Amerika's Europese bondgenoten hebben 2 millioen man onder de wapens DE ZIERIKZEESCHE COURANT Ned. Eenheden (35000 man) maakten kwartier bij het stadje Oelde Atoomgeleerden doen „opzienbarende" ontdekking De olievelden in N oord-Sumatra Kapitein der Mariniers vond zijn vrouw tijdens de oorlog ZHMKMSCKKNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN. |Prljk per 3(mnd. bij vooruitbetaling f4,94, p. w. 38 ct loue nummert 10 ct Verschijnt iedere werkdag- Advartantlaprlj* 1 Set. par mm Suceet)et (ma* 15 mm.) minimum 11,— p. ituk WAARIN OPGENOMEN DINSDAG 16 SEPTEMBER 1932 1797-1889 No. 17214 109e Jaargang REDACTIE EN ADMINISTRATIE i Lange Nobelstraat A 171, Zlarlkzae, Postbus nr. T, Telefoon nr. 32. Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Cakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerlkzee. De strijd in Korea Zware gevechten om bezit van „Vingerheuvel" De pogingen van de Verbondenen om Zondag „Vingerheuvel" te her overen, zijn door de communisten verhinderd. Zelfs voor de vlammen werpers der Zuid-Korswian zwicht" ten zij niet. De voorgaande nacht hadden Zuid-Koreaanse troepen ook getracht de heuvel in bezit te krij gen. Zondagochtend waren zware ge vechten van man tegen man aan de gang. Tweemotorige bommenwerpers van de vijfde luchtmachtgroep hebben in de nacht van Zaterdag op Zondag opslagplaatsen te Poektsjong, even ten Noorden van de 40ste breedte graad bij de Oostkust, aangevallen. Groei van de Westelijke Verdedigingsmacht Amerika beschikt over 31/, millioen man In een Zaterdag gepubliceerd rapport van vfjftlg bladzijden deelt het Amerikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken mede, dat de Europese bondgenoten van de V.S. op het ogenblik meer dan twee millioen man onder de wapenen hebben. Het rapport, dat ls opgesteld naar aanleiding van vragen die zijn gesteld door leden van het Congres en particulieren, zegt verder, dat de Sowjet-Unie vier millioen man onder de wapenen heeft, waaronder 175 frontdivisies waarvan er 100 ln de Oosteuropese landen zijn verspreid. Ook verbindingswegen zijn gebom- Verklaard wordt, dat de Westelijke In het rapport wordt niet vermeld bardeerd. sterkte nog lang niet is opgebouwd, de gezamenlijke sterkte van de Ame- Voor de tweede achtereenvolgende De financiële hulp van de V.S. is vol- rikaanse strijdkrachten (3.500.000 dag hebben geallieerde vliegtuigen gens het rapport een essentiële factor man), de omvang van de strijdkrach- doelen aan de Mandsjoerijse grens in de verwerkelijking van het ver- ten van landen als Australië, Joego- bestookt. Toestellen van vliegdek- dedigingsprogram der bondgenoten Slavië en Spanje, noch de leger- schepen hebben laagvliegend een aan- van Amerika. De defensiebegrotingen sterkte van de Oosteuropese landen va* gedaan op Hoerjong, dat slechts van de Amerikaanse bondgenoten en communistisch China. Wel wordt door de rivier de Toeman van Rus- in de NAVO zijn voortdurend uitge- opgemerkt dat het bezit van de sisch Mandsjoerije gescheiden wordt, breid. Het totale bedrag voor het atoombom door Rusland een zeer be- Ook Moesan, 13 km. van de Sowjet- begrotingsjaar 1952/1953 zou 11.7 langrijke factor in de Russische Russische grens, is aangevallen. milliard dollar kunnen belopen, al- machtspositie is. Volgens Reuter dus het rapport. Dit cijfer zou waar- schijnt deze verwijzing er op te dui- schijnlijk tot 14 milliard kunnen stij- den, dat in ambtelijke kringen te „Het Russische publiek kan de gen indien West-Duitsland zich bij Washington de