OeVerkeerde Vrouw Egypte op een kruispunt De Industrialisatieproblemen, speciaal die ten plattelande, uitvoerig belicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 - No. 17212 13 September 1882 bezette Engeland „voorlopig' het land van de Nijl Welvaart door het Suezkanaal (Van een medewerker). Mehemet AU, de zoon van een voor- naam koopman uit Saloniki, zorgde er voor dat het land der Pharao't» na het vertrek van Napoleon niet weer in een winterslaap terugviel. Hij wist de Mamelukse bey'» te bedwingen; hij stichtte een onafhankelijk Egypte, ob vanouds verbonden met de Soedan, in naam onderdanig aan de sultan te Constantinopel, in wezen onafhankelijk. Hij bewees de sultan grote diensten :n de strijd tegen de Wahabieten in Arabic en tegen de Grieken, het eerste Balkan volk dat tegen des sultan's heerschappij in opstand kwam. Men had hem als beloning de Pyraeus toegezegd, maar de sultan kon deze niet „leveren", omdat de Westerse mogendheden tus senbeide kwamen en Griekenland's on afhankelijkheid ook de Pyraeus om vatte. Mehemet Ali bedreigde toen via Palestina en Syrië de sultan in eigen rijk, en tot twee keer toe, in 1833 en in 1841, moesten de grote mogendhe den de sultan te hulp komen. Zij deden dat niet uit genegenheid voor deze, maar om een machtig Egyptisch rijk in het Oosten van de Middellandse Zee te voorkomen. Frankrijk, dat zioh de enige vriend van Egypte toonde, moest voor het bondgenootschap der overige Europese mogendheden wijken. Frankrijk behield Egypte's vriend schap. Zo was het een Fransman, de beroemde Ferdinand de Lesscps, die van Mehemet Ali's zoon, de Khedive Ismail, de concessie verkreeg om het Suezkanaal te graven. Het kwam "lot stand, ondanks tegenwerking van En- gelond, dat daarin concurrentie zag voor zijn van de Middellandse Zee naar de Rode Zee aangelegde spoorweg. Nauw bleken echter bij Ismail finan ciële moeilijkheden of Engeland en niet Frankrijk verzekerde zich van het grote pakket aandelen in do Suez- kannalmaatschappij, dat aan de Khedive was gegeven. Binnen een etmaal wist de eerste minister Disraëli deze om vangrijke financiële operatie, zonder medewerking van het parlement tot stand te brengen. „U hebt ze gekre gen, mevrouw", telegrafeerde hij aan koningin Victoria, die op het eiland Wight vertoefde. Egypte plukte de vruchten van de welvaart, door het Suezkanaal ver spreid. Maar tengevolge van het on derwijs, dat reeds Mehemet Ali had bevorderd, brak zich in dit nieuwe Egypte een nationalistische beweging baan. Deze zag met verbolgenheid, dat Engeland en Frankrijk, die aan Egypte grote sommen geleend hadden, finan ciële contróle uitoefenden. Zij kon het ook niet verkroppen dat bijzondere rechtbanken, grotendeels door buiten landers samengesteld, de vreemdelingen aan het gewone Egyptische recht ont trokken. In 1882 kwam tengevolge van Na de verwerping Frans antwoord aan Tunesië Een officiële woordvoerder heeft Donderdag te Parijs verklaard, dat het Frans kabinet eenstemmig het antwoord van president Auriol op een brief van de bey van Tunis, waarin deze de Franse hervormingsplannen voor Tu nesië had verworpen, heeft goedge keurd. Hij weigerde de inhoud van het Franse antwoord te onthullen, maar kringen die nauwe betrekkingen onder houden met het Franse kabinet, ver klaarden, dat zij niet geloven, dat Frankrijk het hervormingsplan tegen de wil van de bey zal opleggem De Assemblee van de kolen- en staalgemeenschap Spaak gekozen als voorzitter De Belg Paul Henri Spaak is gekezen tct president van do Assemblee van de kelen- en staalgemeenschap. Op Spaak werden 38 stemmen, cp de enige andere candidaat, do Duitser ven Brentanc, 30 stemmen uitgebracht. Er was één blanco stem. De absolute meer derheid was 35 stemmen. De stemming was geheim, doch men gelooft, dat Spaak het merendeel van de Franse stemmen (18) en vele van