DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Italiaanse premier de Gasperilta|iaanse socialist bracht in West-DuitsIand beaoek aan slaUn Reservediensten onmisbaar voor de verdediging van ons land Voor de zevende maal défilé langs de „dodencel" in het Oranje-hotel MRIKZÏESCHlStNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijk par 3 mnd. bij vooruitbetaling I 4,94, p. w. 38 ct Lou* nummin 10 ct Varichljnt Icdor* werkdag- Advartanllaprij» 1 Set. per mm Succeije» (ma*. 15 mm.) minimum II,- p. ituk. WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 23 SEPTEMBER 1932 1797-1889 No. 17220 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelitraat A 171, Zlerikzae, Poitbu» nr, 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelitraat A 171 Zierikzee. „Geen assen smeden, maar bruggen bouwen" „Atoom- en waterstofbommen geen beslissende wapens" Voor zijn vertrek naar Bonn heeft de Italiaanse premier, de Gasperi, verklaard, dat zijn bezoek aan West Duitsland niet ten doel had „assen te smeden, maar bruggen te bouwen voor een gemeenschappelijk bouw werk". De Gasperi wordt o.m. vergezeld door zijn echtgenote en de ambassa deur van West-Duitsland ln Rome, Clement von Brentano. Zij werden Zaterdag bij hun aan komst op het station van Bonn ver welkomd door zijn West-Duitse col lega, dr. Konrad Adenauer, de Minis ter van Financiën Schëffer en de Staatssecretaris van het Westduitse Ministerie van Buitenlandse Zaken, Hallstein. De West-Duitse politie had uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. Het station was afgezet, toen de Gasperi's speciale trein aan kwam. De Gasperi's bezoek ls het eerste, dat het hoofd ener buiten landse regering aan de West-Duitse Federale Republiek brengt sinds haar ontstaan, nu drie jaar geleden. Nog steeds „vliegende schotels" Britse deskundigen stellen onderzoek in Deskundigen van de Britse lucht macht zullen de ropperton van tien ervaren officieren en menschoppen be studeren, die in bijna gelijkluidende bewoordingen het verschijnen en ge drag van een „vliegende schotel" bo ven een vliegveld in Noord-Engeland hebben beschreven. In Midden-Zweden heeft een voor malige vlieger van de Zweedse lucht macht eveneens een „vliegende scho tel" waargenomen, waarvan hij een nauwkeurige beschrijving heeft gegeven. Ook dit voorwerp verwijderde zich op een gegeven ogenblik „met reus achtige snelheid". Zijn verklaring wordt dcor zijn eohtgenote onderschreven. Ook twee mannen in de West- Zweedse haven Gothenburg meldden Zondag een „vliegende schotel" te hebben waargenomen. Bezoek van Maarschalk Tito aan Groot-Brittannië verwacht Van welingelichte Lcndcnse zijde wordt vernomen dat gesproken word* over regelingen voor oen bezoek van het Joegoslavische staatshoofd en lei der der regering, Maarschalk Titc, aan Grcot-BrittonniS. Van betrouwbare zijde wordt ver nomen dat de berichten, volgens welke Minister Eden bij zijn bezoek aan Joe- gc-Slavië de Maarsohalk zou hebben uitgenodigd Londen to bezoeken, juist zijn. Men meent te Londen dat het feit, dat het officiële Jcego-Slavische persbureau „Tanjoeng" het eerst met het berioht van de uitnodiging kwam, als een aanwijzing kan worden gezien dat Tito geneigd is de uitnodiging te aanvaarden, indien hiervoor een hem passend tijdstip kan worden vastgesteld. EGYPTE Bevel tot het inleveren van vuurwapenen Stappen naar een militaire dictatuur De Egyptische Minister-President. Generaal Naguib, heeft in zijn functie van militair gouverneur-generaal een pr«.olamatie uitgevaardigd, die bepaalt, dat misdaden en vergrijpen tegen de nieuws