Modernisering der Ned. Spoorwegen Schouwen's Vogelschat GEEN VERWIJDERING Vraag naar agrarische werkkrachten begint in het voorjaar Gerestaureerde Abdijkerken opnieuw in gebruik genomen DE REDDENDE KEUS De tijd Is gelukkig voorgoed voor bij dat „al dat vogelgedoe" werd be stempeld ais „sentimentele onzin". Er is ook in de volksopinie een langzame maar zekere verandering gekomen ten goede. Het wil ons voorkomen, dat vooral de Vogelbeschermlngs- wacht Schouwen-Duiveland de laat ste jaren aan deze wijziging in gun stige zin een krachtige stimulans ge geven heeft. Het is altijd weer een genoegen te zien, hoeveel activiteit de Vogelbeschermingswacht op het eiland ontwikkelt. Het is nog maar een jonge vereniging, maar haar jaarlijks werkrepertoire is geducht. Onvermoed heeft deze vereniging reeds wortel geschoten in het eilan delij ke leven. Dat is vooral verheu gend, omdat het geloof aan de idiële waarden van de vogelwacht hier mede zijn duidelijke bevestiging vindt. De mens immers kan bij het brood van deze moderne, vaak ge kunstelde maatschappij alleen niet leven. Het is tevens zo, dat de reli gieuze gevoelens van de mens juist in de natuur zo gemakkelijk leiden tot een juichtoon over de schoonheid der Schepping en de grootheid van de Schepper. Waarom zal men deze dingen niet uitspreken en dit eens duidelijk vast stellen, om te bewijzen dat noch maatschappij, noch kerk kan buiten het schone boek der levende natuur. Daarom is het werk van een vereni ging als de Vogelbeschermingswacht zo uiterst belangrijk. Zij toch waakt over de vrije natuur. Zij ziet toe op het behoud der schoonheid en spant zich ook in anderen daarop te wijzen. Vooral in de vogelwereld vindt de Schouwse natuurschat haar verruk kelijk hoogtepunt. De bescherming en het behoud daarvan is waardevol voor het gehele volk. Hier, in de Schouwse vogelwereld, immers ligt de mogelijkheid tot het vinden van een compensatie voor hetgeen de mo derne maatschappij een mens heeft ontnomen. Hier tussen het wuivend duinhelm en het sappig groen der Schouwse weiden, bestaat de myste rieuze wereld der vogels, waar an dere gewoonten, andere wetten en regels gelden. Het is een bijzondere ervaring iets waarvan te mogen bespeuren en zich te verlustigen in het sierlijk spel van soepele vogellichamen en ranke vleu gels. De Vogelwacht maakt dit mede mogelijk en heeft daarom recht op de onophoudelijke waardering van de Schouwen-Duivelandse samenleving. Er zijn moeilijkheden tussen Ame rika en Europa, slechts een onver antwoordelijke optimist zou dit kun nen ontkennen. Bij gelegenheid van het 19e Partijcongres te Moskou is van deze moeilijkheden ook gewaagd en het Kremlin heeft daar de conclu sie uitgetrokken, dat oorlog tussen de kapitalistische staten waarschijn lijker is dan tussen Oost en West. Met deze niet-objectieve conclusie wordt het verlangen der Sowjet-po- litiek openbaar, vooral Amerika te isoleren van zijn Europese bondge noten. Amerika alleen immers vormt reeds een geduchte evenwichtsfactor in deze wereld. Tesamen met de hecht verbonden Europese landen vormt Amerika een vrijwel onver nietigbaar bolwerk. Het Frans-Ame rikaans incidentvan vorige week scheen een wel duidelijke bevesti ging van de stelling dat Amerika en enkele grote Europese mogendheden bezig zijn van elkaar weg te drijven. Frankrijk antwoordde n.l. beslist op een Amerikaans memorandum, dat van de hand werd gewezen. Alle conclusies hieruit blijken voorbarig te zijn geweest. Frankrijk's groeiende macht geeft het land een meer gespierde buitenlandse politiek en de afwijzing van het Amerikaanse memorandum betekent niet anders dan een waarschuwing aan Washing ton zich niet in te laten met de bin nenlandse aangelegenheden van