eb De Verkeerde Vrouw Oude Schouwse riemwagen reed mee in een optocht van bonte samenstelling RUTRANEX Het begon aan beek en rivier Toelating tot en selectie op de Middelbare School ONDANKS PLUVIUS GESLAAGD FEEST TE KERKWERVE Aantrekkelijke wedstrijden en spelen en een muzikaal slot (Van een medewerker) Na de plechtige Installatie van bur gemeester Francke op de raadszitting in het gemeentehuis werd, zoals ge meld, een koffietafel gebruikt in de cantine van het D.U.W.-kamp, waar heel wat gasten een plaatsje hadden gevonden. De heer K. A. van Lange- raad, waarnemend voorzitter van het Comité Kytoer Ouden van Dagen en de Oranjevereniging, bood oud-bur gemeester Baas het reeds bü zijn af scheid toegezegde, fraai gebrand schilderd medaillon met het nieuwe gemeentewapen aan. In zijn dankwoord zeide oud-bur gemeester Baas: „Het valt mij moei lijk, een passende houding aan te ne men tegenover de overstelpende blij ken van waardering, mij in allerlei vormen, reeds bij mijn afscheidsreceptie en ook heden betoond". De loco-burgemeester van St. Lau rens, doheer Boon, dankte het ge meentebestuur van Kcrkwerve voor do aongeboden koffietafel. Burgemeester Francke, getroffen door het gul ont- haul, betrok in zijn dankwoord in het bijzonder mevr. v. Burg en haar help sters voor alle moeite en zorg aan de koffietafel besteed. Oud-burgomees'or Baas ^sloot met een dankwoord aan de spreker» do gezellige maaltijd. Tezamen met de andere deelnemers aan de optocht, had zich ook do on genode gast Pluvius opgesteld, met de bedoeling de tocht mee te maken. Ge wapend met parapluics, regenjassen en dekzeilen vertrok rond twee uur een stoet versierde paarden, wagens, fiet sen, auto's en een grote bus van do N.V. Stoomtram Walcheren vanaf het dorp. Deze kilometer lange optocht be wees weer eens, wat eendracht en saam horigheid in een kleine gemeenschap tot stand brengen kan. Zonder \nci- denten werd het parcours over do vaak smalle, kronkelende wegen afgelegd. Aan contrasten ontbrak het in dezo optocht niet. Niet zonder heimwee aan vervlogen jaren, zullen vooral de oudor ren de oude Schouwse „riemwagen" hebben ontdekt temidden van de luxe sleeën, die nu eenmaal bij onze tijd behoren. Deze wagen is als enige op Schouwcn-Duiveland overgebleven. De riemwagen volgde de „sjees" op en werd op haar beurt verdrongen door hot Gelderse en Utrechtse wagentje. De riemwagen was temeer een verrassing in deze optocht daar het niet mogelijk bleek voor do intocht van de burge meester een open landauer te pakken te krijgen. Naar de inmiddels overleden aan- schaffer van de riemwagen, Jan van Damme, is deze naam in de volks mond van Kerkwerve en ook wel buiten de grenzen van de gemeente reeds minstens 60 jaar onlosmakelijk verbonden met die wagen. In de wandeling heet het van kindsbeen af: „de ouwe riemwaegen van Jan van Damme". Wedstrijden en Kinderspelen Na de ontbinding van de optocht konden, onder betere weersomstandig heden, de op het programma vermelde wedstrijden gehouden worden, waaruit resp. de volgende prijswinnaars te voorschijn kwamen: Ringrijden paar den: W. Wcsscls, Betsy v. d. Hoek, J, Boot, B. en A. v. Leeuwen, W. Berrevoets en W. do Oude. Ringrijden fietsen: Annie de Oude, J. van IJssel- Nederland en de Chinese Volksrepubliek Volledige bewegingsvrijheid voor de gezantschapsemployé's De Nederlanders in Peking verke ren in een zeer aparte positie, aldus verklaarde de eerste ambassade-se cretaris van de Nederlandse