Goede straatverlichting is geen luxe Belemmeringenwet Landsverdediging WetenschaP cn Techniek en Bescherming Burgerbevolking De aVq69 "9 Volksopinie 70-tal Ned. industriële en agrarische ondernemingen aanwezig DE REDDENDE KEUS Donderdag 16 October Wetsontwerp tot wijziging ingediend Bij de Tweede Kamer ia ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de Belemmeringenwet Landaverde li fting. Aan de Memorie van Toelichting ia het volgende ontleend» Krachten* de Belemineringswet Landaverdediging kunnen gedurende 3 jaar eventuele publiek- en privaatrech telijke belemmeringen, welke in de weg etaan aan de aanleg, de inatand- houding en het gebruik van werken ten behoeve van de landaverdediging. op eenvoudiger wijze worden opge heven dan normaliter mogelijk 10. Limiddela echter heeft de behoefte aan een eenvoudiger procedure* zicb cok bij de opbiuw der beecherming van de bevolking, o.m. ten behoeve van de inrichting van commandopoa- fen en achuilplaataen. in sterke mate doen gevoelen, terwijl bii het opstellen van locale besohermingsplannen, mede net het oog op in enige gemeenten noodzakelijke voorzieningen van blus water, in de toekomst deze procedure toepassing zal moeten vinden. Zweedse paedagoge bestu deert de recreatie van de jeugd in Nederland „Export'' van korfbal gewenst Mevrouw Stina Wredlind-Larson. leidster van de kinderspeelplaatsen in Stockholm, Zweden, vertoeft in Neder land voor een studie over ds Ncder- derlandse speeltuinen en speeltuinver enigingen, alsmede over recreatie van de jeugd in algemene zin. Mevrouw Wredlind is enthousiast over het speeltuinwezen in Nederland. aLook over de inrichtingen van de kleuterscholen, ook al zou zij in dit opzicht meer technisch-instruotief ma teriaal in de open lucht op prijs stellen. In haar land bezoekt sleohts 10 procent van de kleuters de kleuter scholen, in Nederland bijna 80 pet.. terwijl bewezen wordt, dat bii genomen voorzorgen aan de kinderen weinig risico van ziekten wordt berokkend. Voorts ontdekte mevrouw Wredling in Nederland het korfballen. Deze sport is in Zweden als buiten- en als bin- nenhuissport uitgestorven. Als buiten sport echter ziet mevr. Wredlind gro te mogelijkheden voor harmonische ont wikkeling van de Zweedse jeugd. Zij puzzelt thans over de technische pro- poganda-mogelijkhcden van korfbal in Zweden, waarbij zii op Nederlandse export-steun rekent. Om deze reden wordt het wenselijk geacht om aan de Minister van Binnen landse Zaken voor zoveel betreft de aanleg, de instandhouding en bet ge bruik van werken ten behoeve van de bescherming van de bevolking, gelijke bevoegdheden te verlenen al* krach ten* de bestaande wet toekomïn aan de Ministers van Oorlog en van Ma rine, wanneer het werken ten behoeve van de landsverdediging betreft. Hiertoe strekt het onderhavige wets ontwerp. Koninklijk Paar naar Frankrijk President Auriol heeft H.M. de Ko ningin en Z.K.H. Pr ns Bernhard uit genodigd een jachtpartij bii Parijs bii te wonen eu tev ons als zijn gasten een rustig weekend door te brengen. Het Koninklijk Paar zal Vrijdag 17 October a.s. naar Frenkrijk vertrek ken on de daarop volgenJo Maaudag weer naar ons land terugkeren. Het bezoek draagt een atrikt privc-kurakter. Amerikaanse mijnwerkers- bond achter Stevenson? De resolutiecommissie van de Bond Amerikaanse Mijnwerkers heeft het jaarlijkse congres van de organisatie aanbevolen gouverneur Stevenson, de democratische candidaat voor het pre sidentschap, te steunen. Verkiezing van Eisenhower zou vol gens de commissie „een nationale ramp van de eerste grootte" zijn en „de nrheidswereld en het land zouden de vruchten van de sociale vscruitgang yüu de lant6tf 25 jaar verliezen". Een