enig land. Maar het betekent absoluut geen breuk tussen Frankrijk en Ame rika of het voorspel van een breuk. Premier Pinay zei tijdens 't weekend dat Frankrijk zijn vriendschap met de V.S. beschouwt als één van de zekerheden van zijn geschiedenis. Ook Churchill heeft (voor zijn land) opgemerkt, dat Engeland niet lopen zal in de opgezette val ener verwij dering van Amerika. Tenslotte heeft premier Adenauer aangedrongen op een spoedige ratificering van de E.D.G., de organisatie waarin Duitse troepen zullen worden geïntegreerd. Dit alles wijst helemaal niet in de richting van een breuk die aanstaan de zou zijn of komen moet, na een langzame of snelle ontwikkeling in die richting. In Mönchen en omgeving heeft het Zondagochtend gesneeuwd. Sind» 1905 is- er voor 20 October geen sneeuw gevallen. Een krachtig nieuw Röntgcnappo- raat een bctatran van 25 millioan volt voor de behandeling van kan ker is vervaardigd door hot Memorial Centre voor kanker en aanverwant© ziekten to New York. Deze nieuwe be tatron is twaalf maal zo krachtig als het Röntgenapparaat van het gewone type. DE EMIGRATIE NAAR CANADA Nederlandse kustvaarder liep op een mijn FEESTELIJKE ZATERDAG TE MIDDELBURG Nederlandse boeren hebben uitstekende kansen Zoals bekend vermt de landbouw oog eteodd een der belangrijkste grond slagen van de Canadese economie will", die de Nederlander gemeen zich in Canada heeft, kunnen de landbouwemigranten daarom een grote steun zijn, mits hij door flink aanpakken zijn goede repu tatie weet te handhaven. Voor velen Door de industriële expansie echter rijn ook de kerkelijke organisatie© vaa van de laatste jaren worden steeds meer arbeidskrachten aan de landbouw onttrokken, met het gevolg dat talloze landbouwbedrijven geen opvolger heb ben en tienduizenden boebedrijven te koop staao Nederlandse landbouwers 'zijn dan ook in Canada zeer welkom, terwijl hun kaneen op een epoedige zelfstandige vca.iging buitengewoon gunstig te noemen zijn Het zijn zowel bovengenoemde fac toren als de geaardheid van de Ne derlander, die aan de Nederlandse laudbouwmigratie naar Canada een ge heel eigen karakter geven Zelfstandige vestiging is hierbij nl. vooropgezet doel, hetgeen overigens niet alleen voor landbouwers maar ook voor ambachts lieden geldt. In verband hiermede staat dat de landbouwmigratie naar Canada een typische gezinsmigrntie is Slechts 10 pet. van de naar Canada vertrekkende emigranten is alleen staand Een ander kenmerk van de Nederlandse emigratie naar Canada is de omstandigheid dat deze ondanks het feit dat emigranten meestol Zondagmorgen is de Nederlandse kustvaarder „Cornelia B 2", (950 brt), eigendom van de heer O. Bosma te Groningen, benoorden Ameland op De individuele plaatsing en de „good- een mijn gelopen en daarbij ernstig Luidklokken van de Large Jan" beierden over de stad n het al- beschadigd. De sleepboot „Holland" verworven en dr*e reddingboten kwamen het schip te hulp, dat drijvende kon wor den gehouden. Aan boord heerste echter 'n grote ravage en in de ma chinekamer was lekkage ontstaan. Zondagmiddag heeft de „Holland" het schip, dat 12 man aan boord Ruim 12 jaar na de verwoesting door Duitse bommen zijn Zaterdag middag de Abdijkerken in Middel burg opnieuw in gebruik genomen. Nederlandse afkomst een belangrijke steun, waardoor zij zich minder alleen beeft, op sleeptouw'genomen op weg voelen en zich sneUer in de Canadese naar Rotterdam, waar men Maan- samcnleving inpassen. Er zijn dus veel dagmorgen arriveerde, factoren aan te wijzen die de eerste jaren in het nieuwe land vergemak kelijken, en hierop berust ook het succes van de Nederlandse emigratie naar Canada! Zelf-doen, zelf-aanpakken blijft ech ter steeds het voornaamste: wie uit