01b (Rat Pensioenvoorziening voor ouden van dagen en nagelaten betrekkingen Zonder vergunning gebouwd Rubber in het wegdek biedt vele voordelen EEN GAT IN UW SCHOEN Mda-slifl DE REDDENDE KEUS Rapport van de Secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond Verplichte, wettelijke ouderdomsverzekering voorgesteld In de ledenvergadering van het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, wel ke Vrijdag aan boord van de „Nieuw Amsterdam" te Rotterdam werd ge houden, heeft de secretarie, mr. G K. J. Muitlaud, een rapport toegelicat over de ouderdomsvoorzieningen. In het rapport wordt opgemerkt, dat de pensioenvoorziening voor oudeo van dagen en nagelaten betrekkingen de laatste tien jaren een bijna storm achtige ontwikkeling te zien heeft ge geven. Het rapport stelt de vraag, op wie de zorg rust voor de ouden van dagen en nagelaten betrekkingen en ia van oordeel, dat nog altijd die zorg moet berusten bij de betrokkenen zeil en hun bloedverwanten. Op de over heid rust de taak er op toe te zien, dat voor een ieder de mogelijkheden worden opengehouden, de zorg vosr zichzelf en de zijnen te effectueren. De overheid kan ook collectief de bur gers er toe brengen voorzieningen te treffen ten einde een beroep op ar menzorg te voorkomen. Juist de behoeften om zioh zoveel mogelijk tegen muntontwaarding te wapenen maken het onvermijdelijk, dat de overheid een wettelijke ouder domsverzekering organiseert, waarin de deelneming verplicht wordt ge- steld. In geld gezion, aldus het rapport, moet de voorziening van de ouden van dagen zoveel mogelijk waardevast zijn. De slagen van een muntontwaar ding kunnen in nationaal verband het best worden opgevangen. Overigens zal de omvang van de voorziening de ver andering in de levensvoorwaarden van het actieve deel dor bevolking moeten volgen. Bodemvoorziening, zware last Do algemene voor ieder geldende en verplicht te stellen ouderdomsvoor ziening zal zich moeten beperken tot een dekking van de eerste levensbehoef ten. Reeds deze bodemvoorziening al leen zal een zware last op de schou ders der werkende bevolking loggen. De middelen, nodig om een voorziening te treffen, die tevens rekening houdt met het levensniveau van do betrokke nen op 65-jarige leeftijd, kunnen niet worden opgebracht. Deze bodemvoor ziening, die voor allo Nederlanders gelijk is, moet op basis van een om slagstelsel worden uitgevoerd door staatsorganen. Aangezien de uitkering zoveel mogelijk waardevast moet zijn, West-Duitsland krijgt koopvaardijschepen terug De Verenigde Staten en Engeland hebben bekend gemaakt, dat zij 53 Duitse koopvaardijschepen van in to taal 40.000 ton aan de voormalige Duitse eigenaron zullen teruggeven. Deze schepen waren na de oorlog vast gehouden, om aan andere geallieerde regeringen te worden toegewezen. Het zijn tankschepen, vrachtschepen, vang- schepen voor de walvisvaart, sleepbo ten, ijsbrekers, veerboten en duiker- boten. Drie er van bevinden zich in Engeland en drio in Noorwegen. De overige'schepen zijn in West-Duitsland en werden meest door de Duitsers ge bruikt op charter- en loonbasis. De grootste schepen zijn het vrachtschip „Tonag" van 5.722 ton en do onvol tooide romp van de 9.500 ton meten de „Mannheim". Graan uit woeste aarde Driejarig ontwikkelingsplan voor India President Prasad van India heeft Donderdag, de geboortedag van Gandhi, oen radiorede gehouden ter gelegen heid van het begin van de uitvoering van het driejarenplan voor de ontwik keling van het platteland. Hot pro gram omvat 55 projecten, waarvan 18.000 dorpen met een bevolking van 15 millioen mensen zullen profiteren. De kosten bedragen bijna 29 tnillio;.! pond (ruim 300 millioen gulden), waarvan de V.S. ruim een vijfde deel bijdragen op grond van een overeen komst inzake technische samenwerking. Premier Nehroo opende de werk zaamheden aan een nieuwe weg in 'do