Vrijheidsbegerende negerslaven vluchtten de Surinaamse bossen in Stad en Provincie De behandelingen van naar neutrale landen uitgeweken landgenoten WEST-INDJË-CURSUS TE ZIERIKZEE Begintijd det kerstening was zeer moeilijk BU hun dansfeesten gebruiken de Bovenland*© Indianen ln Suriname een veerverslerlng, die hen een krijgshaftig uiterlijk geven. Trom men en fluiten, gemaakt van vogel- botten, begeleiden de dans en de In dianen dragen een schortje van kra len, dat kleiner wordt naarmate de feestvreugde groter wordt. „Onbe- krabbeld" zijn deze Indianen Intus sen allerminst. Zij maken prachtig weef- en vlechtwerk en ook het pottenbakken wordt beoefend. De gebruikte kiel wordt gekleurd met van een kever afkomstige kleurstof De mannen schieten vissen met pijl en boog. Ook wel wordt op vo gels geschoten, maar dan is de pijl punt voorzien van een ronde zachte bal van kapok, waardoor de vogel bedwelmd wordt, maar niet sterft. De verbouw van de cassave Is vrou wenwerk. Minder ver het binnenland in treft men overigens ook al landjes aan, toebehorend aan de Indianen, die zich daar blijkbaar hebben ge vestigd. Meestal treedt er dan ook een verandering op in de bouwwijze van de hutten. De import van Negerslaven in Su riname vormt een der zwarte blad zijden uit de koloniale geschiedenis. Er zijn slechts twee excuses. Men moet de slavenhandel zien in het raam van de tijd, die er andere ethi sche maatstaven op na hield en an dere landen deden het ook. De sla venhandel werd zelfs gesanction- neerd door de Katholieke kerk. De Negers waren afkomstig van de Westkust van Afrika. Zij werden naar Suriname vertransporteerd en kwamen daar als „eenheden" op de slavenmarkt. Zij moesten op de plan tages veel arbeid verrichten. Het kli maat was erg warm en zij kregen weinig en slecht eten. Velen vlucht ten dan ook de bossen ln, waar zij poogden in leven te blijven. Eenvou dig was dat niet, want het tropisch oerbos is voor de mens allesbehalve aantrekkelijk. Teneinde beter in hun levensonderhoud tc kunnen voorzien sloten de vluchtelingen zich aaneen ZIERIKZEE D© heer L. Fonds© t© Duivendijke is aangesteld als pontonknecht bij d© Pro vinciale Stoombootdienst, met stand plaats Zierikzeo. C.N.V.-Kadervergaderlng In het Verenigingsgebouw werd ©en kadervecgadering gehouden van hot Chr Natj Vakverbond. Do bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze ge opend door de voorzitter, de heer L van Sluis De hoofdbestuurder, do heer Hagoort, sprak over het onderwerpt „Wat doen wij met onze vrijheid?"' Volgens spr zal de kadervergadering in het teken moeten staan van de be zinning Spr. riep op tot aotiviteit en geloofsgehoorzaamheid Als delen van het practisch werk noemde spr de werkgclogenheidsvoor- ziening en dc werkloosheidsbestrijding Hij deelde mede dat het C.N.V. «en Christelijke Centrale voor Werklooa- heidszorg in het leven roepen zal. Als buitenlandse token noemde spr.: bot werk in Duitsland, Indonesië, Ca nada, Amerika (waar de heer Fuyk- schot werkt) en op Nicuw-Guinea- Na de pauze werd een discussie over het onderwerp gehouden- Na een dank woord van de voorzitter volgde sluiting. NOORDGOÜWE Vergadering P.V. „De Reisduif' Op Woensdag, 24 September 1952, vergaderde de P.V. „U© Beisduif" Noordgouwe on Omstreken in haar clublokaal te Schuddebeurs. Na het openingswoord van de voorzitter, dhr. S. v. d. Houten, werd de bespreking hoofdzakelijk bepaald op de a.s. ten toonstellingen. De eerste tentoonstel ling zal gehouden worden te Brou wershaven op 28 en 29 November a.s. Aan deze tentoonstelling zullen vele attracties worden verbonden. Op 12 en 13 December a.s. zal een uitdagingstcntoonstelling worden gehou den te Schuddebeurs waaraan iedere vereniging van het eiland kan deelne men en