sluitend op steun van anderen rekent, heef! ftrot© kans t« mislukken. Niets den de ~in de tweede wereldoorlog wordt in Canada lozeer gewaardeerd gevallen stoottroepers herdacht. Oud- taai stoottroepers, familieleden der geval- Gevallen stoottroepers herdacht plechtigheid op het kerkhof te Leeuwen-Beneden Zondag werden te Leeuwen-Bene als zelfstandigheid, energie doorzet t i ngsve r mogen. Manifestaties tegen gratie verlening aan Lages Massademonstratie zonder incidenten Zwijgzaam liepen Zondag duizenden door Amsterdam. Met zich droegen zij spandoeken met leuren, die uiting ga- drumband van het Regiment Stoot- lenen en vertegenwoordigers van landen, die in de oorlog met Neder land samen gestreden hebben, waren bij deze herdenking aanwezig. In de R.K. Parochiekerk droeg de oud-aalmoezenier Pater Goossens een plechtige Mis op en in een Pro testantse dienst gingen Ds Ter Haar Romeny en Ds Schaap voor. Hierna trok een stoet, voorafgegaan door de troepen o.l.v. Kapitein Rocus van Ieperen, naar het kerkhof. Hier her innerde de oud-commandant van het 3e Militaire Gewest, generaal-majoor ven aan hun afkeuring over de gra tieverlening aan de Duitser Willy Lo- grote ges. Ordelijk begaf de lange stoet zich groepen vertrekken een sterk indi- door de Amsterdamse straten naar de viduecl karakter druagt. Dit hangt fusilladeplaatsen aan het Wetering- b,d" A. Sitsen, aan het offer vooral samen met de omstandigheid plantsoen en de Apolloloan en naar de door ^gevallenen gebz-acht. Een dat de Canadese landbouw in de win- Gerrit van der Vecnstroat, eertijds de aan a jes legde daaina rode, beruchte Eutcrpestraat, het hoofdkwa- Wltte en blauwe bloemen op de gra- tier van do Duitse Sicherhcitadienst. ven, waarna verschillende hoogwaar- Onder dc manifesterenden togen de digheidsbekleders kransen legden, gratieverlening weren mensen in go- voorzitter van de „Stichting streepte gevangeniskleding en Joodss hei denking gesneuvelde stoottroe- Iandgenotcn mot do gele Davidster, die. Pers de beer Sjef de Groot, hield de bezetter voor hen verplicht had ge- een herdenkingsrede, waarin hij Meld. De duizenden waren vroeg in wees °P bet lichtend voorbeeld dat behandeling de middag bijeengekomen op do Nieuw- de gevallenen hebben gegeven. Na- markt, het plein zoals de secretaris da* generaal-majoor Warringa nog ter (behalve op de gemengde bedrij ven) vrijwol stilligt en de vraag naar agrarische arbeidskrachten dus pas in het voorjaar begint. Wil de land- bouwmigrant door deze 6eizocnschom- melingcn niet gedupeerd worden, dan dient zijn plaatsing van te Yoron ver zekerd te zijn, hetgeen dus een indi viduele geval-tot-geval vereist. Deze individuele behandaling is ook van het protestcomité, do beer C. J. bet woord had gevoerd, sloot burge- in zoverre van groot belong dat do van do Kraan, het uitdrukte waar meester Ditters van Wamel de plech- cmigrant hierdoor meer aanzien in do eens do Nazi's do mensen als dieren tigheid. Canadese maatschappij krijgt en spoodi- achter prikkeldraad bijeen dreven. Op ger als gelijkwaardig lid in de gemeen- deze plaats declameerde mevr. Carla schap wordt opgenomen. Het practi- de Ract het gedicht „De achttien do- sche nut hiervan is daarom zo groot, den" van de gevallen verzetsstrijder omdat de eerste jaren iD het nieuwe Jan Campert: „Een cel is maar twee land nu eenmaal altijd zwaar zijn. meter lang...". Ten eerste immers komt do emigrant Voorafgegaan door bereden politie zonder kapitaal aan; ten tweede is zijn begaf de stoet zich naar het Wetering kennis van het Engels helaas vaak plantsoen. gebrekkig (er mag in dit verband dan ook nog eens met nadruk gewezen worden op de noodzaak, zich vóór het vertrek een redelijke kennis van de Engelse