cud-fi nctionaris van de communistische partij, John Lautncr, heeft vandaag getuigd dot 300 onder wijzers in de stad New York in 1948 en 1949 waren georganiseerd in een communistischo „ondergrondse". Een subcommissie van de Senaatscommissie voor de interne veiligheid neemt de verhoren in deze aangelegenheid af. Verscheidene onderwijzers zijn op grond van het onderzoek reeds ■ontslagen. Do autoriteiten zijn zeer tevre den over de resultaten van de luoht- verdedigingsoefening „Ardent", de grootste die ooit boven Grcct-Brittan- oië is gehouden en die Zondag ge eindigd is, aldus de luchtvaartcorres- poodent van „The Times". Zij wordt als de moest geslaagde na de oorlog beschouwd. Ook Nederlandse vliegtui gen hebkeo er aan deelgenomen. Uit goede bron «n Londen ia ver nemen, dat de Britse atraaibommen- werper „Canberra" etaudaardmodel voor middelzware bommenwerpers van de luchtmacht der Noordatlautische ver- dragsorgauisatSe (NAVO) zal worden. Deze beeliss'ng zou reeds zijn geno me» door de vaste oommise'e van de NAVO in Washington en het Atlantisch hoofdkwartier bij Parijs. Het beslu't zou bij de NAVO-raad voor uite>ade- lijke goedkeuring zijn ingediend, aldus meldt AFP uit Louden. Bijna alle voor Europa bestemde „Canberra's" zouden in Engeland ver vaardigd worden en worden betaald uit de fondsen van de Amerikaanse militaire hulp. Hierdoor zou Groot- Brittannlë dollarinkomsten verwerven. Voor de Amerikaanse luchtmacht be stemde „Canberra's" zouden onder li centie in de Verenigde Staten worden vervaardigd. RECHTZAKEN De kwestie radiozegels voor de Hoge Raad De Hoge Raad heeft arrest gewizen in de zaak van W. C. H. te Vlaar- dingen, die vervolgd is wegens het in bezit hebben van een radio-ontvangst toestel, zonder luistervergunning. Het standpunt van H. was, dat artikel 3 van het K.B. van 10 October 1945 slechts de mogelijkheid schept tot een heffing terzake van het hebben van een ontvangsttoestel, maar dat de mi nister niet zover mag gaan dat hij een ver^hnning voorschrijft. De kan tonrechter te Sohicdam veroordeelde H. tot f 6 boete, van welk vonnis cassatie werd aangetekend. Dit cassatieberoep heeft de Hoge Raad verworpen. Landbouw en Veeteelt Nederland's deskundige als voedseladviseur naar Joego-Slavië Prof. dr. ir. M. J. L. Dols, raad adviseur in algemene dienst van hot ministerie van Landbouw, Visserij -n Voedselvoorziening, tevens bijzonder hoogleraar in de voedingsleer aan de Gemeente-universiteit van Amsterdam, zal als leider van een door de FAO (voedsel- en landbouworganisatie der Verenigde Naties) ingestelde commissie voor enige tijd naar Joegoslavië ver trekken. Do commissie is ingesteld om de regering cn het land te adviseren in de te nemen maatregelen om aan da moeilijkheden, die het gevolg zijn. van een door droogte grotendeels mis lukte oogst, het hoofd te kunnen bie den. NEDERLANDSE TENTOONSTELLING IN MEXICO RADIO-PROGRAM MA DUIDELIJK BEELD VAN INDUSTRIËLE LEVEN Een zeventigtal Nederlandse indus triële en agrarische endernemingen zal vertegenwoordigd zijn op de Neder landse tentoonstelling, die op 31 Octo ber in Mcxico-City door de president van de Verenigde Staten van Mexioo. Lie Miguel Ale mm, in tegenwoordig heid van Prins Bernhard zal worden geopend. Zeals bekend werd de tentoonstel - lingruimte in de gebouwen rond het onlang* tot stand gekomen en binnen kort te openen grote auditorium, door de Mexicaanse regering gratis ter be schikking gesteld. De helft van de tentoonstellings ruimte zal in beslag genomen wor- Gratieverlening De gemeenteraadsverkiezingen ln België geven een uitslag te zien, die merkwaardig parallel loopt met de ontwikkeling in Nederland, t.w. een verlies voor de Katholieken