(ïèpka. Atda-slift Oostenrijk één der stootblokken tussen Rusland en Amerika Minister Witte opende tentoonstelling „50 jaar goed wonen" Torquay? liefelijk oord aan Engelse Rivièra Weg met zalf en weg met pleisters -bed is ook voor U ideaal! i Bemoeit Amerika zich met binnenlandse aangelegenheden De Ooctenrijk»» mioUter taq Bui tenland»© Zaken, Karl Gruber, heeft Dinedag ia eeo tocepraak op een ver gadering te Linz critiek geoefend op de Amerikaanse autoriteiten in Oos tenrijk wegen» „ongerecht vaardigde in menging in Ooetenrijkae aangelegenhe den" en „overtreding van het beginoel van erkenning van Ooeteurijka eoove- reinitehVi Aan de andere kont waren de be trekkingen van Oostenrijk met de Sow- jet-Unie „in atationnair evenwicht gekomen en in sommige opzichten zelf» normaal beginnen te worden". Sprekend over Oostenrijkse betrek kingen met de bezettende mogendheden in het algemeen, zeide dr. Gruber, dat de Sowjet-Unie en de V.S. uiter aard voor Ooetenrijk het belangrijkst woren, „daar de V.S. ons de metste economische ateun geven en de Sowjet- Unie zich de grootste hinderpaal ge toond heeft voor het herwinnen van onze vrijheid". Gruber betreurde het, dat de Amerikaanse autoriteiten on nodige ergernis gewekt hadden door „ongerechtvaardigde inmen.ing in Oos tenrijkse aangelegenheden en in zijn Het neo-lascisme in Italië Graziani ziet helft van zijn goederen verbeurd verklaard Het militaire gerecht van Rome heeft Vrijdag do verbeurdverklaring van de helft van de onroerende goederen van de voormalige fascistische maarschalk Graziani bevolen. Graziani gaat een steeds grotere rol 6pclen in de neo- fascistische Italiaanse socialistisohe be weging. Het is bekend dat Graziani een boer derij te Arcinazzo, bij Rome, bezit, waar het afgelopen weekeinde een bij eenkomst van verstokte fascisten is gehouden. Het bevel tot verbeurdverklaring vloeit onmiddellijk voort uit de vroe gere veroordeling tot gevangenisstraf. De openbare aanklager eiste toea de verbeurdverklaring van alle bezittin gen van Graziani. De ex-maarschalk, die tegen hst einde van de oorlog commandant was van het rebellenleger van Mussolini, is twee jaar geleden tot 19 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens col laboratie. Het grootste deel hiervan werd hem door amnestie vrij geschol den en hij werd na een paar maanden op vrije voeten gesteld. Ontevreden mijnwerkers in Bolivia De machtige organisatie van mijn werkers in Bolivia heeft Donderdag alle arbeiders in het land opgeroepen zich te mobiliseren in de „arbeiderjs- militie", zolang de regering de mijn industrie niet nationaliseert. In La Paz werd Donderdag geweervuur gehoo.d. De mijnwerkersorganisatie, die reeds lang deze nationalisatie voorstaat, kon digde „de noodtoestand af met het oog op de imperialistische reactie, be doeld om de nationale revolutie te saboteren". Het mobilisatiebevel heeft echter in de organisatie een crisis veroorzaakt. De voorzitter, Juan Lechin, die tevens minister van Mijnbouw is, bood zijn ontslag aan, hetwelk evenwel door ds organisatie als „niet opportuun" niet werd aanvaard. Iu April jl. had de regering on der dr. Paz Estensoro een commissie ingesteld ter voorbereiding van de na tionalisatie. De termijn, waarbinnen deze commissie rapport had moeten uitbrengen, is Donderdag afgelopen. binnenlandse politieke moeilijkheden". De Amerikaanse interventie met betrek king tot de amnestiewet was volgens Gruber een overtreding van het begin sel van erkenning van Oostenrijks sou- vereiniteit. Wat betreft de verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie zride Gruber, dat in sommige gevalleo de Rueeische autoriteiten zelfs in zekere mate het Oostenrijkse bestuur begon nen te ontzien in plaats v&n eenzijdig instructies te willen geven. De pogin gen van Oostenrijk om deze drang naar betere betrekkingen te stimuleren wer den volgens Gruber belemmerd door de activiteit van de Oostenrijkse com