die der Benelux-grcep heeft verwor ven. De Duitse Christen-Democraat von Brentanc zou vooral Italiaanse stem men hebben gekregen. Politieke functie voor ex-Hitler-generaal De West-Duitse „Vrije Democratische Partij" (F.D4P.) van vicc-kanseber Blüchcr heeft de voormalige pantser- generaal Hassc van Mantcuffcl be noemd tot voorzitter van haar pas ge ve rmdc „Commissie voor Veiligheids kwestie»". De F.D.P. is na do Socialistische Rijkspaftij de eerste partij, dio een der bekend» generaals van Hitlers voor malige 1 leger een belangrijke functie geeft. I Vcni Mantcuffcl leidde de tankann- val in de Ardennen, het belangrijkste cndcrieel van het tegen-offensief van Ven JRundstidt tegen Antwerpen in Decerfber 1944. de zwakheid van de Khedive Tewfik, dit nationalisme tot uitbarsting. Om de levens eu eigendommen van hun onderdanen te beschermen, moes ten Engeland en Frankrijk vloten laten demonstreren in Alexandrië. Toen toch oproer uitbrak, landden de Engelse troepen. Londen nodigde Parijs tot me dewerking uit. Maar in de Franse Ka mer was er een stroming onder de radicalen, die geheel niet wilde ing'ij- pen en een andere stroming, die veel verder wilde gaan. Beide stemden tegen de door de regering gevraagde credie- ten en dientengevolge deed Frankrijk niets. Engeland alleen zond het leger, dat op 13 September 1882 de natio nalistische minister van Oorlog Arabi Pasja versloeg. Engeland alleen werd zodoende meester in Egypte, dat het „voorlopig" tot rustiger tijden wa ren teruggekeerd bezette. Doodstraf voor moordenaar op Britse oorlogsspionne Dennjis Muldewney, moordenaar van de 37-jarige voormalige Poolse gravin /Jhristine Granville, die Grcot-Brit- tannië in de afgelopen oorlog grote diensten heeft bewezen als spionne in het dcor de Duitsers bezette Europese gebied en die mede cp grond daarvan na de oorlog de Britse nationaliteit verwierf, is Donderdag, na een proces van drie minuten, dcor het Londerse gerechtshof van de Old Bailey ter dcod veroordeeld. Muldewney verklaarde Christ'ne Granville uit jaloezie vermoord te hebben. Hij beweerde een verhouding met haar te hebben gehad en teen ge hoerd te hebben dat zij een Poolse vriend had gehad; dit is dcor de ver dediger van do verslagene. dcc na de bcklaagdo het woord voerde, ontkend. Na het uitspreken van het dcodvn- nis sprak de rechter do traditionele woorden: „Mcgo de Heer Uw ziel genadig zijn". „Dat zal Hij", antwoord de Muldewney rustig. 1800 emigranten naar Nieuw-Zeeland Mot een tussenruimte van acht da gen zullen binnenkort twee schepen van de Lloydkade te Rotterdam af met emigranten naar Nieuw Zeeland vertrekken, nl. het m.s. „Sibajak" op Vrijdag 26 September en het s.s. „Wa terman" op Zaterdag 4 October. Bei de schepen zullen de route via Cura- £ao en het Panamakanaal nemen en in Nieuw Zeeland alleen de haven van Wellington aanlopen. Uitsluitend de „Waterman" zal echter ook emigran- fen met bestemming Australië meene men en daartoe van Wellington door varen naar de Australische haven Mel bourne. Ook in Australië zal dit schip slechts één haven aandoen. Met de „Sibajak" zullen omstreeks 1000 emi granten worden vervoerd en met de „Waterman" ruim 800. Avonturen van een jonge Duitser Ontvlucht uit het Franse Vreemdelingenlegioen In Parijs studeerde verleden jaar een 21-jarige Duitser Kunst. Zijn ouders, die genaturaliseerd zijn, wonen io Chicago en zij stuurden hem regelma tig cheques. Hoewel hij volgens zijn zeggen een tegoed van zeshonderd dol lar op een bank had, kreeg hij om streeks de Kerstdagen van het vorig jaar zijn cheques niet meer verzilverd. De jongeman kwam in moeilijkheden, zijn zakgeld raakte op, en daar hij geen uitkomst meer zag, meldde hij zich bij het Vreemdelingenlegioen. Hein werd beloofd, aldus zijn verhaal, dat hij een baan zou krijgen bij de legion- nairskrant, doch in plaats van de