DE TROONREDE Tastbaarder gestalte werd gegeven aan de samenwerking tussen de vrije volken DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premies voor woningverbetering kunnen op ruimer schaal verstrekt worden Boeren en geleerden ZIERIKZEESKHESNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. Prijk por 3imnd. bij vooruitbotaling f4,94, p. w. 38 ct Lots* nummert 10 et Vortehljnl ledor* **rlid«Q. Advertontleprijt 1 5cl per mm Suceetiet (met 15 mm.) minimum II,- p stuW. WAARIN OPGENOMEN WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1052 1797-1889 No. 17216 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE i lange Nobelitraat A 171, Zlerlkieo, Pottbut nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave i N.V. Drukkerij voorH. lakenman Ochtman lange Nobelttraat A 171 Zlerlkceo. Wijziging bepalingen Grondwet inzake buitenlands beleid - Werkgelegenheid primair in sociaal economisch beleid - Versteviging economische positie der Middenstandsbedrijven Bouw 55000 woningen per jaar - Afschaffing schoolgeld voor leerlingen Lagere School Dinsdagmiddag heeft H.M. de Ko ningin in de Ridderzaal te 's Graven- hage, ter gelegenheid van Prinsjes dag, de volgende rede uitgesproken: Leden der Staten-Gcneraal, Bij het overzien van de ontwikke ling in de achter ons liggende pe riode is er, naast grond voor be zorgdheid, ook in meer dan één op zicht reden tot voldoening en dank baarheid. In de internationale toestand is helaas geen ontspanning ingetreden, maar aan de samenwerking tussen de vrije volken kon tastbaafder ge stalte worden gegeven. De grond slagen voor de veiligheid van het Westen werden door voortgezette op bouw der Atlantische strijdkrachten bevestigd en uitgebreid. De voort schrijdende integratie van West-Eu ropa zal die grondslagen verder ver sterken en houdt, indien zij ook op economisch gebied wordt voortgezet, tevens de belofte in van een blij vende bijdrage tot verhoogde wel vaart der daaraan deelnemende vol ken. In het betalingsverkeer met het buitenland is een wending ten goede opgetreden. Ook in de voor ons liggende pe riode zal de ontwikkeling der inter nationale betrekkingen in belang rijke mate haar stempel drukken op het beleid. Teneinde in het kader van de Noord-Atlanitische verdrags organisatie een versterking der West- europese defensie te bereiken, werd de Europese Defensie Gemeenschap voorbereid. Een ontwerp van wet tot ratificatie der in dit verband aan gegane overeenkomsten zal binnen kort de Sta ten-Gen era al bereiken. Aan een nauwe samenwerking met België en Luxemburg in Benelux- verband blijft de regering grote waarde hechten. Nu belangrijke structurele wijzi gingen in de internationale verhou dingen met toenemende snelheid tot ontwikkeling komen, zal het aan de behartiging van het buitenlands be leid ten goede komen, indien de wij ziging van de bepalingen in de Grondwet betreffende de buiten landse betrekkingen, welke reeds in eerste lezing door de Staten-Gene- raal is aanvaard, zo spoedig mogelijk van kracht wordt. Hervatting besprekingen met Indonesië De regering is bereid de bespre kingen met Indonesië over de Neder lands-Indonesische Unie en daar mede samenhangende kwesties, wel ke in Februari j.l. werden opge schort, te hervatten met het doel een nieuwe basis voor de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te leggen. De regering zal zowel do geeste lijke en sociale ontwikkeling der be volking van Nieuw-Guinea als de economische vooruitgang van het land bevorderen. Het ligt in het bij zonder in de bedoeling zo spoedig mogelijk oen ontwikkelingsplan voor dit gebiedsdeel vast te stellen. Door een en ander dient de grond slag te worden gelegd voor de mo gelijkheid, dat op don duur de be volking in staat zal worden gesteld zelve over haar toekomst te be slissen. Hiermede wordt tevens gehandeld in overeenstemlmng met artikel 73 van het Handvest der Verenigde Nat- tles. In overleg met de regeringen der Nederlandse Antillen en van Suri name zal er naar gestreefd worden de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk voort gang