munistische partij. Voorts was de wei gering van de Sowjet-Unie om een staatsverdrag te sluiten een verdere belemmering van normale betrekkin gen met de Sowjet-Unie. Tenslotte zei- de Gruber, dat de Sowjet-Unie tot dusver had geweigerd de gehele prijs te noemen, die zij eiste voor het na komen van haar verplichtingen krach tens de verklaring van Moskou. Hel nadelig saldo van hel Landbouwegalisatiefonds is lager dan was begroot Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging vau de begroting van het Landbouw-Egalbatle- fonds voor 1951. De Minister van Landbouw. Visserij en Voedselv<y rziening deelt mede. dat het uadelig saldo van het fonds vcor het dienstjaar 1951 vermoedelijk ca. f 136.000 000 zal belopen, hetge-n ca. f 64.000.000 minder is dan het in de oorspronkelijke begroting geraamd? na delige saldo. EEN HALVE EEUW WONINGWET Twee grote moeilijkheden bij de oplossing van de woningnood Ingezonden mededeling Ter herdenking van het holve eeuw- zal tot eeo fraaie en doelmatige op- feest van de Woningwet heeft minis ter Witte Vrijdagmorgon te 's-Graven- hage de tentoonstelling „50 jaar goed lossing moeten worden gebracht. De huidige architectuur Duitser vond fototoestel Hij poogt hardnekkig de eigenaar te vinden Een Duitser uit Mannheim vond op 17 Juli jl. in de nabijheid van de Thunersee in Zwitserland een kost baar fototoestel, waarop vermeld stond O. P. de Ruiter, Nederland. Sindsdien heeft deze eerlijke vinder hardnekkige, maar tot dusverre geen succes opleverende pogingen aangewend do eigenaar van de camera op te spo ren. Nadat hij slechts negatieve ant woorden had ontvangen van diverse Nederlandse instanties, heeft hij zich ten einde raad gewend tot de Neder landse vice-consul W. J. van Buiren iu Mannheim-Neuostheim met het drin gende verzoek hem behulpzaam te zijn. Bezwijkend voor de nimmer versa gende aandrang van de vinder, die niet schijnt te willen rusten alvorens hij de verliezer van de camera hoeft opgespoord, heeft de consul thans aai diverse Nederlandse instanties, alsook aan de Nederlandse pers, verzocht oen steentje te willen bijdragen bij hst zoeken naar de eigenaar. RECHTZAKEN Jongelieden met gestolen auto op avontuur De Haarlemse rechtbank hoeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de twee jeugdige Haarlemmers J. F. Th. Wierden en J. Peters, die in de maand April plannen hadden dienst te nemen in het Vreemdelingenlegioen in Noord- Frankrijk en een auto haddeu wegge nomen van het Wilsonplein te Haar lem. Zij zijn met de auto naar Putte (N.B.) gereisd, hebben daar de auto in een garage gezet en zijn vervolgens liftend naar Parijs gegaan. De ouders van P. hadden inmiddels bericht ont vangen waar hun zoon vertoefde en de vader heeft hem uit de Franse hoofdstad gehaald. De andere jonge man daarentegen heeft Noord-Afrika bereikt, doch minder prettige avontu ren beleefd. Het is hem gelukt te ontvluchten en Haarlem te bereiken, waar hij aan- De oorspronkelijke begroting werd gebaseerd op de ten tijde van het sa menstellen daarvan zijnde Juni 1950 geldende wereldmarktprijzen en bin- neulandoe prijsverhoudingen. Na Korea werd het, teneinde de subsidies tot een aanvaardbaar peil noodzakelijk om met Maart 1951 verschillinde prijzen van levensmiddelen en veevoeder te ver hogen. Achteraf bleek, dat de wereld marktprijzen omstreeks Maart 1951 hun top bereikten en dat nadien over Je ge hele linie een vrijwel voortdurend voortschrijdende daling intrad, waar door uiteindelijk voor het L.E.F. een gunstiger resultaat bereikt werd dan oorspronkelijk verwacht was. Voorjaar of najaar in Artis Het moge dan al duidelijk Herfst zijn in Artis, toch is er een vogelpaar, dat zich van de frisse en soms beslist naargeestige dagen niets heeft aange trokken. Het is het echtpaar Zwarte Zwaan, dat met pasgeboren kroost, twee wollig-grijze diertjes, in het kille water van een vijvertje rondscharrelt. Normaal broeden deze dieren, zoals bijna