taal eigen te maken); en ten derde wijken de werkmethoden in Canada veelal in hoge mate af van die in Nederland. Vooral de sterke mechanisatie met name in de Prairie- provincies met zijn voor Nederlandse begrippen enorme bedrijven, waar dus van de agrariër een grote kennis van motoren e.d. verwacht wordt, is iels waar de Nederlander aanvankelijk nog al onwennig tegenover zal staan. Volgens het blad „Giornale d' Italia" bezit Italië een luchtschip van 56 meter met straalaandrijving. Het gevaarte heeft een doorsnedè van 13 meter en een volume van 4.100 kubieke meter. Het luchtschip kan stijgen en waar eon delegatie bloemen dplen zonder gas op te nemen of uit neerlegde. Hetzelfde geschiedde in Apollolaan. do te laten. Er zijn reeds veertien proef vluchten gemaakt, aldus het blad. De Moerdijkbrug zal binnenkort worden vervangen Tijdens de ledenvergadering van standaard-type wagons. Van de zeven het Koninklijk Instituut van Inge- nieuwe Nederlandse typen zijn er vijf nieurs te 's Hertogenbosch heeft de welke als standaardtype voor Europa president-directeur van de Neder- in aanmerking komen en als zodanig landse Spoorwegen, Ir F. Q. den Hol- ook reeds zijn aanvaard door de bui- lander, enige beschouwingen gewijd tenlandse maatschappijen. aan de modernisering der Neder- TT landse .Spoorwegen. Hij zeide o.m. Nieuw veiligheidssysteem Het werk van een ambassadeur wat de sp00rbruggen betreft, dat nog elf grote spoorbruggen in ons land Het nieuwe veiligheidssysteem, het niet dfinitief zijn hersteld. „De grote z-g'U- „N-X"-systeem, waarmee als Moerdijkbrug, daterend uit 1870, eerste station in het land 's Herto- baart ons zorgen", aldus Ir den Hol- genbosch werd uitgerust, wordt thans lander, die er van overtuigd zeide te toegepast op in totaal 240 km van zijn, dat deze wei-ijzeren brug zal het Nederlandse net. Het zal nog on- moeten worden vervangen. Men geveer tien jaar duren voordat het Do Nederlands© ambassadeur te Was- hoopt met deze werkzaamheden bin- gehele net door „N-X" zal zijn be- hington, dr. J. H. van Royen, dia nen afzienbare tijd te kunnen begin- veiligd. reeds een cre-doctoraat in de rechts- nen De brugi welke de oude Mocr. wetenschappen heeft ontvangen van dijkbrug vervangen zal, wordt voor- FEUILLETON het Holst ra-college in Hempstead b.j zien v£m een rijvioer met dubbel- New ïork zal op 3 November a.s. „og spoor Het aspect van de nieuwe brug Dr van Royen maakt „good-wiir'-reis door Amerika De ln gebruik neming van de belde kerken geschiedde in de Nieuwe Kerk, waar bijna 12.00 genodigden een plaats hadden gevonden. De plechtigheid werd ingeluid met klok gelui. Voor deze gelegenheid had men de beide grote luidklokken in de „Lange Jan", waarvan het herstel eerst volgend jaar wordt voltooid, aangebracht. De president-kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente en de Commis saris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, zegden de regering en de burgerij dank voor hun steun, waarna nog vele andere sprekers, o.a. namens de minister van Onder wijs, Mr F. P. T. RÖhling, het woord voerden. Namens de burgerij bood Mevr. de Casembroot diverse geschenken aan, o.a. kandelaars voor de Avondmaals tafel, een gebrandschilderd raam voor de consistorie, een trouwameu- blement, een Avondmaalsstel en een door Middelburgse vrouwen geknoopt vloerkleed, dat gebruikt zal worden bij trouwplechtigheden. Amsterdamse communisten maken propaganda Spandoek in straten van Moskou De Amsterdameo afdeling van de Communistische Partij Nederland heeft een 6pandoek naar hot partijcongres te Moskou gezonden mot hot opschrift: „De Nederlandss arbeiders zullen voo.t tegen de Sowjet-Unie strijden". De 6pandoek werd aangeboden door do