omgeving van New Delhi. De Ameri kaanse ambassadeur woonde de plech tigheid bij. West-Duitsland helpt Arabische vluchtelingen West-Duitsland zal 100.000 mark (ca. 83.000 gulden) bijdragen in het fonds van dc Verenigde Naties voor hulp aan Arabische vluchtelingen uit Pales tina, aldus heeft een Wcst-Duitso rege ringswoordvoerder Vrijdag in Bonn meegedeeld. Reuter tekent hierbij aan, dat on langs Arabische landen hebben gepro testeerd tegen do Du he-Israëlische her* bctalingsoverccnkomst als compensatie voor misdaden der nazi's, terwijl dui zenden Arabischo vluchtelingen uit Pa lestijns gebied groot gebrek lijden. ui zij onderhevig zijn aan veranderin gen, wanneer de monetaire omstandig heden daartoe aanleiding geven. De premiebetaling De premie voor deze verzekering ware op te brengen in een voor allen gelijk bedrag, dat wordt geïnd door het apparaat voor de Loon- en Inkom stenbelasting. De verzekering zou als een primaire moeten worden aange merkt, d.w.z. dat daarop generlei afw trek van eigen inkomsten van welk.o aard ook ware toe te paseen, en dat ook geen vrijstellingen van deelne ming in de verzekering worden ver leend. Het rapport meent, dat het voorstel van de Raad van Vakcentralen, die een additionele verplichte verzeke ring wil invoeren, een tweeslachtige indruk en een iodrnk van een hinken op twee gedachten maakt. Resumerende concludeert het rap port, dat Ln aansluiting aan een bo demvoorziening, door do staat te or ganiseren, aanvullende regelingen in eigen kring moeten worden nage streefd. Deze kunnen zowel indivi duele als oollectieve zijn. De col lectieve voorzieningen zullen in hoofdzaak Ln onderneming»- of be drijfstaks verband worden tot stand gebracht. Prins Bernhard bezichtigde Engelse straaljagers Prins Bernhard heeft, vergezeld van de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-genera al-vlieger I. A. Aler, te Swindon in West Engeland de produo- tio van straaljagers in ogenschouw ge nomen. Later hebben do Prins en gene raal Aler do Vickers Armstrong fabrie ken in Southampton bezocht. Daar is de Prins de „Supermarine 508" ge toond, een tweemotorige straaljager mot hoge snolheid, die ontworpen is voor het gebruik van vliegdekschepen at Prins en generaal Aler reisden naar Engeland ln een door de Prins be stuurd vliegtuig. Herdenking herstel Walcheren Waardig sluitstuk aan dc gevoerde bomenactie De Sticht:ng Nieuw Walcheren heeft het voornemen, om de bomenactie af te sluiten en het herstel en de weder opbouw van Walcheren te herdenken Het ligt !n de bedoeling om speciaal aandaoht te schenken aan hetgeen van de bevrijding af tot nu tce tot stand werd gebracht en daarbij de aandacht to vestigen op de werkers, d;e met elkaar dit resultaat w'sten te bereiken. In do meest uitgebre'de zin zal aan dacht worden geschonken aan alles wat tot stand kwam, hetgoon dus wil zeggen de dijkdicht'ng, de droogma king van Walcheren, de herverkaveling, de wederopbouw van huizen en boer derijen, het herstel van monumenten, land- en tuinbouw en herbeplanting. Een en ander zal zich op Dinderdag 25-, Vrijdag 26- en Zaterdag 27 Juni 1953 afspelen. De plannen zijn in een vergevorderd stadium van ontwikke ling. „Op .Walcheren", zo deelde men van do zijdo van „Nieuw Walcheren" mede. „staan in Juni 1953 belangrijke dingen te gebeuren, die, naar het zich laat aanzien, het karakter zullen dra gen van een nationaal evenement". RECHTZAKEN Polltlc'sgcot wegens diefstal veroordeeld De 37-jarige Utrechtse politie-agcnt W. J. Tielemau had twee weken ge leden terechtgestaan voor de Utrechtse rechtbank wegens diefstal van tku fiets, ecu bromfiets, een regenjas en een actetas. Hij is thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 maanden fuot aftrek van het voorarrest, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Bii de behandeling der zaak waa naar voren gekomen, dat T. zich