De afmetingen van visitekaartjes Afmetingsmaatregel voorlopig nog niet van kracht Vertegenwoordigers Vau de Federatie van Werkgeversorganisaties ia het Boekdrukkersbedrijf, de Nederlandse Boud van Boekbinderspatroons, de Bond van Leverancier) aan de Kantoorboek handel, do Oudervakgroep Groothandel ia Schrijfwaren, enz., de Vereniging van Papiergroothandelaren en 'n fabri kant van enveloppen hebben een be spreking gevoerd met de Directeur- Generaal der P.T.T. en postale auto riteiten over de moeilijkheden, welke naar zij verwachtten, voor hen zullen voortvloeien uit het besluit van het Wereldpostcongrea te Brussel om in de toekomst geen visitekaartje» door de poet te dcea vervoeren, waarvan de afmetingen niet tenminete 7 x 10 cm. bedragen. Vau de zijie van de P.T.T. werd opgemerkt, dat op het beeluit zelf niet meer kon worden teruggekomen, omdat het gehele complex van bepa lingen zoals dat in Brussel tot stand kwam, als een nieuw verdrag door de betrokken regeringen zal worden ge ratificeerd Kleine dispensatie Wel verklaarde de bedrijfsleiding van P T.T. zich bereid de dAtum van in- I.V.V.V.-Landbouw- conSerentie te Brussel Onderzoek naar stichting Europese Landbouwproductlegemeensohap Te Brussel Is onder auspiciën van de Gewestelijke Europese Organisa- van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen, een twee daagse conferentie gehouden om de verschillende problemen betreffende de totstandbrenging van een Land bouwproductiegemeenschap in Euro pa te onderzoeken. Deze conferentie werd bijgewoond door de vertegenwoordigers van acht Europese landen, evenals van de In ternationale Beroepssecretariaten. De conferentie heeft een verkla ring goedgekeurd waarin zij o.a. ver klaart dat de organisatie van de land bouwproductie zo dient te geschieden dat de belangen van de producenten èn die van de verbruikers er mede gebaat zijn. Er zal allereerst moeten gestreefd worden naar een verhoging van de levensstandaard der landarbeiders. Ofschoon het gewenst Is op de toe komstige Europese markt een zekere concurrentie te handhaven, dient toch erkend te worden dat planning de essentiële factor is voor een op lossing van het Europese landbouw vraagstuk. De conferentie is van me ning dat de goedkeuring van het plan Europa minder afhankelijk zal ma ken van de Invoer van vreemde land bouwproducten, die thans drie mil liard dollar bedraagt. Groot werk voor Neder landse Maatschappij in Australië Kapitein Vlaming ontdekte in 1696 Cockburn Sound Ztals bekend is, heeft de regering van West-Auatralië het uitbaggeren van de Cockburn Sound gegund aan do Hollandse Aannemingamaatachappij te 'a-Gruvenhago. Cookburn Sound ligt ten Zuiden van de haven van Free- mantle in West-Australië. Het was de Nederlandse kapitein van het schip „Geelvink", Vlaming, die de Cockburn Sound in 1696 ontdekte. Hij voer het water niet op, maar zette koers naar de Noordelijker gele gen Swan River, waaraan Perth later werd gebouwd. Vlaming noemde deze rivier naar de zwarte zwanen, die hri daar zag. Men verwaoht, dat Cockburn Sound binnen enkele jaren een van "de grootste olichavens van het Zuidelijk halfrond zal zijn. De Anglo-Iranian Oil Company heeft, zoals is gemeld, voor het gebied rond om Cockburn Sound grote plannen. Zo zal bij Kwiaaaa een nieuwe raffi naderij worden gebouwd, waarvojr 40 millioen pond sterling zal worden ge ïnvesteerd. De raffinaderij zal ?n 1955 in vel bedrijf zijn. De regering van West-Australic heeft reeds veel geld beschikbaar gesteld voor de aanleg van noodzakelijke voorzieningen in dit gebied. Zo zal binnenkort een vier mijl lange spoorweg van Kwinana af naar Frceraantle worden aangelegd. Hen derden huizen