ver wachte baan, kreeg hij een geweer. In Noord Afrika is hij toen opgeleid, maar dit beviel dc Duitser niet. Hij maakte plannen om te ontvluchten en Arabieren hielpen hem aan kleding. Zijn vader was Oostenrijker en zijn moeder een Egyptische, zodat hij Ara bisch sprak. Daarbij heeft de jongeman een donker uiterlijk en zodoende viel hij niet op. Met verschillende karava nen trok hij een maand lang door dc woestijn en tenslotte belandde hij in dc havenstad Bona (Algiers), waar hij een Schotse kapitein trof, die bereid was hem mee te nemen naar Port Tal bot (Wales). Van daar bracht de po litie hem via Londen naar Harwich. Zijn zuster, die arts in Londen is, ver schafte hem geld voor de reis nacr Frankfort, van waar hij naar Chicago zou vertrekken, zoals hij vertelde. Dinsdag arriveerde de jongeman in Nederland, doch zijn geld was op en daarom wendde hij zich tot de Rotter damse politic. Dc Vreemdelingendienst bracht hem naar de grens, zodat hij zijn reis naar Frankfort kon vervolgen. Couponboekjes voor zieken fondspremie duurder De premie wordt niet verhoogd Met ingang van 1 October 1952 zullea voor de premie der verplichte ziekenfondsverzekering, behalve voor de werkgevers van huispersoneel, cou ponboekjes worden verkrijgbaar gesteld waarvan de prijs voor de maandcoupon- boekjes 20 percent en voor de andere boekjes 25 percent hoger is dan die van de tegenwoordige couponboekjes. Met nadruk wordt er de aandacht op .gevestigd, dat dit gesn premiever hoging betekent. Het bedrag, dat de werkgevers voor een couponboekje be talen, is een voorschot op de door hen te betalen premie. Dit bedrag wordt in mindering gebracht op hetgeen de werkgevers op een later tijdstip aan de Raad van Arbeid of de Bedrijfs vereniging, waarbij zij zijn aangesloten, aan premie voor de verplichte zieken fondsverzekering hebben te voldoen. Zo veel meer als de werkgevers voor een couponboekje betalen, zoveel minder behoeven zij later aan premie te stor ten. Een eventueel overschot wordt aan de werkgevers gerestitueerd. Voor de werkgevers van huisperso neel blijft de tegenwoordige prijs van de couponboekjes gehandhaafd, omdat anders velen hunner een te hoog voor schot zouden moeten betalen. De schutbladen van couponboekjes, vervaardigd volgens het model-1950, kunnen tot uiterlijk 1 Januari 1954 als betalingsmiddel voor ziekenfonds premie worden gebruikt, maar dc schut bladen van alle oudere couponboekjes slechts tot uiterlijk 1 Januari 1953. Do Australische parlementaire commissie voor buitenlandse aangele genheden heeft de regering verzooht een onderzoek te doen instellen naar „de zaak-dr. Burton". Dr. Burton, de gewezen socialistische minister van Bui tenlandse Zaken van Australië, heeft de tc Peking onder communistische aus piciën gehouden„vredesconferentie" bij gewoond. Hij heeft bij die gelegenheid een verklaring ondertekend, waarin ge zegd werd dat „de strijd der Chinese communistische partijgangers op Ma- lakka een grote bijdrage voor de vrede is". KERKNIEUWS GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN Tijdens haar voortgezette zitting heeft de Synode de behandeling van het rapport van deputaten voor de eenheid onder de Gereformeerde be lijders voortgezet. Zij verleende bij enige discussie aan deputaten vrijheid om verdere samensprekingen te houden teneinde te komen tot een oonventie van Gereformeerde belijders. Ds. H. A. Munnik rapporteerde over het rap port van deputaten voor oorlogsschade. Na enige discussie keurde de Synode de handelingen van de deputaten goed Besloten werd opnieuw zes deputaten te benoemen met omschreven opdracht. Voorts machtigde de Synode dez© de putaten zo nodig ten hoogste f 150.000 op te nemen om die kerken te steu nen, die daarvoor in aanmerking ko men Voorts zullen deputaten met de overheid in contact treden, zowel wat de regeling van de oorlogsschade als wat de bouwzaken betreft, telkens als de overheid dit wenst of deputaten dit nuttig achten, zo nodig in samen werking met vertegenwoordigers van andere kerken Ds Munnik rapporteerde ook over do moeilijkheden, die er zijn met de Heldringse Stichtingen te Zetten, waa.