist dat hU zi)n linkse groep ontbindt en de aanvallen op andere socialistische par lementsleden staakt. Het ultimatum, dat is opgesteld door de leidende socialistische parle mentsleden, wordt naar verwachting volgende week voorgelegd aan een fractievergadering. Indien de desbetreffende resolutie cou worden ver worpen, zouden Attlee en de andere leiders van de „oude garde" zloh uit de fractie terugtrekken. Als het ultimatum zou worden aan genomen door de meerderheid van de 296 socialistische leden van het La gerhuis, zouden Bevan en zijn volge lingen of zich er bij moeten neerleg gen of rekening houden met uitzet ting uit de partij. De plotselinge beslissing van de hoogste leiding om de rebellen te dwingen hun kaarten op tafel te leg gen, toont dat zij de toestand als zo onduldbaar beschouwt, dat er een einde aan gemaakt moet worden, zelfs als dit ten koste van de over winning bij de volgende verkiezingen zou moeten gaan. Dit is de grootste crisis in de partij sinds 1931, toen de toenmalige eerste- minister MacDonald en verscheidene collega's uit de partij traden om toe te treden tot een „nationale rege ring". Achter Bevan staan de ex-minister Wilson en Freeman, vier leden van het partijbestuur en een vijftigtal parlementsleden. Het „schaduw kabinet" de lei dende socialisten nam het besluit tot het stellen van het ultimatum na een langdurige vergadering, waarin, naar werd vernomen, Attlee een aan zienlijke meerderheid verkreeg. De ex-premier wordt gesteund door de vroegere ex-premier Morrison en al die leden van het laatste socialis tische kabinet, die een jaar geleden aftraden. Ook zal hij naar men aan neemt, gesteund worden door de meerderheid van de parlementsle den. Indien het voorstel <?p de frac tievergadering van Donderdag a.s. door slechts een kleine meerderheid wordt ondersteund, zou het gezag van de leiders zeer worden verzwakt. Men rekent op een felle strijd. Door een gematigde groep zal getracht worden een middenweg te vinden, maar de leiders zijn besloten met het ultimatum te staan of te vallen. Nederlandse zwanen naar Chili Als cp 6 November a 8. een Super DC 6 B van de Amsterdamse lucht haven Schiphol voor de officiële-ope nings vlucht op do nlouwe K L.M.-lijn naar Santiago do Chilo vertrekt, zul len zioh in het vrachtruitn van hot K.L.M.-vliegtuig drie bijzondere passa giers bevinden. Hot zijn drie witte Nederlandse zwanen. Ze zijn geboren in het vogelpark Avifauna en heten respectievelijk K., L. en M.. D; zwa nen zijn een geschenk van de lucht vaartmaatschappij aan de gemeente Santiago en zullen na ainkomst van de eerste „Vliegende Hollander" in de ChiUeose hoofdstad in de vijver von hot 6tadspark te water worden gelaten. Algemene Vergadering t der V.N. De Algemene Vergadering beeft de Tunesische to Marokkaanse kwesties definitief op haar agenda geplaatst De Oostenrijkse kwestie Is ©vtajeeq* op do agenda gephotct, «pdaoka de bezwaren van de Sovjet-Unie. De ko» renansc kwestie en de kwestie van de ontwapening zijn zonder debat op de agenda geplaatst. Staatssecretaris Kranenburg naar Korea Contact met de Nederlandse vrijwilligers Met het K L.M -toestel naar Tokio is Donderdagavond vertrokken de Staetsseoretoris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, dio een kort bezoek zal brengen aan de Nederlandse Korca- strijders. Genoopt wordt, dat door dit bezoek mede voc-r de vrijwilligers de gelegenheid zal worden geboden om belangen, die langs de hiërarchieko weg mogelijk minder duidelijk kunnen worden voorgedragen, persoonlijk met een lid vin de regering te bespreken. De Staatssecretaris hcopt op 1 No vember in Nederland terug te keren. Hii zal tijdens zijn verblijf in Tokio en Korea o.m. ontmoeten generaal Mark Clark, commandant van