alle vogels, in het voorjaar. Maar hier zijn weer van die geheim zinnige krachten aan het werk geweest, Waarvan nog weinig bekend fs. De Zwarte Zwaan is afkomstig van Austra lië, waar het op dit ogenblik Lente is. De gelukkige familie blijkt zich dus van het klimaat in de nieuwe woon plaats niets aan te trekken, maar hals starrig vast te houden aan het voor jaar in het verre Australië. wonen" met ©en toespraak geopend. Z.Exc. begon, na ingeleid t© zijn door de voorzitter van het Ned. Ineti- tuut voor VolUhuiovosliog en Slede- de,lke" c° de ruinieter, bouw, burgemeester H. \V. Bloemer» in de bete getoten ven het «V Sprekende over de architectuur als afspiegeling van het maatschappelijk ten reeds een zekere huivering bestaat voor de gevolgen van een te 6terk accentueren van de gemeenschap. Men ducht de gevolgen van xnasea-orgaui- eatios, massacultuur en massificatie van de geest. De belangstelling voor de Ingezonden Mededeling mkr MIJNHARDT PHARMACEUTISCHE CHEMISCHE FABRIEKEN ZEIST Introduceren als éérste In Nederland een totaal nieuwe tandpasta.bevattende van Deventer, met een schets te geven van de groei der sociale vraagstukken, speciaal t.a.v. de woningbouw en de huisvesting gedurende de laatste eeuw en de oploesingen hiervan. Hij zeide dat, ondanks ontzaggelijk veel verbete- terug te brengen. ringeni he, „„fc social, geschiedenis P«*ooo en voor dien. tigen iet ingang van P dat me, Woningwet bogon, nog ztdelijke verantwoordelijkheid is gro.i- mi_j. TOltooid He( WOB|ngvr»aptuk En<!c' 0m stedebouwliundig» vormgeving deze geestelijke groei bij tc houden is waakzaamheid gebodea. De steeds nagestreefde, doch nimmer volledig bereikte, harmonie tussen indi vidu en gemeenschap zal ook uitwen dig in het aangezicht van onze nieuwe agglomeratie zijn gestalte moeten krij gen. Dc oplossing van dc woningnood Bij het oplossen van de woningnood onderscheidde spr. 2 grote moeilijk heden. Ten eerste heeft de grote ver arming van ons land geleid tot het stellen van kwantitatieve en kwalita tieve eisen, die moeten verhinderen, dat het materiële peil onzer nieuwe woningen zakt tot beneden een toelaat baar minimum. Deze huizen moeten niet alleen aan de ogenblikkelijke be hoefte voldoen, van allo redelijke e'sen voor een goede volkshuisvesting, doch ook nog over 50 of 75 jaar. Zij dic-4 ncn zodanig te worden ontworpen en toegerust dat ook onze kleinkinderen in deze huizen nog gelukkig zullen kunnen zijn. Eentonigheid in massabouw Do tweede moeilijkheid is dat het bestaande woningtekort noopto tot het bouwen van zoveel mogelijk wonin gen voor het beschikbare geld. Hier door dreigen onze steden en dorpen een verzameling te worden van iden tieke wooneenheden, die alleen op een gedifferentiëeerde wijze worden gegroe peerd, waardoor een zekere eentonig heid ontstaat. Daarom is hot gewenst zo spoedig mogelijk een grotere variatis in woDinginhoud en woningtype too te staan, waardoor een rijker gescha keerde on sociaal meer gevarieerde jje wijk- en stadopbouw kunnen worden bevorderd. Een voortschrijdende ver betering van onze economische toe stand zal de vervulling van de taak, om de opheffing van do huidige nood en de eisen van een op de toekomst gerichte woningpolitiek met elkaar te verzoenen, aanzienlijk verlichten# Spr. besloot mot het uitspreken ran een omwenteling op het gebied van tandpasta's. Uitsluitend verkrijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. PALMEN EN EIKEN Al jarenlang is Torquay bekend bii de vacantiegangers, of die nu ii Wie het gure herfstklimaat in Neder land wil ontvluchten, gaat meestal l j. zemer of winter komen. Dat h*udt plannen maken in de richting van de dus in, dat Torquay gewend is aao- Franso of Italiaanse Rivièra. Dat daar oorden liggen, waar men de kill Naar het Zuid-Slavische pers bureau „Tonjoeg" meedeelt, heeft de Zuid-Slavische regering de terugroe ping geëist van de derde secretaris van de Bulgaarse ambassade te Bel