te doen vinden. Het ligt in de bedoeling met spoed de instelling te bevorderen van de commissie voor het voortgezet over leg, waartoe de conferentie Neder- land-Suriname-Nederlandse Antillen besloot. Gunstige perspectieven voor betalingsbalans Tengevolge van in 1951 getroffen maatregelen, de gunstige ontwikke ling van de ruilvoet met het buiten land en een aantal slechts tijdelijk werkende factoren, zal waarschijn lijk in 1952 voor het eerst na de be vrijding de betalingsbalans een over schot vertonen. De goud- en devie zenvoorraad is echter in verhouding tot de totale handelsbeweging nog aanzienlijk kleiner dan vóór de oor log. Daarenboven is de internatio nale economische toestand vol onze kerheid terwijl de dichtheid en de snelle groei van onze bevolking voortdurende toeneming der econo mische bedrijvigheid noodzakelijk maken. Het feit, dat de productie reeds ge ruime tijd gelijk is gebleven en dat de werkloosheid zich gemiddeld in 1952 op een hoger niveau bevindt dan vorige jaren, noopt er toe de werk- gelegenheidspolitiek steeds meer als het centrale punt in het sociaal-eco nomische beleid te zien. Primair is de ontwikkeling van het normale be drijfsleven. Met het oog hierop zal dan ook met name de industrialisa- tiepolitiek met kracht worden voort gezet, waarbij de mogelijkheid van voldoende investeringen zal zijn te bevorderen, mede door participatie van de overheid in de investeringen waar de omstandigheden daartoe nopen. Naar een versnelde uitvoering van de plannen voor de ontwikkelings gebieden wordt gestreefd. De bereidheid bij het bedrijfsleven om tot nieuwe investeringen over te gaan is uiteraard in belangrijke mate afhankelijk van de verwachtingen omtrent de afzet der producten. Daartoe zal handhaving en zo mo gelijk verhoging van de koopkracht der bevolking van belang zijn, ter wijl tevens de export zal zijn op te voeren. Dit geldt met name voor de uitvoer naar de Verenigde Staten van Amerika en Canada, aangezien ook bij een overigens gunstige be talingsbalans het dollartekort nog blijft bestaan. Een zo snel mogelijk totstandkomen van de wettelijke voorzieningen, genoemd in de ex portnota, die in de afgelopen zit tingsperiode aan de Staten-Generaal werd overgelegd, is daarom gewenst. De regering zal, terwille van de toeneming van het handelsverkeer, krachtige steun verlenen aan pogin gen om internationaal tot verlagJng van invoerrechten te komen. Waar nodig wordt de uitvoering van openbare, in het bijzonder ook cultuurtechnische, werken versneld en de voorbereiding van nieuwe plan nen wordt ter hand genomen. Voortzetting van oen actief cmlgratleboleld aoht do regering geboden. Het landbouwbeleid blUft ge richt op ccn zo groot mogclUke bijdrage van de landbouw in de nationale productie, met inacht neming van de bestaanszeker heid voor de werkers in deze be drijfstak. In het bijzonder door een con sequente voortzetting en uitbrei ding van het vestigings- en cre- dictbeleid zal getracht worden de economische positie der mid denstandsbedrijven zoveel moge lijk te verstevigen. De woningbouw en de huren Op het gebied van de woningbouw zal gestreefd worden naar de bouw van tenminste 55.000 woningen. Een passende verhoging van de huren zal aanhangig worden ge maakt met compensatie van kosten voor die groepen huurders, ten aan zien van welke dit mogelijk en no dig is. Om de krotopruiming dienst baar te maken aan bestrijding van werkloosheid, wanneer in komende jaren de bouwbedrij- vigheid zou teruglopen, zal de voorbereiding van sanerings plannen worden ter hand geno men. Het zal naar het oordeel van de regering ook tijdens het komende be grotingsjaar geboden zijn een deel van de lopende inkomsten van het Rijk aan te wenden voor het dekken van kapitaalsuitgaven. Het is twij felachtig of zonder deze financie ringswijze de middelen voor de wo ningbouw en voor werken, noodza kelijk ook terwille van de werkge legenheid, in voldoende mate zou den kunnen worden verkregen, ter wijl het tevens aanbeveling verdient de nog steeds hoge staatsschuld zo beperkt mogelijk te houden. In verband