voor arbeiders en admi nistratiegebouwen zijn geprojecteerd. „Vliegende Schotels" in Limburg? De 17-jarige Hubert Odekerken en do 18-jarige Tini Hesselink, die Woens dagavond van het station in Geleen komende op weg waren naar hun hui zen, hebben o.a. oan de politie in hun woonplaats meegedeeld dat zij om streeks acht uur twee verschijnsels in de lucht hebben gezien die zij voor „vliegende schotels" houden. Dc door hen geziene voorwerpen cl anderszins hadden een rode kleur. „Zij bestonden uit verscheidene cirkels" en bewogen zich met een „ontzettendo vaort" van het Westen naar het Oos ten. Het geheel duurde niet langer dan enkele seconden. voering van deze maatregel te ver schuiven naar Februari 1956. Voorts zegde de Directeur-Generaal toe te zullen overwegen, of de P.T.T. ook na Februari 1956 visitekaartjes ter ver zending zal kunnen aanvaarden (met het oog op de ui a ten van de productie- apparatunr in Nederland), waarvan de kortste zijde enkele mil i met ere korter dan 7 cm. zal zijn. Hieromtrent zal ook het oerdeel van enkele buiten landse administratie» worden gevraagd. Voor het publiek betekent de uit voering van het besluit der Wereld- pest verenigiog. dat het tot uiterlijk 1 Februari 1956 ook die poetstukken, welke kleiner van afmeting zijn dan 7 x 10 cm., op de gebruikelijke wijze per post kan verzenden. Stijgend begrotingstekort in de Verenigde Staten Ook hier de militaire uitgaven hoofdzaak Het eerste kwartaal van het Ame rikaanse begrotingsjaar sluit met een nadelig saldo van 3.888 millioen dol lar tegen een nadelig saldo van 2.615 millioen dollar in de overeenkomstige periode jan het vorige begrotingsjaar, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Financiën bekend gemaakt. Volgens de officiële ramingen zal de lopende dienst eindigen met een na delig aaldo van ongeveer 10.3 mil liard dollar tegen 4 milliard voor de dienst 1951/52. Do gezamenlijke uitgaven voor do lopende dienst werden geraamd op 79 milliard dollar en de ontvangsten op een gelijk bedrag. Volgens een woordvoerder van hot ministerie van Financiën kan do toe neming van het nodeligo saldo van hot cue kwartaal op hot andero groten deels verklaard worden door do be langrijkheid van militaire en aanver wante uitgaven. De woordvoerder deel de mede, dat de uitgaven van het mi nisterie voor de Landsverdediging meer dan 10 milliard dollar voor do lo pende dienst bedroegen, tegen ongeveer 8 milliard dollar in hot overeenkom stige kwartaal van 1951. Bovendien bedroegen de uitgaven voor hulpver- loning aan het buitenland bijna 1,2 milliard dollar tegen 900 millioen in het overeenkomstige kwartaal van 1951. Nederlandse hulp aan Duitse vluchtelingen Nledersachaen ontving bij dragen op velerlei gebied De Nationale Commissie voor vlucht tclingenhulp, die binnenkort een na tionale inzameling gaat houden, heeft in vorige jaren, inet medewerking van een groot aantal plaatselijke comité'*, roede veel belangrijke steun kuojen verlenen Teneinde een waarneembaar effect te bereiken werd de hulpverle ning geconcentreerd op het naburige land Niedersacheen. Hierheen werd 275 000 kg. ingezamelde kleding ver voerd Meer dan 5000 Duitse boeken, verzameld door onze middelbare scho len, reizen thane in zg „ruilldpton" van kamp tot kamp Drie mobiele conJ sultatiebureaux voor zuigelingen en kleuterzorg werden geschonken voor regelmatig bezoek aan afgelegen cen tra van vluchtelingen. Vier complete naaikamers werden ingericht om vluch telingenvrouwen in de gelegenheid te stellen haar kleren te verzorgen en om op bescheiden schaal naaicursussen voor jonge meisjes mogelijk te maken. Even eens werden twee complete schoenma- kerswerkplaatsen