zou hebben willen wreken over zijns inziens hem aingedaan onrecht. Hij was namelijk bij de Verkeerspolitie geweest en naar de straatpolitie overgeplaatst, hetgeen hij als een degradatie beschouwde. Bii de overwegingen van het vonnis werd aangenomen, dat T. bij het plegen van de diefstal slechts gedeeltelijk toereke- niu£»vatbaar zou zijn geweest. Oplichters eu gros veroordeeld Het Gerechtshof te 's-Gravcqhog© heeft de koopman A. van Beers, die in binnen- en buitenland diverse per sonen voor een totaal bedrag vao f 200.000 tot f 300.000 zou hebben op gelicht veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf met aftrek. De recht bank had van B. tot 3 jaar veroor deeld. De procureur-generaal had ver oordeling gevraagd tot een gevangenis straf vaa 3 jaar boven de 15 maan den, welke van B. reeds zit opgesloten'. De Rotterdamse ohauffeur W. van Wijk, verdacht een adellijke dame in Den Haag te hebben opgelioht voor f 1300, werd, conform de eis van de procureur, veroordeeld tot 1 jaar en 6 maenden gevangenisstraf. De Haagse rechtbank had hem tot een zelfde strif veroordeeld. Do Haagse grossier W. J. Hordijk hoorde bevestiging van het vonnis van de rechtbank togen zich uitspreken, namelijk 3 joar met aftrek. H. was ten loste gelegd, dat hij eerst een Rotterdams zakenman voor een groot bedrag zou hebben opgelioht en daar na de genoemde freule in combinatie mot een zekere G. voor oen som vaa f 175.000. Van dit bedrag ontving hij f 29.250. De rest werd door G. mee genomen. In deze zaak had de procureur even eens bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd. Boerderij met afbraak bedreigd De Economische Politiereohter te Zutphen heeft de landbouwer Zweers te Nijl roek (gemeente Voorstdie zondek vcigunDinp een nieuwe boerderij had gebouwd, gestraft met een boete van f 40.onder de bepaling dat binnen een maand al wat wederrechtelijk ge bouwd was, moest worden afgebroken. De aannemer van het werk werd tot f 600. 6ubs. 2 maanden hechtenis ver oordeeld. De nu 32-jarige Z. hart in Mei 1951 vergunning gekregen tot het houwen van een schuur, maar om dat hij reeds zes jaar verloofd was. graag wilde trouwen en vergeefs naar een woongelegenheid had uitgezien, be sloot hii aan de schuur een huis met boerderij te bouwen. Zolf verrichtte hü het grondwerk, kocht hout, waarvan hij planken en balken liet zagen, kocht stenen en zooht toen een aannemer. Tenslotte ontstond op zijn eigen grond een boerderij met schuur en woning onder één dak. In Juni 1952 ontdekt© een ambtenaar van de gemeente Voorst dal het gebouw groter was dan de vergunning toestond. Zo kwam Z. voor de Politierechter terecht. Z. overweegt om in hoger beroep te gaan. Drie Roemeense militairen zijp volgens een bericht van het officiële Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeg Woensdag do Donau overgezwommen, teneinde „de ondragelijke terreur in het Roemeense leger" te ontvluchten. De militairen hebben de Joogoslavisoho regering om asyl verzocht. Proeven met rubberasfalt hebben dit bewezen iDfeionden mededeling Mot het zwaarder en intensiever worden van het verkeer en de voor uitgang van, de techniek worden aan de wegen ateeds zwaarder eisen gesteld, zo zwaar, dat meti milliocaon nodig beeft voor het onderhoud, om van ver nieuwing nog maar niet te spreken. Amerika b.v spendeert elk jaar an derhalf millioen dollar om zijn wegen berijdbaar te houden en de Ameri kaans© rubberexpert Fisher, die de zer dagen de gast was op de „Rubber- in-wegeudag" van de Rubberstiohting Sihatto, dat zijn land in de komende 10 jaren 100 billioen dollar nodig zal hebben om zijn wegen aan te passen aan de snel veranderende verkeersom standigheden. In de Verenigde Staten rijden thans 52 m i Ui oca voertuigen en elk jaar kemen er z'n 2tyo millioen nieuwe bij- 63 millioen is het aantal dat experts gesohat hebben voor het maximaal aau- tal