en een winst voor de Socialisten. Bij een overeenkomst in de politieke ontwik keling bestaat„echter een verschil in politieke samenstelling der regering en daardoor gaat veel verloren van de parallel. Immers de Katholieke regering in België was een „homo gene" regering en het was geen won der, dat de Socialisten hierop hun pijlen van hun critiek hebben ge richt. Een eenzijdig samengestelde regering immers heeft het „van de andere kant" altijd zwaar te verdu ren, waar voor het Belgische geval nog bijkomt, dat zij een reeks van weinig prettige maatregelen heeft moeten nemen. Er bestaan van Socialistische zijde talrijke wensen en grieven (Benelux, langdurige diensttijd, enz). Vooral echter lijkt het verlies voor de re gering te zijn veroorzaakt door de kwestie-Pholien. Zoals bekend trad deze minister af wegens het verlenen van gratie aan enkele landsverrader- lijke oorlogsmisdadigers. Een soortgelijk geval doet zich in Nederland voor en er is aanleiding te wijzen op de volksgevoeligheid op dit punt. Schijnbaar hechte rege ringsgebouwen kunnen instorten als er op het punt van de zuivering grote fouten of, zo men wil, onvoorzich tigheden worden begaan. De zuive ring immers is noch in België noch in Nederland een indrukwekkend en respect afdwingend stuk staatswerk geworden. Het was een moeizaam proces met allerlei zonderlinge beslis singen, met eenzijdigheden en onvol ledigheden. Ook na zeven jaar de reacties in de Beneluxlanden bewij zen het heeft het volk nog altijd behoefte hiertegen de protesteren, zo dra zich een goede gelegenheid voor doet. Beide volken immers hebben tezeer geleden onder de druk van de bezetter, dan dat zij gemakkelijk al het onrecht, dat in de Copenolles en Lagessen een verpersoonlijking vond, zouden kunnen vergeten, Het stembiljet is nog altijd de dui delijkste spreektrompet van de de mocratische staatsburger en in bo venstaand licht gezien is dus de uit slag der Belgische verkiezingen niet vreemd, ook al zullen wij ons er voor hoeden deze regering alleen verant woordelijk te stellen voor de ge wraakte handelingen. New-York een „lichtend" voorbeeld Politietaak wordt vergemakkelijkt en beperkt Als men emigreert naar Zuid-Afrika Ieder wordt hartelijk welkom geheten In geheel Zuid-Afrlka worden thans door de gevestigde bevolking maatre gelen getroffen teneinde Nederlandse emigranten met raad en daad bij te staan Beeds i» door de belangrijkste culturele en kerkelijke organisaties tos gezegd om de pas aangekomen Neder landers op te zoeken en hulp to ver lenen, een en ander ter ondersteuning van reeds bestaande comité's, zoals het comité te Kaapstad Do grootste moeilijkheid om in per soonlijk contact te treden met Neder landse emigronton wordt uiteraard on dervonden in de grote steden, vooral in Johannesburg In deze laatste stad is thans een „verwelkomingscomité" ge sticht, dat de nieuw aangekomen Ne derlanders in verbinding wil brengen met de gevestigde inwoner». Onderzoek naar verklaringen Hessische premier De Hessische premier Zinn he-ïct Muondag te Wiesbaden medegedeeld dat de gemengde Duits-Amerikaanse com missie, thans een onderzoek instelt naar Zinn's verklaringen over een ge heime organisatie voor ondergronds werk in oorlogstijd, haar werkzaamhe den, op verzoek van de Amerikaanse Hoge Commissie in West-Duitsland, tijdelijk heeft gestaakt. De Hoge Com missie- wenste zich eerst te beraden over do resultaten, die het onderzoek tot dusverre had opgeleverd. Ook wilde zij eerst een juridisch adviseur uit Washington laten komen, alvorens het onderzoek te doen voortzetten. De commissie van onderzoek is ver leden week, de dag nadat Zinn zijn verklaring had afgelegd, met haar werkzaamheden