geschonken. Twee dag verblijven voor kleuters zijn nog in voorbereiding. Voor één van dezo wordt het houten gebouw, waarin de crèche wordt gehuisvest, eveneons door de Nationale commissie geschonken. SNELLE CAMERA Op een tentoonstelling op na tuurkundig gebied in Oost-Berlijn is een filmcamera te zien, waar mee en foto kan worden genomen van een kogel in zijn baan. De camera, 'n product van de „Zeiss- Ikon" fabrieken voor optische in strumenten te Jena, in Thürlngen (Oost-Duitsland), kan tot 3.000 op namen per seconde maken. Wan neer de camera hiervoor gebruikt wordt, beweegt de film zich met een snelheid van 100 km per uur er door. Van de camera wordt o.m. gebruik gemaakt voor het vervaardigen van films op weten schappelijk gebied. De „Willem Ruys" brengt bijna duizend passagiers naar Indonesië Studenten en onderwijskrachten naar de Oost Vrijdagmiddag is de „Willem Rays" van de Kon. Rotterdamscho Lloyd zijn 29ste reis naar Indonesië begonnen Onder de 950 passagiers het ech;p ts weer volgobookt bevinden zich acht Amerikaanse studenten van de Harvard University, die op Java eerst oen half jaar de taal gaan bestuderen en daarna sociologische onderzoekingen willen verrichten, alles ten behoeve van hun dissertatie Zij zullen in Ind"*- nesische gezinnen worden opgenomen. Ook op deze Teis vervoert hot aohip een vrij groot aantal onderwijskrachten dat onder auspiciën van de stichting „Nederlands onderwijs in Indonesië" naar laatstgenoemd land reist, om daar aan verschillende middelbare en la gere scholen les te gaan geven. Ook twee Nederlandse hoogleraren aan de universiteit van Indonesië, prof. ir. H, A. Brouwer nit Rotterdam en prof. dr. G. J Held nit Den Haag, alsmede mej, dr. E M. A. A. J. Allard uit Vogelenzang bij Haarlem, benoemd tot conservatrice aan genoemde universi teit, reizen met de „Willem Buys" naar hun bestemming. Gratis medische behandeling in Korea Dank zij bijdragen van Geallieerde soldaten De bewoners van twee Zuid-Kcre- aanse dorpen in het frontgebied, Tok- toen-Ni en Taptong-Ni, ontvangen gra tis medische behandeling door vrijwil lige bijdragen, in geld en natura van Nederlandse, Franse en Amerikaanse soldaten van de tweede infanterie divisie. Ia de afgelopen maanden zijn meer dan vijf duizend patiënten gra tis behandild. Een arts verklaarde, dat duizenden zonder deze hulp in het geheel geen medische verzorging zouden hebben. Er worden plannen gemaakt om ge durende de gehele winter hulp te kun nen verschaffen. Financiën en Economie Enorme Mexicaanse order voor Nederlandse firma Do N.V. Technisch Handelsbnreoa Th. de Groen to Den Haag voert reeds gedurende twee jaar onderhandelingen met de Mexicaanse regering voor de levering van stalen damwanden tot een bedrag van ongeveer f 20.000.000, waarvan de betaling eventueel in Ame rikaanse dollars zal gesohieden. De be sprekingen zijn thans vrijwel afgeslo ten en wel met een gunstig resultaat AUeen omtrent de betalingsconditiejs moet men nog tot overeenstemming komen De damwanden worden in een Franse fabriek geproduceerd. Het han delsbureau heeft de vertegenwoordiging van dezo fabriek. De Winkelsluitingswet Automatiekhouder lokt proefproces uit To Zaandam heeft een banketbakker na see uur en onder politietoezicht bij een oollega uit diens automaat 'een appelbol gekocht. Er werd procesver baal opgemaakt en de economische rech ter ral nu moeten uitmaken of het verkopen via de automaat na se» uur al dan niet een overtreding is van de nieuwe winkelsluitingswet. Deze wet maakt het niet meer mo gelijk voor automatiekhoudero hun automaten ax ze* uur bij te vallen. Verkoop kan alleen geschieden als de automaat los van de winkel of het bedrijf ia