waarvoor „De Beisduif" een fraaie beker beschikbaar stolt als wis- selprijs voor do vereniging die als kam pioen naar voren treedt, tcrwrijl de eigenaar van de mooiste duif dezer tentoonstelling een lauwerkrans zal worden aangeboden. Bij het bekendmaken der kampioen schappen bleek dat deze vereniging dit jaar bijzonder goede prestaties geleverd had, zowel in do afdeling Zeeland als op het eiland. In het bijzonder noemde de voorzitter dhr. Botting, die mot zijn duiven op de vitessovluchton bijzonder goed had gevlogen. Op do fondvluchtcn werden* dit jaar buitongewoon goede prestaties geleverd door do duiven van dhr. C. J. Ovcrwcel to Zonnomaire, waarbij bleek dat door dit lid met een duif de 4o prijs op vlucht Libourno werd behaald over geheel Nederland. Na de rondvraag volgde sluiting waar bij de voorzitter succes toewenste bij de tentoonstellingen. tot benden, die op roof uitgingen op de ondernemingen. Dit was voor de planters al heel onaangenaam. Zij stuurden er een expeditie op af, die echter met dezelfde moeilijkheden had te kampen als de gevluchte sla ven. Tenslotte werd het met de vluchtelingen op een accoordje ge gooid en de gevluchte slaaf werd er kend als vrije neger, ln tegenstelling met de anderen, die in en rond Para maribo bleven. Zij werden later „sla ven van de Nederlanders" genoemd. Tot op de huidige dag zijn de af stammelingen van de gevluchte ne gers erg trots op hun vrijheidshisto rie. De Zendlngsgeiehledenl* In 1733 begonnen de Hernhutters met hun zending in Suriname. Het begin was ontzettend moeilijk, want de planters werkten de zendelingen tegen. De slaven waren derhalve moeilijk voor hen bereikbaar. De zendelingen gingen toen de rivieren op, om aan de bosnegers het Evan gelie te brengen. Psychologisch lag de zaak hier ook al moeilijk, want de sleohte ervaring met de blanken ln het verleden op gedaan, maakten de negers schuw en achterdochtig tegenover het werk van de Hernhutters. In de begin jaren bleken er op een gegeven ogen blik meer graven van zendelingen te zijn dan bekeerlingen. Tegen het ein- do van de 18e eeuw echter hadden de Zendelingen meer succes. Toch is nog altijd een deel van de bosnegers niet gekerstend. Onder hen heeft nog het fetichisrae en ook in de gekerstende streken hebben do zen delingen enkele concessies moeten doen. De bosnegers zijn beroemd om hun houtsnijwerk, dat grote kunst zin verraadt. Vooral hun boven lichamen zijn sterk ontwikkeld. Dit in tegenstelling met de benedenlede- maten, die bij het velo kanoën op de grote rivieren veel minder werk doen Op Koninginnedag komen de neger hoofdmannen in ambtscostuum naar het paleis van de gouverneur te Pa ramaribo om hun gelukwensen aan te bieden. Officiëel kwamen de an dere slaven in 1808 vrij, maar het zou duren tot 1835 tot de zendelingen toestemming kregen onder hen te evangeliseren. In 1863 was 80 pet. van hen tot het Christendom bekeerd De toen vrije negers werden Creolen genoemd (d.w.z. „niet gekocht", maar in slavernij geboren). Vrijwillig heb ben zij tot 1873 in de landbouw ge werkt, maar toen begonnen zij te vluchten. Ter vervanging werden krachtens het Tractaat van Londen (1871) inwoners van Brlts-Indië z.g.n. Hindoestani aangevoerd, die zich verplichtten vijf jaar lang te blijven werken. De mees ten bleven na afloop van hun contract. Er zijn thans reeds een 60 70.000 Hindoestani in Suri name. Zij hebben het tot een zekere mate van welstand gebracht. Krach tens 't z.g.n. „Sumatracontract" wer den na afschaffing der slavernij ook Javanen aangevoerd, die daar een voudig leven, zich bij volksstemming uitspraken voor het Indonesisch staatsburgerschap, maar er niet aan denken terug te gaan. Zeer verschei den zijn de volken van Suriname, maar er is toch „eenheid in de