allo strijd krachten van de Verenigd© Noties in Korea en generoal van Fleet, du com mandant von do landstrijdkrachten. Aan de laatste zal hii persoonlijke bood schappen overhandigen van twee in Nederland werkzame offioieren, do ge neraal Noble cn do kolonel Crawford, bestemd voor hun tn Korea strijdende DE BEGROTING 1953 VXN LANDBOUW, VISSERIJ EN VOEDSELVOORZIENING NEEM EN LEES Bijbelgedeelten voor elke 19 t/m 25 October De Sovjet-autoriteiten hebban Donderdag do Amerikaanse bewering, dat de Oost-Duitse politie op 29 Juli een lid van de West-Duitse grenspoliti" Palzer, op West-Duits gebied zou heb ben doodgeschoten, verworpen» ACHESON OVER KOREAANSE OORLOG Het spoorweg-ongeluk in Harrow Schotse trein reed door onveilige seinen Kolonri Wilson, het hoofd van do ccinmi&sio van onderzoek, heeft mede gedeeld dat het spoorwegongeluk tc Harrow veroorzaakt is doordat de ex- presstrein .uit Schotland met volle snel heid door een waarschuwingssoin cn twee seinen, die op enveilig stonden, is gereden. Do kolonel, die hoofdinspecteur is van de spoorwegen, zei dat het niet gebruikelijk is een oordeel uit te spro ken voordat het bewijsmateriaal nauw keurig is onderzocht, maar dot het het nu toch heeft gedaan met het oog op het grote openbare belang. Het onderzoek is verdaagd tot ee-i later bekend te maken dag. Nieuw beroep op steun van V.N.-leden Dean Acht-son, do Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken verklaar de, dot do Verenigde Naties do ötrijd in Korea zoudenvoortzetten, zolang dit nodig is om agressie een halt toe te roepen en vrede en veiligheid te te herstellen. Pas als een „bestand op rechtvaardige voorwaarden" zal zijn bereikt, zullen de Verenigde Natües de strijd staken. „Wij moeten de aanvollor ervan over tuigen, dat voortgezette strijd hem meer zal kosten dan hij winnen kon", aldus verkloardo Acheson. Hij deed een [Prinses Sybilia van Zweden zal vandaag het nieuwe passagiersschip van [de Zweden-Amcrlka-lUn, dat bü ..De Schelde" te Vllsslngcn werd go- bouwd. te water laten. Het nieuwe schip Is het grootste passagiersvaartuig van Scandinavië. Het heeft een berekend bruto-tonnage van 22.000 ton, een lengte van 600 voet en een grootste breedte van 77 voet en biedt ruimte voor 800 passagiers. Men verwacht dat het schip in het begin van 1954 zijn eerste tocht aal kunnen maken. beroep op elk lid van de V.N. zijn verantwoordelijkheid na te komen door de gemeenschappelijke actie in Korea te steunen cn bij te dragen aan do her bouw van dat land. t Do algemene vergadering had do gelegenheid de in do afgelopen vijf tien maanden gevoerde bestandstespre- kingen te onderzoeken. Dan zon blij ken, dat de „V.N.-afgevaardigden ge duldig, plooibaar en vindingrijk" wa ren geweest cn altijd do beginselen van het handvest haddon verdedigd, aldus de minister. Volgens Acheson had de Assemblee drie groepen kwesties te behandelen» in de eerste plaats de kwesties die op de veiligheid betrekking hebben, dan de kwesties met betrekking tot de ver vulling van nationale en individuele verlangens en tenslotte kwesties hande lend over economische vooruitgang van enkelen en gemeenschappen. Dapperheidsonder. scheidingen toegekend Ook enige .Zeeuwen ontvingen het kruis van verdienste Bij Kon. besluit zijn dezer dogen opnieuw dapperheidsooderscbcidingeo toegekend aan een aantal Nederlandse militairen of burgers, die zioh in het verzet of in Indonesië zeer moedig hebben gedragen. Hot betreft hier allereerst landge noten, die als marconist van een ge heim radiostation in Nederland ver bindingen onderhielden met het centraal bureau van een belangrijke inlichtin gendienst en in da meeste gevallen ook met het bureau inlichtingen to Eindhoven van December 1944 tot me dio Februari 