op de thans in gsbruik zijnd© wegen en daarom zoelct men ook in Amerika koortsachtig naar een nieuw wegen- dek dat in staat zal zijn verkeer mef toekomstige 100 tons trucks met een snelheid van 65 mijl, te verwerken. Vermenging van het wegdek met rubber is daarbij thans een van de nieuwe projecten, want het is bij proe ven gebleken, dat dergelijke wegen minder gevoelig zijn veer vibratie en grote temperatuursverschillen en dat Ingezonden Mededeling Robot veroorzaakte opschudding Maar alarmeerde ook inbreker Een Zwitserse robot „Sabor" ge naamd, heeft reeds tweemaal opschud ding verwekt op een tentoonstelling in Wenen. De eerste maal veroor zaakte do kunstmens een paniek, toen op een ongelegen ogenblik het loop mechanisme in werking trad en de robot op een groep angstige kinde ren inliep. Dcnderdagmorgan drukte een on bekende inbreker in het gebouw op een verkeerde knop, waarop de robot in werking trad en drie schoten loste met een alarmpistool. De door het lawaai gewekt omwoners woarsohuwden de politie, dooh de onbekende dader had haar komat niet afgewacht. De Ween» politie hoeft 13 jonge lieden gearresteerd, die er van beschul digd worden het koperen dak Yan het kasteel „Laxenburg" gestolen te heb ben. Het kasteel, een vroegere zomer residentie van do keizerlijke familie, wordt door Sowjet-autoriteiten ge bruikt. De gearresteerden zouden ook een reeks inbraken gepleogd hebben. de elasticiteit door het gebruik van rubber verhoogd wordt. Bovendien blijkt de slijtage minder te zijn In Nederland werkt de Rubberstioh ting intensief aan dit probleem, dat verder gaat dan het aanwenden van rubber voer verkeerswegen alleen Kosten- en materiaalbesparing Hoewel de experimenten met het ver werken van rubber voor wegen tva min of meer in een beginstadium zijn. hebben proefstukken met rubberasfalt in Europa en Amerika toch reeds be wezen de volgende voerdelen op te le- vt&ren: 1. blijvend grotere slipvast heid; 2. vergroting van de slijtvaBtheid; 3. minder snelle veroudering: 4 geen uitzweten in de zomer, dus geen gladde weg; 5. geen barstvortnmg in de win ter. dus minder kans op breuk, ook met door veroudering of beschadiging tengevolge van het verkeer; 6. beter vasthechten van het steenslag, dus min der verlies hiervan, wanneer dit. toege past wordt voor oppervlaktebehandelin gen i 7. een langere levensduur, dus lagere onderhoudskosten. RADIO-PROGRAMMA Maandag 6 October HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.10 sportuitslagen. 8.20 gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 voor de huis vrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.00 bas-bariton en piano. 10.30 mor gendienst. 11.00 gram. 11.15 gevari eerd programma. 12.25 voor boer en tuinder. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 orgelconcert. 12.59 klokgelui. I.00 nieuws. 1.15 dubbel kwartet. 1.45 gram. 2.00 schoolradio. 2.35 gram. 2.45 voor de vrouw. 3.15 gram. 3.30 kamermuziek. '4.00 bijbellezing. 4.30 vocaal ensemble. 5.00 voor de kleu ters. 5.15 gram. 5.30 voor de jeugd. 5.45 regeringsuitzending: „Manokwa- ri, stad aan Nieuw-Guinea's Noord kust". 6.00 gemengd koor. 6.20 sport. 6.30 zigeunerkwintet. 6.45 Engelse les. 7.00 nieuws en weerpraatje. 7.10 ge varieerde muziek. 7.30 „Volk en Staat", causerie. 7.45 Negro-spiritu- als. 8.00 radiokrant. 8.20 „Levensba lans", hoorspel. 9.25 internationaal orgelconcours. 10.45 avondoverden king. 11.00 nieuws en SOS-berichten. II.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 morgenwijding. 9.15 gram. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 gram. 11.00 „Prentkunst aan de wand als versie ring", causexie. 11.25 kamerorkest. 12.00 Hongaarse, Roemeense en Rus sische muziek. 12.30 land- en tuin bouw. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 gram. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 dansmuziek. 