Ziekenhuisplan te Zierikzee thans in tweede ontwikkelingsfase Wijzigingsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend Verkoudheid Groene Kruis te Zierikzee opent volgende maand kleuterbureau DE REDDENDE KEUS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 4 OCTOBER 1952 - No. 17230 Uitbreiding van de taak der Voogdijraden Bij «Je Tweede Kamer ie MigeJ'end een wetsontwerp tot wijziging van de bepalingen betreffende de Voogdijraden, voorkomende in het Burgerlijk Wet boek en in verband daarmede wijziging van andere wetten. De reor ganisatie, waarmede naar schatting een bedrag van f 800.000 zal zijn gemoeid, omvat o.a een personeelsuitbreiding met 25 pet. In het ontwerp wordt verder voor gesteld de verouderde naam „Voogdij raad" te vervangen en wel door „Ar- rondissementsraad voor de jeugdbe scherming". Onderzoek, advies en toezicht De minister meent, dat de raden voer een goede vervulling van de taak' die de wet, zoals zij thans luidt en >n dit ontwerp wordt aangevuld, hun 'ii tal van verspreide bepalingen opdraagt, in het kort gezegd bchoreu: 1. Zich op de hoogte stellen van alie gevallen, waarin maatregelen met be trekking tot hot gezag over of het instellen van een strafvervolging tegeif minderjarigen overwogen dienen te wor den; 2. Na onderzoek advies uit te bren gen dan wel maatregelen tot het aan hangig maken van een zaak bij de rech ter te nemen in do daarvoor in aan merking komende gevallen; 3. In staat te zijn toezicht uit te oefenen op do uitvoering van maat regelen, voortvloeiende uit rechterlijke beslissingen, alsmede in allo gevallen," waarin het gezag feitelijk niet door de ouders of do voogd zelf wordt uitgeoefend; 4. To beschikken over een documen tatie van de mogelijkheden welke do Eerste Britse atoombom ontploft Het Londcnso avondblad „Evening News", heeft Donderdag gemeld, dat volgens geruchten de eerste Britss atocmontploffing op do Monte Bello eilanden ten Noordwesten van Aus tralië heeft plaats gehad. De ont ploffing zou geslaagd zijn. Churchill zou de koningin Woensdagavond te Bal moral cr van op de hoogte hebben gesteld. Hot Britse ministerie van Bevoor rading heeft verklaard, niets verno-J men te hebbon.' Franse wijnbouwers trekken aan kortste eind Cola Cola niet schadelijk In kringen van Franse wijnbouwers en wijnkenners is opschudding Verwekt door een uitspraak van de Franse ma gistratuur over een aanklacht, die te-, gen de Franse Cocacola-maatschappij is ingebracht. In dit proces, dat reeds enige jaren liep, werd gesteld, dat deze limonade schadelijke bestanddelen zou bevatten en dus op grond van de Franse Warenwet op dranken en niet- erkende geneesmiddelen niet zou mo gen worden verkocht. Deze wet, van 1905, ei6t vermelding van pharmaceu- ti6che bestanddelen op verpakkingen. Door de aanklagers werd gestold, dat zulks bij genoemde lünonadesoort werd nagelaten. Op grond van deskundige rapporten heeft de Franse magistratuur de be schuldigingen thans ongegrond ver klaard. Of thans acties voor schade vergoedingen zullen worden ingesteld, is nog niet bekend. jeugdbescherming in hun ressort biedt eu de activiteit op dit terrein te be vorderen. Bij elke voogdijbenoeming ingeschakeld Bij elke voogdijbenoeming zal voort aan de Arr. raad voor de Jeugdbescher ming geroepen worden om de rechter voor te lichten, hetgeen tot nu toe slechts bij ontheffing, ontzetting en ender toezichtstelling het geval was. Voorts zal genoemde raad de be voegdheid verkrijgen zelfstandig de actie tegen de verwekker ter voorziening in do verzorging en opvoeding van een pnwettig, niet