Henco geweeA/ is Aangewassen/ 3 TASSERON'S Hoogverraad Wreed geluk De Conferentie te Luxemburg Stad en Provincie HAMEA Zijn jongenskleren een wanhoop 7 E. Witkam Spreekuur Een slechte vrouw SUCCESJES Zeldzaam goedkope Herfst-Aanbiedingen m Tasseron's grootste meubelhuis! Huiskamer Engelse Salon Eiken Slaapkamer over de Kolen- en Staalgemeenschap Ingezonden Mededeling Tijdens de eerste bijeenkomst van de Raad van ministers van de kolen- en staalgemeenschap, heeft de Raad alle op de agenda staande punten kunnen afhandelen. Hij heeft in het bijzonder een secretariaat samenge steld, aan het hoofd waarvan de Lu xemburger Chr. Calmea staat. De Raad heeft tevens de details vastge steld van het statuut der leden van de hoge autoriteit van de kolen- en staalgemeenschap (K.S.G.). De voorzitter van de K.S.G., Jean Monnet, heeft de ministers rapport uitgebracht over de verrichte en nog te verrichten werkzaamheden van het hoge gezagsorgaan en hij heeft bovendien verslag uitgebracht over het contact met Engeland en Ameri ka. Van dit contact is het resultaat geweest, dat beide landen een per manente missie bij de K.S.G. geves tigd hebben. Tenslotte heeft de Raad van mi nisters de relaties met derde orga nen besproken. De Belgische gede legeerde Max Suetens, werd belast met de voorbereiding van de onder handelingen met de landen, die de G.A.T.T. (General Agreement on Ta- rifs and Trade) hebben ondertekend. De Raad van ministers heeft tevens Z1ERIKZEE Bij de N.V. G. Kdff Co. te Am sterdam is ia een fraai album versche nen waarin de jeugd en misschien niet alleen do jeugd, de kleurige siga renbandjes kan inplakken. Do merken van de verschillende fabrieken staan in het album afgedrukt, zedat de ver zamelaar onmiddellijk kan zien waar hij de kleurige attributen, die de rc- kertjes versieren, meet onderbrengen. Maar behalve dat vindt men in dit album een uitvoerige beschrijving over do behandeling van tabak co fabricage der sigaren dcor Johan Fruijtior. HAAMSTEDE Het Kerkkoor voor de Radio Dat de prestatie'» van het Kerkkoor ia onze gemeente op een behoorlijk peil staan, blijkt uit het feit, dat het waardig gekeurd is om voor do radio te zingen. Dinsdagavond zijn door de N.C.R.V, don ook enige Psalmen en Gezangen, Wisselzangen en Lijdens- koralon op de geluidsband opgenomen, welke binnenkort in do afdeling „Ko ren" door de Tadio uitgezonden zul len worden in hot programma van de N.C.B.V. NOORD WELLE Dc bulldozer dreunt We hoorden veel over fantastische werken in do polders der voormalige Zuiderzee en elders. We zagen opme tingen, schier in het oneindige, maar sinds enige dagen dendert een bulldozer en stuwt een halve aardbol voor zich uit, of trekt in één keer een diepe voor door de velden ten behoeve van drainage. Machtige dragline's zwaaien hun stalen armen hoog door de lucht en storten in enkele ogenblikken da bakken der grote anto's vol aarde, waarmee dan weer sloten en putten worden gedempt. Het is „geweldig". Er komt reeds enige tekening in de toestand zoals die zioh in de toekomst zal vertonen. De collecte ten bate van het „Koningin Wilhelmina Fonds" ter be strijding van de kanker, bracht alhier het bedrag van f 51,75 op. Vertrek der Ambonnezen Naar wij vernemen zullen onze Am- bon nese vrienden ons, noodgedwongen^ binnen enige dagen gaan verlaten, om in Drcnto een nieuw woonoord te be trekken. Het kan moeilijk anders dan dat ze de meest aangename herinne ringen aan Noordwelle zullen meeoe- tnen, hetgeen, zonder enige twijfel, wederkerig is bij de Noordwellenaars. SCHAREND IJKE Zaterdagavond half acht hoopt bet fanfarecorps „Luctor et Emergo" uit Bcnesse op het dorp een populair con cert te geven. Al is het reeds een beetje laat In het seizoen, toch zal hot de Benessenaren niet aan belang stelling ontbreken, daar onze dorps genoten niet zo dikwijls in de gelege i- heid zijn een muziekcorps van dichtbij te beluisteren. OUWERKERK Lezing over Amerika De lerares van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platte- lande, moj. Droaisma, hield alhier een interessante lezing over Amerika, ua ingeleid te zijn door mevr. Boogerd- Kooy. Spr. belichtte versohillendo fa cetten van het leven in Amerika en nam de aanwezigen mee op reis 'naar Washington, Hollywood, New York, Chicago en andero steden. Na de pauze werd een filmpje vertoond over de Amerikaanse kouken. Daaruit bleek wel, dat de keuken voorzien is von allo gemakken ca tot in do puntjes verzorgd. Het huiselijk leven is in Nederland echter heel wot beter dsn ginds. De spr. oogstte veel dank voor deze leerzame avond. Jammer dat het buiten het gebouw zo rumoerig was, zodat xij erg werd gehinderd. besloten een commissie te belasten met de kwestie betreflende handels- accoorden. Tijdens een conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken ls besloten de leden van de assemblee der K.S.G., aangevuld met gecoöp teerde leden, te belasten met de taak een ontwerp op te stellen voor de vorming van een Europese politieke gemeenschap. Hierbij hebben de mi nisters zich laten lelden door het Frans-Italiaanse voorstel en door de wens van de Engelse regering tot een nauwere samenwerking te geraken met de supra-nationale gemeen schappen en de Raad van Europa. Tenslotte hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk en Duitsland de conferentie op de hoogte gebracht van hun besprekin gen over de Saarkweatle. De Itali aanse minister van Buitenlandse Za ken wees op bet belang van een op lossing van de Saarkwestie voor de organisatie van Europa. Hamea Crème - Gezonde huid Hamea Gelei. Gave henden BRUINISSE De in de Ned. Hcrv. Kerk al hier gehouden collecte voor de In wendige Zending heeft raim f 167 op gebracht. De Vereniging tot Instandhouding van een Kleuterschool organiseert op 3 en 4 .October een bazar, tot verster king van de kasmiddelen en nitbreiding van het meubilair. De Kleuterschool wordt momenteel door ruim 90 kin deren bezocht. De kisten met boeken (250 in ge tal) van de Beizcnde Bibliotheek zijn ook hier weer gearriveerd. Met de beschikbaarstelling wordt nog even ge wacht, omdat hot de bedoeling is dat ook de C.J.M.V. „Obadja" nog 150 boeken in cironlatie zal brengen en deze 150 boeken (geheel andere dan vorig jaar) zijn nog niet gearriveerd. TONEEL EN FILM „Potasch en Perlemoer" De tijd dat er gedurende de Zie- rikzeese kermis zes toneelavonden plus een matinee werden gegeven, ligt al verscheidene jaren achter ons. Film en cabaret eisen de laatste tijd en ook dit Jaar hun aandeel in de aandacht van het publiek op, wat zulks gezien de