landhervormingen van de rege ring bcreoht zullen werden door mili taire tribunalen. Verder heeft de regering van Na guib haar goedkeuring gehecht aan een wet, volgens welke de politie het leger te hulp knn roepen om in noodgevallen do orde te bewaren en heeft Naguib, in zijn functie van mili tair gouverneur van het land, op dracht gegeven dat een ieder, die in het bezit yan vuurwapens Is, deze binnen een week in te leveren, cn- genoht het feit cf hot bozit von deze wapens al dnn niet door oon vergun ning wordt gedekt. De voormalige Wafdistlsche regering, ender Moestafa Nahas, heeft verleden jaar, na het eenzijdig opzoggon van het in 1936 gesleten Brits-Egvptische verdragi «llo „gezonde Egyptenercn" het recht gegeven vuurwapens te dra gen. Dit In het kader van „de bevrij- dingswcrsteling" tegen de Britse atrljd- krachteo in de Sucz-knnnnlxóne. Voor zijn vertrek naar een hOtel ln Keulen, waar hij verblijft, maak te de Italiaanse premier in een par ticulier vertrek van het stationsbuf fet kennis met de West-Duitse Mi nisters. Maandagochtend voerde de Gasperi besprekingen met Adenauer. Er was geen officiële agenda voor de besprekingen vastgesteld. De Ita liaanse Minister-President zal ook uitstapjes maken. Zijn bezoek zal tot Woensdagavond duren. Frans loco-burgemeester in Spanje veroordeeld Beschuldigd van spionnage Rrymoud Marius Viadieu, loco-bur gemeester van Toulouse, is tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens spionnage in Spanje. Viadieu werd voor een krijgsraad van de Spaanse Marine te Cartagena er van beschuldigd teke ningen cn gegevens van militair belang in zijn bezit te hebben. José Ladinan, een ambtenaar in Car tagena, die van medeplichtigheid werid beschuldigd, is veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Viadieu heeft het hem ten laste ge legde ontkend en verklaard, dat hij alleen maar als toerist naar Spanje was gegaan. Hij voegde er aan toe, dat de inlichtingen, die hij wenste te heb ben slechts moesten dienen'om vast te stellen wat de Spaanse „roden" dedea en of er enige waarheid school in een bericht, dat aan de Amerikanen het gebruik van bases en vliegvelden ia Spanje was verleend. De verdediger van Viadieu zeide, dat zijn cliënt een sociaal christen en een hoogst achtens waardige figuur in Toulouse en boven al een onverzoenlijke anti-communist was. Het Engelse blad „Sunday Picto rial" heeft een interview gehad met het Britse parlementslid Richard Crossman, waarin deze mededelingen heeft gedaan over het jongste bezoek van de linkse Italiaanse socialist Pietro Nenni aan Maarschalk Stalin. Nenni wilde niet, dat zijn woorden letterlijk werden weergegeven, doch het artikel is een samenvatting van de voornaamste indrukken die hij opdeed. Volgens Nenni Is Stalin niet over matig onder de indruk van atoom- en waterstofbommen, omdat hij deze niet als beslissende wapens be schouwt. Indien de Amerikanen Moskou vernietigden en de Russen New York, zou dit in de ogen van Stalin een catastrophe zijn voor beide landen. Maar om een oorlog te win nen, moet niet alleen de hoofdstad van de vijand door bommen vernie tigd, doch het land bezet worden en dat is volgens Stalin iets wat de Amerikanen noch de Russen tot stand kunnen brengen. Sommige leden van het Politbu reau (maar niet Stalin) rekenen er, volgens Nenni, op, dat de herbewa pening in het Westen een ernstige economische crisis zal veroorzaken. „Maar zelfs indien deze niet intreedt, zijn zij er zeker van, dat de Russen de druk van een tienjarige bewape ningswedloop minstens even goed als de Westelijke wereld kunnen door staan. Stalin