erkend, kind in te stellen. De Officier van Justitie zal bij de raad inlichtingen inwinnen omtrent de persoonlijkheid en de levensomstandig heden van de minderjarige. Bovendien {zal hij, alvorens te beslissen over vervolging of verdere vervolging van do minderjarige verdachte, de raad in de gelegenheid stellen daaromtrent van advies te dienen. Bij afwijking van het advies van die raad kan hij slechts overgaan tot ver volging met machtiging van de Kinder rechter. Amerika heeft atoomkanon „Hot eerste atoomkanon ter wereld", een gemotoriseerd stuk veldgeschut van 85 ton, met een kaliber van 280 is Maandag gedemonstreerd in do Ver enigde Staten. Het kanon, dat een wapen voor allo doeleinden", wordt genoemd, kan in 20 minuten in stelling worden gebracht en kan atoom-, of andere projectielen met grote ontploffingskracht afschieten.' Bij de demonstratie werd standaardj' munitie gebruikt in plaats van atoom- munitie. Het kanon draagt 32 km. ver, wat overeenkomt met de draagwijdte van kustbatterijen en vlootgeschut van hetzelfde kaliber. Het zou hierdoor gesch&t zijn voor een veilige opstel ling achter de eigen linies. „De massamoord van Schio" in Italië Proces wegens massa-executie In Milaan is een proces begonnen tegïu zeven Italiaanse verzetslieden, dié er van beschuldigd worden twee maan den na afloop van de krijgshandelingen in Europa 54 pclitieko gevangenen, be schuldigd van fascistische handelingen red. A.N.P. „terechtgesteld" te hebben. Het betreft hier de „tnassa- Uiccrd van Schio" van Juli 1945. De verdachten worden ervan be schuldigd de gevangenis van Schio, Ncord-ltalië, binnengedrongen te zijn en met automatische wapens het vuur geopend to hebben op 91 politieke gevangenen De beschuldigden waren allen lid van de communistische Garemi-Iiri- gade", die samenwerkte met de ver zetsstrijders van generaal Tito. Twee verdachten worden bii verstek berecht. Men neemt aan, dat zij zich in Joego-Slavië beviudeu. Ingezonden Mededeling - f. - -A rw. I t m. Mooi stuk charitatief werk In December 50 jaar Ziekenhuis Noordgouwe Met onze artikelenreeks over het ziekenhuis te Noordgouwe hebben wij aan willen tonen, hoe het soms nijpen kon in dit ziekenhuis, hoe de omstandigheden er vaak moeilijk waren door beperkte ruimte en be perkte accomodatie, maar tevens dat in dit ziekenhuis gedurende een halve eeuw een stuk charitatief werk is verricht, dat het grootste respect verdient en waarvoor Schouwen-Dui- veland niet dankbaar genoeg kan zijn. Daarbij komt dat aan de uit breiding en vervolmaking van de technische outillage voortdurend is gewerkt en het heel vaak de om standigheden waren die sterker ble ken dan de mogelijkheden. Dat be hoeft echter geen afbreuk te doen aan de waardering, want aan het zie kenhuis is onlosmakelijk verbonden de toewijding en de werkkracht van tt i. - j xi- zeer velen in de loop der jaren en Daarop zullen mede gebaseerd zyn woning. Het wachten is dus thans dat behoydt m het de plannen om tot stichting van een maar op de dingen die komen. Moch- leven ook al zyn soms de nnn*, plannen Veelzeggende balans van halve eeuw ziekenhuiswerk (Van onze redacteur) De in 1943 aan Jiet "ziekenhuis te Noordgouwe toegevoegde vleugel vormde slechts een derde van het oorspronkelijk uitbreidingsplan, maar het betekende toch een welkom soulaas. Duidelijk blijkt dit uit de cijfers van het jaarlijks aantal opgenomen patiënten. De 550 in 1942 (vóór de uitbreiding) springt in 1943 ineens omhoog tot 907. Hieruit blijkt ook duidelijk hoezeer het patiënten-aanbod stijgt bij voldoende bedaccomo- datie, een regel die