met de zware lasten, die op de bevolking drukken, zal bij de uitgaven grote soberheid zijn te betrachten. Naast de toenemende krachtsin spanning voor de verdediging en op materieel gebied komt de noodzaak tot behoud en versteviging van de geestelijke waarden van ons volk sterk naar voren. Voorzieningen, die hieraan dienstig kunnen zijn, zijn in de afgelopen jaren voorbereid en, wat betreft de vernieuwing van het onderwijs, ten dele reeds in de vorm van wetsontwerpen aan de Staten- Generaal voorgelegd. Het ligt in het voornemen de verdere uitwerking hiervan ook in de komende rege ringsperiode met voortvarendheid ter hand te nemen. Voortgang zal worden gemaakt met het treffen van maatregelen, op dat de Nederlandse bevolking zoveel mogelijk aan de verschillende vor men van onderwijs, kunsten en we tenschappen deel kan hebben. Onderzocht zal worden of voor leerlingen van de lagere school wellicht voor alle leerplichtige leerlingen het schoolgeld ware af te schaffen dan wel de rege ling ware te vereenvoudigen. Tevens zal worden overwogen of meer belastlngfacilltclten nodig zyn voor kinderen, die in oplei ding zijn, ot ter tegemoetkoming in de kosten van eigen studie. Verruiming van studietoelagen zal worden bevorderd. Aan de bemoeiingen van de over heid op het terrein van de vrije jeugdvorming zal een wettelijke ba sis zijn te geven. Een wetsontwerp tot regeling van de omroep en een ontwerp van wet tot heffing van kijkgeld hoopt de regering in dit zittingsjaar aan te bieden. Diverse wetsontwerpen Ook overigens wacht op het ge bied van de wetgeving regering en Staten-Generaal een omvangrijke taak. Naast reeds genoemde wets ontwerpen zijn o.a. aanhangig een ontwerp inzake de omzetbelasting, dat heffing daarvan bij de detaillist wil beëindigen, een ontwerp op de vervreemding van landbouwgronden om het ontstaan van onrendabele be drijven te voorkomen, benevens voor stellen betreffende herziening van het burgerlijk procesrecht en van de cassatieprocedure. Nadere voorstel len aangaande het burgerlijk proces recht worden voorbereid. In verband met de voorgenomen herziening van het Burgerlijk Wet boek zullen in de vorm van vraag punten een aantal principiële kwes ties aan de Tweede Kamer ter be handeling worden voorgelegd. Gestreefd wordt naar een spoedige indiening van wetsontwerpen be treffende een algemene regeling van de administratieve rechtspraak. Een staatscommissie zal een onder zoek instellen nopens in ons kies stelsel aan te brengen wijzigingen. Voorts zal mede in verband met het vraagstuk van de samenvoeging van gemeenten de meest gewenste be stuursvorm voor de grote gemeenten in onderzoek worden genomen. Een herziening der pensioenwet geving is in voorbereiding. Een de finitieve regeling van de ouderdoms voorziening, ook voor zelfstandigen, op de grondslag van de sociale ver zekeringsgedachte, zal worden voor bereid, zodra het advies van de So ciaal-Economische Raad is ontvan gen. Op dezelfde grondslag zal een definitieve regeling van de kinder bijslag voor zelfstandigen worden bevorderd. Vereenvoudiging van de administratie van de sociale verze kering en de belastingen wordt voor bereid. De regeling van het ziekenfonds wezen en de organisatie der gezond heidszorg zullen zijn te herzien. ..Óp het gebied van de landbouw zijn o.a. voorbereid een land- bouwarbeidswet, een landbouw- wet - ter vervanging van de zo genaamde crisiswetgeving - wel ke aangepast zal zijn aan de wet geving inzake de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, en een herziening van de pachtwet. Een krachtige doorvoering van de bedrijfsorganisatie zal worden be vorderd, opdat deze binnen een rede lijke tormijn over de gehele linie van het bedrijfsleven wordt verwerke lijkt. Tevens zal bijzondere aandacht worden geschonken aan het vraag stuk van de „bezitsvorming". Steeds groter wordt de kring van problemen, die U ter beoordeling worden voorgelegd. Niet alleen bin nenslands, maar ook internationaal vragen voortdurend meer onderwer pen de aandacht van de regering en volksvertegenwoordiging. Temidden van de