zal geen uitdagende stap doen, die een oorlog zou verwekken, maar hij zal ook geen van de com munistische winsten in Oost-Europa laten varen om Amerika gunstig te stemmen", aldus Nenni volgens Crossman. LANDDAG INSTITUUT STEUN WETTIG GEZAG TE ROTTERDAM Thans reeds 14000 vrijwilligers bijeen HERDENKING VAN HEN DIE VIELEN Offer der gevallenen heeft altijd zin Voor de zevende maal werd Zater dagmorgen het jaarlijkse défilé ge houden Inngs de „dodencel" in hot Oruuje-Hótel en langs het monument dat in de buitenmuur van do gevan genis aan de van Alkemadelaon te 'a-Gravenhoge is aangebraoht. Als elk jaar bestond or voor deze sobere maar altijd aangrijpende pleohtigheid zeer grote belangstelling. Uit alle delen van het land waren de nabestaanden en oud-gevangenen naar het Oranje-Hótel gekomen. Met een enkel wcord leidde de heer G. Bos. voorzitter van de Stich ting Oranje-Hótel de défilé langs cel 601 „de dodencel" in. Hij herdacht degenen die hun leven hebben ge geven in de bezettingsjaren en hen die hier een groot stuk leven en levenskracht hebben gebracht. Het meest kenmerkende van de dictatuur en de dictatoren noemde hij het dat de men sen worden beschouwd en gebruikt als doel. Zij die gevallen zijn hebben in de dictatuur de verlaging van de waarde van de mens gezien. De uit voering van het eigen levensplan werd doorkruist door de diotatuur. De mens is doel i n zichzelf. Daarom heeft het offer dat zij drachten altijd zin. aldus de heer Bos. Het behoorde bij hun levensplan. Hij herduoht degenen die voor het ware levensdoel gevallen zijn. Tenslotte waarsohuwdo hij voor het materialis- Grote toename van de mis daad in de Ver. Staten In haar halfjaarlijkse rapport meldt de Amerikaanse recherche (F.B.I.) eon aanzienlijke toename van het aantal misdaden in de Verenigd© Staten in de eerste helft van dit jaar. In dit tijdvak worden 1.022.200 misdrijven goplcogd. Gemiddeld werd clko 26 seconden een diefstal gepleegd, elke 2,45 minuut een auto gestolen, elke 6,23 minuut een overval geploegd cn elk half uur oen vrouw onteerd. Elke 4,6 minuut was er een misdaod nis moord, doodslag, verkrachting of moordaanslag. Onder de gearresteerden vormen de 10-jorigen de grootste groep. Het vorige jaar wa ren dit de 23-jarigcn. me. Hij riep de mensen toe hot levens- anker te laten vallen in de zee van de geest, waar geen dictatoren zijn ■en het leven in te gaan met eerbied voor de mens, voor hot gezag en voor de normen en verpliohtingen >die er bestaan. Hierna werd twee minuten stilte in acht genomen. Onmiddellijk daarop zon gen allen het Wilhelmus. Het défilé nam daarop een aanvang. Voorop de nabestaanden, vervolgens de autoritei ten, oud-gevangenen en belangstellen den. Terwijl allen langs de „dodencel" defileerden, speelde in de gevangenis een kamerorkest stemmige muziek. Ver volgens trok de lange stcet naar bui ten langs het monument waar vele kransen en bloemen werden nederge- legd. Pléven over het Duitse militairisme Flinke Franse bijdrage aan] Europees leger noodzakelijk De Franse minister van Landsver dediging Plévan heeft Zondag in een pleohtigheid te Meaux, ter herdenking van de 38e verjaardag van de slag aan de Marne en het feit, dat Maar schalk Joffre, die het bevel voerder over de Franse troepen in deze slag. welke een eind maakte aan de Duitse opmars in Frankrijk in 1914, honderd jaar geleden geboren werd, verklaard, dat Frankrijk zioh opnieuw tegenover de dreiging von con Duits militarisme zal zien gesteld indien het onvol- deendo bijdraagt aan het in te stellen Europese leger. Pléven zeide onder meer dat Frank rijk zijn