belangstelling ook apprecieert. Goed toneel wordt echter nog hoog gewaardeerd wat bleek toen Woensdag- en Donder dagavond het gezelschap Johan Kaart in de Concertzaal een opvoering gaf van „Potasch en Perlemoer", het niet meer zo Jonge bijspel in drie be drijven van de Amerikaanse schrij ver Montague Glass, dat zo ongeveer 25 jaar geleden ook reeds ter plaatse werd opgevoerd. Kon toen van „een daverend suc ces" gesproken worden, ook nu bleek dat het oudje het noj^ best deed, want de talrijke annv/erlgen hebben zich uitstekend geamuseerd, zowel met wat de inhoud als het vertoonde spel aangaat. De rollen van „Potasch en Perlemoer", de twee Joodse Ame rikaanse textielfabrikanten, die het stuk dragen, werden vertolkt door Johan Boskamp en Johan Kaart op een wijze zoals alleen geroutineerde karakterspelers dat kunnen. Koste lijk waren zij vooral In de Jiddische ruziedialogen, waaraan het stuk zo rijk is, doch ook in de scènes, waarin „het gevoel" het van „de zakelijk heid won, hetgeen het stuk ook het blijde einde gaf, kwamen hun capa citeiten volledig tot hun recht. De overige rollen en dat waren er vele waren voor het overgrote gedeelte in handen van jonge acteurs en actrtices, met uitzondering van mevr. Tilly Perin-Bouwmeester, die een goede, rustige vertolking gaf van die van mevr. Potasch. Goed waren ook Leo de Hartogh als de geweten loze advocaat Feldman, die boven alles zijn commissieloon in de gaten hield, en Ingeborg Winkler, als de modetekenares. Jan Blaaser was be ter als colporteur dan als handels reiziger, van welke laatste hij wel een wat al te drukke creatie gaf. Teddy Schaank was een lieve doch ter van Potasch, Peter Storck een soms wat houterige Russische vluch teling. De overigen vielen niet op, wat het stuk ook niet vereiste. Het décor deed het, vooral in het eerste bedrijf, uitstekend. LAND- EN TUINBOUW JHet Verbond van^de^ Europese Landbouw bijeen Maandag I» da vierde jaarvergadering van het Verbond van de Europooo Landbouw (C.E.A. Confederation Européenne de 1' Agrioulture) te Wies- baden geopend. Aan de besprekingen wordt dealgenomen door ongeveer 800 gedelegeerden uit landen van Europa, het Nabije Ooetou cu Noord AfrLVx. Ook Nederland Ja óp de conieeeait* vertegenwoordigd. De president der C.E.A. deelde in zijn openingsrede mede, dat tijdens de vergadering, die een week zal duren, getracht zal worden een gemeenschappelijke doctrine voor agrarische problemen uit te werken. Hij noemde het familiebedrijf do be6te ondernemingsvorm voor de landbcnw. Belangrijke studieconferentie in Engeland Vertegenwoordigers van do landbouw^ voorlichtingsdiensten dor OEKS-londen zullen bun technische ervaring samen brengen en van gedachten wisselen op □no enpja 'aip 'oiiuoiopnao-oipnis noo bericht van do Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, vnn 21 tot 26 Scptembor a.s. to Londen wordt georganiseerd door do nationale landbouwvoorlichtingsdienst van het mi nisterie van Londbouw en Visserij van Engeland en Wales, in samenwerking met de commissie voor de voedselvoor ziening en de landbouw van de OEES. VLEKKEN KUNNEN UIT BET GOED VLIEGEN I Hildebrand schreef een eeuw geleden al, dat een gezonde Hollandse jongen zijn kleren moet vuil maken en anders is het geen echte jongen. Maar Hildebrand