geplaatst. Verkoop via auto-< maten in de automatische rcetauraots wordt echter niet geacht te siju een vorm van kleinverkoop, doch een vorm van het verlenen van een dienst. Hier zijn de beide banketbakkers ook van uitgegaan toen zij in het portiek waar hun automaten staan een kruk plaat sten. De bekeurde banketbakker heeft een Horecafvergunniog alsmede een ver gunning van de minister van EoonomL sche Zaken, waarin hem toestemming wordt verleend tot het vestigen van een inrichting bestemd of mede be stemd voor het uitoefenen van een a u t oma t Ie kbedrij f RECHTZAKEN „Aetherpiraten" maakten Twentse lucht onveilig De Politierechter te Almelo heeft vijf „aetherpiraten" uit Almelo, Kloos terharen en Vroomshoop veroordeeld tot straffen, die varieerden van drie weken tot twee en een halve maand gevangenisstraf. Twee verdachten waren reeds eerder wegens olandestien zenden veroordeeld. De officier van justitie, mr. F. J. G. Boron van Voorst tot Voorst, heeft andermaal een ernstige waarschuwing gericht oan het adres van degenen, die zioh nog steeds bezig hou den met olandostien zonden. Thans, zo zeido hij, zijn or iedoro week tijdens do weekonds 30 tot 40 Twentse radio amateurs in de aether. Mr. Baron van Voorst tot Voorst verzekerde, dat deze lieden gepakt zullen worden. „Wij zullen de strijd tot en met voort zetten", zo zeide hij. De officier van justitie maakte nog eens duidelijk, dat oan deze liefhebberij grote gevaren voor de luchtvaart zijn verbonden. Een deskundige van de P.T.T., die met het opsporingsonderzoek was belast, de heer Neuteboom, lichtte deze gevaren toe. De olandestiene zenders maken namelijk herhaaldelijk gebruik van de „kleine" golflengten. Zo gebeurde het vorige week, dat een vliegtuig, dat boven Twenthe vloog, do van het Parijse vliegveld verzonden weerberiohten niet kon ontvangen omdat enkele „aether* piraten" in de „luoht" waren. TONEEL EN FILM Weer een Nederlandse Speelfilm Bekende artisten werken mee Het departement van Onderwijs, Kunston en Wetenschappen heeft steun toegezegd aan de Cinetone studio's te Duivendrecht voor het vervaardigen van de Nederlandse speelfilm „Sterren stralen overal"1. Donderdag 16 Ootober beginnen daar voor de binnenopnamen onder rogio van Gerard Butten en op 16 Januari oopt men ia Amsterdam de film ton doop te houden. In de film zullen o.a. optreden Johan Kaart, Pcronne Hosang, Kitty Jansen, Guus Oster, Leo de Hartogh, Hans Kaart, Aaf en Herman Bouber, Hetty Blok, Herbert Jocks, MathLou van Eijsden, Jan Musoh, Willy Walden en Piet Muyselaar. Cinetone heeft het plan in de toe komst ook tweetalige films te gaan maken en als de plannen doorgaan zal komende zomer met de opname voor de eerste daarvan worden begon nen. EEN COMMISSIE VAN BELAS TINGDESKUNDIGEN, welke door de Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Katholieke Middenstandsbond, in samenwerking met de Bedrijfs groep Detailhandel, is ingesteld, heeft een aantal rapporten uitgebracht be treffende de zware lasten, welke door de belastingheffingen, met name op de middengroot- en kleinonderne- mingen, worden gelegd. Mede n.a.v. deze rapporten heeft de commissie van overleg van de Middenstands- vakcentralen, waarin de bovenge noemde middenstandsbonden samen werken, zich beraden over de wijze, waarop de noodzakelijke verlichting der lasten kan worden bereikt. Bij sommige sociale verzekeringen, welke zelfstandigen noodzakelijk moeten afsluiten, doet zich de moei lijkheid voor, dat de te betalen pre- mlën niet mogen worden afgetrok ken bij de vaststelling van het be drag, waarover Inkomstenbelasting betaald moet worden. Tevens zal ech ter Inkomstenbelasting verschuldigd zijn over de te