begonnen. Zij verrichtte deze op het hoofdbureau van politic te Frankfort. De commissie heeft slechts besloten zittingen gehouden (Van een bijzondere medewerker). Het seizoen der lange avonden is weer aangebroken, en daarmee gaan wo onze aandacht richten op alles wat we winters noemen en onze gezellig heid wordt gevormd door de straat- verlichtjog, die we in zo bijzondere mate hebben leren waarderen geduren de de oorlogsjaren, toen ze gedoofd was. Een reclame-expert vertolde ons eens dat de straatverlichting do be langrijkste factor is om een plaats aantrekkelijk te maken in de avond uren. In de grote steden spreekt bij die verlichting ook de lichtreclame een hartig woordje mee. Het is daar de lichtreclame, die een stad bij avond do nodige kleur geeft en daarmee de mensen nodigt tot een wandeling of restaurantbezoek. We hebben dat in toen tengevolge van de electriciteits- de afgelopen jaren kunnen constateren, beperkingen en lichtreclame moest wor den gedoofd. Iedereen, die 's avonds onze grote steden bezocht, miste er de nodige gezelligheid, gedeeltelijk ver oorzaakt door te grote duisternis, waar door ook aon de openbare vermakelijk- ehden de nodige schade werd toege bracht. Parijs werd vroeger reeds aanzienlijk gezelliger genoemd dan Berlijn omdat het zijn bewoners een verlichting kon aanbieden, die door de gehele wereld werd geroemd. In de laatste jaren is er aan het licht aureool dat deze Europese metropool omgaf, nogal ge knabbeld, omdat de Franse regering zich genoodzaakt zag de uitgaven voor publieke verlichting aanzienlijk te be- per'e-1. Daamee is cok PnTljs bij avond minder aantrekkelijk geworden, al be gint het zich enigszins te herstellen. De moderne lichtstad Een beroemd voorbeeld voor goede straatverlichting is New York gewor den. Deze stad, waarin tweemaal zo veel mensen wonen als in Zwitserland, is bij avond één grote lichtzec. Legt men alle straten aan elkaar dan vor men ze samen een afstand van Londen naar New York. Bij do verlichting van een dergelijke afstand komt het een en ander kijken 1 Do lichtreclames doen er heus niet alleen het werk. Ongeveer vijf honderd twintigduizend lampen worden er elke avond als straatverlichting ontstoken. Hierbij komen nog de verkeerslich ten in verschillende kleuron waarvan er ook nog meer dan honderdduizend dag en nacht branden. Het geheel lijkt op eeu illmuninatie, want ook de brar.dalarm-lampen helpen nog mee do gezelligheid bij avond te vergroten. Meer dan tienduizend van deze laat- sten zijn er in do stad aangebracht. Ongeveer 250 millioen kilowatt-uur wordt er per jaar verbruikt en dit getal stijgt nog steeds. Want de New Yorkers zijn er steeds op uit hun stad vooral bjj avond te veraangenamen. Men heeft een aantal speciale verlich- tingsddskundigen in dienst om hot kunstlicht op zo efficiënt mogelijke wijze te verbeteren. Daarom wordt do plaats van de lichtpunten nogal eens gewijzigd. Men heeft als resultaat ge constateerd dat verschillende stadswij ken dank zij goede verlichting bij avond een veel drukker verkeersbeeld tonen dan voorheen. Verantwoorde sommen De uitgaven voor een goede en mo derne straatverlichting zijn hoog en vragen steeds opnieuw grote 6ommen. Niet alleen de handel bij avond wordt op deze wijze krachtig gestimuleerd, maar ook het gezolligheidsleven der bewoners in hun vrije uren wordt aan zienlijk verbeterd. Misdaad en licht zijn doodsvijanden, zodat niet alleen do t aak der politie wordt vergemak kelijkt, maar ook wordt beperkt. Hot jongste plan der New Yorklw lichtdeskundigen bestaat in hot aan brengen van grotere elcctrischo lam pen langs de straten, die op veertig meter afstand van elkaar kunnen han gen. De onde bestaande