ver scheidenheid". BRUINISSE Bedrijvigheid in de mosselwereld Op de haven alhier heerst than* weer de zo bekende bedrijvigheid van inosselkwekers, die zich gereed maken voor de tocht naar do Waddenzee of die juist zijn terug gekeerd en hun bevindingen modcdelen aan hun ool- lega's Alles staat dan nu ook in het teken van do mosselverzcnding, al werd vorige week (22-27 September) de aan voer uit de Waddenzee nadolig be ïnvloed door de 6torm. Het ijzeren motorjacht, Bru 130, een der laatste schepen uit dc haven van het oude type, word door do eigenaar, de mossclkwekoc Joh. de Koning, verkocht aan de heer A. van Dam to Stellendam, die het zal ge bruiken voor de garnalenvisserij. Do alhier gehouden reoiasserings- collecto bracht i 48,65 op. bracht, werden dei© rekeningen goed gekeurd AU beetuuraleden werden her kozen A. Verboom te Renew©, J. Me- ganck te Eikerzee en W. ten JJaaf te Zierikzee. Dc voorzitter werd songe- wezeu om zitting te nemen in het bcttuur van de Provinciale Vereni ging, terwijl de heer G. M. bij de Vssto te Zierikzee, aU zijn plaatsver vanger werd benoemd. Hierna «telde de voorzitter de bespreking van de agenda van de Provinciale Vereniging voor do vergadering op Dinsdag 30 September aan de orde. Óp deze agenda kwam als voornaamste punt voor, de verkoop van het fokstation te Se- rooekerk© (W.), waardoor het niet meer mogelijk zal lijn dat de Provinciale Vereniging de dekbokken ia reserve houdt. Voorgesteld werd daarom dat deze aan de plaatselijke verenigingeu zouden worden overgedragen. Tegen over dit voorstel van de Provinciale Vereniging had de Kring Walcheren een tegenvoorstel, waardoor het be houd van het fokstation mogelijk is. Na uitvoerige gedachtenwiweling over deze voorstellen was men algemeen van mening, dat het voorstel-'Walcheren de voorkeur verdiende. Bij de rondvraag vroeg een der aanwezigen waarom do Kringkeuring niet doorgegaan is. De voorzitter deelde mee, dat andere Krin gen voorrang hadden, doch dat onze Kring in 1953 aan de beurt U om een keuring te organiseren. Lagere Vermakelijkheids belasting te Middelburg B. en W. van Middelburg hebben de gemeenteraad voorgesteld de ver makelijkheidsbelasting voor bios coopvoorstellingen te verlagen van 35 tot 25 Met de mindere op brengst, geraamd op ongeveer f 8.000, in hl de begroting voor 1953 reeds rekening gehouden. Om het culturele leven te stimuleren willen B. en W. ook tegemoet komen aan een ver zoek aan de Zeeuwse Volksuniversi teit om vrijstelling van belasting te verlenen voor de door haar te orga niseren volkseoncerten en -toneeluit voeringen, mits de entreegelden per bezoeker niet meer bedragen dan f 1,50. Vergadering Kring van Geitenverenigingen op Schouwen-Duiveland In het „Huis van Nassau" te Zie rikzee hield de Kring van geitenhou ders verenigingen op Schouwen-Duive land Zaterdagmiddag zijn jaarvergade ring Do voorzitter, do heer A. yer- boom to Bencsso, doelde in zijn ope ningswoord moe, waardoor deze ver gadering zo iaat werd gehouden. De penningmeester deed rekening on ver antwoording over de jaren 1950 en 1951, anngozion er het voorgaande jnar door een samenloop von omstandighe den, geen vergadering was gehouden. Het goed slot was rcspeotiovelijk f 60,61 en f 68,11 Nadat de financiële com missie een gunstig rapport had nitgo-i Polder „Walcheren" heeft financieel tekort Het bestuur van de polder „Wal cheren" heeft in zijn Zaterdag te Middelburg gehouden vergadering besloten het dijkgeschot voor 1953 onveranderd vast te stellen op f 50 per ha schotbaar en f 41,80 per ha vrij land voor de onbebouwde eigen dommen en op f 6 per f 100 belast bare opbrengst voor de bebouwde eigendommen. De voorzitter, Mr Dr R. W. Graaf van Lynden, achtte vaststelling van het geschot op f 50 