partijsecretaris, Paul do Groot, die zich in Moskou bevindt, aldus een be richt van het officiële Sowjet-perstm- reau „TbêB". Luchtspiegeling veroorzaakte brand-alarm De Haagse brandweer rukte tevergeefs uit Enige voorbijgangers in de Haagse binnenstad zijn "waarschijnlijk het slacht offer geworden van een luchtspi3gs- ling, toen "zij Zaterdag brand meen den te ontdekken in hol gebouw van hot Directoraat-Generaal van do Land bouw op de hoek van de Heercngracht cn het Bleijenburg. Zij waarschuwden onmiddellijk de politio en kort nadien reed reeds een ladderwagen van de brandweer voor om in te grijpen. De brandweerlieden klommen tegen het verlaten gebouw en opendon ramen, waarna zij het gehele gebouw doorzoch ten, zonder echter een spoor van brand te vinden. Vermoed wordt, dut voorbijgangers die brand meenden te zien eensdeels misleid zijn gewcost door de spiegelingen van lichtrecla mes en kamerverlichting van tegen over gelegen huizon, waarbij zich neer geslagen rook van omgevende gebou wen heeft gevoegd. Na 20 minuten onderzoek is de brandweer onverrichterznke vertrok ken. Dit incident trok in de zeer drukke Haagse binnenstad natuurlijk veel toeschouwers, die op luide toon hun misnoegen te kennen gaven dot ze geen „behoorlijke brand" voorge schoteld hadden gekregen. Hierna volgde de overdracht der kerkgebouwen, waarna Ds F. Don nog een kort woord sprak, 's Avonds werd een gecombineerde wijdings- dienst gehouden in de Nieuwe Kerk, waarin Ds W. C. F. Metz de liturgie leidde en Ds J. van Woerden het Woord bediende n.a.v. 1 Petrus 2 5a. Na deze dienst werden beide kerken ter bezichtiging opengesteld. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 15 October HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.13 gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 waterstan den. 9.40 gram. 10.30 morgendienst. 11.00 gram. 11.10 „Levensbalans", hoorspel. 12.00 sopraan en piano. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 amu sementsmuziek. 12.59 klokgelui. 1.00 nieuws. 1.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 1.20 Marinierskapel. 2.00 gram. 2.45 voor de meisjes. 3.00 gram. 3.30 gram. 4.00 voor de jeugd. 5.20 orgelspel. 5.50 militaire causerie. 6.00 gram. 6.15 geestelijke liederen. 6.30 R.V.U.: „Grepen uit de evolutie van het leven op aarde: Het tijdperk der zoogdieren". 7.00 nieuws en weer- praatje. 7.10 boekbespreking. 7.25 gram. 7.30 buitenlands overzicht. 7.50 gram. 8.00 radiokrant. 8.20 kamer orkest. 9.00 „Eigendomsvorming door werknemers", rondetafelgesprek. 9.30 Leger des Heils-orkest. 10.00 „In de Arabische wereld", causerie. 10.10 strijkkwartet en solisten. 10.30 Inter nationaal Evangelisch commentaar. 10.40 gram. 10.45 avondoverdenking. 11.00 nieuws en SOS-berichten. 11.15- 12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.33 gram. 8.00 nieuws. 8.18 gram. 8.50 voor de huisvrouw. 9.00 gram. 10.00 schoolradio. 10.20 voor de vrouw. 11.00 gram. 12.00 lichte muziek. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.38 gram. 1.00 nieuws. I.15 commentaar. 1.20 gevarieerde muziek. 1.45 gram. 2.00 Gesproken portret. 2.15 jeugdconcert. 3.00 voor de kinderen. 3.30 voor de jeugd. 4.00 pianorecital. 4,10 voor de jeugd. 4.45 voor de zieken. 5.15 gram. 5,50 re geringsuitzending: „Zwervend tussen Tjiliwung en Tjitarum", causerie. 6.00 nieuws. 6.15 varia. 6.20 actuali teiten. 6.30 lichte muziek. 7.00 „Mach ten in de politiek", discussie. 7.20 gram. 7.30 voor de jeugd. 8.00 nieuws. 8.05 politiek commentaar. 8.15 Prome nade-orkest. 8.40 „De laatste grens", hoorspel. 9.25 strijksextet. 9.50 „Hoe maakt men peniciline?", causerie. 10.05 Concertgebouworkest en soliste. II.00 nieuws. 11.15 orgelspel. 