verlichting zou don geheel moeton verdwijnen. Ook in Nederland vormt do verlich ting van straten en pleinen in vclo plaatsen nog een ernstig vraagstuk. De lampen branden er laag en onvol doende 's avonds en daarmee staat 'ook de pit van het uitgaansloven op do „spaarbrander". Zodra men in Ne derland op zoek gaat naar nuttige pu blieke werken, moet men bij de straat verlichting zijn licht mssr eens op steken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Maandag geen commentaar willen leveren op het Rus sische protest, volgens hetwelk een Amerikaans superfort Russisch gebied \iad geschonden. Gevraagd naar een Amerikaanse antwoord op het protest verklaarde een woordvoerder van het ministerie nog niet bereid te zijn over deze kwestie te spreken. den door de stands. De andere helft dient voor de verdere inrichting, toe gangen en verbindingen. De tentoonstelling „Zo is Nederland" geeft een beeld van vrijwel alle tak ken van do Nederlandse industrie. Te voren heeft men zich o(p de hocgte gesteld van de producten waarvoor men zich in Mexico interesseert en waarvoor in Mexioo een werkelijke belau&tdling te verkrijgen is. De Ne derlandse Kamer van Koophandel in Mexico, het Nederlandscb-Zuid-Ameri kaan* Instituut, dat eveneen* lid is van het werkcomité, hebben daarover in lichtingen gegeven, welke ook van de Mexicaanse regering werden ontvangen. Men kan dus zeggen, dat voor alle in Mexico te exposeren artikelen en pro- duoten mogelijkheden in Mexico bestaan Belangrijk is het ook, dat een groot aantal Nederlandse ondernemers en hun vertegenwoordigers naar Mexioo zal gaan, om persoonlijk aanwezig te zijn bii de opening. Naar wij van het Nederlands-Zuid- Amerikaans instituut vernemen zullen een 70-tal Nederlandse ondernemers de reis naar Mexico maken. Behalve het vliegtuig, waarmede Prins Bernhard zal vertrekken 27 October zijn er door de K.L.M. nog twee extra vluch ten ingelast op 14 en 21 Ootober. Financiën en Economie De industriële expansie in de V. S. Blijkens een studie, die door een or ganisatie voor bedrijfsonderzoek is ge publiceerd, is de industriële expansie in do Verenigde Staten no de oorlog in een record tempo geschied. De plaats van de nieuwe fabrieken week in verschillende belangrijke opzichten af van de vestiging in oorlogstijd. De industrie in het Westen groeit nog altijd sneller dan die in enig ander deel van het land en die in het ge bied vnn Nieuw-Engelond en het Mid den-Atlantische gebied verliest terrein, terwijl het Zuiden, wat nieuwe instal laties betreft, in nationale betekenis schijnt te hebben verloren, hebben de Noordelijke centrale staten het tempo van de groei belangrijk versneld. De neiging tot vestiging in do kleinere 6teden, die tijdens do oorlog ontstond, is minder groot geworden. In Californië zijn na do oorlog meer projecten voor industriële expansie uitgevoerd dat in andere staten. De tweede plaats wordt ingenomen door Ohio, dat Californië op de voet volgt. New York, Illinois, Pcnnsylvanië, Texas en Michigan nemen eveneens een hoge plaats op do ranglijst in. Economische crisis in Oost-Duitsland verwacht In eeq bericht in de „Daily Tele graph" wordt gezegd, dat het thans duidelijk is dat de economische moei lijkheden in de Sowjet-zóne van Duits land deze winter een crisis zullen b>- rciken. Volgens de correspondent van het blad le Bonn zal de crisis waar schijnlijk zulke ernstige afmetingen b> reiken, dat misschien do grootste ooit gehouden zuivering, ook van belang rijke personen, zal worden uitgevoerd. Er is reeds gen aantel vooraanstaande autoriteiten ontslagen. HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.45 morgen gebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de hulsvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.00 orgel concert. 