grado, genaamd Iwanof. Deze zou cp 15 September in een park bij Belgrado zijn aangehouden, in gezelschap van een vreemdeling. Om do identiteit van deze te verbergen had Iwanof toen een identiteitspapier loten zien van een collega op de Bulgoarse ambassade, die op dat ogenblik niet in Belgrado was. De Zandvoortse gemeenteraad zal Woensdag in een spoedeisende verga dering een beslissing moeten nemen over het voorstel tot het garanderen van een geldlening, groot f 2.500.000, aan te gaan door de Nederlandse Cen trale voor Huisvesting van Bejaarden ten behoeve van de bouw van 48 wo ningen en een verzorgingstehuis, in totaal plaats biedende aan 267 per sonen. Harer Majesteit» mijnenveger „Ternntc" is Zaterdag uit Den Helder vertrokken naar Sorong op Nicuw- Guinca. De „Ternate" is in 1941 in Australië gebouwd onder do naam! „Kalgoorlie". Dc grootste lengte i« 56.96 meter. De standaard-waterver- plaatsing 790 ton. De bemanning be staat uit ongeveer 75 koppen. Het tweetal had zich te verantwoor den wegens diefstal in vereniging van een auto. Beiden zijn, overeenkomstig de eis, veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Makelaar pleegde verduistering De procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Amsterdam heeft tegen de 41-jarige Amsterdamse makelaar J. v. d. Pol, terzake van verduistering van f 5000, tien maanden gevangeiis- straf geëist. Zowel de verdachte als de officier van Justitie waren van het vonnis van de rechtbank te Am!- slerdam zes maanden iu hoger beroep gegaan. Het betrof hier een verkoop van een café-restaurant, waarbij verd. al9 aanbetaling op de koopsom van £75.000 een bedrag van f 5 000 ontving. Als de koop zou doorgaan wat niet ge schiedde zou v. d. P. f 3750 voor zijn bemiddeling hebben gekregen. Van de f 5.000 zou hij provisie aftrekken en het restant moest hij, als de koop som was betaald aan de eigenaar af dragen. Toen de koop niet doorging had hij volgens zijn zeggen ver klaard dat hij do f 5.000 wilde terug betalen minus f 500 onkosten. In goed vertrouwen zou hij het bedrag ann een hötclhoudetcr ter hand hebben ge steld, doch later bleek dit verdwenen. De hótelhoudster ontkende echter dit bedrag te hebben ontvangen, waarop verd. tegen haar een klacht heeft in gediend wegens het afleggen van oen meineed. Verder heeft hij een schuld bekentenis getekend voor f 5000, welk bedrag hij met f 50 per weck aan do eigenaar van het café-restaurant zal aflossen. Do procureur-gencroal acht te do verduistering bewezen, de ver dediger niet, waarom deze vrijspraak vroeg. Op 23 October zal het Hof arre«t wijzen. narigheid van het vaderland uitstekend kan vergeten, zal wel niemand wil len ontkennen. Wat echter maar al te vaak wordt vergeten, is, dat veel dichter bij huis eenzelfde lieflijk klimaat is te vinden. Het is de plaats Torquay aan de Engel se zuidkust („in glorious Devon"), die er aanspraak op maakt, het middel punt te zijn van de Britse Riviera. Alleen en ieder die er geweest is. :al dat beamen Torquay is kleu riger. Het is inderdaad een vrcemdé gewaarwording, indien uien de typisch subtropische planten, die cypressen toch zijn. ziet groeien naast eiken of ge raniums. Ook in de winter is men in Tor quay veilig voor de verschrikkingen, die dit jaargetijde in andere plaatsen op dezelfde breedte met zich mee brengt. Torquay, de „koningin van de Engelse Rivièra" kent nagenoeg geen vorst. De planten blijven er in bloei, de gehele winter door. Er zijn zeven afzonderlijke, even goed be schutte stranden, waar men zich ten volle aon de genoegens van het bad leven kan overgeven. Men is er evenzeer op bere gend. Torquay heeft dus een ruime hótelaccomodatie en het weet zijn gas ten voortdurend bezig te houden. Bovendien is geen streek beter ge schikt voor het maken van tochten dan juist de omgeving van deze En- de hoop dat dezo tentoonstelling en gelse badplaats. Er zijn tal van prach- de belangstelling ervoor er toe zullen tige wegen, de verbindingen per trein, bijdragen dat de zorg voor een goed boot en bus zijn uitstekend en de huis in een fraaie omgeving voor plaatsen in de omgeving zijn de moeite iedere Nederlander ons gemeenschap van een bezoek meer dan waard. pelijk ideaal wordt. tegen eksterogen-lost, nu de ALDA-STIFT elke lijder door hoor diensten bltf verrast. Met de 90 ets. verjaagt gij zelfs de TAAISTE LIKDOORNKWAAL. Reeds na 7 dagen zegt ge, dbt ia heus phenomenaal. 