11.30- 12.00 gevarieerd programma. Te Büchelbcrg bij Karlsruhe it de eerste „berenverschrikker" gebouwd Door middel van 16 luidsprekers wor den op oen band opgenomen geluiden van blaffende honden uitgezonden om beren af te schrikken, die in de om geving veel 6chad« veroorzaken Een woordvoerder der Zuid-Ko- rcaansc regering beeft te Poesan mede gedeeld dat Zuid-Koron begin volgend jaar zal beginnen met het vervaardi gen van eigca wapens, namelijk twee typen geweren, handgranaten, land mijnen en een 81 millimeter-mortier'. 16 een ere-doctoraat in de rechtsweten- zal overeen komen met dat van de schappen in ontvangst nemen, nl van spoorbrug te Dordrecht. ,i„ 1urr..« c universiteit van Alabama, in Tus caloosa. f Van daaruit zal dr. van Royen een reis van 21/o week door het Westen van de V.S. ondernemen. Op deze reis die het karakter zal hebben van •:en „goodwill tour", zal de ambassadeur redevoeringen houden in Denver (voor studenten van de universiteit van Colo- rato en voor enige belangrijke clubs), in Salt Lake City, in Los Angeles (voor de Kamer van Koophandel cn voor 2000 studenten), in San Diego Ir den Hollander zeide te hopen, dat men in Europa zal komen tot een door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Aanwinsten voor Neder landse dierentuinen De „Celebes" bracht gevarieerde collectie mee uit Indonesië Nadat Arnold me in Amsterdam had geïnstalleerd, besprak hij de kwestie met een kennis van hem, een gepensionneerde kapitein. Deze vond het maar een interessant geval en zoals hij zeide, wilde hij het wel eens proberen, of hij als bemiddelaar kon Twee Nederlandse dierentuinen optreden. De oude baas vertrok naar ('©oor "d©"daa*r""kórt-geleden TpgeHdKa bebben dezer daSen bun dierencol- Streefkerk, hetgeen in die oagen een Netherlands-American Society), en in 'ecfie aanzienlijk uitgebreid. In „Ar- hele reis was, want je kon met de Son Francisco (voor da invloedrijks tis" te Amsterdam heeft de enige stoomtram tot Schoonhoven en daar- Commonwcalth Clubs en voor studenten oran oetang gezelschap gekregen van na moest je maar zien, dat je in van da Berkeley University). twee jonge oran oetangs: „Sam" en Streefkerk kwam. Doch hij kwam Op 21 November zal dr.'van Royen „Sarina", die met de „Celebes" van er, hoe, dat ben Ik nooit te weten in Wnshinv'ton terugkeren, dus op tijd de Maatschappij „Nederland" uit In- gekomen. Toen hij thuis het doel van om Prins Bcrnhard bij zijn aankomst doneslë" naar Nederland zijn ver- zijn komst vertelde, begon vader op- in de Amerikaanse hoofdatad te be groeten. voerd. In hun gezelschap reisden ook nieuw op te spelen. Hij maakte me twee gibbons, die eveneens plaats in uit voor al wat mooi en lelijk was de Amsterdamse dierentuin hebben en dreigde de politie te zullen waar- gekregen. schuwen. Maar de oude varensgezel De „Celebes" had nog andere be- lachte er om en antwoordde, dat al langrijke passagiers, n.l. 1 tijger, 1 dat schelden geen zin had en dat hij beer, 15 Java-apen, 4 casuarissen en gekomen was om spijkers met kop- 1500 rijstvogeltjes, die bestemd zijn pen te slaan. Hij fantaseerde er nog voor Tilburgs Nationaal Dierenpark, een beetje bij en zei, dat het jonge Al deze dieren zijn afkomstig van paar in Engeland zou gaan trouwen, de dierentuin te Bandung. Zij wer- als vader geen toestemming zou ge- den op reis verzorgd door de Indo- ven voor een huwelijk tussen mij en ae parlementsleden, die op uitnodiging nesische oppasser Kaboel, die vol neef Arnold. Maar vader hield voet van de beide Kamers dor Staten Gono- trots was, dat zijn beschermelingen bij stuk en zei, dat hij een dergelijke raai, van 13 tot 19 October in ons de lange reis zo goed hadden door- gedwongen toestemming nooit zou land vertoeven, zullen