1.50 gram. 2.00 „Wat gaat er om in de wereld?", causerie. 2.20 gram. 2.30 voordracht. 2.45 pianorecital. 3.15 voor de vrouw. 4.15 gram. 5.30 voor de padvinders. 5.45 gram. 5.50 militair commentaar. 6.00 nieuws. 6.15 muzikale causerie. sneden helpt maar matig. Het i* een dure remedie. Een 90 ets verwijdert likdoorns, tvrattenten eelt zonder pijn, gevaar of moeite. Het is een afdoend middel. Verkr(jgb. b(J Uw apoth. of drog. Ingezonden mededeling 7.15 Israëlische liederen. 7.45 vraag gesprek over: „Hoe staat het met de ruwvoeder-positJe op het bedrijf?". 8.00 nieuws. 8.05 gevarieerde muziek. 9.05 voordracht. 9.20 gram. 9.45 „Hij en zij", hoorspel. 10.30 dansmuziek. 11.00 nieuws. 11.15 „Op de grens van Oost en West", causerie. 11.20-12.00 gram. Dinsdag 7 October HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.45 morgen gebed en kalender. 8.00 nieuws. 8.15 gram. 9.00 voor de huisvrouw. 9.35 waterstanden. 9.40 „Lichtbaken", causerie. 10.00 voor de kleuters. 10.15 gram. 11.00 voor de vrouw. 11.30 schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 pia no-spel. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 gram. 12.55 zonnewijzer. 1.00 nieuws. 1.20 actualiteiten. 1.25 amu sementsmuziek. 2.00 gevarieerd pro gramma. 2.50 gram. 3.00 „Hier Vrij Europa". 3.30 „Ben je zestig?". 4.00 voor de zieken. 4.30 Ziekenlof. 5.00 voor de jeugd. 5.15 felicitaties voor de jeugd. 5.45 regeringsuitzending: „Economische geschiedenis van In donesië". 6.00 Musette-orkest. 6.20 sportpraatje. 6.30 Metropole-orkest en solist. 6.52 actualiteiten. 7.00 nieuws en weerpraatje. 7.10 „Thuis front-tombola". 7.15 „Uit het Boek der boeken". 7.30 gram. 8.25 De ge wone man. 8.30 omroeporkest. 9.45 „Huwelijk in opspraak", causerie. 10.00 radio-philharmonisch sextet. 10.20 muzikale causerie. 10.45 avond gebed en kalender. 11.00 nieuws. 11.15-12.00 gram. HILVERSUM n. (298 m). 7.00 nieuws. 7.10 gram. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.50 dagopening. 8.00 nieuws. 8.15 en 8.45 gram. 9.00 mor genwijding. 9.15 gram. 9.30 voor de huisvrouw. 9.35 gram. 10.15 theater orkest. 10.45 *Voor de kleuters. 11.00 voor de zieken. 11.30 bas-bariton en piano. 12.00 lichte muziek. 12.30 land en tuinbouw. 12.33 voor het platte land. 12.40 planoduo. 1.00 nieuws. 1.15 mededelingen of gram. 1.20 amuse mentsmuziek. 1.50 gram. 2.00 „Zeg eens, Amerika", vraag- en antwoord- programma. 2.30 gram. 2.40 school radio. 3.00 gram. 3.15 voor de vrouw. 3.45 gram. 4.30 voor de jeugd. 5.30 orgelconcert. 5.50 militaire causerie. 6.00 nieuws. 6.15 pianospel. 6.30 lichte muziek. 6.50 Brief uit Parijs. 6.55 fanfare-orkest. 7.20 reportage. 7.30 gevarieerd programma. 7.45 herden king Josef Baar. 8.00 nieuws. 8.05 gevarieerd programma. 9.10 lichte muziek. 9.30 „Ik weet, ik weet, wat U niet weet". 9.45 Tiroolse muziek. 10.30 buitenlands overzicht. 10.45 krontjong-ensemble. 11.00 nieuws. 11.15 „New York calling". 11.20-12.00 Concertgebouworkest. TELEVISIE 8.15-9.45 n.m.: Experimenteel pro gramma van de K.R.O. - 1. Gasten boek; 2. weeroverzicht; 3. „Van Mee- geren's valse Vermeer's", film. Pauze. 4. „Operette Boul' Miche", televisie spel. FEUILLETON Zelfs de meest afgelegen boerderU ln Engeland kan tegenwoordig dokters hulp krfjgcn voor de dieren. Het „Anlmal Health Trust's Mobile Labo ratory", een rijdend laboratorium dus, helpt de boeren met het vaststellen van ziekten cn het verhelpen daarvan, onder hun dieren. Het laboratorium houdt ook demonstraties op landbouwtentoonstellingen. Met het bestrijden van vogelpest In een zeer afgelegen gedeelte van Engeland bewees het al goede diensten. Vogels dlo er „verdacht" uitzien, worden door Dr C. Stracy en mej. JIII Speller op vogelpest onderzocht. door HENK VAN HEESWIJK naar een motief van L. K. v. d. Linden Op het werk was hij een der ar beiders, die het minste opviel. Toen de politieke activiteit