toen zijn juistheid beweés, maar ook thans voor Schouwen-Duiveland nog zijn geldigheid heeft behouden. figuren toneel ver- Maar dit alles zal stellig worden van neus, keel of borst, snuift en wrjjft U weg met Het lot der militaire oorlogsslachtoffers Deputatie ontvangen door ministers De ministers Staf, Drees en Kern kamp hebben achtereenvolgens een de putatie van de Bond van Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers ontvangen ter bespreking van een studierapport over de pensioenregeling van deze slachtoffers. De deputatie bestond uit de voorzitter van de B.N.M.O.. de heer W. van Lanschot, de secretaris, de heer J. Emmen, de penningmeester, de heer H. Eikeman en de pensioendeskundige, de heer D. van den Heuvel, alsmede do majoor J. Linzel. Het rapport van de B.N.M.O., dat docr de commissie Kupers is uitge bracht, werd op 9 Augustus in do houdsvergadering goedgekeurd. Op 16 September is dit rapport aan de mi nisterraad aangeboden en thans heeft men het rapport kunnen toelichten. Blijkens mededeling uit de delegat'e heeft minister Staf verzekerd, grote belangstelling te hebben voor deze moeilijke zaken en dat hij zeker vatbaar is voor diverse voorstellen u't het rap port. Minister Staf zegde toe enkele functionarissen van zijn departementen aan te wijzen om in wetenschappelijk overleg met de B.N.M.O. een verdere studie van d«t onderwerp te maken „Teddy" is één van de twaalf honden, die door de 1ste „Commonwealth Division" in Korea worden gebruikt om mijnen op te sporen, die niet zyn vervaardigd van metaal, en dus niet worden geregistreerd door de appa raten voor de opsporing van mjjnen. „Teddy" is nu zestien jaar oud en heeft al een bewonderenswaardige staat van dienst achter zich. Htf werd door sergeant Barker, de man, die h(j zo vriendschappelijk een poot heeft toegestoken, opgeleid. Barker was de trainer van de „School voor oorlogs honden" in de Britse zóne van Duitsland. Na zijn opleiding werd „Teddy" parachutist en sprong af boven Frankrijk. Zijn tegenwoordige gevaarlijke „baan" verricht „Teddy" met succes. De „Waterman" met emigranten naar N.-Zeeland Drie geestelijken aan boord Met ongeveer 500 emigranten voor Nieuw Zeeland en ruim 31)0 voor Aus tralië zal het sa>. „Waterman", van daag uit Rotterdam via Curasao en het Panamakanaal naar Wellington in Nieuw Zeeland en vervolgens naar Melbourne in Australië vertrekken. Ge zagvoerder op deze reis is kapitein H. van Manen uit Leidschendam. Do inscheping der passagiers geschiedde in de grote loods „Holland", aan de kade van de Kon. Rotterdainscho Lloyd, van 9 tot 13 uur. £)c geestelijke verzorging der emigranten op deze reis is in han-, den van ds. J. W. Deenik, Gerefor meerd predikant te Poortugaal en pater J. Schokker uit Volendam. Ds. Deenik, die zijn vrouw en drie kinderen mee neemt, zal zich blijvend in Auckland vestigen als voorganger van de daar door Nederlandse emigranten gestichte „Reformed Church". Ook pater Schok ker blijft in Nieuw Zeeland V|0,or het pricslerwerk onder do Nederlandse emigranten aldaar, evenals pater T. T.' Homan uit Delft, die eveneens met de „Waterman" naar zijn nieuwe bestem-J ïning reist. Gelegerd in villa vol kostbaarheden Dat werd sergeant te machtig Toen de Engelsen in het voorjaar van 1945 naar het Ruhrgebied door-, stootten, ontdekten zij nabij Essca „Villa Hugel", het rijke landgoed van de wapenfabrikant Alfred Krupp von Bohlen und Halbach. De villa werd gevorderd en er werden Engelse mi litairen in gelegerd. Krupp werd gear resteerd en tot twaalf jaar gevangenis-, straf veroordeeld. Na zes jaar