overtuiging heerst, deelneming van Denemarken en Noor- de andere bondgenoten van de V.S. dat de Sowjet-Unie een dergelijke wegen aan de NAVO-oefening „Ma;n-< zou voegen. bom heeft, hoewel niet in dezelfde brace" na hun beloften aan Rusland, Voorts wordt in het licht gesteld, hoeveelheden als de V.S. dat zij zich niet aan agressie zullen dat de Europese productie van mi- Het State Department is van me- 6chuldig maken, niet stilzwijgend voor- litaire uitrusting is gestegen en vol- ning, dat het hoofdzakelijk van de bij gaan", zo schrijft hot blad van gens de huidige verwachtingen tegen houding van de Sowjet-Unie afhangt hot Rode Leger „Rode Ster". Hot blad het eind van 1952, vergeleken met hoe lang de huidige defensie-inspan- herinnert aan de verzekeringen van 1949, bijna verviervoudigd zal zijn. ning zal worden voortgezet. Dit be- Denemarken en Noorwegen inzake non- Tenslotte wordt geconstateerd, dat de tekende echter niet noodzakelijk, dat agressie in 1949 gegeven en zegt, dat stijging van het moreel en de ver- zij voor onbepaalde tijd zou duren, deze beloften kennelijk in strijd zijn sterking van de eenheid van Europa ren. met de feiten, gelijke tred gehouden hebben met de groei van zijn defensieve kracht en - de vermindering van de communis tische invloed. Het Midden-Oosten Nieuwe plannen voor verdediging In goedingelichte kringen te Wash ington is vernomen, dat de Verenigde Staten binnenkort Groot-Brittannië een ontwerp voor instelling van een commando voor het Midden-Oosten zouden willen voorstellen. Men zou hopen dat dit ontwerp, waaraan behalve de VJ3. ook Enge land en enige andere landen hebben gewerkt, de goedkeuring kan weg- Geallieerde manouevres in Duitsland begonnen „Groenlandse" leger zal pogen de Weser te forceren In de zaehtglooicnde bossen en velden van Westphalen concentreren zich ten Westen van Padcrborn de ruim 150.000 man tellende legereen heden, welke deelnemen aan de NAVO-oefening „Hold fast". Lange auto- colonnes dreunen over de „Autobahnen" en overal ziet men officieren en soldaten onder de nieuwsgierige blikken van Duitse burgers werken aan de inrichting en beveiliging van stafkwartieren. Ook dit jaar zal het Nederlandsche Roode Kruis kerstpakketjes verzenden voor het Nederlandse detachement btf de troepen van de Verenigde Naties op Korea. Om de inhoud van de pakjes zoveel mogelijk aan te passen aan de behoeften van de mannen in Korea, heeft het Nederlandsche Roode Kruis zich hier en daar, o.a. bij de gewonden uit Korea, die in Nederland worden verpleegd, op de hoogte gesteld van de dringendste behoeften van de soldaten. Op de Intendance van het Nederlandsche Roode Krnls wordt op het ogen blik hard gewerkt, met inzet van alle krachten, om de kerstpakketjes op tijd te kunnen klaar krijgen. Bouw accelerator van honderd milliard electron volt mogelijk De natuurkundige medewerker van druk op gelegd, dat men op het ogen- do „New York Times", William L. blik niet overweegt een dergelijke Laurence, schrift dat atoomgeleer- accelerator te bouwen, den in het nationale laboratorium „De nieuwe, krachtige accelerator Onrecht doet niet alleen vaak hij die iets doet, maar ook hij die iets niet doet WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Aanhoudend droog weer Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden; zwakke tot ma tige wind tussen Noord en Oost; weinig verandering in temperatuur. 