in do loop vai staan. In de Rode Zee was zelfs nog geven. „Ze moet thuis komen", hield deze dagen verscheidene steden bezoe- een jong aapje geboren, dat door de hij koppig vol, „en zich onder het ken. Dc gasten werden op Schiphol moeder werd verstoten, doch met wettige ouderlijke gezag stellen, verwelkomd door vier Nederlandse par- melk en gestampte banaan in het Daarna zullen we wel weer zien". Ictnentsleden. V leven is gehouden. Met deze boodschap kwam de oude Britse parlementsleden op bezoek in ons land Met hot toestel van do British Euro pean Airwnys, dat gistermorgen op Schiphol is geland, arriveerden zes le den van het Britse Lagerhuis. Do Brit baas bij ons terug. Maar ik wist wel, wat er zou gebeuren, als ik weer thuis was. En dan zou ik geen twee de keer meer een kans hebben om te vluchten. Bovendien zou vader er dan wel voor zorgen, dat ik Ar nold voorlopig niet meer zou zien. Ik voelde daar dus niets voor, te meer omdat ik al aardig gewend raakte aan „mijn huisje", zoals ik dit noemde en bovendien toch het vooruitzicht had, dat ik binnenkort de vrouw van Arnold zou worden. De oude baas is nadien nog twee maal als bemiddelaar naar Streef kerk geweest, maar alle pogingen stuitten af op vader's koppigheid. Op eén avond, na de derde mis lukte poging, zaten we hier in huis bij elkaar: Arnold en ik. Gedurende al die tijd had hij niet gevaren en hij begon weer naar de zee te verlan gen. Dat merkte ik al dagen lang. Hij zei: „Elsje, meid, hou je genoeg van me om met me te trouwen, zelfs al zou dit niet in ons land gebeuren?" Ik antwoordde toen: „Al zou je met me naar het andere eind van de we reld willen gaan, ik ga met je mee". „Best", zei hij, kennelijk opgelucht, „ik hb het je nog niet willen zeggen, maar volgende week Dinsdag vaar ik weer af, vanuit Amsterdam met een boot met stukgoed voor Engeland en Ierland. Je gaat met me mee als mijn vrouw, dat heb ik met de re derij al in orde gemaakt. In Engeland trouwen we en al is een Engels hu- lijk van Nederlandse onderdanen in ons land niet geldig, we zullen dan in ieder geval getrouwd zijn voor een geestelijke en zodra je een en twin tig bent, doen we het desnoods in Ne derland nog eens over. Afgespro ken?" Ik legde mijn hand in de zijne en zei, dat ik alles goed vond. Zo reisde ik enkele dagen later met hem naar Engeland. De zeereis zelf was voor mij een verkwikking en alle spanningen van de laatste we ken vielen van me af, toen ik Ne derland achter me liet, want nu pas achtte ik me volledig veilig. In Engeland trouwden we. Daar waren geen bezwaren, omdat ik acht tien geweest was. De oude kapitein, die al zoveel voor ons gedaan had, was een der getuigen, want ook hij maakte deze huwelijksreis mee. Ar nold had er veel werk van gemaakt, ondanks het feit, dat we maar twee maal vier en twintig uur in een En gelse haven lagen en er was zelfs een zangkoortje in de kerk. En of de Nederlandse wet dit huwelijk al of niet erkende, het kon me niet sche len; ik hield van m'n man en we kregen een huwelijkscertificaat van de geestelijke mee. Een maand later waren we weer terug in Amsterdam. Vanuit Enge land hadden we een brief geschreven naar huis, maar uit Streefkerk heb ben we nadien nooit meer wat ge hoord. Wel is eenmaal een Amster damse politie-agent bij mij op be zoek geweest. Dat was drie maan den na ons huwelijk; ik was net twintig jaar. Hij was belast met mijn opsporing en toen ik op een avond zat te lezen, werd er gebeld. Nadat ik de deur opengetrokken had, kwam die politieman naar boven en vroeg: „Bent U Elsje van Veen?" Ik antwoordde: „Ik ben juffrouw Elsje van Veen, gehuwd met kapi tein Arnold van Veen. Wat komt U doen?" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2