'orkrijgb bij Uw apoth. of drog. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 14 October HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.45 morgen gebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 0.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. 10.55 Idem. 11.00 voor de vrouw. 11.30 schoolradio. 12.00 Ange lus. 12.03 gram. (12.30-12.33 land- en tuinbouw). 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 actualiteiten. 1.25 amuse mentsmuziek. 2.00 gevarieerd pro gramma. 2.50 gram. 3.00 „Hier vrij Europa". 3.30 „Ben je zestig?" 4.00 voor de zieken. 4.30 Ziekenlof. 5.00 voor de jeugd. 5.15 felicitaties voor de jeugd. 5.45 regeringsuitzending: „De betekenis van hout voor Suri name". 6.00 lichte muziek. 6.15 gram. 6.20 sportpraatje. 6.30 Metropole-or- kest. 6.52 actualiteiten. 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 „Uit het Boek der boeken". 7.30 gram. 8.20 Thuisfront tombola. 8.30 „De zon rijst boven As- sisië", hoorspel. 10.25 gram. 10.45 avondgebed en kalender. 11.00 nieuws 11.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwij ding. 9.15 gram. 9.25 De groenteman. 9.30 gram. 10.15 orkestconcert. 10.45 voor de kleuters. 11.00 voor de zie ken. 11.30 pianorecital. 12.00 orgel en accordeon. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.40 Kront jong-ensemble. 1.00 nieuws. 1.15 me dedelingen en gram. 1.30 zigeuner- muziek. 2.00 „Zeg eens, Amerika!" 2.30 gram. 2.40 schoolradio. 3.00 gram. 3.15 voor de vrouw. 3.45 gram. 4.30 voor de jeugd. 5.30 gram. 6.00 nieuws. 6.15 pianospel. 6.30 lichte muziek. 6.50 Brief uft Parijs. 6.55 koorklanken. 7.20 vorzoekprogramma. 8.00 nieuws. 8.05 gevarieerd programma. 9.10 lichte muziek en berichten. 9.30 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 9.45 gevarieerde muziek. 10.30 buiten lands overzicht. 10.45 Surinaamse volksmuziek. 11.00 nieuws. 11.15 „New York calling". 11.20-12.00 gram. X TELEVISIE 8.15-9.45 n.m.: Experimentele uitzen ding van de A.V.R.O. - 1. Televizier; 2. „Ten voeten uit". Pauze. 3. „Black Rhapsody", negerrevue. Ingezonden mededeling Lekker warm en volkomen geruisloze vering. VA»1 FEUILLETON Financiën en Economie NATIONALE HANDELSBANK WIL BANK IN CANADA 15 vrouw. Het was de enige mogelijk heid om geen argwaan te wekken. nr nrnnrmnr i/ciio Hoewel het mü tesen de borststuitte, Ut ntUUtNUt PitUu vond ik het goed, temeer, omdat hij zei: „Elsje, je hoeft je nergens zor- door HENK VAN HEESWIJK gen over te maken. Ik dut even ge makkelijk in een leunstoel als in het naar een motief van L. K. v. d. Linden fijnste bed. Bovendien, morgen ga ik meteen kijken, of er niet ergens een Hij bracht me overal heen en we huisje te huur is, en dan gaan we hadden een heerlijke tijd. Intussen dat meteen meubileren. Het is dus informeerde hij via m'n vriendin, hoe misschien maar voor één nacht." de toestand in Streefkerk was en van De volgenden morgen gingen we daar kwamen we te weten, dat de de stad in en na lang zoeken vonden politie al een vermoeden had, dat ik we een huisje in de St. Nicolaassteeg in Rotterdam was en dat ze opdracht leeg. Dit, waar jij en ik nu op het had de gangen van Arnold van Veen ogenblik zitten, Nol. We kochten de na te gaan, zodra hij weer terug zou meest noodzakelijke meubelen en an- Volgens berichten uit Montreal zal 2jjn Van zee. Een geluk voor ons was dere benodigdheden en hier kwam de Nationale Handelsbank N.V. te dat men nog vermoedde, dat hij op ik, nog geen twintig jaar oud, te Amsterdam (de vroegere Ned.