1946. Het kruis van verdienste ontvingen o.a. voorin, dpi. sergeant P. Nov© te Middelburg, die do ziel van de radio dienst in Zeeland wordt goaoomd, de reserve-kapitein P. de Kam uit Grijps- kerke, do reserve le luitenant van de Nationale Reserve C. Antheunlsss te Vllssingcn en de heer D. C. Bouwense, burgemeester van Sint Maartensdijk, allen voor moedig cn boleldvol op treden in de staf of In districten van de ordedionst in Zeeland, Ongerustheid inzake tuinderij en fruitteelt Verschenen is het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot vaststelling van de be groting 1953 van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning. Hieraan is het volgende ont leend: Vele leden uitten hun ongerustheid over de werking van het Borgstellings- fonds in de Landbouw, informeerden naar de voorlopige resultaten ervan en vroegen of de regering ai een onderzoek begonnen is naar de liqui diteit in de landbouw. Ook werd ge vraagd naar de arbeid van de com missie die een studie maakt van ds verdeling van het nationale inkomen. Enkele leden betreurden het dat over het te voeren regeringsbeleid geen uit voeriger uiteenzetting is gegeven. De bevordering van de verbouw van vee voeder in eigen land heeft geleid tot bevoordeling van de grote grannver- bouwers en tot benadeling van In hot bijzonder de kleine boeren, die op de veredelingsproduct!© zijn aangewezen Prijsvorming consumptiemelk T.o.v. de prijsvorming van consump tiemelk zouden zeer vele leden omatan- ding willen worden ingelicht. Zij vroe gen of het juist is dat de Minister op zijn aanvankelijk standpunt om' de z.g. „straatprijs" vrij te laten is te ruggekomen en zo ja, waarom. En kele leden gaven de regering in over weging goedkoop voer to verschaffen aan landarbeiders ten behoeve van het mesten van varkens voor eigen ge bruik. Zij zouden ook gaarne een over zicht krijgen van do ontwikkeling van do prijzen der agrarische productio enerzijds en van die van do Indus-' triêle voortbrengselen anderzijds. Deze vergelijking zal h.i. ten ongunste van de landbouw uitvallen. 1 Andere leden drongen aan op spoe-' dige indiening van het ontwerp-Nieuwo Pachtwet en in afwachting van deze herziening op enige wijzigingen in hot Pachtbesluit. Wat het onderwijsbetreft achtten vele leden een weldoordachte „plan ning" van het onderwijs noodzakelijk. Velen achtten het niet juist dat hot A V.O. onder andere op de Lagere Land- en Tuinbouwscholen wordt go- geven Andere leden meenden dat het bijzonder landbouwonderwijs nog oen achterstand heeft, vooral dat op Prot Chr grondslag. Zij hadden gcenszios het vertrouwen dat de Prot. Chr. Scho len, die aan algemene landbouworga nisaties zijn toegewezen, ook in Pret. Christelijke zin zullen worden beheerd De Cultuurtechnische Dienst Velo leden meenden voorts dot cr te veel wedijver is tussen de verschillends Rijksdiensten, die zich op het terrein van de cultuurtechnische aangelegenhe den bewegen en dat van een slechte coördinatie moet worden gesproken Enkelen achtten het een grote onbil lijkheid dat vele grote werkgevers in de landbouw eerst hun arbeiders ont slaan en hen dan weer onder het ge not van subsidie aan het werk stellen De cultuurtechnische dienst mag nooit een dienst in zichzelf worden, meenden andere leden Veeteelt Van verscheiden© zijden werden klach ten geuit over do schaderegeling bij de afslachting van vee in verband met het mond- en klauwzeer en het feit dat de overheid bijzonder laat maatregelen heeft genomen t.a.v. het voorkomen en bestrijden van varkens pest. Enige leden vroegen de aan dacht voor de mening van sommige deskundigen, die boweren, dat hot ont broken van voldoende krachtvoer mede do oorzaak is van de grote omvang van do varkenspest. Gepleit word ook •oor hot kosteloos of tegen geredu ceerde prijs verstrekken van vaccin tegen varkenspest, cn wat hot mond en klauwzeer betreft voor het niet afmaken van niot-aongetaste dieren op een bedrijf. De zulvelregellngen] Wat do zuivel betreft stelden vele leden do vraag of er door do rege lingen van het bedrijfschap geen on billijke en ongewenste toestanden zijn ontstaan t.a.v. de consumptie. Zij weos- teu hier afschaffing of herziening van de regelingen. Andere leden drongen aan op een wettelijke regeling van de uitbetaling van de melk naar kwa liteit en vestigden de aandacht op het belang van eleetriciteit en goed water op de veehoudersbedrijven. Zij zouden ook gaarne de mening van de Minister over het vetgehalte in de consumptiemelk vernemen (21/j pet. uit oogpunt vao voeding, het meest ideale). De nood in de Tuinbouw Zeer vele leden uitten hun ongerust heid over het gebrek aan middelen ter verzekering van bestaanszekerheid voor de tuinders en fruittelers en vroegen of de Minister reeds kan mededelen hoeveel fruit dit jaar door te lege prijzen voor do menselijk* consumptie is verloren gegaan. Ook wensten zij inlichtingen over de handelsmarge* t.o.v. de prjjzen, die de produeestaa maken. Andere Leden vroegen uadr de bestemming»- en vcxwerkingainogeljjk- heden van zacht en hard fruit en of voldoende aandacht werd besteed oou de verwerking tot alcohol» Onze Vissersvloot Aangaande de visserij vroegen enigs leden of uit het feit dat in de be groting geen post is opgenomen voor de vernieuwing van de Nederlandse vis sersvloot, moet worden afgeleid dat de Minister niet voornemens is in te gaan op het advies van de commissie-Tin bergen om crediet te verschaffen. Deze leden achten dit vraagstuk zeer urgent Andere leden wezen er op dat vroe ger op de vissersvloot niet op Zondag behoefde te worden gewerkt. Zij meen den dat dit nu ook kon en vroegen do Minister de Zcndogfarbrid in de visserij to verbieden. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 1 Corinthe 15 1 Corinthe 16 1 Corinthe 16 2 Corihthe 1 2 Corinthe 1 2 Corinthe 2 2 Corinthe 2 dag 32-58 1-6 10-21 1-14 15-24 1-4 5-17 Wie zich te plomp verheft raakt plotseling ten val. Het K. N. M. I. voorspelt tot Zaterdagavond: Rustig weer Weinig bewolking met in de och tend uitgebreide mistbanken, overi gens droog weer; na op vele plaatsen lichte en hier en daar zware nacht vorst, overdag dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere; weinig wind. 19 Oct. Zon op 7.11, onder 17.37. Maan op 8.01, onder 17.14. 20 Oct Zon op 7.13, onder 17.35. Maan op 9.21, onder 17.35. Eerste Kwartier: 26 October.- Prinses Sybilia in ons land Met de Scandiuavië-exprcss is gis termorgen te Utrecht aangekomen Prin ses Sybilia van Zweden, die vandaag de tewaterlating van het vlaggeschip van de Svenska-Amerikalijn te Vliaain- gen zal verrichten. Volgens het Amerikaanse achtste leger zijn in de week, eindigend veer tien October 5.868 Noordelijken ge dood, 4.258 gewond en zestig gevan gen genomen. Dit is het hoogste ver liescijfer sedert 1951, toen dc Noorde lijken in week 13.244 man ver- verloren. aldus do mededeling. Jezus nodiging tot de «ware rust" „Rust". Wat een heerlijk woord 1 Vooral in onze zo gejaagde tijd. De koude zenuwenoorlog houdt de men sen als in boeien geklonken. Men vreest steeds voor ontzaglijke ge beurtenissen. Meer dan ooit klinkt het ons tegen: hier is het land der rust nietl Temidden nu van deze woelige, ja fel bewogen mensenzee, komt het woord van Jezus Christus tot ons: „Komt allen tot Mij, die ver moeid en belast zijt en Ik zal U rust geven". Een rust, zegt U, ja, als jo gestorven bent misschien, maar hier op aarde? ,Ja, ook hier! en wel als je gelooft in Jezus Christus en leeft met en in Heml Rust is