ambas sade aldaar, G. J. Dissevelt, die vo rige week met de „Willem Ruys" in ons land aankwam. Wat de diploma tieke relaties betreft, er wordt sinds Mei 1950, toen Nederland de eerste positieve stappen tot erkenning van de Volksrepubliek deed, nog altijd onderhandeld. Wat dit betreft ver keren Noorwegen en Engeland in de zelfde positie. Er zijn, wat Nederland betreft, diverse besprekingen met af gevaardigden van de Volksrepubliek gevoerd en bepaalde suggesties ge daan, maar een antwoord hunner zijds is totnutoë -uitgebleven. De heer Dissevelt, die sinds Mei 1951 in Peking vertoeft, maar vier jaar in totaal in China is geweest en voor de oorlog taalstudent was, verklaarde voorts dat de employé's van het gezantschap in Peking vol ledige bewegingsvrijheid genieten. Men kan er ongeveer komen tot de Western Hills en wil men verder, dan is daar een vergunning voor no dig. Die is echter tot heden nog nooit geweigerd. De Nederlandse handels huizen in Sjanghai zijn gesloten, met uitzondering van de factorij, de Ne derlandse Handelmaatschappij. dijk, Adri Stouten, Joh. b. d. Vaate, Jac. Stouten en Lena v. Weetenbrugge. Na de lampionoptocht ging de burge- meeeter over tot het bekendmaken en uitreiken der prijzen. De gelukkigen waren voor versierde wagens reep.» Boerenbruiloft, Jote en Jaoné, Korf balver. W.I.K„ Meisjes ver. „Kleine Kracht", Schouwse llieuiwagen en Am- bacbtswagen. Versierde fietsen: Vis sersschip „Francke" (v. Dijk), L. v. d. Wekken, H. Ringelberg, Jan Peute, A. Rijnberg, M. Hart. Verder alle kin deren een troostprijs. Versierde paar den: H. Viergever, K. A. v. Langeraad, W, Weasels, A. v. Leeuwen, Nioo Bool, Jzn. en C, v. d. Wekken. Met een dankwoord aan de jury, do heren Argelo en de Jopg, alsmede pan alien, die op enigerlei" wijze hadden meegewerkt (inzonderheid „Con Amore" van Noordgouwe), do dag van zijn intocht tot een voor hem zo'n dank- volle dag te maken, besloot hij zijn rede, na een driewerf hoera voor Kerkwervo, met de wens, spoedig in hun midden te kunnen wonen. Dhr. H&nse, als voorzitter van de feest commissie, eveneens voor de medewer king, hem in alle opzichten verleend. Hierna gaf het Ned. Herv. Kerkkoor van Haamstede (dat binnenkort ook via de radio te beluisteren zal zijn), onder leiding van dhr. F. P. v. Wca- tenbrugge, enige nummers ten beste Zoals gewoonlijk waren het de tonen van de muziekinstumenten (in casu van „Con Amore"), die na diverse num mers om 11 aur met bet Wilhelmus hot laatste programmapunt afwerkten. Ondanks de leegte, die de scheidende functionaris door zijn heengaan in zo- veler harten heeft veroorzaakt, heeft Kerkwerve haar nieuwe magistraat op joviale cn gepaste wijze ontvangen. Hoe^ wel do feestvreugde uitbundig was, zag de versterkte politiemacht haar taak beperkt tot hot nemen van enkele ver keersmaatregelen Staking in Amerikaanse kolenmijnen voorkomen Loonsverhoging voor de mijnwerkers. De door John Lewis, leider der Amerikaanse vakvereniging van mijnwerkers, aangekondigde staking, die Maandagochtend jl. zou begin nen, is voorkomen door het sluiten van een overeenkomst tussen de di recties der mijnen in het Noorden en Lewis. De overeenkomst behelst o.m. dat de mijnwerkers een loonsverhoging van 1.80 dollar per dag zullen ont vangen. Tot nu toe ontvingen zij 16.30 dollars per dag. Verder is men overeengekomen, dat de mijnen voor elke ton gedolven steenkool 30 40 dollarcents zullen bijdragen in het pensioen- en hulpfonds van de mijn