kreeg hij echter gratie. Hij is toen onmiddel lijk begonnen met een onderzoek naar de boeken, schilderijen en zilvecwaren,1 die ondertussen uit zijn villa verdwenen bleken te zijn. De Engelse militaire politie in West-Duitsland kon nagaan, welke militairen in de villa gelegerd waren en is zodoende op het spoor gekomen van degenen, die Krupp van enkele schotten hebben ontdaan. Bij dit onderzoek kwam vast te staan, dat ook een Nederlandse oorlogsvrijwilliger, die indertijd als sergeant-tolk bij de En gelsen heeft gediend, mede schuldig is geweest aan de plundering van „ViUa Hugel". In verband hiermede lis in de nacht van Maandag op Dinsda.g jl. te Amsterdam gearresteerd de 41-jarige L. van der V. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het waren me prentenboeken Sinterklaas zou al te goedkoop worden Een Haagse uitgever was reeds deuk bezig met hot vormen, van een voor raad prentenboeken voor do Sinter klaastijd. Hij had er een 10.000-tal laten drukken en de partij vervolgens in handcu gegeven van do 40-jarigo Haagse boekbinder. J. J. de R. en do eveneens 40-jarige Haagse boekbinder G. R., die voor het binden zouden zorg dragen. De handelsprijs van de prentenboeken zou 45 cent zijn. Tot zijn grote verwondering moest de uitgever vaststellen, dat zijn pren tenboeken enige tijd later reeds in een aantal winkels in Amsterdam cn elders werden verkocht voor do prijs van 25 cent. Bij onderzoek hlcek, dat <de bin ders bezoek hadden gekregen van do 35-jarigo grossier J. S. uit Dom Haag. Hij had do prentenboeken van do bin ders gekocht voor 10 cent per stuk cn had daarvan weer een deel vcrko-cht. De beide binders zijn in vcraickcrdo bowaring gesteld wegens liet uit lokken van verduistering en opzcttclijlko her ling. Bij hem werd nog een p artijtje prentenboeken in beslag gcuoini ;u. ziekenhuis te Zierikzee over te gaan. ten de plannen doorgang kunnen reeds van dit tijdelijk De stichting impliceert niet louter vinden, dan zal gepoogd worden het dwenen een overbrenging van het ziekenhuis ziekenhuis te Noordgouwe te bestem- te Noordgouwe, maar ook een aan- men voor invalide ouden van dagen, zienlijke uitbreiding. Het nieuwe zie- waarvan er op Schouwen-Duiveland gememoreerd op een receptie, die op kenhuis immers is berekend op een een 40 a 50 wonen. De idee van te- 15 December in het ziekenhuis zal capaciteit van 75 80 bedden, tegen huizen voor invalide ouden van dagen worden gehouden. Grote feestelijk- 39 bedden in het huidige ziekenhuis staat thans landelijk in het centrum heden vinden er niet plaats, want al- te Noordgouwe, waar men met kunst van de belangstelling en is als zo- les wordt sober gehouden, maar er en vliegwerk tenslotte 50 bedden danig dus actueel genoeg om er aan zijn dingen die nu eenmaal beslist heeft „ingeperst". te denken. gezegd moeten worden. Zoals bekend is voor de bouw van een ziekenhuis te Zierikzee een mi nisterieel principebesluit afgekomen, waarin een bedrag wordt toegestaan groot f 15.000, nodig om met een ver antwoord ziekenhuisplan voor de dag te komen. Dit was de tweede belang rijke fase na de eerste, waarin het rapport nieuwbouw of uitbreiding werd uitgebracht in 1948, tesamen met een rapport van de Planologische Dienst voor Zeeland, waarin tot nieuwbouw te Zierikzee werd ge concludeerd, hetgeen door 12 ge meenteraden van de 18 gemeenten werd gefiatteerd. De gang van zaken is thans zo, dat een door Ir v. d. Linden van het Ar chitectenbureau Posthumus Meyes v. d. Linden ontworpen plan wordt onderworpen aan het oordeel van een technische en medische commis sie, die het