17 Sept. Zon op 6.18, onder 18.51. Maan op 4.10, onder 18.06. Nieuwe Maan: 19 Sept. te 8.22. TIJDEN HOOG WATER Dinsdag 16 September Brouwershaven 1.07 13.36 (laag water 6 uur later) Bruinlsse 1.59 14.16 (laag water 6 uur later) Renesse 1.06 13.23 (laag water 6 uur later) Westenschouwen 1.01 13.18 (laag water 8 uur later) Wcmeldinge 1.51 14.16 (laag water ±5% uur later) Hansweert 1.16 13.32 (laag water ruim 0 uur later) Vlissingen 0.23 12.40 (laag water 6 uur 15 min, later) Terneuzen 0.51 13.09 (laag water 6 uur 15 min. later) Tholen 2.09 14.26 (laag water ±6% uur later) Antwerpen 2.27 14.44 (laag water 7 uur 7 min. latex) Indonesië wil weer praten met Nederland De Indonesische minister van Voor lichting, de heer A. Monunutu, heeft aan Aneta verklaard, dat het in het voornemen van de regering ligt om de onderhandelingen met Nederland over de opheffing van de Unie en de kwestie-Irian te hervatten. „Ik ben ervan overtuigd, dat ook de Nederlandse regering hiertoe be reid is. Deze onderhandelingen zijn geen nieuwe aangelegenheid, doch slechts een voortzetting van de enige maanden geleden afgebroken bespre kingen". Columbia ook geen aards paradijs Reeds drie jaar heerst er staat van beleg Het Franse blad „Le Monde" pu bliceert een uitvoerige open brief Do negen dagen durendo oefon'ng vier arüllerietrcincn met vervoer van begon Maandagnacht om acht uur. tienduizend soldaton, de tanks cn de Brookhaven een ontdekking hebben zal, naar verwacht wordt, leiden tot dragen van de Arabische landen en Toon poogde het uit het Oosten aan- artillerie van dit legercorps voor hun gedaan> die de opzienbarendste sinds nieuwe kennis van de stoffelijke we- in het bijzonder van Egypte. vnllonjc „Groenlandse" logor een over- rekening. Bovendien transporteerden zij a„ ontdekking van de splitsing van reld, haar samenstelling, oorsprong Volgens berichten uit Washington gang te forceren over do rivier do aan uitrusting, lovenamiddelcn, benzino uranium" is. en toekomst", aldus Laurence. „Als zou tussen Amerika en Engeland Wetter de grens tussen „Groenland" en dergolijke nog voor ongovoer aoht- de njeuwe reactor gebouwd wordt, reeds in hoofdzaak overeenstemming en „Biauivland" om via een brug- honderd ton. Over do weg werden de Laurence schrijft in zijn blad, dat en dat 2al „„getwijfeld gebeuren, zal van Eduardo Santos, voormalig pre- bestaan over de voornaamste punten genhoofd door to stoten naar de Rijn overige troepen, de vouwbotcn cn pen- een groep natuurkundigen een nieuw de me„s VOQr het eerst staat 2(jn sldent van de columbiaanse repu- van het. nieuwe ontwerp, n.l. het op- en het Rubrgebied. In hot gevecht, dat tons van do genie, en 150 ton aan principe heef ontdekt, dat het bou- protonen en neutronen en ook elee- bliek en directeur-eigenaar van het geven van het vroegere denkbeeld daarop over een frontbrcedto van ruim andere icgergoedcrcn aangevoerd. wen van een accelerator van grote tronen en mes0nen, de voornaamste te Bogota gevestigde blad „El Tiem- voor een commando voor het Mid- vijftig kilometer ging ontbranden, zal De chauffeurs van de 4500 auto's, capaciteit mogelijk maakt. Deze zou bouwsto£fen van het stof£eiijk uni- po", waarin deze zijn grieven uit te- den-Oosten ten gunste van een ver- „Blauwland" met ongeveer vier infan-- die het Nederlandse legercorps vervoer- een energie van honderd milliard versuni( op grote schaal te scheppen dedigingsorganisatie voor het Mid- terie- en drie pantserdivisies moeten de, hebben hun werk goed gedaan. Een electron-volt kunnen bereiken. De den-Oosten en het zo spoedig moge- trachten deze aanval to keren. extra pluim verdienen de chauffeurs