* de leden van de Gereformeerde Kerken, die werkzaam zijn aan deze stichtingen of scholen van deze stiohtingen bezoe ken, niet in de gelegenheid worden gesteld Gereformeerde kerkdiensten of catechisaties tc volgen Na enige dis cussie besloot de Synode met meerder heid der stemmen het voorstel der commissie aan te nemen, zich te wen den tot het bestuur der stichting met het verzoek verandering te willen bren gen in de bestaande toestanden, als daaraan niet kan worden voldaan, de betrokken kerkeraden mede te delen dat het kerkelijk standpunt der stich ting in strijd is met de roeping die de ouders hebben ten opzichte van hun kinderen. Ingezonden mededeling Congres Ned. Vereniging voor Gemeentebelangen Maatschappelijke structuur vooral ook van belang Donderdag is in Assen het tweedaags congres van do Ned. Vereniging voer Gemeentebelangen geopend, onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, Jhr. dr. C. G. C. Quarles van „Ufford. De voorzitter deelde mede dat nu reeds 500 gemeenten bij de Ned. Ver eniging zijn aangesloten; in het afge lopen jaar traden weer 130 nieuwe leden toe. Hij zeide voorts, dat het industrialisatieprobleem, waarmede ons land momenteel worstelt, primair- uiteraard een economisch aspect heeft, doch dat nimmer raag worden verge ten, dat de maatschappelijke structuur niet minder belangrijk is. Spr. ver heugde zich er daarom over, dat de voortekenen er op wijzen, dat de re gering voortaan aan de maatschappe lijke planning ook aandacht zal be steden. Spr. herinnerde aan de be 10e- ming van een socioloog, die in het kader van de wet op ontwikkelings gebieden de maatschappelijke planning heeft opgedragen gekregen van de Zuid- Oosthoek van de provincie Friesland. De Industrialisatieproblemen Mr. K. H. Gaarlandt, burgemeester van Emmen, hield een inleiding over do industrialisatieproblemen, vooral die FEUILLETON ten plattelande. Als leidraad voor zijn caus;rie had hij de vestiging van de Enkalonindustrie in zijn gemeente ge vormde eveneens een vraag voor de A.K.U. Begin 1950 waren er in Em men 2040 werklozen, waarvan 90 pot. geschikt bleek te zijn om over te schakelen. Verder noemde spr. het arbeiders overschot in de landbouw en het feit, ■dat door de industrievestiging ten plat telande jongelieden met sluimerende capaciteiten hun kans krijgen. Ten aan zien van de verkeersmoeilijkheden stond Emmen bij de grote steden verre ten achter, maar dank zij de steun van Rijk en Provincie kan deze achterstand worden weggewerkt. Een sociale eis dat er woningen moeten komen en een bioscoop, doch deze zijn wel te bouwen. Iets anders is: Hoe staat het met de „spirit" van het platteland ten opzichte van de industrie? Mr. Gaarlandt kwam tot de conclusie dat het bestuur van een plattelandsge meente, die gaat industrialiseren, er altijd voor moet zorgen dat het voor blijft. Het gemeentelijk apparaat moet zo worden ingesteld dat het de vraag stukken, aan dit alles verbonden, voor blijft. Eerst dan kan een betere toe komst verwacht worden. Voorts behandelde de Synode het rappert van de deputaten voer de cc rrespondentie met de hoge overhiid -en het rappe rt van Commissie II ever dit rapport. Tevens was hierbij aan de erde het schrijven van Dr. P. Sybesma te Leeuwarden, die be zwaar maakte dat bovengenoemde de-- putaten de Wcningbouwleniug hebben aanbevcleu en daardoor de 6chijn op zich zcuden hebben geladen de staats socialistische politiek de regering te steunen. De rapporterende commissie is van cordeel dat de Kerk zich niet afzijdig mag hcuden wanneer er sprake is van