echter geen daad van wijs beleid. Weliswaar is het te kort van de polder gedaald zes ton tot 5 Vz ton, maar verreweg het groot ste deel van dit bedrag zal ten laste van de polder blijven. Dit tekort is mede veroorzaakt doordat gedurende de oorlog het gewone onderhoud aan de zeewering achterwege bleef. Het is bekend dat de toestand van de zee wering op diverse plaatsen .zorg baart. Gezien de noodzaak van ver der onderhoud kwam de voorzitter tot de conclusie, dat verhoging van het dijkgeschot in de komende jaren onafwendbaar is. Voor het onderhoud van de zeewe ring heeft het polderbestuur hulp aan het Rijk gevraagd. Volgens de toe zegging van de vorige minister zal deze hulp zich beperken tot de uit voering van nieuwe werken, nodig om de toestand van de Walcherse oevers te verbeteren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Almelo: W. H. Stenfïrt Kroese, Vught; te Hallo: cand. J. G. H. Eggink, Zutphen,* to Aalst: P. J. F. Lamcns, Elspecty Aangenomen naar Alkmaar: L. Th. A. v. d. Marei, Wesepe; naar Jaars veld (tooz.): I. de Tombe, Zalk on Vcecaten. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek? G. C. Sevcrijn, Hoogeveen; voor Hui zen (locz.): G. H. van Kooton, Brand wijk. Geref. Kerk Bcroepon te Oudowater: J. v. d. Berg, Ottoland; te Hengelo (O.): J. Firct, Zuid Bcijorland. Bedankt voor Utrecht: J. F, Colen- brandor, Apeldoorn. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Bcroopen to Wioringormeen cand. W. Borgdorff, Ovorschic. Aangenomen naar Alblnasordom-Niouw Lokkcrland: G. Booraemo, Katwijk aan do llijn. Chr. Geref. Kerk Beroepen te Elburg: P. do Smit, Zoiet. Vrij Evangelische Gemeente Aangenomen naar Oude Bildtzijl» W. do Goede, Wemeldingo. Ned. Herv. Kerk Wlntcrprogramma Ver. van Rechtz. Herv. fc Zierikzee Do Vereniging van Rechtzinnige Her vormden t© Zierikzee opent haar vrla- terprogramma met een lezing op he den (Dinsdag) avond in het Vereni gingsgebouw, door Da. D. W. Veld kamp, Vrij Evangelisch predikant t« Hilversum, die zal spreken over „De wederkomst des Heren en de t|jd daar aan voorafgaande". Verder luidt het programma: 1 No vember een red© door Dr. G. P. van Itlerzon uit Den Haag, in samenwer king met de ring Schouwen-Duiveland van de CJ.M.V. Half Januari: Ds J. H. Grolle, Ned. Herv. pred. te Utrecht ovor: „De «taat Israël en wat daar mede verband houdt". 19 Februari, De. J, P. van Boon met het onderwerp: „Wat gebeurt er bij co na het eter- ven?" Half Maart: Ds. J. van Vliet uit Haamstede over: „Gebedsgenezing". ONDERWIJS Onderzoek naar de resultaten van de schoolradio De stichting „Nederlands© School radio" heeft het noodzakelijk geoor deeld ten behoeve van haar werkzaam heden tc beschikken over de resultaten van een objectief en wetenschappelijk onderzoek. Daartoe heeft zij zich ge wend tot prof. dr. I. C. van Houtto, directeur van het Nutsseminorium voor Paedagogie to Amsterdam. Deze heoft zich bereid verklaard do opdracht voor een dergelijk onderzoek te aanvaarden. Het onderzoek zal worden verricht door de heren Brouwer, Post en Schef- fcr van het seminarium en de heer Machielsen, secretaris van do stichting. Het geheel staat onder leiding van prof van Houtto, De vier onderzoekers zullen als oen soort „vliegende brigade" hun eigen observatie in do deelnemende soholon verrichten. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Zaterdngmiddagccmpctitie. lo klasse. Nicuwdorp I-Billondio I 3-4; Klootingo I-Colijnsplaotso Boys I 1-0; Kapclle I-VCK I 2-0} Krabbeni dijke I-Wcmeldiugo I 6-1, 2o klasse C. VCK II-Kapelle II 3-0; Golijnsplaatse Boys II-Kloetinge II0-2} Wemeldingo II-Krabbendijke II 1-7} Rillandia II-Nieuwdorp II 2-2. Nagekomen uitslag SDO I-Volharding I 3-8. MEVO I -Arncmulden I 1-3 Behalve zonder Hillebrand moest MEVO I het Zaterdag zonder Koe voet* doen, die wegen* blessure aan de lijn stond. Invaller J. Schouls speelde weer rechtshalf. De aanvoerder der gasten wint de opgooi en laat zijn ploeg het eerst tegen de zon, doch met het meeste voordeel van de ongeveer dwars over het veld staande wind in spelen. Do eerste aanvallen zijn voor MEVO, waarbij Saman eenmaal te hard voorzet en vervolgens een zuiver een zuiver' schot lost, dat de doelman maar juist kan stoppen. Dan komen do gasten aan het woord, die twee hoekschoppen forceren, welke niets opleveren. Bij twee hierop volgende MEVO-aanvallen moet de doelman de bal uit zijn doel schoppen. Als dan Arnemuldep weer terug komt heeft zij succes als Berrevoets mist en de naar binnen gekomen rechtsbuiten met een hoog, doch niet onhoudbaar schot, Kloet passeert (0-1). MEVO beantwoordt dit doelpunt met een snelle aanval over links, waarbij Sa- man goed voorzet en een hoekschop ontstaat, die weggewerkt wordt. Bij een volgende aanval kogelt de Oude tegen de lat en als v. d, Berg mooi doorgebroken is en de Oude een kans heeft, schiet deze hoog over. Een hoekschop voor de gasten kopt de Looze mooi weg en bij een volgende brengt Schouls redding. Kort voor de rust krijgt na mooi samenspel Guinée nog een kans, maar hij schiet naast. Met 0-1 breekt de rust uan. Na de rust is de eerste aanval voor MEVO, maar de Arnemuiden-verde- diging, waarin de linksback een goe de partij speelt, grijpt goed in. De kanaries zitten echter ook niet stil en eenmaal moet Kloet ten koste van een hoekschop redden. MEVO werkt hard voor de gelijkmaker, maar een doelpunt valt juist aan de andere kant als de linksbinnen een, als voor zet bedoeld schot, juist in het doel doet verdwijnen (0-2), waarbij Kloet die weer last kreeg van een oude blessure, niet op tijd kon reageren. MEVO geeft echter de moed niet op en als v. d. Berg goed toegespeeld krijgt, weet hij met een ver schot in de uiterste hoek de achterstand te verkleinen (1-2). Bij een volgende aanval over links onderbreekt de scheidsrechter het spel door voor buitenspel te fluiten. De Oude is dan niet gelukkig met een ver 6chot en als na een schot van v. d. Berg de doelman de bal loslaat, mist Saman een goede kans. Aan de andere kant kan Kloet na een goed schot de bal maar juist corner stompen. De Looze werkt deze resoluut weg. Als dan bij een aanval der gasten de bal niet Rapport Enquêtecommissie 1940-1945 Niet steeds werd noodzakelijke voortvarendheid betracht De Commissic-Cleveringa onderzocht enkele beschuldigingen, geuit aan het adres van enige diplomatieke en con sulaire ambtenaren door het dagblad „Trouw" Daaruit blijkt, dat de heer van Harinxma thoe Slooten door gege ven instructies een remmende invloed heeft gehad op de illegale evacuatie dor uitgewekenen. Geconcludeerd werd dat de heer L. Polling, honorair con sul te Oporto, zich op lofwaardige wij ze van zijn taak heeft gekweten. In het rapport komt een verklaring voor van dr. W. A. Visser 't Hooft, 6ccretaris-generaal van de Wereldraad der Kerken, die gedurende do oorlog in Zwitserland vertoefde. Do verkla ring zegt o.m.: „Er is niet de minste twijfel aandat er een aantal mensen is teruggewezen en daardoor in groot gevaar en zelfs in levensgevaar kwam en ik twijfelde er ook geen moment aan, dat do Zwitserse regering op die wijze indirect voor do dood van een aantal Joden en misschien ook van illegale mensen verantwoordelijk is". Tegelijkertijd echter wordt gewezen op de enorme moeilijkheden waarvoor de Zwitserse regering stond. De grenzen maar voor alles en iedereen openstellen was beslist onmogelijk. Trouwens ook het Zwitserse volk bleek te zijn begaan met het Lot der vluchtelingen. Dair- door werden de boperkingsmaatregclon van de zijde der