10.30 morgendienst. 11.00 voor de zieken. 11.45 gram. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie. 12.00 An gelus. 12.03 lunchconcert (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zonnewij zer. 1.00 nieuws. 1.20 gevarieerde mu ziek. 1.40 pianorecital. 2.00 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.40 strijk kwartet. 4.00 Bijbellezing. 4.30 violen, contrabas en orgel. 5.00 voor de Jeugd 5.30 gram. 5.40 voordracht. 6.00 Me- tropole-orkest en solist 6.35 „Op de stelling". 6.45 Leger des Heils-orkest. 7.00 nieuws. 7.10 „Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord". 7.30 gram. 8.00 radiokrant. 8.20 gevarieerd programma. 9.45 „Vragen aan voorbijgangers". 10.15 vello en piano. 10.45 avondoverden king. 11.00 nieuws en SOS-berichten, 11.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwij ding. 9.15 gram. 9.25 De groenteman. 9.30 gram. 10.30 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 10.45 voor de kleu ters. 11.00 gevarieerde muziek. 11.45 „Nee maar, nou vróóg ik je!", cau serie. 12.00 Musette-orkest. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 land- en tuin bouw. 12.33 gram. 12.50 „Uit het be drijfsleven", causerie. 1.00 nieuws. I.15 mededelingen of gram. 1.20 Me tro pole-orkest en solisten. 1.55 geva rieerd programma. 2.35 sopraan en piano. 3.00 voor de zieken. 4.00 gram. 4.15 „Van Pepita's en Mantilla's", causerie. 4.30 gram. 4.45 voor de jeugd. 5.30 militaire causerie. 5.40 gram. 5.45 regeringsuitzending: „Ne derlandse dichters in Indonesië". 6.00 nieuws. 6.15 sportproblemen. 6.25 lichte muziek. 7.00 Gesproken brief uit Londen. 7.05 orkestconcert. 7.40 Rondetafel-parlement. 8.00 nieuws. 8.05 radio-philharmonisch orkest. 9.15 „Circus Spencer", hoorspel. 10.30 gram. 10.50 „De vrouw in gezin, maatschappij en staat", causerie. II.00 nieuws. 11.15 sportactualiteiten. 11.30-12.00 zang, viool en orgel. Groot Nederland's Carillon voor Peru De klokkengieterij van Bergen te Heiligcrlee heeft opdracht gekregen vcor de vervaardiging van een groot carillon met 32 klokken, compleet met uurwerk en speeltafel. Het ia ver vaardigd voor een katholiek kerkge nootschap in Lima (Peru). De eerste vier klokken hoopt men neg deze weck te kunnen verschepen. Zij zullen dan in eeu epeoiale klokken stoel worden opgehangen en op 4 November tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan Lima worden gewijd. Men hoopt dat de rest van het carillon over zes weken gereed is cn dat het nog voor dc Kerstdagen in Lima zal aankomen. De premier van dc Chinese natio nalisten heeft in een rapport aan de zevende Natipnalo Conventie van ds Kwomintang verklaard, dat de rege ring zich heeft hersteld van de op het Chinese vasteland geleden nederlaag en zich gereed maakt dat vasteland ta heroveren. FEUILLETON 17 door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden De man schrok, toen hij hoorde, dat ik getrouwd was en verontschul digde zich. „Ja, U moet me maar niet kwalijk nemen, juffrouw van Veen, dat ik U kom lastig vallen, maar ik heb opdracht om U, namens uw ouders, op te sporen. En dat niet al leen: ik heb ook opdracht om U terug te brengen naar de ouderlijke wo ning. Mag ik uw trouwboekje even zien?" Ik liep naar de kast en haalde het Engelse huwelijkscertificaat voor de dag, maar ik had net zo goed een of ander stuk Chinees boekenblad onder zijn neus kunnen duwen, want de brave man kon natuurlijk geen woord Engels lezen. Hij bekeek het papier eens en zei: „Maar dit is toch geen trouwboekje?" Ik vertelde hem, dat dit het bewijs was, dat ik in Engeland getrouwd was en dat dit