werkers. Onder de overeenkomst, die voor één jaar is aangegaan en die 1 Oc tober a.s. van kracht wordt, vallen ongeveer 170.000 arbeiders. Lewis Moses, voorzitter van de Noordelijke mijndirecties, heeft verklaard, dat het accoord nog andere bepalingen omvat, maar hij weigerde deze be kend te maken. Oost-Duitse delegatie uit Bonn teruggekeerd De vijf man sterke Oostduitse dele gatie die, staande onder leiding van de veteraan-communist Hermann Matern, te Bonn een nota van het Oostduitse parlement over een voor gestelde hereniging van Duitsland heeft overhandigd aan de voorzitter der Westduitse Bondsdag, Hermann Ehlers, heeft Zondagochtend vroeg de Oostduitse zónegrens weer over schreden. Bij het betreden van Oost- Duits gebied werden de delegatiele den door Sowjetrussische soldaten en leden der Oostduitse Volkspolitie bloemenruikers overhandigd. Westduitse anti-communisten be schouwen het bezoek der delegatie als een fiasco, daar zij er niet in ge slaagd is besprekingen te voeren met ook maar één enkele der vooraan staande Westduitse politieke partij leiders. De communisten zijn echter van mening dat het delegatiebezoek een „geslaagde nieuwe zet" is in hun campagne, welke ten doel heeft be sprekingen over hereniging van Duitsland te doen beginnen. Bijen bouwden hun huis in de open lucht Toen de heer V. te Venray door gegons opmerkzaam werd gemaakt op de aanwezigheid van een zwerm bijen in de tuin achter zijn woon huis, ontdekte hij, dat de diertjes zich een huis in de open lucht hadden gebouwd en honingraten aan een tak hadden „gemetseld". Met raten en al zijn de bijen, voor welke het in middels buiten te koud is geworden, in een korf ondergebracht. Een der gelijke ratenbouw in de open lucht is een grote zeldzaamheid. Autobotsing eiste slachtoffer Zondagmorgen heeft zich op de Venray se weg bij Horst (L.) een ern stig auto-ongeval voorgedaan, waar bij een der beide inzittenden op slag werd gedood en de ander zeer ern stig werd gewond. Een uit Wasse naar afkomstige auto, waarin twee heren gezeten waren, kwam te slip pen en reed in volle vaart tegen èen boom. Een der inzittenden overleed onmiddellijk, de andere passagier werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis in Horst overgebracht Ingezonden mededeling BUab Uw bloed mlver met Kruschon Salts. En voorkom zo Rhenmatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeug dige, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwek- kende onzuiverheden, die zich anders vastzetten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regelmatig gebruik van Kru- schen; daarmee bevrijd'ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven maken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apo theker of drogist en begin morgen ochtend die heilzame kuur. Oud-model paspoorten worden na 1 October niet meer verlengd Paspoorten van oud model kunnen na 1 October niet meer worden ver lengd. Houders van paspoorten zullen dus na die datum, wanneer hun pas ver loopt, een nieuw paspoort „model 1950" moeten aanschaffen, waarvan echter de kosten hoger zijn, dan voor een verlenging in rekening wordt ge bracht. Weliswaar zijn de Rijksleges bij verlenging en bij vernieuwing dezelfde, doch de gemeentelijke en/of provinciale leges kunnen bij verlen ging lager liggen of zelis achterwege blijven. Er bestaat echter de mogelijkheid, paspoorten te laten verlengen enige tijd vóór de vervaldatum. In Zuid- Holland kan dit b.v. reeds drie maanden