regering veel soepe ler. Er zijn dus ook weer veel men6en door de Zwitsers gered. Waarderend laat de couimissio zich uit over het work van do oud-militair attaché aan het Ned. Gozantsohop te Bern. Welis waar moesten de Zwitserlandgangors erg lang wachten alvorens to kunnon doorreizen, maar do commissie is van oordcol dat dit niet is te wijten aan fouton van hot beleid van do hoor von Tricht. Geen verwijten wil do coui missio maken aan hot adres van bon, die do illcgalo wog door Frankrijk organiseerden cn illogolo papieren ver strekten. Do omstandigheden imtnors waaronder word gewerkt, waren zoor moeilijk en do middolon vaak primi tief. Do oommissio acht do bcrcikto resul taten niet onbovrodigond. Mot betrok king tot do figuur van do heer Bosch van Rosenthal wordt opgemerkt, dat het licht do schaduw overtreft, Do hoor van Klcffons deelde modo, dot hij er nimmor ann had gedacht de heer B. v. R. to ontslaan, hetgeen met andere heren wel het geval w®*> Met betrekking tot de houding van de ze gezant in Zwitserland concludeert de commissie, dat het minder goede daarin voortvloeit uit gebrek aan aanpassings vermogen en een tekort aan spontane hartelijkheid en blijkgeven van mede leven. Wat betreft het beleid ten aanzien van de Nederlandse uitgewekenen in Spanjo, acht do commissie het van invloed geweest, dat de Spaanse rege ring vooral gedurende dc eerste jaren sterk met haar sympathieën aan de Duitse kant stond. In Spanje en Frankrijk In Spanje ontvingen de gevangenen te weinig morele 6tcun, terwijl bezoe ken van Madrid uit, naar gevoelen der oommissie, te zeldzaam zijn ge weest. Do vermoedelijk in arren moede gegeven rand aan geïnterneerden om zich in vredesnaam maar bij de Gesta po te melden om naar Nederland te worden teruggestuurd, is niet te recht vaardigen, aldus het rapport. Klachten zijn er te over. Enkele daarvan zijn vermoedelijk Diet geheel ongegrond. Boos opzet evenwel mag niet worden aangenomen. Do gezant kwam slechts eenmaal in het interne ringskamp van Nederlanders. De com missie is tot do overtuiging gebracht, dat de toenmalige gezant te Madrid, mr. G. H. J. Schuller tot Peursum en de gezantschapsraad, Jhr. mr. W. E. van Panhuys, hot niet heeft ontbro ken aan goede wil, maar zij zijn ken nelijk niet tegen de situatie opgewas sen geweest. Administratief is de (in middels overleden) honorairo wonrne- ment consul-gonoraol, Th. do Bruyn Tengbcrgcn ernstig tekort geschoten. Eon diepgaand onderzoek heeft des tijds do commissie-Cloveringa ingesteld naar de verzorging dor Nederlandse uitgewekenen in Frankrijk. Gezien do omstandighodon leveren do eventueel bestaan hebbende tokorten in do ver zorging in hot vluchtolingcncentrum geen voldoende motieven op tot gc- grondo klachten togen do Nedcrlondso functionarissen, die daarvan do leiding hnddon. Vaak ook waren finnnciölo tokorten oorzaak van do 'moeilijkheden. Do con sul-generaal in Frankrijk, do hoor Sovcnstor, had naar oordeel der com missie mot moer nadruk kunnon aan dringen op vermocrdcring dor goldzca- dingon. Voor do rest is cr geen aan leiding in afkourendo zin to sproken over hot work en do godragingon van de heer Scven*ter. voldoende weggewerkt wordt, weet de raidvoor met een ver schot Kloet opnieuw te passeren (1-3). Met deze stand blaast scheidsrechter Wijs, die over het algemeen goed leidde, einde, waarmede de gasten wel iets meer kregen dan zij verdienden. Drelschor I-Zlerlkzee II 7-1 Dreischor, dat volledig de strijd aanbond tegen Zierikzee III, heeft de competitie met een verdiende overwinning ingezet. Het begin was voor de gasten en een hard schot van H. v. d. Wolf kon de Vrieze slechts met veel moeite stppen. Dreischor kwam er nu veel beter in, maar de vele aanvallen werden vaak door buitenspel