zedelijke ncod. Deputaten heb ben bij de regeriug bezwaren ingebracht tegen het uitschrijven van premielcnin- gen. Teen de regering daarvan afzag meendeu deputaten in deze omstandig heden de actie vcor deze leningen, d'e strekten tct voorziening in zedelijke ncod, door mede-ondertekening van de desbetreffende cproep te moeten steu nen. De Syncdo deelde deze opvatting eu zal Ds. Sybesma berichten zijn zienswijze niet te kunnen aauvaarden. Bij het rapport kwam ook nog ter sprake de uittreding van de Chr. Ger. Kerken uit het Contact in Over heidszaken, de regeling van de aftrek van de kerkelijke bijdrage van de be lastinggelden der notariële acte en de regeling vcor de erfpacht in de N.O.- Pclder. Het uittreden van de Chr. Ger. kerken uit het C.I.O. achten de putaten onjuist. De regeling voor dc aftrek van de kerkelijke bijdrage van de belastinggelden ontmoette geen on overkomelijke bezwaren en voor de houding van Minister Lieftinck met betrekking tctde regeling van de erf pacht in de N.O.-Pclder, waardoor deze erfpacht voor kerk- en pastorie- bouw belangrijk is verlaagd, zijn de putaten zeer erkentelijk. De Synode keurdö de handelingen van deputaten Igoed. Voorts besloot zij in het bestuur van het Interkerkelijk Protestants zic- kenhuisbureau een afgevaardigde zit ting te deen nemen. Zij verzocht voorts de betrekken deputaten een toelage van f 1000 te verlenen aan dit bureau. R.K. Kerk Pater Wesseling naar Amerika Onder de passagiers, die zich Vrij dagmorgen op de Wilhelminakade te Rotterdam op de „Nieuw Amsterdam" inscheepten, bevend zich ook de be kende radiospreker en jeugdziclzorger pater P. Wesseling. Pater Wesseling vertrekt naar New York voor een studiereis van enige maanden dcor de Verenigde Staten, waar hij, in op dracht van het „Office International de l'Enseignement Cathclique" te Ge- nève een rapport zal opstellen over do stand van het Katholieke onderwijs in de V.S. Daarnaast zal pater Wesseling ten behoeve van zijn werk onder de Katholieke Nederlandse jongeren in de beweging „Dit is leven" een uitge breid onderzoek instellen naar de me thode en de systematiek van de ziels zorg ender de Amerikaanse jeugd en het gebruik dat hierbij wordt gemaakt van pers, radio en propaganda. RECHTZAKEN Zelf zijn spaarbankboekje ingevuld Vcor de Haagse rechtbank heeft te recht gestaan G. L. van Heek. wie ten laste was gelegd, dat hij zijn spaar bankbeekje had vervalst. Verdachte had cp 28 Januari van dit jaar twee stem pels uit een postkantoor aan het Rijs- wijkse Plein weggenomen, een dag- tckeningsstcmpel en een poststempel. Hij had teen thuis op zijn spaarbank beekje een bedrag van f5000 bijge schreven, waarbij hij gebruik maakte van de gestolen stempels en waarbij hij de handtekening van een lckctamb- tenaar nabootste. Later was hij aan een ander postkantoor het gestorte be drag van het beekje gaan afhalen. Op een vraag van de president Wat van H. bewegen had om dit te doen, antwoordde deze, dat hij geen werk had en in de gevangenis wilde kemen, cm daarna verzekerd te zijn van do hulp der reclassering. Uit een psychiatrisch rapport bleek, ydal van H. een a-scciaal mens w*a en in verminderde mate toerekenings vatbaar. De officier eiste één jaar gevangenis straf eu ter beschikking stellen van de regering van verdachte. Uitspraak 25 September a.s. Perikelen rond de vlasoogst Het oogsten van vlas is een moei lijke zaak. Slecht weer en ondeskun dige arbeid kan het vlas belangrijk in waarde doen dalen. Daarom zal iedere vlasboer in de oogsttijd probe ren de kundigste en snelste arbeiders tot zich te trekken. Dat dit niet steeds op de juiste wijze geschiedt, daarvau getuigde de verschijning van vier boe ren en een handelaar uit Zeeuws- Vlaanderen voor het Haagse Gerechts hof. Zij waren wegens het betalen vao ti hoge lonen veroordeeld tot geld boeten van 300 en 