bondgenoten er toe heeft weten te brongen elko gedachte aan een verdedigingsstrategio, dio een te rugtrokken vnn het Europese vaste land, „wanhoopsbombardomenten" en latere cn mogelijke bevrijding mot zioh gebrnoht zou hebben, to laten varen Strijdkrachten dor Atlantische mogend heden staan thans op Franse bodem," verklaardo hij. Volgens de correspondent van de „Sunday Times" op het eiland Cyprus zullen de Britse strijdkrachten in de Suezkanoalzöno in do nabije toekomst met een derde worden verminderd. Zaterdag is te Rotterdam een land dag gehouden van het Instituut Steun Wettig Gezag, waardoor duizenden nit geheel Zuid-Holland naar Rotterdam waren gekomen. In de morgenuren werden schiet- en sportwedstrijden ge houden, alsmede muziek en demonstra ties. Op de in de Ahoyhal gehouden vergadering werd het woord gevoerd door de minister van oorlog, ir. Staf, die er de bijzondere aandacht op ves tigde, dat hij grote belangstelling heeft voor het werk van het instituut en de opbouw van reaervediensten, omdat zij vrijwel een onmisbare schakel vormen iu de opbouw van onze -verdediging. „Het is niet zo", zei ir. Staf, „dat wij eerst wel met houten geweren kun nen oefenen. Wij moeten zorgen, dat onze verdediging zo is ingericht dat wij met enige zekerheid een vijand kun nen weerhouden om zijn hand taar Nederland uit te strekken. Dat mankt dr-.t wij systematisch onze verdedigiug moeten op- eu uitbouwen. Uw orgaii- satie, aldus spr, neemt daarin een be langrijke plaats in. Wij moeten zor gen dat iedereen weet, dat er ge noeg wil in ons leeft om het uiterste te doen voor de verdediging van ons land. Bij alle waardering die' spr, heeft en dit geldt niet de aanwezigen meent hij toch te moeten zeggen dat deze Ahoyhal veel te klein had moe ten zijn. Deze opmerking geldt de ve len, die buiten het nationaal instituut staan en hier een taak zouden kunnen vervullen. Voorts acht spr. het n et voldoende, dat men zich alleen maar aanmeldt, men zal er ook de conse quenties van moeten dragen en gere geld dienen te oefenen en het werk in stilte uitbouwen. Er zijn gelukkig voorbeelden genoeg, dat dit kan. Op het ogenblik is er geen twijfel aan of dit instituut kunnen wij op uit- Gedeelten van India worden door hongersnood bedreigd Hulp uit China en de Sowjet-Unle. Madras en delen van Mysore en Bombay (India) worden door hon gersnood bedreigd. De schaarste is ontstaan door het verscheidene ma len achter elkaar uitblijven van de moesson. In Madras is reeds veel regerings- geld uitgegeven aan centrale keukens en nog steeds komen verzoeken bin nen keukens in te stellen. Vijf Chinese vakverenigingen van het vasteland hebben een bedrag van ruim 400.000 roepijen ter beschikking gesteld van Madras. Aanvankelijk waren er -moeilijkheden, daar men er naar streefde het geld door een pro-communistische organisatie te doen verdelen. De moeilijkheden zijn echter opgelost, doordat de gevers er in toegestemd hebben de gift aan het Indische Rode Kruis ter beschikking te stellen. Hetzelfde is geschied met een lading van 10.000 ton graan, 5000 ton rijst, 50.000 blikken geconden seerde melk en een bedrag van 250.000 roepijen van de Sowjet-Unle. De betekenis van de Suez- kanaalzöne voor Engeland Verlies zou niet „onoverkomelijk zijn" De Britse Minister van Landsver dediging, Anthony Head, heeft op het hoofdkwartier van de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten, dat te Favid, in de Suez-kanaalz6ne is gevestigd, tegenover verslaggevers o.m. verklaard: „Het zou geen on overkomelijk verlies zijn, indien Groot-Brittannië zijn huidige basis in Egypte