dagelijkse zorgen en ingewik kelde problematiek wordt het steeds moeilijker het geheel te blijven over zien. Nog moeilijker is het tegenover de vraagstukken van deze tijd de nodige afstand te bewaren en aan dacht te schenken aan verdieping van eigen inzicht. Moge God U wijs heid schenken en gij als goede ver tegenwoordigers des volks in het ko mende zittingsjaar tot zegen van het koninkrijk en voorzover het in ons vermogen ligt van de wereld werkzaam zijn. Onder deze bede ver klaar ik de zitting van de Staten- Generaal voor geopend. Legerwervings-actie in Oost-Duitsland nVereniging voor Sport cn Techniek" Een nieuwe massa-organisatie voor opleiding in het hanteren van wapenen van jeugdige en volwassen personen ia de Sowjet-zóne van Duitsland heeft in het laatst van vorige week in alle delen van de zóne onder de naam „Vereniging voor 6port en techniek" een aanvang gemaakt met haar wer vingsactie. De nieuwe organisatie, die wat op zet en uitvoering aangaat, een navol ging is van de Sowjet-Russische mili taire opledingsorganisatic „DOSAAF", berust op een besluit van de Sowjet- regcring van 7 Augustus. De organisatie zal ook do militaire opleiding van de leden von de „Freie Deutsche Jugend" op zioh nemen. Dc echtgenote van prins Faroek, ex-koningin Narriman, is in gezelschap van de j'uridische adviseur van ex-ko- ning Faroek on een gezelschapsdame naar Lausanne vertrokken, waar zij een arts zal consulteren. Namens ex- koning Faroek werd verklaard dat zijn echtgenote niet in blijde verwaohting is. rHet nastreven geeft dikwijls j meer genot dan het bezitten. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Toenemende bewolking Geleidelijk toenemende bewolking, maar waarschijnlijk tot het einde van de dag nog droog weer; aanvanke lijk weinig wind, later matige tot vrij krachtige Westelijke wind; na in de nacht in het Noorden van het land minder koud, overdag ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. 18 Sept. Zon op 6.19, onder 18.48. Maan op 5.21, onder 18.16. Nieuwe Maan: 19 Sept. te 8.22. TIJDEN HOOG WATER Woensdag 17 September Brouwershaven 1.51 14.15 (laag water 6 uur later) Bruinisse 2.42 14.53 (laag water 6 uur later) Renesse 1.49 15.00 (laag water 6 uur later) Westenschouwen 1.44 14.55 (laag water 6 uur later) Wemeldlnge 2.38 14.57 (laag water ±5% uur later) Hansweert 2.02 14.13 (laag water ruim 6 uur later) Vlissingen 1.06 13.17 (laag water 6 uur 15 min. later) Terneuzen 1.32 13.45 (laag water 6 uur 15 min. later) Tholen 2.52 15.03 (laag water ±6% uur later) Antwerpen 3.10 15.21 (laag water 7 uur 7 min. later) Ook gemeente moet deei voor haar rekening houden Vcor de verbetering van woningen, die wegens toohn/sche gebreken cf slechte indeling onbewoonbaar zijn ge- .werden of dreigen te worden, kunnen thans, op ruimere sohaol dan voor heen, premies werden verstrekt. De.premie bedraagt maximaal i 1400 per "'.wrbeterdo woning en wordt toe gekend uit het z.g Terlingenfcnds"< dat mede dcor belangrijke schenkingen van particulieren tel het verstrekken van do premies in 6taat is gesteld. .Voorwaarde voor toekenning van pre mie is, dat de gemeente een deel daar van vcor Tiaar rekening jicemt. Elke aanvrage wordt afzonderlijk beoordeeld; daarbij geldt Onder meer, dat de wo ning na do voorgestelde verbetering weer vcor geruime tijd als volwaardig kan werden beschouwd. Gevallen, die uitsluitend normale onderhoudswerken betreffen, zoals schilderen, behangen en andere z.g. kleine onderhoudswer ken, kernen nietvoor premie in aan merking. De premieregeling vcor woningsplit- jsing ingevolge welko regeling voor elke dcor splitsing verkregen woning een premie van maximaal f 2100 kan werden verleend, blijft onverminderd van kracht. Vcor inlichtingen dient men zich te wenden let het gemeentebestuur of tol de directie van do Wcdcrcpbouw en de Volkshuisvesting in de provincie. De secretaris van de „Europese Unie" nodigt iedereen in West-Europa uit te letten op, een „Europavlag"^ een groene vlag met een grote, witte hoofdletter „E" er op, die Woensdag te Frankfort aan 200 ballonnetjes is opgelaten