krachtigste die thans bestaat, kan lijk aanwenden van nieuwe pogingen Do Nederlandse troepen, in totaal van de jongste lichting sommige- 2.3 milliard electron-volt opwekken, om de Arabische landen tot mede- 35.000 man, liggen op de linkerflank van hen hadden nog slechts hun o- Dr. Leiand J. Haworth, directeur werking te bewegen. van het „Blauwe" leger in de buurt rijbewijs die door een tekort aan van het laboratorium Brookhaven op Er zou echter verschil van mening van het stadje Oelde; Dinsdag j.l. zijn oudore en meer ervaren chauffeurs op Long Island, heeft de feiten van de bestaan over de vraag, hoe de Ara- de eersten daar reeds gearriveerd om het laatst© ogenblik moesten inspringen, ontdekking bevestigd, maar er de na- bische landen voor het plan moeten de kwartieren in te richten. De laat- Vroege sneeuwval in de Alpen worden gewonnen. „Masjumi"-leider voor teruggave aan de B.P.M. Een der leiders van de „Masjumi", mr. Jusuf Wibisono, heeft in een on derhoud met het Chinese dagblad „Keng Po" gezegd, dat de Masjumi in principe accoord gaat met het te ruggeven van de olievelden in Noord Sumatra aan de B.P.M. Het standpunt van de Masjumi be rust op het feit, dat de concessie, die voor deze velden indertijd aan de B. P.M. is verleend, nog geldig is, het- sten, drie bataljons uit Weert, arri veerden Zondagavond. Do Nederlandse spoorwegen, de chauffeujrs van de aan- en afvoertroepen en de vaartuigendienst van het lager komt de eer toe van het welslagen van dit transport. De vaartuigendienst voerde over de Rijn cn het Rijn-Dordtmund-Eemska" naai ruim duizend ton aan goederen aan. De spoorwegen namen met negen passagierstreinen, zeven tanktreinen en LANGE WEG NAAR AMERIKA Niet gemakkelijk voorbij het Vrijheidsbeeld gen het huidige bewind. Columbia, een land met elf mil lioen inwoners aldus de brief bevindt zich reeds sedert drie jaren in staat van beleg. De gemeente- en departementale raden zijn buiten functie gesteld. Het strafrecht wordt In de Zwitserse Alpen is dit jaar door geheime oorlogsraden toege- buitengewoon vroeg veel sneeuw ge- PasL Het Congres, waarin de Libe- vallen. Op de bergketen van de ralen een meerderheid hadden, aldus Weissfluh ligt al 30 cm sneeuw, op de brief, is naar huis gezonden en de St. Bernhard 20 cm, te Arosa 14, er zijn onder de staat van beleg ver- op de St. Gotthard 10 en te Davos kiezingen gehouden waarvan de Li- 6 cm. Sinds 1914 is in September berale partij zich heeft moeten ont- niet zoveel sneeuw gevallen. houden doordat men physiek verhin- In Tyrol ligt de sneeuw boven 1.500 derd werd te stemmen. Alle Labe meter 10 tot 30 cm hoog, hetgeen ralen zijn uit de openbare functies voor dit jaargetijde zeer ongewoon geweerd zo vervolgt de brief is. Het autoverkeer over de Arlberg- waarin voorts wordt verwezen naar Zeer sterke Oost-Duitse zender in gebruik Oostenrijk wel een democratie Do Oostenrijkse regering heelt Vrij dag de Russische beschuldiging, dat zij geen democratische staat had opgo- September, toen de huizen van drie Liberale leiders in brand gestoken werden en eveneens de gebouwen van twee Liberale bladen werden vernield. Vrouw at giftige paddestoelen In het begin van vorige week nut tigde de 55-jarige mevr. £opering De Nederlandse ex-kapitein der ging mevrouw Friesema terug naar pag .g gestremd. Ook de wegen naar de ongeregeldheden van Zaterdag 6 mariniers L. Friesema, onlangs na de Verenigde Staten waar zij, gebruik ^e Brennerpas zijn niet meer berijd- '--•i 24-jarige dienst gedemobiliseerd, zal "al?end