papier gelijk stond met een Nederlands trouwboekje. Ik voegde er aan toe: „U kunt doen of laten wat U wilt, maar ik ga natuur lijk niet meer mee terug naar Streef kerk. Hier wonen mijn man en ik en als hij over een poosje van zijn reis terugkomt, moet hij mij kunnen vinden." De man wist klaarblijkelijk niet, hoe hij dit geval moest aanpakken en hij keek maar naar dat papier. Ten slotte zei hij: „Enfin, ik zal er rap port van uitbrengen en dan zullen we wel verder zien." Ik was nu niet zo bang meer als vroeger en dus antwoordde ik: „Dus ik krijg geen boeien aan en hoef ook niet mee naar het bureau?" De politieman schoot in een lach en zei: „Ik zou niet graag ruzie wil len hebben met de kapitein, juffrouw Van Veen. Enfin, ik kom misschien nog wel eens terug." Drie dagen later was hij er weer, samen met een meneer in burger, een rechercheur. Hij kon wel Engels le zen en toen ik hem het certificaat liet zien, las hij het op zijn gemak door en knikte. „Inderdaad, juffrouw van Veen, naar de Engelse wetten bent U een gehuwde vrouw. Doch ik weet niet, of het U bekend is, maar in Ne derland wordt dit huwelijk niet er kend. Voor ons is het niet wettig." Ik richtte me hoog op en ant woordde, terwijl ik voelde, dat het bloed naar m'n wangen steeg: „Wilt U hiermee zeggen, dat U mij op één lijn stelt met een bepaald soort vrou wen, zoals die in Amsterdam te vin den zijn?" De man in burger schrok en deed onwillekeurig een paar stappen ach teruit. „O nee, juffrouw van Veen, wat denkt U wel van me? Maar ik ben politieman en ik moet nu een maal alles bezien vanuit het oogpunt van de dienst. Ik kom overigens ook om U gerust te stellen, want we heb ben uit Streefkerk van uw vader be richt gekregen, dat hij geen prijs meer stelt op uw thuiskomst. We kunnen onze nasporingen dus sta ken." Ik lachte, min of meer gerustge steld. „Er is anders niet veel meer op te sporen", zei ik, „want U weet immers waar ik ben?" „Zo is het, juffrouw van Veen. Maar ik moest natuurlijk een bewijs hebben en daarom ben ik even geko men om Inzage te hebben van uw huwelijkspapieren. Ik zie, dat dit in orde is^ en zodoende is mijn politie taak hiermee afgelopen. Mag ik U nog van harte gelukwensen met uw huwelijk? Bovendien geloof ik, dat uw man meer te complimenteren is, omdat hij er in geslaagd is om een vrouw als U bent te veroveren. We zullen U niet meer lastig vallen en hopen, dat U nog vele jaren met el kaar gelukkig zult mogen zijn." De vrouw zweeg en haalde diep adem. Nol liep zwijgend naar de keu ken en vulde een glas met water, dat hij voor zijn moeder neerzette. „Drink eens, mam, voor je verder vertelt. Ik zou ook graag het laatste willen weten." Ze dronk het glas half leeg en glimlachte naar haar zoon. Daarna vervolgde ze: Ik was nog geen een- en-twintig jaar, toen jij geboren werd, Nol. Je vader was weg op één van zijn lange reizen en ik meen, dat hij in Australië was, toen jij voor het eerst je stem liet horen. Je begon al te lachen, toen hij thuiskwam en toen hij je zag, was hij in de wolken. Hij was stapelgek op je en als ik hem niet had weerhouden, zou hij maar het liefst meteen weer de stad zijn ingegaan om een hobbelpaard, een trommel en weet ik wat niet al meer voor je te kopen. Eerst toen het tot hem doordrong, dat je nog veel te klein was voor al dit speelgoed, gaf hij zich gewonnen en bleef hij rustig zitten kijken, als ik jc voedde. Ik had naar Streefkerk bericht gestuurd van je geboorte, maar, zoals ik al ver wacht had, reageerde men niet op mijn brief. Voor mijn vader bestond ik niet meer. Doch ik hield van je vader, Nol, en hij en jij maakten me rijk. Ik verlangde niet meer. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2