voor deze datum geschie den. Houders van een oud- model pas poort, dat voor 1 Januari vervalt, kunnen daar dus nog voor de gestel de datum van 1 October 1952 hun paspoort laten verlengen, waarbij zij dan als regel een zeker bedrag uit sparen. Hervatting Indonesisch- Nederlandse besprekingen? De Nederlandse Hoge Commissaris Ln Indonesië, de heer A. Th* Lamping, heeft Maandag met de mlniatcr van Buitenlandse Zaken, do heer Mukarto, een onderhoud van 3 kwartier gehad. Bij deze ontmoeting zou o.a. gespro ken zijn over hervatting van de on derhandelingen over de Nederlands-In donesische Unie en de kweetie-Nieuw- Guinsa, die in Februari gestaakt riju. Minister Mukarto beeft aan do heer Lamping medegedeeld, dat aan de In donesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Susanto Tirtoprodjo, jnstruc- tie is gegeven om met de Nederlandse regering besprekingen te voeren over de procedure van de aanstaande onder handelingen, aldus heeft Aneta uit wel ingelichte bron vernomen. Ingezonden mededeling IS FANTASTISCH GOED EN HELPT ZEKER IJ VRAAGT UW APOTHEEK EN DROGIST Nieuwste manier van wassen verwijdert terstond alle vlekken De geschiedenis van het wassen loopt bijna gelijk op met de ge schiedenis van de be schaving. In primitieve tijden geschiedde het wassen aan beek of ri vier. Later gebruikte men zachte zeepsoorten, toen harde zeep. En ónze generatie leerde het gemak kennen van de „zelfwerkende" was middelen. Maar bij dit alles veranderde er niets aan het doel van het wassen: het ver wijderen van vlekken. En op geen enkele ma nier kunnen vuil en vlekken zo snel en grondig uit de gezins- was worden verjaagd als door een behande ling met Castella! Zienderogen verdwij nen de hardnekkigste vlekken in het dikke en vette (en zo absoluut VEILIGE) sop van Cas tella! (Het blauwe pak: 47 ct; dubbel pak 90 ct). Daarbij maakt het „Ac tief Wit", dat in Cas tella is verwerkt (al léén in Castella 1) de ontvlekte was onbe schrijflijk helder en zacht. H.M.s „Van Galen" ln aan varing met Brits schip H.M/s torpedobootjagor „Van Galen'.' is de vorige nacht in botsing geweest met dc „Eaglc", het grootste en nieuw ste Britse vlicgkampscbip. Volgens de berichten, die bij het hoofdkwartier van de oefening „Main Brace" in Pi- treavi (Schotland) zijn binnengekomen, geschiedde de aanvaring bij Noord-Jut land, naar men aanneemt toen de „Van Galen" brandstof overnam van het Britse schip. Een nauwkeurige opgave van do schade is nog niet ontvangen, maor aan beide voartuigen schijnt zij slechts licht te zijn. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Do „Eag le" blijft aan de oefening deelnemen, de „Van Golen" gaat naar Den Hel- 'der. Hot schip kan deze reis op eigen kracht en zonder escorte maken. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 24 September HILVERSUM I. (402 m). 7.00 nieuws. 7.18 gram. 8.00 nieuws. 8.18 orgelspel. 8.50 voor de hulsvrouw 9.00 gram. 9.35 waterstanden. 9.40 gram. 10.00 schoolradio. 10.20 voor de vrouw. 11.00 gram. 12.00 dansmu ziek. 12.30 land- en tuinbouw. 12.33 voor het platteland. 12.38 pianoduo. I.00 nieuws. 1.15 commentaar. 1.20 omroeporkest. 2.00 Gesproken por tret. 2.15 gram. 3.00 voor de kinderen. 3.35 voor de jeugd. 4.05 pianorecital. 4.15 voor de jeugd. 4.45 voor de zie ken. 5.15 dansmuziek. 5.50 regerings uitzending: „Volksleven op Sumba". 6.00 nieuws. 6.15 varia. 6.20 militaire reportage. 6.30 R.V.U.: „De mens en zijn filosofie". 7.00 lezing. 