was geen huis vrouw, die met wasdag in wanhoop de vlekken beziet waarmee de broeken en de blouses van haar jongens weer opnieuw zijn versierd. Vlekken verwij deren 1 Dat ls toch eigenlijk het hoofdpro bleem van iedere wasdag. En zonder de geringste moeite kunnen alle vlekken uit het wasgoed vliegenwant Cas- tella (het blauwe pak voor de gezinswas) is daar speciaal voor gemaakt. Typerend is het enthousiasme, waarmee de huisvrouwen verklaren: Vlekken vluchten voor Cas- tellal Trouwens: het vette, dikke, rijke sop spreekt voor zichzelf. Zulk sop moet wel wonderen verrichten 1 Het is even werkzaam als veilig. Het bevat buitendien nog Ac tief Wit, de opzienbarende vin ding, die de was zo extra-hel der en zacht maakt. En dat alles voor slechts 47 cent per pakl (of 90 cent per dubbel pak). Castella heeft de Nederlandse huisvrouw ook aan zich ver plicht, door een speciaal mid del te maken voor de fijne was: alkalivrye Castella Wol- was, in 't rose pak. Vier van de vijf Nederlandse huisvrou wen gebruiken alkalivrije Cas tella Wolwas (41 cent per pak) voor 't veilig wassen van haar nylons en lingerie, haar jum- pertjes, etc., die op deze ma nier viermaal langer meegaan 1 Zo is wasdag dan ook voor millioenen vrouwen in alle op zichten: Castella-dag! DUIVENDIJKE Afscheid der Ambonnezen Dondordagavond hebben burgemeester en mevr. Nieborg, in besloten kring,' afscheid genomen van de Ambonnozen in het Lamp to Brijdorpe. De burge meester hield een toespraak ten if~ sohotd en begon op te merken, dat wel niemand had kunnen denken dat do Ambonnezen hier maar zo kort zouden verblijven. U bent bier, aldus de burgemeester* volledig ingeburgerd,' terwijl de inwoners van dit dorp U niet als vreemdelingen, maar als eigen besohouwen. Hier was men verblijd do Ambonnozen in ons paid- den te kannen opnemen, gelet op do trouw, welke zij altijd hebben betoond jegens Vorstin en Vaderland, al do een won door. Het volk van Ambon is wel in de verdrukking, aldus do bur gemeester, waar het dan hier, dnn daar een onderkomen wordt toebedeeld, er de wens aan toevoegend dat hot ver blijf in ons land van korte duur zal wezen. Namens do burgerij van Dul- vendijke bracht spreker dank voor do vriendschap, terwijl het gemeentebe stuur nog dankbaar ls voor do hulp door de Ambonnezou in 1951 verleend In het verwijderen vnn do stekels longs de wegen. Ten afscheid droeg do bur gemeester voor hot 3e en het 4e cou plot van „Een Taste buroht" gewij zigd (Gez 97 bundel N.H. Kerk verbeterde vertaling) Ten slotte wenste de burgemeester de Ambon nezen alles goeds toe, waarna doorhem san do gezinshoofden een persoonlijke herinnering werd aangeboden-' Do heer G. de Bouviile dankte no- mens do kampbewoners de burgemeester en mevronw voor de aongeboden her innering, do ondervonden vriendschap en voor de stenn, welke in moeilijk heden werd gaboden. Hij herinnerde nog aan de woorden van de burge meester bij hun aankomst hier, nl. do wens dat de Ambonnezen hier zanden blijven tot hun terugkeer naar Ambon. Dit nu gaat niet in vervulling} do Am!