begon te groeien en men op de werven de ar beiders probeerde over te halen zich te organiseren, ging Nol, daartoe uit genodigd, 's avonds eens naar een vergadering. Na afloop gaf Nol zich op als lid en betaalde vanaf die dag trouw zijn contributie. Maar een ver gadering bezocht hij nooit meer en verder bemoeide hij zich er ook niet mee. Een vakorganisatie beschouwde hij als een noodzakelijk kwaad en werken voor zijn bond lag hem niet. Toen hij achttien jaar was, begon hij er over na te denken, of het niet beter zou zijn, als hij eens naar een ander bedrijf ging. Hij werkte nu al meer dan vier jaren op de werf aan de overkant van het IJ en in dit vierde jaar was hij een behoorlijk vakman geworden. Van tijd tot tijd maakte hij wel eens een reisje naar de andere havenbedrijven van het land. Hij ging eens een kijkje nemen in Rotterdam, Vlaardingen en Al- blasserdam. Daar bekeek hij de op stapel staande schepen en trok dan een vergelijking met de bouwmetho den hier en die in de hoofdstad. Hij ging dan ten slotte weer naar huis in de vaste overtuiging, dat hij hier ook wel wat zou kunnen leren. Een andere keer reisde hij naar Delfzijl en keek daar hoe men coasters bouwde. Maar dit bezag hij als „peu- terwerk"; alleen de bouw van grote schepen had voor hem bekoring. Dat bouwen van die „pontjes" was in zijn ogen jongenswerk. Op een Zondagmiddag, toen hij met zijn moeder rustig thuis zat, sprak hij er over. Ze knikte en ant woordde: „Ik kan dat wel begrijpen, Nol, en als je eens op een ander be drijf komt, zul je ongétwijfeld weer iets nieuws leren. Maar heb je er wel eens over nagedacht, dat je wellicht in militaire dienst moet?" De jongen keek haar verbaasd aan. „In dienst? Waarom? Ik ben toch kostwinner?" Ze lachte. „Nee, beste jongen, dat ben je niet. Ik heb een klein pen sioentje van je vader en voor de restje weet, dat er aan mijn handen nog niets mankeert. Zolang ik die nog kan gebruiken, zul je je moeilijk kunnen beroepen op het kostwinnerschap." Nol dacht na en keek toen zijn moeder verbijsterd aan. Militaire dienstdaar had hij nog nooit aan gedacht. „Maarriep hij ten leste uit: „daar heb ik niets geen zin in." „Dat zal toch weinig geven, Nol. Overigens, je zult er nieuwe erva ringen opdoen, andere mensen ont moeten. Misschien is het wel goed." Meer werd er die middag niet over gesproken, maar bij Nol was bitter weinig enthousiasme over de moge lijk komende dienstplicht. Nu Ja, hij zou afgekeurd kunnen worden, maar welke gebreken zou men bij hem ont dekken? Hij was gezond van lijf en leden en uit de kleine nageljongen was een boom van een revolverklin ker gegroeid. Nee, in dit opzicht had hij geen kans. Hij moest er wat an ders op kunnen verzinnen. Nol piekerde over dit probleem, maar vond geen oplossing. Integen deel, er kwamen omstandigheden, die hem weldra zouden nopen de mi litaire dienst als een geschikte oplos sing te aanvaarden. Want het werd stiller op de scheepswerven. De cri sis van de eerste dertiger jaren be gon ook hier haar invloed uit te brei den en het gebeurde wel eens, dat niet onmiddellijk de kiel van een nieuwe schuit gelegd werd, als een afgebouwde van stapel was gelopen. Meer en meer werden er zeeschepen opgelegd; de handel met het buiten land kwam in de verdrukking en op de werven begon men werkvolk te ontslaan. Het legertje werklozen in de hoofdstad begon te groeien en de tijd zou niet ver meer zijn, of ook Nol van Veen zou z'n ontslag krijgen. De gehuwden werden nog zoveel mo gelijk gehouden; de vrijgezellen wa ren het meest kwetsbaar. Toen hij voor de militaire keuring kwam en zonder gebreken werd be vonden, gaf hij zich op voor de ma riniers. Het soldatenleven had niet de minste bekoring voor hem en hij ging uit van de gedachte, dat hij als marinier nog een kans had bij het water te blijven. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2