7.15 gram. 7.30 voor de jeugd. 8.00 nieuws. 8.05 „Don Giovanni", opera (le acte). 9.35 „Het recht op vergelding", hoorspel. 10.35 lichte muziek. 11.00 nieuws. II.15-12.00 gram. HILVERSUM II. (298 m). 7.00 nieuws. 7.15 gymn. 7.30 gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 nieuws. 8.18 gewijde muziek. 8.45 gram. 9.00 voor de zieken. 9.30 voor dc vrouw. 9.35 gram. 10.10 idem. 10.30 morgenwijding. 11.00 radio-philhar- monisch orkest. 12.00 gram. 12.05 te nor en piano. 12.30 land- en tuin bouw. 12.33 gram. 12.37 kerkdienst. 12.59 klokgelui. 1.00 nieuws. 1.15 „Met PIT op pad", causerie. 1.20 mando line-ensemble. 1.50 gram. 2.15 geva rieerde muziek. 2.45 voor de meisjes. 3.00 kamerorkest. 3.45 lichte muziek. 4.00 voor de jeugd. 5.20 orgelspel. 5.50 militaire reportage. 6.00 gram. 6.15 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven. 6.30 viool, cello en piano. 7.00 nieuws en weerpraatje. 7.10 gram. 7.15 boekbespreking. 7.30 gram. 7.40 radiokrant. 8.00 gram. 8.15 Nationale reclasseringsdag. 9.30 ope ra-concert. 10.10 omroeporkest. 10.30 Internationaal Evangelisch commen taar. 10.40 gram. 10.45 avondover denking. 11.00 nieuws en SOS-ber. 11.15-12.00 viool, clavecimbel en cello Voor de fijne was, die alleen een volkomen alkalivrü middel ver draagt, maakt Castella zijn speciale alkalivrye Wolwas (Het rose pak: 41 ct). Talloze vrou wen wassen haar ny lons en fijne lingerie alleen in Castella Wol- was en geven dat tere goed daarmee een vier maal langere levens duur. Vijf jaren Inspectie van het schriftelijk onderwijs Gunstige resultaten bereikt In „Krasnopolaky" te Amsterdam Ia do jaarlijkse algemene vergadering van de Inspectie van het schriftelijk onder wijs gehouden. De voorzitter, de heer L. F. Kleiterp,- opende do vergadering met een herdenking van de erevoor zitter der Inspectie schriftelijk onder wijs, wijlen prof. dr. Ph. Kohnstaram, die de 6toot heeft gegeven aan de tot standkoming van dit toezicht op het Schriftelijk onderwijs on aan wio de I.S.O. heel veel heeft te danken. Een gelukwens richtte de heer Kleiterp tot de vertegenwoordiger in het ourato- riurfl van de bekende instelling P.B.N.A. (Politechnisch Bureau Nederland-Arn hem) te Arnhem, welke do vorigo maand haar 40-jarig jubileum vierde en waaraan bij die gelegenheid het prja- dicaat „Koninklijke" werd verleend. Spr. stelde in hot licht, dat hierin niet alleen de hoogste erkenning schuilt van de verdiensten van P.B.N.A. vooc de studie der technische vakken, maar dat hierdoor tevens de schriftelijke onder wijsvorm een verdiende waardering ge vonden heeft. Uit het overzicht door de voorzitter gegeven van het werk dor I.S.O. in de afgelopen vijf jaar bleek, dat deze gunstig zijn geweest. De band met do overheid werd geleidelijk versterkt. Thans 6tclt deze zich volledig achter hot erkende schriftelijke onderwijs. Do organisatie van do I.S.O. is steeds verbeterd en de bekendheid van de In spectie onder het publiek neemt blij kens dc omvangrijke correspondootio steeds toe. 30 jaar bij Chinese zending Echtpaar Leynse naar Amerika vertrokken Zondagavond 1L zijn de heer en mevrouw J. P. Leynse, de Nederlan ders, die dertig jaar in China bij de zending werkzaam waren en zich na do oorlog in Californië hebben geves tigd, van Schiphol naar Amerika ver trokken, na een verblijf van drie maan den in hun vaderland. Vrijdag 11. wer dén zij ten paleize in hot Noordcinde ontvangen door H.K.H. Prinses Wilhel- mina, die de wens had te