kracht temidden van de strijd des levens. Vermoeid en belast zijn in zekere zin alle mensen. „Ons hart vindt dan ook geen rust, tenzij het rust vindt in U, o Godl" U zegt misschien, we slaan ons er wel doorheen, of het zal wel gaan zo als het gaan moet, we kunnen er toch niets aan doen. Dat is fout. Zo mag en moet men niet denken. Ga met uw moeiten en zorgen naar Jezus. Neem de toevlucht tot Hem, die redt uit alle noden. Alleen U moet het leren verstaan, dat de oorzaak van al onze moeiten en lasten in onszelf gevon den worden. Gelukkig de mens die het moeilijk heeft onder de gevolgen van zijn verkeerdheden en zich ver loren weet buiten Jezus Christus. Voor zulke mensen is Zijn woord van onschatbare troost, want hen roept Jezus toe: bij Mij is vergeving en verzoening, komt tot Mijl Hijzelf heeft eenmaal voor ons geleden on der de last van Gods toorn en voor onze zonden aan het kruis, om ons voor eeuwig vrij te maken. Als er Iemand over de weg gaat, ge bogen onder een zware last tot be- zwijkens toe, is hij dan echt geholpen als U hem toeroept: houdt je maar goed! Nee, zeker niet. Afdoende is hij pas geholpen als U zijn last over neemt. Welnu, zo doet Jezus. Als ge werkelijk tot Hem komt, dan neemt Hij als Middelaar en Zaligmaker al uw zondelast weg, ja wat meer zegt, U wordt gelukkig, want U ontvangt iedere dag als 't ware uit Zijn hand en later bent U eeuwig bij Hem, om bij en in Hem volkomen uit te rus ten. De wereld roept ook wel: kom, ik bied U rust en vrede, doch dat loopt op de duur toch altijd op een eeuwige teleurstelling uit. u denkt misschien: och, zonden, ik heb geen zonden. Al bent U nog zo'n voortreffelijk mens, uw goede daden redden U niet, noch uw keurige le venswandel. Allen moeten we tot Christus gaan! We moeten Hem aan nemen, ons aan Hem vastklemmen als onze enige Heiland en Zaligmaker en ons helemaal aan Hem toevertrou wen. Dan leert men zingen in nood en smart: „In de. gxootste smarten, blijven onze harten, in den Heer ge rust. 'k Zal Hem nooit vergelen, Hem mijn Helper heten, al mijn hoop en lust". Dan hebt ge de ware rust, vrede en blijdschap gevonden in Hem. Nu in dit leven en ook als ge eens uw moede hoofd neerlegt, weet ge dat ge de eeuwige rust binnengaat en dus altijd bij Jezus zult zijn. Komt gerust zoals U bent; blijf niet in uw onrust. Komt als zondaar tot Hem, Hij verlost van het grootste kwaad en brengt U tot het hoogste goed. Roept Hem dan aan terwijl Hij nabij is, want: „Alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij Zijn enig gebo ren Zoon gegeven heeft, opdat een iegelijk die in Hem gelooft, niet ver- derve, maar het eeuwige leven hebbel" M. Anti-Nederlandse demonstratie te Djakarta Enigo duizenden demonstranten zijn Vrijdagmorgen vroeg doer Djakarta ge trokken. Zij voerden spandoeken mede. waarin ontbinding van het parlement werd geëist. Zij drongen het gebouw van het parlement binnen, waar zij in de vergaderzaal wanorde aanrichtten Ook hebben de demonstranten de Ne derlandse vlag omlaag gehaald in de luin van de ambtswoning van de Ne derlandse Hoge Commissaris. Deze liet onmiddellijk hierna de vlag opnieuw hijsen. Ook werd d© Nederlandse vlag □eergehaald op twee kantoren van het Nederlandse Hoge Commissariaat aan het voormalige Kontngspein te Dja karta. Hierbij werd met stenen gegooid naar een in de tuin staande ambtenaar van het Nederlandse Hoge Commis sariaat. Bescherming, die door het Neder landse Hoge Commissariaat via het Indonesische departement van buiten landse zaken werd aangevraagd, werd onmiddellijk ter besohikking gesteld. Op een onmiddellijk van Nederlandse zijde ingediend pfotest werden door do chef van het protocol mondelinge exousia gemaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1