onder broken. Er was reeds een half uur gespeeld eer liniksbinnen Lindhout uit een voorzet van M. de Waaij met een schitterende kopbal Dreischor de leiding kon geven (1-0). Even later werd de bal weer ingeschoten, maar bleef op de doellijn in het zand lig gen, waarna Goedegebuure kon in grijpen. Een ongelukkig moment in de blauwwitte defensie werd door de overigens goed leidende scheids rechter verkeerd begrepen en deze kende aan Zierikzee een strafschop toe, die C. Verwest onhoudbaar in schoot (1-1). Lindhout ging er daarna direct met de bal vandoor, gaf over aan A. van Gastel en de stand was 21. Met deze stand brak de rust aan. In de tweede helft was Dreischor veel sterker en toen van Gastel al leen voor de doelman kwam, ont snapte het Zierikzeedoel op het nip pertje aan doorboring. Aan de an dere kant schoot A. Klink uit goede positie naast. Een goede voorzet van de rechtsbuiten kogelde Lindhout hoog over. In buitenspelpositie maakte M. de Waaij er 3-1 van. Ook het 4e doelpunt kwam van de voet van M. de Waaij, toen deze een ove rigens ongevaarlijk schot loste, dat doel trof (4-1). Een hoekschop, door Kees de Waaij genomen, werd op fraaie wijze door Lindhout met een kopbal in een doelpunt omgezet (5-1). Vijf minuten later werd Lindhout in het doelgebied unfair aangevallen De scheidsrechter kende zeeer te recht een strafschop toe, die Kees de Waaij keihard inschoot (6-1). Vlak voor het einde maakte Lindhout er op z'n eentje nog 7-1 van. Dreischor II-Zlerikzee IV 0-4 De thuisclub verscheen zonder doelman v. d. Linde, die werd ver vangen door J. A. Dorst. In een periode dat de blauwhem- den maar met 10 man speelden, gaf H. Volkeri zijn ploeg de leiding (0-1) en het was dezelfde speler die er ook 0-2 en p-3 van maakte. Na de rust kwamen de rood-zwar- ten er practisch niet meer aan te pas, maar doelman W. Goedegebuure wist zijn doel schoon te houden. Bij een uitval maakte Constant van Schelven er zelfs 0-4 van, waarmede het einde kwam. DUIVENSPORT Concourscombinatie „Schouwen en Duiveland" Uitslag Quiévrain, 20 Sopt. 1952: J. Pankow, Zierikzee 1, 2, 6, 7, 8, 15, 16 en 17; A. J. Flikweert, Zonnemairo 3, 11, 14} A. M. Berrevoets, Zierik- ,.zee 4j J. M. Kloet, Brouwershaven 5} F. D. Hillebrand, Zierikzee 9 cn 20} J. Klomp, Zonnemairo 10; C. J. Over- weel, Zonnemaire 12; C. N. Botting, Schuddebeurs 13 en 19; L. A. v. d. Werf, Dreischor 18. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 29 Sept. Aange voerd 1288 dieren, nl. 908 vette koeien en ossen, 380 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 2.72-2.82, f 2.52-2.62, f 2.10 -2.30. Varkens (levend gew.) f 2.26- 2.22-2.20. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel tamelijk, prijzen als vorige week Dinsdag, doch niet lager, enkele prima dieren boven notering. Varkens: aanvoer even ruimer, han del redelijk, prijzen iets lager, enkele prima varkens boven notering. Granen en Peulvruchten ROTTERDAM, 29 September. Bin nenlandse granen (offieuze noterin gen per 100 kg. franco Rotterdam). Tarwe, zonder vochtconditie f 25.10- 26.25; op vochtconditie tot f 26.25. Voedergranen: kalm. Zomergerst f 32.50-35.50; wintergerst f 32.50- 34.50; rogge f 28.50-29.50; haver f 28.50-30.50. Peulvruchten: vast. Groene erwten f 45-56.50; schokkers f 45-64; bruine bonen tot f 67.50. Aardappelen ROTTERDAM, 29 Sept. Kleiaard- appelen (35 mm. opw.): eigenheimers f 10.25; bintjes f 9.75; blauwe eigen heimers f 10-10.50; IJselster f 8.25 Zandaardappelen (35 mm. opw.): Nieuwlandse eigenheimers f 9. Voeraardappelen f 3.50-4. Prijzen berekend per 100 kg. en be rekend op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con- sumptie-aardappolen op wagon, schip of auto.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3