niet meer zou bezitten" Hij lichtte dit als volgt toe: „Het zal altijd voor het Westen van on metelijke betekenis zijn ergens in het Midden-Oosten over een basis te kunnen beschikken. Het bezit van een administratieve basis in Egypte zal immer bijzonder waardevol zijn. Ik zeg niet dat het onmogelijk is el ders een dergelijke basis te vestigen, doch het meest aangewezen gebied hiervoor is Egypte en het zou ook voor Egypte zelf, wat betreft de drei ging van het communisme, een goed ding zijn". nemende wijzp gebruiken, vervolgde ir. Staf. Wij komen nu op een totaal van 14000, terwijl er 16000 tot doel zijn gesteld. Wij zijn er dus bijna. En dan laat spr. buiten beschouwing nog dc grensbewaking en de vrijwillige poli- tle-organen". 's Middags werd een groot défilé gehouden. Duizenden vrijwilligers trok ken in stramme gelederen voorbij. Op de bijeenkomst in de grote Ahoyhal werden korte toespraken gehouden door dr. J. Schouten, prof. mr. C. P M. Romme eu de heer J. J. Vorrink. Stevenson voorstander van burgerrecht voor kleurlingen In zijn eerste rede in een der Zui delijk staten van Noord-Amerika, die Democratisch gezind zijn, maar te genstanders van het programma, dat de kleurlingen ln arbeid en bij de stembus gelijke rechten wil geven als de blanken, heeft de Democrati sche candidaat voor het president schap der Ver. Staten, Stevenson, zich openlijk uitgesproken voor dit programma. Stevenson sprak te Rich mond in Virginia. „Ik zou terecht ge vaar lopen mij uw afkeuring op de hals te halen, indien ik in 't Zuiden een andere mening zou verkondigen dan elders", aldus Stevenson. Terrorisme op Malakka neemt af In de afgelopen drie weken is het aantal terroristische aanslagen op Ma lakka moorden, brandstichtingen en sabotage sterk afgenomen. Ook üi bet de beveiiingslroepen, ondanks een steeds doelmatiger optreden, vooral bij de politie, moeilijker gevallen in con tact te komen met de rebellen. Ook de bevolking heeft thans een groter gevoel van veiligheid gekre gen, zich onder meer uitend in het zich vrijer bewegen en het verstrekken van meer inlichtingen aan de autori teiten over do bewegingen der terro risten. Gedetailleerde verllesltfsten bekend gemaakt Te Koeala Locmpoer, op Malakka. zijn officiële oijfers gepubliceerd be treffende het aantal slachtoffora van de strijd tegen de rebellen op Malakka over de periode Juni 194831 Augus tus 1952 In totaal zijn gedurende deze periode 5 197 communistische ter roristen gedood of gewond, terwijl 3605 burgers, politiemannen en militairen om het jeven kwamen. De gedetailleerde verliescijfers der communistische opstandelingen zijnt 3440 gesneuvelden, 1796 gewonden en 956 gevangenen. Negentig procent van de op deze wijze uitgeschakelde rebel len waren/zijn Chinezen. Burgers: 2.119 vermoord, 1256 ge wond en 591 vermist. Politie: 1.115 gedood, 1.293 gewond en vijf vermist. Leger: 371 man gedood en 677 ge wond. Grote luchtmachtoefening boven Groot-Brittannië Luchtstrijdkrachten der Atlantische staten zullen deelnemen aan de oefe ning-,, Ardent", die in de eerste twee weken van October a.s. boven Groot- Brittannië zal worden gehouden en welke ten doel heeft de Britse lucht verdediging te beproeven op een wijze, zoals dat ook in een oorlog te verwachten is. Het zal de groot ste luchtmachtoefening in vredestijd worden, die ooit boven Groot-Brit tannië is gehouden. Principiële Dagblad correspondent John Freeman, correspondent to Bonn van do Londense „Times", heeft voor hot lidmaatschap der West-Duitse bui tenlandse porsvereniging bedankt De reden hiervoor is dat de buitenlandse persvereniging