-In- zee was. Arnold was namelijk met wonen. dische Handelsbank) een aanvraag een kolenboot uitgevaren, maar was Toen we hier de eerste avond zaten bij het Canadese parlement indienen met een tanker teruggekomen, omdat ik vergeet het nooit, Nol zei voor het oprichten van een bank in de kapitein van die tanker plotse- Arnold: „Zo, meisje, en nu gaan we Canada. ignj Ziek was geworden. Zodoende eens proberen of we je vader kunnen Naar aanleiding van bovenstaand was hij tien dagen eerder in Rotter- bewerken, want ik houd teveel van bericht verneemt het A.N.P. van de dam dan verwacht was. je om nog bijna anderhalf jaar te directie der Nationale Handelsbank Arnold keek ernstig en zei tegen wachten tot je meerderjarig bent." te Amsterdam het volgende: me: „Elsje, je bent in Rotterdam niet Ik keek hem eens aan en vroeg: Op de door de directie van de Na- meer veilig. Ik evenmin. Als men „Hoe wil je dat klaarspelen?" tionale Handelsbank bij het Cana- ons te pakken krijgt, word jij weer Hij lachte. „Laat dat maar aan mij dese parlement in te dienen aanvrage naar huis gebracht en ik ga de ge- over, meid. Ik ben in mijn leven al om in Canada een bank op te rich- vangenis in wegens schaking. Dat over heel wat hoge zeetjes heenge- ten, zal pas in Januari/Februari a.s. kunnen we niet riskeren. Pak je varen zonder averij te krijgen." een beslissing kunnen worden ver- boeltje in, dan gaan we naar Am- 's Avonds vertrok hij naar zijn ka- wacht. Het indienen van de aanvraag sterdam. Daar kent niemand mij en mer, die twee straten hier vandaan is wettelijk verplicht; alle banken In ik zal wel een boot zien te krijgen." lag en ik wist niet, wat hij de dagen Canada werken met toestemming van Nog diezelfde dag gingen we met daarna uitvoerde. Later hoorde ik het parlement. De eventueel op te een rijtuig naar Schiedam, want in de hele geschiedenis. Ook van de richten maatschappij wordt dan ook Rotterdam durfde hij niet met me op consternatie, die mijn vlucht uit geen agentschap van de Nationale de trein te stappen. In Schiedam Streefkerk teweeg had gebracht. Handelsbank maar een Canadese on- hadden we geen moeilijkheden en in Toen Ik die bewuste avond ln derneming, die op initiatief van de Amsterdam aangekomen, liet hij ons Januari om tien uur nog niet thuis bank te Amsterdam wordt opgezet. inschrijven in een hötel, als man en was, werd men ongerust. Vader en mfjn broer zijn toen de dijk opge gaan om me te zoeken, maar begrij pelijkerwijs vonden ze me niet. Ze zijn toen nog met het koetsje naar Brandwijk gegaan, omdat ze veron derstelden, dat ik misschien naar Piet was gelopen, maar ook daar wist men natuurlijk van niets en Piet moet nogal nijdig geweest zijn, dat vader hem uit bed had gepord. Toen ik de volgende dag de trouwdag nog niet boven water was, werd in allerijl de trouwerij uit gesteld. Het moet een heen en weer geren geweest zijn van Brandwijk naar Streefkerk en terug en iedereen zat met de handen in het haar. In de consternatie was men vergeten de gasten af te zeggen en die waren voor het merendeel om negen uur 's morgens al present. Maar als er geen bruid is, kan de bruidegom ook niet trouwen en dus had de burge meester ook een slechte bul, want zoiets was in de geschiedenis van Streefkerk nog nooit voorgevallen. Op de een of andere manier had een krantenman deze historie vernomen en de volgende dag stond het hele geval in geuren en kleuren in de Schoonhovensche Courant. Piet Hei koop moet een beroerte nabij ge weest zijn, toen hij eindelijk tot de conclusie kwam, dat Elsje van Veen 'm gesmeerd was en eigenlijk nooit van plan was geweest om met hem in het huwelijksbootje te stappen. Hij heeft het zich blijkbaar erg aange trokken, want enkele maanden daar na zijn z'n oudelui toch gaan rente nieren en het spul werdverkocht. Piet zelf is naar Brabant vertrokken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2