500 gulden en een voorwaardelijke boete van 1.000 gul den met een proeftijd van twee jaar. De verdachten C J. Verheye, W. Bruijnzecl, A J. Buijsse en A. G. Goos- sciis, allen uit IJzendijke en F. de Feytcr uit Hoofdplaat hadden, zo zei den ze, het vorige jaar in de oogsttijd alleen bekwame arbeiders kunnen krij gen door een loon te betalen, dat boven het in de G.A.O. voor de land- bouwwerkzaomheden geldende lag. Zij hadden geen gebruik gemaakt van do diensten van arbeidsburcaux en de Stichting voor de Landbouw omdat zij dan, naar zij verklaarden, de kans liepen een jjscoventer of schoenlapper toegewezen te krijgen. Enkele getuigen, waaronder dc inspecteur van het bu reau Oogstvoorziening tc Breda, noem den deze bewering overdreven. Naar hun mening hadden de boeren goede arbeiders kunnen krijgen als zij een week of twee vóór do oogst daarom hadden gevraagd. De procureur-gene raal was dezelfde mening toegedaan. Hij eiste bevestiging van de opgelegde straffen. Uitspraak 25 September a.s. Het ene gat met het andere gestopt Voor de arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft terecht gestaan de 21- jarige grossier in gouden voorwerpen van Leeuwen, wie ten laste was ge legd, dat hij zich in het tijdvak van November 1951 tot Maart 1952 te Boskoop en elders in den lande in het bezit had gesteld van gouden sieraden zonder volledige betalfng. Bij het ver hoor van verdachte bleek, dat deze zaken had gedaan op een wijze, die door de president als „flessentrekkerij" werd gekwalificeerd. Van L., wie liet met zaken doen niet meeliep, kocht bij juweliers gouden ringen of nam deze voor „cliënten" mee op zioht. In de meeste gevallen beleende hij deze dan bij de Bank van Lening om met het geld, dat hij daarvoor ontving zijn manende schuldeisers to betalen. De president zeide, dat verdachte die ongeveer f 20.000 schuld had, had moeten begrijpen, dat hij nimmer in staat zou zijn om t© kunnen betalen-' Eon over verdachte uitgebracht psy chiatrisch rapport schetste van L als een fantast en als een psychopatisch persoon. De offic'er noemde het tragisch, dat beklaagde bij zijn transacties geschermd had met de naam van zijn vader, een volkomen bona fide koopman, en eiste een jaar voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en toezicht door het Nederlands Genootschap voor Re classering. Uitspraak 25 Sept. a.s. De voorzitter van de West-Duit se Bondsdag, Hermann Ehlers, zal do delegatie van de Oost-Duitse Volks kamer op 22 September in Bonn ont vangen, aldus is Donderdag officieel medegedeeld. Pref. Malvcs-Fabro van de univer siteit van Bordeaux heeft in een grot gret bij Jaraac bij La Rochello (West Frankrijk) een schedel ontdekt, die. naar men gelooft, 100.000 jaar oud is De schedel was gebreken in 117 stuk ken. Mr. Gaarlandt deelde mede, dat in Euiuicn op een grondgebied van 29000 ha. ongeveer 60.000 mensen wonen, hetgeen betekent twee per ha. Ecu gebied van dezelfde grootte in Zuid Holland heeft gemiddeld 40 bewonen» per ha. Ongeveer tachtig jaren gele den had Emmen een inwonertal van bijna 4000, doch daarna is er een in vasie van veenarbeiders gekomen, die eeji blijvcnc stempel op de gemeente hebben gedrukt. Momenteel is in Em men nog ongeveer 5000 ha. veen te exploiteren, waarmede 5000 arbeiders zijn belast, en daarna komt de land bouw die ongeveer twintig maal min der arbeidsintensief is dan veengebied. Aan de eis van de Enkalon 0111 750 arbeiders tc leveren, kon Emmen „he laas maar al te gemakkelijk" voldoen, doch moeilijker was het met de vak lieden, die Emmen niet kon leveren en die dus van buiten 1 moesten komen Vaok komen er dan vaklieden uit an dere gewesten van ons land, dio een woning veel belangrijker vinden dan hun werk, doch hieromtrent wordt thans een sociaal-geografisch onderzoek ingesteld door de Rijksuniversiteit te Groningen in