genieten uitkeringen. Hier is dus sprake van een dubbele belastingheffing. Bevorderd zal die nen te worden, dat betreffende pre- miën kunnen worden afgetrokken van het bedrag, waarover belasting verschuldigd is. Nog steeds zijn geen voorzieningen De belastingheffingen en de Middenstand getroffen met betrekking tot de be lasting, welke, evenals bij over dracht of liquidatie van de zaak, bij overlijden van de ondernemers wordt geheven van de in de onderneming aanwezige (stille) reserves. Deze ver tegenwoordigen vaak in werkelijk heid in het geheel geen winst, en zijn dan het gevolg van de waardever mindering van het geld. Dit betekent, dat ook bij voortzetting van de on derneming door de weduwe of de kinderen extra belasting moet wor den betaald en dus op een zo ongun stig mogelijk ogenblik gelden aan de onderneming worden onttrokken. De bonden achten het noodzakelijk, dat een einde komt aan het belasten van schijnwinsten. Zij zouden het voorts daarheen willen lelden, dat bedoelde reserves bij voortzetting van de on derneming, door de weduwe of kin deren van de overleden ondernemer, ook verder onbelast blijven tot het ogenblik van een eventuele over dracht of liquidatie van de zaak. Voor wat de vereveningsheffing be treft achten de bonden het vooral on billijk, dat deze belasting verschul digd ia, ongeacht het bedrijfsresul taat, en speciaal de productiefactor „arbeid" belast. De belasting betekent bovendien een extra belasting voor ondernemingen, die werknemers in dienst hebben. Naast de inkomsten belasting moet derhalve door deze ondernemers, nog een extra belasting betaald worden, zodat zij zwaarder belast worden dan niet-ondernemers met eenzelfde inkomen. Het ontwerp van „wet op de om zetbelasting 1952" heeft de strekking de detailhandel van omzetbelasting vrij te stellen. Van bevoegde zijde is evenwel herhaaldelijk gesproken van een tegemoetkoming aan de midden stand door wijziging van de omzet- lasting. Deze belofte dient, volgens de commissie van overleg, te worden in gelost De mlddenstandsvakcentralen Kullen dan ook hun invloed aanwen den om ook voor de andere bedrijfs sectoren, zoals ambacht, dienstver lening en vervoer althans verlichting van de omzetbelasting te verkrijgen. Eveneens zijn de bonden van me ning, dat een algehele technische her ziening van de inkomstenbelasting noodzakelijk zal zijn en wel met name voor wat betreft belastingvrije reserveringen, de eventuele verrui ming van verliescompensatie, belas tingverlaging voor in het bedrijf blij vende winsten en extra belasting op de winst boven de f 8.000. P.T.T. DE KINDERPOSTZEGELS 1952 Van 17 November a.s. t/m 16 Januari 1953 zullen aan de postkan toren weer de bekende postzegels met toeslag „Voor het kind" ver krijgbaar z\jn. Ditmaal werden ze ontworpen door mevr. J. Janzen- Dalenoord te 's Gravenhage, die ook de tekst en de waardecijfers ver zorgde. De postzegels zijn uitgevoerd in twee kleuren en wel voor alle ze gels de voorstelling in zwart, gedrukt op een effen fond in kleur, waarin in wit uitgespaard de landsaandul- ding „Nederland" en de waarden en bijslagen. Waarden, voorstelling en kleur van het fond zijn: 2 3 cent: jongen met geit, geel groen; 5 3 cent: meisje op ezel, rozerood; 6 4 cent: meisje met hond, blauwachtig-groen; 10 5 cent: jongen met poes, okergeel; 20 7 cent: jongen met konijn, blauw. De zegels zullen voor de franke ring t/m 31 December 1953 geldig zijn. ONDERWIJS Commissie leerlingstelsel ingesteld De Minuter van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft ingesteld de commissie van onderzoek inzake het onderwijs volgens het lecriingenstelsel: Deze oommissie zal onderzoekeni De kwalitat'sve