en afdreef in do richting van Luxemburg. De vinder krijgt een gratis reis door een van de landen van het plan-Schuman. Bij do reotcraatsovordrocht van de Landbouwhogeschool te Wageningon aan pref. dr. G. -Minderhoud. heeft prof. A. Kruidhof een rede uitgesproken over de problemen, zo zij zioh rond do Hogeschool groeperen. Prof. Kruidhof wees daarin cp het feit, dat overal het leven bezig is met het vermen van min of meer ingewikkelde organismen. Sc romige scheppingen hebben reeds een hoge mate van ontwikkeling bereikt. Bij do mens ontdekken we een in staat van ontwikkeling verkerendo psyche: dat steeds woer olympische records worden gebroken, wij6t op de grcci van do psyche, waardoor het liohaam nog voortreffelijker kan func- tienneren. Brengen wij deze gedachte over op onze wereldsamenleving, dan zien wij ook daar do levensdrift he ftig cp velerlei gobicdcn en met do gcöigcnde middelen, erdo te schep pen en organismen te vormen. Blij ven wij dicht bij huis, dao zien wi} hco do boor zijn grond tot 'meer leven wokt cn zijn bedrijf verbetert, hetero gewassen kiest. Ook hij ver werkelijkt cp zijn wijze dat stukje lo- Ven, dat hom is toevertrouwd. Allcr- wego kunnen wij deze erganiserondo firift bezig zien, vorvclgdo spreker in verhand hiermede do Nodorlandso landbcuw als geheel beschouwend: in do boor waar^ hij mceut te moeten gehoorzamen aan do prikkel van het eigenbelang evenzeer als in de goloer- de, die werkelijk niet meent zijn cig0n- bciung te dienen met het oplossen van landbouwkundig© problemen, doch be zield is met scheppende weotdcift. Hco is het mcgolijk dat, zowel de een als do ander oen aandeel verkrijgt van ens nationaal vermogen om naar eigen aard te leven? Er blijkt uit, dat de staat bestuurd werdt zowel door boe ren als dcor geleerden: hierdoor weet de staat zich verantwoordelijk voor de bevordering van do wetenschap. Een staat die blind is vcor wat leeft in Jicogsto intelligenties van het volk lecift als organisme nog niet op het peil, waar het leven hem klaarblij kelijk heen drijft. Waar de intelli gentie ccn plaats heeft gekregen in het geheel, dus niet alleen meetelt maar meeleeft, daar is oen hogere stoot gevormd. En zo is een staat hoger gestegen Dnarmato do vrije ontwikke ling van zoor u'tcenlc pende lcvens- uit'ngen binnen do allorwcgo als van zelfsprekend beleefde greep van het gohcol gesohieden kan. Om ens heen kijkend, volt to ont dokken, dat er zc hier cn daar n<y ccn cn ander onvervuld bleef, maar dat tcoh zeer veel werd bereikt. In 1948 ontworpen studieprogramma vcor do Landbouwhogeschool beant woordt thans niet ;n alle opzichten aan do veranderde omstandigheden. Een kleine commissie is benoemd om dat probleem zo goed mogelijk op te los sen. Voorstellen zijn uitgegaan tot technische herziening van do regeling ,van examens cn premoticn. Sprekend ever do nieuwe studie richting landbcuwhuishoudkundo en de benoeming van mevrouw C. W. Wil- lingo Prins-Visser tct hoogleraar, zei- de professor Kruidhof, dat hot do taak zal zijn van de nieuwe hoogleraar, de vele vraagtekens, die hier neg ge deeltelijk staan, te deen verdwijnen. Vererend vcor do Landbouwhogeschool is dan ook dat de stichting „bijzondere leerstoelen voor christelijke maat schappijleer to Wagcningcn", geves tigd te 's-Gravenhage, bij Koninklijk Besluit is aangowezen als bevoegd om aan do landbouwhogeschool een bij- zendero leerstoel to vestigen in dc christelijke economische cn 6ociale po litiek in do landbcuw. Professor Kruid hof botreurdo, dat hot studieprogram ma zodanig is gevuld, dat er geen plaats is vcor het studium generale. In de leemte is getracht te voorzien dcor het doen houden van voordrach ten van algemeen culturele betekenis in do avonduren. In hot afgelopen jaar werd ceu proef genomen met een cyclus „Wereld en Mens" cn „Mens cn wereld". Het rosultoat was belang rijk beter dan dat van do voorafgaande jaren. Dat hier echter ken wordcu ge sproken van allen bezielende drift, ken do rector-magnificus waarlijk niet vcor zijn verantwoording nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1