V3n ?aai' r8Cht a'S °,U^ J baar' litair, voor haar man vergunning deze week in de Verenigde Staten vroeg haar a]s immigrant te volgen, aankomen als immigrant en „oor- Kapitein Friesema vroeg zijn ontslag logs-bruidegom". uit de Nederlandse dienst maar men Zondag is de nieuwe Oostduitse gaf hem te kennen dat dat niet voor radiozender van Grünau, bij Berlijn, Kapitein Friesema ontmoette zijn Januari 1953 zou kunnen worden ge- geen in een rechtsstaat als Indonesië me* een sterkte van 300 kilowatt, een tegenwoordige vrouw, een Ameri- geven. dient te worden gerespecteerd. der krachtigste zenders van Europa, kaanse, in de tweede wereldoorlog, Toen Koningin Juliana in de lente o_ro Mr. Wibisono, die hiermede het voor het eerst in de aether geweest, toen zij beiden luitenant waren in van dit jaar Amerika bezocht, schreef bouwd, categorisch tegengesproken, standpunt van het hoofdbestuur der Men is van mening, dat deze zender het marinierskamp Lejeune in mevrouw Friesema haar een brief Twee woken gelodon had do Sovjot- uit de Moerbeilaan te Hilversum sa- Masjumi weergaf, vervolgde met te de Westduitse propagandastations, Noord-Carolina. Met Kerstmis 1945 met een verzoek om bemiddeling Hoge Coinmissnris, luitenant-generaal men met haar echtgenoot een maal- zeggen, dat een overeenkomst tussen zoals de „Stem van Amerika" in wilden zij trouwen, maar zeven we- voor het verkrijgen van een ver- Swiridow, een lange, zeer godetailleor- tijd, waarbij o.a. paddestoelen ter ta- de B.P.M. en de Indonesische rege- München en Hof en de zender „Rias" ken daarvoor werd de bruidegom vroegd ontslag voor haar man. Drie do beschuldiging o.m. van hot niet- fel kwamen, welke zij zelf had ge ring over het terugkopen van de con- *n Berlijn (100 kilowatt), kan uit- naar Indonesië gestuurd, zodat het maanden later, zo heeft mevr. Frie- dcnazificcren van het land, aan hot zocht. Na het eten dezer boleten de- cessies hierdoor echter niet wordt schakelen. huwelijk uitgesteld moest worden, sema aan Reuter verteld, kreeg haar adres van Oostenrijk gericht. Het ant- den zich spoedig vergiftigingsver- uitgesloten. De B.P.M. heeft dan uit- Het gehele OostduUse zendstelsel In 1946 werd zij gedemobiliseerd en man een brief van de minister van woord van Oostonrijkso zijde is even- schijnselen voor. De heer P. heeft eraard de vrijheid zulks te weige- is gereorganiseerd. Alle Oostduitse toen duurde het nog tot Juni 1948 Marine met de mededeling dat zijn zeer gedetailleerd. Volgens de Oosten- deze weten te doorstaan; de toestand ren. Hoewel dus theoretisch een te- zenders zijn gesloten, met uitzonde- voor kapitein Friesema verlof kon ontslag op 1 September 1952 zou in- rijkse regering is dc Hoge Coinmia- van zijn echtgenote verergerde ech- rugkoop mogelijk is, is het te betwij- ring van die in Berlijn, en de stations krijgen om van Djakarta naar New gaan. snris kennelijk hot slachtoffer gewor- ter zodanig, dat zij naar het Diaco- felen, of bij staatsexploitatie de olie- zullen slechts gebruikt worden voor York te vliegen om daar te trouwen. Kapitein Friesema hoopt nu werk den van oppcrvlokkigo, onjuiste inllch- nessenhuis moest worden overge- velden een batig saldo zouden op- het relayeren van een centraal pro- Het echtpaar woonde enige tijd in te krijgen bij een garnalenvisserij- tingon, hem verstrekt door vijanden bracht, waar zij aan de gevolgen is leveren. gram. Indonesië en in Nederland, daarna bedrijf in Miami, van Oostenrijk. overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 1