eisen, welke in het algemeen voor het diploma leerl'ngeu- stelsel moeten worden gesteld; op welke wijze de vorming van op leiders in het bedrijf kan worden be vorderd; vorm en inhoud van het aanvullend onderwijs, in het bijzonder met het oog op de algemene vorming van dn leerling en de aansluiting op do op leiding in het bedrijf. Verders de eisen, welke moeten worden ge steld aan het examen voor het diploma en de toelating daartoo; de wenselijkheid van voortgezette op leidingen en speoinlo cursussen na het behalen van hot diploma: de regeling van leergelden en pa- tToensvergoedingen; de samenwerking tussen school, leer lingenstelsel. bedrijfsleven en geweste lijke Arbeidsbureaux de eisen, te stellen aan het toezicht; de nomenclatuur van de vakrichtin gen en beroepen, waartoe de opleiding met behulp van het leerlingenstelsel bekwaamt. In het algemeen de maatregelen, welke een goede funotionnoring van het leerlingenstelsel kunnen bevorderen. Voorzitter is Ir. G. H. J. M. Moer kerk, inspeoteur van het Nijverheidson derwijs te 's-Gravenhage, eeoretaris Mr. Jl. D. van Wolferen, adjunot-referen- jtaris bij het Ministerie van O.. K. en W. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Vianen: cand. O. S. Meeuwis, Groningen; te Den Helder: cand. J. F, Grimm, Hol landse Rading. Aangenomen de benoeming tot vi caris te Nieuwdorp: cand. H. D. Ho- man, Hulst, die bedankte voor de be noeming te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Bleskensgraaf: R. W. Steur, Ouddorp. Geref. Kerk Beroepen te Woudsend: E. Douma, Ureterp (Fr.). Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bedankt voor Oosterbeek-Wolfheze: F. van Dijk, Heerenveen. Vrij Evangelische Gemeente Bedankt voor de benoeming tot predikant in algemene dienst: J. Ver boom, 's Gravenhage. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN N.a.v. een schrijven van het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" zullen de kerken worden aanbovolen voor deze arbeid jaarlijks een halve col lecte te houden waaraan echter de verplichting voor het Jeugdcentrum is verbonden om tijdig een accoun tantsrapport in te dienen bij de vol gende Generale Synode. Over het rapport inzake de gees telijke verzorging van ziekenhuispa tiënten en ziekenhuispersoneel werd uitvoerig gediscussieerd. De Synode besloot onder meer aandacht te blij ven schenken aan kerken binnen welker ressort ziekenhuiscentra zijn, vooral waar Gereformeerde patiën ten worden verpleegd, en speciale aandacht aan de geestelijke verzor ging die door de Geref. Kerken in bij de Geref. Bond van Stichtingen van Barmhartigheid aangesloten inrich tingen wordt verricht. Vijf deputa- ten werden voor dit werk benoemd, die verschillende opdrachten kregen. Aan alle kerken zal een jaarlijkse collecte worden gevraagd. Steun zal slechts worden verleend onder be paalde garanties. Bij de kerken wordt er verder op aangedrongen de gees telijke verzorging van het personeel volgens een door de kerkeraad opge stelde instructie op te dragen aan de ziekenhuispredikant. Voor de geestelijke verzorging der verstrooiden in Frankrijk werden op nieuw vijf deputaten benoemd. Aan de kerken zal anderhalve collecte worden gevraagd met een bijzondere aanbeveling van de Synode. Met 29 stemmen vóór besloot de Synode haar zittingen niet tot het voorjaar 1953 te verdagen, doch het agendum achter elkaar af te werken. Uitvoerig werd ook gediscussieerd over de steun aan de kerken in In donesië. Men vraagt voor de kerken aldaar 10 cent per hoofd per jaar Er is f 65.000 nodig, doch één collecte per jaar werd onvoldoende geacht. Deze zaak werd terugverwezen naar de betrokken commissie tot nader beraad en