kennen ge geven tot een persoonlijke kennisma king, nadat rij de door de heer Leynse tijdens zijn Japanse gevangenschap in het Engels geschreven Chinese familie roman met bijzondere belangstelling had gelezen. Van deze roman zal begin volgend jaar een Nederlandse verta ling verschijnen. Huidige toelatings-examens onvoldoende geacht Zaterdagmiddag sloot Dr G. Wie- lenga, voorzitter van de contactcom missie van het Voorbereidend Hoger- en Middelbaar Onderwijs de confe rentie, waarvoor ruim tweehonderd vertegenwoordigers van Christelijke scholen van V.H.M.O. in Nederland naar „Woudschoten" waren gekomen om te spreken over het referaat van Dr H. Turkstra: „Toelating tot en se lectie op de Middelbare school". Twee dagen heeft men over dit on derwerp gesproken, daarbij er van uitgaande, dat de huidige toelatings examens onvoldoende zijn om een juiste selectie bij de grote overgang van lagere school naar middelbare school te verkrijgen. Naar de mening van het Christe lijk Paedagogisch Studiecentrum, die deze bijeenkomst had uitgeschreven, is dit een probleem dat zowel het M.O. als het L.O. aangaat. Daarom had men ook enige vertegenwoordi gers van de Christelijke lagere scho len uitgenodigd, om aan de discussie deel te nemen. Inschakeling hoofdonderwijzer Na 'n uitvoerige bespreking, waar aan ook de inleider, Dr Turkstra, deelnam, kon men het eens worden over het punt waarin ook aan de hoofdonderwijzer van de school, die door de candidaat wordt verlaten om naar een instelling van M.O. of Voor bereidend Hoger Onderwijs te gaan, een medebeslissende stem wordt ge geven. Deze stem betreft het samen stellen van de toelatingsopgaven en, desgewenst, het beoordelen van het gemaakte werk. Geen bevoegdheid wil men de hoofdonderwijzer "even t.o.v. het al dan niet toelaten van de leerling. De overbrugging van de kloof In de eerste klas wil men het on derwijssysteem aanpassen, teneinde de grote kloof tussen L.O. en M.O. te overbruggen. Men verwacht boven dien dat deze kloof kleiner kan wor den gemaakt indien er bij de L.O.- krachten meer kennis bestaat van de doelstelling, het leerplan en de werk methoden van het M.O. en omge keerd. De deelnemers waren het cr una niem over eens, dat da huidige toe latingsexamens geen bevredigende selectie verschaften, maar dat bin nen het raam van het bestaande re glement nog niet alle mogelijk)'eden om hierin verbetering aan te bren gen, zijn uitgeput. De mogelijkheid van een psycho technisch onderzoek, de wenselijkheid van het overleggen van een per soonsbeschrijving van de laatste L.O.-jaren, een proefklasse en andere middelen zullen in de practijk moe ten worden beproefd. FEUILLETON 79 Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Streven naar vaste tarieven in het begrafeniswezen In d© te Utrecht gohouden verga dering van do Protestants-Christclijko Bond van Begrafenisondernemers ia uit voerig gesproken over do tarieven. Hoewol >n enkoio groto steden reeds jaren wordt gewerkt mot voor allo klassen vaste tarieven, zijn er nog volo steden cn rayons waar do be grafenisondernemers elk volgens eigen prijssnmonstelJing begrafenissen ver zorgen. Do Protestants-Christelijke Bond acht het in hot algemeen belang en in dat van hot begrafenisbedrijf. dat plaatselijk of rayonsgowijzo vaste ta- riovcn worden ontworpen. Besloten werd deze punten aanhangig te maken bij do Nederlandse Centrale voor het begrafenisbedrijf. De volgende morgen was het al laat toen Jan wakker