Zaterdag een noenmaal heeft aangeboden aan do Oost-Duitse delegatie, die een bczook aan Bcnn heeft ^gebracht „Men biedt geen noenmaal aan een officiële Ocst-Duitse delegatie aan, wanneer de Oost-Duitse autoriteiteu personen uit West-Berlijn laten ont voeren en naar dc Sowjet-zóne slepen", 20 vei klaarde hij Alleen hij is in de wereld over bodig, die zich als zodanig be schouwt WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Enige regen Half- tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regen; na in de voornacht in het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige en aan de kust tot krachtig toenemende Zuidwestelijke- tot Westelijke wind; iets hogere middagtemperaturen. 24 Sept. Zon op 6.29, onder 18.34. Maan op 12.54, onder 20.01. Eerste Kwartier: 26 Sept. te 21.31. TIJDEN HOOG WATER Dinsdag 23 September Brouwershaven 4.59 17.13 (laag water 6 uur later) Bruinisse 5.41 17.48 (laag water 6 uur later) Renesse 4.48 16.55 (laag water 6 uur later) Westenschouwen 4.43 16.50 (laag water 6 uur later) Wemeldinge 5.51 17.59 (laag water ±5% uur later) Hansweert 5.15 17.16 (laag water ruim 6 uur later) Vlisslngen 4.05 16.12 (laag water 6 uur 15 min. later) Terneuzen 4.31 16.40 (laag water 6 uur 15 min. later) Tholen 5.51 17.58 (laag water 6% uur later) Antwerpen 6.09 18.16 (laag water 7 uur 7 min. later) Grootscheepse Franse actie in Indo-China Belangrijke luchtbasis loopt gevaar Ongeveer 2000 man trcepen van de Franse Unie hebben Vrijdag een aan?al gecpend tegen stellingen van do Vietminh in het bedreigde gebied van Tcurane, een belangrijke lucht basis en hoven in Midden-Vienam. Het resultaat van de cperatie, die Zaterdag is beëindigd, is n:g niet bekend. De aanval was voornamelijk gericht cp de verwoesting van in stallaties vEn de Vietminh in Anhow, 80 k.m van Tourane. Waarnemers hebben de laatste maan den grete bezorgdheid geuit voor de veiligheid van Tcurane met het oog cp een concentratie van Vietmlnh- strijdkrachten in het gebied. Gemeld werdt dat twee posten op nog geen 25 k.m van de haven dcor de Vietminh waren vereverd. De Duitse invoer uit Nederland De invoercommissie van de West- Duitse Bondsrepubliek heeft toestem ming gegeven voor de invoer van diverse goederen uit Nederland ter waarde van 3.3 millioen D.M. Hier onder bevinden zich consumptie aardappelen ter waarde van 3 mil lioen D.M., meel van oliezaden ter waarde van 100.000 D.M., jonge en kasplanten ter waarde van 250.000 D.M. en allerlei soorten kurkwaren ter waarde van 30.000 D.M. Russische kanonneerboot bracht Britse treiler op Een marconist van een rederij te Grimsby (Engeland) heeft medege deeld een telegram te hebben ont vangen van een uit Grimsby afkom stige treiler, waarin werd medege deeld, dat de 369 ton metende treiler „Equerry", terwijl zij ter hoogte van de kust van Noord-Noorwegen aan het vissen was, door een Russische kanonneerboot is aangehouden. Rus sen gingen aan boord, waarna het vaartuig, varende in Oostelijke rich ting, werd opgebracht. Naar van de zijde der rederij wordt medegedeeld, zou de „Equerry" niet hebben gevist in het zeegebied, waar de Geallieerde vloot- en lucht macht oefening „Mainbrace" wordt gehou den, doch op 1000 mijl afstand van dit gebied zijn aangehouden. Het was niet bekend of het schip de Rus sische visserijrechten zou hebben ge schonden. Het voorgevallene is medegedeeld aan het Britse Ministerie van Bui tenlandse Zaken en aan de Britse Admiraliteit. Deze weigerden echter de ontvangst van de boodschap te bevestigen of te ontkennen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1