eventueel geamendeerd plan in ontwerp naar Den Haag zul len terug sturen, waarop dan moge lijke goedkeuring volgen kan. Eerst dan heeft de overheid een grond waarop zij een subsidieregeling kan baseren. Het betekent al grote winst, dpt de overheid thans inziet, dat Schouwen- Duiveland wat betreft ziekenhuis verzorging niet aanleunen kan tegen grote ziekenhuizen elders, b.v. op Zuid-Beveland of in Noord-Brabant. De principiële toezegging betekende voor Schouwen-Duiveland grote winst, want de tijd is amper voorbij waarin Den Haag niet wist dat Schouwen-Duiveland na elf uur in de avond zo geïsoleerd is als een 17e eeuwse maagd in een dito patriciërs- De in 1943 bijgebouwde vleugel van het ziekenhuis Noordgouwe. De ge wonnen ruimte was niet voldoende, maar gaf toch welkom soulaas. OM DE GEZONDHEID VAN DE JEUGD Opzet gebaseerd op vrijwillige publieke medewerking Met het doel niet alleen zuigelingen maar ook kinderen tot de school gaande leeftijd onder medische controle te krijgen, is de plaatselijke af deling van het Groene Kruis voornemens de volgende maand een kleuter bureau te openen in het Wijkgebouw. Voor de bevordering van de gezond heid van de jeugd zal een dergelijk bureau ongetwijfeld zeer nuttig werk kunnen verrichten. M.s. „Sibajak" moest voor tijdig aan wal Blindedarmpatiënte aan boord Op zijn reis naar Wellington in Nieuw Zeeland heeft de „Sibajak". van de Kon. Rotterdamse Lloyd buiten het reisprogramma om Horta op de Azc-: Ten aangelopen, in verband met een nodige spoedoperatie in verband met een geval van blindedarmontsteking. Het „schip heeft de patiënte, mej. V.' de Vries uit Den Haag, na een ge slaagde ijperatie in één der zieken huizen aan de wal weer aan boord genomen en heeft enige uren later zijn reis vervolgd. De werkwijze van het kleuterbu- reau, dat onder medische leiding zal komen te staan van de schoolarts dokter J. M. de Koek, is vergelijk baar met het zuigelingenbureau. Het zal duidelijk zijn dat een kleuter bureau tot dusverre de ontbrekende schakel vormde in de medische con trole op de jeugd. De zuigelingen worden regelmatig gecontroleerd op het consultatiebureau, terwijl de schooljeugd staat onder controle van de schoolarts. Nu zullen dus voort aan ook de kleuters voortdurend op hun gezondheidstoestand kunnen ge test worden. Uiteraard is de opzet van het kleuterbureau gebaseerd op de vrijwillige medewerking van het publiek. De juiste datum waarop het werk wordt begonnen, staat nog niet vast. Het is inmiddels gewenst dat ouders die voor hun kinderen voor het kleu terbureau belangstelling hebben, te voren zich opgeven bij de wijkzuster. Dit zal een vlotte start ten goede ko men. De verwachting bestaat in Groene Kruis-kringen dat het kleuterbureau veel zegenrijk werk zal kunnen ver richten. Bejaard echtpaar aangereden Woensdagmiddag wilden do berijders van een dubbele fiets, het echtpaar van der Veen, wonende aan do Stol berglaan 17 te Apeldoorn de rijweg oversteken, juist teen een Duitse per sonenauto naderde. Het echtpaar kon, met het moeilijk manoeuvreerbare vehikel niet gauw ge noeg weg komen en werd door de wagen aangereden. Beiden zijn zwaar gewond in het Juliana-Ziekenhuis op genomen. De 76-jarige heer A. v. d1 Veen is Donderdag aan de bekomen kv-etsuren overleden, zijn 78-jarigo vrouw verkeert in zorgwekkende lae- stand. FEUILLETON door HENK VAN HEESjviJK naar een motief van L. K. v. d.Suinden De jongen keek een beetje teleur gesteld. „Hè nee, mam, daar moet je wat voor kopen voor jezelf, dat vind ik veel leuker." Ze schudde beslist 't hoofd. „Geen sprake van. Dit