samenwerking inct „Kerk cn Vrede". Platteland en Industrie De geschiktheid van dc werklozen om over te schakelen op fabrieksarbeid Oorspronkelijke roman door MAARTJE ZELDENRIJK Als ze zich omdraait, hoort ze ge lijktijdig de voetstappen op de plan ken. Dan kijkt ze op en wankelt. Vlak voor haar staat Jan en als hij haar niet gegrepen had, zou ze van schrik achterover gevallen zijn. Of is het van blijdschap? Jan houdt het ranke lichaam in zijn armen. De emmer ontvalt uit de bevende hand van het meisje en haar lippen trillen, als ze zijn naam prevelen: „JanJan Er breekt iets in de jongeman. Hier staat zijn jeugdliefde voor hem en hij heeft al maanden gedacht, dat zijn liefde voor haar dood is. Toen hij haar niet meer zag, was hij haar spoedig vergeten. De foto, die hij eens als een reliquie mee naar Delft heeft genomen en jarenlang 'n plaats had tussen de spiegel van zijn toilet tafel, omdat het nooit was gekomen tot het kopen van een lijstje, lag nu al zo lang in een vergeten hoekje. En Bep was in de plaats gekomen. Het meisje uit die nieuwe wereld. Nu was hij weer in de oude. Van waar hij uit voortgekomen was. Hij voelde het hevige kloppen van haar hart in het lichaam, dat hij nog steeds omvat houdt. En hij blikt in 71 haar ogen, waaruit nu tranen ko men. Tranen van vreugde, En weer zegt ze zacht: „Jan, ben jij het. De sigaar, die al uitgegaan is, valt uit zijn mond en het is alsof een on weerstaanbare drang hem er toe drijft het meisje dicht in zijn armen te nemen en haar, na zoveel jaren, opnieuw te kussen. Later op de avond rijdt er een glanzende Cadillac over de Beem- sterdijk. Achter het stuur zit een jon geman en dicht naast hem een meisje, dat haar geluk nog niet kan beseffen. Hij, heeft één arm om haar heen geslagen; met de andere houdt hij de wagen op de smalle dijk. Maar het is niet gevaarlijk, want hij rijdt heel kalm en ander verkeer is er niet. Voorbij de Kwadijkerweg rijdt hij weer de diepte in, de Hobreder- laan en halverwege deze laan zet hij de wagen stil. Hier is geen mens in de wijde omtrek te bekennen en het wordt al donker. Dan neemt hij het meisje opnieuw in zijn armen en kust haar. En Ida vindt het goed; ze streelt hem, net als vroeger, over zijn haren en ze zegt: „Je bent ver anderd in je gezicht. Je bent zo ern stig geworden. Zo echt.groot." Jan lacht even. „Jij bent mager geworden, meisje, en je ziet erg bleek. Dat is toch geen kleur voor een buitenmeisje. Ze kijkt hem een ogenblik aan en dan barst ze plotseling in tranen uit. Jan schrikt. „Maar Ida-lief", zegt hij verwonderd, „waarom huil je nu op eens?" Ze snikt. „Ikik weet het niet. Misschien is het wel dit plotselinge gelukIkik was al bang, dat je niet meer zou komen. Ze zeiden hier aldat jedat je Ze slikt het verdere van haar zin in. Jan begreep het onmiddellijk. Het lag voor de hand, dat de berichten, die in de kranten hadden gestaan, ook doorgedrongen waren tot de plaatselijke pers. Vanzelfsprekend was men nog trots op de Beemsterse ingenieur en elk nieuwtje omtrent de beroemde oud-ingezetene werd on middellijk gepubliceerd. En verder geruchten gaan nu eenmaal altijd snel. „Ze zeiden al", vulde Jan op dorre toon aan, „dat ingenieur Reising ging trouwen met een dametje uit Wasse naar. En ze zullen wel meerdere ma len tegen je gezegd hebben, dat je een dom gansje was, om maar te blijven wachten op een jeugdliefde. Op een jongen, die het succes in zijn bol geslagen was en de Beemster, waaruit hij was voortgekomen, ver gat. Is het zo niet, Ida?" „Ja, Jan, weet je het dan alle maal? Maar het is niet zo, hé? Ik heb het nooit geloofd en thuismet vader en moeder durfde ik er nooit over te spreken. Vader zei altijd maar: „Jan komt wel terug. Heb maar geduld." Enhij heeft toch gelijk gekregen, hoewel ik wel eens gewanhoopt heb." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 5