-< bonnezen worden weer verspreid en hij vergeleek dit volk met de Israëlieten in de woestijn, die maar voort moasten trekken, vóórdat zij in het beloofde land konden komen. Hij noemde ook deze weg opnieuw een beproeving maar zeide dat in het moedig dragen er van de overwinning besloten ligt. Spreker zcide ten "slotte in de burgemeester een burgervader te zullen missen die hen altijd tot stenn 'was geweest. Hij verzocht ook de dank aan de raads leden te willen overbrengen voor do verleende medewerking en hulp. Mot een handdruk werd van de aanwezigon afscheid gonomon. Landbouw en Veeteelt Tentoonstelling Nederlandse Trekpaard Met oen demonstratie op het ter rein van het gemeentelijk veemarkt- bedrijf is de 20o nationale tentoonstel ling vnn de Koninklijke Vereniging „Hot Nederlandse Trekpaard" to Den Bosch gesloten. Uit bijna vijfhonderd paarden, ingedeeld in 27 categorieën, word als kampioen 1952 uitvorkoren de hengstt „Nico vnn Eoht"4 eig. kin deren W. Peters to Borkolanr-Echt (Limb.). Bescrvo-knmpiocn 1952 werd de hengst t „Edelman van Veldzicht", eig. J. C. Boodzant te Dirkaland (Z.H.) en wed. D. Boodzant te Den Biesboscn- Workcndam (N.Br.). Kotnpioono 1952 werd do merrie» „Lady", eig. J. de bisschop voort, moet erop gericht zijn een manier te zeekeu, waarop wij. zon der onze principe» geweld aan te do:u, kunnen kernen tot nauwer ouderliug ccutact. Voor nauwer contact is niet ncdig dat de ene kerk alles in de leerstelling van de andere onderschrijft Fisher dacht, dat er enige toene ming van bewustzijn en bepaling vau leerstellingen en saamhorigheidsgevoel te constateren was en hij zei, dat naar mate men beter weet wat iedere rich ting is en wat zij wil, het gemakke lijker is zender misverstand te sprei ken ever de mogelijke voorwaarden van nauw enderliug contact. SPORT KOBFBAL SDKB. Het programma voor Zaterdag 15 September a.6. luidt: Pre motie-Degradatie le-2e klasse: DSS IBrouwershaven I kwart vcor zea). Bederve 2e klasse B. Unitas II—Brouwershaven II (kwart Ycor we). J unie rencompetltle. OWKDie Gouwe B (5 aar). VOETBAL Zaterdagmiddagcompetitie 13 September Vcor Zaterdag 13 September a.s. zijn ingelast de wedstrijdeu: MEVO I-We- uieldiuge 1 eu MEVO 11-Wemeldiuge II (half 5). Junioren B IV*. Zierikzee 11-Renease 1 (half 3, schelder. B. de Zeeuw)} Burgh 1-MEVO I (half 3, ecbeidsr. N. Speel-i n). DUIVENSPORT „De Bruse Trekker" De postduivenhouderevereniging „De Bruse Trekker" nam deel aan do wed vlucht uit Neufvillee. Afstand 124 km. In concours 50 duiven. Uitslag: 1, 3 eu 10 A. J. IJzelenberg} 2, 5 en 12 CL J. Maas; 4, 7, 9 en eerste overduii J. vau den Berge; 6 eu 11 W. A. Ju- toelet; 8 (H. W, Bosscrs. Snelheid eer ste duif 793 meter per minuut. Foijtcr Johz. to Schoondijke (Zeel.). Reserve-kampioene 1952: „Irma van Clairon", fokker en eig. Gebr. van Mol te Graauw (Zeel.). KERKNIEUWS Geref. Kerk Beroepen te Doetinchem: C. Kam per, Bleiswijk; te Blija: Dr E. Smilde, Wateringen; te Suawoude en te Tijnje: cand. R. van Reenen, Soest- dijk; te Heerenveen: J. H. Post, Wie- ringerwerf; te Borne: cand. J. C. Baumfalk, Metslawier. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Vollenhove-Cadoelen: J. D. Houtman, Overschild. Vrij Evangelische Gemeente Bedankt voor Den Helder (als pred. in alg. dienst): J. I. v. Wijck, Gouda. De verhouding tussen de kerken Nauwer ouderling contact ls een noodzakelijkheid In een redo, die do Anglioaanss aartsbisschop van Canterbury, dr. Ge offrey Fisher, Woensdag te Boston heeft gehouden voor do algemene ver gadering van do protestantse episcopale kork in dc Ver. Staten, verklaarde hij dat er cp het ogenblik ten-i minste In het Westen wcin'g ge daan kon worden voor een hereniging van do kerken, die het volledige op gaan van de one kork in do andere mot zioh mede zou brengen. Mnar hot streven naar onderhouden van oon- taotcn tussen de kerken onderling zou moer reden tot hoop geven. Onze insponnidg, zo ging de aarts- ADVERTENTIES Logopacdlste Spraak* en stemvcrbeicring Liplezen voor slechthorenden Met Ingang van 15 September Iedere Maandag van 2-3 uur in 't Wijkgebouw, Jannewekken Zierikzee. Het spreekuur op Vrijdag vervalt Polder „Dreischor" ZITDAG 13 SEPT. 1952 De Ontvanger-Griffier, P. A. G. VAN DIJK Hierbij deel ik aan mijn ge achte cliëntèle tmede dat fk metr ingang van 13 September 1952 het Confectiebedrijf Fa. R. BOLIJN heb overgedragen aan de heer ALBERT L. VAN GEESBERGEN te Zierikzee. Onder dankzegging voor het genoten vertrouwen beveel ik mijn opvolger in uw aller gunst aan. Nieuwerkerk, 12 .Sept 1952 J. D. BOLIJN In aansluiting op bovenstaande hoop ik door een coulante be diening en het leveren van uitsluitend eerste klas artikelen het vertrouwen van U allen te mogen winnen en behouden. ALBERT L. v. GEESBERGEN Zierikzee Nieuwerkerk GEMEENTE DREISCHOR Aan de openbare lagere school wordt m.i.v. 1 October a.s. ge vraagd een tijdelijk vak-onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes (vak k) voor 3 uren (nd. 4 lessen van uur) per week. Salaris volgens rijks regeling. Sollicitaties in te zen den aan de burgemeester vóór 17 September a.s. Verloren; Portemonnaie met inhoud en Ziekenbonnen 1.1. bezorgen bij Wed, L. Bouman, St Domusstr. D 322 tfflfMilWIWWIil Zaterdagavond 13 Sept. 8 uur Zondagavond 14 Sept 8 uur Zondagmiddag 14 Sept. 3 uur Een spannende film over de sabotagedaden tijdens de oor log in Engeland en de ont maskering van het complot. Toegang: 18 Jaar Dinsdagavond 10 Sept. 8 uur Donderdagavond 18 Sept. 8 uur Een man streed met zijn ge weten, hij wilde de naam zui veren van iemand die hij doodde. Toegang: 14 jaar Zaterdagavond 13 Sept. 8 uur Maandagavond 15 Sept. 8 uur Zij gebruikte haar schoonheid om macht en rijkdom te ver krijgen. Toegang: 18 jaar (14 regels) f 1,per stuk Te koop: Gecreosoteerde palen voor uienrennen. C. N. Botting, teL 14, Schuddebeurs. Een in goeden staat zijnde kookhaard (Fram). D. A. Hanse C 27, Brouwershaven. bestaande uit; 2 fauteuils, 4 stoelen, schuiftafel, groot dressoir en holtap- r OAQ karpet, alles te samen bestaande uit 2 zware clubs, 4 stoelen, mooi dressoir, schuiftafel, alles met r -toq zware balpoten, compleet bestaande uit: 2-persoons ledikant, grote ultneembare kast, nachtkast, tafel, 2 r <^OQ stoelen en prima spiraal, samen L ZOSrv* Pracht verend 2-persoons BEDSTEL compleet met kussens, slechtsf 89.- IJzersterke GANG- of TRAPLOPER 47 c.m. breed, per meter slechtsf 1,45 67 c.m, breed, per meter slechtsf 2.25 Hiervan kan niet meer dan pl.m, 15 meter per klant worden afgeleverd. Al deze aanbiedingen gelden slechts 14 dagen Komt nu dus profiteren 1 Vrij entrée Vrij entrée GROOTSTE MEUBELHUIS Beijerlandselaan 39-41 - Tel. 71405 - Rotterdam-Zuid

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1952 | | pagina 3