werd. Hij keek op zijn horloge en schrok, toen hij zag, dat het bij elven was. Met een sprong was hij uit bed, schoor en waste zich en een poos later liep hij naar beneden. Daar werd hij verwel komd door mevrouw van der Ham. „Goed geslapen, Jan?" „Uitstekend, mevrouw. Hè, een Hollands bed is toch maar je ware. Ik denk, dat ik er maar een mee neem naar Rio, want daar kunnen ze geen bedden maken." Terwijl hij zat te ontbijten, kwam Bep binnen. „Ah, eet smakelijk. Ik heb al een ochtendwandeling ge maakt. Het is wel fris, maar toch lekker weer. We krijgen vorst". „En ik hoop ook van sneeuw, want dat heb ik in geen jaren gezien. Ja, alleen vanuit de verte, op de berg toppen. Maar ik heb er nooit van ge houden bergen te beklimmen en dus ben ik er nooit geweest". Toen Jan klaar was, vroeg hij aan Bep: „Zeg, zou ik hier voor een poos je een auto kunnen huren?" „Misschien wel, maar dat is toch niet nodig? Vader heeft alweer twee wagens en één ervan zul je zeker wel mogen -gebruiken". „Apropos, waar is je vader"? „Naar Den Haag. Hij zal tegen de avond wel thuis zijn. Heb je plan nen?" Jan's gezicht betrok. Hij keek naar de ring, die hij al jaren aan zijn lin kerhand gedragen had. En Bep zag het. Ze zuchtte. „Ikbegon hij aarzelend, een sigaret opduikend, „ik wou wel eh een toertje maken door ons land. Er moet zoveel verwoest zijn, hè?" Bep keek hem aan en knikte. Jan kleurde. Ze begrijpt, dacht hij, dat ik naar de Beemster wil. Ja, het meisje begreep hem en dat maakte het nog moeilijker voor hem. Maar ze nam, resoluut als ze was, terstond een beslissing. „Trek een jas aan en kom dan naar de garage", zei ze. „Ik ga met je mee" „Ja, maarbegon Jan protes terend. „Wacht even, Jan, in de wagen zal ik je iets vertellen. Dat moet je we ten, vóór je gaat naar.waarheen je wiltZe noemde de naam niet, maar Jan begreep onmiddellijk, wat ze bedoelde. Jan haalde zijn schouders op en kleedde zich aan. Toon ging hij naar de garage, waar het meisje de wagen startte. „Ik zal wel rijden", zei ze op rustige toon, „dan kun jij onderhand wat naar buiten kijken. En tijdens deze rit zal ik je wat vertellen, iets, wat je weten moet", voegde ze er voor de tweede maal aan toe. Met een rustig gangetje reed men door Wassenaar, maar toen men een maal op de grote weg was, verhoogde Bep de snelheid. En ondertussen ver telde ze: „Je zult in Brazilië wel het een en ander gelezen hebben over de toe stand in ons land gedurende de oor logsparen. En dan zul je ook wel we ten, dat er een georgainseerd verzet was tegen de Duitsers. Tal van wel denkende Nederlanders hebben daad werkelijk deelgenomen aan dit ver zet en velen hebben helaas hun leven er voor moeten geven. Er was veel verraad en vele verzetstrijders, man nen zowel als vrouwen, zijn in han den van de Duitsers gevallen en ge fusilleerd. Het was gevaarlijk werk, maar we deden het voor Koningin en vaderland. We beschouwden het als onze plicht". Jan keek haar verrast aan. „Heb jij er ook aan deel genomen?" Ze knikte zonder naar hem te kij ken. „En Thea. Wij beiden. Maar dat is niet het belangrijkste. We zijn er allebei goed doorgerold, hoewel.... ook wij zaten meer dan eens in de knel". Ze zuchtte. De man naast haar dacht na. Hij had gelezen van het werk, dat de ondergrondse beweging in het land deed en had wel begrepen, dat het levensgevaarlijk was. „Was dit nodig?" vroeg hij. „Ik bedoel, dat jij er ook aan deel nam?" fWordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 2