nieuwe voorstellen. De discussie over het rapport m.b.t de emigratie werd afgebroken. GROTE ZENDINGSTENTOONSTELLING te Amsterdam De „Zento", de grote zendingsten toonstelling, die uitgaat van het Ned. Herv. Zendingsbureau te Oegstgeest en het Zendingscentrum van de Geref. Kerken in Nederland te Baarn, wordt van Maandag 6^ tot Vrijdag 10 October in de ronde Lulherce kerk te Amsterdam gehouden. De expositie, die een indruk wil geven van het werk van de zending in Indonesië, omvat verschillende stands, die betrekking hebben op een bepaald zendingsgebied Ook het Ned. Bijbelgenootschap, de Geref. Zen- dingsbond en de „Simavi" zijn ver tegenwoordigd. De collecties omvatten allerlei al ledaagse gebruiksvoorwerpen, doch ook uitingen van volkskunst: teza men een volkenkundige verzameling vormend, waarbij deskundigen, oud zendelingen en zendelingen, voorlich ting geven. Weer een Oostdultse maatregel tegen de kerken De persdienst van de Duitse Evan gelische kerk heeft bekend gemaakt, dat krachtens een verordening van de Oostdultse regering met ingang van 1 October J.l. de P.T.T. de bezor ging van talrijke Protestantse perio dieken en het officiële bulletin van de Katholieke kerk niet meer op zich neemt. De Katholieke bisschoppen in Communistisch China Hot Rooms-Katholieke persbureau „Fidea" meldt dat tot 18 September 33 Katholieke bisschoppen uit commu nistisch China zijn gewezen en dat zich 21 bisschoppen hetzij in de gevangenis, hetzij onder huisarrest bevinden. De laatst uitgewezen bisschoppen wa ren volgens het persbureau mgr. Quintanillo (Spanje), bisschop van Kweiteh in Honan, die zea maanden in govangenschap heeft doorgebracht en mgr. Maggi (Italië), bisschop van Hantsjoeng in Sjensi, die 10 maanden gevangen heeft gezeten; Tien September jl, werd mgr. A1-' bouy (Frankrijk), aartsbisschop van Nanning in Kwangsi, gearresteerd- Hij zou zich nog steeds in gevangenschap bevinden. LAND- EN TUINBOUW De mechanisatie in de landbouw Adviescommissie voor de Overzeese Rijksdelen geïnstalleerd Donderdagmiddag heeft Minister Kernkamp de nationale oommissie van (advies voor de mechanisatie van de landbouw in do Overzeese Rijksdelen geïnstalleerd. Deze oommissie heeft tot taak het verzamelen en het uitwisselen in O.E.E.C.-vcrband van gegevens op het gebied van de mechanisatie van da landbouw in de Overzeese Rijksdelen. Tot voorzitter van deze oommisBie werd benoemd Prof. Ir. J. A. van Beukering, vertegenwoordiger van de (landsregering van Suriname en tot secretaris Dr. Ir. J. G. Ossewaarde, vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Wetenschap en Techniek Nieuwe grondstof voor krantenpapier Krantenpapier uit bagasse (afval van suikerriet) is volgens de Amerikaanse minister van Landbouw, Charles Sa wyer, bevredigend in alle belangrijke opzichten en in sommige opzichten zolfs beter dan hot krantenpapier, dat op het ogenblik gebruikt wordt. De productiekosten zijn minstens even laag en zullon uiteindelijk waarschijnlijk voel lager zijn dan de productiekos ten vofir krantenpapier uit houtpulp, dat op het ogenblik in gebruik is. Bruggenpijler zonder bouwput De hoer Kleinlein to Edam, technisch hoofdaiaibenaar van de Provinciale Wa- terstao't, is er in geslangd bruggen- pijlers zonder bouwput te bouwen. In een object te Kolhom maakte do heer Kleinloit) gebruik ven het zg. „schil- dcnsys-lecm", dat de vervaardiging van bouwputten overbodLg mankt en waar door belemmering van de schecpvoart word t vermeden. Ook de bouwtijd worJt er d-oor verkort. In Kolhorn is een pij ler geplaatst, die 70.000 kg. woog. De uitvinder heeft octrooi op zijn vin ding aangevraagd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3