bewaren we. Vol gende week heb je weer je loon, maar dit gebruiken we niet. Latei- zul je het leuk vinden, dat weet ik zeker." Ze diepte uit haar schortzak de portemonnaie op en gaf hem een kwartje. „En nu je zelf geld ver dient, krijg je natuurlijk ook zakgeld. Hier, dit is voor jou; daar mag je mee doen wat je wilt. En als je meer gaat verdienen, krijg je ook meer." Nol streek het kwartje op en stopte het in zijn broekzak. Maar een uur later stond er een bos bloemen op tafel. „Die zijn voor jou, mam", zei hij, „gekocht van het kwartje. Ik wil dat jij er ook wat aan hebt, dat ik nu werk." Toen nam ze op ouderwetse wijze zijn hoofd tussen haar handen en zoende hem. „Je bent een schat, Nol. Verkleed je, dan gaan we vanavond eens fijn uit." Geleidelijk aan raakte Nol van Veen aan het harde werk en het even harde leven op de scheepswerf gewend. Hij haalde zijn schouders op over de scheldwoorden en begon te rug te meppen, als men hem een klap gaf. De voorman knikte tevreden, toen hij zag dat deze nageljongen zich niet meer op z'n kop liet zitten. Hij dacht bij zichzelf: „Dat is wel licht een blijvertje." Na de eerste weken was Nol over de moeilijkheden heen. En achteraf was hij nu blij doorgezet te hebben. De eerste dagen was hij wel eens met tegenzin het grote hek binnenge gaan, met het vooruitzicht nog meer blaren te krijgen, opnieuw scheld woorden en schoppen. Maar nu rea geerde hij anders en toen men hem eens, zogenaamd per ongeluk, een gloeiende nagel op zijn kleren liet vallen, hetgeen onmiddellijk een groot brandgat in zijn kiel en blouse veroorzaakte, zei hij niets, maar de man in kwestie viel een half uur later languit in een kolenvuur, zodat nu zijn kleren van onder tot boven met brandplekken zaten. Dat gaf een scheldkannonade, maar niemand had gezien dat Nol even zijn voet naar voren had gestoken. Dus ook dit was een ongelukje en van die kleine din getjes gebeurden er zoveel op de werf. Daar moest je je niet druk over maken. Ben je mal, dan was je een kinderachtige ventl Het respect voor de kleine Van Veen was groeiende en af en toe greep de voorman eens in als het te gek dreigde te gaan. Ten slotte zag hij wat in die nageljongen en hij wilde niet, dat de jongen weggesard zou worden. Twee jaren werkte hij als nagel jongen, zag schepen groter worden en ten slotte van de helling afglij den, maar begon dan meteen weer aan het volgende schip. Hij was op genomen in het legertje van scheeps bouwers, werd al dra als een hunner beschouwd en kreeg zo af en toe ook al eens ander werk te verrichten; Hij liet zich inschrijven voor de cur sussen, die door de maatschappij ge geven werden en toen hij na twee jaar slaagde voor het theoretische gedeelte, werd hij aangesteld als re volverklinker. Dit betekende ineens een grote schrede voorwaarts en, hetgeen niet minder belangrijk was, ook aanzien lijk meer loon. In deze dagen wer den de werktijden verkort tot acht en veertig uur en de uurlonen verbe terd. Nol van Veen kwam nu met flinke bedragen thuis, welke hij steeds geheel aan zijn moeder over handigde. Wat zij met het geld deed, wist hij niet en daar dacht hij ook nooit over na. Hij kreeg zijn zakgeld, dat inmiddels een gulden was ge worden en als hij in de loop van de week nog een kwartje nodig had, werd het hem steeds gegeven. Nol rookte nu Zondags een sigaar en in de week wel eens een pijp. Verdel gingen zijn eisen niet. Hij verdiepte zich meestal in vaklectuur en pro beerde zoveel mogelijk te weten te komen van de scheepsbouw. Hij wilde vooruit. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5